Zeeland wil „slok" water van 40 miljoen nn uit Biesbosch Treinstel staat overeind db BILT Haast met Brabantse pijpleidingstraat Zierikzeese verpleegkundige: we hebben informatiecentra nodig 30-tons kraan hees zeiljacht uit achtertuin ouderlijk huis Raad Bedrijfsontwikkeling gaat praten over enquete „Landbouwers Antwoorden" 2 INVESTERING VOOR TRANSPORT VERGT BEDRAG VAN 110 MILJOEN BIJZONDERE KAMERCOMMISSIE IN VERBAND MET PLANNEN VAN TOTAL ALMANAK Controverse in bestuur Vlissingse bejaardenbond Verkeersdrukte geeft parkeer problemen in binnenstad M'burg PROBLEEM ZEILER JAN PICAVET OPGELOST nu ook verlichting Lts PROTIWCtXU ZEEUWSE COUE*Wf VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 OM BEHOEFTE IN 1975 VEILIG TE STELLEN GOES Om 40 miljoen kubieke meter drinkwater per jaar uit de Biesbosch-spaarbekkens aan te voeren zal de NV Watermaat schappij 'Zeeland' in de komende jaren een investering van onge veer 110 miljoen gulden moeten doen voor de aanleg van transport leidingen, zinkers, zuiveringswerken, bufferbekkens en dergelijke. Deze toekomstige 'slok uit de Biesbosch' zal in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen en in Vlissingen-Oost op een prijs van 55 cent per kubieke meter komen voor het zogenaamde halfprodukt en op 85 cent per kubieke meter voor volledig gezuiverd water. Als de afzet ervan sneller gaat dan wordt verwacht, zal de prijs moge lijk iets lager uitvallen. Met het oog op de binnenkort te houden vergadering van aandeelhou ders heeft de NV Watermaatschappi.i 'Zeeland' een brochure laten verschij nen onder de titel 'Biesbosch lest delta-dorst'. Het is een overzichtelijk boekje geworden waarin duidelijk wordt uiteengezet wat er is en wat er in de toekomst moet zijn aan drink water (op het ogenblik in midden- Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen een totale produktiecapaciteit van 45,7 miljoen kubieke meter en in 1975 een behoefte van 54 miljoen kubieke me ter per jaar) en ook hoe men daar aan denkt te komen. Met optel- en aftreksommen komt de NV Watermaatschappij 'Zeeland' tot de conclusie dat voor de industrie- en drinkwaterbehoefte in deze provincie in eerste instantie een aanvoer van 40 miljoen kubieke meter per jaar uit de nieuwe spaarbekkens van de Brabant se Biesbosch nodig zal zijn. Immers: uitbreiding van de bestaande produk- tiemiddelen (pompstation Braakman en pompstation Huybergen) is maar in beperkte mate mogelijk; en boven dien voor een zeer beperkte tijd. Wa terwinning via ontzouting (zoals de waterfabriek Terneuzen) is alleen ver antwoordelijk wanneer het water als hoogwaardig industrieprodukt kan worden afgezet. In de jaren 1982/83 zal het mogelijk zijn om water te onttrekken aan spaarbekkens in de Grevelingen (90 miljoen kubieke me ter per jaar) en de hals van Sint- Philipsland (150 miljoen kubieke me ter per jaar), maar dat is ruim na het jaar 1975. Halfprodukt Het Biesboschwater is voornamelijk afkomstig uit de Maas. Wat de NV Waterwinningsbedrijf Brabantse Bics bosch aan de Zeeuwse watermaat schappij zal afleveren heeft alleen een transportzuivering ondergaan en is in vergelijking met drinkwater te be schouwen als een halfprodukt. Contac ten met de industrie in Zeeland hebben aangetoond dat daar veel be langstelling bestaat voor rechtstreekse afname van zo'n halfprodukt, zonder prijsverhogende verdergaande zuive ring dus. Ook da3rom al is aanvoer uit de Biesbosch aantrekkelijk. Wel zal dan een gescheiden pervlaktewater/grondwater) nodig zijn. Bij de keuze van het, trace voor een transportleiding vanuit de Biesbosch is gemikt op een zo kort mogelijke leiding. Tussen Moerdijk en Huyber gen moest wel rekening worden ge houden met de aan te leggen pijplei- dingsraat. Van de Biesbosch naar Huibergen moet de leiding 51 km lang worden. Bij het pompstation daar wordt de leiding gesplitst. Een tak naar Vlissingen-Oost (50 km) en een naar de kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen (inclusief zinkers in de Westerschelde tot aan hét pompstati on Braakman van 110 cm; daarna van 90 cm. De zinkers die er al liggen in de Westerschelde. onder het kanaal' Gent- Terneuzen en onder het nieuwe; Schelde-Rijnkanaal zijn voor het tran-j sportsysteem van voldoende capaci-| teit. