PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUIZENDEN VLUCHTEN UIT NOORD- IERLAND Syrië breekt met Jordanië Hulst beleefde rumoerige informatie over tracé Baalhoek en bocht Bath Stuurvrouw Esse Riekje het zeegat uit Kleutergeld wordt niet verdubbeld Iloimnelii) TREINCONDUCTEUR ZET ROERIGE ZUIDMOLUKKERS OP DOOD SPOOR Vandaag in de krant... Juiste plaats 214e jaargang no. 18 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURG SE, VLISSINGSE, GOES E, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 207* 31*2. ad. *24*1 Co... Vrijdag 13 augustus 1971 Mes goed? Pagina 2 VOORAL VROUWEN EN KINDEREN BELFAST (RTR, AFP) Vele duizenden mensen trekken weg uit de Noordierse steden, vluchtend voor de verschrikkingen van de deze week in volle hevigheid losgebarsten burgeroorlog. Naar schatting vijfduizend katholieken zijn tot dusver uitgeweken naar de Ierse republiek, waar ze voor het merendeel zijn ondergebracht in kampen die door het leger voor hen zijn ingericht. Maar ook drommen protestanten verlaten de steden het platteland of Engeland en Schotland als toevluchtsoord kiezend. De vluchtelin gen zijn hoofdzakelijk vrouwen en kinderen. Aan de trens iussen Ulster en Eire het bekende beeld van dergelijke bar re tijden: vluchtelingen die bepakt en bezakt of enkel met wat schamele bezittingen met treinen, bussen vrachtwagens, personenauto's of te voet arrivieren. Vrouwen met huilen de kinderen met de angst voor sluip schutters en brandstichters nog op het gelaat. De autoriteiten van de Ierse republiek staan voor een moei lijke situatie. De acht opvangkampen zijn bijna vol en de bevoorrading is onvoldoende. In de hoofdstad Dublin zijn donder dag twee leegstaande ziekenhuzen voor de vluchtelingen ingericht. Hei Ierse Rode Kruis heeft dringend om geld en dekens gevraagd en de rBitsc zusterorganisatie stuurde een vliegtuig met hulpgoederen. Het Ierse kabinet wijdde donderdag een speciale bijeen komst aan de vluchtelingensituatie Premier Jack Lynch verklaarde na afloop dat de unionistische regering in yister verantwoordelijk is voor de weer opgelaaide gewelddaden daar, en plaats moet. maken voor een bewind waarin de niet-unionisten de katholie ken) een evenredig aandeel hebben in de beslissingsbevoegdheden. Lynch legde er de nadruk op dat de val van de Noordierse regering-Faulkner langs vreedzame weg moet. worden bewerkstelligd. „Wij doen een beroep op ille Ieren in noord en zuid die zowel tegen onderdrukking als tegen geweld gekant zijn. hun krachten te bundelen in een politieke actie die op dat doel is gericht. Dit is een zeker der weg naar vrede in gerechtigheid dan die van zelfvernietitigend ge weid". Meer dan duizend vluchtelingen keer den donderdag weer naar Noord-Ier- land terug zeggend dat zij aan kogels en traangas de voorkeur geven boven de toestand in het kamp van Gorman- ston, dat gebruikt wordt als door gangscentrum en in de nacht van woensdag op donderdag een enorme toevloed van vluchtelingen te verwer ken kreeg. De mensen die donderdag met twee speciale treinen naar het noorden terugkeerden, beschreven de Zie slot pagina 9 kolom 3) VLIELANDSE LEERLING-STUURVROUW OP •ATLANTIC CROWN' VAN DE HAL ROTTERDAM (GPD) Het „toen wij uit Rotterdam vertrokken..." is donderdag avond waarheid geworden voor Esse Riekje Agter 18 uit Vlieland. Alleen vervul de zij niet de tragische func tie van ketelbink uit het in de aanhef geciteerde zee manslied, maar stond zij fier op de brug van het ss 'Atlantic Crown' van de Holland Amerika Lijn als leerling stuurvrouw. l)e