„Concessies aan DS'70 en VVD" MATIGING BESTEDINGSDRANG NODIG Bestrijding inflatie en werkloosheid Noodweer teisterde Nederland SNELTREIN ONTSPOORDE BIJ KRABBENDIJKE: 22 GEWONDEN Reacties werkgeverskringen over algemeen waarderend Premier Biesheuvel in regeringsverklaring: Intercity reed met 130 km tegen vloeddeur Drooy profes- sorensluk Vandaag in de krant r 214e jaargang - no. 180 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELBU RG SE. VLI SSI NG S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 augustus '71 Meer vertrouwen in minister Drees Pagina 4 Directie NV Beh. Ml|. ven de C Bur. Vlij»., Weltlr. S6-C0. tl ZlwlklM, red. tel. 3346. ad; 86-584. cup. 2751). DEN HAAG (ANP) De regeringsverklaring heeft een overwegend positieve indruk gemaakt op het Ver hond van Nederlandse On dernemingen (vno). Het zijn vooral de nuchtere vi sies van het kabinet-Bies heuvel op de sociaal-econo mische problemen de voor gestelde krachtige aanpak van de inflatiebestrijding, die het verbond aanspreken, zo wordt in een gisteren uit gegeven reactie gezegd. Het verbond acht liet even be langrijk als doelmatig dat de re gering haar sociaal-economische beleid in veelvuldig en breed overleg met het bedrijfsleven wil voeren. Het verbond heeft er be grip voor dat de regering op dit moment nog niet alle middelen kan aanduiden waarmee zij haar beleid wil verwezenlijken en hoopt zich daarover ter gelegener tijd te kunnen uitspreken. Het VNO ziet in de gelijktijdige opheffing van de loon- en prijs maatregelen een officiële erken ning van de samenhang en de noodzaak tot het vermijden van spanningen tussen loon- en prijsbeleid. Het verbond beseft dat de opheffing van deze maat regelen een grote verantwoorde lijkheid legt op het georganiseer de bedrijfsleven. Uitgaande van de in het halfjaar lijkse rapport van de SER vast gelegde overeenstemming over de noodzaak tot matiging op het gebied van prijs en lonen, zal het VNO hieraan zoveel mogelijk me dewerking verlenen. Werkgevers- noch werknemerscentrales kun nen hun leden in dit opzicht binden. Het effect van de morele beïnvloeding vanuit de centrales zal aan beide kanten ln belangrij ke mate worden bepaald door de zichtbare inzet van de andere partij. Het VNO meent, dat de strijd tegen de inflatie alleen succes kan opleveren indien overheid en sociale partners beginnen met er van uit te gaan dat succes moge lijk is. Het uitspreken van twij fels over de 'haalbaarheid' van het gestelde doel sluit succes bij voorbaat uit, aldus het VNO. Vertrouwen Het Nederlands Katholiek en Ne derlands Christelijk Onderne- mersverbond zijn van mening dat de regeringsverklaring een ver trouwenwekkende basis heeft ge legd onder het. beleid dat in de komende kabinetsperiode zal Zie slot pag. 3 kol. 7 DRS DEN UYL: Md i! M" DRS. DEN UYL (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Duidelijke conces sies aan de bezubligingsprogram- .nas van DS'70 EN VVD." Aldus de eersle reactie van drs. J. >1. den Uyl, fractieleider van de PvdA, dinsdagavond op de rege ringsverklaring. De confessionele partijen hebben naar zijn mening bun verkiezingsprogramma's in de steek gelaten. De fractieleider van de PvdA, die vanochtend om eif uui als eerste aan het woord komt in hel debat over de regeringsver klaring, vroeg zich af welke nieu we taken - waarover in de verkla ring steeds wordt gesproken - het kabinet-Biesheuvel nu eigenlijk wil aanpakken „Een afknapper dat daarover niets wordt gezegd." aldus zijn mening Het enige nieuwe dat hij na de totstandko ming van het regeerakkoord in de regeringsverklaring had kun nen ontdekken, was de aangekon digde studentenstop De schorsing van de premiere gelingen voor de stimulerings- en herstructureringsgebieden ver baasde hem zeer. „Als de con junctuur afzwakt, vallen de eer ste klappen in streken als Oost en Midden-Brabant en Helmond. Het is ondenkbaar dat Je voor die gebieden dan niets meer doet," aldus drs. Den Uyl. De fractieleider van de PvdA noemde polarisatie in de politiek een kwestie van strategie en niet an beginsel. Het is volgens hem helemaal geen geloofsartikel, maar dient om de tegenstellingen en conflicten te ontbloten. De beer Den l yl reageerde hiermee op de kritiek van minister-presi dent Biesheuvel op de toenemen de roep om polarisatie. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4 en 5. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 6. Sport op pagina 7. Televisie op pagina 9. Financieel nieuws op pagina 11. DRIE SLACHTOFFERS IN ZIEKENHUIS KRABBENDIJKE In hevig noodweer en met een vaart van bijna 130 kilometer per uur rij dend is gisteravond tegen half zeven de Intereitytrein uit Vlis- singen bij Oostdijk tussen Krui- ningen en Krabbendijke ont spoord. Eenentwintig passagiers en de machinist van de trein raakten daarbij min of meer gewond. Zeven ambulances, gewaar schuwd via de alarmcentrale in Goes, voerden de gewonden af naar ziekenhuizen in Goes en Bergen op Zoom. Drie van de gewonden, onder wie de machi nist, moesten in het ziekenhuis blijven. De andere passagiers konden na te zijn behandeld huiswaarts keren. Oorzaak van het treinongeluk hel tierde bij Oostdijk in tien jaar was liet losschieten van een vloeddeur in de dijkcoupure vlak bij de overvveg- Oostdijk. Wellicht door het lievige noodweer, dat op dat ogenblik boven dit deel van Zuid-Beveland woedde, is (Zie slot pag. 2 kol. 1 Ontdaan van ton uielslellen en weg gezakt in een sloot het voorste rijtuig van de Intereitytrein. ring is het als me; een simpele roman: bet eigenlijk voldoende om de laatste zinnen te lezen om ;e zien wat de Inhoud voorstelt. Bij regeringsverklaringen on der leiding van confessionele premie: zijn de laatste regels ln negen van de tien gevallen exact te voorspellen: ze eindigen evenals de troonredes met een bede. Premier De Jong bij voorbeeld ln 1967 „Dat Gods zegen op onze gezamenlijke arbeid moge rusten' Wat zien we echter nu? Deze formule is weggelaten, enigszins opmerkelijk bij een minister-president van antt :<-• volutionalren huize. Hij zal gedacht hebben aan de auteur van het bijbel boek Esther, die had dergelijke zinsne den evenmin nodig. De vraag is nu vooral: wat heeft mr Biesheuvel dan wel gezegd We hebben de laatste zin van de regeringsverklaring in zijn ge heel overgeschreven, want we geloven dat die tekenend is én voor* het giste ren voorgelezen stuk én voor het ka binet, dat zich met deze verklaring beeft gepresenteerd. Ziehier Biesheu veis slottirade: ,De gezindheid van dit Iiabinet zal er een zijn van voortduren de herbezinning op bestaande regel-., voorzieningen, verhoudingen en instel lingen behoudend wat waard is be houden te blijven, vernieuwend wat vernieuwing behoeft". Als men niet beter wist, zou men zeggen: de prav matici van D '66 hebben dit keer de minister-president mogen leveren. Bij vorige confessionele premiers had men neiging om aan de laatste zin een „amen" toe te voegen, ditmaal kan bet worden afgedaan met „bedankt". Mag men een regeringsverklaring beoordelen op de laatste zin Weineen. Maar er moet we! op worden gewezen, dat de teneur van het. hier gesignaleerde slot tevens de toon soort is, waarin dit hele stuk is gecom poneerd. Het is de toonsoort van de nieuwe zakelijkheid: vooral geen grote woorden, zelfs het geringste vleugje pathetiek ln 1967 bij premier De Jong af en toe heel even aanwezig ontbreekt, een gortdroog stuk. Een professorennota. Er is hier sprake van een groep knappe mannen, die me' elkaar het programma-Steenkamp hebben aanvaard. Vermoedelijk bean: woordt dat nie*. helemaal of helemaal niet aan htm idealen, maar het ligt er nu eenmaal en dat betekent dat ze op basis van dat ak koord - Steenkamp een beleid moeten uitstippelen. Ze leg gen zich niet te vee! vast. niet omdat ze bang zijn voor beloften, maar om dat ze door opleiding en beroep een stuk wetenschappelijke voorzichtig heid hebben meegekregen. Een mens weet nu eenmaal niet hoe het er over een paar maanden uitziet, mogeiijk dat het beleid dan omgegooid moet worden. Dat zullen ze dan zonder veel hartzeer doen: het is hun vak om reke ning te houden met wisselende om standigheden. Er is eigenlijk maar één ding, waar ze zich echt zorg om maken, namelijk het instrumentarium waarvan ze zich moeten bedienen. Mensen met htm achtergrond werken graag het is voor hen zelfs een primaire voor waarde met een goede apparatuur- als de middelen niet deugen zijn de beleidsbeslissingen meestal ook niet erg best. Vandaar dat in de regerings verklaring aan dat punt nogal ruime aandacht wordt besteed. Zo is aangekondigd dat er een we tenschappelijke raad voor het re geringsbeleid komt. „Voor de toe komst moet met grotere trefzekerheid de hoofdlijnen van he: regeringsbeleid worden bepaald zei premier Biesheu vel. Dat