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De behandeling van het wetsontwerp inzake de buisleidingsstraat van Pernis via Klundert naar Antwerpen heeft plotseling sterke prioriteit gekregen. Voor de voorberei ding van de behandeling van het ontwerp in de tweede kamer is deze week een bijzondere com missie uit de kamer opgericht. BRIEF MET VOORSTELLEN NAAR MINISTER PERSONEELSTEKORT IN VERPLEGING MOET VERMINDERD ZIERIKZEE Er zouden regionale voorlichtingscentra moeten komen waar informatie gegeven zou moeten worden over het beroep van verpleeg kundige, waardoor het tekort aan ver- plegenden verminderd wordt. Onder het verplegend personeel in ziekenhui zen en inrichtingen zou een enquete moeten worden gehouden om inzicht te krijgen in de oorzaken van het grote personeelsverloop daar. Dat Is de mening van de Zierikzeese ver pleegkundige, de heer J. Prins. De heer Prins die in het Zweedse rode- kruïsziekenhuis werkt heeft de minis ter van volksgezondheid een brief ge schreven, waarin hij voorstelt de voorlichtingscentra in te stellen en dc enquete te houden. De heer Prins stelt ook voor een onderzoek in te stellen op scholen voor voortgezet onderwijs om de inte resse van de scholieren voor het be roep van verpleegkundige te peilen. In zijn brief geeft de heer Prins aan, dat er een groot tekort is aan ver pleegkundig personeel „De personeels tekorten in onze ziekenhuizen zijn groter dan ooit. De werkzaamheden, die leerling-verpleegkundigen en ver pleegkundigen moeten verrichten, ne men in omvang toe evenals de verant woordelijkheden, dié hiermee parallel lopen. Daar komt bij dat de sociale status van het vak afneemt en de rechteloosheid van ons beroep ge handhaafd blijft", aldus de heer Prins. Hij stelt, dat in een groot aantal verpleeginrichtingen afdelingen wor den gesloten of niet worden geopend. De heer Prins wijst er in zijn brief op, dat de legeronderdelen zelf over informatiebureaus beschikken. Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben binnen hun bedrijf zo'n apparaat tot hun beschikking. Het geeft, evenals bij de krijgsmacht informatie over het wel en wee van dit bedrijf Het nodigt scholen uit of bezoekt die'" .eeuwse Boodschap Hebt u dat ook? Dat er zich een koopwoede van u meester maakt als u in de supermarkt met een wagentje langs, de hoog opgetaste etenswaardigheden pa radeert. De man uit Goes had zich ook niet meer in de hand. Meteen bij het eerste rek sloeg hij al aan het hamsteren: cherry, wijn. chips, kaas. worstjes, al les werd in het karretje geladen. Toen het boodschappenwagenlje tot de rand was gevuld stapte de man voldaan op de kassa af maar bleef op enkele meters afstand van dit einddoel plot seling stokstijf staan, omdat hij ontdekte dat hij zijn portefeuil le thuis had laten liggen. Hij keek haastig om zich heen en begon zijn reis met het wa gentje in de omgekeerde volg orde, daarbij alles weer netjes op zijn plaats zettend. Met een volkomen leeg wagen tje reed de man naar de ingang om zijn karretje te parkeren. Denkend dat niemand hem had gadegeslagen vervolgde hij zijn weg naar de uitgang. Vlakbij de uitgang werd hij echter of) de schouder getikt en voegde iemand hem toe: Vergeet u niet uw geld bij de kassa in ontvangst te nemen?" aldus de heer Prins in zijn brief aan de minister. Hij constateert: „Het is dan ook triest te ervaren, dat een beroep dat van zo vitaal belang is voor onze gehele bevolking, geen en kel voorlichtings-informatiebureau tot zijn beschikking heeft". Twee miljoen Naar de mening van de heer Prins zouden er in Nederland vijf informa tiebureaus moeten komen. Hij meent, dat men de volgende plaatsen voor vestiging in overweging kan nemen: Zaandam, Dordrecht, Eindhoven, Apel doorn en Assen. Naar het idee van de heer Prins hoeven de personeelskos ten voor de vijf centra de ƒ750.000, per jaar niet te overschrijden. Hij schat, dat uitvoering van het plan voor de informatiecentra in het totaal niet