Apollo-15 astronauten gaan per auto „toeren" gedurende 67-urig maanverblijf Geen verzet meer tegen Hassan II Spanje gooit hoge ogen in Knokke FRIESE ELFSTEDENTOCHT OVER WATER GESTART OUD-VOORZIT- TER BIEWENGA VAN LANDBOUW SCHAP OVER LEDEN ONDER INVLOED DRUGS UIT RAAM GESPRONGEN Indonesische oud-ambassadeur Za'in: ONTWIKKELINGSPLAN VOOR 00ST- GRONINGEN EN WEST-SUMATRA „Machine-industrie in Oost-Groningen" bij Minister De Koster: „Bergen op Zoom oorzaak stagnatie kazerne verkoop" Koningin en prins naar Porto Ercole Afcent-generaal schiet hond neer BRAND IN TEGELEN BRANDWEER KOST GEMIDDELD ƒ8,92 PER PERSOON PER JAAR DINSDAG 13 JUtl 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 BERGACHTIGE LANDINGSPLAATS NAAST DE „APENIJNEN" (Van onze medewerker voor ruimtevaart) (GPD) Kol. David B. Scott en lt. kol. James B. Irwin zullen I op 30 juli aanstaande de zevende en achtste mens worden, die voet op de maan zetten, terwijl majoor Alfred M. Worden in de Apollo-15 baantjes om de maan trekt. Scott is de enige van het trio die ruimte-ervaring heeft: 251 uur en 43 minuten tijdens twee vluchten. De Apollo-15 start 26 juli en wordt op 7 augustus op aarde terugverwacht. Voor het eerst zullen mensen per auto over de maan toeren. Start 26 juli, terugkeer 7 augustus stel zou de belichting wel gunstiger maken, maar dan is de maanbodem ter plaatse weer te warm voor een veilig verblijf. Deze vierde maanlandingsvluclit (de schipbreuk van de Apollo-13 niet mee gerekend) verschilt in sommige op zichten essentieel van de voorgaande. In de eerste plaats is het een langdu riger vlucht, 12 dagen, waarvan bijna drie etmalen (67 uur) op de maan wordt doorgebracht. Apollo en maan lander moesten aan dit langduriger gebniik worden aangepast. In de tweede plaats nemen Scott en Irwin een maanautootje mee waardoor zij zich vlotter kunnen verplaatsen. In de derde plaats worden drie in plaats van twee uitstapjes gemaakt, samen voor ieder 20 uur. Zij maken daar door tezamen 40 man-uren buiten de maanlander vol, terwijl in de voor gaande drie expedities door zes man in totaal slechts 27 uur over de maan werd rondgewandeld. Tenslotte wijkt de landingsplaats in enkele opzichten sterk af van de vorige drie. De start is voorlopig bepaald op 26 juli om 14.34 uur Ned. tijd. Tot het laatste moment kunnen daarin binnen zekere gTenzen nog veranderingen ko men, maar van dit tijdstip af gere kend moet de maanlander aan de voet van het woeste maangebergte staan op 30 juli 23.14 uur. Na een verblijf op de maan van 66 uur en 58 minuten moeten Scott en Irwin op 2 augustus om 18.12 uur weer van de maan vertrekken om zich bij Wor den te voegen, die in de Apollo is gebleven en bijna drie dagen de een zaamste mens in het heelal was. De landing in de Pacific geschiedt bij een ongestoord verloop van de vlucht op 7 augustus om 22.30 uur. Aanvankelijk was de start vastgesteld op 25 juli. De zon zou dan bij aan komst op de maan ter plaatse 10 graden boven de horizon staan. De maanwandelingen van Shepard en Mitchell van de Apollo-14 hebben aan getoond, dat oriëntatie in het geacci denteerde maanlandschap zonder dui delijke herkenningspunten bij een der gelijke lage belichting zeer moeilijk is, Door een dag later te starten beginnen Scott en Irwin him maanuit- stapjes nu met een zonnestand van 12 graden boven de horizon. Langer uit- TURKEN SLAAGS MET BUURTBEWONERS OM „AFVALPROBLEEM" ROTTERDAM (ANP) In de nacht van zondag op maandag ontstond in de Oleanderstraat in Rotterdam-Zuid een W3ar gevecht tussen 21 Turken en een grote groep buurtbewoners, waarbij met