is een fraai voorbeeld van in- strumentenverbetenng in moderne stijl: men is weliswaar niet bang voor beleidsbeslissingen, maar men wil dan we! de achtergronden tot een paar cij fers achter de komma kennen. Voorts komt de departementale coördinatie op de helling en er komen nieuwe 'on derraden' binnen de ministerraad. Doel: samenhangende beleidsvisies en beleidsplannen voor diverse aspecten van het regeringsbeleid. De ministers hebben wat dat. betreft het rapport van de commissie-Van Veen over de inter departementale taakverdeling goed ge lezen. In dit opzicht doen ze meer den ken aan moderne managers dan aan politici: ze willen over een goed in strumentarium beschikken en zeggen dat al op de eerste bladzijden van hun stuk. Pas daarna gaan ze over de po litieke affaires uitweiden. Ook in dit opzicht echter is de rege ringsverklaring eerder vaag-profes- sioneel dan duidelijk-poliriek. Ver moedelijk heeft Drees junior vanuit verkeer en waterstaat driftig meege sleuteld aan de financieel-economiscr.e paragraaf. Wie zijn beschouwingen ui: het verleden kent, bijvoorbeeld zi;n studie over de theorie en de praktijk van de overheidsuitgaven, zal zich niet op onbekend terrein voelen: de geest van Drees is voortdurend merkbaar. Er komen in dit opzicht „beleidsombui gingen op het terrein van de overheids uitgaven over een breed front", aldus de regeringsverklaring. AI in het begin van de verklaring wordt er op gezin speeld „Over overheidsuitgaven wordt soms gefluisterd alsof het gaat om sacrale verworvenheden, om fun damentele waarden, wier vanzelfspre kendheid geen betoog, laat staan een nuchtere analyse, behoeft". Met die op vatting zijn de mannen van Biesheu vel het helemaal niet eens. Het komt er, populair gezegd, op neer, dat de re gering het parlement (en het Neder landse volk) meedeelt, dat op het stuk van overheidsuitgaven niets meer hei lig is. Als het nodig blijkt, gaat he: ro de potlood er over heen Op zichzelf geen ongezonde gedachte. Wel echter' zal het bij de 'nuchtere analyse' onver mijdelijk zijn uit te gaan van bepaalde politieke beleidsbeslissingen: de één za! f Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel wil niet gelaten afwachten tot in onze economie de wal het schip keert, maar ziet het als zijn eerste en voornaamste taak een beleid te voeren dat de weg vrij maakt naar evenwichtiger verhoudingen. Er zijn bijzonder krachtige maatregelen nodig om de aan houdende overbesteding te keren, die tot uiting komt in spanningen op de arbeids- en kapitaal markt, in sterke loon- en prijsstijgingen en in een tekort op de lopende rekening van de betalings balans van 2 miljard gulden. De komende kabinetsperiode zal dan ook in het teken moeten staan van een matiging in de groei van de besteding en. schap de inflatie op langere termijn effectief wil bestrijden, zullen de le den moeten streven naar een gemeen schappelijk sociaal-economisch, regio naal, monetair en handelspolitiek be leid. De regering meent verder dat een krachtige NAVO nog steeds een onmisbare functie vervult. De feitelij ke achterstand in ons defensiebudget zal dan ook moeten worden ingelo pen. Hét streven is er verder op gericht de strijdkrachten zoveel mogelijk aan te passen aan dc tegenwoordige maat- (Zie slot pag. 3 kolom 1 Dat zei minister-president mr B. W.l Biesheuvel dinsdagmiddag in de rege-j ringsverklaring die hij namens zijnj kabinet in de tweede kamer aflegde. De premier deelde mee dat hel kabi net zijn budgettaire beleid op die matiging zal afstemmen. Daarbij zal| voor dringende nieuwe voorzieningen., ruimte moeten worden geschapen; door beperkingen elders. Met deze, maatregelen, ondersteund door een! monetair beleid, kan de basis worden gelegd voor een herstel van gezonde 1 sociaal-economische verhoudingen. Dit vormt ook de basis voor het handha ven van de werkgelegenheid op lange re termijn: een van de belangrijkstei doelstellingen van het kabinetsbeleid. liggen op het verband tussen nut offer voor het individu. Steeds zal bij beslissingen over subsidiering gedacht moeten worden aan de offers die anderen daarvoor moeten brengen. Daarom zal een belangrijke plaats worden ingeruimd voor de zogenaam de profijtgedachte, waaronder wordt verstaan dat de werkelijke kosten van bepaalde overheidsdiensten in eerste plaats in rekening worden gebracht bij lien die van die diensten gebruik maken. Gemeenten