Verbod van de mossel handel leidde in Zeeland tot een grotere werkloosheid VEEL DODEN BIJ VELDSLAG IN DE STRATEN VAN BELFAST Niet-aanvalsverdrag Rusland en India Weer gifschandaal in West-Duitsland Minstens veertien mensen om het leven gekomen - honderden op de vlucht voor branden Vandaag in de krant... VS-deelneming in Russisch vrachtautoproject 214e jaargang no. 185 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I 20,70 Per kwirl [1,70 p.r kwtrlMI Giro 359300, Dinsdag 10 augustus 1971 Mosselrace Pagina 4 küuhï: .hu ickierQi'; ^Banjorgs Newlownonife BELFAST (AFP, RTR) Zeker 14 mensen onder wie twee vrouwen zijn maandag in Bel fast om het leven gekomen tijdens de hevigste ongeregeldheden die zich de afgelopen twee jaar in Noord-Ierland hebben voorgedaan. Volgens onbevestigde berichten die 's avonds laat de ronde de den zouden er echter nog meer doden zijn gevallen. Honderden protestanten hebben hun branden de huizen in de katholieke buurten van de hoofdstad verlaten In de donkere en nauwe straten zijn de sluipschutters van het verboden Ierse republikeinse leger de IRA actief. De Noordierse premier Faulkner sprak van een 'staat van oorlog'. Een van de ernstigste incidenten heeft zich in de avonduren voorgedaan bij een aanval op een legerpost in de ka tholieke buurt New Barnsleu, die is ge vestigd in een voormalig ontspannings gebouw van de protestanten. Een woordvoerder van het leger beschreef de beschieting van deze post als een goedgeorganiseerde aanval op grote schaal. Bij het vuurgevecht om de legerpost werden twee sluipschutters gedood. Vijfleden van IRA werden gewond in een ziekenhuis opgeno men. Eerder op de avond werd een vrouw Premier Gandhi: geen defensie-verdrag NIEUW DELHI (AFP, DPA, RTR) Maandagochtend is in Nieuw Delhi een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag getekend door de Russische minister van buitenlandse zaken ^Andrei Gromyko en zijn Indiase ambtgenoot Swaran Singh. Als een van beide landen wordt aangevallen, zal het andere land generlei hulp aan het aan vallende land verlenen. in een protestants gedeelte van de katholieke wijk Ardoyne door een ko gel van een sluipschutters dodelijk getroffen. Zij stond bij de inboedel die zij uit haar brandende huis had weten te redden. In deze buurt ston den gisteravond meer dan honder hui zen in lichterlaaie. Verder kwamen onder meer om het le ven een lid van het „defensie-regiment van Ulster", een jongen van ruim 15 jaar en een r-k priester die een ster vende het Heilig Oliesel wilde toedie- LONDEN De zwangere Berna- dette Devlin, het Noordiers parle mentslid, is maandagavond met haar broer John naar Ulster ver trokken om het verzet tegen de in terneringsmaatregelen te organi seren. Internering Minister Swaran Singh zei dat het ver drag verzekert dat er bij een aanval of dreigende aanval dadelijk overleg tus sen de twee landen wordt gepleegd om het gevaar te keren en maatregelen te nemen de vrede en veiligheid van de beide landen te waarborgen. „Het ge loof van India in een politiek van vre de is even vast als ooit", aldus de mi nister. „maar wij zullen geen agressie of het dreigen daarmee door enig land dulden". Enkele uren na de ondertekening legde minister Swaran Singh het stuk onder grote bijval van de meeste afgevaardig den aan het parlement voor. In een duidelijke verwijzing naar Pa kistan, waarmee de betrekkingen de laatste tijd tot een dieptepunt zijn ge daald, noemde de minister het verdrag „een afschrikking voor elk land dat agressieve bedoelingen tegen onze ter ritoriale onschendbaarheid en soeve reiniteit mocht hebben". Onmiddellijk hierna zei hij echter dat het verdrag niet tegen een bepaald land gericht is. India is veeleer bereid soortgelijke overeenkomsten met andere buurlan den te sluiten. Het verdrag wordt van kracht in Mos kou als de ratificeringsoorkonden zijn uitgewisseld. Dat vindt binnen een maand plaats. 