PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SOEDANESE PRESIDENT EL NIMEIRY AFGEZET Middelburg maakt in Dauwendaele-Zuid terrein bouwrijp voor duizend woningen Saigon stelt bestand voor Plan Tsjoe En Lai voor normalisering betrekkingen met VS „Alle Palestijnse bases opgeruimd" AKZO STELT LOZING AFVAL UIT Koppeling Apollo aan Saljoet ZOMERWEER Acht punten aan Washington voorgelegd SISCO TOCH NAAR ISRAËL De drinkbeker van Harold Wilson Vandaag in de krant... 214e jaargang no. 167 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN t NV Beh. Mi), van da C villi., Walltr. 56-60. I< :«a. red. UI. 3346. adi O p#r poll 21.70 p- Dinsdag 20 juli 1971 Echtgenoten van weduwen visten... Pagina 6 i JSSJOO. Provint MILITAIREN NEMEN MACHT IN HANDEN SAIGON-HANOI (AF-RTR) De regering van Zuid-Vietnam heeft de regering van Noord- Vietnam voorgesteld zonder voorwaarden vooraf te onder handelen over een totaal be stand. „Als de wapens zwijgen, kunnen beide partijen hun gedachten laten gaan over het organiseren van vrije alge mene verkiezingen in de twee zones, onder internationaal toezicht, om op die wijze tot hereniging van het ge bied te komen. Het voorstel is gedaan ter gelegenheid van de 17e verjaardag van de onderte kening van de akkoorden van Genève, op 20 juli 1954, waarbij Vietnam in tweeën werd gedeeld. Saigon, dat eraan herinnert dat het zelfde voorstel twee jaar geleden ook is gedaan, zegt dat de twee landsdelen in vrede naast elkaar kunnen bestaan in afwachting van een hereniging. Noord-Vietnam heeft maandag, kenne lijk in reactie op de aankondiging van Nixcns bezoek aan China, een felle aanval gedaan op de „Nixon-doctrine"', en die gebrandmerkt als verdorven en verraderlijk. Hanoi maakte duidelijk dat het zich niet zal laten dwingen tot aanvaarding van een compromis van de grote mogendheden over Indo Chi- na en desnoods de oorlog alleen zal voortzetten. Deze punten waren vervat in een hoofdartikel van het officiële Noord- vietnamese blad Nhan Dan, vier dagen nadat bekend werd dat Nixon vóór rriéi volgend jaar naar Peking zal gaan. Volgens waarnemers spreekt uit het hoofdartikel grote Noordvietname- se argwaan over de reis en de vrees, dat China (waarvan Hanoi tot dusver veel hulp heeft gekregen) genoegen neemt met een compromis. BAGDAD (AFP-RTR) In Soedan hebben militairen onder leiding van commandant Ha- chem Alleta een staatsgreep uitgevoerd. Andere leiders van de coup zijn generaal Osman Charaf, commandant van de republikeinse garde en kolonel Abdel Moheim Achmad, com mandant van de derde tankdivisie. Volgens Radio-Bagdad is het rustig in het land. Het hoofd van de revolutonaire raad, El Nimeiry is afgezet. Commandant Hachem al Ata heeft in een communiqué, dat door de radio werd omgeroepen, verklaard, dat de coup bedoeld was om de revoluties van 1958 en van 25 mei 1969 te corrigeren. Hij sprak over de beloften die de leiders van de machtsgreep van 1969 hadden gedaan en verweet hen, dat zij hun be loften niet hadden uitgevoerd. „Zij stelde zich tevreden met leuzen over de democratie. W ij, de strijdkrachten, zullen een democrat! sch politiek bewind vestigen. Wij gaan met in gang van heden samenwerken met de nation ale en volkskrachten". Hachem Al Ata, geldt als een marxist. Hij was in november 1970 samen met twee andere officieren uit de Soedane- se revolutionaire raad ontslagen. Voordien was hij minister van land bouw. President. Al Nimeiry verweet hem staatsgeheimen aan het buiten land te hebben uitgeleverd en contac ten met „ondermijnende elementen" te onderhouden. In augustus 1970 zouden, volgens de regering, of ficieren reeds een poging tot machtsovername hebben ondernomen. De leiders van de militaire actie heb ben de situatie onder controle, zo meldt de correspondent van (Van onze weerkundige medewer ker) Een oude boerenweerregel luidt: ..regent het op StMargriet van daag 20 juli) dan regent het zes weken clat het giet"- Deze eerste dag van de