Drukte in Middelburg viel mee Buurtschap Driewegen aan ware catastrofe ontsnapt Cees Houterman veroverde op Molenwater de Juliana-beker HET TOERISTENSEIZOEN LOOPTAF Actie van Hoekse muziekvereniging voor nieuwe leden ONTPLOFFINGSGEVAAR BIJ BRAND INDUSTRIETERREIN TERNEUZEN; 220 GASFLESSEN ZONDER HINDERWETVERGUNNING OPGESLAGEN... Kerkconcert met matig musiceren... Romantisch orgelconcert Jan Bonefaas VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 PROVINCIAL* ZEEUWSE COURANT 7 ONDANKS SAMENVALLEN VAN KERMIS, WEEKMARKT EN GROTE RINGRIJDERIJ MIDDELBURG In de Zeeuwse hoofdstad was het donderdag minder druk dan in het algemeen was verwacht. Ondanks een 'op eenstapeling' van toeristische aantrekkelijke evenementen zoals de folkloristische dag met de grote ringrijderij op het Molenwa ter, de laatste kermisdag op de Markt en de weekmarkt op de Dam, het was bovendien geen strandweer was het bezoek aan het centrum aanzienlijk maar niet overstelpend. Dat was op enkele eerdere dagen in het seizoen wel het geval. Degenen die met de drukte het meest te maken hadden, de een meer met de nadelen en de ander meer met de voordelen, zoals politiemannen en winkeliers, concludeerden dat de voor deze evenementen gekozen datum in feite te laat in het seizoen viel. Met het beginnen van de scholen blijkt de grote stroom vakantiegan gers op, Walcheren huiswaarts te zijn getrokken. Dat geldt vooral voor het binnenlands toerisme. Het bezoek van Duitsers daarentegen, ook donderdag aan Middelburg, was opvallend groot. Men hoorde gisteren dan ook de opmerking: „Deze folklo ristische dag lijkt eerder voor de buitenlanders dan voor de eigen be volking te zijn georganiseerd'. De heer A. Imanse, voorzitter van de Middelburgse middenstands centrale en lid van de folkloristische commis sie zei de opeenhoping van attracties minder gewenst te achten. Dat folklo ristische dag en kermis toch samen vielen, weet hij aan een samenloop van omstandigheden. Spreiding In vroeger jaren werd de tweede folkloristische dag in het algemeen op de laatste donderdag in augustus ge houden. Omdat op dat tijdstip, zeker door het geleidelijk vervroegen van de vakanties, het toeristenbezoek vrij wel was afgelopen, werd besloten een dag in de eerste helft van augustus uit te kiezen. Het ontging op dat moment de commissie, dat het op die dag (12 augustus) ook nog kermis was. De heer Imanse zei vooral uit prakti sche overwegingen de voorkeur te geven aan een grotere spreiding van de evenementen over het seizoen. Enerzijds zou dat verkeerstechnisch minder problemen voor de stad ople veren terwijl men anderzijds, even eens op gespreide dagen meer bezoe kers naar de binnenstad zou kunnen trekken. De aanwezigheid van de kermis en- voorts het lolkloristische gebeuren opj het Molenwater betekende intussen; ook, dat een aanzienlijk deel van de| normale parkeerruimte niet beschik baar was, Daar toe behoorden natuur lijk op de eerste plaats de Markt eni het Molenwater, maar ook de Dam, het Bodenplein en het Zusterplein. Bij elkaar ging het hier om enkele hon derden 'verloren' parkeerplaatsen. I Toch werd de politie bij de regeling van het verkeer donderdag niet voor onoverkomelijke moeilijkheden ge plaatst. Wel was op een grotere druk te gerekend. Men had zelfs voor een versterkte surveillance gezorgd. Terwijl enkele weken geleden op top- dagen zelfs buiten de spitsuren op de meeste toegangswegen naar de bin nenstad al filevorming Ontstond, was er gisteren vrijwel steeds sprake van een vlotte doorstroming