Kandidaten WK-truien in Olympisch stadion Hongarije en Nederland dwarsbomen 0. Duitsland POPELEND NEDERLANDS VOETBALVOLK OPGELET: GANZE VOOR DE PROMOTIE GEWIPT PROFS TRAINEN OP PAPENDAL AGOSTINI NIET IN ROFRIG ULSTER Ook voetbal schandaal (omkoping) in Argentinië Hier is hetextra dikke speciale competitie-nummer van ZEEUWSE KORFBALTEAMS WEER IN ACTIE IN MASSAAL TOERNOOI Voetbaltoernooi VAN BLAUW WIT IN KL0ETINGE van Kloetinge Opgewonden Rod La ver in Toronto BEHUIZING BUITENLANDSE WERKNEMERS IN VLISSINGEN Mosselleest in Kortgene Zwemmen in vuil Kerkblad Herv. Kerk Noodkreet voor buitenwater Nehalenma-stenen voor Zeeland behouden de Papoea's Muzikale wandelingen in de avonduren GV-plannen? Even bellen Hollestelle NV 01100 - 6995 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 AMSTERDAM (ANP) Hoogtepunt van het voortschrijdende wiclcrseizoen worden de wereldkampioenschappen op de baan (van 25 tot en met 31 augustus in Varese) en de weg (van 1 tot en met 5 september in Mendrisio). Een aantal van de kandidaten komt de komende dagen in Nederland uit In wedstrijden, die een optheose vinden op 17 augustus in bet Olympisch Sta dion in Amsterdam. Da3r komen zeker de voornaamste kanshebbers in de sprint en bij de stayers van de profs aan de start. De sprinterswereld kreeg vorig jaar bij de titelstrijd in Leicester een injectie toen tal van jeugdige beroepsrijders en oudgedienden als Ron Baensch en Santé Gaiardoni elkaar letterlijk en fi guurlijk in de haren vlogen. Een van de favorieten voor de titel, die toen door de Australiër Gordon Johnson werd veroverd', is thans de 22-jarige AMSTERDAM (ANP) De KNWU heeft de leden van de prof wegploeg voor de wereldkampioenschappen in Mendrisio uitgenodigd om voor reke ning van de unie op 17, 18 en 19 augustus op Papendal te komen trai- Aanleiding tot deze vrij unieke uitno diging is een verzoek geweest van Rini Wagtmans aan bondscoach Joop Middelink om zich samen met de amateurs te mogen voorbereiden. Ook Rene Pijnen toonde belangstelling, waarop de KNWU besloot de volledi ge ploeg (tien deelnemers en twee reserves) uit te nodigen. De aanwezi ge professionals zullen die drie dagen met de amateurs de wegploeg en de formatie voor de 100 km tijdrit onder leiding van Joop Middelink bij een zijn. MILAAN (ANP) De Italiaanse mo torrenner Giacomo Agostini. wereld kampioen in de 350 cc en de 500 cc klasse, zal vanwege de onlusten in Belfast en Londonderry niet deelne men aan de grote prijs van Ulster, die vandaag (vrijdag) wordt gehouden. Dit heeft een woordvoerder van MV- Agusta. de fabriek waarvoor Agostini rijdt, donderdag in Milaan bekend gemaakt. Voor Agostini maakte het niet deelne men aan de grote prijs van Ulster overigens geen verschil wat betreft zijn kansen op het prolongeren van ae wereldtitels in beide klassen. Hij heeft zo'n voorsprong op zijn naaste concurrenten dat hij zich kan veroor loven een wedstrijd over te slaan. Amsterdammer Leijn Loevesijn, die de afgelopen weken Johnson herhaaldelijk heeft verslagen. Behalve de Australiër zijn de Amerikanen Tim Mountford en Jack Simes, de Belg Robert van Lanc- ker en de Italiaan Giordano Turrini, die afgelopen zondag in het Italiaanse kampioenschap de oud-kampioenen Borghetti, Begetto en Gaiardoni ver sloeg, in Amsterdam de tegenstanders van Loevesijn. Bij de profstayers moet het al heel vreemd lopen als de nieuwe wereld kampioen niet zou voortkomen uit het gezelschap Rudolph (West-Duitsland en titelhouder), Verschueren en Proost (België), Hill (G-Br.) en de Nederland se troeven Stam, De Wit en Oudkerk Alleen de Italiaan De Lillo ontbreekt in Amsterdam, „omdat zijn financiële eisen veel te hoog waren", aldus orga nisator Jan Derksen. Bij de amateurs krijgen vooral de stayers Boom, Niemeyer. Been en Groenewegen een moeilijke taak met het bestrijden van de Westduitser Pod- lesch en Gnas, die achter resp. Koch en Walrave (ook straks in Varese) moei lijk te verslaan zullen zijn. Voorts zul len de voornaamste amateurkandida ten tegen een Belgische selectie uitko men: Van Doorn en Fens op de tan dem, Klaas Balk op de kilometer, Den Hertog in de achtervolging en dan nog de ploegachtervolging. Een aantal van de kandidaten voor de wereldkam pioenschappen