Rumoerige informatie over Baalhoekkanaal Moeder 'vraagt' politiemensen en ontvangt ze met mes en hond BAALHOEK, DE VRAGEN, DE EMOTIES I' lHsS( llr ml ofGEEN mm BILT Bouwnijverheid in oost-Z.-Vlaanderen in stijgende lijn Nu eisen ALMANAK Vragi en nu ook verlichting Kustvaarder met verdronken man op rede Vlissingen Opening nieuw kantoor NMB xeeuws JAARVERSLAG CENTRALE DIENST VERGADERING VOOR 'T EERST OPENBAAR „IK VOELDE MIJN KINDEREN BEDREIGD MET EEN REVOLVER..." „IK WORSTEL EN KOM BOVEN, MAAR IK STIK IN DE STANK" „GEEN DONDER TE VERTELLEN" Alternatief EEN WEEK CELSTRAF Diefstallen Garantie Pilsjes 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 (ADVERTENTIE) Slot van pagina 1) op de kaart waren gezet omdat op dat moment nog geen tracé-keuze viel te te maken". Dijkgraaf P. Staal van het waterschap Hulster Ambacht probeerde er achter te komen wat de „toekomstige ontwik kelingen" zijn. waarmee rekening wordt gehouden bij de afmetingen voor de sluis aan de ingang van het Baalhoekkanaal. Soms industrieën langs het kanaal. Ir Zuurdeeg: „Met toekomst bedoelen we toekomst". En hij wees erop dat men bij het graven van de Nieuwe Waterweg en de bouw van de IJmuiden-sluizen ook al reke ning had gehouden met een „maat" van schepen, die zich pas veel later heeft aangediend. „Er is overigens seen enkele reden om te veronderstel len dat in de omgeving van het kanaal nu al gronden voor een toekomstige industrialisatie worden gereserveerd", zo verzekerde ir. Zuurdeeg 's avonds nog eens. En hij vond dat daarvoor in het ontwerp-traktaat en het duidelijke standpunt van de regering een „be hoorlijke garantie" zit. De verzamelde belangstellenden kregen ook te horen dat er nu bepaald veel hogere eisen aan de realisering van het Baalhoekkanaal worden gesteld dan destijds in de eerste schetsen (1967). Ir. Zuurdeeg: „Ik durf te stellen dat zonder een toestemming en een ver drag voor een Baalhoekkanaal Neder land geen enkele invloed op de ontwik keling van de Antwerpse hnker-Schel- deoever zou kunnen uitoefenen. Nu krijgen we de kans om eisen te stel len. Wat dat betreft: hoe eerder een traktaat, hoe beter". En dat was dan het antwoord op de vraag of het nu wel zo nodig is dat Nederland de Bel gen een toegift doet door in te stem men met het Baalhoekkanaal. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland stopte de belangstellenden inschrijffor mulieren toe waarop een exemplaar van een binnenkort te verschijnen con ceptverweerschrift kon worden besteld. Ondertussen ontwikkelde er zich een vraag- en antwoordspelletje over de bereikbaarheid van Antwerpen voor schepen met een diepgang van zo'n 43 voet. Volgens de Vlissingse loods J. M. RAAD BORSELE BEKEEK DE EIGEN GEMEENTE BORSELE De gemeenteraad van Borsele is donderdagmiddag met de burgemeester, de wethouders en de secretaris op stap geweest langs een aantal bezienswaardigheden binnen de gemeente. Het gezelschap bracht tij dens het informele uitje allereerst een bezoek aan het recreatiegebied .Slclleplas' in Heinkenszand en daarna bekeek men het graafwerk van de Van Cittershaven. Dit was het begin van het technische gedeelte van de excursie. Een rondlei ding door de onlangs in bedrijf gestel de nieuwe conventionele PZEM-centra- le volgde. In het verenigingsgebouw te Borssele gaf directeur Van Konijnen burg van het havenschap Vlissingen vervolgens een uiteenzetting van de outillage van het havenschap. De mid dag werd besloten met een bezoek aan de camping in Baarland en een rondleiding door de kerk van Nisse. Burgemeester G. H. E. M. van Waes ontving na de excursie de raad in zijn ambtswoning met een borrel. De maaltijd werd gehouden in hotel .De Kroon' te Kwadendamme. Leeuwse Regen Voor de vakantieganger is