PEKING 'ROERT' ZICH OP DE BALKAN Geen loon voor de werkende jongeren tijdens onderwijs-uren Voor 300 miljoen op maan achtergebleven Marokkaan dood in kantoor gevonden 3 Britten minder gekant tegen de EEG DETECTIVE JAN DE VRIES Publikatie advies EEG-richtlijn bedrijfsfusies Vier vonnissen in Grieks proces Apollobemanning gaf persconferentie VERMIST JONGETJE VERMOORD Medische faculteit Maastricht start pas in 1976 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLANDS CHRISTELIJK WERKGEVERSVERBOND: (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) Bij verplicht onderwijs aan werkende jon geren moet geen loon worden uitbetaald. Dat standpunt, inmid dels sinds 1 augustus Wettelijk bekrachtigd, wil het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gehandhaafd zien in de collectie ve arbeidscontracten die alle werkgevers voor de toekomst zullen afsluiten. Als niet vanaf het begin van de hele ontwikkeling van werkende naar lerende jongeren loonbetaling over verplichte schooldagen achterwege blijft, zal het moeilijk zijn om in volgen de jaren argumenten te vinden om het betalen van loon alsnog stop te zetten, zo vinden de werkgevers. maar door gebrek aan plaalsingsmo- gelijkheid op een wachtlijst zijn gezet, kunnen zij tijdelijk vijf dagen per week werken. Zoals bekend is de wettelijke verplichting om het loon te betalen in het kader van het voor waardelijk arbeidsverbod vervallen augustus. Alleen voor een over- Betalingsplicht uit cao's weg ten zijn dan in liet nieuwe systeem partiele leerplicht verkregen rech- 'aè™SdSum;ndek Si sar.gsgroep blijft de verplichtten he. leruggeuraaui. in ut piaauja -inn_ tnl. pi-j» hof cfthnnliocir erkgevers op dit moment nog gebonden aan cao-bepalingen die tot liet betalen van loon verplichten over dagen dat scholing of vorming wordt genoten. Die cao's moeten ech ter' zo spoedig mogelijk worden aan-! gepast, vinden de werkgevers. De nieuwe gedragsregels moeten ook; staan tot het einde van het schooljaar 1971-72. Het gaat daarbij om degenen die op 31 juli 1971 nog geen zestien jaar waren en op die datum werk zaam waren onder de bepalingen van het voorwaardelijk arbeidsverbod. en het betreft tevens meisjes die in een gezin werken. De vakbeweging en de werkende jongeren hebben aan het gelden voor lien die weigeren aan de, tot stand komen van de wét meege- partiele leerplicht te voldoen. Alleen wanneer zij zich wel bij 'n onderwijs instituut hebben laten inschrijven LONDEN (AP) De opiniepei lingen blijven goed nieuws bren gen voor de Britse premier Ed ward Heath, steeds minder En gelsen schijnen zicli te verzetten tegen zijn ideaal van aansluiting van Engeland bij de EEG, al zou de meerderheid nog steeds tegen zijn. Uil een peiling van liet bu reau Gallup, voor de Daily Tele graph, blijkt dat 44 pet van de kiezers tegen toetreding is, 35 pet voor en 21 procent geen mening heeft. Vorige maand luidde de uitslag van een Gallup-onderzoek 57 pet tegen, 25 pet voor en 18 pet onbeslist. Ook andere peilingen geven aan dat het verzet af neemt. Acht dagen geleden produ ceerde het centrum voor opinie onderzoek (ORC) de eerste pei ling in vier jaar waarin meer Britten voor toetreding waren dan tegen: 45 tegen 41 pet. Ongunstig nieuws voor de Labour Party van ex-premier Harold Wil son die officieel besloten heeft zich tegen toetreding te verzet ten, althans op de voorwaarden die door de conservatieve rege ring zijn bedongen. Een ander onprettig teken móét het voor Labour zijn dat een peiling van ORC in de Evening Standard heeft uitgewezen dat in een maand tijds de voorsrong van Labour op de Tories van 11 tot 5 pet is geslonken. Slechts 39 pet van de ondervraagden geloof de dat Wilson het goed zou doen als regeringsleider, tegen nog 45 pet in juni van