meer dan twee miljoen gulden hoeft te kosten. Over de manier van financiering schrijft de heer Prins de minister; „Volgens ondergetekende moet het ge hele apparaat onder directe verant woordelijkheid van uw departement komen. Hij baseert zijn mening op het feit, dat het in het belang is van ons gehele volk". De heer Prins geeft in zijn brief geen getallen over het tekort aan verpleegkundigen. Hij is er wel van overtuigd, dat het om duizen den gaat. De Zierikzeese verpleegkun dige hanteert in zijn brief aan de minister geboortegetallen van direct na de oorlog en hij rekent voor, dat vrouwelijke verpleegkundigen, „ko mende uit de geboortegolf van 1946 in 1969 de verpleging hebben verlaten'" VLISSINGEN In de dinsdagmid dag te houden vergadering van cle afdeling Vlissingen van de Algemene Bond van Bejaarden zal opening van zaken worden gegeven aan de leden omtrent de ontstane controverse tus sen de eerste secretaris, de heer L. Goedbloed, en de voorzitter, de heer G. A. van Druten. Beide functionarissen hebben hun ont slag ingediend, zodat tijdens deze ver gadering tevens een nieuwe voorzitter en een nieuwe secretaris gekozen zul len moeten worden. De vergadering, die om twee uur begint, wordt gehou den in gebouw 't Anker1 aan de Bonedijkestraat. Als voorzitter van de ze vergadering zal optreden de heer K. Verhagen. Voorts zullen nog enkele leden van het hoofdbestuur de verga dering bijwonen. MIDDELBURG De Middelburgse politie heeft donderdag door de aan wezigheid \an de weekmarkt en de talrijke automobilisten de handen vol gehad om het autoverkeer in de bin nenstad te regelen. Bij de politie ver klaarde men dat het aanbod van auto mobilisten in de binnenstad beslist te groot was waardoor talrijke parkeer problemen ontstonden. Voorts verklaarde men dat het op de zomerse donderdagen ondoenlijk is in voldoende mate op te treden tegen de vele 'parkeerzondaars', doordat de dienstdoende agenten volledig in be slag worden genomen met het zo goed mogelijk geleiden van het autoverkeer ln en uit de binnenstad. En verder stelt hij: „Wanneer wij zien, dat de geboortedaling, gerekend vanaf 1946 tot 1956 zich heeft voortge zet in 1956 waren er 60.000 minder levend geborenen dan in 1946 dan is duidelijk, hoe de situatie zich zal ontwikkelen met name in 1974-1975. De heer Prins is ervan overtuigd, dat instelling van een voorlichtingsappa raat voor de verpleegkunde veel ef fect zal hebben. In een gesprek -daar over zegt hij: „Ik heb een enquete verricht onder 213 leerlingen van scholen voor havo en mavo. Steeds weer blijkt, dat de leerlingen van die scholen een vertekend beeld hebben van ons beroep. Een ander onderzoek deed ik onder 23 leerlingen van de laatste klas van een mavo. Daarvan hadden 19 al besloten wat ze na hun schooltijd zouden gaan doen en er was er maar een bij, die in de verpleging wilde. Nadat ik informatie had gegeven over ons beroep waren er 7, die wel een opleiding in de verpleging wilden volgen. Dat was in april. Eind juli hebben we weer ge vraagd, wat de leerlingen gingen doen er er waren er vijf, die zich hadden gemeld voor de verpleging. Onderzoe ken elders hebben ongeveer dezelfde cijfers opgeleverd. Als mensen van een voorlichtingsbureau scholen zou den gaan bezoeken, zou er meer be langstelling komen voor de verple ging". Voorzitter werd het KVP-twee- de-kamerlid L. de Bekker uit Empel. De commissie heeft opdracht gekre gen de gebruikelijke procedure zo snel mogelijk af te werken. De plotse linge haast houdt vermoedelijk ver band met de beslissing van Total om op korte termijn te beginnen met de bouw van haar raffinaderij in het Sloegebied bij Vlissingen. Total was aanvankeljk van plan deze raffinaderij in Zeeland voor de aanvoer van ruwe olie met Rotterdam te verbinden via een pijpleiding over de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden. Dit trace is door de vorige regering getorpedeerd, na dat er in de tweede kamer bijzonder zwaarwegende argumenten tegen deze 'rechtstreekse' verbinding waren aan gevoerd. De regering achtte indertijd met name het risico te groot, dat de in