PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEGROTING STERKER SNOEIEN Voorlopig weinig kans op wegrestaurants langs de rijksweg door Midden-Zeeland Drie man gered van brandend schip Werkgroep-Nelissen in rapport: DUITS BLAD ONTHULT 'BERLIJN-GEHEIMEN' Vrees voor cholera in Franse stad Toulouse: Eierdans Weer treinongeluk in Duitsland Vandaag in de krant... Nederlandse jongen onder patiënten 214e jaargang - no. 175 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN •dl* NV Bch. Mil. v.n d. CV Provincial* Zmuwi* Cour.nl Bur, Vlli»., Walslr 56-60, l«l 5144 (b a rad. 4799, adv. O I. 207613162, adv. 1. 6396. ad.-, 5213.1OoSburg, l«l. 2395 1 llu.lol 4 blw. Giro 359300, Provlnc Donderdag 29 juli 1971 Uit de boot, in de boot pagina 2 den HAAG (ANP) Een heli kopter van de Britse kustwacht heeft gisteravond de drie be manningsleden van de 250 ton metende Nederlandse kustvaar der 'Meppel' van boord ge haald nadat op het schip brand was uitgebroken. De "Meppel', eigendom van een familie in Meppel, maar in beheer bij Rip- meesters en Co. NV scheepscargadoors en makelaardij in Rotterdam was met een laanig stenen onderweg van het Schotse Newburgh on Tay naar Ips wich. De kustwacht van Great Yarmouth kreeg woensdagmiddag noodseinen van de 'Meppel' binnen waaruit bleek dat het schip in brand stond en zinkende was. Na een summiere positieaandui ding viel alle radiocontact weg. De ■Meppel' moest zich op dat moment 50 mijl ten zuiden van het lichtschip New- arp bevinden. Een vliegtuig van de Britse luchtmacht en vier vaartuigen van de kustwacht speurden nadien te vergeef*- de zee af naar het schip en zijn bemanning. Omstreeks acht uur gisteravond werd de "Meppel' gevonden door de beman ning van een RAF-toeslel- Een helikop ter pikte daarop de drie bemannïngs-j lar (district Hersteld) in VV.-DÜitsIand leden op. Het schip zelf werd op sleep-heeft zich dinsdagnacht opnieuw een touw genomen door een reddingsboot. I spoorwegongeluk voorgedaan, waarbij stijt i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regerifïg-zal in de rijksbegroting voor 1972 ster ker moeten snoeien dan aanvankelijk is voorzien. De werkgroep- Nelissen. die al voor 900 miljoen aan bezuinigingen heeft voorge steld. zegt in haar half juni aan informateur Steenkamp uitge brachte, maar eerst nu gepubliceerde, rapport dat dit bedrag is. gebaseerd op een lagere loon- en prijsontwikkeling dan in recente prognoses wordt aangegeven. Wil men ruimte maken voor nieuwe taken en aan belastingverhoging ontkomen, dan zal er, zo blijkt uit het stuk, nog sterker moeten worden bezuinigd. BAD HERSFELD DPABij Meck- twintig mensen werden gewond. 'Alpenexpress' van Italië Noord-Duitsland reed tussen Bad Her-j sfeld en Bebra met een snelheid vani 120 km per uur uit de rails, blijkbaar; doordat een wissel werd omgezet ter wijl de trein er juist overheen reed. Het voorste wielstel' van de zevende; wagon reed rechtdoor, terwijl het achterste wiejstel op de daarnaast; gelegen rails terechtkwam, die slechts naar| voor plaatselijk verkeer gebruikt REGERING IN BONN BOOS: (Van onze correspondent) BONN Uiterst verstoord heeft de Westduitse regering gisteren gereageerd op de publikatie van vertrouwelijke stukken uit het Berlijnoverleg van Amerikanen, Britten, Fransen en Russen door het geïllustreerde weekblad 'Quick'. Het blad, dat in de obstructie van Willy Brandt's 'Oost- politiek' trouw in het spoor van de Springer-pers loopt, publiceert vandaag Sovjet-documenten uit maart en westelijke uit februari. wordt. De wagon kwam daardoor dwars te staan en de vier achterste wagens liepen uit de rails. Een daar van was een