PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET TREKT LOONMAATREGEL IN MET TERUGWERKENDE KRACHT Daders staatsgreep in Marokko gefusilleerd Watervervuiling Walcheren baart zorgen Bruce zou zich uit V ietnam-gesprekken willen terugtrekken Aanvallende kadetten onder invloed stimulerende tabletten Vandaag in de krant... WATERSNOOD IN COLUMBIA William Porter wellicht vervanger GEVECHTEN IN LONDONDERRY WATERSCHAP WALCHEREN: VERDER WERKEN AAN CENTRALE PERSLEIDING Zone en DÏJR Man in Waal verdronken J14e jaargang no. 162 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELB U RGSE, VLI SS 1NGS E, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrectla NV B«h. MIJ. van a> C lur. VII»., VVtliir. 56-60. ti Ziarlkie*, r.4. tal. 1346. ad> Woensdag 14 juli 1971 Militairen vast in het veen Pagina 9 35*100. Pro. WERKGEVERS: „GELIJK MET PRIJSBESCHIKKING" Een beeld van de bespreking tus sen iverknemers en regering in het Catshuis te Den Haag. V.l.n.r. premier B. Biesheuvel, drs H. ter Heide N.V.V.minister Boersma. J. Lanser (C.N.V.J, minister H. en P. J. J. Mertens RABAT (AFP) Tien hoge of ficieren die hebben deelgeno men aan de zaterdag mislukte staatsgreep in Marokko zijn dinsdagmiddag gefusilleerd. De terechtgestelden zijn de gene raals Hamoe, Bogrin, Habibi, Moestapha, de kolonels Che- loeatï, Feneri, Lakbir, Belabsir, Ammi, Aboe Bari en majoor Manoezi. De officieren zouden volgens het mini sterie van voorlichting „leve de ko ning" „leve Hassan de tweede" hebben geroepen vlak voordat zij onder de van het vuurpeloton vielen. tien officieren werden geboeid in naar de executieplaats waar zij, op tien meter van elk voor een vuurpeloton te slaan. Voor de executie de onderscheidingstekens van hun uniformen verwijderd. Va de terechtsteling defileerden mili- :airen van leger, luchtmacht en marine angs de stoffelijke overschotten om ieze te bespuwen. Marokkaanse autoriteiten hebben de met veel publiciteit omgeven. Marokkaanse radiostations heb op de plaats van de executie opna- gemaakt waarin de laatste ogen van de officieren werden vast- telegd. Mie radiostations zonden het geluids- )andje uit. Achtereenvolgens hoorden le luisteraars bevelen in het Arabisch, teroep van officieren, het ,.l°ve koning ïassan", dat de geëxecuteerde officie-, en zouden hebben geroepen, daarna salvo van het vuurpeloton, en dan egen een achtergrond van kreten de De macabere opname met de nieuwsberichten uitge- en in een totale stilte beluis- erd. De terechtstellingen vonden plaats in 'en militair kamp in het gebied van' tabat. Een nadere aanduiding is niet, legeven. Twee andere leiders van de itaatsgreep kwamen om het leven bij le gevechten die op de aanval op het van de koning in Skhirat volg- Dat waren kolonel Ababoe, com- van de militaire academie te en het hoofd van het mi- itaire huis van de koning, generaal dedboeh. De laatste zou in de conster- rntie door een muitende cadet zijn toodgeschoten- Kazemii De cadetten van de militaire academie 'an Aharmoemoe. die zaterdag deel- lamen aan de staatsgreep, waren met tabletten in een toestand 'an razernij gebracht en liun was wijs Nieuws uit binnen- en buitenland pag: 1,3 en 9 Nieuws uit Zeeland pag. 2,5,6 en 7 Sport: pag. 11 en 12 Radio-tv: pag. 17 Financieel nieuws: pag. 19 gemaakt dat de koning in gevaar was. Het onafhankelijke Marokkaanse dag-I blad „La Depeche" zegt dit in een re-i laas over de gebeurtenissen van diel dag. Volgens liet blad had kolonel I Ababoe, in verband met de promotie van de cadetten, toestemming" gekregen militaire manoeuvres te houden. Hij) had daarvoor de beschikking gekregen over vijftien vrachtauto's met