het deze dagen beslist geen weer ora over Tiaar huis te schrijven. Ingezondenstukken weer noemen ze dat op ons redactie kantoor. want het regent bijdra- gen-van-lezers als er in korte tijd veel neerslag wordt geme ten. Gisteren stond een huisvrouw uitvoerig haar nood tc klagen over het weer. toen zij bij de groenteman was. ..En toch is het goed voor de groente en voor het fruit", zo bracht de groenteman voorzich tig in het midden. ..Voor mij heoft het anders niet meer te regenen", sprak de klant, andermaal. .Ik heb toch altijd groente uil blik". Bannink is het onzin om te stellen dat Antwerpen voor dit soort schepen steeds bereikbaar is„ „Dat is per dag niet langer dan een paar uur rondom hoog water". Ir. Zuurdeeg: „In het spoorboekje staat toch ook dat Vlissin gen vanuit Amsterdam bereikbaar is terwijl er 's nachts toch geen treinen rijden". Gelijk kreeg de heer Bannink van de waterstaats-ïnformatieploeg toen hij vaststelde dat in de nota over deze beide projecten ten onrechte staat vermeld dat schepen in de Bocht van Bath sleepboot hulp nodig hebben om de haven van Antwerpen binnen te ko men. Er werd gevraagd hoe de kosten kun nen worden verhaald die er voor de ruilverkaveling ontstaan bij een bin nendijks tracé. Ir. Zuurdeeg: „Indien aantoonbaar is het schade. Dan moet de ruilverkave lingscommissie schriftelijk bezwaar in dienen bij de raad van de waterstaat". Vraag: „Wat gebeurt, er met Paal?" Antwoord: „Binnendijks of buitendijks tracé, in beide gevallen moet het dorp sneuvelen. Het gaat om 70 wonin gen. Er zal tijdig een schaderegeling komen zoals ook is gebeurd bij Sluis kil. toen het kanaal Gent-Terneuzen werd verruimd". Er werd gevraagd naar waterhuishoud- kundige aspecten, naar de gevolgen voor het Land van Saeftinge, naar de In Kwadendamme grote jubileumschieting Morgen, zaterdag, viert de handboog- societeit 'Vooruitgang' te Kwadendam me haar 80-jarig bestaan. Tevens is dan de voorzitter van de vereniging, de heer Raas, 40 jaar schutter en 20 jaar lid van het bestuur van de Ne derlandse bond van wipschutters. Dit alles wordt gevierd met een grote schieting op de staande wippen, waar op een 40 prijzen zijn te vinden, die zijn geschonken door de vereniging, de jubilaris Raas en door de heer W. Huige. Verschillende verenigingen uit binnen- en buitenland hebben al toege zegd aanwezig te zijn, ook Belgische vrlendenschutters hopen deze dag met de feestenden mede te maken en zo ae schutterssport op internationaal gebied te verbroederen. Om twee uur wordt met de schieting begonnen. HULST Op het podium in de zaal van De Koning van Engelandte Hulst de informatieploeg van rijkswa terstaat tegenover belangstellenden voor de tracé-alternatieven van Baal hoekkanaal en Bochtafsnijding bij Bath. berging van specie die bij het graven van het kanaal vrijkomt. Men wilde wat weten over de proeven in het wa terloopkundig laboratorium, over de aanleg van wegen langs het kanaal, over de periode van onzekerheid, die er nog in de streek zal zijn. Het was wat informatie te hooi en te gras. Op 31 augustus zijn er in hetzelf de Hulst zittingen van commisies uit de raad van de waterstaat om bezwa ren en standpunten aan te horen van wie zich voor 27 augustus op papier heeft aangemeld. Oprichting van jeugdnatuurwacht in Hontenisse HONTENISSE Dinsdag 24 augua- tus zal in het gemeentehuis te Kloos- terzande de oprichtingsvergadering worden gehouden van een jeugdna tuurwacht in de gemeente Hontenisse. B en w van Hontenisse vinden de jeugdnatuurwacht belangrijk genoeg ,om er ook in onze gemeente aan dacht aan te schenken'. Op de verga dering van 24 augustus zal de heer C. H. Voorhoeve, directeur van de stich ting .Natuur en Jeugd' uiteenzetten wat doel en werkwijze