VS VOOR DE TOELATING VAN CHINA TOT VN Kerken leveren toeristen ontspanning Minister Rogers: ook Formosa moet blijven 4Jf Intrekking loon- en prijsmaatregelen met ingang van morgen Lek in Apollo? FEILLOZE START VAN SCOTT EN IRWIN: FALCON NU WEER GEKOPPELD AAN ENDEAVOUR Nota van ministers aan tweede kamer Vandaag in de krant... 214e jaargang - no. 179 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELB U RGSE, VU SSI NG S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN -. Vii» Walslr. 56-60, I rinciêlt Zccuu.it Courent' <tb9, red 4799. cdv. C 2094 0 Ad verten! lepr c: C. A. de KoV Akonn pt tl. 7451 (fc f red. 2074 3142. i Merkl 2. lel. 6140 i renco oen 21 70 per e-teei. L*e» I. 6396. ed. 5213]. Om's-.j. tel. 2395. cluelof 4 kt.. Cu 339200. Pr»,Ie Dinsdae 3 augustus 1971 (Van onze correspondent) WASHINGTON De Verenigde Staten zullen voor de toelating van China tot de Verenigde Na ties stemmen, wanneer deze jaarlijkse kwestie in het najaar weer door de algemene vergadering wordt behandeld. Naar minister van buitenlandse zaken William Rogers, die gisteren hierover een verklaring aflegde, zei, dat de Amerikaanse regering zich zou verzetten tegen de uitwijzing van Formosa uit de Verenigde Naties. Amerika stelt zich, met andere woorden, op het standpunt van een 'twee China's' positie. onderschrijft, dat hij zich de legitieme vertegenwoordiger acht van ook het Chinese vasteland. Formosa, ook Tai wan genoemd, heeft bijna onmiddel lijk na de bekendmaking van Nixon •iannen om een bezoek aan Peking te orengen. de economische gevolgen van _'.eze politieke ontwikkeling gevoeld. Vijf van de zes Japanss sclieepvaaru lijnen die op Formosa voeren, hebben praktisch van de ene dag op de undere hun diensten gestaakt. Ameri kaanse en buitenlandse ondernemin gen hebben voorgenomen investerin gen in Formosa afgezegd. Een eerste reactie van liet ministerie van buitenlandse zaken van Formosa! vermeed commentaar op het aange kondigde nieuwe Amerikaanse stand-] punt. De verklaring van minister Rogers: bevatte geen verrassingen, In Was-' hington werd na de bekendmaking! van president Nixons voorgenomen bezoek aan Peking aangenomen datj de regering zijn standpunt ten aanzien van de toelating van China zou wijzi-] gen, zonder dat het Formosa zou opofferen. Aangenomen werd ook dat dit onderwerp van gesprek is geweest tussen dr Henry Kissinger en de Chi nese premier Tsjoe-En Lai tijdens him marathon-besprekingen in Peking. Het is nu vrijwel zeker dat er in de| algemene vergadering een meerder-, heid van stemmen behaald zal worden voor China's toelating, maar geen meerderheid om FNORMOSA UIT DE VN te stemmen Peking heeft al be kend gemaakt dat het zal weigeren tot de Verenigde Naties toe te treden, zolang Formosa er lid van is. omdat het Formosa als deel ziet van China. Het belang van de wijziging van het. Amerikaanse standpunt is dat de Ame rikaanse regering nu niet langer de] claim van president Tsjang-Kai-Sjek DEN HAAG (ANP) De minis-1 ters van sociale zaken en vani economische zaken hebben inj een nota aan de tweede kamer! len tot matiging van de loonont wikkeling en de prijzenbeschik- king goederen en diensten 1970 met ingang van 4 augustus aan staande worden ingetrokken. De intrekking van de loonmaatregel betekent aldus onder meer de nota dat het de werkgevers met ingang van 4 augustus geoorloofd zal zijn lonen en andere arbeidsvoorwaarden toe te kennen, c q overeen te komen, zonder daarbij gebonden te zijn aan de bepalingen van het matigingsbe- sluit. In de praktijk zal de intrekking van het loonmatigingsbesluit voor de on derscheiden categorieën werknemers een verschillend effect kunnen hebben. Zo verwacht de minister van sociale zaken bijvoorbeeld overeenkomstig hetgeen ter zaken door het georgani seerde bedrijfsleven is gesteld dat een- of meerjarige contracten, welke in 1971 zijn afgesloten, ongewijzigd zuilen blijven. In sommige andere ge vallen daarentegen bijvoorbeeld wanneer in 1971 