eten werd gegooid. Aanleiding was het onbehoorelijke gedrag van dc bui tenlandse arbeiders, die vanuit hun pension etensresten op straat gooi den. Dit namen de omwonenden niet, die zich al weken lang hadden geërgerd aan de overvolle vuilniszakken aan de achterkant van het pand. Om half twee vannacht,was de strijd ontbrand. De politie greep in en bracht de Turken, die met alles begonnen te gooien wat in hun bereik lag, over naar het politiebureau. Het onderzoek werd ernstig bemoei lijkt doordat verschillenden niet of nauwelijks Nederlands spreken. Een tolk moest wat licht brengen in de linguïstishe duisternis. Om half drie was de rust in de buurt teruggekeerd. De 25 mannen, zullen niet gerechtelijk worden vervolgd. De arrestanten, 21 Turken, 3 Nederlanders en een Ier, werden maandag in de loop van de dag vrijgelaten na door de politie te zijn verhoord. „Zij zijn er met een reprimande van afgekomen", aldus een politiewoordvoerder. DEN HAAG (GPD) In Groningen is zondag overleden de heer A. W. Bie- wenga Wzn. oud-tweede kamerlid voor de AR en oud-voorzitter van het land bouwschap. De overledene bereikte de leeftijd van 68 jaar. Onmiddellijk na de tweede wereldoor log had hij enkele jaren zitting in de prste kamer en vervolgens vijf jaren in de tweede. Vanuit de Groninger cnnstelijke boeren- en tuindersbond werd hij in I960 voorzitter van landbouwschap. Hij bestuurde schap in de rumoerige periode van onlusten om de inning van de heffing,' ™er meer te Hollandscheveld, In neer de dit voorzitterschap Pe. begrafenis is donderdag te Garst- huizen (Gr.). AMSTERDAM (GPD) Onder in- iioed van verdovende middelen is dit weekeinde een zestienjarige Franse jongen uit een raam gesprongen van e eerste verdieping van het Amster damse jeugdcentrum Paradiso. De Jongen, afkomstig uit Lyon, is met mi ernstige kwetsuren in het Williel- "unagasthuls opgenomen. Ravijn door hoge bergen Even voor de landing zullen Scott en Irwin hun landingsschip over hoge bergtoppen voeren. Sommige toppen van de Apenijnen (zoals dit gebergte heet) rijzen op tot 2438 meter boven het omringende terrein. Zij landen op een bij vorige maanvluchten fotogra fisch goed verkend vlak terreintje naast de Hadley Rille tussen de Mare Serenitatis en de Mare Imbrium. Op die laatstgenoemde vlakte rijdt buiten bereik van de Amerikanen sinds vorig jaar november het Russi sche maanwagentje Loenochod-1 rond, Het is een veel ruwer terrein dan dat van de vorige landingen in de Mare Tranquillitatis, de Mare Procellarum en het Fra Maurocomplex. De landingsplaats ligt veel verder van de manequator (ca. 75 km) dan bij vorige vluchten, namelijk op ongeveer 25 graden, voorts 1125 km ten noord oosten van de Fra Mauro waar She pard en Mitchell in februari jl. land den en 965 km ten noordwesten van .Tranquillity base' waar de eerste menselijke voetstappen op de maan in juli 1969 werden gezet door Arm strong en Aldrin. De Hadley Rille aan de voet van de Apenijnen is een van de vele kloven in de maanbodem, over de herkomst waarvan men het nog niet eens is. Wellicht dat het bezoek van Scott en Irwin aan deze Rille enige ophelde ring zal verschaffen. De Hadley Rille is ongeveer 800 meter breed, 183 me ter diep en slingert zich over een afstand van 97 km door de maanbo dem. De wanden van de kloof zijn vrij glooiend. Druk programma Op de maan krijgen Scott en Irwin j een stevig bezet programma af te werken: drie uitstapjes van elk zes tot zeven uur, in totaal twintig uur. Tijdens hun eerste uitstapje maken zij hun maan-autootje bedrijfsklaar, waarna zij een automatisch „weten