van de jeugd natuurwacht zal zijn. Kapitein van 'Koningin Juliana' vrijgesproken AMSTERDAM De raad van de scheepsvaart heeft kapitein K. Blik kert van de .Koningin Juliana' vrijge sproken van schuld aan de aanvaring met de Deense ras .Thuroklint'. De aanvaring deed zich voor op 1 januari 1971 toen het motorschip „Ko ningin Juliana' na vertrek uit Harwich in aanvaring kwam met het Deense ms .Thuroklint'. De ,Thuroklint' is tenge volge van deze aanvaring gezonken. De bemanning werd gered. behang- en verfspeciaalzaak noordweg 3 - middelburg VLISSINGEN Vanmorgen tussen zes en zeven uur komt ae Nederlandse kustvaarder "Kortenaer' aan op de rede van Vlissingen met aan boord het stof felijk overschot van een ongeveer der tig jaar oude man. Het lijk werd in de buurt van Boulogne opgevist. De rijks politie te water is belast met het on derzoek. De recherche van de gemeen te Vlissingen is verantwoordelijk voor het vervoer en de ontvangst van het stoffelijk overschot. TERNEüZEN Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen zal donderdag 26 augustus het nieuwe kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank aan de Axelsestraat in Terneuzen offi cieel openen. De opening zal plaatsvin den om 15.00 uur. TERNEUZEN „De herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen per 1 april 1970 heeft liet uiterste van de centrale dienst gevergd. Extra veel kapitaalswerken, vooral in de ardeling bouwkunde, werden voor de herinde lingsdatum in uitvoering genomen. Een terugslag in die kapitaalswerken is zoals verwacht in het laatste jaar gekomen. Van lange duur kan dit echter niet zijn, daar in verband niet de woningbouw grote bestemmings plannen in uitvoering moeten komen. De meeste gemeenten hebben geen bouwrijpe grond meer beschikbaar". Dit schrijft de directeur van de Cen trale dienst voor bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J. J. C. Roelands, in het jaarverslag van de dienst over 1969 en 1970. De verslagen zijn nu pas versohenen, omdat de voorbereidingen voor een nieuwe ge meenschappelijke regeling (per 1 ok tober 1970) een extra belasting heb ben betekend. In de Centrale dienst nemen momenteel deel de gemeenten Axel. Hontenisse, Hulst en Sas van Gent. Directeur Roelands merkt op dat in de sector bouwnijverheid in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in de jaren 1969 en 1970 nog steeds een stijgende lijn te zien is. Diverse grote woningbouw projecten zijn in uitvoering of in vergevorderd stadium van voorberei ding. Dat blijkt ook mede uit de aantallen adviezen die in 1970 door de dienst zijn uitgebracht. Aan de gemeenten werden 475 adviezen betreffende bouw- aanvragen beneden de 3000 ver strekt (waarvan de meeste. nameli)k 178, aan de gemeente Hulst). Het lijstje adviezen voor bouwplannen met een bouwsom groter dan ƒ3000 ziet er als volgt uit: Axel. nieuwbouw woningen 119, bouwadviezen 119, Hon tenisse. nieuwbouw woningen 122, bouwadviezen 101, Hulst nieuwbouw woningen 263, bouwadviezen 201, Sas van Gent nieuwbouw woningen 119, bouwadviezen 88. Terneuzen (kernen Hoek en Zaamslag), nieuwbouw wo ningen 137, bouwadviezen 50. In gul dens uitgedrukt komen de adviezen neer op een totale bouwsom van ruim 42 miljoen gulden. „Hierbij dient reke ning te worden gehouden, dat niet alle plannen werden verwezenlijkt", staat, er in het jaarverslag. De centrale dienst voert ook het secretariaat, van de stichting 'Instituut stad en landschap'. Er werden 1004 adviezen uitgebracht. Ook op hel, ge bied van het woningtoezicht (klach ten) werden adviezen uitgebracht, in totaal 41. „Het geringe aantal advie zen tot. lastgeving is te danken aan het. feit dat vele woningklachten mon deling of schriftelijk tot een oplossing kunnen worden