Nixon ontketent een controverse over S' rassen-integratie openbare scholen FLORYN Duizenden vluchten Mum- &i uit Noord-Ierland EEN ONTREDDERDE STAD, WAAR DE TIJD IS BLIJVEN STILSTAAN 4 Drie nieuwe verkeersborden VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 IN STRIJD MET UITSPRAAK HOOGGERECHTSHOF Tsjechische uranium-mijnen voor Russen van levensbelang (Van onze correspondent) WASHINGTON Vlak voordat de Amerikaanse openbare scho len hun deuren weer zullen openen na de lange zomer-vakantie is een nationale controverse opgelaaid over het plaatsen van leer lingen op andere scholen in de stad dan de dichtsbijzijnde, tenein de een betere verdeling van de rassen te bewerkstelligen over alle stedelijke scholen. De controverse, die in wezen al lang in de maak was en bijzonder gecompliceerd is, is ontstaan toen president Nixon eerder deze week employees van het ministerie van justi tie en van onderwijs met ontslag dreigde, wanneer men dit soort overplaatsingen van leerlingen niet tot het absolute minimum be perkte. MÜNCHEN (AFP, GPD) Karei Bocek. gewezen directeur van de Tsjechoslowaakse uraniummijnen, is volgen» een hoge functionaris van de Beierse grensdienst. Hoedl. naar West-Duitsland uitgeweken. Wanneer Bocek is uitgeweken en waar hij thans is. heeft Hoedl niet gezegd. De minister van onderwijs Elliot Ri chardson. op het ogenblik met vakan tie in Alaska, zou al eerder deze maand hebben overwogen zijn ontslag in te dienen omdat Nixons beleid een afwij zing betekent van de door zijn minis terie uitgewerkte integratieplannen. De federale commissie voor de burger rechten gaf gisteren een scherpe ver klaring uit. waarin Nixons beleid ge zien werd als het ondermijnen van de pogingen om de rassenscheiding op de openbare scholen op te heffen. De achtergrond van de controverse is uiteindelijk van zuiver-partij-politieke aard. Het komt hierop neer dat presi dent Nixon in de komende presidents verkiezingen de stemmen van het zui den in de wacht hoopt te slepen, voor al nu de racistische gouverneur George Wallace gezegd heeft weer kandidaat te zullen staan voor het president schap. Het overplaatsen van leerlingen om der wille van de rassen-integratie is in het zuiden een zeer emotionele en niet-populaire kwestie, die Nixon met zijn drastisch dreigement aan twee van zijn eigen ministeries nu voor het zuiden hoopt te verzachten. Hooggerechtshof De feiten zijn als volgt. In april beslis te het hooggerechtshof, zeer tot het on genoegen van de regering, dat het overplaatsen van leerlingen fhier be kend met de term „bussen") teneinde de rassenscheiding op te heffen, in overeenstemming was met de al eerder door het hof gedane uitspraken over de segragatïe aan de scholen. Op grond van deze beslissing ging het mi nisterie van onderwijs aan het werk, ROOD MIST- ACHTERLICHT TOEGESTAAN DEN HAAG (ANP) Het gebruik van een rood mistachterlicht is door wijziging van het reglement verkeers regels en verkeerstekens, alsmede van het wegenverkeersreglement, thans wettelijk geregeld, zo blijkt uit het «taatsblad. Wanneer een auto met een mistach terlicht is uitgerust mag dit slechts branden buiten de bebouwde kom en uitsluitend in geval van dichte mist, sneeuwval of andere, in het bijzonder atmosferische omstandigheden, die het zicht beperken tot een afstand van minder dan vijftig meter, aldus de ontworpen Nederlandse regeling. Er is nauwe aansluiting gezocht bij de Duitse voorschriften. Op internationaal niveau heeft men zich namelijk nog niet over het ge bruik van deze achterlichten uitge sproken. evenmin als over de te stel len technische eisen. Het opstellen van keuringseisen in ons land komt eerst aan de orde, nadat in