dit jaar. Waarne mers menen dat deze achteruit gang een gevolg is van Wilsons grote ommezwaai van voorstan der van EEG tijdens zijn ambts periode tot fel tegenstander als oppositieleider. werkt. De werkgevers vinden het van belang dat in de komende jaren alle ondernemers zich strikt aan de nieu we stelregel houden, ook al zal dat onder de druk van de schaarse ar beidsmarkt wel eens moeilijk vallen. De zaak ligt duidelijker wanneer voor partiele leerplichtige werknemers die met ingang van 1 augustus een dag- per week naar een school of vor mingsinstituut moeten, wordt uitge gaan van een vierdaagse werkweek, met andere woorden dat met hen een arbeidsovereenkomst voor vier dagen per week wordt aangegaan. Op die manier wordt synchroon met de op bouw van de leerlingstatus van jonge ren tot achttien jaar de werknemers- status afgebouwd, zo vinden de werk gevers. 'Overgangsfase' De partiele leerplicht is namelijk al leen bedoeld als een overgangsfase naar een volledige leerplicht tot het achttiende jaar. Hiervoor zal een nieuw onderwijssysteem worden inge- ISRAEL MAAKT RUSSISCHE RAKETTEN JERUZALEM (RTR) De Israëlische militaire industrie fabriceert raketten van het Russische type 'Katoesja' voor gebruik in liet Israëlische leger, zo schreef het Israëlisch blad Taas' vrijdag'. De 'Katoesja' was in produktie geno men nadat Israëlische veiligheidstroe pen aanzienlijke hoeveelheden van de ze raket bij Arabische guerrillastrij ders hadden gevonden. De Israëlische 'Katoesja' bestaat uit 12 raketwerpers gemonteerd op een voertuig, Er wor den twee versies van deze 240 mm raket geproduceerd: een voor een af stand van 10 km en een voor 6.5 km. voerd, namelijk het participatie-onder wijs. In dit systeem zullen onder andere praktijkstages in bedrijven worden opgenomen, waarvoor de jon geren geen loon maar een stagever goeding of zakgeld zullen ontvangen. De stelregel van de werkgeverscentra-. Ie blijft: bij verplicht onderwijs hoort' geen loon, want scholieren krijgen dat! ook niet. Castarbeiders Over het aanwerven van gastarbeiders! zegt het NCW. Er bestaat niet alleen een contractuele verantwoordelijkheid j voor het eerste jaar na de werving, maar ook een ongeschreven en voor langere tijd geldende morele verant-j woordelijkheid. Die verantwoordelijk heid, aldus de werkgevers, wordt ge-! dragen door het besef en erkenning1 dat vooral buitenlandse werknemers! voorzien in de uiterst belangrijke! vraag naar personeel waarmee onze nationale economie zeker in een peri-| ode van een krappe arbeidsmarkt, meer dan evenredig kan zijn gebaat. Men is er niet met het aannemen van1 een verantwoordelijkheid van de: werkgever alleen. Het is een zaak vanj ons allemaal, aldus het NCW, dat de| Nederlandse economie optimaal kan blijven functioneren. Daarom gaat het niet aan te stellen dat goede huisves ting van buitenlandse werknemers een) zaak van collectieve verantwoordelijk-; heid is. Opsporen, nagaan, controle, informaties, dief stal, laster, bewijsmateriaal, huwelijkszaken DETECTIVEBUREAU 'NEDERLAND' Haarlem - Schotersingel 87 Tel 023-251894 Vertrouwensopdrachten Sinds 1950 Medewerkers in alle provincies DEN' HAAG (ANP) De minister raad heeft besloten tot publikatie van liet advies van de commissie, vennoot schapsrecht onder voorzitterschap van prof. mr IV. G'. L. van der Grinten, over de ontwerp EKG-riehtiIJn betref fende fusie van naamloze vennoot schappen. Deze ontwerp-richtlijn handelt over de juridische samensmelting van ven-| nootschappen. De richtlijn Is momen teel in behandeling bij het Europese j parlement. De regering heeft over de richtlijn ook advies aan de SER ge vraagd. Publikatie heeft plaafs om de mening vorming over het onderwerp te foevor- deren. De regeling van de fusie doori middel