slaapwagon, waaruit, de meeste gewonden werden geborgen. De machinist kon door snel te rem men voorkomen dat de voorste zes! wagens eveneens ontspoorden. Deze konden later doorrijden, Het ongeluk; gebeurde vlakbij het station Mecklar. Onmiddellijk werd groot alarm gesla gen en kwamen politie, brandweer en hulporganisaties te hulp. Er is aan zienlijke schade aangericht. De meeste gewonden konden na behandeling het ziekenhuis van Bad Hersfeld verlaten, twee waren er te ernstig aan toe. Dinsdagmiddag is op het stationsem placement van Westerham bij Bad Aibling in Beieren een goederentrein ontspoord bij een snelheid van 60 km per uur. Persoonlijke ongelukken de den zich hierbij niet voor, maar de schade bedraagt enige honderdduizen den mark. Negen wagons sloegen om. De treinbestuurder had gezien dat de rails door de hitte waren vervormd en had al voorzichtig geremd. Uitgaande van een loonsomstijging van 12.2 pet per werknemer en de daarmee samenhangende prijsstijgin gen. prognoses die inmiddels alweer zijn achterhaald, moet volgens de werkgroep Nelissen in 1972 rekening worden gehouden met een automati sche stijging van dc relevante over heidsuitgaven met ruim 500 miljoen gulden Om deze inflatoire stijging binnen de pet-norm te houden (de: norm waai mee de uitgaven mogen stijgen zonder dat belast ingmaatrege-! len nodig zijn), zuilen nog verdergaan de beperkingen moeten worden ge troffen. De werkgroep concludeert dat i slechts voor het treffen van een groot1 aantal 'pijnlijke en diep insnijdende! maatregelen' aan het gestelde doelj kan worden voldaan. Wil men bepaal de terreinen van overheidszorg, zoals de woningbouw, daarvan uitzonderen.; dan zullen de beperkingen elders op! de begroting dienovereenkomstig gro ter moeten zijn. De werkgioep, gevormd door de financiële specialisten van de vijf in middels regerende coalitiepartijen. Op de foto een beeld van de r age Aan de hand van dit soort, door het verloop der onderhandelingen volgens de regeringswoordvoerder allang ver ouderde stukken, zou moeten worden duidelijk gemaakt dat hel westen be zig is West-Berlijn praktisch op te geven. De oppositionele CDU heeft zich gehaast te verklaren dat de affai re wellicht in het parlement zal wor den gebracht, omdat ze eindelijk „waarheid over de regeringshouding" verlangt. De regeringswoorvoerder Von Wech- mar noemde de publikatie in 'Quick' gistermiddag een onwaardige bijdrage aan een sinds weken gevoerde cam pagne om een Berlijn-regeling van te voren verdacht te maken. Bovendien is naar zijn oordeel sprake van een onstellend belasteren der drie weste lijke bondgenoten, die nu al enkele tientallen jaren de veiligheid van West-Berlijn garanderen. In Bonn neemt men aan dat de Russiche am bassadeur morgen, bij zijn 26ste ge sprek met de vertegenwoordigers dei- drie westelijke landen. Moskous ver ontwaardiging over het uitlekken in Bonn van een vertrouwelijk Russisch document zal overbrengen. Het thema Berlijn houdt de gemoede ren in Bonn nu al wekenlang intens bezig. Duidelijk is dat het de opposi tie van CDU en CSU niet gemakkelijk zal vallen een overeenkomst, die Ame rika, Engeland en Frankrijk bevredi gend achten, te verwerpen. En die overeenkomst, mag volgens bondskan selier Brandt in de komende herfst worden verwacht. Daarom wordt hu BERG OP. BERG AF De kwestie-Huize Den Berg te Goes is niet in de sfeer van de ver zoening geraakt. De zusters van Etten blijven bij hun ontslagaan vraag. (pagina 2). EEG HET BESTUUR van de Britse Labour-parlij heeft gisteren met 16 tegen 6 stemmen de parle- mentsfractie opgeroepen tegen de Britse toetreding tot de EEG on der de