internatio naal verband eventueel overeenstem ming-is bereikt. Evenals in Duitsland zal in ons land slechts een rood mistachterlicht zijn toegestaan; dit terwille van de unifor miteit en het intensieve verkeer tus sen beide landen. Wanneer het op het punt van het rode mistachterlicht tot internationaal overleg zal komen, zal van Nederlandse kant de voorkeur voor twee rode mistachterlichten den uitgesproken. De gebruiksmogelijkheden dienen niet te ruim te zijn in verband met het gevaar van verblinding, zo wordt toe lichtend nog opgemerkt. in samenwerking met het ministerie j van justitie om voor de stad Austin in Texas (waar de kwestie van een over plaatsingsplan aanhangig was ge- maakt) een „bus-plan" op te stellen Het plan werd. nadat ook het Witte Huis zijn goedkeuring eraan gehecht, ingediend bij de federale rechter in Austin. Maar de rechter besliste ver volgens dat het regeringsplan veel le ver ging, en dat het lokaal opgestelde- minimum-plan meer aan de eisen en verlangens van Austin voldeed. President Nixon kwam hierdoor voor| een onaangenaam dilemma te staan, want moest hij van die beslissing te gen zijn eigen regeringsplan in hoger beroep gaan. of niet. Zou hij dat wel doen. dan zou hij zich daarmee de1 wraak van het hele zuiden op zijn hals halen (het zuiden dat hij al zo lang hij in het Witte Huis zit. heeft geprobeerd te paaien). Zou hij hel niet doen, dan stond de regering niet alleen voor schut, maar dan kon hem ook verwe-! ten worden dat hij het zo nauw niet nam met de uitspraak van het hoogge rechtshof. Bocek werd In september 19"0 ge arresteerd op beschuldiging van sabo tage van dr Industriële samenwerking tussen de Soujet-L'nle en Tsjechoslo- wakijc. In Tsjechoslowaakse krlpgen in München verluidt, dat Bocek tijdens een verhoor wist te ontsnappen. Het westen verwacht gedetailleerde informatie over het produktle-pro- gramma van de Sowjet-Unie van Bo cek. die donderdag in Neurenberg om politiek asiel heeft gevraagd. De thans 41-jarige Bocek is vorige maand naar de bondsrepubliek gevlucht. Als aan hanger van de liberaliseringen onder Alexander Dubcek was Bocek al in 1969 als directeur van de uranium-In dustrie ontslagen Russische kernindustrie Tsjechoslowakije is een van de be langrijkste uraniumproducenten ter wereld, nirt alleen vanwege de grote hoeveelheden die cr worden gevonden, maar ook vanwege het hoge gehalte aan zuiver metaal dat het erts bevat. N oor de Russische kernindustrie zijn de/e bronnen van onschatbare waarde. Sinds het eind van de oorlog zijn alle contract pas In Ook met de an Warschau Pact dergelijke cont 11 de Sowjet-Ume n voor de leve- :.:et Polc-n t Invasie in '68 van het Warschau Pact :s niet in de laatste plaats besloten uit angst dat het Tsjechische uranium door de libe ralisering van Dubcek voor de Sow jet- Unie verloren zou gaan. Van al de/e plannen en overwegingen is dc thans gevluchte Bocek nauwkeurig op de hoogte, hetgeen voor de Sovrjcts het verlies van kostbare strategische ge heimen betekent. Compromis Er werd in eerste instantie een merk waardig compromis gevonden. De re gering zou wel in hoger beroep gaan, maar tegelijkertijd zijn overplaatsing.»