de toekomst voor recreatie bestem de stromen die de pijpleiding zouden moeten kruisen, door een lek met olie zouden worden vervuild. Total zal nu voor haar aanvoer gebruik moeten maken van een leiding via de Bra bantse wal. De pijpleiding door Bra bant zou daarvoor een vertakking krijgen via Zuid-Beveland. Van de commissie die advies over het wets ontwerp moet uitbrengen, wordt on der meer nog een uitspraak verwacht of het trace door het rijk in eigendom moet worden overgenomen of dat het voldoende is te volstaan met het ves tigen van zakelijk recht. De geweste lijke afdeling van het landbouwschap in de provincie Noord-Brabant is van plan over deze kwestie begin septem ber een advies uit te brengen. SINT-JANSTEEN Het heeft Jan Picavet uil Hulst nogal wat moeite gekost om het zelfgebouwde casco zijn zeiljacht uit de achtertuin zijn ouderlijk huis in Sint-Jansteen te krijgen, maar donderdag was het ein delijk zover: een 30-tons kraan van de firma Eykc-Hoogendoorn hees het 4 ton wegende gevaarte uit de tuin aan de Jos Evcracrtstraat. Scheepsbouwer R. Verras uit Wals oorden zal nu het in december 1968 door Jan Picavet zelf begonnen kar wei kunnen voortzetten. Het hijsen van de boot nam ongeveer een uur in beslag, maar de ongeveer 100 nieuwsgierige toeschouwers hadden *s morgens al met belangstelling be keken hoe de mensen van Eyke-Ho- gendoom de kraan in elkaar zetten, een karwei dat ongeveer anderhalf uur duurde. Het lag anvankelijk in de bedoeling om voor dat in elkaar zet ten een kleinere kraan te gebruiken, (ADVERTENTIE) Examens Aan dè rijksuniversiteit te Utrecht slaagde vpor het doctoraal examen medicijnen de heer A. P. van der Vlugt te Terneuzen. behang- en verfspeciaalzaak noordweg 3 - middelburg LAATSTE ENQUETE IN Z'N SOORT GOES Op 13 september gaat de provinciale raad voor de bedri jfsont- wikkeling in de landbouw in Zeeland zich bezighouden met het onlangs uit gebrachte rapport 'Landbouwers Ant woorden'. Dit rapport bevat de uitslag' van een enquete, die gehouden is onder de werknemers in de land- cn J tuinbouw in Zeeland. Ook de diverse overlegorganen in de regio zullen het rapport in bespreking nemen. Overi gens zullen er in de toekomst niet meer dergelijke rapporten uitkomen. Door dc enquetes in de IJssclmeerpol- ders (een jong gebied) en in Zeeland (een oud gebied) bestaat nu een goed OOSTDIJK Het deerlijk gehavende treinstel van de Intercity-trein, die dinsdagavond bij het plaatsje Oostelijk in botsing kwam met een vlocddcur en verongelukte, staat weer overeind. In dc loop van woensdag hebben twee kranen van dc firma Hart man uit Bergen op Zoom het treinstel naast de spoorbaan gezet. Hetzelfde gebeurde met twee on derstellen. Het treinstel blijft tot zaterdagnacht bij Oostdijk staan. Die nacht wordt het vervoerd naar de centrale werkplaats van de NS in Haarlem, waar in ieder geval de neus van de trein zal worden vervangen. Bij de NS is het gebruikelijk om dergelijke transporten in de weekeinden te plannen. Er is dan geen goede renverkeer, wat het vervoer aanmerkelijk vergemak kelijkt. Op de foto: het treinstel nog steeds naast de spoor, baan, maar nu wel overeind. (Foto PZC) overzicht van de situatie waarin de land- en tuinbouwwerknemers verke ren. De commissie voor Technische Voor lichting aan Land- en Tuinarbeiders, die de enquete verzorgde, hield don derdagmiddag een persconferentie over liet rapport. De voorzitter de commissie, de heer F. de Roo. legde de nadruk op de problemen die via de enquete naar voren zijn geko men. Probleem is de voorlichting en de manier waarop vooral de ongeor ganiseerden hierbij betrokken kunnen worden. „De vraag is hoe we bij de mensen kunnen komen en dan vooral bij de ongeorganiseerden die toch al te vaak te kennen geven weinig inte resse te hebben. Volgens ons moeten de werkgevers duidelijk op bepaalde zaken wijzen", aldus de heer De Roo. Een ander probleem waarmee de land- en tuinbouw in Zeeland overdui delijk kampt is de ongunstige leeftijds opbouw. Het is de groep van boven de vijftig die de meeste vertegenwoor digers heeft. Volgens de secretaris van