gebracht", merkt men in het verslag op. In 1970 werden geen openbare aanbe stedingen gehouden. Er werden wel 32 onderhandse aanbestedingen gehou den. tot een bedrag van ruim twee miljoen gulden (in 1969 ruim 5 mil joen). Duurste projecten: het bouwen van stadskantoren in Axel (Bijna 3Vs ton) en Hulst (ruim 4 ton). Over dat jaarverslag gaat het alge meen bestuur van de centrale dienst op 23 augustus in het stadhuis van Axel vergaderen. De bijeenkomst zal voor de eerste maal openbaar rijn. Op de agenda staat verder bespreking van de begroting over 1972. Deze is sluitend, met een post onvoorzien van 80 mille. Van de gemeenten zal een bijdrage van ƒ14.44 per inwoner (in- 1971 was dat 13.60) gevraagd wor den. Verder op de agenda: een ver zoek van de gemeente Hontenisse tot intrekking van de nota's betreffende honorarium en toezicht verbouw ambtswoning voor de burgemeester. Zoals bekend, heeft de gemeenteraad van Hontenisse op 5 mei '71 tijdens een roerige vergadering besloten om dat honorarium aan de CD niet te betalen. Reden: onvoldoende toezicht bij dc verbouw van de burgemeesters- woning. waardoor het krediet met zo'n 30 mille verhoogd moest worden. Het honorarium dat Hontenisse niet wil betalen bedraagt ruim 81000. HULST Weinig opmerkingen over dc vraag aan welk tracee de voorkeur gegeven moet worden, veel Interrup ties met als thema 'wij willen eerst inspraak over het al dan niet graven van het Baalhoekkanaal', een handvol spandoeken, de nodige .anti-kanaal' pamfletten, een alternatief kanaaltra- cee en zo'n 800 geconsumeerde kopjes koffie. Dat is samenvattend het resul taat van de twee voorlichtingsbijeen komsten over de tracee-keuze voor het Baalhoekkanaal, en de bochtaf snijding bij Bath die rijkswaterstaat donderdag in Hulst hield. Voor de interrupties werd in hoofd zaak gezorgd door de leden van de Hulster actiegroep Daalhoekkanaal' Even voor de middagbijeenkomst be gon, liet men weten het niet eens te zijn met de gevolgde inspraakprocedu re. „Wij willen niet voorgelicht wor den over de keuze van de tracee's, maar wij willen inspraak en voorlich ting of er wel of geen kanaal komt", zei woordvoerder Henny van Helsland vanaf het podium. „Het Baalhoekka naal heeft namelijk veel meer ver strekkende gevolgen, zoals industria- listie van Zeeuwsch-Vlaanderen en daardoor water- en luchtverontreini ging. transport van giftige stoffen en geluidshinder", aldus de verklaring van het actiecomitee. „De leefbaarheid van deze streek wordt ernstig aangetast en daarover heeft de bevolking van deze streek geen donder te vertellen. Daarom vinden we deze voorlichting volksverneukerij", riep men de zaal emotioneel toe. Hoofdingenieur-direc teur ir. J. Zuurdeeg van rijkswater staat vond het toen welletjes: „hij verzocht de actiegroepleden zich van het podium te verwijderen, met de opmerking „als je gebruik maakt van inspraak, doe dat dan tenminste in fatsoenlijke termen, anders verneder je jezelf". Het actiecomitee hield het niet alleen bij vragen en interrupties. Voor de ingang van de zaal had men op straat een fel-beschilderde kar neergezet, op gesierd met borden, waarin dc bevol king opgeroepen werd om wakker te worden. Dat dan onder het motto: „Doe verdomme 'ns wat!!" Ook ver spreidde men onder de bezoekers pam fletten, waarin de eisen nog eens uiteengezet werden. Pamfletten werden eveneens uitge deeld door de Vereniging voor Milieu- hygiene Zeeland (VMZ). vertegen woordigd door onder andere bestuurs lid J. K. Bannink en bioloog G. M. F. Sponselee. De bezoekers konden door invulling van naam en adres een door de VMZ uit te geven .nota van be zwaar over de vaststelling van het tracee van het Baalhoekkanaal en de bochtafsnijding, bij Bath", aanvragen. Van die mogelijkheid werd door velen gretig gebruik gemaakt. MIDDELBURG De Vlissing se huisvrouw A. C. W.