munitie.; Met deze en een aantal vrachtwagens! van de academie zelf ging zaterdag-: ochtend 'n colonne met kolonel Ababoe op weg naar Casablanca, via Rabat. Na-' dat het konvooi door Rabat was ge trokken werd halt gehouden om te' eten. In het voedsel dat aan de cadet ten werd verstrekt hadden vertrouwe-j lingen van de kolonel stimulerende! middelen gedaan, die. aldus „La Depe che". de cadetten in een toestand van razernij moesten brengen. De invloed van deze middelen zou na een uur merkbaar worden. De colonne zette zich na de maaltijd weer in beweging. Onderweg vond BOGOTA (AFP) De toestand in liet zuidwesten van Columbia, waar door de overstromingen al honderden men sen om het leven zijn gekomen, wordt steeds ernstiger. De rivieren zijn door de al een week durende aanhoudende regens alle bui ten hun oevers getreden Het ernstigst zijn getroffen de gebieden van Huila, Caqueta en Putumayo. Het water be dreigt nu ook andere streken. Er is een luchtbrug naar de rampge bieden ingesteld, daar de wegen onbe gaanbaar zijn. met vliegtuigen worden nu voor de slachtoffers levensmidde len. medicamenten en tenten aange voerd. ontmoeting plaats met generaal Med- boeh, hoofd van het militaire huis van de koning. DEN HAAG (GPD) Het kabinet zou. naar wij uit betrouwbare bron vernemen, hebben besloten de loonmaatregel met terugwerkende kracht in te trekken. Dit als antwoord op de bereidheid van de vakbeweging om al afgesloten contracten die onder de werking van de loonmaatregel vielen of zouden gaan vallen, niet open te breken. Die toezegging deed NVV-voorzitter drs H. ter Heide, zoals gemeld in de SER-vergadering van afgelopen vrijdag. Het kabinet heeft volgens onze zegsman afgezien van de mogelijkheid de loonmaatregel „per heden" ongedaan te maken, omdat dit technisch teveel problemen zou geven. Intrekken met terugwerkende kracht betekent, dat de regering, na overleg met de sociale partners over procedure en tijdstip, net zal. doen alsof de loonmaatregel nooit heeft bestaan. Of het zelfde zal gelden voor de prijsmaatregel, is nog niet zeker. Het kabinet houdt, nog steeds volgens onze zegsman, zoveel mogelijk rekening met de wens van de SER om ook de calculatiebeschikking zo spoe dig mogelijk te schrappen. Dat er om technische redenen enig tijdverschil in kan zitten, acht de vak- bewegirtg in ieder geval niet bezwaarlijk. Tot zover onze inlichtingen van betrouwbare zijde. Premier Biesheuvel heeft gisteren evenwel geen datum genoemd voor het intrekken van de loonmaatregel. Na het oriënterend overleg tussen regering en vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers gister middag in Den Haag zei hij, dat nog geen beslissing was gevallen. Dat zou pas gebeuren, nadat ook de organisaties van land- en tuinbouw en van de middenstand zijn gehoord. medio december vorig: jaar tegen de loonmaatregel stemde, kon gistermid dag tijdens een persconferentie in bet Haagse Catshuis nog geen exacte da tum voor het afkondigen van intrek king van de loonmaatregel noemen. Die datum heeft overigens op zichzelf niet zoveel betekenis, als hel toch om terugwerkende kracht tot vorig jaar december gaat. Wat de vakbeweging betreft, die giste ren in de personen van de drie centra le-voorzitters Ter Heide (N.V.V D. Mer tens (N.K.V.) en Lanser (C.N.V.D een informele ontmoeting had met pre mier Biesheuvel en de ministers Nelis- sen (financiën), Boersma (sociale za ken) en Langman (economische za ken) hoeft er. nadat de meningen van de sociale partners zijn gepeild geen formeel overleg meer te komen om tot intrekking van de maatregelen over te gaan. Dat zou volgens de vakbeweging kunnen gebeuren