HAL .volgens de pr-man van het bedrijf, is de eerste rederij in Neerlands maritieme geschiedenis die een stuurvrouw heeft aange steld. Niet zonder reden. Perso neelschef Van Oosten: „we hopen dal het stimulerend werkt. Want we hebben op het ogenblik maar een zestal leerling-stuurlieden in dienst, terwijl we er wel een 40 kunnen gebruiken". De situatie bij de overige rederi] en in het land is eigenlijk idem dito. Er kwamen dit seizoen 100 leerling-stuurlieden van de diver se zeevaartscholen Directeur P A. H. Polak van de Rotterdamse hogere zeevaartschool: „de be hoefte is zeker hel dubbele. Daar kunt u wel op rekenen, dacht ik". Hij gelooft dan ook niet, dat de echte soulaas voor de rederijen van de dames moet komen Op het ogenblik volgen er een negen het voorbeeld van Esse uit Vlïe land; vijf in Delfzijl, waar zij zeil leerde, eén in Rotterdam, een in Vlissingen en twee in Amstei dam. Kortom, een groep, die als een druppel op de gloeiende plaat komt Ie liggen Tenminste, als ook de andere Ne derlandse rederijen het HAL voorbeeld zullen volgen Voorlo pig hebben die nog niet laten blijken ook de vrouw op de brug te willen. En de HAL heeft dan ook als enige met enkele beurzen (lopen op tol 4.224 gulden en worden gegeven via de Koninklit ke Reders Vereniging i optie op enkele meisjes. Esse Riekje tenslotte liet de pu bliciteit kalmpjes over zich heen gaan Vragen of er al snelle koks jongens of besnorde stuurlieden uit de 34-koppige Atlantic-Crown- bemanning naar haar hand had den gedongen, liet ze langs het koude uniform afglijden. Dat weet ik nog niet hoor", sprak ze gedecideerd een pluisje van de rok plukkend. Voor wie het weten wil: de eerste reis gaat naar New York. D n Hult Ontsnapte meldt zich bij kliniek UTRECHT (ANP) De 24-jarige B. F. M. van D. die woensdag was ont snapt uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht waar hij verbleef nadat hij wegens inbraken en zedendelicten ter beschikking van de regering was ge steld heeft zich donderdagavond zelf weer bij de kliniek gemeld. VIJFTIENJARIGE IN VS TER DOOD VEROORDEELD DEW ITT (RTR) Een vijftienjarige jongen is donderdag door een recht bank in Dewitt, in de slaat Arkansas, ter dood veroordeeld. Hij stond te recht op beschuldiging van moord op een 27-jarige landbouwer. BELFAS'i Een meisje zit te hui len achterin de vrachtauto die haar uit Belfast brengt. Als vele honderden de laatste dagen, zijn haar ouders gedwongen huis en bezittingen in de door terrorisme geplaagde stad achter te laten. MINISTER VAN VEEN: DEN HAAG (GPD) Het kleutergeld wordt niet verdubbeld. Mi nister Van Veen (onderwijs) heeft dat er bij zijn collega Nelissen van financiën doorgekregen tijdens de onderhandelingen over zijn i begroting. Zoals bekend had een werkgroep onder leiding van de heer Nelissen tijdens ide kabinetsformatie een aantal bezuinigingsvoorstellen aan informateur professor Steenkamp gedaan, inhoudende onder meer een verdubbeling van de kleuter- schoolgelden tol 96 per jaar. Dat zou een extra opbrengst van 22 miljoen opleveren. Een zegsman verklaarde donderdag dat het uiteindelijke resultaat dat minister i Van Veen bereikt heeft 'verblijdend' is. In een vraaggesprek onlangs met onze Haagse onderwijsredacteur verklaarde de minister voorstander te zijn van een kleuterschoolgeld dat geënt is op het inkomen van de ouders. Uiteindelijk wil deze minister het kleuteronderwijs kosteloos maken, om het mede daardoor op één lijn te brengen met het basisonderwijs Treinstel waarin ze reisden werd op station Den Bosch 