komt ook in de baan op 13 august us in Schiedam en 18 cember; dinsdag 21 december 1971; augustus in Nijmegen. ADVERTENTIEI BUENOS AIRES (ANP) In Ar gentinië beeft zich in de voetballerij een omkopingsschandaal voorgedaan. Drie leden van een vereniging uit de tweede divisies zijn in Buenos Aires op las van de rechter In hechtenis ge nomen omdat zij geprobeerd hebben een speler van een andere vereniging om te kopen. De drie werden op heterdaad betrapt omdat de betrokken speler naar de plaats, waar hij de hem aangeboden 200.000 oude Argentijnse pesos (onge veer ƒ1500) in ontvangst nam, enkele politiemensen en journalisten had mee genomen. Die hadden zich uiteraard verdekt opgesteld toen het geld werd overhandigd. Van deze 'plechtigheid' werden zelfs foto's gemaakt. In Argentinië wordt omkoping in de sport door de burgerrechter behan deld in tegenstelling tot West-Duits land, waar de Duitse voetbadbond een speciale 'sportrechtbank' heeft inge steld. De Argentijnen lopen ook het risico de gevangenis in te moeten. Op omkoping staat in Argentinië gevan genisstraf, variërend van een maand tot drie jaar. Ronny de Bisschop, uit St Jansteen werd tweede in de 110 km wegwed strijd voor amateurs te Bocholt. Er verschenen 84 renners aan de start Winnaar J. van Olmen legde de afstand af in 2.28 uur. ROTTERDAM (ANP) Het aantal toeschouwers en het aantal deelne mers hielden elkaar in evenwicht bij de opening van de derde Europese jeugdkampioenschappen zwemmen en schoonspringen donderdag in het Rot terdamse openlucht bad de Plompert. Tegenover de meer dan vierhonderd deelnemers uit vierentwintig landen stond een gelijk aantal toeschouwers, bij het marcheren van de majorettes, de opmars van de ploegen, het kunst- zwemmen en de verplichte stof van het torenspringen. die tesamen het programma van de openingsdag vorm den. De series en finales van de twintig zwemnummers zijn samengeperst in drie dagen: (vandaag vrijdag), zater dag en zondag. Record-kanshebber is de 16-jarige Hongaar Andras Hargitay, die heeft ingeschreven op zeven van de tien jongensnummers. Wegens tijd gebrek heeft hij de 100 en 200 meter rugslag en de 1500 meter vrije slag moeten laten schieten. In de series van alle overige nummers verschijnt hij op baan vier, omdat hij met veruit de snelste seizoen-prestaties naar de Maasstad is gekomen: 100 me ter vrije slag 55.5, 400 meter: 4.11.9, 100 meter vlinderslag 58.8, 200 meter 2.08.0, 100 meter schoolslag: 1.10.7, 200 meter 2.32.0, 200 meter wisselslag: 2.14,4. Van deze grof gebouwde knaap, die bij de opmars de Hongaarse vlag droeg en zich met zijn tot aan de knieën afhangende vrije hand geen raad wist, verwachten de Amerikanen het volgend jaar in Munchen ernstige concurrentie voor de eigen sterren. Door de goede inbreng van Hongarije en Nederland (Hansje Bunschoten, An ke Rijnders en Josien Elzerman) heef: het er vooralsnog van weg dat Oost- Duitsland een minder dominerende rol zal vervullen dan bij de Europese kampioenschappen in Barcelona en de Europese jeugdkampioenschappen van twee jaar geleden in Wenen. Wetzko en Neugebauer zorgden toen voor Euro pese records op 400 en 800 meter vrije slag. Deze afstanden lijken nu voor de Nederlandse meisjes weggelegd. Tenzij de Oostduitse ploegleiding, waarin vier artsen zijn opgenomen, de kunst van het „pieken" tot in de perfectie blijkt te verstaan. Daarover echter blijven de twijfels bestaan tot de finales. Knoertvol nieuws over de competitie71-'72, de transfers en de Europacupwedstrijden. En nog een sportieve verrassing ook. een loei van een voetbalblad. Losse nummers 70 cent Overal verkrijgbaar. BREDA De Gocsc watcrpoloploeg heeft ook zijn derde en laatste pro motiewedstrijd tegen Poseidon uit Ridderkerk verloren. Deze wedstrijd, die in Breda werd gespeeld, eindigde in een 5-3 nederlaag. Doordat De Gan- zc ook de twee voorgaande wedstrij den heeft verloren, 3-5 tegen ZPB en 2-12 tegen RZV blijft de Ganze in de 4e klas. Tegen RZV, maar vooral ook tegen Poseidon, kwam het gemis van de geschorste Wim Baarcnds aan het licht. In de wedstrijd tegen Poseidon werd de Ridderkerkse ploeg direct, na het begin uit zijn evenwicht gebracht door een afstandschot van Piet Schop, waarbij de bal via de binnenkant