Molen Kortgene wordt langzaam een bouwval: gemeente machteloos Bob Schoutsen wil op Olympiade met weergaloze prestatie komen FRED HEMMES TOCH EERSTE GEPLAATST PAULEN VOOR UITZENDING VAN VAN ENKHUIZEN NAAR HELSINKI NOG EEN JAAR WIL STUDENT VOOR ZWEMSPORT OPOFFEREN AMERIKAAN HAINES:HIJ KAN OP DE100 METER 57 MAKEN' RUSSIN SPRONG 1.87 M HOOG Motta strijd piet om de wereldtitel Directeur van NV Smit en Bolnes Zierikzee overleden Hoofdagent liet politiehond waken tegen Foese gemeente werklieden 12 PROVINCIAL ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 DEN IIAAG In Muenchen moet liet dan gebeuren. Bob Schoutsen, al jaren de meest besproken en ook meest voor aanstaande Nederlandse zwemmer, Iieeft zich op liet ogen blik op dat ene doel geconfronteerd: op de Olympiade 1972 met een weergaloze prestatie afscheid nemen van de top sport. Twintig jaar is hij nu, de lange, slungelachtige Am sterdamse rugslagspecïalist. Nog een jaar van zijn leven wil hij geven voor het zwemmen, dat vanaf 1964 zijn liefde is geweest, die hem tot op de hoogste toppen van geluk en tot in de diepste dalen van ellende heeft gevoerd. Zijn studie scheikunde aan de Amsterdamse universiteit (eerste jaar) zal er onder lijden „Het kost een of misschien zelfs wel twee jaar", zegt hij zelf maar Schoutsen heeft dat alles nauwkeurig ingecalculeerd. Het heiige vuur is weer volledig in hem ontvlamd en dat moet hem naar hetzelfde wei-ve lende slotakkoord voeren als dat waarmee hij in 1967 zijn entree in de internationale top aankondigde. Bartelsman: „Volgens mij heeft hij korte-duur-training overschakelden erg lang nodig gehad om zich aan te kon ik het toch blijven volhouden. passen, maar nu lijkt hij toch wel het keerpunt te hebben bereikt. Misschien zal dat in het weekeinde tijdens de all-in-finales al duidelijk naar voren komen". Bartelsman zoekt overigens deze week met opzet geen contact met zijn ex-pupil. „Nee, er zijn tussen ons geen woorden gevallen. Ik heb altijd pret tig met Bob gewerkt. In september liet hij me goed merken dat hij me waardeerde. Ik had toen mijn been gebroken en Bob deed alles om het mij zo makkelijk mogelijk te maken. Maar hij traint nu bij een ander en ik Bob Schoutsen heeft er weer zin in. Dat is aan alles te merken. Hij praat weer geinteresseerd over zijn proble men, poseert geduldig voor de foto grafen met zijn opzienbarende badjas en trekt die op verzoek achterstevo ren aan om de tekst „het geheime wapen" met daaronder het ban-de- bom-teken goed te laten uitkomen. Maar niet alleen op de kant, ook in het water werkt Schoutsen keihard om straks te kunnen bewijzen dat de insiders, die hem na de Europese kampioenschappen, vorig jaar septem ber in Barcelona - waar hij de bron zen plak op de 100 meter en een vierde plaats op de 200 meter vero verde hadden afgeschreven, ongelijk hebben. Zoals hij ook de woorden van de Amerikaanse coach Gambril, dat hij geen vis was, hetgeen inhield dat hij niet over alle benodigde capacitei ten beschikte om een werkelijke top per te worden, wil loochenen. Een andere Amerikaanse trainer, de vermaarde Haines, zorgde voor de impuls, die de Amsterdammer gewoon nodig had om opnieuw te beginnen. Schoutsen: „Ik was eind maart met Jo Schrenrs (trainingsadviseur van de KNZB) in het Russische Riga en Schreurs vertelde me toen, dat Hai nes had gezegd, dat ik als ik meer kilometers per dag zou trainen op de 100 meter wel een tijd van 58 of zelfs 57 seconden zou kunnen maken". Waarmee de Amerikaan gelijkertijd re portie