door alleen de loon- technische commissie van de Stichting van de Arbeid in te schakelen. Uitgaven Uitroeien Na het vertrek van generaal Medboehl richtte kolonel Ababoe zich lot zijn j cadetten. Hij vertelde hun dat menj hem had gewaarschuwd dat de koning in groot gevaar verkeerde. „Hel is on-! ze plicht hem te hul)) te komen en zijn, vijanden uit te roeien", zou de kolonel tegen zijn door de stimulerende midde len steeds opgewondener rakende man-, ncn hebben gezegd. In deze toestand, zo gaat het blad ver-j der, reden de tot de tanden gewapende! cadetten in snel tempo naar het ko-j ninklijk paleis, waar het bloedbad! plaatsvond. Generaal Medboeh. het hoofd van het militaire huis van de koning, had in middels zijn voorbereidingen getrof fen. Zo had hij ervoor gezorgd dat de militaire bewaking licht was. Bij de aanval op het zomerpaleis zijn 92 men- sen om het leven gekomen, zo heeft het Marokkaanse ministerie van voor-| lichting dinsdag officieël bekendge maakt Het ministerie heeft een lijst I met de namen van 67 slachtoffers ge-| publiceerd, 25 lijken zijn nog niet, geidentifeerd. Het ministerie verstrek te geen definitieve opgave van het aan tal gedode muiters- De laatste officiële mededeling hierover dateert van zon dag. Toen werd bekendgemaakt dat 168 muitende militairen waren gedood en 650 gevangengenomen. Over de verliezen tijdens de gevechten zaterdag en zondag in Rabat tussen muiters en ordetroepen zijn geen cij fers bekendgemaakt. Onder de slachtoffers in het zomerpa leis zijn een minister, twee ambassa deurs (van België in Marokko en van Marokko in Senegal), vier generaals, Zie slot pag. 3 kolom 1 Over de sombere visie van arof. Zijl- stra. president van de Nederlandsche Bank t.en aanzien van het overheidste kort op de begroting 1972 is tijdens het zakeliik gedeelte van het informele overleg niet gesproken, zo verzekerde premier Biesheuvel. ..Het is duidelijk dat de overheidsuitgaven zeer fors gaan stijgen. Met meer dan zes pro cent. Dat betekent dus ook meer dan 1600 miljoen", zo zei hij. Hij voegde eraan toe. dat er eerder sprake is van een herwaardering van overheidsuitga ven om ruimte te scheopen voor nrioriteiten van bezuinigingen en dat er daarnaast ook van lastenverschui vingen sorake is. Refererend aan .Steenkamos catechismus" zei de pre mier dat in het regeerakkoord al de zorg is uitgesoroken dat het om meer uitgavenbeoerkingen zou kunnen eaan dan de bekende 900 miljoen. „Maar boe de begroting eruit komt te zien weet zelfs de minister van financiën nog niet. Het overleg over de miliar- dennota looot door tot 10 seotember. En in de li id dat ik nu premier ben heb ik al wel geleerd, dat er eerder op tegenvallers dan op meevallers moet worden gerekend" aldus de her Bies heuvel. Aan het: overleg met de sociale pari-, ners hecht het nieuwe kabinet grote betekenis. Van de zijde van de vakbe weging bleek daar veel waardering voor te bestaan. ..Heel wat anders dan als een schooljongen met een loon maatregel in de hoek te worden gezet", zo typeerde N.V.V.-voorzitter Ter Hei de het begin van lv' nieuwe klimaat. NEW YORK RTR) In Ame rika gaan geruchten dat de leider van de Amerikaanse de legatie bij de Vietnam-bespre-j kingen in Parijs spoedig zou' worden vervangen. De Ameri- j kaanse onderhandelingsdelega tie in Parijs heeft dinsdag geen commentaar op deze berichten, j „We geven geen commentaar tot het Witte Huis op deze be richten heeft gereageerd", zei' woordvoerder Ledogar. Hij ging ook niet in op berichten als zouden er grore verschillen van inzich ten bestaan tussen de 73-jarige Bruce en het Witte Huis over de vraag hoe de communistische