bekende hondsdagen zou volgens dit weerrijmpje be langrijk zijn voor de komende zes zomerweken- Wij hechten aan de ze weerregel op grond van erva ring geen ivaarde, maar wie er wel in gelooft zal de komende we ken zomers tegemoet kunnen zien. want regen wordt er vandaag niet verwacht. Na een paar koele da gen met nachtvorst in het binnen land gaat een hogedrukgebied dat van Engeland nadert warmere lucht aanvoeren. In de tweede helft van de week zullen de tem peraturen tot 25 graden of iets hoger oplopen met een naar zui delijke richting draaiende wind. Na een kleine wel overioegende droge maar koele inzinking gaat de bouwvak ivaarschijnlijk even zomers weer naar huis als zij tien dagen geleden met vakantie vertrok. Iraakse persagentschap rond het pa-[ leis van de president in Khartoem en| het radiostation van Oum Dourman, dat militaire marsen uitzendt, zijn militaire voertuigen gestationeerd. Al- j le vliegvelden van Soedan zijn geslo-| ten en de telefoonverbindingen tussen' Khartoem en de andere steden in1 Soedan zijn verbroken. Na de machtsovername van 25 mei' 1969 door jonge officieren en linkse1 politici werd een revolutionaire raad gevormd onder leiding van de 35- jarige kolonel Al Nimeiry. Soedan werd uitgeroepen tot een de mocratische republiek, waarvan de soevereiniteit berust bij het volk. De voorlopige grondwet van 1964 werd opgeschort en de presidentiële raad, de grondwetgevende vergadering en de politieke partijen werden ontbon-i den. Nimeiry noemde als motief voor de staatsgreep ,.de instabiliteit van de: regering, corruptie en chaos". De pre-1 mier van de nieuwgevormde regering. Awadallah, beloofde Soedan op de weg naar vrijheid en socialisme te leiden. In een rede ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de revo lutie maakte generaal Al Nimeiry de nationalisatie van de banken en Britse ondernemingen bekend. De dag daar op werden alle buitenlandse verzeke ringsmaatschappijen gelast hun werk zaamheden te staken. Hetzelfde jaar bracht El Nimeiry bezoeken aan Oost- Europa en communistisch China. Begin dit jaar ontsloeg Nimeiry zestig communisten uit sleutelposities in zijn regering, leger en politie. In een rede op de tweede verjaardag van de coup zei hij te menen, dat de toe komst van Soedan het best gediend zou zijn met een minder linkse koers. Het grootste probleem waarvoor elk bewind ih Soedan zich op binnenlands gebied geplaatst zag, was een strijd met opstandige negers in het zuiden van het land. die sedert. 1955 gaande is. Soedan, met zijn gebied van bijna 2,6 miljoen vierkante kilometer en zo'n vijftien miljoen inwoners, het grootste Afrikaanse land. wordt gedo mineerd door tegenstellingen om. op het gebied van rassen en godsdien sten. Irak heeft besloten het nieuwe bewind in Soedan le erkennen en alle steun te geven. Volgens de correspondent van liet Iraakse peragentschap in Khartoem is generaal Nimeiry volgens een onbevestigd bericht op eigen ver zoek naar Cairo gevlogen. EI. NIMEIRY AMMAN MAAKT BEKEND: (Van onze correspondent). JERUZALEM Tot dusver zijn 72 Fatah-commando's naar Is raël gevlucht. Verwacht wordt dat dit aantal de komende da gen nog zal toenemen, hoewel het Jordaanse leger alle moge lijke moeite doet dat tegen te gaan. In Amman is bekendge maakt dat alle Palestijnse bases zijn opgeruimd. De commando's steken in kleine groepjes de Jordaan over in het noordelijke gedeelte van de Jordaan- vallei. Hun hemd gebruiken ze als witte vlag, soms om hun geweer ge bonden. Ze vragen de Israëlische mili taire grensposten toeslemming over te mogen steken. De gevluchte com mando's vertellen dat. Israel het enige land is waar ze liet er levend kunren afbrengen In Jordanië worden ze door Hoesseins leger afgemaakt, Sy rië en Irak laten hen niet roe. hp meeste gevluchte commando's zijn an derhalf jaar geleden bij Fatah geko men. Een goedlachse 17-jarige jongen vertelt dat hij thuis niet mocht roken, daarom is weggelopen en zo bij