-van U. had op 31 j'uli de politie ver zocht bij haar thuis te komen in verband met criminele moeilijk heden van een van haar zoons. Toen de politie met twee man sterk voor de deur van het huis van mevrouw W. verscheen bleek zij van gedachten veran derd getuige het feit, dat ze met een mes in de hand naar bui ten kwam en uitriep, dat ze de politiemensen wel even aan haar 'knife zou rijgen'. Dat gebeurde, nadat was gebleken, dat zich in het huis van dc familie W. al lerlei zaken bevonden, die niet in de haak waren, aldus drukte politierech ter W. F. van Solinge het donderdag uit. Mevrouw W. bleek totaal over stuur. Zo probeerde adjudant H. W. tc steken, maar deze kon haar tijdig liet mes afhandig maken. De hond van de familie W. nas sneller dan zijn ba: en zette zijn tanden in dc kleding van de adjudant. Dit alles gebeurde toen een andere zoon die ook het een en ander op zijn kerfstok had, vrijwillig met de politie wilde meegaan. De overstuur zijnde mevrouw W. ging daarna gewapend met een mes en begeleid door de eer der genoemde hond naar het politie bureau om daar Jiet zaakje uit te roei en". Mevrouw W. ter zitting: „Ik heb dat niet gewild. Ik voelde m'n kinderen bedreigd met een revolver. Zou ik een goede moeder zijn als ik hen niet had| beschermd?" Adjudant W.. die als getuige optrad, verklaarde, dat mevrouw W. wist, dat. de politie haar zoons moest hebben: „En een ervan kwam ook vrijwillig mee. Ik weet. dat mevrouw in enorme moeilijkheden verkeert. Ik hen er v overtuigd, dat ze heel goed wist wat deed. Toch wil ik niet zo zwaar tillen aan het voornemen om werkelijk toe te steken. Desondanks ben ik van me ning, dat dat dreigen met. een mes toch echt niet kan". Officier van justitie mr. Th. Lebret. die de adjudant met een reclasserings- ambtenaar vergeleek, wilde wel vastge steld zien, dat er sprake was van een st.eekbeweging, die door de adjudant nog net kon worden onderbroken. Hij eiste een gevangenisstraf van drie we ken onvoorwaardelijk. Verdediger mr. P. C. Adriaanse vroeg zich, afgaande op de verklaring van cle adjudant, af of bet bewijs wel was ge leverd. Mr. Van Solinge bleek het oneens met de officier, dat mevrouw W werkelijk van plan is geweest om de adjudant. van het leven te beroven: „Maar als hij l het mes niet had afgepakt zou hij wel licht wel een por gekregen hebben".) De politierechter concludeerde dat er sprake was van bedreiging met ernsti ge mishandeling en legde een week on voorwaardelijke gevangenisstraf op, waardoor mevrouw W. vanwege haar voorarrest onmiddellijk haar vrijheid herkreeg. De jeugdige T. A. W. uit Middelburgj stond terecht, omdat hij op 15 mei met een kostganger koperen pijpen zou hebben gestolen bij in aanbouw) zijnde woningen in Souburg en omdat hij in de nacht van 30 op 31 juli be trokken zou zijn geweest bij de dief stal van een snoepautomaat in Gocsl en twee kratten brood in Souburg. Verdediger mr. P. C. Adriaanse. die niet net. als mr. Lebret vond. dat. de subsidiaire tenlastelegging van mede plichtigheid er „eigenlijk maar voor de grap bij stond", gaf als zijn mening.' dat in het tweede geval de rol van W. zeker niet verder ging dan het. subsi diair ten laste gelegde. Over de koper- diefstal bestonden tijdens de zitting geen verschillen van mening. De dief stal van de kratten brood en van snoepautomaat werd gepleegd tijdens een ritje met de door verdachte stuurde auto' eigendom van diens n der. Mr. Lebret stelde, dat W. min stens als medepleger van deze diefstal len moest worden aangemerkt: „Zo hij al geen sleutelpositie innam. Letterlijk en figuurlijk, want hij beschikte over de sleutels van de auto". Hij