PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN AKKOORD OVER VISSERIJ Plannen in de maak voor toeristische stoomtram tussen Goes en Borssele LAATSTE VERZET IN MAROKKO GEBROKEN Premier Heath opent Britse EEG-campagne Aufoloc/i! op de maan REBELLENLEIDERS WORDEN VERHOORD Herkennings melodie D' Unieke persconferentie in Londen Vandaag in de krant... Vergissing Mislukte overval in Maastricht NOORD-VIETNAM ZOU VOELEN VOOR NEUTRAAL ZUID-VIETNAM HERINNERING AAN HET „ZAK"-SPOORTJE Hobby Zaterdags 214e jaargang - no. 161 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D E LBU RG SE, VLISSIN G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 juli 1971 Pagina 7 jsïjoo, pto..ih IN SEPTEMBER WEER GESPREK ENGELAND-EEC Jroepen die koning Hassan II trouw zijn, nemen rebellen gevan gen in de hoofdstad Rabat. (Van onze correspondent) BRUSSEL Onze nieuwe minister van buitenlandse zaken, mr N. Schmelzer, heeft gisteren, gesecundeerd door zijn collega, oude rot in het vak van de Europese landbouw, mr Pierre Lar- dinois, zijn debuut kunnen maken als lid van de EEG-minister- raad. Hij heeft het er, naar het zeggen van ooggetuigen niet- Nederlanders goed afgebracht. Dit gebeurde tijdens de discussie over, san de gemeenschappelijke markt, die bet visserijprobieem. met name het neerkomt op een Ierse bijdrage van 3' vissen in elkanders territoirale wate-: miljoen pond in het eerst jaar van ren van de leden van de gemeenschap het lidmaatschap, en van de landen die zich als lid hebben gemeld: Groot-Brittanme. Ier- j land en Denemarken. Er stonden enl staan nog steeds twee meningen tegen over elkaar. Van de ene heelt Neder land zich de zegsman gemaakt, van de andere Frankrijk. Nederland vindt,; dat wanneer zou worden afgeweken; van de omvang van de zones, waarin1 mag worden gevist, dat alleen betrek- j king kan hebben op nieuwe leden. Wat eenmaal is bereikt binnen de gemeenschap mag niet meer worden prijsgegeven. Daartegenover staat de Franse mening dat, wanneer wordt afgeweken van het basisreglement dat voor alle leden van de gemeenschap, oude zowel als nieuwe moet gelden. Eerst hebben de zes gisterochtend, onder elkaar gediscussieerd. Daarna met de respectievelijke kandidaatle- PREMIER HEATH RABAT, PARIJS (DPA, AFP, GPD, AP) De in de nacht van zon dag op maandag door koning Hassan II van Marokko aangekon digde executies van rebellenleiders zouden maandag zijn begon nen. De eigenlijke leiders van de revolte die zondag is neergeslagen zouden echter nog niet zijn terechtgesteld, maar nog steeds wor den verhoord. De stafchef van de Marokkaanse strijdkrachten heeft besloten reservisten op te roepen. De haven van Casablanca is maandagavond onder toezicht van het leger geplaatst. Grote detachementen van het leger hebben de haven bezet. Alle schepen die de haven verlaten of binnen varen, worden door het leger door zocht. Ook de bemanningen moeten zich aan een onderzoek on derwerpen. Via de radio heeft, Libië maandag de Marokkaanse legerofficieren opgeroe pen opnieuw te trachten de koning uit bét zadel te stoten. Maandagochtend zijn drie van de laat ste verzetshaarden in de hoofdstad in het gebouw van de VN en in twee regeringsgebouwen door militairen opgeruimd. Om Rabat werden straat versperringen aangebracht. Sedert za terdag-zijn 158 opstandelingen gedood en 650 gevangen genomen. In Rabat zijn maandag de bij de mislukte coup omgekomen regerings getrouwe officieren en soldaten in aanwezigheid van koning Hassan, zijn minister van binnenlandse zaken, ge neraal Oufkir, en koning Hoessein van Jordanië begraven. De kisten waren met de Marokkaanse vlag bedekt. Ko ning Hassan boog zich voor de eer ste kist. die hij met beide handen vasthield. Tal van militaire en burger lijke hoogwaardigheidsbekleders woonden de plechtigheid bij. Koning Hoessein van Jordanië was naar Ma rokko gekomen om Hassan persoon lijk geluk te wensen met het misluk ken van de aanslag en de coup en te spreken over de jongste ontwikkeling' na de gebeurtenissen van zaterdag. Het Marokkaanse staatshoofd had op zijn persconferentie behalve de Libi sche regering ook Egyptische instan ties verantwoordelijk gesteld voor hulp aan de uitvoerders van de mis lukte staatsgreep. Volgens politieke waarnemers in Cairo houdt een reis