van juridische samensmelting van vennootschappen ontbreekt mo menteel in Nederland. Prins Claus opentle vrijdaomid- 'larj de bloemententoonstelling in Rijnsburg. Hier is hij in gesprek met een van de schonen op een praalwagen, welke vandaag in het bloemencorso meerijdt. ATHENE (AFP-ANP) In het proces tegen zeventien Grieken die in Athene terechtstonden op beschuldiging le hebben deelgenomen aan liet werk van de studenten verzetsorganisatie 'Kigas I crraios'. naar de naam van een Griekse dichter en vrijheidsstrij der tegen de Turken, zijn vrijdag vier personen veroordeeld tol gevangenis straffen variërend van drie tot een jaar. De andere dertien kregen vrij spraak. De beklaagden waren met name be schuldigd van het opstellen en ver spreiden van vlugschriften. Zij hebben acht maanden in arrest gezeten. Het proces is bijgewoond door waarne mers uit Frankrijk, Italië en Noorwe gen. In een ander In Athene gehouden pro ces zijn vrijdag drie Grieken veroor deeld tot gevangenisstraffen van drie tot tien maanden. Zij stonden terecht op beschuldiging van samenzwering tegen de Griekse regering met het doel een communistische staat te vormen. Vijf anderen, die van dezelfde feiten waren beschuldigd, werden vrijgespro ken. Overheidssteun OPEL BIJNA 3 PCT DUURDER RLDESHEIM (WEST-DUITSLANÜ) (AP) De Opelfabrieken maken be kend dat de prijzen van hun produk- ten met gemiddeld 2,98 pet zullen' worden verhoogd. Dit gaat gelden voor wagens die na 161 augustus besteld worden. De reden van de prijsstijging is het naar boven, gaan van de loon- en materiaalkosten' en het dalen van de winst. Namens andere fabrikanten in Duitsland als1 ruimtelijke ordening toe waarbij het' Volkswagen, Daimler Benz en Ford- mogelijk wordt gemaakt overheids steun te krijgen voor het bouwen vanj permanente onderkomens voor buiten-1 landse werknemers. Want daarin klinkt iets van een aanvaarden van een collectieve verantwoordelijkheid door, aldus de werkgevers. Door een ook door de overheid met zorg omge ven huisvesting van buitenlandse werknemers kunnen gebeurtenissen als zich kortgeleden in Helmond, Rot terdam en vooral in de Haagse Net- scherstraat hebben voorgedaan, mis schien worden voorkomen, aldus de werkgevers. Keulen is verklaard dat men nog geen plannen heeft voor prijsverhogingen in de naaste toekomst. VERVUILING RIVIEREN DEN HAAG (ANP) Vier leden van de eerste en tweede kamer hebben gezamenlijk minister dr. L. B. J. Stuyt (volksgezondheid en milieuhygiëne) gevraagd te onderzoeken welke moge lijkheden er zijn tot het afsluiten van internationale overeenkomsten tegen de vervuiling van de grote De dood op de weg Op een wegkruising onder Neer zijn vrijdagmorgen ten gevolge van een voorrangsfout twee personenauto's te gen elkaar gebotst. De 49-jarige uit voerder Th. Moonen uit Neer, die op weg was naar zijn werk, werd hij deze botsing vrijwel op slag gedood. (Slot van pagina 1) komen dokter constateerde de dood. Bruine slippertjes, een onderbroekje en een witte coltrui waren met het lichaam in de stof gerold, Gezien de verkleuringen in de hals, is het kind door wurging om het leven gekomen. Bastiaan had woensdag om 11.30 uur zijn ouderlijk huis aan de Minerva- laan verlaten, om enkele huizen ver der naar een vriendje te gaan. Toen hij verdwenen bleek te zijn, is dooi de Amsterdamse politie het nabijgele gen Beatrixpark afgezocht en zijn ook alle grachten en vijvers in de huurt afgedregd. Minutieus Terwijl liet buiirlsonderzoek in Wilnis nog in volle gang was, vergaderde gisteravond op het districtsbureau van de rijkspolitie in De Bilt, de Amsterdamse politie met de districts recherche en de politie van Mij drecht om de zaak in minutieus sa menspel tot een oplossing te brengen. Alleen al van de rijkspolitie is twintig