PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Nixon: VS VERDEDIGEN DOLLAR Engeland versterkte troepen in N-Ierland 55 Zevibel moet samen met Belgische vissers watervervuiling bestrijden" Vergroting werkgelegenheid en bestrijding van inflatie Spanning aan grens Jordanië en Syrië In twee dagen tijd 23 woonwagens verbrand in Katwijk Geen incidenten Negende dode Marbon-brand Hulptreinen in India opgeblazen Vandaag in de krant... Baby in armen grootmoeder doodgeschoten 214e jaargang - no. 190 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE.VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I 51. Hl. 7651 ..nd. ot ƒ20.70 I Maandag 16 augustus '71 WASHINGTON 'AP) President Nixon heeft vannacht verklaard, dat de Verenigde Staten voor nemens zijn de dollar op stoutmoedige wijze te verdedigen tegen 'internationale speculanten". In een rede voor alle televisiezenders van de VS maakte Nixon een uit drie punten bestaand program ma bekend, om de nationale economie nieuw leven in te blazen ten einde 'voorspoed zonder oor log' te brengen. Hij zei voornemens te zijn de werkgelegenheid te vergroten, een einde aan de inflatie te maken en de dollar op de internationale valutamarkten te beschermen. "77 :'W8Lïr lit Nixon noemde verschillende methoden om het Amerikaanse bedrijfsleven en de individuele belastingbetalers een prikkel te geven om op krachtige wijze te vorderen in de richting van een doel. dat de natie sinds 1956 niet meer be reikt heeft volledige werkgelegen heid in vredestijd. Hij erkende, dat de nationale econo mie in 1972, wanneer hij herkozen Visser verdronken KESSEL (ANP) De 20-jarige Hub. Maessen uit Kessel is zondag bij het vissen in een aan de Maas gelegen gnndgatverdronken. Toen de jongen, die zondagmorgen om vijf uur naar het, viswater wat gegaan, niet op de afgesproken tijd in het huis van zijn ouders terug keerde, werd een onderzoek inge steld. Alleen zijn visstoeltje en zijn fiets werden toen bij het viswater aangetroffen. Zondagavond dregde de rivierpolitie zijn lichaam op. BEIROET (AFP/AP) Qn-i zïjdse heftige beschuldigingen danks de 'enorme spanning' die j gestaakt. r volgens het Egyptische blad j Vorigê week zouden zich aan de grens Al Ahram nan rlo 9vri«iph-Tr>r-ernstige schermutselingen hebben af- Anram aan de byriscnjoi I gepeeld, die leidden tot de verbre- daanse grens heerst, hebben I king der diplomatieke betrekkingen moet worden, een grote kwestie zal zijn. Nivon beloofde tie inflatie te zul len aanpakken. Hij zei verder te zullen vragen om een besnoeiing van de Amerikaanse buiten landse hulp met 10 pet. Nixon zei „vandaag bevel te geven tot een bevriezing van de lonen en prijzen voor een periode van negentig dagen'' De president benadrukte da; dit een tijdelijke maatregel is en hij riep de samenwerking van alle Amerikanen in om de inflatie de ruggegraat te bre ken. Nixon zei. dat „wij de Amerikaanse dollar moeten beschermen tegen de internationale speculanten, die een to- tale oorlog tegen de Amerikaanse dol lar voeren KUNSTDIEFSTAL UIT MUSEUM TE MECHELEN MECHELEN (BELGA) In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbe kenden een schilderij van Rubens. 