van de persoonlijke vertegenwoordi ger van de Egyptische president, Has san Sabri Elkholi. naar Marokko, ver band daarmee. Zij menen, dat deze politicus voor alles proberen moet, een crisis tussen Marokko en Libië te voorkomen. Zondagavond had presi dent Anwar Sadat van Egypte reeds een onderhoud met de Marokkaanse gezant in Cairo. Voorts heeft het lid van de Algerijnse revolutionaire raad, de minister zonder portefeuille Be'.ka- cem, in Rabat besprekingen gevoerd. Op zijn terugreis naar Algerije heeft hij nog een onderhoud met een Libi sche politicus gehad. Koelbloedig Alle ooggetuigen van het bloedbad van Skhirat op zaterdag zijn het over een ding eens: de buitengewone koel bloedigheid van koning Hassan. Uit een relaas van de gebeurtenissen op het verjaardagfeest van het staats hoofd blijkt dat om 13.15 uur, op het hoogtepunt van het festijn in het zomerverblijf, de koning verscheen. Alle gasten hadden zich sedert 10 uur vermaakt met zwemmen, golfspelen en dergelijke. Na amandelmelk of jasmijnthee te hebben gedronken, zet ten zij zich aan de lunch. De koning, gekleed in een gekleurd hemd en blue- jeans, ging het terras op en groette zijn gasten. Hij installeerde zich aan een tafel, onder een tentdoek, in de nabijheid van een andere tafel waar aan de hoofdgasten zaten. Een halfuur Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 7 Nieuws uit Zeeland: pag. 2,4 en 5 Sport: pag. 9 Radio-tv: pag. 10 Financieel nieuws: pag. 11 later klonken de eerste knallen. Onder de tent kwam een granaat terecht. Habib Bourguiba jr zoon van de pre sident van Tunesië, gooide de granaat in een hoek, maar hij ontplofte niet. „U gooit naar het. orkest"... zei een van de Franse gasten flegmatisch. Op dat moment vielen er schoten'en de eerste gewonde, in het been door een kogel getroffen, zakte ineen. Koning Hassan ging inmiddellijk naar hem toe. Steeds meer explosies volgden. De Marokkaanse minister van binnen landse zaken generaal Oufkir, en de leden van het koninklijk gevolg leid den de vorst daarna naar een klein paviljoen op het terras. In de toilet ruimte van dit, paviljoen vond koning een schuilplaats. Hij is daar bijna tweeënhalf uur, tot 16.45 uur, gebleven, terwijl buiten de wrede slachtpartij plaatsvond, waarbij vol gens niet bevestigde berichten meer dan honderd doden vielen. Toen kwamen de opstandelingen in het gangetje, dat leidde naar de ruim te waar de koning en zijn gezelschap zich bevonden. Er werd hard op de deur gebonst en geprobeerd deze te forceren. Allen hielden de adem in. Generaal Oufkir verbrak de stilte en vroeg: „wat zullen we doen? Ons verdedigen of ons als eenden laten meevoeren?" Buiten klonken schoten, het geluid van bazoeka's en het geschreeuw van de opstandelingen die gewonden afmaak ten en executies ter plaatse verricht ten. Overal vloeide bloed. „Velen zul len van bloedverlies sterven", zei een arts. Granaten werden gegooid, waar door ook veel paleispersoneel gedood of gewond werd. Op zeker moment werd heviger gebeukt op de deur. Deze begaf het, het was toen 16.45 uur. De opstandelingen bevolen de aanwezigen met de handen omhoog naar buiten te komen. De koning, die niet herkend werd, behoorde tot de laatsten die het paviljoen verlieten. Het groepje voegde zich buiten bij de honderden gasten, die al meer dan een uur, in drie jijen, langs een muur op de grond lagen. De opstandige soldaten schenen dron- (Zie slot pag. 7 kol. 5) LONDEN (GPD) Premier' Heath is de eerste Britse pre mier die een persconferentie In die tijd kwam generaal Medbouh, leider van de opstandige beweging,! om de koning te spreken. Hij is na| dit gesprek bij vergissing door de! opstandelingen gedood. Er volgde eeni lange tijd van wachten. De koning, op een stoel gezeten, mompelde: „ik be grijp het niet. ik begrijp het niet". Hij stond op en keek door het sleutelgat. Hij herkende de soldaten van kolonel Ababoe, een vriend van zijn broer. Moulay Abdoellah. „Hij kwam van onze militaire academie"ik begrijp het niet, ik begrijp het niet", zei hij1 weer. „Ik probeer de situatie te be grijpen..." Daarna merkte hij op: „la-| ten wij ons niet roeren. Laten wij opi versterkingen wachten. Maakt u niet ongerust, u zult het overleven". Enke-| le malen mompelde hij „het is het; lot" en glimlachend