Ook het vin den van de nodige parkeerruimte le verde niet teveel hoofdbrekens op. De grootste aantallen auto's waren donderdag te vinden in de Hof van Tange, in het gebied van de Geere, langs de grachten en in Klein Vlaan deren. Binnen afzienbare tijd zal overigens ook bekend zijn hoeveel auto's er exact op verschillende plaatsen en tijdstippen in de Middelburgse binnen stad geparkeerd stonden. Donderdag is namelijk gestart met een parkeeronderzoek. De stad was daarvoor in tweeëntwintig .sectoren' verdeeld. Een even groot aantal tellers hield het komen en gaan van de automobilisten bij. Ook zaterdag en volgende week dinsdag zullen soortge lijke tellingen worden verricht. De FAVORIET ADRIE REIJNIERSE MISTE KANS STRIJD OM EREPRIJZEN SNEL BESLIST MIDDELBURG Een gemiste ring, namelijk de achtste van de tien in de finale van de ringrijderskamp om de koninklijke bekers op de tweede fol kloristische dag van dit jaar in Mid delburg, werd Adrie Reynierse Koudekerke, de alom getipte winnaar voor de hoofdprijs noodlottig. Niet hij maar zijn plaatsgenoot Cees Hou terman veroverde donderdagmiddag op het Molenwater de felbegeerde beker van koningin Juliana. Slechts twee deelnemers haalden alle tien rin gen in de finale, waardoor de strijd snel was beslist. Reeds in de tweede kamp met de 33 mm-ring liet de naaste belager van Houterman, David Willemse uit Sint-Laurens, een steekje vallen en wist Houterman zich verze kerd van de eerste plaats. De tweede plaats van Willemse leverde deze 'pi keur' toch nog altijd de beker van wijlen Wilhelmina op, al is het maar voor de cluur van een jaar. De strijd om de resterende acht be kers nam meer ommegangen in be slag, aangezien de overgebleven lan- ciers, met negen goedgestoken ringen uit de finale-wedstrijd, elkaar weinig toegaven. Tenslotte moest de kleinste ring, de zogenaamde trouwring met een doorsnee van slechts 22 mm a.ls scherprechter dienen. De na zijn ge miste ring zichtbaar ontspannen rij dende Adrie Reijnierse, ontdaan van de belasting om de koninklijke beker definitief te grijpen, toonde zich de meest trefzekere en won de beker van de gemeente Middelburg. Bram Goethard uit Grijpskerke greep de beker van mr dr Mes. De vijfde beker, die van de PZC, ging naar Bram Schout uit Koudekerke, terwijl Piet van Maldegem uit Biggekerke de zesde beker van de Algemene Zeeuw- sche Verzekerings Maatschappij voor een jaar in zijn bezit nam. De enige vrouwelijke deelnemer onder de 113 pikeurs, Marietje Minderhoud uit Westkapelle, behaalde de beker firma Jobse. Winnaar van de achtste beker van Chevron werd Jan Melse uit Souburg, Piet Cevaal uit Ritthem greep de beker van de federatie van folkloristische groepen en Bart Bras ser uit Koudekerke won de beker van Sporthuis Imanse. Al om acht uur stonden de 113 deelne mers in hun witte tenue met oranje sjerp gereed om in de vroege morgen uren, zonder de eigenlijk onontbeer lijke steun van het publiek, de eerste ringen aan de lans te rijgen. Verdeeld over drie banen, moesten de deelne mers twintig maal rijden, waarbij de limiet voor een finaleplaats op vijf tien gestoken ringen lag. Toch bleek de limiet van vijftien ringen geen gemakkelijke opgave. Zo ook voor Rinus Reijnierse uit Gapinge, de win naar van de Wilhelmina-beker van vorig jaar, die zich met 'slechts' 14 ringen niet geplaatst zag voor de grote strijd. Uiteindelijk stelden 37 rijders zich zeker van een finale plaats. Versieringen Ook werden de versieringen van de paarden 's morgens door een deskun dige jury onder de