dagelijkse trainingsarbeid. Waarmee dan een abrupt en voortij dig einde kwam aan het zogenaamde 'experiment-Bartelsman'. Er is al veel - vooral kritisch geschreven over dat experiment. Eind 1969 veranderde Dolfijn-trainer Joop Bartelsman in overleg met een weten schappelijk begeleidingsteam van de vrije universiteit het trainingsschemr van Bob Schoutsen. De opzet was het vaak geestdodende baantjes-trekken te doorbreken, met als uitgangspunt dat een intensieve training van 750 meter per dag voor iemand die al over een goede conditie beschikt effectiever is dan het zwemmen van vele kilometers op verminderde kracht. Er rezen twij fels over deze opzet toen de geplande progressie in de prestaties uit bleef. MOEILIJKHEDEN Bartelsman, die na moeilijkheden met het bestuur van De Dolfijn aan dc kant werd gezet en daardoor de sinds 1964 bestaande relatie met Schoutsen verbroken zag, gelooft nog altijd in zijn methode. „We hebben het experiment, dat tot Muenchen had moeten doorlopen, niet kunnen afma ken. Het is eigenlijk de boot ingegaan, omdat bij de bond niemand heeft KLEINIGHEDEN Er is nu wel gezegd dat ik 750 meter per dag aflegde, maar in de praktijk kwam het neer op gemiddeld 300. Ik kom nu uit voor de Dolfijn, maar na de kampioenschappen laat ik me over schrijven naar 't IJ. Er heerst daar een gezellige sfeer, cn dat miste ik de laatste tijd, nadat Pieter Scliillemans, met wie ik altijd optrok, was ge trouwd en niet meer trainde, tocii wel". INTROVERT Minder tevreden is Schoutsen over de maatschappelijke omstandigheden, \vaaronder hij zijn sport moet beoefe nen. „In liet buitenland wordt top sport financieel gesteund. Hier vindt men het wel prachtig als je iets presteert, maar zc willen er geen geld voor op tafel leggen. Voor voetbal doet men dat wel. Waarom voor ons niet? Wij zorgen toch ook voor amu sement. Mijn moeder werkt speciaal om mij te kunnen laten zwemmen. Doordat ik langer moet studeren, gaat die studie zo'n tweeduizend gulden extra kosten". „Het zou wel leuk zijn als we financieel enigszins gesteund zouden worden. Ja, ik ga daarover maar eens met de heer De Vos (coordinator van de zwembond) praten", zegt Bob Schoutsen, die zichzelf een introvert mens noemt. Met reden. „Bij een proef op de universiteit betreffende extroversie behaalde ik maar drie van de 100 punten". OOSTBURG MET NEGEN TEAMS IN COMPETITIE OOSTBURG De SV Oostburg zal aan dc komende voetbalcompetitie met 9 elftallen deelnemen, namelijk met 4 senioren en met 5 junioren elftallen. Het eerste team komt, na de degradatie uit de 4e klas KNVB. uit in de eerste klas afdeling Zeeland. Het tweede, derde en vierde elftal spelen respectievelijk in de tweede, derde en vierde klas afdeling Zeeland. In vergelijking met de vorige compe titie betekent dit dat 'Oostburg' met een seniorenelftal meer de competitie in gaat. Het vierde elftal speelt op zaterdag. De mogelijkheid bestaat dat dit elftal op een terrein buiten de kern Oostburg zijn thuiswedstrijden moet spelen in verband met de gerin ge veldenaccommodatie in Oostburg. Dit komt doordat er op zaterdag ook nog een A-elftal, twee B- en twee C- AMSTERDAM (ANP) - Titelhouders Fred Hemmes en Betty Stoevc zijn als eerste geplaatst voor de nationale tenniskampioenschappen, die van 9 tot en met 15 augustus op de Metsba- nen in Scheveningen plaatsvinden. De klacht van Hilversum-loernooiorgani- sator Jan Mulder heeft dc Koninklijke Nederlandse Lawn-tennisbond geen aanleiding gegeven disciplinaire maat regelen te nemen