van de paal in het net caramboleerde. Lange tijd duurde het voordat Posei don zijn ritme hervond. In de eerste time kon het slechts tot 1 doelpunt komen, in de tweede speelperiode werd de stand op 3-1 gebracht. Nadat Hans van Oest bij een vrije bal van Tonnie van Maris goed doorzwom en de stand op 3-2 bracht, kwam Posei don goed terug. Met een switsende voorhoedespeler voerden ze de stand op tot 5-2. Leen Korstanje, die één van zijn beste wedstrijden keepte, voorkwam een grotere nederlaag. In de laatste time kwam de Ganze nog eenmaal terug. Door een blunder in de Ridderkerkse verdediging kon Ton nie van Maris de bal onderscheppen, waama Piet Schop geheel vrij kwam voor het doel en de eindstand op 5-3 bepaalde. De wedstrijd kenmerkte zich door goed spel en er werd in een buitenge woon sportieve sfeer gespeeld. Door dit resultaat is Poseidon, dat eerder met 6-4 van RZV won, vrijwel zeker van promotie. Doordat Ganze niet promoveert zal de Schelde uit Terneuzen volgend jaar weer als enige Zeeuwse ploeg in de 3e klas uitkomen. KLOETINGE In het kader van het 40-jarig jubileum wordt te Kloetinge voor aanvang van de competitie nog een tweetal toernooien gespeeld, te weten op zaterdag aanstaande en op zaterdag 21 augustus. Toernooien met een internationaal tintje door de deel name van een Engelse legerploeg uit Duitsland zaterdag a.s. en van het Belgische SKV Temse op 21 augustus (Kloetinge de Zeeuwse club met de meeste internationale contacten). In dit verband zij opgemerkt, dat de A- junioren van Kloetinge op 21 augus tus in Temse (Belgie) tegen de A- junioren van die club spelen en dat de selectie, waaruit het eerste zal worden geformeerd op 21 en 22 au gustus op uitnodiging van de BA OR FA (British Army of the Rhine, Foot ball Association) een tweetal wedstrij den zal spelen tegen het officiële BAOR-team en een ander vertegen woordigend elftal is respectievelijk Monchengladbach en Rheindales. Een vererende uitnodiging als men be denkt dat het BAOR-team speelt tegen bijvoorbeeld het West-Berlijnse poli- tieelftal en het Nederlands luchtmacht elftal. Terugkomend op het toernooi van zaterdag as. waaraan een Engelse legerploeg deelneemt, die onder lei ding staat van sportofficier, captain Aiff Joucs, zelf bekend voetballer ge weest, is te melden dat de Engelse gasten reeds op vrijdag 13 augustus arriveren in Goes en worden onderge bracht in hotel Terminus. Zij gaan zondag 15 augustus weer terug naar hun onderdelen. Dit toernooi wordt gespeeld met 6 ploegen, ondergebracht in 2 poules. Naast de Engelsen komen: Nieuwland, Robur. Apollo, terwijl de selectie van de heer Meulmeester. de nieuwe trai ner van Kloetinge het gezelschap com pleteert. Aanvang der wedstrijden om 13.00 uur. de finale is om 17.00 uur en wordt op het hoofdveld, vorige week in gebruik genomen, met de knusse tribune gespeeld. Om 18.00 uur zal voorzitter Wim Roosdorp de beker aan de winnende ploeg uitreiken. Een uitgesproken fa voriet? De Engelsen, die wellicht te gen Nieuwland de finale zullen betwis- 1 ten. KLOETINGE Het toernooi, dat door de Kloetingse korfbalvereniging 'Blauw Wit' ieder jaar wordt georga niseerd, wordt door de Zeeuwse zus terverenigingen steeds meer benut om hun twaalftallen voor dc komende competitie samen te stellen. Ook op het toernooi, dat zaterdag a.s. door 'Blauw Wit' wordt gehouden, zullen in het bijzonder de in KNKB-verband spelende Zeeuwse verenigingen Ani mo. Swift en Tj'oba hun voorlopige selectieteams uitproberen. Daarbij zullen laatstgenoemde clubs voldoende gelegenheid hebben om met hun eerste twaalftallen de kracht van de anderen te peilen. In de eerste afdeling van het toernooi zullen name lijk Animo I, Tjoba I en Swift I uitkomen met daarnaast de Zeeuwse kampioen van het vorige seizoen Zuid westers en ONDO uit St-Laurens, dat op de tweede plaats in de eerste klas van de Zeeuwse korfbalcompetitie ein digde. Ook de in de tweede afdeling uitko mende ploegen Blauw-Wit I, Tjoba 2, Luctor en Animo 2 zullen gelegenheid te over hebben om eikaars krachten te leren kennen en om aldus te weten te komen wat hen in de komende competitie te wachten staat. Bij dit gezelschap voegt zich ook Swift 2, welke ploeg in het komende seizoen zal gaan spelen in de