man ingezet. Dr Zeldenrust heeft sectie op het lijk verricht. Technische recherche en scheikundigen hebben zich ontfermd over het kleed, dat van een divan afkomstig lijkt te zijn, of als tafel kleed heeft dienstgedaan. De grofge- weven stof is aan een kant verscho ten. Het dessin is gestreept in de kleuren grijs, mosterdgroen en choco ladebruin. Er wordt in 't laboratori um gespeurd naar haartjes of naar andere minisculë sporen in het kleed, die tot aanhouding van de dader kun nen leiden. Kurkdroog De stof was kurkdroog, waaruit de politie concludeert dat het pakket na donderdag 17.30 moet zijn verborgen, omdat het die tijd in Wilnis heeft geregend. „Het doodlopende weggetje is een bekend scharrelhoekje. Wie er geweest is moet beslist 030/763711 bellen, want al uit de mededeling dat het pak er niet lag toen iemand daar Slot van pagina 1 sterk afhankelijk is van de 'ontvangst' in het gebied zelf. Nogmaals: het is het goed recht, zelfs de plicht van een ge meenteraadslid. er voortdurend op aan le dringen dat duidelijk wordt hoe de toekomst er voor zijn gemeente zal uitzien. Proefballonnetjes oplaten is! daarbij natuurlijk een aardige sport, maar werkt niet altijd de duidelijkheid in de hand. Ad interim- is geweest, worden wij wijzer over het tijdstip waarop het pak precies is neergelegd", zegt kolonel B. W. F. de Beaufort van de rijkspolitie. Direct nadat de ontdekking was ge meld, is hij naar Wilnis gegaan, even als de Utrechtse officier van justitie mr. G. W. von Meijenfeldt. Vrijdagavond om tien uur deelde mr. Von Meijenfeldt mee, dat dr. Zelden rust na de sectie tot de voorlopige conclusie is gekomen, dat de dood mogelijk al woensdagavond kan zijn ingetreden. Over de doodsoorzaak is nog niets met zekerheid te zeggen. „Het kan wurging zijn, maar er is ook een groot aantal nevenverschijnselen, die allemaal nog moeten worden on derzocht, zodat het weinig opportuin zou zijn nu al te zeggen: dat is het. In ieder geval is er hier duidelijk sprake van misdrijf met geweldpleging", al dus mr. Von Meyenfeldt. Er zal een uitgebreid laboratorium onderzoek moeten worden verricht voor er verdere conclusies kunnen worden getrokken. Resultaten van liet onderzoek zijn zeker niet voor aan staande maandag te verwachten, aldus de Utrechtse officier van justitie. HOUSTON (DPA, RTR) Met toenemende snelheid suist de Apollo-15 op de aar de toe, waar zij vanavond om 21.46 uur Nederlandse tijd 550 km ten noorden van Hawaii in de Stille Oceaan wordt verwacht. „Geen pro blemen met ruimteschip of bemanning", zo meldde Houston vrijdag. De astronauten Scott, ïrwin en Worden kregen bij hun ontwaken van de vluehtleiding te horen dat zij tijdens hun nachtrust het duurrecord voor maanvluchten hadden gebroken. Dat stond sinds oktober 1968 op naam van de Apollo-7 met 260 uur en acht minuten. „O, dat is interessant, we zouden het beslist vergeten zijn", antwoordde Scott met sla perige stem. In Houston schat men intussen de waarde van het door Scott en Irwin op de maan achtergelaten materiaal op bijna 82 miljoen dollar (300 miljoen gulden). Gespecificeerd: de te pletter gestorte maanlander 50 milj'oen dollar, de maanjeep - 8 miljoen, het Alsepinstrumenten- pakket plus televisiecamera's en overtollige spullen - 23,9 miljoèn. een persconferentie voor de in I-Iouston verzamelde journalisten. Als „het indrukwekkendste wat ik ooit gezien heb" betitelde Scott. het maanlandschap zoals hij dat vanaf de hellingen van het Hadley- gebergte had waargenomen. De vlotte landing van de 'Falcon' en het uitstekende functioneren van de maanjeep hadden Scott ervan overtuigd dat het mogelijk was moeilijker landingsplaatsen te verkennen. Hij dacht dat de „be lastingbetalers de waarde van hun geld er wel uit hebben en ik hoop