tegen de nationale kampioen. Wel oordeelt het bestuur de handelwijze van Fred Hemmes zeer onverstandig. Jan Mulder diende een klacht in bij de bond, omdat hij van mening was dat Hemmes in de tweede ronde van de open kampioenschappen van Ne derland tegen de Italiaan Di Matteo (twee keer 0-6 in 28 minuten) zijn kans niet behoorlijk had verdedigd. Hij achtte de mogelijkheid niet uitge sloten dat Hemmes geblesseerd en wel had ingeschreven, uitsluitend u„s CC11 „-„.UB om zijn startgeld te innen. De rugbles- elftallen 'moeten spelen, terwijl er sure, waarop Hemmes zich beriep, zal hem zeer waarschijnlijk niet beletten uit te komen bij de nationale kampi oenschappen Eind deze week zal een nieuw medisch onderzoek daarover uitsluitsel te geven. De tennisbond beschouwt deze zaak liïermee als afgedaan en weigert me dedelingen te doen over de klacht wegens laster, die de vader van Fred Hemmes op zijn beurt indiende tegen de heer Mulder. De plaatsing als nummer een bij de nationale kampioenschappen heelt De wv 'Vremdijck' voor Fred Hemmes het voordeel, dat hij een partij minder zal behoeven te spelen dan zijn concurrenten. Naast de zestien spelers die in de nieuwe maar een veld is. Voor de D-pupillen organiseert de voetbalbond geen com petitie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat behalve Oostburg en Breskens geen enkele andere vereniging aan een dergelijke competitie deel kan nemen. Zeilwedstrijden op de Braakman TERNEUZEN organiseert op zondag 8 augustus op de Braakman zeilwedstrijden. De wed strijden zijn opengesteld voor de vol gende eenheidsklassen: spanker, vau- opzet direct tot het hoofdtoernooi rien, 420, 470, optimist wedstrijden tellen mee kampioenschappen van het KNWV. De zeilwedstrijden beginnen om half elf. moth. Deze zijn toegelaten, kwalificeren zich uit de club- de voorronde van maandag namelijk nog vijftien anderen. Bij de dames morgens zijn er acht direct toegelaten en ko men er nog zeven uit de voorronden. BOB SCHOUTSEN kan me dus niet meer met hem bemoeien", aldus Bartelsman, die de laatste tijd wel door verschillende clubs is benaderd, maar zelf nog even de tijd wil hebben om de desillusie, die het Doll'ijn-bestuur hem heeft be zorgd te verwerken. Ook Bob Schoutsen laat uitsluitend lovende woorden horen over de rela tie. die lussen hem en Bartelsman geprobeerd bet te redden. Jammer heeft bestaan. „Ik heb veel aan Joop van het geld en dc ti.jd. Temeer, te danken. Alleen door zijn werk ben omdat er toch wel bepaalde positieve ik naar voren gekomen. Ik vind de de wetenschappelijk ^begeleide korte- dingen zijn uitgekomen, ook al zijn motivatie van ons bestuur betreffende extra uitkering, die door het NOC al gend veroordeelde Dat was uiteraard koren op de molen van allen, die zich tegen dat trainingssysteem hadden af gezet. Schoutsen behoort nu ook weer tot de kilometervreters Sinds begin mei traint hij namelijk onder leiding van Wil Storm en die overgang bete kende vooral een aanmerkelijk grote niet geheel in dc opzet slaagd". En over de zwemmer Schoutsen, zoals die zich nu tijdens de nationale kampioenschappen manifesteert met o.a. de Europese tijd van 2.12,8 dins dag in de halve finale van de 200 meter rugslag - nog altijd 0,9 sec. boven zijn Nederlandse record - zegt ge- bet ontslag van Joop ook niet juist. Het ging om kleinigheden. Joop wilde iemand, die te weinig trainde niet in zijn ploeg hebben en het bestuur vond dat dit zijn zaak was" Schoutsen is ook van mening, dat het experiment hem toch wel