reserve 3e klas van de afdeling zuidwest van de KNKB-BKC. In de derde afdeling van dit toernooi spelen de Zeeuwse tweede klassers van het afgelopen seizoen: Stormvo gels, Seolto I, Atlas en Blauw-Wit 2, alsmede Good Luck uit Middelhamïs. Zaamslag, Olympia. TOP en NOAD (Breda) nemen het tegen elkaar op in de vierde afdeling, terwijl in afdeling V Seolto 2, Noad 2, Good Luck 2 en Volharding zich tegenover elkaar ge plaatst zien. Bij de junioren spelen in drie afdelin gen ploegen van Zuidwesters, Animo, Tjoba, Swift, Blauw-Wit, Luctor, Stormvogels, Seolto, Good Luck, Vol harding, Delta (Ooltgensplaat) en het Breskense BKC. in totaal 15 twaalftal len. Tjoba, Blauw-Wit, Luctor. Stormvo gels, Seolto, Atlas, Good Luck, Zaams lag, Olympia, TOP, NOAD, Volharding, Delta, BKC en het Goese Togo komen met in totaal 22 adspirantenploegen. terwijl laatstgenoemde verenigingen, met uitzondering van Seolto, Olympia en Delta bovendien nog voor 20 pupil- lenploegjes zorgen. Op het toernooi moeten 150 wedstrij den worden gespeeld. 'Blauw-Wit' heeft hiervoor de beschikking over 10 velden, gelegen aan de Westhavendijk te Goes. Het eerste fluitsignaal zal om 9.00 uur gegeven worden. Iedere wedstrijd duurt 25 minuten met tussen iedere ronde 5 minuten pauze. Omstreeks 17.00 uur zullen alle uitslagen bekend zijn. zodat kort daarna de prijsuitrei king kan plaats vinden. Op dit, belangrijke toernooi, waaraan in totaal 80 ploegen deelnemen met 880 korfballers (sters), verwachten we spannende wedstrijden. TORONTO (ANP) Een cedcsïllusio- neerde Rod Laver (Australië) is giste ren vertrokken uit Toronto, nadat hij in de derde ronde van de open inter nationale tenniskampioenschappen van Canada had verloren van de met-ge plaatste Engelsman Roger Taylor. Na zijn nederlaag met 7-6 en 6-1 raakte Laver zo opgewonden dat hij twee bal len in liet publiek sloeg en vervolgens zijn racket wegslingerde. Zijn landgenoot Roy Emerson, dubbel spelpartner van Laver gedurende de af gelopen zes jaar, was zeer verbaasd over het gebeurde. „Het zal wel komen doordat Rod te veel tennis speelt. Hij is mentaal te zwaar belast. Daarom heb ik hem ook aangeraden te vertrekken en zich eens een tijdje met iets anders bezig te houden dan het tennis", aldus Emerson. Laver. die vorig jaar inter nationaal Canadees kampioen werd, volgde de raad van zijn landgenoot op en ging naar Newport Beach in Cah- fornie, waar hij woont. De Nederlan der Tom Okker won in de derde ronde gemakkelijk van de Australiër Allan Stone: 6-4, 6-1. Voor de tweede, doch hopelijk laatste maal verzoek ik U opname van een antwoord op het schrijven van dhr J. Spruit, rapporteur van een werkgroep van de Vlissingse stichting in oprich ting voor de belangenbehartiging van buitenlandse werknemers. In de cou rant van 6 juli werd in een eerste rapport melding gemaakt van de slechte tot zeer slechte toestanden in drie percelen, die half juni werden bezocht. Dat Ik het opgenomen heb voor één perceel, Hendrikstraat 8 en de andere percelen buiten beschou wing heb gelaten, ligt in het feit dat het mij niet aangaat hoe die andere percelen zijn. Ik blijf mij bepalen tot perceel Hendrikstraat 8, Vlissïngen, omdat ik hier de toestand van nabij ken om bekende reden, zoals in mij eerste schrijven is gebleken. Allereerst meneer Spruit wil ik mee delen, dat ik ten tijde van mijn eerste schrijven U niet kende en ik dus niet wist wie u was. U vraagt 19 juli: wie is toch die meneer Blaakman? Zou hij mij soms kennen en een hekel aan mij hebben, omdat hij zo persoonlijk en hekelend tegen mij schrijft? Ik heb. meneer Spruit, niet hekelend te gen U geschreven (Lees het nog maar eens aandachtig na), maar mij erge rend over de grote leugens die in dat schrijven voorkwamen, u er op attent trachten te maken dat het een walge lijk gedoe was de eigenaren van dit pand in een kwaad daglicht te stellen, door genoemde huurbedragen in het openbaar kenbaar te maken. Er werd in de eerste plaats in het schrijven van 6 juli bekendheid gegeven aan een stichting belangenbehartiging buiten landse werknemers in oprichting te Vlissingen. met onderzoek naar de huisvestingskwaliteit enz., in de ruim ste zin van het woord, met. vermel ding wie er in vertegenwoordigd zijn en met wie er ten nauwste samenge werkt wordt. En dat is nogal wat voor het wel en wee der buitenlandse werknemers, allemaal hooggeplaatste namen en instanties. Wat is die Vlis singse commissie (in wording) toch bezorgd? Als men dat zo leest, dan zit het in Vlissingen wel goed met die buitenlandse arbeiders, maar dat mag ook wel voor zulke uitstekende werk lui. Meneer Spruit, ik zal u verder niet meer persoonlijk noemen, doch als rapporteur aanduiden, zoals u ge noemd wordt in de tweede alinea, waar het begint met het woord Slecht' enz. Hier staat duidelijk ver meld- rapporteur X schrijft.