'Christus aan het kruis' voorstellende, en 'Opsinjoorke een pop die onge veer twintig jaar geleden al eens door Antwerpse studenten werd ontvoerd. HU de omwisseling van de ctoHar) jE*™ S.b'JÏÏ m goud eeschorst te hebben HU heelt kI f,)rniaat „ns„„r mt. de minister van financiën John Con-: bjj tachti„ centimeter werd zon- nally opdracht gegeven deze strenge f' j zich daar zondag voor de twee-: de achtereenvolgende dag geen! incidenten voorgedaan. De tweej landen hebben ook hun weder-. clooi Syriv. Volgens Al Ahram ronden bij de grens zes Jordaanse divisies, met 200 pantservoertuigen zijn samen- j getrokken. Syrië heeft volgens het blad omvangrijke pantser- en artille- j rie-eenheden naar het grensgebied ge stuurd om op alles voorbereid te zijn. maatregel te treffen omdat hij van oordeel is, dat de Amerikaanse econo mie sterk is. „Wij zullen aandringen op de vorming j van een nieuw internationaal monetair, stelsel Ik ben vastbesloten de Amerikaanse dollar nooit meer een gijzelaar te laten worden in de handen van internationale monetaire speculan ten." POLITIE: DOOR BEWONERS IN BRAND GESTOKEN Israel Israël heeft Syrië zaterdag ernstig gewaarschuwd tegen „elke paging om de bestaande toestand in het noorden van Jordanië te wijzigen'. Dit gebeurde door generaal Halm Herzög, voormalig hoofd van de Is raëlische inlichtingendienst en nu mili tair commentator van de Israëlische radio. Volgens hem moet Syrië er op rekenen dat Israël in een dergelijk geval zal reageren, omdat dan zijn belangen rechtstreeks in het geding: zijn. 'apans persbureau NIXON IN NOVEMBER NAAR PEKING WASHINGTON D(AP) Het Witte Huis heeft zaterdag een bericht van het Japanse persbureau Kyodo als zou president Nixon tussen 20 okto ber en begin november van dit jaar zijn aangekondigde reis naar Peking maken, willen bevestigen noch legen- spreken. Kyodo had zich beroepen op Ameri kaanse regeringskringen. Een Franssprekende jongeman meld i de het agentschap Belga zaterdag j even voor tien uur dal. de pop en i twee schilderijen van Rubens waren ontvreemd. Bij navraag bleek dat 'Op- sinjoorke' en een doek van Rubens: verdwenen waren. In gerechtelijke kringen in Mechelen denkt men niet te maken hebben met een studentengrap. Het doek van Ru bens is naar schatting anderhalf mil joen gulden waard Het verdwenen schilderij werd zater dagmiddag in struikgewas naast de weg Mechelen-Lier teruggevonden. Volgens omwonenden hadden twee mannen in een auto het daar neerge legd De pop is echter nog spoorloos. De oorsprong van 'Opsinjoorken' is gelegen in een eeuwenoud volksge bruik in Vlaanderen om mannen die bun vrouwen mishandelden, als pop uit te beelden en te bespotten. De pop werd later in alle Mechelse kerkelijke processies meegedragen Hij ontleent zijn naam aan het feit dat hij tijdens, die processie met een laken omhoog werd gegooid. De laatste jaren werd hij evenwel vervangen door een nage-, maakte pop. KATWIJK AAN ZEE (ANP) De brandweer van Katwijk aan Zee kon zaterdagmiddag niet verhinderen, dat 13 woonwa gens van het woonwagenkamp AMSTERDAM (ANP) De 24-jarige Marbon-employe Hendrikus Brood uit Amsterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Wilhelminagasthuis aan zijn verwondingen overleden. Hij is het negende slachtoffer van de explosie, begin deze week. bij het che mische bedrijf Marbon in het westelijk havengebied in Amsterdam. De heer Brood is de vierde Marbon employe die is bezweken. Bij de explo sie verloren vijf brandweerlieden het. leven. Zij werden zaterdag begraven of gecremeerd. het plaatselijke industrie terrein .'t Heem' in vlammen op gingen. De brandweerlieden konden zich slechts bezighou den met de nablussing. In totaal zijn vrijdag en zaterdag 23 wa gens uitgebrand. 1 ernstig be schadigd en twee personen auto's vrijwel geheel vernield. De politie staat vrijwel machteloos tegenover deze branden, die volgens haar zijn aangestoken door de bewo ners zelf Aileen de bewijzen ontbre ken. Du politie noemt de huidige situ atie ernstig. De gemeente Katwijk heet: onlangs liet terrein op het indus triegebied aangewezen als standplaats voor eventuele woonwagenbewoners, die op de terreinen in Leiden en Hoofddorp niet meer terecht konden. Het aantal wagens in Katwijk aan Zee bedroeg begin vorige week bijna lOd Een klein aantal woonwagenbe woners is evenwel zaterdagmorgen iflet onbekende bestemming vertrok ken. IERSE R.