goed beeft gedaan. „Ik had in 1969 niet zo veel zin meer in trainen en doordat we op DEN HAAG (GPD) De voorzitter van de internationale alleliekfederatïe, ir Ad Paulen heeft in de affaire-Van Enkhuizen slechts een technische rol gespeeld. Wel heeft hij ervoor ge zorgd, dat de Nijmeegse atleet Haico Scharn alsnog in aanmerking kwam voor uitzending naar Helsinki. Paulen overtuigde KNAU-voorzitter Jutten van het gehalte van de 3.40.8, die Scharn in Bonn op de 1500 meter liep. De consequentie was, dat ook Van Enkhuizen een plaats verdiende in de Helsinki-equipe. Daarop heeft Paulen het telegram ondertekend, dat naar de organisatie in Finland werd gestuurd. „Pas later hoorde ik, dat de financien nog niet rond waren, ondanks was toegezegd. Voor mij was de zaak zaterdag al rond, toen zowel de vere niging van Scharn als de schoonvader van Van Enkhuizen mij verzekerden, geldelijk te steunen als dat nodig was", zei Ad Paulen, die later een opmerking van de secretaris van de KNAU, Oskam, onder ogen kreeg, die inhield, dat Oskam blij zou zijn, als de aan de ploeg toegevoegde atleten geen succes zouden hebben in Helsin ki, omdat de KNAU anders een raar figuur zou slaan. Paulen's reactie: „Is dat godbetert de bedoeling, dat is wel een zeer stomme opmerking. In plaats, dat de sufferd blij is, dat ze gaan". Paulen: „Ik vind overigens wel, dat er te veel mensen zijn uitgezonden. Als je naar het hoogspringen kijkt, valt dat helemaal op. Er zijn in Europa wel 100 hoogspringsters, die boven de 1.75 meter komen. En dan Scharn niet sturen, dat vond ik te gek. Hij is een enorme vechtjas, dat is algemeen bekend". Van Enkhuizen acht Paulen het zor genkind van de KNAU. „Hij hoort echter wel in Helsinki thuis, want hij is een voortreffelijke hordenloper. Dus moet hij er heen. Ik kan het weten, want er is in Nederland nie mand, die zoveel buitenlandse wed strijden heeft gezien als ik. Van Koomen geloof ik niet, dat hij eigen machtig zijn besluit heeft genomen. Hij is uitvoerder van het bestuursbe leid, dus hij heeft in dezen beslist het bestuur achter zich. Koomen is trou wens veel te slim om zo'n besluit op eigen houtje te nemen. Het is een zeer goede vent, die zich niet op zijn jasje laat spuwen. Ik ken hem voor 100 procent". Wat vind Paulen ervan, dat hij het moest zijn, die ervoor zorgde, dat Scharn alsnog ingeschreven kon wor den? „Dat is inderdaad een vreemde zaak, ja maar wie weet, hoeveel fou ten ik heb gemaakt, toen ik voorzitter van de KNAU was. We moeten een beetje clement zijn". Een fout heeft Koomen in ieder geval gemaakt, toen hij toezegde, dat Wil Westphal op het trainingsveld toegela ten zou worden en die belofte later weer introk. Paulen: „Dat kan hij helemaal niet toezeggen, voor zulke dingen moeten ze bij mij zijn. Ik ben daarover de baas, maar het is zekere te gek, als atleten daarnaar gaan vragen. Ze hebben een te grote bek. Laten ze eerst maar wat presteren. Ik wil echter niet ontkennen, dat West phal een van de beste looptrainers van Europa is". PLAATSING De plaatsing bij de heren luidt: 1 Fred Hemmes, 2 Jan Hordijk, 3 Evert Schneider, 4 Jan Coebergh. 