'Waarschuwing' Het „vriendschaps- en samenwerkings verdrag" is in feite een militair ak koord dat een waarschuwing voor Pa- TBC-Goes In Goes zal een onderzoek worden ingesteld naar de gevolgen van de tuberculosebesmetting in het her tenkamp. (Pag. 2). Proces DE OOSTPAKISTAANSE leider Moedjiboer Rachman zal op 11 augustus door een militaire rechtbank worden berecht we gens 'oorlog voeren tegen Pakis tan en andere vergrijpen tegen het land'. (pag. 3) Dollar EEN SUB-COMMISSIE uit het Amerikaanse congres heeft zich uitgesproken voor een devaluatie van de dollar, als enige mogelijk heid om de Amerikaanse beta lingsbalans weer in evenwicht te brengen. (pag. 7) Nieuws uit Zeeland op pagina 2,4,5,7 Binnen- en buitenland op pagina 3,7,11 Sport op pagina 9 Radio, tv en kunst op pagina 8 Beurs en financiën op pagina 11 kistan en China inhoudt, zo menen waarnemers in Nieuw Delhi. Hoewel de uitdrukking „wederzijdse bijstand ingeval van een aanval" niet in de tekst van het document voor komt geven bepaalde passages toch een duidelijke aanwijzing dat een aan val op een van de twee partners ook als een aanval op de ander zal worden opgevat. Kort na het ondertekenen van het ak koord hebben de ambassadeurs van de V.S. en van Frankrijk, op het Indiase ministerie van buitenlandse zaken de verzekering gekregen dat het pact een vriendschapsverdrag was en geen ak koord van militaire bijstand. De nieuwe hevige onlusten volgden op de afkondiging van interneringsmaat regelen en de arrestatie van 300 men sen, onder wie zich veel leiders van het verboden Ierse republikeinse le ger, de IRA, zouden bevinden. Ongere geldheden braken ook uit in Londen- derry en Newry. In Londonderry wer den elf militairen gewond in 15 uur van onafgebroken gevechten, die be gonnen toen troepen evenals in Bel fast vroeg in de ochtend razzia's ver richten om verdachten te interne ren. In Newry zijn verscheidene win kels en kantoren platgebrand. Behalve het afkondigen van de inter neringsmaatregelen heeft de regering van Noord-Ierland maandag ook een mobilisatiebevel gegeven voor 4000 le den van het 'defensieregiment' van Ul ster' dat begin vorig jaar in het leven werd geroepen na het verzet van de katholieken tegen de overwegend pro testantse vrijwillige hulppolitie, de zo genaamde 'b-specials.' Ondanks de po gingen van de regering om voor dit 'defensieregiment' ook katholieken aan te trekken, bestaat ook deze hulp- ordemacht voor het grootste deel uit protestanten. Powers' De interneringsmaatregelen van de Noordierse regering zijn gebaseerd op een in 1922 aangenomen wet, de 'Spe cial Pouwers Act, die tot stand Zie slot pag. 3 kol. 1 'Special BELFAST, Noord-Ierland: Het grote magazijn van Joseph Blair aan Short Strand gaat in vlam men op, nadat rellenmakers het pakhuis in brand hebben gesto ken. Oost-Pakistan De reis van minister Gromyko naar Nieuw Delhi en de ondertekening van het Russisch-Indiase verdrag vloeiden voort, zeggen de waarnemers, uit de tussen India en Pakistan ontstane spanning over een eventuele afschei ding van Oost-Pakistan en de recente Amerikaans-Chinese toenadering. Voor de naaste toekomst betekent het verdrag Russische militaire hulp op grote schaal als Pakistan India zou aanvallen terwijl Moskou voorts niet werkeloos zal blijven toezien als China bij ccn dergelijke aanval ten gunste van Pakistan zou intervenieren. Een belangrijk aspect van het Rus sisch-Indiase verdrag is voorts het on uitgesproken doch duidelijke anti-Ame rikaanse karakter er van in het licht van de recente verklaring van presi dent Nixon dat hij zich niet zal storen aan de eis van het Amerikaanse con gres alle militaire steun van de Ver- (Zie slot pag. 3 kol. 5) DUIZENDEN VATEN CYAANWATERSTOFZOUTEN IN MEERTJE BOCHUM (DPA) In de West- duitse stad Bochum (Noord- rijn-Westfalen) is een nieuw gifschandaal aan het licht ge komen. In een meertje dat als vuilnisstortplaats dienst doet, zouden transportbedrijven duizenden vaten met uiterst vergiftigde cyaanwaterstof- zouten hebben laten zakken. Sommige berichten spreken van 15.000 tot 20.000 vaten. Maandagmorgen is op last van het gemeentebestuur een begin gemaakt met het uitbaggeren van de storlvij-l ver. Al na luttele minuten stuitte j men op vijf 100-kilo-vaten met de gevaarlijke stoffen. Tegen de avond waren circa 200 vaten geborgen.! Vandaag wordt het baggcrwerk' voortgezet. Het gebied is door de' politie afgezet. De zaak was vorige week door ,Unse- re Zeit', het blad van de Duitse communistische