schappelijk station" op de maan in richten zoals ook bij vorige landingen is geschied. Dit Alsep (Apollo Lunar Surface Ex periment Package) omvat o.m. een seismometer, magneto-meter, zonnc- w ind-spectrometer, ionen-detector, stof-detector en een laser-reflector (groter dan die van de Apollo-11 14) benevens een kleine kern-reactor voor de energievoorziening. De inrichting van dit station zal langste tijd van het eerste uitstapje in beslag nemen. Maar er rest nog vol doende tijd voor het verzamelen van enig maan-materiaal (voor het geval van een overhaast voortijdig vertrek wanneer dit om welke reden dan ook nodig zou worden) en het testen van de maan-auto, waarbij vermoedelijk niet meer dan 3'/: kilometer zal wor den afgelegd. De Rover wordt pas intensief gebruikt tijdens de twee volgende uitstapjes, elk over een afstand van ongeveer 16 km. De eerste van deze ritten voert naar de rand van de Hadley Rille, de DEN HAAG (GPD) JDe Nederlandse hulpverlening aan Indo nesië kan in zulke banen worden geleid dat niet alleen Indone sië, maar ook Nederland ervan profiteert'. Dat heeft de 57-jarige mr Zairin Zain, de Indonesische oud-ambassadeur in Washington, verklaard. >e heer Zain, die indertijd een belang rijke rol heeft gespeeld hij het slui ten van het akkoord van New York (waarbij Nieuw-Guinea aan Indonesië werd overgedragen), heeft een plan opgesteld, waarbij de besteding de ontwikkelingsgelden rechtstreeks wordt gekoppeld aan de bestrijding van de structurele werkloosheid in Oost-Groningcn. De Nederlandse regering zou, volgens de heer Zain, moeten beginnen de vestiging van machine-industrieën in Oost-Groningen aan te moedigen. Hij denkt hierbij aan de Artillerie-Inrich tingen, de Machine- en constructie- werkplaats Tegelen NV en de Machi nefabriek Beuving NV in Stadskanaal, die metaal- en houtbewerkingsmachi nes' kunnen leveren, waaraan Indone sië behoefte heeft. Deze bedrijven zou den dan van de regering een al'zetga- rantie voor hun produkten moeten Buschauffeur door Ambonezen gemolesteerd HEILOO (GPD) Tijdens de laatste rit van Alkmaar naar Egmond aan Zee is de 37-jarlge buschauffeur G. Slnots door een vijftal jeugdige Ambonezen mishandeld. Aanleiding tot de vecht partij was het feit, dat de chauffeur een eind wilde maken aan het roken van de Ambonezen achter in de bus. Volgens de Zuidmolukkers zou chauf feur Slools bij zijn optreden enigszins beledigend zijn geweest. Teneinde hun misnoegen over het op treden van de chauffeur des te duide lijker te laten blijken hadden de Am bonezen bovendien de plaatskaarten- automaat meegenomen en elders ver stopt. De gealarmeerde rijkspolitie te Heiloo trof de chauffeur op een bank in de bus aan. De man was niet in staat verder te rijden. De Ambonezen werden bij het NS-station achterhaald. Nadat de gemoederen enigszins wa ren gekalmeerd slaagde de politie er in de vechtersbazen naar het politie bureau over te brengen. Nadat proces verbaal was opgemaakt kon het vijf tal huiswaarts gaan. krijgen voor een groot aantal jaren. Vakopleidingen De metaal- en houtbewerkingsmachi nes zouden, volgens de heer Zain, kunnen worden geplaatst in Indonesi sche opvangstcentra, waar werklozen met Nederlandse hulp tot indus triële arbeiders kunnen worden ge schoold. „Het mes snijdt dan aan twee kanten, terwijl er een vorm van ontwikkelingssamenwerking wordt ge creëerd die de aalmoes-gedachte ont beert." De heer Zain zou het experi ment voorlopig willen beperken tot West-Sumatra, dat dan als „proeftuin zou kunnen dienen. ICcsf-Sunwlro „Ik ben door mijn broer, die gouver neur is