5 Frea Dogger, 6 Niek Fleury, 7 Paul van Min. 8 Fired Schmitz. De overige acht toegelaten spelers zijn: Rolf Thing, Peter Scholtz, Peter Ehrlich, Piet Veentjer, Hans Haks, Richard Kasten, Louk Sanders en Peter Soeters. De plaatsing bij de dames: 1 Betty Stoeve, 2 Marijke Schaar, 3 Trudy Walhof, 4 Judith Salome, 5 Ada Bak ker, 6 Nora Lauteschlager, 7 Els Veentjer, 8 Betty Taphoorn. Bij de nationale kampioenschappen zal volgens de richtlijnen van de bond geen startgeld worden betaald, maar uitsluitend rondegeld. De finalisten zullen respectievelijk 150 gulden (he ren) en 120 gulden (dames) ontvan gen. De dubbelspelen leveren minder op. Het bestuur van de KNLTB heeft Betty Stoeve en Ada Bakker toestem ming verleend uit te komen bij de internationale kampioenschappen van Amerika, die op 28 augustus in Forest Hills beginnen. Beide meisjes hebben daarvoor een uitnodiging gekregen, ze hoeven dus niet mee te doen aan de landenwedstrijden tussen Nederland. Belgie en West-Duitsland, waaraan de bond nog steeds grote waarde hecht. MOSKOU (ANP) De 22-jarige Rus sin Valentina Tsjoelkova zorgde zon dag tijdens atletiekwedstrijden in Moskou voor een voortreffelijke pres tatie door bij liet hoogspringen met 1.87 meter het Russische record te evenaren. Haar pogingen om over 1,90 m te komen mislukten. Tijdens dezelfde wedstrijd wierp de 19-jarige Alexander Makarov 83,20 me ter met de speer. In Bratislava verbeterde Gyoergi Ba- logh het Hongaarse record op de 200 meter dames tot 22.8 seconden. Gyula Zsivotsky bereikte bij het kogelslinge ren een afstand van 71,56 meter. De Poolse 4 x 400 meter ploeg dames noteerde 3.37.6 voor Hongarije en Tsjec'no Slowakije werden met 3.39.0 en 3.40.0 nationale records afgedrukt. VARESE (ANP) De Italiaanse wiel renner Gianni Motta zal niet deelne men aan de strijd om het wereldkam pioenschap op de weg voor profs, dat 5 september in Mandrisio wordt ge houden. Motta is de gevolgen van de val in de Tour de France (waarbij bij een gebroken pols opliep) nog niet te Op het gemeentelijk sportterrein te Sint-Jansteen werd een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen 'Steen' en 'Sint-Gillis' (B). Steen wist met 4-2 van de Belgische ploeg te winnen. De Steen se spelers Pleunis (2 maal) en Bauwens (1 maal) maakten voor Steen de goals; Sint-Gillis scoor de een goal in eigen doel. Voor Sint- Gillis scoorde Saman en De Bock. „UITZICHTLOZE REST A URATIEKLUCHT" HOOP OP RESTAURATIE VOORMALIG STADHUIS VAN COLIJNSPLAAT KORTGENE „Was het maar gewoon een probleem. Een pro bleem valt tenminste nog op te lossen. Dit is veel erger, hier kunnen we niets aan doen", zegt burgemeester P. J. Evers over de antieke molen, die aan de toegangsweg van Kortgene staat. Dorpelingen, molenlief hebbers, het gemeentebestuur, provinciale en rijksoverheid moeten machteloos toezien hoe het onder Monumentenzorg 'vallende' bouwwerk langzaam aftakelt en verrot. De enige die iets zou kunnen doen is de eigenaar, de heer L. W. Kobee uit Krimpen aan de IJssel. Men zou de heer Kokee onrecht doen door te zeggen, dat hij zich niets aan zijn molen gelegen Iaat liggen. Hij houdt zich sinds 1967, toen hij de molen kocht, intensief bezig met het maken van plannen en bezwaren. Plannen voor restauratic van de molen en bezwaren tegen de voorwaarden, waaronder hem gul een bijdrage van tachtig procent in de restauratiekos ten is toegezegd. Het begon allemaal heel hoopgevend in 1967. De heer Kok.ee kocht de molen van de weduwe van de vroege re molenaar. De gemeente Kortgene had het monument ook wel willen kopen, maar de man uit Krimpen aan de IJssel bood domweg meer. Toen treurde niemand daarover. Immers, de gemeente en de nieuwe eigenaar hadden hetzelfde doel voor ogen: de mooie molen restaureren. „En of dat nu gebeurt door de overheid of door een particulier: het resultaat blijft hetzelfde", dacht de burgemeester toen optimistisch. Kokee