eigenlijk meer dan dat". Scott sprak zich opnieuw uit voor het zenden van vakgeleer den naar de maan. Op de vraag of hij de astronaut-wetenschaps man Jack Schmitt voor de Apol- lo-17 zou aanbevelen, antwoordde Scott dat hij daarin geen stem had, maar „hoe deskundiger een man op de maan is, hoe meer resultaten je zult krijgen". Hij en Irwin hadden bij hun maanver- kenningen niet de grenzen van hun uithoudingsvermogen bereikt. „Geen van ons was echt bijzon der vermoeid", zei hij. De ver moeidheid was meer geestelijk dan lichamelijk. Val Verduistering De astronauten waren vrijdaga vond getuigen van een maansver duistering, toen de aarde zicli tussen zon en maan in schoof. „Wij zien een kleurenscala van lichtgrijs tot donkeroranje op het oppervlak van de maan", meldde Scott. De ruimtevaarders, die de maan tweemaal zo groot zagen als de mensen op aarde, uitten zich en thousiast over het schouwspel, dat zij ook filmden. Later gaven zij 200.000 km ver in de ruimte irwin beantwoordde de vraag, wat hij het vervelendst had ge vonden, met: „het moment dat ik zo voor de televisie ten val kwam" (toen hij de maanauto aan het begin van de maanver- kenning uit de 'Falcon' trok). Het mooiste moment was dat van de lancering vanaf aarde geweest „na jaren van wachten en oefe nen". Hij achtte een belangrijke ontdekking die betreffende de ge laagdheid van de Hadleywand. Ook Irwin was tevreden over de elektrische maanauto, al had hij zich tijdens de ritten soms ge voeld alsof hij „op een bokkend rodeopaard" zat. De astronauten vonden wel dat „iemand met een nieuw idee moet komen vor de veilighcidsgordels". Het vastma ken daarvan had nogal wat moei te gekost. SUBSIDIE VOOR MUSEMENT '72 INGETROKKEN UTRECHT -Musement, een gezamen lijke presentatie van de Nederlandse musea in de Jaarbeurshallen in Utrecht, zal in 1972 geen doorgang) vinden. Het departement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft, na reeds voor 1971 een subsidie! voor de voorbereidende werkzaamhe- der te hebben verleend, thans beslo ten in het kader van de huidige! bezuinigingspolitïek de in principe. toe-| gezegde subsidie voor 1972 niet te j verlenen. Het ging om een bedrag van 375.000.-. De stichting Musement is overtuigd! van de waarde van deze manifestatie en blijft ernaar streven Musement, als onderdeel van het moderne museum beleid, doorgang te doen vinden zodra de omstandigheden dit toelaten. Wij vernemen op het departement j van erm: „Het ministerie is ingevolge het regeerakkoord verplicht te gaan] besnoeien op de begroting voor 1972. In de stukken van de werkgroep- Nelissen, die tijdens de kabinetsfor matie een bezuinigingsplan heeft opge steld van 900 min, wordt voor erm een bezuiniging genoemd van 16 mil joen gulden. De hoofdambtenaren van het depar tement vergaderen, vaak ook 's avonds, met de minister en de beide staatssecretarissen, over de vraag op welke posten moet worden bezuinigd.: Men is daar nog niet uit. Het besluit I om Musement in 1972 niet te steunen) is de eerste concrete beslissing die is) genomen. Er is haast mee gemaakt,; omdat vandaag de contracten met de; standbouwers de deur uit hadden) moeten gaan. De minister sluit nietj bij voorbaat uit, dat er in 1973 wel een subsidie zal worden ver leend". GEORGE IVALLACE WEER PRESIDENTSKANDIDAAT NEW YORK (AFP) Gouverneur! George Wallace van de Amerikaanse staat Alabama heeft in een vraagge-| sprek niet de 'New York Times' ver klaard dat hij zich bij de presidentver kiezingen in 1972 weer kandidaat zal stellen. Hij zal de kandidaat zijn van 'een derde partij'. SLACHTOFFER VAN RUZIE IN SCHOONMAAKPLOEG AMSTERDAM (GPD) Wat, exact heeft de dood veroorzaakt van de 21-jarige Marokkaan Abdellaziz Ahmed el Menani, die don derdagavond omstreeks half tien dood in