voegde de verdachte toe, dat als) hij op deze basis voortgaat er zeker! een ter beschikkingstelling volgt. Voor) de gewraakte diestaffen eiste mr. Le bret vier weken onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en in beslagname van de auto, die zeer vele strafbare mankementen vertoonde. Mr Adriaanse stelde, dat W. met. zijn) vrienden de autotocht niet waren be-j gonnen met het vooropgezette doel om te gaan stellen. Bovendien wilde mr Adriaanse er de nadruk op leggen, dat zowel de kratten met brood als de| snoepautomaten door de passagiers van W waren gestolen. Voorts betrok de verdediger de achtergronden van W. nog in zijn pleidooi: „Gezien die ach ter achtergrond zeg ik: hij heeft zich nog lang staande gehouden. Is hij in dit licht, bezien wel helemaal als een ander?" De Limburger J. B.. die tijdens de Vlissingse kermis bij dc botsautootjes werkte, iiad in de Vlissingse kermis- week uil een van de autootjes een por tefeuille gestolen. De portefeuille werd wel bij de eige naar terugbezorgd, maar het geld had B. voor eigen gebruik gehouden. Mr. Lebret memoreerde, dal. B. ook in Maastricht een zaak heeft lopen en dat. daarvoor een psychiatrisch onderzoek is vereist.. Mede in dat licht gezien wil de hy nog geen hoge straf eise-rr. 14 dagen met aftrek. Pleiter mr. C. Mou- t:on vroeg een straf, die een zo snel mogelijke thuisreis van B. mogelijk zou maken. Politierechter mr, Van So linge sloot zich hierbij aan en vonniste een week onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest. En aan waren ook aanwezig de heren G. C. van der Meij, H. Wardenaar en M. C. in 't Anker, afgestudeerd in de civiele planologie aan de technische hogeschool te Delft. Zij dienden bij vooizitter ir. Zuurdeeg een alternatief tracee voor het Baahoekkanaal in. Een tracee dat ten oosten van Saeftin ge ligt en aansluit op de bochtafsnij ding bij Bath. Volgens de planologen heeft 'n dergelijk tracee vele voordelen, zoals geen aantasting van het land van Saeftinge en landbouwgebieden (ook in de toekomst niet en van het oostelijk deel van Saeftinge is behalve voor de bochtafsnijding van Bath nog maar een klein extra deel nodig voor de sluis. Bovendien zal een meest- oostelijk traceee okk goedkoper zijn, menen de planologen, Dat, omdat er minder schadeloossstellingen uitbe taald hoeven te worden, het kanaal korter kan zijn en er geen verziltings- problemen voorkomen. Andere voor delen volgens de Delftenaren: geen geisoleerde Testgebieden, geen dorpen die gesloopt moeten worden, het ka rakter van de streek wordt niet aan getast en er worden geen mensen uit hun woongebied verdreven. Over het alternatieve tracee werd tijden de voorlichtingsbijeenkomst verder niet gesproken. Dat hoopt men op 31 au gustus tijdens de hoorzitting te doen. En dan de vragen. Die waren er legio. Zoveel zelfs dat het bestuderen ervan uitliep tot bijna een uur. „Er is van daag geen lid van de raad voor de waterstaat aanwezig. Discussie kan dus wel aardig zijn. maar u schiet er niets mee op", merkte ir Zuurdeeg, aan het begin van de bijeenkomst, waarschuwend op. Het waren slechts weinigen die daarmee rekening hiel den. Men bleef vooral 's avonds steeds terugkomen met het, verzoek „wij willen eerst inspraak en voorlich ting over de vraag of het. kanaal perse nodig is'. Ir Zuurdeegs ant woord was steevast: „I-Iet zal de volksvertegenwoordiging zijn die gaat. beslissen over de vraag of het kanaal er komt. Het is hier niet de plaats om te discussieren over de vraag of het kanaal al of niet nodig is". Toch waren er nog wel andere vra gen. Zoals bijvoorbeeld die van de on derwijzeres die wilde weten of dc regering de garantie kan geven dat er de eerste 10 jaar geen industrie komt in