liet vlot de restauratiekosten begroten. Het zou, in 1967, een bedrag; vergen van 45.000 gulden. De molen' viel onder monumentenzorg en de eigenaar kwam in aanmerking voor veertig procent rijkssubsidie plus twintig procent van zowel gemeente als provincie. Hijzelf zou de resteren de 20 procent moeten betalen en hij zou. zoals gebruikelijk in dit soort zaken, ook de restauratie moeten voorfinancieren. Met de molen had de heer Kokee ook een in de buurt staand schuurtje gekocht. .Hij noemde het een huisje, het was een vervallen kot", herinnert burgemeester Evers zich. De man uit Krimpen aan de IJssel wenste het schuurtje en de molen als een eenheid te beschouwen. Na restauratie wilde hij erin komen wonen. De gemeente had geen bezwaar. Schuurtje Weekeinde na weekeinde kwam toen dc heer Kokee naar Kortgene. Eigen handig begon hij het schuurtje op te knappen. Alles deed hij zelf, tot het storten van betonnen palen toe. Kort gene begon een beetje te lachen om de zwoegende vreemdeling, want het werk schoot maar niet op. Hij zag het op den duur zelf ook in. Het schuurtje werd verkocht. De nieuwe eigenaar heeft er vlot een leuk vakan tiehuisje van gemaakt. Bleef over de molen. Niemand kon toen bevroeden, dat de restauratie een veel grotere klucht zou worden. De ellende begon met de tegen de molen aangebouwde motorschuur. Een bouwwerk van de vroegere mole naar, die niet alleen van de wind afhankelijk wilde zijn. Monumenten zorg, die instantie die de voorwaarden voor de restauratiesubsidie opstelt, eiste, dat die schuur bij restauratie zou verdwijnen. De eigenaar wilde het bouwwerk handhaven. Stapels brieven werden geschreven, lange gesprekken werden gevoerd zonder dat de partij en veel tot elkaar kwamen. Burge meester Evers bladert door het dikke dossier van de correspondentie met de heer Kokee. Interessante passages in de brieven heeft hij aangestreept. Onnodig, want hij blijkt het meeste langzamerhand uit zijn hoofd te ken nen. Na de impasse van het motorhok was; het even rustig. Er kwamen nieuwe: brieven van Kokee, waarin niet meer1 over dit omstreden bouwwerk werd gerept. Er leek schot in de komen. Valse hoop, want vanuit Krimpen aan de IJssel werd schriftelijk een nieuw probleem aangesneden. De heer Kokee wilde een omheining rond zijn molen. Het kostte vele maanden brieven schrijven voor provinciale waterstaat, de eigenaresse van de weg waaraan de molen ligt, de moleneigenaar kon overtuigen van het feit dat een omhei ning langs deze drukke weg onge wenst was. Nieuwe moed Burgemeester cn wethouders van Kortgene vatten weer moed. Wellicht kon de zaak nu worden doorgezet. Maar nee, de volgende brief nit Krim pen aan de IJssel trof hel college als een sneeuwbui op een zomerdag: dc heer Kokee begon weer over het mo torhok. Hij wilde het oude hok afbre ken en er een nieuw voor in de plaats bouwen. Het laat zich raden, dat mo numentenzorg ook voor dit plan niet warm liep. „Als het niet zo droevig was, was het eigenlijk een komische geschiedenis", zucht burgemeester Evers terwijl hij het dossier doorbladert. Er zijn veel gesprekken geweest tus sen het Kortgeense gemeentebestuur en de trotse molen'oezitter uit Krim pen. Er zijn gesprekken geweest op het provinciehuis in Middelburg. Gede puteerde A. L. van Geesbergen heeft zich op verzoek van burgemeester: Evers met de zaak bemoeid. Alles vruchteloos. Er gebeurde njets met de molen. De restauratiekosten waren volgens nieuwe begrotingen in 1969 inmiddels opgelopen tot 57.000 gulden. Latere