nog geen contract werd afgesoten zouden werkgevers- en werknemersorganisaties over de gehele looptijd van het contract beteringen kunnen overeenkomen Prijzen vorming van afzonderlijke goederen en diensten en gedurende dezelfde pe riode geen. toepassing te geven aan arti kel 8 van de wet. op de loonvorming. Het kabinet is voornemens in de tweede helft van augustus overleg te van de stichting van de arbeid over het concrete proces van loon- en prijsvorming. Het loonmatigingsbesluit werd on december 1970 afgekondigd, terwijl de prijzenbeschikking sinds 5 november 1970 van kracht was. De beschikking tot intrekking van beide maatregelen werden in de staatscourant van giste ren gepubliceerd. Haarlemse jongen zette gasleiding onder hoge druk: geisers ontploft HAARLEM (ANP) De Haarlemse recherche heeft een 14-jarige jongen aangehouden die bekend heeft zondag; spelenderwijs de afsluiter tussen de] hogedrukkraan en de lagedrukkraan van de gasleiding in Spaarndam te hebben opengedraaid. Hierdoor werd de normale gasdruk van 0.3 opge-j voerd lot 2, met als gevolg kleine i gasontploffingen in huizen en defecte J geisers. De jongen vertelde geen kwaad gezien te hebben in zijn spelletje. Hij moest over de grond kruipen en zijn hand omhoog steken om aan de kraan te kunnen draaien. De jongen is door de recherche onderhouden, waarna hij aan de ouders is overgedragen. Japanse ministe' neemt ontslag na vliegramp TOKIO (RTR) Het Japanse kabi net heeft maandag het ontslag aanv aard van minister van defensie Keiki- chi Masuhara, die de verantwoorde lijkheid voor liet vliegtuigongeluk van vrijdag op zich heeft genomen. Tenslotte verklaart het kabinet zich aldus de nota verder in afwach ting van het advies van de SER inzake het conjunctuurpolitieke instru mentarium, bereid om geen gebruik te maken van haar bevoegdheid op grond van artikel 2 van de prijzenwet gedetailleerd in te grijpen in de prijs- Joden in Rusland gearresteerd bij herdenking MOSKOU (AFPI In lie Soviet-, republiek Litouwen zijn zondag tienI Russische joden gearresteerd nadat ze een bijeenkomst hadden gehóuden bij een monument voor slachtoffers uit de tweede wereldoorlog. Volgens berichten uit Washington RUSSEN ZOUDEN CONCESSIE IN DE KWESTIE-BERL1JN HEBBEN GEDAAN WASHINGTON (AP) De Sowjet-Unie heeft volgens inlichtingen uit betrouw bare bron in Washington een belangrijke stap gedaan in de kwestie-Berlijn als gevolg waarvan de Russische regering nu accepteert dat zij verantwoordelijk is voor de vrije toegang van niet-miütaircn tot West-Bcrlijn. Volgens de inlichtingen in Washington zou het gewijzigde Russische standpunt langs diplomatieke weg aan de Ver, Staten. Frankrijk en Engeland zijn bekend gemaakt in mei van dit jaar. De Russen zouden hebben erkend, zo wordt gezegd, dat zij verantwoordelijk zijn voor de vrije voortgang van niet-militair verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland. De Russen gaven tevens te kennen dat als er zich problemen zouden voordoen met dit verkeer zij. de Russen, verplicht zouden zijn om hierover met de weste lijke landen te onderhandelen om de belemmeringen weg te nemen. Voordien was het Russische standpunt inzake het verkeer van en naar West- Berlijn dat dit eén aangelegenheid was voor de regeringen van Oost- en West- Duitsland. HOUSTON (AP) De astronauten van Apollo-15 hebben gisteravond het afstoten van de maanlander Falcon uitgesteld in verband met een mogelijk lek in een van de beide ruimte vaartuigen. Hel probleem deed zich voor vier uur na het moment waarop David Scott en James Irwin gelanceerd werden van het maanoppervlak en vastgekop peld werden aan het moederschip als eerste stap in de terugreis naar de aarde. Het vluchtleidingscentrum benadrukte dat er geen gevaar bestond voor de astronauten en dat het probleem kon worden opgelost. MAAI' Zo zagen miljoenen men sen over de gehele wereld gister avond de ruimtevaarders David Scott en James Irwin met hun Falcon' opstijgen van de