-K.-PRIMAAT CONTRA INTERNERING Nieuwe wagens BELFAST (Reuter) Engeland heeft zijn troepensterkte in Noord-Ierland zondag op 12.500 man gebracht het hoogste aan tal sinds de onlusten twee jaar geleden begonnen. De versterking bestond uit 150 militairen en een aantal pantservoertuigen. NEW DELHI (AFP) In Assam, in Noordoost-India, zijn zaterdag twee treinen opgeblazen in het grensgebied inet Oosl-Pakistan. Volgens hel India se persbureau PTI hadden Pakistaan se saboteurs landmijnen gelegd. In totaal werden acht. mensen ge wond. De Indiase politie heeft zeven personen aangehouden en de veilig heidsmaatregelen in het grensgebied verscherpt. Door de aanslagen werd de spoorweg verbinding verbroken met hel gebied van Tripoera. waar zich ongeveer 1,2 miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakis tan bevinden De getroffen treinen vervoerden levensmiddelen en andere hulpgoederen voor de uitgewekenen. LONDONDERRY Huis- nli lairen worden met stenen beko geld tijdens ongeregeldheden, wel ke uitbraken na een rede van t militante Noordierse parlements lid Bernadette Devlin. Zij riep op Lot verzet en stakingen. Intussen is hel verzet tegen de inter neringsmaatregelen van de Noordierse regering toegenomen. De Ierse rk pri maat. kardinaal Conway, verbak zijn stilzwijgen met een verklaring waarin hij zei dat de afschuw van de interne ring, en speciaal van haar eenzijdige I toepassing, diep en wijdverbreid was onder de katholieke minderheid van Lister. Voorts beschuldigde hij de veiligheidstroepen ervan. onschul dige mensen uit hun huizen te hebben gehaald en onderworpen aan een ver nederende en brute behandeling. De Britse militaire inlichtingendienst verhoorde zondag een 17-jarige sol daat die vrijdag door het ondergrond se Ierse republikeinse leger IRA i gevangen was gsnsrr.en en ter dood veroordeeld als spion, maar later werd vrijgelaten. De soldaat, Thomas Moore, was zaterdag op een klandes- tiene persconferentie door IRA-leden aan journalisten getoond Het leger is furieus over de publiciteit die de IRA heeft gekregen door de gevangenne ming van de jongen, die vorige week in Engeland was gedeserteerd uit het regiment van de .Royal Irish Ran gers'. De bevelhebber van de Britse troepen in Noord-Ierland, generaal Si Harry Tuzo, heeft op een persconferentie in Belfast gewaarschuwd dat niet alleen: sluipschutters maar ook allen die ste nen, benzinebommen of .spijkerbom-1 men' gooien, door zijn mannen kun-. nen worden neergeschoten. De aard van de door onruststokers Lr-..'nuv wapens doet er niet toe. zo zei hij. Waarschuwing Zaterdagavond werd in Belfast een Britse militair doodgeschoten waar door het aantal Britse militairen dat vorige week in Noord-Ierland is ge sneuveld. tos drie i* 2 es tegenli- militair maakte deel uit van een pa- irouille die op de roerige Cruv.tin! Road een menigte wilde verspreiden. Hij werd gedood door een slufpschut- In Londonderry ontstonden ongere- geldheden na afloop van een bijeen komst. waarop het militante Noord ierse lagerhuisslid Bernadette Devlin had opgeroepen vandaag in geheel (Zie slot pag. 3 kol. 3) ZEVIBEL-VOORZITTER A. L. S. LOCKEFEER TE OOSTBURG Veren duurder Minister Drecs acht een verho ging van de tarieven van de veren in Zeeland met 35 procent nood zakelijk (pagina 2); Nieuws uit Zeeland op pagi na 2. 