'stiekem' losgekoppeld j^AKtlij' NA GEVECHTEN AAN DE GRENS DAMASCUS (AFP, RTR) In Damascus is officieel bekendge-| Op 25 juli sloot Syrië Ziin grens met Een officiële woordvoerder i de Sy- 1 Jordanië uit protest tegen de houding: rische regering zei dat de Jordaanse maakt dat Syrië donderdagavond zijn diplomatieke betrekkingen van de jordaanse regering tegenover met Jordanië heeft verbroken. Jordaanse vliegtuigen mogen geen de Palestijnse guerrillastrijders. Libië heeft al eerder zijn diplomatieke be-i gebruik meer maken van het Syrische luchtruim. trekkingen met Jordmis verbroken en: ook zijn jaarlijkse bijdrage aan Am- ten uit waarbij volgens een Syrische; man van ruim 90 miljoen gulden inge- woordvoerder vier Jordaanse Centuri- trokken Irak riep zijn ambassadeur in: ontanks werden vernield. Jordanië op 19 juli terug. In de officiële bekendmaking wordt ge-: zegd dat Jordanië verantwoordelijk is voor de gevolgen van 'zijn voortdurend provocerend optreden tegen de Syrï-j sehe strijdkrachten en aanvallen op Syrisch gebied.' Eerder op de avond braken er aan de grens tussen Syrië en Jordanië gevech- autoriteiten 'de wil van het Arabische volk maar blijven trotseren en alle ini tiatieven negeren die gericht zijn op de bundeling van het Arabische poten tieel in verband met de strijd tegen de zionistische vijand'. Daarom, zo zei hij. heeft Syrië zijn diplomatieke betrek kingen met Jordanië verbroken- UTRECHT (ANP) Een hoofdcondueteur van NS heert donder dagmiddag circa M(l roerige en recalcitran te Molukse jongelui letterlijk en figuurlijk op dood spoor gezet. In de trein, op weg van Eindhoven via Den Bosch naar Amster dam, waren volgens NS moeilijkheden ont staan toen de jongelui, van wie de meesten geen kaartje hadden, weigerden er een te kopen of de conduc teur een opzichtig ver valste tienertoerkaart lieten zien. Bovendien vielen ze volgens NS de andere treinreizi- lastig. De hoofdconducteur, die besefte dat hij te gen een overmacht van 30 jongelui weinig kon uitrichten, besloot tenslotte in armoede de laatste twee wa gons van de trein de jongens waren toe vallig in het achterste gedeelte dan maar in Den Bosch achter te laten. In die opzet slaagde hij Pas toen de trein een minuut of vijf langs het perron in Den Bosch stond kregen de jongelui iets in de gaten, waarna ze tenslotte maar beslo- ren in Den Bosch een kaartje te kopen en de reis als betalende pas sagiers verder zonder moeilijkheden vervolg den De 30 Molukkers maakten deel uit van een groep van onge veer 80 man, die vanaf Maastricht de spoor wegen de hele middag de nodige hoofdbre kens kostte. Op het station in Maast rich! kwamen ze volgens de spoorwegen tegen het middaguur bijeen en gingen zonder beta ling bij een stalletje op het perron snoep- waar en flesjes fris drank inslaan. Meteen werden spoorwegre cherche en polite ge waarschuwd maar toen die arriveerden waren de heren ai vei- trokken in de intercity- trein richting Amster dam. 'Geen kaartje' Tussen Maastricht en Geleen al ontstonden moeilijkheden toen de groep weigerde plaats- kaarten te laten zien. In Geleen werd de po litie van het volgende station. Roermond, ge waarschuwd om een oogje in het zeil te houden De Roermond- se sterke arm ver scheen met een depu tatie van vijf man op het perron maar rnen hoefde niet in te grij pen. 