Oost, Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat. kan dc regering niet, zo bleek uit het antwoord van de heer Zuurdeeg. Ook de opmerking die in de discussie steeds weer opduikt ontbrak niet.: „gaan de belangen van de vogels voor die van de mensen, is het hun nest of het onze waar het om gaat". Ir Zuur deeg: „grote natuurgebieden rijn een collectief belang van de bevolking. Er zal altijd strijd zijn tussen de privé en collectieve beangen". Dan was er de beroepsvisser die vanuit de zaal hartstochtelijk pleitte voor Saeftinge. „Het is nu nog zuiver. Als het Land van Saeftinge weggenomen wordt, dan is de Schelde in de korste tijd een open riool". Het leverde hem een ap plausje van de bezoekers op. Applaus was er ook voor burgemeester I. J. G. Molthoff van Hulst. „Ik dacht dat de streek alleen maar jiee" tegen het Baalhoekkanaal moet zeggen, omdat de consequenties niet te overzien zijn en dat benauwd ons. Het is een angstige zaak voor ons als bestuur ders dat men met het Baalhoekkanaal komt". Geen applaus, maar wel gelach er voor de vraag handelend over de betaling van de aanlegkosten „zullen ae vriendelijke pilsjes van van daag ook al door België betaald wor den?" waarschijnlijk wel, bleek uit het antwoord van ir Zuurdeeg. .De voorbereidings- en uitvoeringskosten zullen wel degelijk aan België in reke ning worden gebracht". Ook wilde men weten welke sancties Nederland kan toepassen als België zich niet aan de afspraken houdt. Ir Zuurdeeg: „Ik wilde niet zeggen: op slot doen, maar er zijn toch wel sancties en arbitragemogelijkheden. Voor de vervuiling van de lucht zullen de zwaarste normen die momenteel in een van de tweede landen gehanteerd worden, gelden". Het bleef niet alleen bij vragen, er kwamen ook suggesties. Zoals deze: „Moet de wapenspreuk van Zeeland niet veranderd worden in ,ik worstel en kom boven, maar ik stik in de stank?' Hilariteit verwekte de bezoeker die mopperend over de inspraak voor de microfoon verklaarde „Het is gewoon taalvervuiling met die inspraak hier. Het is net zoiets als stellen ,dat je een kind krijgt, maar alleen mag kiezen of het een binnending of een buitending krijgt". Nadat van ver schillende zijden nog eens op geha merd was dat er eerst over de komst van het kanaal zelf gesproken dient te worden met de bevolking, kwam aan het einde van zo'n 5Va uur voor lichten en inspraak plegen. Een van de laatste vragen was voor ir Zuur deeg zelf bestemd. „Waarom rit u eigenlijk hier?", informeerde men. Waarop de hoofdingenieur-directeur antwoordde: ,Dat vraag ik ik moet eerlijk zeggen mijzelf ook af." De bezoekers van de bijeenkomst weten in ieder geval weer wat meer. (ADVERTENTIE) HET WEER IN EUROPA Athene, onbewolkt3 Barcelona, onbewolkt 3 Berlijn, zwaar bewolkt 2 Bordeaux, licht bewolkt 2 Frankfurt, zwaar bewolkt Geneve, onbewolkt Lissabon, onbewolkt Madrid, half bewolkt Mallorca, licht bewolkt Nice, lloht bewolkt Oslo, licht bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Rome, licht bewolkt Las Palmas. zwaar bewolkt Tel Avlv, halt bewolkt Tunis, -. 28 31 M 39 VERWACHT... SOMBER WEER Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Max. temperaturen ongeveer 18 graden. Veranderlijk met enkele buien en ge matigde temperaturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7; Min. temp.: omstreeks normaal; Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pet; Kans op een geheel droog etmaal: 40 pet. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7; Min. temp.: omstreeks normaal; Max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pet; Kans op een geheel droog etmaal: 40 pet. ZON EN MAAN 14 augustus Zon op 05.21 onder 20.07 Maan op 23.02 onder 16.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2