maan. op weg naar het Apollo moeder schip. De twee ruimtevaarders zijn in totaal 67 uur op de maan geweest. WOENSDAGAVOND VERTREK NAAR DE AARDE (GPD) Zo soepel als Irwin en Scott op de maan waren omgesprongen met de tijd en het draaiboek, zo exact hiel den zij zich gisteravond (maandag) aan het schema hij de manoeuvres die nodig waren om de maan te verlaten en zich weer bij Worden te voegen in het moederschip Endea vour. Op de seconde nauwkeurig stegen zij om 18.11 uur op in de Falcon van de maan en precies volgens het boekje vond daarna om 20.09 uur de koppeling tussen Falcon en Endeavour plaats. Aan deze operaties, die zeer beslissend waren voor de gehele Apollo-missie, gingen uren van grote activiteit op de maan en in de ruimte vooraf. Op de maan hadden Scott en Erwin hun derde en laatste maanevcursie voltooid. Deze had, toen liet luik van de maanlander om 14.47 uur werd gesloten, in totaal 4 uur en 40 minuten ge duurd waardoor de maanreizigers tijdens hun drie uitstapjes teza men 18 uur en 2(i minuten buiten waren geweest. Dal is veel meer dan de vorige maanreizigers teza men. Achterstand De derde maanrit met de perfect functionerende maanjeep was aanzienlijk bekort omdat men een achterstand op het tijdsche ma had gekregen, maar de belang rijkste doeleinden werden volle dig bereikt: de oogst van de grondboringen van de vorige dag werden geborgen, belangwekkend materiaal bij de Hadley-kloof werd verzameld (ongeveer 30 kgi en weer werden reeksen foto's gemaakt, onder andere van de gelaagde structuur, van de wand van de Hadley-kloof. In totaal heeft de maanjeep 28,1 km afge legd. In het vluchtprogramma was 36.3 km voor de drie ritjes voorzien, maar het derde uitstap je werd aanzienlijk bekort om technische en menselijke redenen. Tijdens het laatste ritje werd een snelheidsrecord van 13 km per uur bereikt. Inmiddels had Worden, die bijna drie etmalen eenzaam baantjes om de maan had getrokken, zijn belangwekkende waarnemingen had verricht, de baan van het moederschip omstreeks het mid daguur gewijzigd zodat de hoogte ging varieren van 16 tot 82 km van het maanoppervlak. Scott en Irwin waren op tijd weer binnen de maanlander om het vele werk te doen dat aan dc start van de maan vooraf moest gaan. Verstouwen van materiaal, controleren van aparatuur, op de maan weggooien van overtollig geworden materiaal zoals tiendui zenden guldens kostende came ra's en gereedschappen en een laatste korte rust voor de opstij ging. In totaal hadden zij meer dan 100 kg maanmateriaal aan boord, veel meer dan de oogst van alle drie voorgaande landin gen tezamen. grafisch bestuurde camera op zijn weg naar boven te volgen. Men zag hier echter vanaf omdat het omhoog draaien van de ca mera de laatste uren niet zo heet goed meer ging en er nu geen astronauten op de maan meer bij de hand waren om de helpende hand te bieden. De camera moet later namelijk nog gebruikt wor den onder meer ten tijde van de maanverduistering over enkele dagen. Gekoppeld Start op tv Deze stajt, na een verblijf van 67 uur op de maan, werd voor het eerst via de televisie direct waar genomen op de aarde, dankzij de camera die opgesteld was op de achterblijvende maanjeep, die on geveer 100 meter van de maan lander was geparkeerd. Het was een haast onvoorstelbaar schouw spel hoe de Falcon zich met een ruk van het onderstel bevrijdde toen de raketmotor ontbrandde en in de vuurstraal het bladgoud van het geimproviseerde lanceer- platvorm de lege ruimte indwar- relde in een stofwolk die korte tijd later het beeld verduisterde. Oorspronkelijk was het de bedoe ling geweest, de vertrekkende Falcon met de in Houston radio- De vlucht van de Falcon verliep voorbeeldig en om 18.19 uur be vond liet ruimteschip zich in on geveer dezelfde haan als de Endea vour met Worden, en enkele ogenblikken later hadden de ruimteschepen elkaar in het zicht. Direct daarna begonnen de naderingsmanoeuvres van de bei de ruimteschepen, die om 20.09 uur een geslaagde koppeling uit voerden. Het Apollo-ruimtesc'nip blijft nog tot woensdagavond om de maan draaien voor fotografische taken, het doen van wetenschappelijke metingen en het lanceren van een kleine maansatelliet Tijdens de terugreis naar de aarde, die woensdagavond begint, maakt Worden donderdag nog een ruim tewandeling om filmcasettes uit de fotoapparatuur in het dienst- compartiment te halen. Zaterdag avond omstreeks kwart voor tien eindigt de vlucht met een landing in de Pacific, ten noorden van de Hawai-eilanden. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5 en 10. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 7. Sport op pagina 9. Televisie op pagina 11. Financieel nieuws op pagina 13. RK STICHTING BEPERKT ZICH TOT KERKDIENSTEN VLISSINGEN Vrijwel overal, waar in Zeeland toeristen in aanzienlijke aantallen verblijven, ontwikkelen niet alleen particulieren, bedrijven en VVV's grote activiteiten, maar ook dc kerken. Overal langs met name de Zeeuwse kust en langs het Veerse Meer proheren de kerken een so nis louter verstrooiende en soms ook wel pastorale service te bieden. De rooms- katholieke kerk bepaalt zicli vooral tot liet aanbieden van kerkdiensten. De reformatorische kerken leggen vaak dc nadruk op ontspanningspro gramma's. In vele gevallen bestaat er op het gebied van de toeristenzielzorg' of strandpastoraat een intensieve sa menwerking tussen verschillende kerk genootschappen. De Stichting Katholieke Toeristenziel zorg in Zeeland heeft tal van toeris tenkerken: Cadzand, Dishoek. Westka- pelle, Vrouwenpolder, Kamperland, en Renesse. De parochie te Middelburg heeft bijkerken te Domburg en Zoutelande en de Zierikzeese parochie vormde kerk te Oostkapelle en in de: Nederlands hervormde kerk te Korl- gene Penningmeester E C. A. A. Mes uit Middelburg van de stichting vertel de, dat het aanbieden van kerkdien sten werd begonnen, omdat de vele katholieke toeristen in de Zeeuwse recreatiegebieden vrijwel alleen pro testantse kerken vonden. Sfeer In de toeristenkerken in dc meeste gevallen openluchtkerken is, aldus dc lieer Mes, dc sfeer veel onbevange- ner dan in gewone kerkgebouwen: „Uiteraard is goed weer wel een voor waarde voor deze specifieke sfeer". De deken van Zeeland A. Blommerde, die alles te maken heeft niet de organisatie, zei, dat liet bezoek aan de diensten, vooral als er een koor als liet oecumenisch Walchers Jongeren koor optreedt, bijzonder groot is. Toch ligt het bezoek aan de strand- kerken aanmerkelijk lager clan een onderzoek van tien jaar geleden aan ga r. Deken Blommerde: „In 1963 waren er in de kerk in Dishoek soms wel duizend mensen, terwijl dat nu onge veer de helft is. terwijl dan toch het jongerenkoor optreedt". Dit sterk ver af te optimistische rapport. Deken Blommerde: „We zitten nu in de situ atie, dat we soms te weinig kunnen uitgeven voor bijvoorbeeld pastorale zorg. overigens niet specifiek een taak waar de stichting op mikt" De heei Mes verklaart het feit. dat men zich van r-k zijde beperkt tot het aanbie den van kerkdiensten uit de visie, dat het organiseren van ontspannit.gspro- gramma's niet tot de taak van de kerk behoort Bovendien spreekt de-: ken Blommerde als zijn mening uïl.j dat de stichting gezien net kleine I pedagogische academie) of zijn werk zaam in het onderwijs. De teams in Haamstede en Renesse zijn interker kelijk, terwijl het team in Renesse uit leden van de christelijk gereformeer de kerk bestaat. Dit laatste sluit een a menwerking met andersdenkenden liet, uit: een kapelaan begeleidde dit (.earn bij de start, van de zes weken, rige zaken. vondstiltes gehouden, dikwijls met; medewerking van een koor. Meer nog; dan op andere plaatsen is het werk in Zoutelande er ook op gericht de team leden zeir bij de achtergronden ervan te betrekken. Zij beperken zicli niet tot het organiseren van vosse- jachten.kampvuren en andere plezie- durende werkzaamheden Op Walcheren is er naast, het al1 jarenlang bestaande