tegenpartij moet worden behandeld. De huidige Ameri kaanse ambassadeur in Zuid-Korea, William Porter is genoemd als moge lijke vervanger van Bruce, en hoewel, Nixons adviseur Henry Kissinger maandag in Parijs nog verklaarde dat „president Nixon het volle vertrouwen heeft in Bruce" bleek na zijn terugkeer in San Clemente waar hij verslag aan de president gaat uitbrengen, dat de mogelijkheid dat Bruce wordt vervan gen zeker niet denkbeeldig is Habib, de vredesbesprekingen gaat ver laten zou hiermee verband kunnen, houden. De potentiële opvolger van Bruce. Wil liam Porter, wordt omschreven als een van Amerika's twee of drie topdiplo-j maten. Met zijn 56-jarige leeftijd is hij aanzienlijk jonger dan Bruce. Het isl niet duidelijk wanneer de vervanging! zou moeten plaatsvinden De vredesbesprekingen bevinden zich momenteel in een delicate fase waarin, cle Verenigde Staten verduidelijking j willen verkrijgen van het zeven pun-l ten omvattende vredesplan dat de Vietcong op 1 Juli op tafel heeft ge legd. Optimistisch Niet definitief Programmering Minister Boersma deelde ter perscon ferentie mee, dat gestreefd wordt naar programmering op middellange ter mijn op het terrein van de sociale voorzieningen. Hij noemde: optrekking' van de a.o.w. en a.w.w. tot het netto minimumloon. de w.a.o. voor zelfstan digen. de zaak van de ex-i.w.i.-rente- trekkers. En aan de andere kant: wel ke beperkingen kan de kostenstijging voor de sociale verzekeringen worden opgelegd en welke rol kan daarbij de kinderbijslag spelen. Over deze punten slot pag. 3 kolom 5) Regeringskringen in Washington ont kennen. dat er al een definitieve beslis sing is genomen maar lieten wel door schemeren dat Bruce zelf had besloten zich terug te trekken en dat hij spoe dig zal worden opgevolgd door Wil liam Porter. Later hebben ofifciële kringen rond het „westelijke Witte Huis" in San Cle mente gezegd da: de vervanging van David Bruce slechts een kwestie van tijd is. Men voegde er an toe dat wordt gedacht in termen van een of twee maanden. En al heefl de Washington Post dan waarschijnlijk gelijk dat Bruce op dok tersadvies heeft besloten zijn functie neer te leggen, het bericht van de; Amerikaanse televisiemaatschappij j N.B.C. dat de regering in Washington ontevreden is over de manier waarop Bruce relaties heeft onderhouden me: de communistische delegaties bij dei besprekingen schiint ook gronden van waarheid te bezitten. Het bericht vani de Washington Post dat ook de Ameri- j kaanse nummer twee in Parijs. Philips Volgens secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties zijn de voor uitzichten op een vreedzame oplossing, van de Vietnamoorlog „momenteel be ter dan ooit. sinds het begin van de Parijse vredesbesprekingen". Een woordvoerder van de V.N. die ten overstaan van journalisten het stand punt van Thant vertolkte zei. dat dit; gebaseerd is op inlichtingen, die de se-' cretaris-generaal „van verscheidene j Ilij weigerde nader op dit punt in te gaan maar het is bekend dat Thant voortdurend in verbinding staat met: Hanoi via lidstaten van de V.N. die nauwe betrekkingen met Noord-Viet nam onderhouden. LONDONDERRY (AP) Bij een fa briek voor auto-onderdelen in London- deny is gisteren een hevige vechtpar tij ontslaan tussen katholieken en Britse militairen. De fabriek ligt naast een militaire j post, die de afgelopen acht dagen! herhaaldelijk door betogers is aange vallen. De katholieke gemeenschap van Londonderry is woedend over het feit dat vorige week twee burgers door militairen zijn doodgeschoten. Volgens het leger droegen zij wapens en hadden zij op militairen geschoten republikeinse leger. Toen