loup genomen om ook hier een winnaar aan te wijzen. Rijder met het mooist versierde paard werd A. W. Bakker uit Souburg met 45'A punt, Coppoolse uit Seroos-| kerke werd met 42 Va pnt tweede en A. Brasser jr uit Biggekerke bereed de derde best versierd Tos' met 42 punten. De jury bestond uit de dames I. C. Blaauw-De Wilde, Tj. den Boer- Roelfsema, J. Popma-Salome, M. J. Sandberg tot Essenburg-Hiebendaal, E. M. Schenk-Van de Sande en T. D. Wolters-Blauwijkel. Tussen een en twee uur 's middags verlieten de rijders de Molenwater-; piste voor de traditionele folklorist! I sche optocht. Voorafgegaan door het muziekkorps EMM uit Serooskerke presenteerden de meer dan honderd rijders zich op hun paarden aan het rijen dik opgestelde publiek in de Middelburgse binnenstad. Inmiddels hadden reeds vele toe risten en andere belangstellenden zich van een plaatsje langs de finale-baan j verzekerd, waarbij de rijders en de in; Walchers kostuum geklede bezoekers het mikpunt vormden van vele ama teur-fotografen. Reeds bij de eerste; gangen zagen velen van de finalisten i door een of meerdere missers een beker aan hun neus voorbijgaan. Bij de aanvang van de achtste ommegang was het aantal rijders zonder een gemiste ring reeds uitgedund tot ze-I ven, waaronder ook de winnaar vanl vorig jaar, Adrie Reijnierse. Maar in de achtste ronde moest ook hij de ring laten hangen, waarbij een kreet van teleurstelling uit het publiek klonk. Bij de aanvang van de negende ronde was het 'veld' geslonken tot drie rijders, namelijk Cees Houter man, David Willemse en Bram Schout, waarbij laatstgenoemde bij de laatste beurt zijn kans op de eerste beker toch nog verspeelde. Enige mi nuten later konden de rijders collega winnaar Houterman feliciteren met zijn overwinning. Jeugd De heer A. Imanse, voorzitter van de plaatselijke VVV en lid van de folklo ristische commissie wees in zijn ope ningswoord van de prijsuitreiking nog eens op het enthousiasme, dat zowel organisatoren als deelnemers op de tweede folkloristische dag hadden ge toond. Spreker had de indruk dat liet uitbreiden van dc wedstrijd met een vierde baan in de toekomst niet on denkbaar was. „De angst die we enke le jaren geleden hadden, dat er in de toekomst minderpaarden zouden zijn blijkt ongegrond, want het aantal (jmge) deelnemers neemt steeds toe". Waarnemend commissaris der konin gin in Zeeland, gedeputeerde M. J. van Poelje, opende hiermee de rij van prijsuitreikers, waarbij hij waarderen de woorden sprak tot de folkloristi sche commissie en de ringrij dersvere niging. Ook hij had een goede hoop voor de toekomst. „De ringrijderij is ondanks alle folklore mede door de aanwezigheid van eer nieuwe genera tie jonge rijders gemoderniseerd." Uit handen van gedeputeerde Van Poelje ontvingen Cees Houterman en David Willemse de koninklijke bekers. Bur gemeester drs. P. A. Wolters overhan digde de beker van de gemeente Mid delburg aan Adrie Reijnierse. De be ker van mr. dr. Mes werd wegens ziekte van de schenker uitgereikt door de heer Imanse. Uit handen van de heer K. Scherphuis ontving Bram Schout de PZC-trofee, terwijl de heer F. W. C. Loudon de beker van de Algemene Zeeuwsche in bezit stelde van Piet van Maldegem. Marietje Min derhout ontving de Jobse-beker uit handen van de heer Jobse en de heren Van Veen en Imanse reikten respec tievelijk de beker van Chevron en sporthuis Imanse uit aan Jan Melse en Bart Brasser. De voorzitter van de federatie van folkloristische groepen, Zierikzees bv rgemeester, de heer Th- de Meester, reikte tenslotte Piet Ce- vaal zijn prijs uit. 