- plan afzwakken dat wil zeggen, meer acceptabel maken voor Austin. Het was onduidelijk hoe de regering dat zich voorstelde, en het compromis werd dan ook op het ministerie van onderwijs met gefronste wenkbrauwen ontvangen. In het zuiden klonk het compromis alsof de president uit twee mondhoe ken sprak zei wat hij niet deed, of deed wat hij niet zei. Dat was koren op de racistische molen van gouver neur George Wallace, die dan ook prompt een telegram naar het Witte Huis stuurde en Nixon erop wees dat zijn uitspraken in de verkiezingsperio de lijnrecht indruisten tegen de hande lingen van zijn ministeries van justitie en onderwijs. Hij vew.oeht Nixon zijn ministers beter in de hand te houden Dreigement. Dreigement Wallace's telegram was blijkbaar een schot in de roos, want nog de volgende dag kondigde de president zijn dreige ment aan dat "employees van de twee ministerie overgeplaatst of gewoon ontslagen zouden worden,, wanneer zij zich niet zouden houden aan de mini- mum-toepassing van het besluit van het hooggerechtshof. Het standpunt van de president was een slag in het gezicht van talrijke lo kale stadsbesturen die in samenwer king met de schoolbesturen zelf al ge probeerd hadden om plannen uit te werken die in overeenstemming zou den zijn met de uitspraak van het hof. President Nixon ging echter nog een stap verder. Hij verklaarde dat de on- derwijs-wet die op het ogenbilk Ier stemming in het congres ligt, en waar in fondsen van de regering beschik baar zouden worden gesteld voor het transport van de leerlingen in het ka der van de overplaatsingen, gewijzigd zou worden en dat die clausule ge schrapt zou worden. Dus ook geen regeringsgeld voor het vervoer van de leerlingen, zoals bevolen door hel hooggerechtshof. In vele liberale krin gen was dit de druppel die de emmer deed overlopen, maar het is te bezien in hoeverre zij Nixons nogal opportu nistische taktiek de pas af kunnen snij den. LONDONDERRY Drie Britse soldaten drukken zich hier tegen een muur nadat ze door demon stronten met benzinebommen wer- den bestookt. (Slot van pagina 1) voorzieningen in het kamp als „primi-! tief' en klaagden over het door het! Ierse leger verstrekte voedsel. Een, Ierse regeringsfunctionaris heeft mee-i gedeeld dat er nu ongeveer 4500 vluchtelingen in de repuhjïek zijn. De-| genen die donderdag terugkeerden wa-i ren hierbij niet meegerekend. Veel van üe vrouwen die in het kamp van Gormanston. 35 kin ten noorden van Dublin, met huil vermoeide en hongerige kinderen arriveren, verke ren oj) de grens van hysterie en weten niets over het lot van hun in Belfast achtergebleven mannen. De kampcommandant, kapitein Verling, zegt dat sinds maandag dag en nacht vluchtelingen toestromen, van wie ve len niets anders hij zich hebben dan de kleren die ze dragen. Op een gegeven moment begon een groot aantal kinderen uit Belfast een hut in het kamp met stenen te beko gelen. Een Ierse sergeant die ze daar mee op liet houden zei vergoelijkend: „Ze zijn er zo aan gewend, denk ik, dat ze ermee bezig moeten blijven. De ene groep soldaten verschilt voor hen niet van 'de andere". Schade Het dodencijfer van de gewelddaden van deze week in Noord-Ierland steeg donderdag tot 24 door het overlijden van een man die dinsdagavond in Belfast met schotwonden in een zie kenhuis was opgenomen. De schade aan economie en eigendommen valt nog niet te ramen, maar moet in de tientallen miljoenen guldens lopen. De donderdag, een grote dag voor de protestanten in Ulster die op de 12de augustus altijd de overwinning van 300 jaar geleden van Willem de Derde op de katholieke koning Jacobus de Tweede vieren, verliep betrekkelijk instig. Ulster likte zijn wonden na drie dagen van hevige en verbitterde strijd tussen prostanten en katholie ken, tusen leden van het verboden i Ierse republikeinse leger (IRA) en de Britse troepenmacht, die versterkt is! tot ruim 12.000 man. De twee rivaliserende vleugels van de IRA, de .officiële' en de meer militan ten .voorlopige' hebben hun conflicten terzijde geschoven en de handen in eengeslagen, zo is in Dublin verno men. Het besluit tot vorming van ,éën front' tegen de Britse troepen was genomen op een geheime bijeen- komst iri de