de ongeveer 300 arbeiders van; de Essex Internationa fabriek tijdens! de lunchpauze het fabrieksterrein ver lieten, werd de legerpost met stenen bestookt. De soldaten beantwoordden de barrage met het afschieten van rubberkogels. GRENZEN OVERSCHREDEN IN ARNEMUIDEN EN KLEVERSKERKE MIDDELBURG De vervui ling van het binnenwater in het gebied Arnemuiden en Klevers- kerke neemt steeds ernstiger vormen aan en heeft reeds lang de grens van het aanvaardbare overschreden. De oorzaak van deze vervuiling is voornamelijk gelegen in de langzamerhand totaal onvoldoende capaciteit of overbelasting van de zuive ringsinstallatie in Arnemuiden. Het dagelijks bestuur van het Water schap Walcheren maakt er melding van in het jaarverslag en deelt mee. dat thans in samenwerking met de gemeente Middelburg een oplossing wordt voorbereid, waarbij in afwacli-j ting van de totstandkoming van de centrale persleiding voor W»Ichereni als voorlopige oplossing de riolering van Arnemuiden i i het pompgebouw op het grootïndustrieterrein op de persleiding van Middelburg wordt aangesloten. Ook verschillende andere, zuiveringsinstallaties op Walcheren blijken of niet naar behoren te wer ken of een onvoldoende capaciteit te' hebben. Zo kunnen de installaties te Aagteker- ke, Grijpskerke en Meliskerke niet meer aan de gestegen behoeften door uitbreiding van de bebouwing en toe genomen recreatie voldoen. De ïnstal-1 latie in Nieuw- en St. Joosland werkt nog steeds niet naar behoren. Het waterschap ontvangt ook klachten van binnenvissers over de toenemende waterverontreiniging in de watergan gen in de omgeving van Nieuw- en St. Joosland, waardoor er praktisch geen sprake meer is van enige visstand ter plaatse. Bij de gemeente Middelburg is aangedrongen op spoedige realise ring van het plan om de zuiveringsin stallatie te Neiuw- en St.. Joosland aan te sluiten op de in de directe omgeving liggende persleiding van Middelburg naar de Westerschelde. Kuslriolering Het waterschap wijst er verder op, dat een centrale zuivering en riolering in Biggenkerke in 1970 nop niet. word! verwezenlijkt. Met de uitvoering van! de eerste fase van de aan te leggen; kust riolering m het plan Dishoek is een begin gemaakt. De afvoer van slechts gedeeltelijk gezuiverd afvoer- water vormt hier. tot dat de centrale; persleiding op Walcheren zal zijn ge-j reed gekomen, een moeilijkheid. De werking van de zuiveringsinstalla tie in Zoutelande was ook vorig jaar; niet optimaal, terwijl de rapporten over lozing van afvalwater op het. polderwater, afkomstig van de huisjes, op het kamphuttenterrein aan de Mel- seweg in de gemeente Valkenisse „ma tig zijn", zo meldt het verslag. Vooral in het seizoen bleek de betrokken installatie overbelast. Ook hetgeen de zuiveringsinstallatie in Vrouwenpolder „produceerde" voldeed niet aan de gestelde eisen. Als voor naamste oorzaken daarvan worden aangegeven de uitbreiding van de woonkernen en het toerisme in het i zomerseizoen, Het water afkomstig' van de omgeving liggende kampeerter reinen had eveneens een nadelige in-1 vloed op de kwaliteit van het water I in de polder. In het verslag komen nog enkele andere kampeerterreinen ter sprake Het waterschap wijst daarbij ook op de noodzaak van aansluiting daarvan! op het centrale pereleidingnet. De in vervuiling, door het niet aangesloten! zijn op een persleidïngp van enkele in liet topseizoen overbelaste Walcherse' kampeerterreinen, bleek in 1970 te zijn afgenomen De zuiveringsinstalla tie in Serooskerke functioneert niet' naar behoren. De verontreiniging van het polderwater in de Zuidwatering was ook vorig jaar weer aanzienlijk, voornamelijk