de hal van het Amstel- veense belastingkantoor aan de Van Heuven Goedhartlaan werd aangetroffen een natuurlijke doodsoorzaak of een misdrijf? De politie tast tot nu toe in het duister. Uitwendige beschouwing van het slachtoffer door de directeur van de G.GJ). bracht alleen maar een bloedneus aan het licht. Lijkschouwing gisterochtend verricht door dr Zeldenrust na de eerste sectie had ook niet meer resultaat dan dat kon worden vastgesteld dat er tot nu toe geen duidelijke doodsoorzaak is. Nader laboratoriumonderzoek zal moeten uitmaken of hier wellicht sprake is geweest van een acute hartdood, eventueel veroorzaakt door opwinding. Maar er is wel gevochten donderdagavond. Acht Marokkaanse schoonmakers, in dienst bij een Amsterdams schoonmaakbedrijf, werden die avond, zoals ge woonlijk, neergezet bij het Amstelveense belastingkantoor. Toen de Amsterdamse chauffeur na een paar uur terugkwam om de Marokka nen naar een ander adres te brengen, trof hij in de ha! het lijk aan van Abdel laziz Ahmed el Menani. Hij waarschuwde meteen de politie. Toen die arriveerde, hadden de drie Marokkanen inmiddels de henen genomen. Een van hen werd achterhaald, twee zijn nog. steeds spoorloos, al zijn hun namen bekend. Een van hen is vermoedelijk de dader, voor zover er hier van een dader sprake is. De overigen werden ingesloten en verhoord. Bijna alle bij dit incident betrok ken Marokkanen zijn hier zonder officiële verblijfsvergunning en van geen hun ner klopt het adres. Neergelegd na ruzie in souterrain Uit getuigenverklaringen is gebleken dat het slachtoffer ruzie heeft gekregen in het souterrain met een van de voortvluchtigen, de 21-jarige S. O. Er werd geschopt en geslagen en EI Menani viel daarbij voorover op de stenen vloer. S. O. heeft het slachtoffer toen over de schouder mee naar boven genomen en het in de hal bij de trap neergelegd. Het adres van het slachtoffer bleek aanvankelijk onvindbaar, maar via een neef in de Anjelierstraat in Amsterdam werd dit uiteindelijk toch gevonden. Ei Menani laat een vrouw en een kind achter in Marokko. (Van onze correspondent). WENEN De zomermanoeuvres van het Warschaupact zijn geheel en al ge concentreerd op dat gebied, dat naast de Arabische wereld op het ogenblik een van Moskous grootste zorgenkinde ren vormt: de Balkan. Eerst beginnen in juni de zuidelijke Oekraiene manoeu vres onder de veelzeggende naam 'Yoeg' ofwel ,Zuid'. Thans zijn in Hongarije onder de codenaam 'Opaal '71' manoeu vres bezig, die in afmetingen volgens radio-Boedapest zijn te vergelijken met 'Moldau' in 1968 in Tsjechoslowakije en 'Wapenbroederschap' in 1969 in de DDR en Polen. Binnenkort beginnen ook in Bulgarije voor het eerst sinds vijf jaar militaire oefeningen van het Warschaupact. Een blik op de landkaart is voldoende om vast- te stellen, dat daarmee alle bereikbare Balkangrenzen zijn gemobiliseerd. Dat is zeker geen toeval. Het spectaculaire vei-loop van mas sale manoeuvres als intimidatie-instrument te gebruiken is een oude tactiek van de Sowjet- Unie. Ook in juni 1968 toen ze met stijgende nervositeit het experiment van Dubcek in Praag gadesloegen, probeerden ze met grootscheepse manoeuvres op Tsjechoslowaaks grondgebied druk uit te oefenen op de hervormers. Toen deze zich daardoor niet lieten afschrikken ver liep de terugtocht van de buitenlandse troepen zo langzaam, dat de bedoeling voor de hele wereld duidelijk was: een onderhandse statio nering van Russische troepen in Tsjechoslowa kije, dat tot dan toe in tegenstelling tot Polen, Hongarije en de DDR daarvan ver schoond was gebleven. Alleen een ultimatum van de leiders in Praag kon tenslotte de terug tocht bewerkstelligen, waarvoor ze luttele da gen later een militaire bezetting in ruil moes ten ontvangen. Ook de