- Hier is duidelijk gesteld wie er schrijft en moet dus niet, zoals op 19 juli geschreven is, dit als redactioneel nieuws beschouwd worden. Hier is duidelijk een rapporteur aan het woord. Redactioneel vindt U in de kerstkrant van 1970 een artikel waar het gaat over buitenlandse arbeiders. Daar treft u zelfs 3 foto's aan van mensen die aan een journalist hun mening gaven. Ook de mijne zult u aantreffen. Vraag die krant maar aan de PZC voor 30 cent weet U alles, een koopje dus. Hier is een journalist aan het woord, die objectief de mening weergeeft. Dat is heel wat anders dan wat ik lees op 6 en 19 juli '71. U schrijft: uit deze aanhef moge de aandachtige lezer alsook dhr Blaak man concluderen, dat het hier gaat om een journalistiek artikel, waarin een rapport van een werkgroep onder de loupe wordt genomen enz. en waarin komt vast te staan dat het hier gaat om 3 percelen en bepaalde lijk niet alleen om perceel 8, waarvan de heer Biaakman eigenaar is ge weest. (Verder over een ingezonden stuk van 6 juli waarin u mij gebrek aan leesvaardigheid toeschrijft. Doch lees zelf: er staat letterlijk uw inge zonden stuk). Meneer de rapporteur, ik heb nooit een ingezonden stuk geschreven. Dus fout van U dit als zodanig te lezen. Alweer een leugentje dus. al is het dan niet zo grof en groot als de vorige leugens waar u het cijfer van de huur aangeeft. Lees verder: en zo er gebreken moch ten bestaan dan is dit niet de schuld van de verhuurder, doch van b en w van Vlissingen. U maakt mij er op attent, dat ik zelf zou twijfelen aan de goede staat van het pand, omdat ik reeds voordat er buitenlandse arbei ders woonden, aan b en w verzocht had veranderingen aan te mogen bren gen, wat door b en w afgewezen werd. Mag ik a.u.b. meneer de rapporteur verbetering aan mijn woning aanbren gen als ik het wil of moet ik wachten tot de een of andere commissie in wording mij daartoe verplicht. Ach kom nou, meneer, dat kunt u niet menen. Wat u verder bedoelt met een verhaaltje over die tolk dat ik opdis te. dit is geen verhaaltje doch harde werkelijkheid. En waar u zo voorgeeft de belangenbehartiging van die buiten landers te steunen, begrijp ik niet dat u zo lakoniek er langsheen loopt. Hier was toch zeker wel een aftuiger van eigen volksgenoten aan het werk, doch is het soms ook één van uw commissieleden? Dan bent U alvast ingelicht wie deze Tamsamanie is. Dit interesseert U zeker weinig, omdat het maar een Nederlander is die opge licht wordt. Heeft uw commissie daar geen begrip voor? Dit is niet belang rijk, het is maar een Vlissinger en die rijn er zoveel. Wat de huurprijzen betreft, meneer de rapporteur, als die te hoog zijn, moet u die niet in de krant zetten of openbaar maken. De openbaarheid kan gelezen worden, doch de huur niet verlaagd of onge daan gemaakt worden. Er is, als uw commissie het nog niet weet, in Mid delburg op de Singel een prachtig kantoorgebouw, dat met een duidelijk bord aangeeft waar u zich vervoegen kunt Doch ik meende dat u dit als rechtskundig correspondent wel zoudt weten, te meer daar u tweemaal in de maand spreekuur houdt voor dergelij ke zaken. Pand no 8 heeft aan iedere etage een liuitenbalkon. omgeven door bloemen, verder een prachtige bloementuin en voor de afwisseling een heerlijk zitje met visvijvertje. Daarnaast aardbeien, frambozen en groente, doch dit is zeker bij uw bezoek in het donker niet opgevallen? Als uw commissie (in wording; dit dan nog zeer slecht noemt, kan de aandachtige lezer dan begrijpen, dat ik mij gegriefd voelde bij het lezen van uw rapport. Als uw commissie het dan toch zo ernstig meent met de zorgen voor buitenland se