huidige voorwaarden te stemmen (Pag. 3) Parijs DE COUTURIERS Ungaro, Laro- che, Lanvin, Patou en Nina Ricci lieten gisteren collecties met, veel variaties zien op hun shows in Parijs. (Pag. 11). Nieuws uit Zeeland op pagina 2, 4, 5, 7, 9 Binnen- en buitenland op pagina 3,11,17 Radio en tv op pagina 15 Beurs en financiën op pagina 17 Sport op pagina 12 en13 in een grootscheepse campagne ge- tracht de regeringspolitiek verdacht te! maken. Sovjet-uiens De aanval concentreert zich de laatste! tijd op de Sovjet-wens om een han delsvertegenwoordiging in West-Bei - lijn te openen. Twee keer Is staatsse cretaris Egon Bahr, de architect van j Brandts oost-polilick en zonder tvyij- fel ook de slimste verdediger er van,i deze week op het tv-scherm versche-1 nen om te bestrijden dat hij cr bij dei Amerikanen op heeft aangedrongen de Sovjet-Unie een consulaat-géneraal in West-Berlijn toe te staan. De oppositie, die zich al opwindt over] de vraag bij wie zo'n consulaat dan wel geaccrediteerd zou moeten zijn. betoogt voortdurend dat Bonn bereid is de Russische invloed in West-Ber lijn te vergroten, terwij! de band tussen Bonn en de stad losser zou| moeten worden. In werkelijkheid is j het eerder zo, dat de regering een I (slot pag. 3 kolom 5) Porter nu leider Vietnam-delegatie WASHINGTON RTR) President Nixon heeft woensdag William J. Por ter benoemd tot leider van de Ameri kaanse delegatie bij het Vietnamge- sprek in Parijs. Porter, die lot dusver ambassadeur in Zuid-Korea is geweest, volgt David Bruce op. die om gezondheidsredenen zijn ontslag heelt aangeboden. TOULOUSE (RTR) In een ziekenhuis in Tou louse is iemand met cholera-symptomen ter ob servatie opgenomen. Dit is woensdag van me dische zijde in deze Zuidfranse stad, die ongeveer 80 km van de Spaanse grens ligt, meegedeeld. Volgens het Franse blad Le Monde zijn echter in het Tur- panziekenhuis in Toulouse twee mensen met op cholera lijkende verschijnselen opgenomen. Een van hen. een oude man, zou zijn overleden. De andere is een buitenlandse toe- UITSLAG ONDERZOEK VANDAAG BEKEND rist. Volgens sommige persberichten zou dit een I8-jarige jongeman zijn die met zijn ouders op de terugreis van Span je naar Nederland was. De resultaten van het onderzoek op cholera bij 'enige pa tiënten" die in het ziekenhuis in Toulouse ter observatie zijn opgenomen, zullen vandaag door het Pasteur-instituut in Parijs aan het ministerie van volksgezondheid worden! meegedeeld, aldus het Franse persbureau AFP. Er wordt aan toegevoegd dat cr op het moment geen aanwijzingen zijn die liet voorkomen van cholera in Frankrijk bevestl-i gen. heeft bij het. zoeken naar de 900 miljoen gebruik gemaakt van de; streefcijfernota, die minister witte veen voor het nieuwe kabinet heeft; achtergelaten en die al voorzag in; bezuinigingen tot een bedrag van 690 miljoen gulden. De nota stelde voor een aantal subsidies in de culturele en maatschappelijke sfeer te verminde ren, school- en collegegelden te verho gen en waterstaatswerken te tempori seren. De werkgroep heeft die voor stellen uitgebreid en aangevuld tot] een bedrag van 890 miljoen. Bezuinigingsplan Hel bezuinigingsplan, zoals dat door] de werkgroep is ontworpen en door] de coalitiepartijen voor de komende, begroting aanvaard, omvat: Temporisering van investeringen in scholen, rijksgebouwen, waterstaats werken, wegen en ruilverkavelingen opbrengst 375 miljoen, Verhoging van eigen bijdragen waar door de overheidssubsidies kunnen da-' (Zie slot pagina 11 kolom 7 Twee nonnen in Sint Pieter voor kleding-controle van bezoekers VATICAANSTAD (RTR) De Vaticaanse gendarmes die er op toe moeten zien. dat geen onwel voeglijk geklede personen de ba siliek van Sint-Pleten: betreden, hebben vrouwelijke assistentie gekregen. Tijdens de drukke och tenduren letten ook twee kloos terzusters er op, dat geen te korte rokken of mouwloze jurken passeren. Ook mannen met korte broek worden zonder pardon bui ten de deur gehouden. Naar de woordvoerder van net Vaticaan, prof. Alessandrini. woensdag meedeelde, zijn de vrouwelijke controleurs aange steld uit psychologische overwe gingen. 