als gevolg van overoe lasting van de zuiveringsinstallatie in; Oost-Souburg. Deze rechtstreekse ver vuiling van het polderwater zal overi gens spoedig door de totstandkoming van de voorlopige persleiding via de Spuikom Ritthem naar de Wester schelde worden opgeheven. Ten aanzien van de alvoer van het afvalwater van de gemeenten Middel-i burg en Vlissingen. via persleidingen naar de Westerschelde en van del werking van de zuiveringsinstallatie te West-Souburg bevat het verslag geen bijzondere opmerkingen Zeewater Naar aanleiding van publikaties ovev| de minder goede hoedanigheid van| het zeewater in de omgeving van de; badstranden. met name in Vlissingen, mede een gevolg van niet of onvol-! doende gezuiverde lozingen herin-) nerf het bestuur eraan dat het water-1 lijkheid heeft voor de hoedanigheid; van het water binnen het gebied en derhalve niet voor Jiet buitenwater. Aan de andere kant beïnvloedt de .zelfreinigende capaciteit" van de Westerschelde „toch de mate waarin; het waterschap aan zijn opdracht zal kunnen voldoen. Aldus het hestuur. dat verder opmerkt dat Walcheren een concreet belang heeft in dc vorm van het nog in voorbereiding zijnde project voor een centrale persleiding, die van de rand en plattelandsgemeenten alsmede van! Middelburg en Vlissingen en van ver-; spreid liggende kampeercentra het af valwater moet verzamelen en in de Westerschelde afvoeren. In dit verband wordt onder meer nogl gesteld, dat indien aan de lozing op de Schelde maximale eisen worden j gesteld, de eisen aan lozing op polder- water dienovereenkomstig zullen moe ten zijn. in ieder geval hoger dan de thans gestelde normen. Dat een «spoedige realisering van dit project, dat naar gelang van vorm en uitvoering lussen de zestien en zesen twintig miljoen gulden zal vereen, noodzakelijk is blijkt uil de toestand van de individuele zuiverïngs en lo zingsinstallaties op Walcheren. Aldus onderstreept nog eens het waterschap! dat tenslotte opmerkt, dat met de: gemeentebesturen aan dit i-.rntp.-i t In West-Duitsland :s de/.e weck bekend gemaakt, dat 1% he: '•v00rd ..zone" als aandui- ding voor de DDR de Du:- se DemocratjSI;oe Republiek. in Nederland beter bekend ais „Oost-Duitsland" niet meer zal worden gebruikt in officiële stukken. Konrad Ahlers, de woord voerder van de Westduïtse regering, verklaarde dat de oude naam niet lan ger meer geschikt wordt geacht „met het oog op de politieke ontwikkeling". En daarmee verdwijnt dan een na oorlogs spraakgebruik, dat mede een functie vervulde in de koude oorlog. In West-Duitsland heeft het woord „zone" na de tweede wereldoorlog een kwade klank gekregen, ondanks de poëtische toon, die het vroeger had. Na de oorlog kreeg het direct een nieuwe betekenis in de Duitse taai eigenlijk was het als zodanig een angli cisme. Duitsland werd namelijk inge deeld in vier bezettingsgebieden, een Amerikaanse, Engelse, Franse en Rus sische zone en daarmee kwam een aan gepast taalgebruik op gang. Aanvanke lijk werden namelijk de vier zones als afzonderlijke eenheden beschouwd met als gevolg, dat men sprak over „zone- grenzen", over „interzonaal verkeer" en meer van dat fraais. Aan dit spraakge bruik kwam een eind toen de Bonds republiek werd ge- sticht in 1949: van af september van dat jaar ging het staatsgezag in de westelijke bezettings zones over op ae nieuwe republiek. Zij kreeg een eigen grondwet In de preambule van deze grondwet bleef men echter rekening houden met de Duitsers in de Sowjet-Russische bezet tingszone. Men stelde namelijk ook te spreken voor die „Duitsers", die het niet mogelijk was aan de totstandko ming van de grondwet mee te