cijfers zijn er niet, want mo lenmakers weigeren zich door de heer Kokee opnieuw naar de molen te laten sturen, zolang ze niet enige zekerheid hebben, dat er ook iets gaat, gebeuren. Het is begrijpelijk, dat hier en daar bij overheidsfunctionarissen begon door te schermeren, dat de heer Ko kee de molen helemaal niet kan laten restaureren bij gebrek aan contanten. Zelf heeft hij dat ook eens toegege ven. „Volgend jaar, dan heb ik geld", zei hij vorig jaar tegen burgemeester Evers. De Kortgeense burgemeester heeft hem vorig jaar ook eens gevraagd, of hij de molen niet aan de gemeente Kortgene wilde verkopen. Zoals verwacht was de heer Kokee wel happig. In overleg met gedepu teerde staten vroeg de burgemeester hem schriftelijk wat hij dacht van 10.000 gulden. Er kwam een lange brief terug. De heer Kokee begon met te melden, dat de molen hem 20.000 had gekost en dat het gebouw nu tegen een aanmerkelijk hoger bedrag was verzekerd. Voorts vertelde hij va.n een molen bij Rotterdam, die voor 500.000 gulden wordt gerestau reerd. Een concreet verkoopbedrag noemde hij niet. Duidelijk was, dat hij op veel geld uit is. Zodat Kortge ne de hoop van kopen maar weer heeft laten varen. Dwingen „Dc molen zal voorlopig wel zo blij ven staan. Het is zonde van zo'n mooi gebouw. We kunnen hem niet dwingen iets te doen. Niets doen is toegestaan, zolang het verval maar geen gevaar oplevert". Het mogelijke gevaar, er is al eens een plank naar beneden ge waaid, wordt door liet gemeentebe stuur nauwlettend in de gaten gehou den. Men weet echter goed genoeg, dat er zelfs dan niets meer te doen valt dan de gevaarlijke delen te demonteren. De basis van de molen zal niet instor ten. Een half gesloopte molen is ook geen sieraad. Het laatste nieuws is, dat de heer Kokee op 13 juli van dit jaar akkoord is gegaan met de voorwaarden voor de restauratiesubsidie, die hem in 1967 zijn gesteld. Bij het vernemen van dit bericht heeft het Kortgeense gemeentebestuur niet overmoedig ver zucht, dat er schot in de zaak komt. Wij konden de heer Kokee niet voor commentaar bereiken. Kortgene heeft overigens meer dan een restauratieprobleem. In de kern Colijnsplaat staat het voormalige ge meentehuis op instorten. De vensters zijn dichtgespijkerd. Binnen huizen in cidenteel kinderen en altijd duiven, wilde katten enzovoort. Eigenaar van ZIERIKZEE In zijn woning in Zie rikzee is ir. W. M. Burck, directeur van de NV inotorenfabriek Smit en Bolnes, dinsdagavond plotseling over leden. Hij bereikte de leeftijd van 54 jaar. Kort na de oprichting van het bedrijf in 1961 werd de heer Burck directeur. Onder zijn leiding werd het fabrieks complex in 1970 aanzienlijk uitgebreid, terwijl de research werd uitgebouwd. Deze leidde tot een belangrijke pro- duktieverbetering. In 1946 studeerde de heer Burck af aan de technische hogeschool in Delft als werktuigbouw kundig ingenieur. Voordat hij de lei ding van de motorenfabriek Smit en Bolnes op zich nam werkte hij op di rectie-niveau bij Kromhout motoren- fabriek, motorenfabriek Thomassen in De Steeg en in de de machinefabriek Breda. Ook op maatschappelijk terrein toonde de heer Burck een grote be langstelling. Hij bekleedde vele func ties. Zo was hij bestuurslid van de so ciëteit en lid van de Rotary. Hij intro duceerde het handboogschieten in Zie rikzee en voorts was hij lid van diver se verenigingen op technisch gebied. Ook had hij een functie bij de Kamer van Koophandel. In werkgeversorgani saties speelde hij ene grote rol. De heer