van West-Sumatra, aangezocht hem te vertegenwoordigen bij zijn po gingen om de hulp van de Nederland se regering en het zakenleven te ver krijgen voor de ontwikkeling van de provincie. Door de rijkdom aan mine ralen, de herstelde verbindingswegen en de natuurlijke haven Tadang lijkt dit gebied uitermate geschikt om als proeftuin te dienen." tweede door de berggebieden langs de noordflank van de Apenijnen. Klopboor-machine Tijdens hun ritten zullen Scott en Irwin veel maan-materiaal verzame len, fotograferen en ook grondonder zoek verrichten, onder meer door bo ringen. Daartoe nemen zij een soort veredelde klopboormachine mee. Deze boor klopt in een tempo van 2270 klappen per minuut. Gaten zullen worden geboord tot 3 meter diep met een diameter van 2.5 cm. De boor werkt zich door losse grond in een tempo van 150 cm per minuut, door basaltgesteente 8 tot 13 cm per mi nuut. De holle boorschacht van bori- um-glasvezel heeft snij randen van wol fram-carbide. Het is de bedoeling, grondmonsters van verschillende diep tes mee te nemen naar de aarde en voorts om in de boorgaten tempera- tuurmetingen te doen op verschillende dieptes met uiterst gevoelige thermo meters. Men wil iets meer weten over de warmteverdeling en warmtegelei- ding in de maankorst. Ruimtewandeling Wanneer Scott en Irwin zich na verla ten van de maan weer bij Worden in de Apollo hebben gevoegd, zal laatst genoemde tijdens de terugreis naar de aarde nog een kort „ruimtewandelin getje" maken. Hij moet dan een film- pak halen uit een camera, die huiten op de service module van de Apollo- combinatie is bevestigd. Worden zal met een lijn aan de Apollo verbonden blijven. Dit zal de eerste „wandeling In het niets" worden sinds de Russen Jelisje- jew en Chroenow in januari 1969 buitenom overstapten van de Sojoez-5 naar de Sojoez-4 en de eerste Ameri kaanse wandeling in de lege wereld ruimte sinds die van Aldrin tijdens de laatste Geminivlucht 111 november 1966. Vanuit de Apollocapsule zijn nog geen ruimtewandelingen gemaakt. Scott, Irwin en Worden, die op 6 juli in quarantaine gingen om infecties te voorkomen waarvan de gevolgen zich tijdens de vlucht zouden kunnen gaan openbaren, zullen na hun terugkeer op aarde niet meer drie weken in qua rantaine hoeven te gaan. Men is er thans van overtuigd, dat zij van de maan geen on-aardse ziektes zullen meebrengen omdat daar geen buiten aards leven in welke vorm dan ook DEN HAAG (GPD) Minister De Koster (defensie) ziet het belang in van een spoedige oplossing van de problemen die zijn ontstaan bij de onderhandelingen over de verkoop van de Wilhelmina-kazerne in Bergen op Zoom aan deze gemeente, maar gelooft niet dat er sprake is van stagnatie op korte termijn in de wo ningbouw ter plaatse. Dat blijkt uit het antwoord dat de bewindsman geeft op vragen van de heren Nijpels en Wilbers (beiden d'66), die vonden dat het rijk een veel te hoog bedrag vraagt te weten drie termijnen van een miljoen gulden en een vierde termijn van een nog vast te stellen bedrag. De minister wijst er nu op dat zijn ambtsvoorganger nog kortgeleden bij de gemeente erop aangedrongen heeft terug te komen op een aanvankelijke weigering tot medewerking aan een taxatie van de kazerne. Deze taxatie is nodig voor de waardebepaling door de minister van financiën van de kazerne. De onderhandelingen tussen gemeente en defensie zullen gevoerd moeten worden met deze waardebepa ling als uitgangspunt. Probleem voor defensie is op dit moment dat de kazerne eerst ver kocht kan worden wanneer een ver vangende ruimte is gevonden. Het stichten van