4 en 5; Binnen- en buitenland op pagina 3 en 6; Radio, tv en kunst op pa gina 7; Sport op pagina 9, 10, 11, 12 en 13. „VISSERIJ DODELIJK BEDREIGD" OOSTBLRG „Het vuil stapelt zich maar op en het bedreigt de visserij dodelijk. De maatregelen en controle op de voorschriften om de vervuiling tegen te gaan zijn onvoldoende. Daar om moet 'Zevibel' samen met de| Belgische collega's tot daden komen.. Daden die neergelegd moeten worden: in een studie, die door moet naar de, overheden". Dit zei de voorzitter vani de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen (Zevibei), A.j L. S. Lockefeer zaterdagmorgen tij-i dens de jaarlijkse reünie van de veie-, niging in Oostburg. „We stinken erin met onze dikke vvel-j vaartsportemonnee op zak Het vuil is overal, met als gevolg, geen voedsel.' geen zuurstof en dode vissen", betoog de de heer Lockefeer „Per jaar wordt zo'n 2,5 miljoen Ion afval in zee gestort. Wat gebeurt er met de Wes- tarti-hpMp voor onze kusten'' We we ten het allemaal niet. al lezen we wel eens iets van stiekum storten". De Zevibel-voorzitter wees erop dat men recentelijk is opgeschrikt door berich ten over stortingen vlak voor de Bel gische kust. bij Zeebrugge. „Het zou om afval gaan bereid van enzymen en met verdund zwavelzuur en dat raakt ook onze belangen", aldus de heer Lockefeer. „Er worden stortvergunnin- gen afgegeven zonder enig overleg met de visserij. We moeten samen met de Belgen om de tafel gaan zitten. Samen aan de slag voor hel behoud van onze visserij". De Zeeuwse vissers kregen nog tij-1 dens de reünie van de Beigen ie i horen dat men graag bereid is tot samenwerking. Drs A. Wittevrongel uit Oostende, directeur van de Belgi-I sche rederscentrale, kwam vertellen dat men de zorgen van Zevibel deelt „Wij hebben vastgesteld dat onze re gering aan sommige bedrijven vergun ning heeft gegeven tot storting voor de kust. Men is zelfs zover gegaan dat men gezegd heeft dat zoiets gezond is voor het plankton", zei drs Wittevron gel. Volgens hem is een van die bedriiven waaraan vergunning is ver leend om ter hoogte van Zeebrugge te storten een Belgische vestiging van de koninklijke Nederlandse gist- en spiri tusfabriek. „Wij willen voor onze kus ten tot op een afstand van tien kilo meter geen stortingen", aldus de heer Wittevrongel Om dat te bereiken wil men graag samenwerking met Zevi bel. zo bleek uit de woorden van de Belgische reders-directeur „Ik vraag mij zelf al of Zevibel zich niet kan aansluiten bij de Belgische rederscen trale. dan kunnen we nog beter sa menwerken". Overigens vond drs Wit-j tevrongel dat. er niet al te veel over de zee-vervuiling gepubliceerd moei worden: „Ik wil er niet al te veelj ovef spreken, het brengt geen reclame1 voor de produkten uit de zee met zich; mee". Zevibel-voorzitter Lockefeer be aamde dat direct: „Als ik spreek over de vervuiling en deg evolgen daarvan dan zult u mij nooit horen zeggen dat de vis niet meer eetbaar is Het gaat mii om het behoud van de visgron den". Onderwijs Hei bleef zaterdag niet bij noodkreten over de vervuiling van het milieu. Op de hem bekende wijze behandelde de heer Lockefeer zo'n beetje alle moei lijkheden waarmee de visserij mo menteel kampt, zoals de overheids maatregelen. de EEG visserij-politiek en het visserij-onderwijs in Zeeland De Zevibel-voorman zag toch ook nog, wel enkele lichtpuntjes voor "de vis sers. stijging van de aanvoer van schol en tong. modernisering van de .'loot en verbetering van de wal- en havenaccommodaties. De heer Locke-1 feer deed een klemmend beroep op de vissers om te helpen het visserij- onderwijs (in Zeeland de visserij-) school te Vlissingen. opgericht, doorj Zevibelin stand te houden. „Ik wil| er op wijzen dat het onderwijs ini groot gevaar is. Van de school is al een noodkreet gekomen om meer, leerlingen", zei