's Avonds werden de resterende bekers en prijzen uitge- HOEK De muziekvereniging in Hoek kampt met een ernstig lcdente- kort. Dezer dagen worden in Hoek huis aan huis stencils verspreid, waar in men een laatste dringende oproep doet aan alle Inwoners, die een kinslrumcnt bespelen. „Door verhuizing en ziekte zijn we nu zover gekomen dat ons ledental te laag is om op deze voet door te gaan" zeggen de bezorgde Hoekse mu zikanten in de brochure. „Het noodlot wil dat we juist nu een unieke kans hebben om op een goedkope manier aan prima uniformen te komen Durft u de verantwoording op u te nemen om deze gelegenheid voorbij te laten gaan?" vragen zij zich af. De samen stellers van de 'noodkreet' vinden dat een muziekvereniging een belangrijk sociaal element vormt in de gemeen schap Bij een groot aantal evenemen ten is het korps paraat, maar als er niet gauw nieuwe leden bijkomen be staat die mogelijkheid niet langer Op donderdagavond 19 augustus belegt het bestuur van de vereniging een vergadering in de gemeentelijke ge hoorzaal waarop men met wensen en kritiek naar voren kan komen. En uiteraard kunnen muziekliefhebbers zich (liefst zo gauw mogelijk) aan melden als lid. Voor drempelvrees west men altijd wel een oplossing: 'Uw voorgangers hadden ook al een hele tijd niet geblazen, zelfs proble men met kunstgebitten hebben w opgelost'. reikt in de 'Brasserie' in Middelburg, waarbij onder het genot van een drankje nog eens werd nagekaart over de afgelopen folkloristische dag, die in de Middelburgse VVV in sa menwerking met de vereniging 'Han delsbelang,' stichting 'Nieuw Walche ren' en de 'ZRV' goede organisatoren vond. Algemeen klassement, over de gehele dag: 1 B. Brasser, Koudekerke 29; 2 D. Willemse, St-Laurens 29; 3 A. Reij nierse, Koudekerke 28; 4 C. Houter man, Koudekerke 28; 5 Joh. Cevaal. M"burg 27; 6 P. Poppe, Souburg 27; 7 R. Koets, Biggekerke 26; 8 W. Mal- jers, M'burg 26; 9 J. Melse, Souburg 26; 10 A. Schout, Vlissingen 26; 11 B. Koets, Biggekerke 25; 12 J. A. Tim merman, Middelburg 25; 13 P. van Maldegem, Biggekerke 25; 14 M. Goet hard, Grijpskerke 25; 15 A. G. Peper, Aagtekerke 24. Winnaars kleine finales: C. de Visser, Aagtekerke en Sj. Wisse, Souburg; tweede plaatsen: D. Coppoolse, Se rooskerke en L. Vos, Zoutelande; der de plaatsen: W. Provoost, Domburg. resultaten van de tellingen zullen ten, behoeve van het parkeerruimtebeleid I aan burgemeester en wethouders wor den gerapporteerd. Bussen De adjudant van gemeentepolitie A., Lenselink kon gistermiddag tot zijn, tevredenheid vaststellen, dat. de chauf-l feurs van de touringcars steeds beter de weg naar de Loskade weten te, vinden en aldus de binnenstad ontlas ten. Op de drukste momenten van de dag telt men hier zelfs al een dertigtal bussen. Zoals bekend heeft het ge meentebestuur de Turfkaai aangewe zen als .station' waar de passagiers de touringcars kunnen verlaten of bestij gen. Zodra op de Turfkaai de nodige voorzieningen zijn getroffen, zullen de bussen op die plaats niet langer dan een half uur mogen blijven staan. Voor langer parkeren zal men dan naar de Loskade worden verwezen. Intussen is het adjudant Lenselink uit eigen tellingen gebleken, dat het be zoek aan Middelburg per touringcar, in ieder geval in de afgelopen drie jaar, afneemt. Op topdagen in de maand augustus in 1968 telde hij nog rond de honderd geparkeerde bussen, in 1969 kwam dat aantal niet boven de 75, vorig jaar kwam de telling tot 66 terwijl de heer Lenselink