Fatah is terechtgekomen. Een officier was employé op een toeristenbureau, en «ij is bij Fatah gegaan, naar hij zegt. om de Palestijnen tegen hst Jordaan se leger te verdedigen. Niet in de eerste plaats om tegen Israël te vech ten? „Nee." zegt hij. Hij gelooft in de mogelijkheid van vreedzame coëxis tentie tussen joden en Arabieren. Sinds wanneer? Sinds gisteren toen bij naar Israël vluchtte, of daarvoor ook al? „Nee, sinds gisteren," zegt hij. Palestijnen van de westelijke oever die Amman hebben bezocht bevestigen dat Palestijnen vreselijk slecht wor den behandeld. Er is in Amman op straat een intensieve controle en als de controleur ziet dat hij met een Palestijn te maken beert, dan kan die Palestijn op een ruwe behandeling rekenen. Weekend in Frankrijk eist 106 doden PARIJS (AFP) Het afgelopen wee keinde zijn bij verkeersongelukken in Frankrijk 91 mensen om het leven gekomen en 855 gewond geraakt, 1 wie 324 zwaar. Achttien mensen verdronken in de loop van dit weekeinde. Premier Wasjï Tall van Jordanië meldt de nederlaag van de Pales tijnse commando's tijdens een persconferentie. PEKING-LONDEN (AFP-DPA) De Chinese premier Tsjoe en Lai heeft de Amerikaanse rege-! ring een plan van acht punten voorgelegd ter normalisering van de betrekkingen tussen Pe-j king en Washington. Dit wordt uit welingelichte kring in de, Chinese hoofdstad vernomen, j Tsjoe en Lai zou aan het plan geen; voorwaarden vooraf hebben verbon den. Hoewel de inhoud ervan niet is bekendgemaakt gelooft men dat dei acht punten met name betrekking; hebben op de ontruiming door de Amerikaanse troepen van Taiwan, de, terugtrekking van Amerika uit Indo-, China, de erkenning van he; recht van Peking op een zetel in de Verenigde J Naties en „het gevaar van de renais-j sance van het Japanse militarisme". WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken voor zaken van het Midden- Oosten, zal volgende weck naar Israël: gaan voor nieuwe pogingen om te j komen tot een akkoord voor hérope ning van bet Suezkanaal. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za-: ken heeft dit maandag bekendge maakt. Het state departement verklaarde, dat Sisco op het ogenblik geen plannen voor bezoeken aan andere landen in het Midden-Oosten heeft. Het. juiste tijdstip van zijn reis naar Israël en de duur van zijn bezoek zijn nog niet vastgesteld. Sisco zal met. Israëlische regeringsvertegenwoordigers voorna melijk spreken over de Amerikaanse plannen voor een voorlopige overeen komst over de heropening van het Suezkanaal. Maar het staat wel vast, dat ook Israëlische verzoeken voor de verdere levering van Phantom-straal- jagers ter sprake zullen komen. zou de Chinese premier hebben ge-', steld, dat voor een deel van de acht., punten een oplossing moet worden gevonden tijdens de negen maanden; die nog resten, voordat, president j Nixon in Peking aankomt. Men meent! te weten dat Peking ten aanzien van1 Indo-China en Taiwan een standpunt handhaaft, dat nauw aansluit bij de al; sinds lange tijd daarover geuite princi pes. Healy De vroegere Labour-minister van de-, fensie Denis Healey brengt in april I volgend jaar een bezoek van twee; weken aan China. Hij doet dit opl uitnodiging van het. Chinese instituut voor internationale zaken. Healey zei in een eerste reactie te hopen dat tegen de tijd dat hij naar Peking gaat China zijn rechtmatige plaats binnen de Verenigde Naties zal hebben ingenomen. OOK PROTEST DENEMARKEN HENGELO ANP) In ver band met het verzoek van de Noorse regering om het lozen van het chemische afval op de voorgenomen plaats achterwege, te laten, heeft de directie van' AKZO-Zoutchemie besloten de reder van het schip Stella-Maris op te dragen het lozen een et maal uit te stellen. Gedurende deze tijd zal AKZO met Neder landse instanties overleg plegen over verdere maatregelen. De Deense ambassade in Den Haagj heeft opdracht gekregen de bezorgd-j heid van Denemarken bij de Neder landse overheid kenbaar te