'Als een man aanmerkin gen maakl op de kleding van een vrouw, kan dit ergernis geven aan de vrouw, maar vooral ook aan de man die haar begeleidt, aldus de hooggeleerde. De juist heid van zijn stelling werd een jaar geleden bewezen door een Westduitse toerist, wiens vrouw- te licht werd bevonden voor nrt kerkbezoek. Het veto van ae Va ticaanse gendarme deed de man zodanig in woede ontstekeh, ciat. hij de controleur te lijf ging. De verbolgen toerist moest het ten slotte toch afleggen tegen het Va ticaanse gezag. Paus Paulus heeft intussen nog eens zijn afkeer uit gesproken over 'de verlaging van de menselijke waardigheid die een gevolg is van onbetamelijke mode.' Op zijn wekelijkse algeme ne audiëntie in zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo. op 40 km ten zuiden van Rome, veroordeelde het 73-jarige hoofd van de R K Kerk ook 'de moderne frivole vermaken, de immoraliteit en de pornografie.' ROME, VATICAANSTAD Een meisje tracht haar blote knie ën met een omslagdoek te bedek ken ten einde de St. Pieterba siliek te mogen betreden, waar een non scherp toezicht houdt. ONDANKS AANDRANG VAN ORGANISATIES, CHAUFFEURS EN PARTICULIEREN politiek Komkommertijd'' feSs? Eierentijd zou een betere aanduiding wezen: er is na melijk een periode van 'op eieren lopen' begonnen. Er wordt namelijk uiterst behoedzaam ge manoeuvreerd. want één ding mag niet mislopen: de reis van Nixon naar Chi na. De aankondiging van dit bezoek heeft een golf van commentaren opge leverd. maar van officiële kant is niet meer gekomen dan de aankondiging van Nixon zelf. Er is niets bekend over een agenda, evenmin over dc te bespre ken onderwerpen, over dc hele trip word! haast even terughoudend ge daan als vóór de aankondiging, toen Kissinger met geheime missie naar Pe king was gestuurd. In sommige Ameri kaanse kranten worden in dit. verband vergelijkingen gemaakt tussen Kissin gers geheime tocht en de met veel tam tam omringde 'salari' van vice-presi dent Agnew. Hij speelde golf in Singa pore, in Korea, in Saoedie-Arabic, in Kongo en waar niet al. maar nicmai.d is er precies achter of het hier een" ech te diplomatieke reis betrof of meer een show-trip. De werkelijk belangrij ke missie werd in ieder geval niet door Agnew uitgevoerd, maar door iemand anders. Het weekblad Newsweek re produceerde daarover een ironische strip uit een blad, dat in Chicago ver schijnt. Agnew staat er op afgebeeld in gesprek met Tarzan. De tam tam brengt een bericht over en Agnew vraagt wat het inhoudt. „De rechter hand van Nixon maakt een zeer belang rijke wereldreis", vertaalt Tarzan. Waarop Agnew opgetogen ..Hij staat op dit ogenblik voor je". Tarzan: „Hal lo, Henry Kissinger". De voorzichtigheid is algemeen, niet alleen in Washington, ook in Mos kou. De eerste reacties duiden op gro te behoedzaamheid, officieel heeft het Kremlin zelf nog geen commentaar ge geven, alleen via bepaalde kanalen. De terughoudendheid in Washington is vermoedelijk vooral ingegeven door gebeurtenissen uit het verleden: er zijn namelijk voorbeelden bekend van p:<- sióentiële voornemens, die op niets uitliepen omdat door onvoorzichtig heid een kink in de