gisteren, steeds rond hetzelfde tijdstip (twee uur) niet meer dan 42 bussen in de binnenstad noteerde. Dc adjudant zei het niet uitgesloten te achten, dat ook in deze ontwikkeling de vervroegde vakanties de belangrijkste factor was. Disco-outside voor jongeren in Sluiskil SLUISKIL De SluiskiLse jongenren- soos Highway heeft voor zondag 15 augustus een zogenaamde disco-outsi- de georganiseerd op het grasveld aan de Gildestraat. Jongeren die het eve nement bezoeken worden beziggehou- Daarnaast is er een optreden van de zanger Jerry Can. Een van de belan- gijkste attracties van de disco-oulside zijn de open vuren waarboven men soep wil koken en brood bakken. Mocht het weer spelbreker zijn, dan verhuist men naar het Gildehuis, waar het programma zover mogelijk afge werkt zal worden. De soos Highway, die het vrij toegankelijk evenement or ganiseert, ressorteert onder de centra le stichting voor sociaal cultureel werk in de gemeente Terneuzen. Ds M. Verwey 70 jaar ARNEMUIDEN Ds M. Verwey, emeritus predikant te Everdingen wordt vrijdag 20 augustus 70 jaar. Ds Verwey is predikant geweest in Ree wijk, Driesum, Neerlangbroek, Melis sant, Besoyen en kwam in 1955 naar Arnemuiden. Vandaar vertrok hij in 1961 weer naar Driesum. In 1966 ging hij met emeritaat. Hij heeft daarna nog hulpdiensten verricht in Everdin gen. De ringrijders van de ZRV op hun\~ rondrit door het. centrum van Middel-| burg. Foto PZC). Pauzeconcert in Lutherse kerk MIDDELBURG Voor een vrij tal rijk gehoor, vooral toeristen, gaf Elly Bruining-Klören, donderdagmiddag het derde en laatste pauzeconcert van dit seizoen in de lutherse kerk aan de Zuidsingel in Middelburg. Elly Brui ning, die het Duyscbotorgel bespeelde, voerde ondermeer werken uit van J. S. Bach, Pasquini en Couperin. BRANDWEER: „WE HEBBEN HEM GEKNEPEN" TERNEUZEN De buurtschap Driewegen (gem. Terneuzen) is donderdagmiddag aan een wa re ramp ontsnapt. Bij een brand die omstreeks drie uur uitbrak in de garage van het transport en kraanwagenbedrijf A. C. Stof- fijn en Zn. aan de Ambacht straat op het Terneuzense in dustrieterrein, was de kans ui terst groot dat de ongeveer 220 gasflessen, die er lagen opgesla gen, zouden ontploffen. Doordat de Terneuzense brandweer! vrijwel onmiddellijk aanwezig was en| de plaats waar de cilinders lagen.j constant nat hield, kon dit worden, voorkomen. Wanneer de flessen ge-| vuld met zuurstof en acetyleen, tot j ontploffing waren gekomen, zouden! volgens brandweercommandant A. L. de Vin dc gevolgen catastrofaal zijn geweest. „Dit had het leven van een paar brandweermensen kunnen kosten terwijl ook de gebouwen in de omge ving (tot aan de flats in de Diepen- brockstraat toe) zwaar beschadigd zouden zijn." De loods brandde voor een derde gedeelte af. Hoe groot de schade is, was gisteravond nog niet bekend. Be halve e;n trailer, een vrachtwagen en een personenauto gingen een groot aan tal banden verloren. Spuiten De uitslaande brand ontstond, doordat men in de garage een auto aan het spuiten was Een van de werknemers wilde de verstopte verfspuit reinigen i door er een vlammetje van zijn aan-l steker onder te houden, waardoor de' spuit in brand vloog. In eerste instan-j tie wilde men het vuur zelf blussen! met een brandblusapparaat. Niemand! wist echter hoe dit apparaat werkte. De brandweer, die met twee wagens, uitrukte en het vuur met zes water stralen te lijf ging. was de brand binnen het half uur meester Tot een1 uur of zes werd er nog nageblust. De politie moest de honderden nieuwsgie-l