werknemers, waarom dan geen samenwerking gezocht met een reeds bestaande commissie te Breda, waar voor pater Baart te Breskens en mej. Klamer te Groede werkzaam zijn. Dit is aan genoemde buitenlanders reeds Ik heb in de PZC gelezen dat in Kortgene een mosselenfeest werd ge houden. Goed, ik ben er met mijn dochter van 12 en zoon van 10 jaar naar toe gegaan. Ik moe t daar ƒ2,50 per persoon entree betalen, niet erg, omdat je dan zoveel mosselen mocht eten als je wilde. Om 8 uur was ik daar, om kwart over 8 1 schaaltje mosselen voor 3 man, toen tot half tien zitten wachten op een tweede schaal, maar wat er kwam geen mos selen. De bedienden gevraagd hoe het zat, ja meneer, ze rijn aan de kook. Maar als ze kwamen gingen de mosse len naar het muziekkorps of goede bekenden. Wij waren niet de enigen, zeer veel mensen hebben rich groen en geel ritten ergeren. Het was voor mij een zeer dure avond 7,50 voor een schaaltje mosselen en voel me zeer beduveld door een stei water sporters, die het feest hebben georga niseerd. Consumptie prijzen: glas bier f 1,00; glas cola 1,00. Is het niet erg? T. Bubberman Hoge Steile 28 Nieuw- en Sinl-Jooslaud Met belangstelling uw artikel gelezen omtrent afkeuring van zwemwater ka naal Walcheren. Als begeleidster van de Braakman zwemploeg waar ik als bestuurslid bij betrokken was (nu niet meer) heb ik reeds enkele seizoen terug mijn ver wondering laten horen over de toe stand van het water voor de lange- baanzwemmerij. Bijzonder in Zeeuwsch-Vlaanderen was toen in Sas van Gent een volgens mij ongeoor loofde start en aankomstplaats, waar de zwemmers met modder en tussen allerlei 'artikelen' aan wal kwamen. Beschamend, vond ik voor de organi satoren. Het is een onverantwoordelijke zaak zwemmers te laten starten in vuil of niet voldoende gecontroleerde banen. We brullen om goede zwembaden en krijgen ze, maar, laten onze zwem mers wel in buitenwaters zwemmen met alle gevolgen van dien. kanalen' onder andere. Hier is beter toezicht nodig. Wat organisatie en publiek betreft. lang bekend, door persoonlijk contact met eigenaar van pand 8. Doch niet, zoals uw commissie deed, door bijna 's nachts op onderzoek te gaan zonder toestemming of kennisgeving aan eige nares. Juridisch zou het haast op huisvredebreuk lijken, te meer daar er vrouwelijk personeel bij was. Als u, meneer de rapporteur, voor uw NVV-leden ook zo in de bres springt, rit dat wel goed voor hen. Doch ik heb in de wachtkamertje aan de Schuit- vaartgracht wel eens wat anders ge hoord. Ik heb mij daar zelf wel eens aan geërgerd, wetende dat er wel eens zeer moeilijke gevallen zijn om op te lossen. Verder wens ik u met uw commissie veel succes in uw werk en hoop dat u nog veel goeds voor uw buitenlandse werklui mag berei ken, zonder dat uw NVV-leden bij het bureau voor arbeidsrecht er onder zullen lijden. U vriendelijk dankend voor uw goede raad van 19 juli wat betreft .veilig leren lezen', al kan ik deze uitdrukking niet begrijpen. Ik kan daar nergens een verklaring op vinden Wederkerig wil ik U ook wel een zinnetje ter overdenking geven: Zie toe van wie ge schrijft en in wat zin. Als eens het woord de pen uit is, het keert er nooit weer in. J. Blaakman, Veere. Reactie J. Spruit: In uw laatste reac tie, meneer Blaakman geeft u er blijk van niet te begrijpen of te willen begrijpen, dat het hier gaat om de huisvesting van buitenlandse werkne mers in het algemeen. U bepaalt zich in hoofdzaak tot aan tijgingen en verdachtmakingen die niet terzake zijn. Discussieren op een dergelijk niveau lijkt mij een zinloze en minderwaardige zaak. Mijnerzijds behoeft u geen reacties meer te ver wachten. J. Spruit. (Discussie gesloten. Red.) w.o. de ouders van de zwemmers meestal aanwezig, beide dienen tot samenwerking te komen opdat men een gezonder maatstaf aanslaat, voor de langebaanzwemmerij of deze op geeft. Gelukkig met de beslissing van b en w van Viissingen, die het initiatief heeft genomen. Mevrouw A. du Bois-de Zeeuw Julianastraat 16, Hoek. Daar ik mijn schooljaren in Zeeland doorbracht, bewaar ik nog vele herin neringen aan deze provincie. Ik kom ook regelmatig terug om de oude plaatsen nog eens op te zoeken. Aldus bezocht ik een dezer dagen ook de Nehalennia-tentoonstelling