strandpastoraat I nu ook in Zoutelande een interkerke-' lijke commissie aan her. werk. Hierin; r zijn ook belast met itereenta<TP katholieken in rie tneric 1 - aan nei. werx. juierin SS, fï mwr In Wticiperw de Nederlands hervormde. heeft een bijkerk in Haamstede. Ver-| minderde bezoek heeft de stichting, der verzorgt de stichting wekelijks i aldus de heer Mes, in financiële zor- diensten in de Nederlandse hervormde: gen gebracht, omdat de investeringen kerk te Veere, in de Nederlands her-! zijn gericht op grond van hel achter- Oecumenisch Een voorbeeld van een hechte oecu menische samenwerking geeft de West-' hoek van Schouwen te zien, waar de Nederlands hervormde, de gerefor meerde, de christelijk-gereformeerde en de rooms-katholieke kerk cn het Leger des Heils samenwerken. Drie teams, alle bestaande uit een stuk of zes vrijwilligers, verzorgen in respec tievelijk Renesse, Haamstede en W'es- tenschouwen niet alleen uitgebreide ontspanningsprogramma's voor kinde ren. maar houden zich ook bezig met gespreksavonden en zangdiensten. De teamleden zijn afkomstig uit alle en de gereformeerde kerken beide voor vijftig procent. In Zoutelande! heeft, men in tegenstelling tot, vrijwel alle andere plaatsten kans gezien om' het praktische werk door de eigen1 (jonge) gemeenteleden in samenwer-] king met de predikanten te laten1 doen. Ds Th. de Kok, gereformeerd predikant te Meliskerke: „De belang stelling van de gemeenteleden is be slist positief, hoewel de praktische medewerking uiteraard niet massaal is. Maar dat zou ook niet goed zijn. Je moet als kerken laten weten dat ie disponibel bent en dat moet bekend; zijn". Een manier om dat bekend te maken is bijvoorbeeld om na de ge wone kerkdiensten een ieder uit te nodigen om naast de kerk gezamen lijk koffie te drinken. In -de Neder- Communistische top op de Krim AIOSKOU (AFP) De Russische par tijleider. Brezjnev. president Podgorny en partijleiders van zes andere com munistische landen zijn maandag in de Krim bijeengekomen voor een top conferentie. Uit een communique van het Russische persbureau Tass blijkt dat dc Roemeense partijleider Ccause- scu niet aanwezig is. Op de bijeen komst zou onder andere over Soedan en West-Berlijn worden gesproken. Prins Bernhard naar Tobameer (Van onze correspondent) DJAKARTA Prins Bernhard zal op 1 september, als de koningin naar Bali doorreist, naar Sumatra vliegen, waar hij de speciale gast is van het Indonesische ministerie van defensie. De prins wordt 's-middags in Medan verwacht. De volgende dag vertrekt de prins naar Prapat (Tobameer). waar hij ook zal overnachten. Op 3 september keert de prins naar Meóan terug voor een officiële ontvangst van ae Neder landse gemeenschap, aan het strandpastoraat beperkt zich W™ J?6.1.?.rog_ra,ml]\a no? tot het bestuurliike niveau De nlaat- e het verzorgen van de dagopening (een vertelling uit de bijbel), en dagsluitin-l gen. Verticaal delen van het. land en velen studeren lands hervormde kerk te Zoutelande nog (vaak aan een sociale of een worden verder regelmatig zomera- Ds De Kok: „We vinden, dat we als kerken niet mogen doorslaan naar wat we weieens de horizontale lijn noemen. De verticale lijn hoort er evengoed bij. Vandaar ook. dat we hier een lectuurstand hebben, die vrij direct op het evangelie is betrokken." Overigens zijn dergelijke stands ingericht in samenwerking met de Bijhelkioskvereniging op vele plaat sen, waar strandpastoraat wordt be dreven. te vinden. De vrijwilligers, die op Noord-Beve-' land een team vormen, zijn niet op Noord-Beveland woonachtig. De mede werking van de plaatselijke kerken lot het bestuurlijke niveau. De plaat selijke kerken zijn namelijk vertegen woordigd in het recreatieschap Het" Zie slot pagina 10 kolom 5 aststaat. zal ae prins hoogst waarschijnlijk in zijn functie als pre sident van het World Wildlife Fund van de gelegenheid gebruik maken om het dierenleven in Sumatra te bekij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1