zulke ruimte wordt op dit moment geraamd op 3 miljoen gulden. De opbrengst van de kazerne mag volgens de heer De Koster niet. lager liggen dan de onkosten die voor de nieuwe ruimte gemaakt moeten worden. Overigens wijst de minister erop dat de onderhandelingen gevoerd worden op initiatief van de gemeente, die ter plaatse graag wil bouwen, maar dat defensie de kazerne nog best bruik baar acht. DEN HAAG (ANP) De koningin en prins Bernhard zijn zaterdag ïn gezel schap van prinses Christina naar Porto Ercole (Italië) vertrokken. De prins is in zoverre hersteld dat hij met toestemming van zijn doktoren voor zijn vakantie naar Porto Ercole mocht vertrekken. In verband met haar werkzaamheden onder meer gesprekken met de leden van het nieu we kabinet zal de koningin woens dag voor enige dagen naar Nederland terugkeren. Opluchting De Israëlies zijn erg opgelucht dat de GENERAAL OUFKIR Slot van pagina 1 ken van woede en richtten zich met een zeker sadisme tot de overleven den: „ga op de rug liggen, nee, op de buik. handen omhoog, handen omlaag, handen op het hoofd". Tot een Franse arts zeiden zij: „attentie, attentie, ik ga schieten". Zij hielden voortdurend het geweer in aanslag. Tot een ander riepen zij „doe je riem af, maak je zakken leeg". Daarna begonnen zij opnieuw met „ga liggen, sta op, in de looppas". Het wrede schouwspel was nog niet geëindigd". Verscheidene sol daten pakten een mitrailleur en de genodigden van koning Hassan dach ten dat hun uur geslagen was. De broer van de koning, prins Moulay Abdoellah, werd getroffen en zonk bloedend neer. Tot verbazing van al len zei de prins nog „het is ontoelaat baar ze te laten liggen"... Kort daarop gingen de rebellen mili taire wagens in, hun wapens gericht op de ministers, hoge functionarissen, generaals en ambassadeurs, die nog steeds onder de brandende zon op de grond lagen. Toen ontstond paniek. Allen zochten hun toevlucht achter of onder auto's die in de omgeving ston den. Uit de militaire wagens schoten de soldaten, waarhij weer doden en gewonden vielen. Er kwamen andere opstandelingen, die bevalen dat nie mand zich mocht verroeren. Niemand mocht de gewonden te hulp komen. Daarop kwam het moment dat de koning dacht dat het met hem afgelo pen zou zijn. Een soldaat gaf enkele aanwezigen de order op te staan. Tot hen behoorde ook Hassan II. Het groepje verwijderde zich en een salvo weerklonk. Ieder dacht dat de koning geëxecuteerd was. Maar toen speelde zich een verbazingwekkende scene af. Een opstandeling presenteerde het ge weer. De koning beval hem: „rust". Hij gaf daaraan gevolg. „Ik reikte hem de hand en zei, wat let je mijn hand te kussen. Hij deed dat". De situatie veranderde op slag. Verschei dene rebellen herkenden de koning. Zij riepen: .Leve de koning". Sommi gen huilden. De koning citeerde uit de „fatiha", de eerste roerat uit de Ko ran, en de opstandelingen citeerden mee. De koning ging toen naar zijn gasten die nog op de grond lagen, de loop van geweren op hen gericht. Zij ston den op en riepen „leve de koning". De soldaten lieten hun wapens zakken. Voor alle aanwezigen gaf Hassan toen nieuwe bevoegdheden aan de minister van binnenlandse zaken generaal Ouf- kir, die kort daarop verscheen in het tenue van parachutist. coup tegen koning Hassan is mislukt. In Marokko wonen nog 35.000 joden de meesten zijn naar Israël geëmi greerd en koning Hassan heeft zich opgeworpen als persoonlijk bescher mer van de joden in Marokko. Hij heeft joodse vrienden, nog daterend van zijn studietijd, en onder zijn advi seurs en in de geheime dienst bevin den