maken I wegens het in zee storten van chemi sche afvalstoffen door he: Nederland se tankschip Stella Maris. Dit heeft; het ministerie van buitenlandse zaken in Kopenhagen maandag meegedeeld. Ook zal de Deense ambassade in Den Hang de Noorse eis aan de Neder landse regering ondersteunen, dat zij de rederij van de Stella Maris ver plicht de plaats van de storting te noemen. De tankboot. Stella Maris is eind vori ge week uit. een Nederlandse haven' vertrokken naar een plaats ten westen1 van Noorwegen. Zij heeft 600 ton chemische afval aan boord Het plan om dit afval in zee te storten heeft in Noorwegen en Dene-1 marken groot opzien gebaard. Noorse visserijdeskundigen vrezen aanzienlij ke schade voor de rijke visgronden ten westen van Noorwegen. Tweede-kamerlid Berkhouwer (wd) wil van minister Schmelzer van bui tenlandse zaken weten of de Noorse! regering heeft geprotesteerd tegen het; lozen van chemische afvalstoffen in! de Atlantische Oceaan ten westen van' Noorwegen door de Stella Maris we-; gens vrees voor bevuiling van wateren waar Noorse vissers vissen. Hij vraagt ook of het ontbreekt aan nati onale en internationale wetgeving op het gebied van dergelijke lozingen. Wat is de reactie van de Nederlandse regering of wat zal de reactie zijn? Harold Macmillan. de con servatieve oud-premier nullijn AMERIKAANS PLAN IN STUDIE WASHINGTON (DPA) Amerika Is ernstig bezig met een plan tot koppeling van een bemand Apollo-ruimteschip aan een Russisch „Saljoet-ruimtestation", zo heeft de onderdirecteur van het bemande- ruimtevaartprogramma van de NASA. Dale D. Myers, gezegd in een vraaggesprek met de „New York Times". De voorbereidende stu die is al begonnen. Myers meent dat dit programma de leemte van vier a vijf jaar tus sen het Skyiab-project. dat eind 1974 afloopt, en dat van de ruim- letaxi kan opvullen. Overwogen wordt er overgeschoten raketten en ruimtevaartuigen voor te gebruiken. Een van de ruimtevoartuigen zou dan uitgerust worden voor het naderen en koppelen aan een Russisch ruimtestation. De NASA heeft van de Russische autoriteiten de verzekering gekregen dat het ongeluk dat de dood van de drie ruimtevaarders in de Sojoez-11 had veroorzaakt, niet van dien aard was dat de Amerikanen voor de veiligheid van de ruimtevaarders van de Apollo-15 zouden moeten vre zen. De woordvoerder van de NASA zei maandag: „Wij hebben het aan de Russische autoriteiten gevraagd". In hun antwoord hebben de Russen de Amerikanen succes toegewenst met de reis van de Apollo-15. Nieuws uit binnen- en bui tenland; pagina 1, 3 en 7; Nieuws uit Zeeland op de pagina's: 2,4, 5 en 6; Sport: pagina 9 en 10; Radio-tv pagina: 11; Financieel nieuws op pagina 13. ZODRA BESTEMMINGSPLAN GEMEENTERAAD IS GEPASSEERD AANVANG BOUW IN FEB. 1972 MIDDELBURG Voor het bouwrijpmaken van een gebied in Middelburg-Zuid, waar in de eerstkomende jaren ongeveer duizend woningen zullen verrij zen, heeft de Middelburgse ge meenteraad in zijn vergadering van maandagmiddag' een kre diet van 7,5 miljoen gulden ver leend. Het voorstel van burge meester en wethouders betrof het plan Dauwendaele IB, gele gen tussen de Dauwendaelseweg en de Schroeweg. Ofschoon de bouwplannen nog in een voorbereidend stadium verkeren ver wacht liet college toch. dat reeds in februari van het volgend jaar met de bouw van de eerste complexen, voor rekening van beleggers, zal kunnen worden begonnen. Zo mogelijk enkele maanden later zal de woningbouwver eniging Middelburg hier een bouwplan starten. De raad gaf maandagmiddag zijn in stemming met het miljoenenkrediet overigens pas nadat loco-burgcmces- ter W. Baars bij herhaling bad verze kerd, dat met dit bouwrijpmaken pas werkelijk zou worden begonnen nadat de raad ook liet nog voor te leggen bestemmingsplan voor dit deel van Dauwendaele had goedgekeurd. Ir W. Akkerman (d '66), die wees op liet grote belang van dit plan reken de voor dat de duizend woningen tien procent uitmaakten van het Middel