'Beroving' Wel rieden twee jonge treinrcizigsters op te rugweg van een vakan tie in Valkenburg aan gifte van beroving van hun portemonnaies met 75. De meisjes verklaarden bij de Roermondse politie dat een groep Moluk kers hun coupe even was binnengekomen en dat na dit bezoek hun waren. De beursjes werden volgens NS la ter. leeg. op de rails gevonden. Noodrem Vlak voor aankomst op het Bossche station trok de ober-kelner van het restauratierij tuig aan de noodrem omdat hij zich, aldus NS. in het nauw gedre ven voelde door de jongelui. Ze zouden koeken en broodjes hebben weggenomen en bestellingen niet hebben betaald. Ten slotte kwam de trein met een half uur ver traging in Eindhoven aan, waar onder toe ziend oog van de poli tie de zaak kon worden gesust De jongelui, die allen Amsterdam als reis doel hadden, splitsten zich in de lichtstad in twee groepen: 50 man gingen meteen door naar de hoofdstad. De andere 30 jongelieden stapten in Eindhoven uil i een vol gende trein, waarvan zoals reeds gemeld de conducteur ten slotte zijn toevlucht We willen weg De woonwagenbewoners, die door de gemeente Zierikzee als drci gend en uitermate lastig worden ervaren, blijken weinig aan die itad te hechten we willen weg. en graag gauw" pagina 4/: Integratie PRESIDENT NIXON heeft m de VS een controverse ontketend over rassenintegratie op openbare scholen (pag. 9). Nieuws uit Zeeland op pagina 2,4,5,7 Binnen- en buitenland op pagina 3,9,15 Sport op pagina 11 Radio, tv en kunst op pagina 13 Beurs en financiën op pagina 15 EERSTE INSPRAAK-ETAPPE TROK 700 MAN PLOEG VAN WATERSTAAT OP PODIUM HULST De eerste inspraak etappe over de tracees voor het Baalhoekkanaal naar Antwer pen en de Bochtafsnijding bij Bath in de Westerschelde is achter de rug. Tweemaal bijna drie uur heeft, rijkswaterstaat gisteren met een informatie- ploeg achter de tafel gezeten in de zaal van 'De Koning van En geland' te Hulst om zevenhon derd belangstellenden een idee! te geven waarover het gaal bij j deze twee natte waterstaatswer ken in het belang van de Ant werpse haven. Er hingen duide-1 lijke kaarten met de alternatie ve tracees aan de muur; wie dat wilde kon over de plannen alles te weten komen. Maar het op vallende was dat in de nogal ru-1 moerige sfeer met steeds op-; nieuw kortsluitingen er erg wei-: nig 'vraag' was naar het hoe en; wat van de beide projecten. Voortdurend werd de zaak toe gespitst op de inspraak zelf: „Waarom heeft de streek niet vooraf ja of nee tegen dit kanaal en tegen deze afsnijding van de vaarweg kunnen zeggen?" liet antwoord daarop kwam pr niet uit. In ieder geval legde de actiegroep Baalhoekkanaal zich cr niet bij neer toen ir. .1. Zuurdeeg, hoofdingenieur- directcur van de rijkswaterstaat in Zee land en spreekbuis op deze informa- tiezittingen de zaak terugdraaide naar de kleurige strepen en cijfers op de kaarten. Boegeroep was de reactie op zijn constatering: „Dat is een poiitit-ke kwestie daarvoor moet u bij de politie ke partijen en de volksvertegenwoor diging zijn". Voor de informanten van waterstaat was dit het adagium van de bijeenkom sten in Hulst „We zitten hier niet om! met u te discussieren. Wij zijn ambte naren en geen lid van de raad van de waterstaat, het adres voor bezwaren, wensen en opmerkingen. Discussie is misschien wel aardig, maar u schiet er er hier bij ons niets mee op. Wij zijn hier om zo goed mogelijk antwoord te, geven op alle vragen, die bij u zijn op gekomen". In de stapels vragen waarmee de zaal het team op het podium bedolven had zaten telkens speldepnkken om toch een discussie over de niet-technische kanten van deze twee waterstaats-; projecten op gang te brengen. Ledenl van de aktiegroep stonden startklaar bij de interruptiemicrofoon om die ge legenheden