zich joden. Volgens zijn eigen zeggen heeft zijn vader, koning Mohammed de vijfde voor hij stierf, hem gevraagd er voor te zorgen dat de joden in Marokko goed behandeld zullen worden. In een v. ereld waar het onderscheid tussen joden en zionisten uiterst vaag is, is dat geen eenvoudige zaak. HOUTHEM BRUNSSÜM (GPD) Astrid, de bijna één jaar oude herders hond van de familie Hoen uit Hou- them-Valkenburg is zondagavond ge veld door een schot uit het geweer van een generaal. De generaal kwestie, sir Frederic Rosier, plaatsver vangend opperbevelhebber van Afcent, heeft gisteren ootmoedig zijn veront schuldigingen aan zijn buurvrouw aan geboden. De hond Astrid, die volgens de gene raal achter zijn schapen aan zat, heeft de aanslag overleefd. De plaatselijke veearts heeft met inspuitingen het leven van de hond kunnen redden. Tegen de generaal is door de mare chaussee in Maastricht proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishande ling. Daarna is de hele zaak overge dragen volgens de voorschriften aan het speciale detachement van de marechaussee bij Afcent. Mevrouw Hoen gisteravond: „er zijn nooit moeilijkheden met de buurman ge weest. Hij heeft me gezegd dat hij niet wist van wie de hond was waar op hij schoot. Astrid bloedde ver schrikkelijk". Met een enorme knal heeft de commissaris van de koningin in Friesland, mr H. Rxjpstra. maan dagmorgen om negen uur de ne gende „Friesche elf stedentocht over het water" weggeschoten. Het was het startsein voor een 225 kilometer lange tocht langs de elf steden. Een armada van ruim zeshonderd boten, een waarde vertegemvoordigend van ruim tien miljoen gulden, slingerde zich door de Leeuwarder grachten en kanalen op weg naar de eerste pleisterplaats: Dokkum. Het was een enorme drukte in de Friese hoofdstad Dank zi) een goede samenwerking tussen de politie te land en te water pro beerde men water- en wegverkeer zoveel mogelijk met elkaar te la ten harmoniëren. Het slaagde alle maal goed. maar daar is dan ook een voorbereiding van enkele maanden aan vooraf gegaan. In zijn toespraak herinnerde de commissaris er aan. dat hij begin dit jaar meegeholpen heeft om de meren schoon temaken. Hij hoop te. dal de kleine drieduizend op varenden van de grote plezier- vloot ditmaal extra rekening zul len houden met het schoon hou den van de Friese wateren en me ren. Na een behouden vaart-wens schoot hij een parachute de lucht in. waaraan zich even later de na tionale driekleur ontvouwde. De vloot kon vertrekken. Vandaag gaat de tocht vanuit Dokkum naar Franeker. woensdag van Franeker naar Bolsward. don derdag van Bolsward naar Sloten, vrijdag van Sloten naar Slaveren en zaterdag (de laatste etappe gaat men van Staveren naar Grouw. waar rond vijf uur 's mid dags de stoet wordt ontbonden. TEGELEN (ANP) Een brand in de dakpannenfabriek gebr. Laumans NV in Tegelen heeft maandag een schade van naar schatting 1 miljoen veroor zaakt. Het ovengebouw (produktie 50.000 pannen per week) en de droog zolders van de fabriek zijn verloren gegaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. De vrijwillige brandweren uit Tegelen en omliggende plaatsen en de beroeps brandweer uit Venlo hebben het vuur met vijftien stralen bestreden. Vorig jaar 111 doden en 247 min schade door brand DEN HAAG (ANP) Hoe gro ter een gemeente, hoe meer de brandweer per inwoner gaat kosten, In gemeenten met minder dan 30.000 inwoners schommelen de kosten tus sen ruim 4 gulden tot een kleine zes gulden per inwoner, maar in de grootste stad van ons land, Amsterdam, bedra gen de kosten van de brand weer