kabel kwam. Eén daarvan heeft Nixon van nabij meege maakt. toen hij vice-president was on- der Eisenhower. In 1960 zou een top- j conferentie worden gehouden in Pa- rijs. maar ze werd onverwacht af ge- I zegd door een woedende Chroestsjew: in Rusland was een U-2 neergehaald, een Amerikaans spionagevliegtuig. I Een incident dat ook het .jaar daarop i nog een rol speelde, toen Kennedy in I Wenen een ontmoeting had met i Chroestsjew. Nixon wil koste was het 1 kost zo valt uit alles af te leiden een herhaling van deze gebeurtenissen voorkomen.. E ierenlopen in Washington, eierenlo- pen ook in Moskou. De Russische leiders hebben mede te maken met eventuele ideologische gevolgen van Nixons reis. Zij bestrijden niet alleen de machtspolitiek van Peking, maar ook de invloed van de Chinese leiders op het wereldcommunisme. De zuiver heid van de leer wordt naar hun me ning in Moskou behoed, niet in Peking: wat dal betreft doen hier de vertoon dingen denken aan die van de kerk tn de vroege middeleeuwen tussen Rome en Constantinopel. In de ideologische strijd is ae laatste tijd vooral de hou ding van Rusland jegens Roemenië op vallend: dit land laat geen kans voor bijgaan om zijn onafhankelijke posi tie in het oostblok te onderstrepen en is daarbij zeer vriendelijk voor China. Onlangs waarschuwde het Russische regeringsblad Iswestija de partijleiders in Boekarest ernstig, dat de zaak van het socialisme wordt verzwakt als de communistische landen niet samenwer ken op 'net stuk van buitenlandse poli- tiek. In het Hongaarse partijblad wer den soortgelijke schoten voor ae boeg afgegeven. Kosygin zelf heeft bedekte kritiek geuit op de Roemeense partij leider Ceaucescu, die een incident in Mongolië veroorzaakte, toen hij uit China kwam. Het komt er voor de Rus sische partijleiders kenelijk op aan vooral de eenheid in eigen kamp ;e bewaren nu er beweging is gekomen in de verhouding Washington-Peking. Zo houdt op dit ogenblik de één ae ander zorgvuldig in de gaten en omgekeerd. Oppervlakkig gezien is er weinig nieuws in de grote buitenland se politiek, het lijkt komkommertijd. In feite echter is het een soort eier dans. RIJKSWATERSTAAT: 'VERKEERSOMVANG IS NOG TE GERING' GOES Het ziet er niet naar uit dat Zeeland spoedig over een typisch wegrestaurant geschikt voor alle categorieën weggebruikers langs de nieu we rijksweg 58 zal beschikken, hoewel daar van verschillende zijden op aan wordt gedrongen. Zowel de EVO, de Eigen Ver voerders Organisatie, als de chauffeursorganisatie 'Les Rou tiers Euyopéens', als de Alge mene Bond 'Mercurius' van het NVV leveren kritiek op het be leid van de rijksoverheid ten aanzien van de aanleg van weg restaurants langs de nieuwe! rijkswegen. Het uitblijven van} een vestiging van een dergelijk I restaurant langs de nieuwe rijksweg 58 wordt dan als voor beeld aangehaald. Maar volgens ir J. Zuurdeeg, hoofd-ingenieur van de rijkswaterstaat in Zee land, zit vestiging van zo'n res taurant er voorlopig nog niet in. 'Bedrijfsvervocr.' het orgaan van dc EVO stelt vast. dat 'de aanleg van wegrestaurants geen gelijke tred! houdt met dc uitbreiding van het wegennet. 