uit te buiten Het resultaat was dat het allemaal wat in het vage bleef en dat zelfs nauwelijks de voor- en de nadelen van de vier tracé-varian ten (twee voor het Baalhoekkanaal en twee voor de Bochtafsnitdingt uit de: verf kwamen. De opgekomen gemeen- t ebest uurders. waterschapsaf gevaar- óigden natuurbeschermers, staten leden. de inwoners van het betrokken gebied in oostelijk Zeeuw sch-Vlaande- ren kregen in feite wat flarden van van de problematiek toegelicht. Zich: op het totaal ontbrak in deze informa- iebijeenkomsten Geen overzicht Overigens legde ir. Zuurdeeg wel uit' dal de keus niet eenvoudig zal zijn. „Een binnendijks tracé waarbij de mensen die daar wonen de gevolgen rechtstreeks aan den lijve zullen on dervinden? Of een buitendijks trace waarbij het natuurbehoud meer op de voorgrond staat'.' I moet steeds voor ogen houden dat de uitkomst van de openbare discussie, die we straks voor de commissie van de raad van de wa terstaat krijgen, medebepalend zal zijn voor liet maken van die keus. De be volking moet constructief worden be trokken bij de voorbereiding van het tracé". Voor burgemeester P J G. Molthoff van Hulst was dat allemaal maar moeilijk te verteren „We hebben on voldoende gegevens om de totale ont wikkeling te beoordelen. Het is levens gevaarlijk om alle projecten, die zich' in ons gebied aandienen, los van elkaar te zien Neem nu "net voorontwerp-' streekplan voor oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Daarin kwam een bestem ming voor dit gebied niet voor. Wat ons benauwt is dat we het geheel niet meer kunnen overzien" Ir Zuurdeeg wierp hem tegen dat in het „verhaal"- bij dat streekplan-voorontwerp wel de gelijk over een Baalhoekkanaal was gesproken, maar dat alleen geen lijnen (Zie slot pag. 2 kol. 1 ver het Ba», gistermiddag l/Z'C een romn affaire gew- c.«-n D» naams te oorza»* *-*• al hierin gelegen dat een deel van de bezoekers er een debatmiddag je van wilde maken ter behandeling van de vraag moet het kanaal er ko men of niet? In feite echter kon die vraag niet aan de orde komen, maat ging het om «*n voorltch'tng^biieen komst, waarbij van technische kan' uiteenzettingen werden gegeven over het tracee van dit eventueel aan ie leggen kanaal. Eind deze maand zal namelijk de raad van de waterstaat met het oog op een advies, dat deze instelling aan de minister moet uit brengen een hoorzitting in Huls» houden en met het oog daarop zorgde rijkswaterstaat gisteren voor deze technische informatie. Een voorlich ting op ambtelijk niveau, waarbij de bewuste hoofdambtenaren zich te recht - niet tn politieke beschouwin gen wensten te begeven over de w en selljkheid van dit kanaal De politieke beslissing is geen ambtelijke zaak. maar zal te zijner tijd en in laatste instantie in het parlement moeten wor den genomen als daar eenmaal een traktaat tussen Nederland en Belgte ter goedkeuring ligt De actiegroep Baalhoek van het jongerencentrum t Houtenkwartier liet echter bi) voort during merken geen boodschap te heb ben aan deze spelregels en probeerden met name de overigens lankmoedig optredende hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat tot een debat over de wenselijkheid van dit Baal hoekkanaal te verleiden. Het waren overigens niet alleen deze jongeren, die de aard van deze bijeenkomst miskenden. Ook de bur gemeester van Hulst bijvoorbeeld deed er aan mee: hij stelde onder meer dat dit Baalhoekproject met allerlei an dere plannen in één totaalvisie moet worden bekeken en noemde in dit verband met name hei