Ierse hoofdstad. De regering van Ulster had de beto gingen die de protestanten donderdag, als onderdeel van hun festiviteiten wilden houden, waaronder de traditio nele .mars van de leerjongens van „Derry" verboden. Twee jaar gele den vormden deze feestelijkheden in Londonderry de inleiding tot de bloe dige onlusten die tot op de dag van vandaag voortduren. Er deden zich nu slechts enkele incidenten voor. DEN HAAG (ANP) Er worden in ons land enkele verkeerstekens veran derd en een nieuw ingevoerd, zo blijkt uit het staatsblad, waarin een wijzi ging van liet reglement verkeersre gels en verkeerstekens is opgenomen. Het gaat om wijziging van drie bor den, welke aangeven wegen, die geslo ten zijn voor vrachtauto's en motor voertuigen, die niet sneller kunnen of mogen rijden dan twintig kilometer per uur en de aanduiding van een voetgangers-oversteekplaats. Daar naast wordt opgenomen een bord, dat een voetgangerstunnel of voetgangers brug aangeeft, en dat in de praktijk reeds op enkele plaatsen toepassing vindt. Prijsindexcijfer in juli gestegen DEN HAAG (ANP) Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964= 100. liep op van 142.1 medio juni tot 142,4 medio juli. Voor de sector voeding steeg het indexcijfer van 132,1 tot 132.9. Hier, werd een stijging geregistreerd voor: groenten, fruit en vlees en een daling voor vis, Binnen de sector wooing, waarvoor het indexcijfer opliep van, 138,0 tot 138.7 traden stijgingen op! voor vaste brandstoffen en voor elek-| triciteitstarieven Het indexcijfer voor kleding en, schoeisel gaf als gevolg van de uitver koop een daling te zien van 146,3 toll 140,9. Voor medische verzorging steeg I het indexcijfer van 217,0 tot 224.0| voornamelijk las gevolg van de geste-! gen ziekenhuistarieven. Voorts werden: nog verhogingen waargenomen van de abonnementsprijzen voor dagbladen! en van de telefoontarieven. ZWEED 'VERLOSTE VERKEERSSLACHTOFFERS UIT HUN LIJDEN' KUNGAKLV (AP Een 29-jarlge Zweedse man. die enige lijd geleden hij een auto-ongeluk een meisje had gedood is hier gearresteerd op be schuldiging nog twee meisjes te heb ben overreden en deze vervolgens 'uit hun lijden te hebben verlost' en te hebben begraven. De twee meisjes, van 15 en 16 jaar, waren dinsdagmorgen begraven in een bos. Op aanwijzingen van een boerj werden hun lijken 12 uur later doori politiehonden gevonden. De autoritei ten achten het niet uitgesloten dat de meisjes nog tekenen van leven ver toonden toen zij werden begraven Alle mensen die de bestuurder kennen hebben hem een 'aardige, kalme man' genoemd. Hij zou in een zeer depres sieve toestand zijn geraakt na net eerste ongeluk, op 21 juli, waarbij hij met zijn auto een meisje van negen: raakte dat aan het fietsen was. Het kind bezweek aan haar verwondingen in een ziekenhuis. Hangende een on-, derzoek bleef de man in bezit van zijn rijbewijs, en volgens zijn moeder: maakte hij bijna dagelijks plezierrit-, jes met zijn auto. Volgens vrienden is hij een „bijzonder voorzichtig chauf feur die nooit te hard rijdt". Uit het politierapport blijkt dat hij maandagavond bij het nemen van een j flauwe bocht in de weg van achteren! op twee meisjes inreed, die in een greppel werden geslingerd. Hij zou la-| ter hebben verklaard dat hij hen pas| op 25 meter had gezien. Door paniek, bevangen sloeg hij de zwaargewonde meisjes met een ijzeren staaf tot zij niet meer, bewogen en stopte ze m zijn I auto Enige lijd na middernacht vervoegde hij zich bij een boer, op ongeveer 30 kilometer van de plaats van het onge luk. en vroeg hij twee spaden „om twee meisjes te begraven die ik heb aangereden en gedood". Japans keizerpaar logeert in paleis Huis ten Bosch DEN IIAAG (ANP) De