in het stad huis te Middelburg. Voor deze exposi tie heb ik alle bewondering. Tot mijn diepe spijt vernam ik echter dat de collectie na beëindiging van de ten toonstelling weer terug moet naar Leiden Daartegen wilde ik onder meer de volgende bezwaren aanvoe ren: men kan in Zeeland heden ten dage nauwelijks meer merken welk een grote betekenis dit deel van het land ook in die tijd heeft gehad. De vondsten uit die periode zouden daar om permanent in de provincie zelf moeten zijn geexposeerd. Als men de stenen uit Zeeland weghaalt kan ook de prikkel om uit te rien naar nieuwe vondsten gemakkelijk worden wegge- nor en. J. van Galen, Oude Kerkstraat 14, Utrecht. Zoals velen met mij zullen gehoord en gelezen hebben raken we ons kerk blad kwijt. Wat dan een editie van Hervormd Nederland was. Ik heb 2 jaar het oude krantje .Gemeenteleven' bezorgd en nog een jaar .Hervormd Nederland' Ik had mijn best gedaan voor ons oude blaadje .Gemeentele ven' waar de meeste abonnees met weemoed afscheid van namen, het was een mooi Kerstnummer, het laat ste blad dat verscheén.Ik had heel wat abonnees er bij gekregen in die 2 jaar. Ik heb ook nog wel geprobeerd voor het nieuwe, maar dat lukte niet zo erg. Ik had niets tegen .Hervormd Nederland' maar de manier waarop ze het opgedrongen hebben was niet te prijzen Het zou en het moest Hervormd Nederland worden. Een krant voor heel Nederland eigenlijk. Wat gaven de meeste abonnees er om wat in andere plaatsen van Nederland gebeurde. We hadden een mooi krant je, waar we met elkander contact hadden en wat ook gelezen werd. Ik geloof niet dat veel mensen, die grote krant gelezen zullen hebben. Alleen wat ze persé wensten te weten. Het blad had natuurlijk duurder geworden vanwege de drukkosten enz., ik meen dan ons oude blaadje, maar ik geloof niet dat veel oudere mensen daarvoor opgehouden zouden rijn abonnee te blijven. We hadden toen ook nog concurrent en dat was in de Stromen- wijk en 't Zand enz. Want dat behoor de kerkelijk bij Koudekerke. Dat was ook wel pens een strop voor ons blaadje. Want als de abonnees uit de stad naar Stromenwijk of zo gingen, wonen, was je ze kwijt als abonnee. Sommigen beleven het krantje uit de stad lezen en tevens het blaadje van 't Zand. Maar ja. 2 abonnementen dat was natuurlijk te kostbaar. Ik geloof dat de meeste mensen van 't Zand ook veel liever hun oude blaadje had den willen houden. Dat zou nu natuur lijk niet meer gaan nu 't Zand enz., kerkelijk bij Middelburg hoort. Ik las ook in de kantlijn dat de hervormden zelf ook niet altijd mee werkten. En daar weet ik alles van. Ik probeerde natuurlijk voor de advertenties, Nu ik ben eens zes keer wezen horen bij een Hervormde firma die 2 winkels heeft voor een advertentie te plaatsen. En telkens was het nog niet voor mekaar. Ik dacht toen. loop maar naar de maan. Toen had je nog geen ruimtevaart dus toen moest je gaan lopen. Ik was nog wel eens wezen vragen bij andere winkeliers. De een zei er behoren geen advertenties in een kerkblad De ander deed het. eens een keer per jaar. Maar zo gauw Hervormd Nederland verscheen, wa ren er wel advertenties in. Ik zal natuurlijk geen namen noemen, maar ik weet het nog heel goed. Ik was immers, maar een krantenbezorgertje. Maar een vertegenwoordiger van een groot blad met een auto daar werd liet wel voor gedaan. De eerste keer dat ik bij enkele abonnees het nieuwe blad Hervormd Nederland bracht, zei den ze tegen mij. breng die maar bij mijn buurman, ik moet die krant niet Probeer ons het oude blad terug te geven of maak er een streekblad van met Vlissingen en de dorpen samen. Dan geloof ik dat de meeste oudere mensen van het vroegere .Gemeentele ven' weer abonnee zullen worden, ook van een streekblad C. Sinke. Baarsjesstraat 15, Middelburg. PS. Van de opbrengst van de adver tenties moest ook ons oude blaadje De Aziatische en Afrikaanse landen vechten voor de onafhankelijkheid van de Papoea's. De Papoea's hebben een kleine delegatie bij de Verenigde Naties te New York, om hun belangen te behartigen, gesteund door bovenge noemde landen En u begrijpt, het kost enorm veel geld. Het moet, om dat als men de zaak blauw-blauw laat, dit dan in een vergeten hoekje wordt geslingerd. Er moet voortdurend