rigen (met het oog op het ontplof fingsgevaar) op veilige afstand hou-) den. Door de brandende banden, ont-j stond er zo'n grote rookontwikkeling dat op een gegeven moment bijna! heel Driewegen werd verduisterd. Geknepen „Ik heb hem wel geknepen," zei de! heer De Vin. „We hebben groot risico' moeten nemen. In de garage lagen 93; zuurstof flessen en 51 cilinders met acetyleen. Buiten waren er nog eens! 76 gasflessen opgeslagen. We hebben deze plaatsen afgedamd door er con stant water op te spuiten Het was op een bepaald moment wel kritiek. Het dak brandde al boven de plak waar de [lessen lagen. Het is gelukkig allemaal goed afgelopen. Maar ik moet er niet aan denkenwat er allemaal had kun nen gebeuren. Als er een fles springt; krijg je al een grote ravage. Dan hoef! je over de gevolgen niet te praten wanneer de tweehonderdtwintig cilin-l ders de lucht in waren gegaan." Vergunning? De Terneuzense brandweer was gister-! middag overigens niet op dc hoogte van het gevaar dat dreigde „Wij wis ten niet dat de garage ook als gasde-! pot werd gebruikt Normaal gespro ken w »rdt hiervoor een hinderwetsver gunning afgegeven, waarvan wij dan een afschrift krijgen Dat is met Stof- li.in echter niet het geval geweest. Misschien dat die aanvraag voor een; vergunning nog loopt. Maar in ieder geval hadden wij cr geen idee dat het zo gevaarlijk was PETRUSKERK, VLISSINGEN Degenen die het kerkconcert van don derdagavond in de gereformeerde Pe trus kerk te VUssingen organiseerden, hebben In deze tijd van veie kcrkcon* certen bepaald niet in een behoefte voorzien. In de tijd van voor radio en televisie zou het een bijdrage hebben kunnen zijn aan de cultuur van lieden die in de provincie weinig of niets geboden wordt anno 197! was het zonder functie, temeer omdat er over het algemeen maar matig gemusiceerd werd. Henk Loohuys, die uit Amsterdam ge komen was om drie orgelwerken te spel ?n, had dit ook aan anderen kun- nen ^verlaten; zijn spel was verre van overtuigend. Hadden we op dit orgel ln de loop der tijden niet bijzonder® dingen horen gebeuren, we zouden ge schreven hebben dat het Instrument van de Petruskerk niet zo geschikt ls om cr Bach op te realiserenHet spel van Loohuys was vaak onbezield (het koraalvoorspel 'Schmucke dich. oh met- ne Scolc' als nummer 4 gespeeld werd bijzonder saai uitgevoerd i Noch het openende 'Preludium, Fuga en Cl»* cone in d' van Pacheibel. noch het af sluitende 'Preludium en Fuga in c' van Ba<.h werden zo gespeeld dat men er voor ging zitten. Afgezien van wat slor digheden waren het niet meer dan ma tige interpretaties waarbij dat zij toegegeven hc'. beperkt aantal stem men van het orgel hier en daar ver hinderden tot echte resultaten te ko men. Philip Fey speelde tweemaal met orgel de hobo Het programma iiet ons in het onzekere of Loohuys of Leen Zletse met hem samen ging. Zletse stond na melijk vermeld al.' verzorger van de orgelbegeleiding Eti in de uitgevoerde werken van Gen.iniani en Handel kan men moeilijk van begeleiding spreken. Het werd wel begeleiding, want van echt samengaan van hobo en orgel was slechts een enkele maal sprake, on danks het. feit dat Fey zijn partijen voortreffelijk blies en in mooie klan ken zijn melodieen speelde. -Maar het weliswaar correcte, maar vlakke orgel aandeel droeg bij tot de verveling die we tijdens dit concert voelden. Leen Zietse dat was duidelijk be geleidde zijn dochter Clara in werken van Bach en Handel. We hebben dat is al enige tijd geleden prettige din gen van haar kunnen schrijven