ontwerp-streek- plan Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Op zichzelf een juiste opmerking. maar niet terzake op dat ogenblik- de streek plannen worden in - provinciale staten vastgesteld, zodat aan het adres van de provincie verwijten moeten worden gemaakt over het eventueel ontbreken van een totaalvisie Die verwijten mo gen wat ons betreft luid en duidelijk zijn ze zijn trouwens al eens in de staten tot het college van gs gericht maar het gaat niet aan om ze aan een op dit terrein niet bevoegd ambt» naar te richten, een ambtenaar die hiet opdracht had uitsluitend technisch* voorlichting te geven De burgemee* ter van Hulst wist dat beter dan wie ook. In dit verband mag er nog wel eens op worden gewezen, dat het plan voor het Baalhoekkanaal niet onlangs uit de lucht is komen vallen. De eer ste mededelingen dateren van begin december 1966: van Belgische zijde is toen een officiële verklaring van mi nister De Saeger aan de pers verstrekt. Daarbij betoogde deze Belgische be windsman al direct, dat het hier een project betrof met grote moeilijkhe den er zouden immers onderhande lingen met Nederland moeten worden gevoerd. Sindsdien is het Baalhoek- - plan in de publiciteit gebleven, niet m i cidenteel maar voortdurend. In okto ber 1967 werd er over gesproken tij dens een Beneluxoverleg en werden opnieuw mededelingen gedaan aan de j pers. In november 1967 sprak de toen i malige Nederlandse minister van ver i keer en waterstaat er over in de vast* 1 commissie van de tweede kamer, ir februari 1968 somde de bewindsmar in dezelfde kamer de voorwaarden op waarondér Nederland met België ovei het kanaal walde onderhandelen. In d* eerste kamer kwam hij er in mei var datzelfde jaar op terug en in het na aar werden de onderhandelingsdele gaties aangewezen. Er werden vrager zowel in kamer als in staten over du kanaal gesteld, schepen Del walde ui' Antwerpen sprak er in Beigie en ir Nederland over. in Rotterdam hielc men zich er mee bezig met het oog ot de concurrentie met Antwerpen, ir :967 kwam er een brochure van d« natuurbescherming over de Wester schelde, waarin inpoldering van Saef tinge werd afgewezen. ZLM-voorzittei Prins hield enige malen beschouwin gen over het kanaal en de relatie tus sen landbouw, industrie en planologie kortom het kanaal was ae afgelopen iaren uit-en-ter-na aan de orde. W* kunnen ons echter niet herinneren dat er in die periode vanuit de Zeeuws-Vlaamse overheden of vanuit de bevolking enige actie is onderno men. waarbij tot regering of parlement is gezegd: .Dit kanaal mag er in géén geval komen". Wanneer men dat nu alsnog zeggen wil, dan kan dat we leven geluk kig in een democratie. Maar Iaat men het dan op de juiste plaats doen. Als er een traktaat met België komt over dit kanaal, dan zal dat heus geen ha merstuk in het parlement worden, dan zal ongetwijfeld memge kamercommis sie op bezoek komen, dan zullen met name de fracties zich op de hoogte stellen van de opvattingen, die in de streek leven. Daar ging het echter gis •eren niet om. Gisteren werd techni sche voorlichting op ambtelijk niveau gegeven als onderdeel van een uitge breide procedure, die tenslotte in eer politieke beslissing in het pariemem za! eindigen. Een klein deel van d* bezoekers kon of wilde dat niet be grijpen. De moeilijkheid gisteren wa? bovendien, dat ambtenaren niet altijc de juiste mensen zijn om te laten mer ken dat ze de bewogenheid van eer plaatselijke bevolking aanvoelen: emo tionele opmerkingen van enkele men Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1