Verontrust Mr Biesheuvel zei dat het kabinet door het beeld van de voortwoekeren de inflatie uitermate is verontrust. Vooral ook omdat de nadelige gevol gen niet tot het heden beperkt blijven. Inflatie dreigt op den duur te ontaar den in een proces dat zichzelf ver sterkt. Daarbij liggen economische ontwrichting en werkloosheid in hel verschiet, in het bijzonder voor de economisch zwakkeren in de samenle ving, zoals gehandicapten, ouderen en degenen die genoodzaakt worden van beroep te veranderen. Volgens mr Biesheuvel zal ook buiten de overheidssfeer een matiging van de bestedingsgroei moeten worden be reikt. Dat stelt aan de inkomensont wikkeling nauwe grenzen. Hel ombui gen van de inkomensinflatie eist extra inspanningen, waartoe de medewer king van het bedrijfsleven is ge vraagd. Uit de gesprekken die de regering met het georganiseerde be drijfsleven heeft gevoerd, is gebleken dat men tot die medewerking bereid is. Er zal naar gestreefd worden het overleg met de sociale partners over inkomensbeleid, arbeidsmarktpolitiek, sociaal zekerheidsbeleid zoveel moge lijk uit te bouwen Verder is de regering van plan om de mogelijkhe den tot versterking van het inede- dmgsbeleid onder ogen te zien. Ombuigingen Naar mr Biesheuvel meedeelde dient; de herwaardering van taken en del sterkere toepassing van het profijtbe-l ginsel ook in de gemeenten en provin cies meer aandacht te krijgen. Als; gevolg van de economische situatie j zal voorshands een terughoudend be leid inzake de gemeentelijke investe- ringen onontkoombaar zijn. De rege ring wil door gezamenlijke inspanning van rijk en gemeenten de voorwaar den scheppen voor herstel van het begrotingsevenwichtMeerjarenbegro- tingen zullen daarvoor de basis moe ten vormen. Getracht zal worden de knellende gevolgen van de krappe ka pitaalmarkt. die zich uit in de centra le financiering, te verlichten. Ge streefd wordt verder naar de opstel ling van een sociaal budget, waarin een overzicht wordt gegeven van alle sociale uitgaven in de komende jaren en van de financiering daarvan. Buitenland Wat het buitenlands beleid betreft: als de (uitgebreide) Europese gemeen- DEN HAAG (ANP) Op ver schillende plaatsen zijn dinsdag avond bomen omgewaaid door een krachtig noodweer dat via Frankrijk en Belgie ons land binnentrok. Ook werden vele kampeerders door de hevige windstoten, die snelheden van ruim 20 meter per seconde be reikten, gedupeerd, doordat hun tenten werden weggerukt. Om zeven uur 's avonds woedde het onweer in Limburg, Bra bant en Zeeland, later trok het in noordoostelijke richting ver der. In het dorp St-Odilienberg bij Roer mond werden door een windhoos acht' in aanbouw zijnde huizen volledig te gen de grond geslagen. Bij Vreeswijk waaide een geparkeerde; deux-Chevaux bestelauto in de Vaartse' Rijn. In Maarheeze werd de wegbebakeningj door de wind weggeslagen. Eerder op de dag trok een onweer langs ongeveer dezelfde weg van zuid west naar noordoost over ons land. Dit veroorzaakte vooral in de Noord- Oostpolder grote schade. Hagelstenen van ongeveer vier cm( doorsnede richtten een ravage aan onder het te velde staande gewas. Velden met uien en aardappelen wer den volledig ontbladerd. Vogels wer den door de hagel verminkt Éen stier werd door de bliksem dodelijk getrof fen. Een windhoos vernielde in het j dorpje Luttelgeest de ruiten van een aantal boerderijen. Behalve bij Krabbendijke heeft ook elders in hel land en met name in het zuiden het noodweer dinsdagavond de spoorwegen parten gespeeld. Tussen Eindhoven en Helmond kraak te een reizigerstrein een op de baan gewaaide boom. De trein, die licht; werd beschadigd, kon met 11 minuten, vertraging zijn weg vervolgen. Tussen Besc en Eindhoven woei een bouw keet op de rails, waardoor het trein verkeer 10 minuten vertraging kreeg. Bij Roermond sloeg de bliksem in een seinhuis waarna de daklijst van het; huisje op de bovenleiding terecht; kwam. De zaak kwam zonder stroom; te staan. Het treinverkeer kreeg een' (Zie slot pagina 6, kolom 7) De regering meent dat er op liet terrein van dc overheidsuitgaven over een breed front beleidsombuigingen tot stand moeten komen. Voortzetting van bestaande voorzieningen moet zorgvuldiger worden afgewogen tegen de urgentie van nieuwe wensen. Met inachtneming van de draagkracht zal het accent meer moeten komen te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1