burgse woningbestand, noemde liet voorstel tol bouwrijpmaken van dit gebied zelfs voorbarig. Naar zijn mening diende de raad toch Dure sector eerst aan de hand van een gedetail I woningbouwvereniging deze tweehon- leerd bestemmingsplan vast te kunnen I derd woningen voor hun rekening zou- s tellen, wat hier werkelijk zou wor- den gebouwd. De heer Akkerman! kreeg de steun van PvdA-fractievoor- zifcter W. Don, die onder meer op merkte dat. het- voorstel deels zeker, als prematuur kon worden be schouwd. Hij drong er dan ook bijj het college op aan, om met het plan! zo spoedig mogelijk in de raad te komen. Het beetje, da', nog even een vinnig; karakter kreeg, was begonnen door del heer H. Gillissen (pvda) Dit, raadslid deelde mee, dat;, „zoals het, er nu voorstaat" in Dauwendaele IB een zeshonderdtal woningen door de be leggers en een tweehonderdtal door de woningbouwvereniging zullen wor-J den gebouwd. Aldus blijft nog de| vraag bestaan wie de tweehonderd Het Pvd A-raadslid wees er ook op. dat de woningen in dit nieuwe deel van Middelburg-Zuid in de duurdere sector zullen vallen en huren van 300 tot 500 gulden zullen moeten opbren gen. Er rekening mee houdend, dat de; behoefte aan goedkopere woningen in de stad nog steeds groot is en voorts! gelei op liet feit, dat ook in de Griffioen II weer duurdere woningen! zullen worden gebouwd, achtte de heer Gillissen de vraag gewettigd of het niet langzamerhand tijd werd om ook eens „nee" tegen de beleggers te resterende woningen zal bouwen. Zo zeggen. De percelen zouden dan voor zei de heer Gillissen, die daarom ook de voorkeur gaf aan een werkelijk afgerond bouwplan. Want. zo vervolg de hij, als noch de beleggers noch de goedkopere, bijvoorbeeld premiewo ningen. kunnen worden gebruikt. Wethouder Baars wilde de heer Gillis sen in een bepaald opzicht zeker bij vallen. „We moeten zodanig bouwen dat de harmonie tussen de versenden- de bouwsectoren niet wordt ver-1 stoord. We moeten echter blij zijn! mee de belangstelling van de beleg- gers. De stad is tenslotte niet gebaat met alleen maar goedkope woningen. Ik zou daarom niet zover willen gaan als de heer Gillissen en .nee" zeggen! regen deze beleggers." Aldus de heer; Baars, die hieraan nog toevoegde dat eenmaal aangegane verplichtingen ook dienden te worden gehonoreerd. Tot de heer Akkerman zei de heer! Baars nog. dat het hier volstrekt niet ging om „verscholen activiteiten" vam b en w. Het college had trouwens del bevoegdheid om de globale uitwerking] van het bestemmingsplan ter hand te nemen. Naar zijn mening had het college en de commissie ruimtelijke ordening, waaraan een en ander was voorgelegd, hier trouwens een zeker mandaat. Met betrekking tot de bouwactivitei- (Zie slot pag. 2 kol. 1 weekend Labour zou tcgc:: de EEG zijn. !i;j VdV-n historische parallel: „Het is precies als In de Jaren dertig; toen waren de socialisten vóór herbewapening, maar dan niet onder Chamberlain". Met andere woorden: Labour zou wel vóór de EEG stemmen als er maar geen conservatieve rege ring was. Het is nogal ongenuanceerd gezegd, maar er zit een kern van waar heid in. In werkelijkheid is een grote meerderheid van de Labour partij tegen aansluiting van Engeland bij de EEG, terwijl daarentegen de leiding vóór is. Die leiding zou het congres wel hebben meegekregen als Labour thans rege ringspartij zou zijn geweest, maar nu dat niet het geval is. zeggen de Britse socialisten „nee" tegen Europa. Zij hebben nu een mogelijkheid er bi- om de conservatieven aan te vallen. Zelfs zouden ze niet terugschrikken voor tus sentijdse verkiezingen, een soort refe rendum via de parlemenraire stembus. De conservatieven zullen dat echter wel weten te verhinderen. Voor Harold Wilson, de leider van de Britse socialisten, was de toe stand tijdens het afgelopen Labour- congres niet makkelijk: in het verleden is hij immers een felle voorvechter van de Britse toetreding geweest. Jn een Engelse krant lazen we een