partij (dkp), aan1 het rollen gebracht nadat in februa ri de gemeentelijke autoriteiten al door de bevolking op .heimelijke1 gifstortingen' opmerkzaam waren gemaakt. Bij een steekproefachtige; controle werden toen 20 vaten met blauwzuurzouten ontdekt, en vervol gens vernietigd. De zouten, die bij de vervaardiging', van staal als bijprodukt ontstaan,! waren volgens de politie bestemd voor een chemisch bedrijf in de buurt, dat gespecialiseerd is in het onschadelijk maken van gevaarlijke afvalstoffen. Deze onderneming ont kende begin van dit jaar echter heftig, de vaten in de vijver te hebben gekiept. Crondwater .Unsere Zeit' schreef vorige week dat ongeveer tweeduizend van die vaten in de stortvijver waren gegooid, of; in het al dichtgeworpen deel van de! put ondergeploegd. Door een moge-: lijke blauwzuurverbinding bestond er ernstig gevaar voor het grondwa ter. Het doorroesten van de vaten was slechts een kwestie van tijd, aldus het blad. Het gemeentebestuur bagatelliseerde1 aanvankelijk dc zaak, vond dat het blad ,oude koeien uit de sloot haal de', en zei dat het bewuste gebied niet belangrijk was voor het grond water. Bovendien lag de stortvijver ingebed in een vier tot vijf meter dikke kalkbodem. Pas toen het af gelopen weekeinde leden van de DKP een nauwkeurige situatieschets voorlegden aan dc autoriteiten, be sloten deze handelend op te treden. Er moet bijna 80.000 kubieke meter afval worden opgebaggerd. Nog geen twee weken geleden was in de bondsrepubliek grote opschud ding ontstaan, toen bekend werd dat vrachtrijders van een transport bedrijf arsenicumhoudend kalkafval niet naar de daarvoor aangewezen vernietingsplaatsen hadden ge bracht, maar gestort op openbare vuilnisbelten. ECHTER: VERDERE ONTSPANNING OP DE ZEEUWSE ARBEIDSMARKT DISTRICTSBUREAU: GEEN VERONTRUSTING MIDDELBURG Het aantal ingeschreven mannelijke werk lozen in Zeeland is in de afge lopen maand met 114 gestegen. Tegelijkertijd is de vraag naar mannelijk personeel op forse wijze, met 250, gedaald. Aldus blijkt een aantal maanden gele den ingezette ontwikkeling, die ook landelijk kan worden waar genomen, zich nog steeds voort te zetten. Wat de provincie Zeeland betreft acht men op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening' in Middelburg deze ontwikkeling nog geenszins verontrus-j tend. Men wil bier eerder spreken van een ontspanning op de, zeker vorig! jaar, duidelijk overspannen arbeids markt in de provincie. Het districtsbureau wijst er in dit i verband op. dat per eind juli de totale: vraag nog altijd 1731 bedroeg tegen! een aanbod van 1109 mannelijke werknemers. Daarbij dient ook nog in aanmerking te worden genomen dat van deze ingeschreven werklozen nietl minder dan 401 man als .minder ge-! schikt' te boek staan. Deze omschrij- ving geeft aan, dat betrokkenen in hetj algemeen niet. voor een normale be trekking in aanmerking kunnen ko-1 dat in plaats van een voor deze lijd van het jaar normale vermindering! juist een toename optrad van het aanbod van personeel in de mosselvis- serij en bijgevolg ook in de mosscl-l conservenindustrïe. In totaal ging het hier om ongeveer! zeventig personen. Aangezien het ver koopverbod is opgeheven verwacht j men op het districtsbureau dat in beide sectoren op korte termijn weerl een honderdtal personen zullen kun-1 nen worden geplaatst. Schoolverlaters Mosselen Toch heeft de Zeeuwse arbeidsmarkt in de afgelopen maand ook een onver wachte ontwikkeling te zien gegeven. De oorzaak daarvan was op de eerste plaats, dat de mosselvisserij en -han del werden getroffen door liet inmid dels weer opgeheven, verkoopverbod in verband met lichte vergiftigingsver schijnselen. Dit verbod had tot gevolg Een andere oorzaak van de toename! van het aanbod is mogelijk gelegen in het feit, dat de schoolverlaters zich dit jaar vroeger aanmelden voor em plooi dan in 1970. Het aantal inge schrevenen jeugdigen nam namelijk in de afgelopen maand toe van 79 naar 113. Per eind juli 1970 waren er 65 jonger dan negentien jaar ingeschreven. Vooral bij het kantoorpersoneel kan het aanbod (69) waarbij 20 jongeren,! aanzienlijk worden genoemd. De vakanties in de bouwnijverheid en. de metaal hebben bovendien belemme