ruim 22 gulden per in woner, zo blijkt uit de resul taten van de begrotingsenquê te, die de raad voor de ge- meentefinanciën heeft gehou den. I11 gemeehten tussen de 5000 en de 10.000 inwoners bedragen de kosten ongeveer 11 gulden per inwoner, in (Van onze rtv-redactrice) KNOKKE (GPD) De eer ste avond van de halve fi nale van het Knokke-festi- val is achter de rug. Als win naar is Spanje uit de bus gekomen. Spanje, dat aan de 152 punten, die het al had, nu nog eens 155 pun ten heeft toegevoegd en dus op een totaal van 307 komt. Een dus toch wel zeer stevi ge kanshebber voor de hoog ste prijs. Engeland en Frankrijk kwamen respec tievelijk op 142 en 147 pun ten uit de strijd tevoorschijn De moeilijkheid is nu wel, dat beider totaal op 291 staat. Als Roemenië, dat morgen de strijd tegen Nederland en België aangaat, een hoog aantal punten haalt, dan komen er vier groepen in de finale in plaats van drie. En daar heeft het reglement nog niet ii Aan het eind van deze avond werden nog aan ons voorgesteld drie zangers van de Amerikaanse ploeg, die hier buiten mededin ging meedoet. Zij zullen het op de grote superfinale, die hier de laatste dag gegeven wordt, op moeten nemen tegen de rijf Eu ropese zangers, die de hoogste persoonlijke cijfers behaald heb ben. Al zouden zij niet van het allerhoogste Amerikaanse niveau rijn. het is toch wel leerzaam te en-aren, hoe groot het niveauver schil is tussen wat Europa «1 wat Amerika te bieden heeft. Nog een klein prettig nieuwtje: Ellen Wills heeft haar koffer, die vol zat met avondjurken en die op de laatste buitenlandse reis ergens is zoekgeraakt tussen Am sterdam en Sopot, teruggekregen. Hij werd vandaag keurig op Schiphol afgeleverd. De koffer wordt nu per ijlbode naar Knok ke gebracht. gemeenten van 100.000 a 200.000 inwoners 12 gulden per inwoner. Voor Utrecht is het gemiddelde per inwoner 15,52 gulden, voor Den Haag 15,69 gulden, voor Rotterdam 17,69 gulden en voor Amsterdam 22.08 gulden, alles volgens de begro tingen voor 1971. Met kosten is bedoeld wat de gemeente moet be talen verminderd met inkomsten. Per Nederlander bedragen de kosten van de brandweer volgens de begro tingen van 1972, 8.92 gulden. De gezamenlijke brandweerkosten van alle gemeenten bedragen dit jaar 117,0 miljoen gulden tegen 95.1 mil joen gulden in 1969 en 82,4 miljoen gulden in 1968. De kosten van de drie grootste ge meenten tezamen bedragen resp 38,6 miljoen, 30,4 miljoen en 25,7 miljoen. Schade in '70: 247 min Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft uitgerekend, wat de brandweer in het afgelopen jaar heeft gedaan. De gemeentelijke brandweerkorpsen zijn dat Jaar bij 20300 branden opgetreden tegen 17800 in 1969. De bekend geworden directe financiële schade bedroeg 247 miljoen gulden (v j 181 min). Van deze schade werd 96 min veroor zaakt in fabrieken en werkplaatsen. 39 min in pakhuizen, loodsen en opslagplaatsen en 28 min in boer derijen. Rond 4400 braden woedden in woonhuizen en 1000 motorvoertui gen door vuur werden aangetast. Bos- en heidebranden kwamen ruim 1000 maal door. Oorzaken In ruim 5000 gevallen werd spelen met vuur of baldadigheid als oor zaak opgegeven, in 650 brandstich tingen, in 640 onvoorzichtigheid bij roken en in "bijna 1400 vlam vatten van licht ontvlambare stoffen. Er werden 111 dodelijke slachtoffers en 636 gewonden vermeld tegen resp. 73 en 953 in 1969. De korpsen bestonden uit rond 25200 man, waarvan ruim 2500 beroeps krachten, 22400 vrijwilligers en bij na 300 politie- of plichtbrandweer- leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 7