op gehamerd worden, de zaak warm te houden, anders, alhoewel de Papoea's recht hebben op zelfbeschikkingsrecht, wordt dit als een verloren zaak be schouwd. Allen weten dat ex-minister Luns zich met hand en tand had verzet en verdedigd tegen overgave van Weste lijk Nieuw-Guinea aan de R.I.regering. Toen het mes op zijn keel werd gezet door Bunker-Amerika, huilde hij als een kind, en de arme, onschuldige, weerloze, machteloze Papoea's wer den, tegen hun wil in, als slachtvee aan Soekarno overgeleverd. In 1969 kregen de Papoea's de kans om hun stem uit te brengen bij de Verenigde Naties of zij onafhankelijk wilden zijn, dan wel of zij bij Indonesië wilden blijven. Zij kregen geen kans hun stemmen uit te brengen, hoewel de heer Jongeling (GPV) een petitie had overhandigd aan de Nederlandse regering, voorzien van duizenden handtekeningen, Minister Luns heeft bij deze affaire een geheime overeen komst gesloten met Adam Malik, mi nister van Buitenlandse Zaken van Indonesië. Zo werden de Papoea's door de Nederlandse regeringsverte genwoordiger Mr. Luns verraden en verkocht. Ik als Nederlander schaam mij. De Papoea's zijn niet alleen Godskinderen zoals wij en hebben evenveel recht op zelfbeschikking. De Papoea's zijn tot de dag van vandaag nog altijd ingeze tenen van het,- Koninkrijk der Neder landen. Schaamt u zich ook niet dat onze hoogste vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties zo'n lage stunt uithaalt, waardoor de rechten van onze medemens worden vertrapt en in een hoek worden geslingerd. Wij verzceken met klem aan onze volks vertegenwoordigers om bij de E I. aan te dringen op meer openheid, openhartigheid, toestaan van pers, tv- reportage. En ik hoop dat de opvolger van Minister Luns, Minister Drs. Schmelzer. niet de sporen en voet stappen van zijn voorganger zal vol gen. Wij Nederlanders, hebben altijd de helpende hand uitgestoken, bijv. voor Biafra, India Oost-Pakistan en nog veel andere landen die in nood ritten en geholpen dienen te worden Wel aan, ik hoop dat u deze keer ook uw helpende hand zal bieden, door kleinigheid te geven, om de kosten enigszins te lenigen, voor het verkrij gen van algehele vrijheid en onafhan kelijkheid van de Papoea's, Giro 29917 Mees en Hope. Delft. Reke ning 25.90.21.121 FNP. W.F. de Quillettes, Middelburg. het hebben om de onkosten te dekken die advertenties waren erg goedkoop. Die van Hervormd Nederland waren heel wat duurder want dat zijn vast gestelde prijzen en voor het oude blaadje konden ze geven wat ze kwijt wilden. Het is niet mijn gewoonte om op andere mede mensen kritiek te heb ben, daar een ieder z'n eigen leven leidt en zolang ik er niet te veel last van ondervind, geen ongenoegen laat blijken. Maar vanavond (26-6-71) wordt het me toch iets te erg. Het geval wil, en dat is niet voor de eerste keer, dat een van onze absoluut niet slechte harmoniekapellen vrolijk spelend trommelend onze wijk verschillende malen door komt. Nu begrijp ik volkomen dat het nodig is de vereniging regelmatig buitens huis te laten musiceren om het exer cerend musiceren goed of nog betei onder de knie te krijgen en de publie ke belangstelling te genieten. Doch alleen de tijd dat zoiets moei plaatsvinden is tamelijk storend M'n vrouw en ik hebben n.L eer zoontje van 15 maanden wat 'i avonds voor zeven uur in bed ligt. Al! nu de harmonie langs komt rond ach: uur 's avonds, is onze zoon direc wakker, want wat ons van buiten ter gehore wordt gebracht overstemt all< huiselijke geluiden zelfs tv, radio e.d Nu vraag ik me af of het niet moge lijk is om het muzikaal evenement ti vervroegen naar een uur of vijf, zes zodat onze kinderen ook kunnen mei gemeten en niet uit hun slaap gehaalc worden, zodat de ouders of oppa.' niet de hele avond druk zijn me kinderen tot bedaren te brengen Ik meen ook wel vast te kunnei stellen dat er meer ouders zijn dii kleine kinderen hebben en meen ooi te weten dat de meeste kinderen on een uur of zeven in hun bed liggei om te slapen. C. M. Bakkei Troelstra weg 33; Paauwenburt Vlissinger (Bovenstaande brief van 26 juni j.' werd eerst dezer dagen per post te redactie ontvangen. Red. PZC). (ADVERTENTIE) ZAAGMOLENSTRAAT 1, GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 10