toen zij eenvoudige volksliederen zong. liter bij Bach en Handel was er nog al wat aan te merken. De twee sopraansoli uit Bachcantates waren te hoog gegrepen. Sommige zinnen klonken wel accepta bel, maar dan moest men weer een te kort aan techniek en brille constate ren: en waar de orkestpartijen op orgel (eenmaal op orgel en hobo) werden weergegeven, was het totale klankbeeld slechts heel matig- Men kan zich voor stellen dat in vroeger tijden uitvoerin gen van koren opgeluisterd werden met dergelijke dingen; nu. met alle kennir die men van muziek kan hebben, kan dit echt niet. Het kon ook niet in de sopraansolo uit Handels "Messiah': 'If God be for us'. Niet alleen dat Clara Zietse in toon en techniek het niet overal haalde, het klankbeeld is velen zo bekend, dat de invulling van de or kestpartij door het orgel hier totaal onbevredigend was. Succes had de zangeres met 'Verdi pra- ti' en 'Oh had I Jubals lyre', waarvan het laatste toch wel goed was; na hc' vele matige, waardeerde het publiek dit met applaus. Het keurig gedrukte programma bleek slecht gecorrigeerd te zijn, symbool voor het concert! vM. GROTE KERK, ZIERIKZEE Het achtste concert in de zomerserle orgelbespelingen te Zierikzee, werd door Jan Bonefaas, organist van de Grote Kerk te Gorinchem, verzorgd. Bonefaas vertegenwoordigt de roman tische orgelschool en had voor zijn concert in de Grote Kerk te Zierikzee daa ook een keuze uit werken van oz Mendelssohn, Franck. Gigout en Mer kei gemaakt. Het als eerste werk ge speelde praeludium. fuga en ciacona Ln c-groot van Buxtehude hoorde in dit programma niet thuis; ook de uitvoe ring hiervar was weinig geslaagd. Dp koraaivoorspeien van Otto Dienel er. Gustav Merkel kwamen qua vertolking uitstekend tot hun reent. Dit was ook het gevol met de vierde sonate var. Mendelssohn en het derde koraal van C-esar Franck. Hoewel mij onder meer de registerkeuze nie* kon bekoren in het bijzonder klonken de pedaal passages zwaar en dik bleek deze wijze van uitvoeren het merendeel van de toehoorders bijzonder te boeien. De toccata van Gigout diende als scha kei tussen romantische periode en ei gen werk. De opvatting van Bonefaa' over dit werk accentueerde vooral eer orkestraal koloriet, waardoor het snel Ie passagespel in het gedrang kwam I-n het Te Deum' van de in 1907 gebo ren Jean Langlais, organist van de St. Clothilde te Parijs, bereikte Jan Bone faas indrukwekkende momenten. Dit Te Deum' is op gregoriaanse motie-ver. gebaseerd en geeft verrassende samen klanken. Bonefaas besloot zijn op: re den met een Franse getinte improvise tie op de melodie van gezang 147, waar hij interessante canonische passages met soms zeer gedurfde accoorden af wisselde. Na het concert bestond gelegenheid een instructieve expositie over hei orgel van de Grote Kerk en de orgels van de voormalige St.-Lieven Monster- kerk te bezichtigen Van deze gelegen heid werd gretig gebruik gemaakt. Weinig charmant was hierbij het op treden van de koster, die voortijdig de verlichting uitschakelde, waardoor eer aantal bezoekers het kerkgebouw in diepe duisternis op de tast moesten verlaten. MINI-CONCERT TIJDENS KERKDIENST OOSTKAPELLE Zondagavond 15 augustus wordt in de Nederlands her vormde kerk te Oostkapelle een bij zondere kerkdienst gehouden Mede werking verleent de Youth for Christ muziekgroep 'Our Generation uit de Verenigde Staten. De dienst wordt geleid door de heer A •-■an Heusden uit Utrecht. De dienst begint om half acht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 3