werken". En voorts werd het gehele Duitse volk „blijvend aangespoord om in vrije zelf beschikking de eenheid en de vrijheid van Duitsland te voleindigen". In deze twee zinnen werd duidelijk gemaak*. dat West-Duitsland zich als het „echte" Duitsland wenste le beschouwen. Dat was overigens theorie. Ongeveer tezelfdertijd kwam namelijk in de Russische bezettingszone de Duitse Democratische Republiek tot stand: op 7 oktober 1949 werd een grondwet vastgesteld voor het gebied, dat door Rusland werd bezet. In Bonn dacht men er echter niet aan deze DDR ie erkennen, men bleef uitgaan van de fictie: Duitsland is ondeelbaar. Deze politiek kreeg vooral gestalte in 1955. toen de Hallstein-doctrine van kracht werd: de bondsrepubliek wenste geen relaties te onderhouden met die lan den. die de DDR wel hadden erkend. Vandaar, dat men in West-Duitsland stelselmatig doorging de DDR aan te duiden als de „Sowjet-Russische be zettingszone", kortweg: de zone. Aldus werd dit woord een soort samenbal ling van allerlei onlustgevoelens, wrok tegen ülbricht en zijn regime, wrok ook tegen het uit eikaar vallen van het Bismarck-Reich. woede tegen de schei ding van families, afkeer vooral ook jegens het communisme. Het woord „zone" eens poëtisch in de mond van grote Duitse dichters werd be laden met negatieve sentimenten, hef werd zoals ons eens een Duitse col lega zei „de kortste anti-communis tische formule van de bondsrepubliek". De Duitse kranten ih de jaren van de felste afkeer wemelden van woorden, waarin ..zone" een nare bij klank had. Zo sprak men misprijzend over „zone-functionarissen", men schil derde de ellende van de „zone-vluchte lingen", men kwam ook met eigenaar dige ambtelijke uitdrukkingen, waar voor het Duits nu eenmaal geschapen schijnt. De grensovergang bij Helm- steldt de weg van West-Duitsland naar West-Berlijn kreeg bijvoor beeld de naam „Zonenrandbetreuungs- stelle". Een onvertaalbaar woord, zo Duits als het maar kan. Enfin, dat ai- les is nu wat naar het verleden ge schoven, Bonn heeft thans het woord „zone" voor de DDR officieel afge schaft. Met dit besluit is men dichter bij de politieke realiteit gekomen dan in de jaren van Adenauer en Kiesinger mogelijk werd geacht. Toen dacht men nog. dat de „quadriga", het vierspan op de Brandenburgse poort van Ber lijn vanuit het westen zegevierend het oosten zou binnenrijden. Het betreft hier een opvallend ver haal: de omkering van het vier span. Deze quadriga de zegekar van de godin Victoria op de Branden- burgse poort was tijdens de tweede wereldoorlog verwoest en moest wor den hersteld, Na jarenlange onder handelingen kwamen West- en Oost- duitse autoriteiten tot overeenstem ming: men zou het ding gezamenlijk vernieuwen. De giet mallen waren eigendom van Oost-Duitsland. het wes ten zou voor het materiaal zorgen. Zo gebeurde. Toen de Oostduitsers echter de vernieuwde zegewagen op de oude plaats aanbrachten, zorgden ze voor een fundamentele verandering. De kar had altijd met de rijrichting naar het westen gestaan, nu werd de wagen om gekeerd. de voorkant wees naar het oosten. De Westberlijners lachten er smakelijk om: „Victoria uit het wes ten rijdt zegevierend de zone van ül bricht binnen", vonden ze. Achteraf hebben ze toch geen gelijk gekregen. De rijrichting van Bonn is wel oost ge worden. maar niet erg zegevierend, veelmeer realistisch: de „zone" werd ook in West-Duitsland de DDR. Tl RL (ANP) In Tiel is in de rivier de Waal maandag het stoffelijk over schot van de 27-jarige E. L. R. Arts uit Overhasselt gevonden. De man was vrijdag in Nijmegen in de Waal Ca ar» Ui'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1