Burck was lid van het hoofdbestuur van de federatie metaal en elektro technische industrie (FME). Grote verdiensten heeft hij gehad voor de la gere technische school Schouwen-Dui- veland. waarvan hij bestuurslid was. De belangen van deze school behartig de hij door heel de provincie. Op zijn bedrijf stond de heer Burck bekei-d als een goed leider, die zijn personeel altijd open en eerlijk tegemoet trad. Zaterdagmorgen vindt in Rotterdam de crematie plaats. Examens Voor het te Rotterdam-Utrecht afge nomen examen Assurantiebezorger (diploma A) slaagden de heren J. bij de Vaate te Zierikzee. J. Don te Middelburg, A. J. van Gilst te Colijns plaat en R. Kooman te Zoutelande. het pand is een in Montreux wonende Nederlander. Jarenlang heeft het ge meentebestuur weinig hoop gehad op restauratie van dit ook onder mo numentenzorg vallend pand. De| kansen lijken gekeerd. Burgemeester Evers kan in dit stadium niet vertel-1 len waarom hij goede hoop heeft, dat binnen afzienbare tijd iets kan wor-| den ffpdaan nan hpt. irrnppprp WOLPH AARTSDIJK Hoofdagent Jac. Heijstek van de Gocsc gemeente politie heeft dinsdag met behulp van zijn goedgetrainde politiehond verhin derd, dat het bordje 'gemeentepolitie Goes Posthuis Woiphaartsdijk' door gemeentewerklieden uit zijn tuin werd verwijderd. Na een gesprek dinsdaga vond .met burgemeester mr F. G. A. Huber van Goes heeft de agent alsnog toegestaan, dat het bordje wordt weg gehaald uit de tuin van het huis, dat hij volgende week moet hebben verla ten. .Eigenlijk is het een tragische ge schiedenis, hoewel het ook een beetje komisch is", aldus de Goese burge meester. Politieman Heijstek is inder tijd uit Den Haag naar Wolphaarts- dijk gekomen om bij de Goese gemeen tepolitie een buitenpost te bekleden". Hij is een echte buitenman en dus liet hij graag daarvoor een goede functie in Den Haag in de steek", vertelt mr Huber. In Wolphaartsdijk kreeg de hoofda gent een aan zijn speciale wooneisen aangepaste ruime dienstwoning. Hij had ruimte nodig, omdat zijn schoon moeder bij hem inwoont. Die woning is nu verkocht en de heer Heijstek moet er uit. De gemeente heeft intus sen nog geen kans gezien hem aan een nieuw posthuis te helpen. De politieman verkeerde volgens de Goese burgemeester in een wat over spannen toestand toen een superieur hem had aangekondigd, dat het bord vast uit de tuin zou worden wegge haald". Hij zag later zelf in, dat de tegenstand met de hond fout was. Ik begrijp wel, dat hij nu in een moeilijk parket zit. Wij zoeken op het ogenblik haastig naar nieuwe woongelegenheid. Wellicht kan de heer Heijstek naar een andere buitenpost binnen óe ge meente Goes worden overgeplaatst" De burgemeester kan hier niet veel over zeggen, omdat momenteel hoofd inspecteur J. L. de Rave van de gemeentepolitie buiten de stad is. Bur gemeester Huber verwacht niet, dat het overdadig kordate optreden van de hoofdagent dinsdag ingrijpende ambtelijke gevolgen voor hem zal hebben. Strandfeest De VW Westkapelle hield op liet badstrand een strandfeest voor kinde ren in de leeftijd van 3 tot en niet 14 jaar. Hiervoor bestond, veel belangstelling. Voor de kleintjes was er het schatgra ven, voor de groteren zaklopen, poort- jesspel en touwtrekken. Aangemoedigd door ouders, broer tjes en zusjes, familieleden, vriendjes enzovoorts werd op sportieve wijze gestreden om een prijs te bemachti gen. Na afloop reikte namens de VVV badman Bert Peene de prijzen uit. aHÉÈ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 12