Japanse keizer Ilirohlto en zijn echtgenote Nagako /uilen tijdens hun \erb!ijf in Nederland logeren in het paleis Huis len Bosch in Den Haaz. zo deelt de rijksvoorlichtingsdienst hel ANP des gevraagd mee. Aan deze mededeling werd toegevoegd, dat er aan het Ja panse keizerlijke paar geen regering»- diner zal worden aangeboden. Keizer Hirohito en zijn echtgenote zijn van 8 tot 10 oktober tn Neder land als onderdeel van een reis door een aantal Westeuropese landen, die op 27 september begint in Denemar ken. Het bezoek aan Nederland, dat een particulier karakter draagt, omvat een min of meer toeristisch program ma. Aangezien prins Bemhard. prinses Beatrix en prins Claus tijdens de wereldtentoonstelling een bezoek aan de Japanse keizer en zijn vrouw heb ben gebracht, is aan te nemen, dat het Japanse keizerlijke paar tijdens het verblijf in Nederland door konin gin Juliana en prins Bemhard zuilen worden ontvangen. AUTO TEGEN LICHTMAST DOOR ONTPLOFFING VAN FLES FRISDRANK HEERENVEEN (ANP, Me vrouw IJ. J Dijksma uit het Frie se Langweer kreeg donderdag middag de schrik van haar leven. Z\j had inkopen gedaan en plaat ste haar boodschappen, waaron der ook een fles frisdrank. ..raak- up achter in de auto. Op een ge geven ogenblik explodeerde de fles met een enorme knal Mevrouw Dijksma schrok zo. dat zij met haar auto legen een lichtmast botste. Zowel de lichtmast als de auto werden zwaar beschadigd. Mevrouw Dijksma kreeg alleen wat schrammetjes. ADVERTENTIE BELFAST: EEN MUSEUMSTAD IN OORLOGSTOESTAND (Van een speciale verslaggever) BELFAST „Belfast is best een aardige stad", zei een Amerikaan se zakenman. „Als ze de mitrailleurs vervangen door sierdegens en de pantserwagens door schimmels, dan behoeven ze aan het decor weinig meer te doen". Vierhonderdduizend mensen moe- ten echter leven in deze soort museumstad, verdeeld door his-1 torische grond, tegenstellingen en geweld. In een stad waar men gewend is geraakt aan bomaanslagen, brandende huizen, geweer salvo's in het donker. Hel aanhoudende patrouilleren van soldaten up gevechtswagens, het ge- j weer in de aanslag, de blikken ge richt naar de daken. „In liet Markt- distriel brandt het weer." Een van de vrouwen, wachtend bij een bus halte aan Donegal! Square, raakt over haar zenuwen. Ze schreeuwt: „Mijn kinderen, waar zijn mijn kin deren?" Vrachtwagens vol huisraad rijden; langs. Voor een stoplicht krijgt een van de auto's panne Een militaire: jeep stopt: „Weg vrij. Er komt een! colonne." Matrassen, kasten dekens en de rest verhuizen naar de stoep. De wagen wordt weggeduwd, een j zijstraat in. Een man van midden dertig probeert van plastic een tent over zijn spul len heen te spannen. Het mot re-1 gent. De man heet Pete Marlow.j Zijn huis en dat van zijn buren is, bij de bestorming van de Inglis-| Bakery in het Marktdistrict zwaar! beschadigd. In plastic broodzakken i met de merknaam "Mother's Proud' heeft hij vijf witte broden meegeno men die nog aan elkaar vastzitten.! „Ik wacht op mijn neef." zegt hij.' „die heeft een truck." Waar gaal de rit heen? „Over de grens natuurlijk. Het. is al de derde keer dat mij dit overkomt. Eerst! hadden wij uit de Falls moeten vluchten, toen uit de Lower Falls, en nu. je kunt het zien. Mijn vrouw? Die moet werken, in een hotel. Onze drie kinderen heeft mijn neef de vorige week al naar familie in Ierland gebracht." Sluipschutters Je ziel zelf de mensen in files voor de broodwinkel staan. Er is tekort aan brood. Enfin, in het hotel waar jij zit zul je er wei geen last van hebben." Bij eén park een paar straten verder stoppen we. Pete geeft, enkele bro den af. Hij komt voorin erbij zit ten. De oude man slaapt alleen mei zijn