drie communistische zondebokken op de Balkan: Roemenie, Joegoslavië en Albanië is dat drama niet in de koude kleren gaan zitten Zowel het Joegoslavische dagblad 'Nieuw Ma cedonië' als het Roemeense partijblad 'Sein- teia' hebben de manoeuvres deze week scherp bekritiseerd. AI jarenlang heeft de Roemeense staats- en partijleider Ceaucescu erop aange drongen van militaire oefeningen op vreemd grondgebied ar te zien. Nu schijnt hij de Rus sen ook nog de doortocht van troepen naar de manoeuvres in Bulgarije le hebben geweigerd. Hoe hoog de controverse tussen Boekarest en Moskou is opgelopen, toont ook Ceaueescu's af wezigheid op de Oosteuropese topconferentie op de Krim aan. Zijn bemiddeling tussen Was- hington en Peging, met als direct gevolg de uitnodiging van Mao Tse Toeng aan Nixon, zal daaraan niet onschuldig zijn. De volksrepubliek China heeft, zo zij al niet de directie oorzaak van de rebellie op de Bal lean is, het daar heersende nationalisme wei optimaal weten uit te spelen. Het is Peking door het opsteken van een beschermende pa raplu boven de drie Oosteuropese rebellen enerzijds gelukt de ideologische meningsver schillen in Oost-Europa aan te wakkeren en daar anderzijds zijn eigen invloedssfeer zicht baar uit te breiden. Het doorbreken van hun isolationisme is voor de Chinezen een mooie overwinning aan een van de voor de Sowjet Unie kwetsbaarste punten van hun imperium. namelijk aan de zuidwestflank, toegangspoort tot de Arabische wereld en de Indische Oceaan- Deze ontwikkeling voltrekt zich in een periode, dat dat rode imperium op alle fronten begint te desintegreren: in de communistische wereld zelf, waar het de aanslag op haar leidersrol allang verloren heeft, in Afrika, waar zich onder de Arabische landen een groeiende anti-com munistische instelling merkbaar is en in de we reldpolitiek, waar het zich door de belangen- coalitie tussen de Verenigde Staten en rood- China in een hoek gemanoeuvreerd voelt Juist die desintegratie dwingt Moskou ertoe zijn greep op de Oosteuropese landen te versterken en om althans aan zijn westgrenzen de status quo te handhaven. Iedere eigenzinnigheid a la Dubcek betekent een directe aanslag op de vi tale Russische belangen. Daarom zijn de jongste manoeuvres van het Warschaupast meer dan een waarschuwing. Ze zijn een onmiskenbaar dreigement aan het adres van Boekarest. Belgrado en Tirana en zo zijn ze daar ook opgevat, getuige de felle pro testen. De Balkan is daarmee, zoals zo vaak voorheen in de geschiedenis, opnieuw een vat buskruit geworden, waar de belangen van con tinenten op elkaar botsen. Het is niet ondenk baar, dat de beslissende confrontatie tussen Mao en Breznjew zich niet aan de Oessoeri, maar aan de Donau zal afspelen. MAASTRICHT (ANP) De achtste medische faculteit zal niet, zoals de. bedoeling was. in 1974 van start kun nen gaan. De uiterste nieuwe startda tum is het jaar 1976. De minister van wetenschap, jhr mr M. L. de Brauw heeft dit vrijdagmid dag voor de regionale omroep-zuid in Maastricht verklaard Minister De Brauw liet weten dat bij dit regeringsbesluit behalve de bezui niging ook de formatie van de weten schappelijke staf een rol heeft ge speeld. Wij moeten oppassen", aldus de minister, „dat. de formatie niet ten koste gaat van andere universiteiten". ANWB Alarmcentrale HOLLAND Heer R. Siebelt uit Raalte met boot op binnenvaart Camping heer T. Ryan uit New York (America), cruising in Zeeland possi bly near Zierikzee Mr. and Mrs. Mas ters from London 'Britain) on board of motorboat Jakl-M. Varend heer P. Bij! aan boord van vrachtboot 'Adrianto.' Deze personen worden dringend ver zocht contact op te nemen met de ANWB-alarmcentrale In Den Haag tel. 070-264426

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 3