rend gewerkt op de aanname van! nieuw personeel. Aldus was in deze! sectoren sprake van een grotere wrij vingswerkloosheid dan normaal. Per soneel dat juist voor de vakantie, bijvoorbeeld door het aflopen van bepaalde objecten zonder werk kwam, gelukte het in een aantal gevallen niet direct weer aan de slag te komen. Zij konden veelal eerst na het verlof! weer naar een nieuwe werkgever. In de verschillende sectoren van de bouwvak bedroeg het aantal inge schrevenen per eind juli in totaal bijna 150. Dat is bijna het drievoudige van vorig jaar. Ook in de metaal is het aanbod hoger. Over een heel jaar genomen bedraagt de toename hier echter zegge en schrijve tien perso nen. In vraag en aanbod in zowel de bouw als de metaal speelt de plaatsing van lts'ers een belangrijke rol. Overigens is in Zeeland de vraag in zowel de bouw (375) als in de metaal (831) nog altijd een veelvoud van het aan bod. Ook in de industriële bouw lijkt voor beide groepen zeker in de eerst-] komende jaren nog voldoende werkge-t legenheid aanwezig. Weliswaar loopt: de bouw van bepaalde objecten, zoals de conventionele centrale af, maar! daar staat tegenover dat andere wer-i ken. zoals de kerncentrale nog volopi onder handen zijn, terwijl met de: bouw van weer andere fabrieken enz... bijvoorbeeld de Totai-raffinaderij. bin nen afzienbare tijd zal worden begon- Horeca In de overige beroepsgroepen zijn in het algemeen weinig veranderingen opgetreden. Voor wat betreft het ho- recapersoneel bedraagt het aantal werkzoekenden precies evenveel als vorig jaar (8) terwijl ook de vraag (37) praktisch onveranderd is. Naar rayon gerekend kon over de' maand juli vooral een toename van het aanbod worden geconstateerd op] Zuid-Beveland. West-Zeeu wsch-Vlaan-1 (Zie slot pag. 6 kol. 1j WASHINGTON' (RTR) De regering van de Verenigde Staten heeft maan dag exportvergunningen verstrekt die naar het schijnt de weg vrijmaken voor Amerikaanse deelneming in een grote vrachtautofahriek die in de Sowjet- Unie zal worden gebouwd. Het minis terie van handel in Washington heeft drie aanvragen goedgekeurd voor de export (waarde 612 miljoen dollar) van gieterij-installaties, o.a. voor de fabri cage van gietstukken voor voertuigen. Het verstrekken van deze vergunnin gen, waarvoor verscheidene onderne mingen aanvragen hebben ingediend, lijkt een eerste stap te zijn in de rich ting van gedkeuring van een voorge steld project, te weten de bouw van een grote vrachtwagenfabriek door Mack Trucks bij de rivier de Kama, 1000 kilometer ten oosten van Moskou. Het ministerie wilde niet zeggen of Mack Trucks een exportvergunning heeft gekregen, maar een functionaris bevestigde dat de vergunningen betrek king hebben op het project bij de Ka- ma. Waarnemers menen uit de grote waarde van exportvergunningen te kun nen opmaken dat het project van Mack Trucks (waarmee een bedrag van 700 miljoen dollar is gemoeid) waarschijn lijk doorgang zal vinden. Man lag drieen eenhalve week dood in huis LEIDEN (ANP) Een 53-jarige on getrouwde en alleenwonende, bij de PTT werkzame man heelt ongeveer drie en een halve week dood in zijn huis aan de Herengracht te Leiden gelegen. Tegen het einde van de vori ge week werd hij door de politie gevonden. Op maandag 12 juli jl meldde hij zien in de loop van de dag ziek met de mededeling, dat hij naar een tante zou gaan. Nadien ging een enkele maal een collega naar zijn huis, maar omdat er niemand thuis bleek te zijn, werd aangenomen dat hij nog bij ziin tante verbleef. Begin vorige week evenwel, toen ook de bedrijfsarts op de hoogte wilde komen van het ziekteverloop en in het geheel geen levensteken van de man vernomen was, lichtte zijn chef de politie in. Politiemannen troffen woensdag het huis inderdaad gesloten aan, maar omdat een buurvrouw per tinent. verklaarde de betrokkene enke le dagen tevoren nog gezien te hebben bleef een nader onderzoek achterwe ge. Later werd evenwel besloten toch een onderzoek in het huis in te stellen en na verkregen machtiging gingen politiemannen naar binnen. Daarbij werd het lijk van de man aangetrof fen. Hij moet vrij kort, nadat hij zich ziek meldde, overleden zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1