whisky achter op het huisraad. Dit is de Ardoyne, rijen stinkende uitgebrande huizen. Volgens Pete zijn hier ook protestantse 'gunnen' actief geweest. De mensen die hij brood bezorgde waren iwee keer aan de deur bedreigd: de fenians i scheldnaam voor de oorspronkelij ke Keltisch-katholieke bevolking) moeten eruit, was hun gezegd. Goed dat ze niet meteen vertrokken zijn, want de groep huizen waar ze in zitten, staat nog overeind denkt dat de IRA het kan bolwer ken. De Newsletter die hij bij zich heeft, schrijft dat ze gebrek aan ammunitie hebben. De Groene en Rode IRA zouden nu samen tegen de Britse troepen vechten. Met bijbel Twee ambulances gieren voorbij. Aan de overkant wordt op een houten schot voor wat een etalage was. iets aangeplakt: 'opruiming wegens bomschade' Een oude man die Marlow kent, wil ook meerijden. De bussen staken hun dienst over twee! uur, wegens het gevaar van sluip schutters. De truck is er eindelijk. Pete zal met de oude man achterop zitten. De neef, die uit Armagh komt, gaat achter het stuur en ik naast hem De oude man schuift een fles Scotch door het raampje. De neef zegt dat hij dinsdag Devlin en haar broer John heeft gezien in Armagh. Ze had iets gezegd van: „We moe ten ons zelf bevrijden," en daar heeft ze groot gelijk in. De neef blijkt gevulde broodjes bij zich te hebben uit de bestormde Inglis-Bakerj„alles lag op straat. Levi-jack Het is bijna donker. Pete besluit naar liet Zuidierse plaatsje Falee te rij den. We worden voor Armagh twee keer aangehouden door Britse jia- ra's. Ik besluit alleen terug naar Belfast te gaan. De man van een tankstation zegt. dat je over een uur geen enkele hrug meer over komt. liet wordt te gevaarlijk, üe drie rijden verder, ik wacht op een lift bij het tankstation. De benzine man heeft van Marlow een brr-id gekocht. Hij zei hem. dat ik iets anders aan moest trekken dan een Lcvis-jaek. Alles wat lijkt op iets militairs moet je in deze tijd thuis laten. De weg terug zit ik aan boord van een melkwagen met oplegger. Hij blijk; veel minder te moeten stop pen. De chauffeur reageert minder siroef dan /.eer vele anderen als ik na een uurtje praten vraag hoe hij Terug in het centrum van Belfast krijsen grote zwermen vogels van1 de koepel van het raadhuis. Dit in j 1904 gebouwde noe-klassistische bouwwerk van buitenproportionele! afmetingen lijkt op een kopie van het Amerikaanse Witte Huis en ook j wat op de Sinl-Pieter in Rome. Jongemannen in kleurige pakken, de bijbel onder de arm geklemd, j komen uit de richting van de roze geschilderde tempelgevel van de presbyteriaanse kerk. De man van buiten, men knikt elkaar begrijpend toe: Ach. u bent niet van hier. Hij vindt het een stad waar je nooit uitgepraat raakt over oude zaken. De Oranje Orde van de Rode Hand is hier geen cowboyspel voor kinderen, maar bloedige ernst. En raak niet aan de Kelten-eer van de groen-wit-rood-Ierse vlag. Men be waart haar in de lage huisjes die ruiken zoals naar men zegt goede Schotse tweed moet ruiken. In het huis van een groot zakenman ziet i men een gobelin hangen waarop del roemrijke koningin Victoria een voor haar neergeknielde zwarte slaaf een bijbel aanbiedt. Verleden ü\er Ulster, over Belfast ligt de doem van een niet overwonnen verleden, dat tot nu toe deze week 24 doden kostte. Een isolement van religieus fanatisme gecombineerd met de i-moties van staminstinctcn maken Ulster naar buiten tot een tragische bezienswaardigheid. Wèlvarenrie borrel... zo'n rasecht Schiedammertjeuit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wei. UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAX M. DIRKZWAGER-SCH1EDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 5