de commis sie, dr ir C. W. C. van Beekom, wordt men steeds meer geconfronteerd met het verschijnsel dat de jongeren na de lagere school de lts bezoeken. De lagere land- en tuinbouwscholen zijn minder aantrekkelijk. De heer Van Beekom vindt dit overigens een logi sche ontwikkeling. „Het is een kwes tie van vertrouwen", aldus dc secreta ris. Volgens hem kan een jongen veel meer kanten uit, wanneer hij monteursdiploma in zijn zak heeft. Hij is dan niet volledig gebonden aan de land- en tuinbouw. De heer De Roo meent dat de landbouw ook steeds meer om technisch geschoolde krach ten vraagt. „Je ziet tegenwoordig steeds meer dat allerlei technische werltznamhcdcn op het bedrijf wor den uitgevoerd. Zaken als de zuur graad van de grond, moet de boer dan zelf onder de knie hebben, zodat een goed samenspel mogelijk is", al dus de heer De Roo. Volgens de heer De Roo moeten de boeren ook inzien dat dergelijke krachten wat meer kosten. „Er wordt te weinig gebruik gemaakt van de waarderingstoeslagen en dergelijke. Wanneer daarmee wel werd gewerkt, dan zouden de werknemers in de land- en tuinbouw qua verdienste nog helemaal niet zo ver achterblijven bij de industrie". maar al het lichtere materiaal was be zet zodat men aangewezen was op mankracht. Voor Eyke-Hogendoorn was het hijswerk overigens niet uit- zonderlijk moeilijk. Het grootste pro bleem was dat men niet vlakbij de boot kon omdat de naaste buren geen toestemming hadden gegeven om van de tuin gebruik te maken. Bo vendien is de boot tot vlak tegen het huis aangebouwd zodat beschadiging niet denkbeeldig was. Waren deze pro blemen niet gerezen, dan had men met een 10-tons kraan kunnen vol staan. „Het was trouwens wel een leuk karwei", zei de woordvoerder van het Terneuzense bedrijf. Jan Picavet heeft in zoverre nog wel geluk gehad dat de mensen die het huis aan de straatkant bewonen toestemming ga ven om van de tuin gebruik te maken. Hadden ze dat niet gedaan, dan had een 60-tons kraan van de firma Stoof ingezet moeten worden om het casco over het huis te tillen en dat zou aan zienlijk kostbaarder geworden zijn. Het twaalf meter lange en drie meter brede jacht zal nu door de heer Ver ras uit Walsoorden zeewaardig ge maakt worden. Als dat gebeurd is gaat Jan Picavet weer aan de slag om het .zeilschip te betimmeren en verder af te werken. De Hulster zeilliefhebber denkt daarmee in 1974 klaar te zijn. Zijn droom om per boot grote zee reizen te maken zal dan pas werke lijkheid kunnen worden. HET WEER IN EUROPA Athene, onbewolkt Barcelona, onbewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, half bewolkt ILnusbruck. onweer Kopenhagen, half bewolkt Lissban, licht bewolkt Londen, licht bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Madrid, licht bewolkt Malaga, onbewolkt Mallorca, onbewolkt Munchen. half bewolkt Nico. licht bewolkt Oslo. zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Rome. onbewolkt Spilt, onbewolkt Stockholm, licht bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Zurich, onbewolkt Locamo. regenbui Casablanca, onbewolkt Istanboel. onbewolkt Las Palmas. licht bewolkt Tunis, onbewolkt (ADVERTENTIE) VERWACHT.. WEINIG VERANDERING Enkele regen- of onweersbuien, maar ook perioden met zon. Overwegend matige wind uit zuid tot zuidwest. Maxima rond 23 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag. Opklaringen, ook plaatselijk regen of onweer en normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3-9; min. temp.; om streeks normaal; max. temp.; om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 80 pro cent,; kans op een geheel droog et maal; 50 procent. Voor zondag: -\antal uren zon: 3-9; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden bo ven normaal; max. temp.; omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Normalen voor 4 tot 8 augustus: Den Helder Eelde De Bilt Vlissingen Vlv. Zuid-Limburg Gem. over Nederland ZON EN MAAN 7 augustus Zon op 05.10 onder 20.21 Maan op 20,36 onder 05.47 temp. temp. min. max. 15 20 12 21 13 22 15 21 14 21 14 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2