rake ka rakteristiek: .Arme Harold, als hij uit de Europese beker drinkt, is het water vergiftigd, doet hij het niet, dan sterft hij van de dorst" Wat Wilson In feite deed: een slok nemen om die onmid dellijk weer uit te spuwen. Hij ver klaarde namelijk nog altijd voor stander te zijn van Er.gelands toetre ding. maar in géén geval onder de voor waarden, die nu door de conservatieve regering zijn bereik' In dit verband noemde hij de EEG „een door regels geringeloorde bureaucratie", een op merking die de Britse socialisten wel zal hebben aangesproken: ze doet na melijk denken aan de ..nieuwe klasse" van technocraten, die jaren geleden al door de Joegoslavische marxist Djilas zo fel is gekritiseerd. Wilson heeft een jargon gebruikt, dat socialisten met enige kennis ten meestal ook afkeer) van Marx makkelijk aanspreekt. Hoe dan ook. Labour is tegen, officieel om dat de voorwaarden niet goed zijn. in werkelijkheid omdat men „gewoon te gen" is. W,;.-.rom tegen? Waarom zijn er zo veel Engelsen, die de EEG afwij zen. ook buiten de socialisten0 In menig opzicht zal er vermoedelijk sprake zijn van een niet precies weten wat er nu aan de hand is. Daaraan is dan de emotie van de angst verbonden, de angst voor eventueel nadelige ge volgen. In februari en maart van dit jaar hield de Europese beweging een enquête in Engeland over de kennis van de Britten inzake de EEG en het resultaat was niet erg opgewekt- zeven procent van de Britten meent, dat ook Amerika lid ls van de EEG. vier pro cent gaat er van uit dat Rusland en Zuid-Afrika erbij horen Slechts één op ae vijf Britten :s in staat om de zes lidstaten correct op te noemen. Kennis over de EEG is derhalve niet algemeen. Daarbij moet ook worden gewezen op zowel het „imperialistisch" denken van de Britten als op hun „eilandelijk" karakter. Eeuwenlang heeft men ge dacht vanuit een zeker isolement, maar bovendien heeft men het Britse eiland kunnen uitbouwen tot een wereld macht. Een dergelijk isolement is nie: zo maar weg te denken, terwijl het verder voor menige Brit onvoorstel baar is. dat zijn land een tweederangs- natie is geworden. Bij dit alles moet ook worden over wogen, dat de huidige discussie in Engeland over ae EEG niet altijd uitmunt door helderheid en scherpe analyses. Er wordt nogal wat door elkaar gehaald. Een dergelijke discus sie is echter in een zaak als deze haast onvermijdelijk: er zijn zoveel verschil lende punten aan de orde landbouw, veeteelt, staalindustrie, en wat niet al dat altijd wel belanghebbenden zijn te vinden, die op grond van hun wel begrepen eigenbelang '.dór of tegen zijn. Zij komen niet alleen met hun eigen argumenten, maar lenen er ook nog wat bij anderen om aldus fel en eenzijdig hun tegenstanders te bestrij den. Dergelijke debatten worden nu al maanden weerspiegeld in de Britse kranten, ingezonden stukken, radio- en tv-uitzenöingen enz. In een dergelijke sfeer is het werkelijk belang voor En geland bij de toetreding tot de EEG niet heel precies meer te meten, ae emoties laaien te hoog op. In het algemeen blijkt dat economi sche twistpunten de hoofdmoot van het debat vormen. Gevolg: ideële kanten komen onvoldoende aan de or de. Toch zijn die er. De befaamde his toricus Arnold Toynbee heeft daarop in het juninummer van Encounter ge wezen: .Ik ben voor toetreding zelfs als mij zou worden duidelijk gemaakt, dat dit voor Engeland economisch schadelijk zou zijn" De Europese na ties, zouden indien zij verdeeld blij ven tenonder kunnen gaan in een wereld, die giganten telt als Amerika. Rusland en China. Zouden 2ij echter samengaan, dan is er een kans dat ze zichzelf kunnen blijven, aldus de strek king van Toynbees betoog. Een zelfde toon kan men terugvinden in het wit boek van de Britse regering over ae EEG: toetreding van Engeland is niet alleen in het belang van het Britse volk, maar in dat van geheel West- Europa. ,De betrekkingen tussen C Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1