'Dc oorzaak ligt bi.i een] onverklaarbare traagheid hij rijkswa- i terstaai, die vergunning moet geven! voor de aanleg van wegrestaurants.' schrijft Bedrïjfsvervoer. Als voorbeelden van het beleid van rijkswaterstaat noemt het EVO-blad de nieuwe rijksweg 16 tussen Breda en Antwerpen, en de nieuwe rijksweg 58 door Zeeland. En ook het bonds blad 'Mercurius' van 7 juli noemt deze beide voorbeelden. De heer J. P. H, van Diest. exploitant van hotel café-restaurant 'Ruimzicht' langs de oude rijksweg 58 bij 's-Heer-Hendriks- kinderen, diende medio 1967 een ver zoek in om een nieuw wegrestaurant te mogen bouwen langs de nieuwe rijksweg 58. Tot op heden 'neeft hij alleen nog maar vernomen, dat er nog geen beslissing is genomen. Hij heeft zich tot provinciale planologische dienst, en provinciale waterstaat ge wend. die hem naar rijkswaterstaat hebben verwezen „Ik heb optie gehad op een stuk'grond, gelegen vlak bij de kruising Sloeweg-Nieuwe Rijksweg 58. maar dat is afgewezen, omdat daar volgens rijkswaterstaat geen mogelijk heden waren voor het maken van een goede afrit," aldus de heer Van Diest. Sedert de opening van de nieuwe rijksweg 58 heeft hij heel wat van zijn klanten onder de chauffeurs ver loren. Anderen zijn hem trouw geble ven en hebben het er voor over op hun tocht vanuit Brabant naar Wal-! cheren of omgekeerd de traverse door; Goes te pakken om bij hem het kopje koffie te drinken of het stukje te eten. Deskundigen van 'les Routiers'! typeren zijn etablisemt als 'een typi sche weg-pleisterplaats, waar zowel de! vrachtwagenchauffeur, maar ook de bestuurder van de personenauto zich thuis voelenDe exploitant van 'Ruim- zicht' heeft een boek vol met door' klanten geschreven sympathie-betui gingen. die hem sterken in zijn stre ven naar een wegrestaurant aan de nieuwe rijksweg 58. Beroepschau ff eu rswegenwachters rijkspolitiemensen en directeuren van vervoersondernemingen verklaren schriftelijk en om strijd dat de heer. Van Diest en zijn vrouw plus hun, restaurant 'niet te missen zijn aan de nieuwe rijksweg 58.' ..Ik wacht nu al vier jaar lang." zegt de heer Van Diest. „Nu pik ik nog iets mee van het verkeer, dat via de dammen en bruggen ran Rotterdam naar Walcheren gaat. maar als er ooit een directere wegverbinding Sloe- Noord-Beveland komt, dan zit ik ook daar naast,'' om dan nog maar niet le; denken aan het doortrekken van de weg van Noord-Beveland naar de nieuwe rijksweg op Zuid-Beveland". De heer Van Diest vervolgt: „Dit ab-| normaal goede seizoen maakt dit jaar wel veel goed. maar moet je nu eerst helemaal afwachten tot je hard achter ruit gaat om dan pas iets nieuws te mogen opbouwen"'" In zijn streven naar een wegrestau rant aan de nieuwe rijksweg weet de heer Van Diest zich ook gesteund door burgemeester mr F. G. A. Huber van Goes, die in een brief aan de secretaris van de EVO schreef achter! de heer Van Diest te staan. Ook de kamerleden Portheine (wd) en Dusar-j (Zie slot pag. 7 kol. 5 Geen vergoeding RVD aan de NOS voor staatsbezoek DEN HAAG (ANP) De rijksvoor lichtingsdienst heeft met dc NOS geen afspraken gemaakt over een bijdrage in de kosten die gemaakt zullen wor den om reportagcbeelden van liet staatsbezoek aan Indonesië per satel liet naar Nederland over te brengen. Premier Biesheuvel heelt dit geant woord op vragen van het tweedeka merlid Wolff (cpn). Zoals gebruikelijk bij staatsbezoeken zal de RVD de vertegenwoordigers van de verschillende publiciteitsmedia in gelijke mate hulp verlenen. Die hulp bestaat blijkens het. antwoord van de minister-president uit bemidde ling en het. bevorderen van organisa torische maatregelen. Premier Biesheuvel ontkent dat er dit verband enig contact is ge-vee-" tussen de NV Philips er. ce RVD. Vermenging van activiteiten, zoals de heer Wolff vreesde, doe- zich volger- de bewindsman dan ook niet voor. In antwoord op een desbetreffende vraag zegt premier Biesheuvel dat het r.ie: ter beoordeling staat van de regering of het al dan niet toelaatbaar is da: uit de bronnen van de NOS f 600.000 wordt besteed aan het staatsbezoek aan Indonesië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1