de lieer Lockefeer. „Los van de vraag of de Oosterschel- de ooit dicht zal gaan. is er een ontwikkeling aan de gang. waarbij de visserij meer geschoold zal moeten zijn. En die kennis moet men opdoen op de schooi, voor men naar het schip gaat. Het is niet meer zo als vroeger". De Zevibel-voorzitter had'ook de nodi ge kritiek op de houding van de overheid ..Ik vraag mij af: staat tegen over het gebrek aan maatregelen- tegen de vervuiling niet een teveel sterke bemoeiing op ander gebied9", stelde de heer Lockefeer Als voor beelden noemde hij onder andere de sanering van de garnalenvisserij „zou het verzet zo groot geweest zijn als, men geluisterd had naar de wensen van de visserij?), het ingrijpen in de palingvisserij („is de macht van hel sportvissersleger politiek gezien dan zo groot?") en de maatregelen van de scheepvaartinspectie „maatregelen ter beveiliging van de zee steun ik. maar waarom niet meer overleg?"). De heer Lockefeer wees erop dat de komende EEG-maatregelen nog 'een gesloten boek' zijn. Hij voorzag een herbezinning op de functie van de visafslagen, de kwaliteitsverzorging en efficiency aan boord en op de wal en een uitbreiding van de bedrijven aan de wal. „Zullen we die ijsfabriek ofl die machinale garnalenpellerij toch op! moeten richten", vroeg de heer Locke- feer zich al ..Het is niet meer hei visaanvoeren zonder meer. er komt meer bij". De Zevibel-voorzitter toon- (Zie slot pag. 4 kol. 4) De gemeente Haarlemmermeer wordt de laatste tijd ook geconfronteerd met branden in woonwagens. De ge meente was de vorige maanden ge noodzaakt voor bijna naderhalve ton aan nieuwe woonwagens, caravans en onae: delen te verschaffen. Een woord voerder van de gemeente van Katwijk aan Zee verklaarde, dat met name de sociale diensten moeilijk zitten. ..De bewoners van ae afgebrande woonwa gens melde zich bij deze diensten, dat ze geen dak meer boven het hoofd hebben Deze zijn dan wel genood zaakt nieuwe wagens te verschaf fen". Tubbergen verlost van vaten afval TLBBERGE.N (ANP) De 70 vaten met teerafval van Witco Chemical Nederland XV te Haarlem, die begin deze week in een put voor vloeibare tee ra f vallen in Vasse (gemeente Tub bergen) waren gedeponeerd, zijn vrij.» dag met mechanische hulpmiddelen een voor een uit de put gevist. Het. tijdrovende en gevaarlijke karwei geschiedde op dringend verzoek van het. gemeentebestuur van Tubbergen. De inhoud van de vaten wordt thans nog aan de hand van monsters nage gaan Het transportbedrijf J. H. Dam huis uit Ootmarssum. dat ae vaten in de put deponeerde, heef: deze vrijda gavond nog naar Haarlem terugge bracht He' is nog niet bekend wat er thans met deze afval zal geschieden FRANKFORT (DP\) Een meisje van aclit maanden is zondag in Frank fort op straat in de armen van haar grootmoeder doodgeschoten. Het do delijke schot werd door iemand met een geweer vanuit een dakraam ge lost De grootmoeder raakte gewond. De dader, die ook op een woning aan de overkant had gevuurd, is er op een motorfiets vandoor gegaan. De politie trof het moordwapen op de zoldereta ge van het. bewuste pand aan, en arresteerde elf jongelui die de boven verdiepingen bewonen, voor een ver hoor. De jongelui zijn afkomstig uit een opvoedingsinrichting en wonen mei toestemming van de autoriteiter. buiten het tehuis. Toen zij werden weggeleid moesten zij in bescherming worden genomen tegen ae buurtbewo ners. die een dreigende houding aan namen. Overstromingen in West-Bengalen en de staat Himaehal Pradesj in het noorden van India hebben aan ze ker 80 mensen het leven gekost. Dit heeft het Indiase persbureau PTI zon dag meegedeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1