voegde hij eraan-j toe: „Ik ben niet verzekerd tegen; oorlogsschade". Koning Hassan II kondigde op een persconferentie zondagnacht de executie van de rebellenleiders den. Men is niet uit de moeilijkheden' heeft gehouden. Tot nu toe wa- kunnen komen. Men had trouwens: de indruk dat de Engelsen he-ren Britse regerin0sl6id6rs bij ver gisteren nog geen beslissing wilden nemen, maar dat zij de status quo wilden handhaven om tenslotte, wanneer de nieuwe leden van de ge meenschap definitief tot het lidmaat schap hebben besloten een nieuwe; regeling te treffen. Eind september, zal het toetredingsprobleem opnieuw, in het Britse parlement- komen. Totl zolang heeft men dus nog wel de tijd. Er is een werkgroep van deskundigen] EEG. van de zes permanente vertegenwoor digingen te Brussel en van de Brussel-1 se EEG-commissie gevormd en diej zal, zoals het heet, alle ter tafel, liggende en mogelijk nog andere voor-] stellen bestuderen". De Deense delegatie heeft in haar, verklaring de aanhangers van het Eu-| ropese parlement van Straatsburg nog; een groot genoegen gedaan. Haai' woordvoerder heeft gezegd dat zijn land groot belang hecht aan de rol van het parlement en dat het hoopte dat die zou worden versterkt. Tijdens de onderhandelingen met Ier land is maandag wel een akkoord bereikt over een voor de Ieren moei lijk probleem, namelijk dat van de assemblage van auto's in dat land JDe assemblage, van motorvoertuigen is, bij gebrek aan een krachtige industrië le produktie in Ierland, beschermd door fiscale en tarief maatregelen. Met' de Ieren is overeengekomen dat deze bescherming tot 1 janauri 1985 zalj mogen blijven bestaan. Daartegeno ver staat, dat de Ieren met ingang van 1 janauri 1973, het jaar waarin zij zullen toetreden tot de gemeen schap, een importcontingent zullen openen voor van het Europese vaste land afkomstige auto's tegen een spe ciaal laag tarief in Ierland ingevoerd zullen mogen worden. Het is voori Nederland van zoverre van belang dat de DAF-fabrieken een opening voor| een markt in Ierland zullen kunnen i krijgen. De Ieren zijn voorts akkoord gegaan met een door de EEG voorgestelde bijdrageregeling aan de financiering traditie gevrijwaard voor mas-; sale confrontaties met journa-j listen. De reden dat Heath maan-1 dag hiermee heeft gebroken, isj het besluit van de Britse rege ring om toe te treden tot de Heath' ontmoeting met de internatio nale pers vormde de opening van de regeringscampagne om de Britten, die nog in meerderheid tegen aansluiting; zijn in de komende vier maanden in oktober moet het lagerhuis de eindbeslissing nemen te bekeren. Heath herinnerde er nog eens aan hoe; in de 19de eeuw als gevolg van de] koloniale wedijver Europa zich zelf heeft verscheurd en hoe het thans) bezig is de diepe wonden te helen. De! verschrikkingen van twee wereldoorlo-j gen hebben de oudere generatie van! de noodzaak van Europese eenheid; overtuigd, zei hij. Voor de door de| wereld trekkende jongeren bestaan er eigenlijk geen grenzen meer. De histo-l rische eenheid van Europa, die na dej middeleeuwen verloren ging. moet) worden hersteld door vernietiging van: de bestaande barrières. Bevrijding MAASTRICHT (GPD) —Een moge! lijk gewapende overvaller van waar schijnlijk Duitse nationaliteit heeft maandagmiddag een mislukte overval] gepleegd op het bijkantoor van de] Maastrichtse spaarbank te Belfort-: Maastricht. Hij nam met lege handen de benen, nadat kantoorhouder Pierre Cornelussen (34) in een schrikreactie op de in het Duits gegeven sommatie om geld te geven de deur naar de bovenverdieping opengooide en uit het zicht verdween. Ondanks onmiddellijk ingestelde inten sieve naspeuringen zowel door de ge meentepolitie van Maastricht als door; de te hulp geroepen rijkspolitie, bleef men tot nu toe het spoor van dei overvaller, bijster. Voor een enthousiast Europiaan, zoals; Heath, betekent het Britse lidmaat schap van de EEG vooral een bevrij ding uit de knellende kluisters, econo misch zowel als psychisch, van Enge-1 lands jongste na-oorlogse verleden. Er is geen twijfel aan dat zijn geest-, drift op de sceptici aanstekelijk zal werken. Heath vertrouwt dat de nogi vijandige publieke opninies ten gunste van aanhechting bij het vaste land zal] omslaan. Het grote probleem is echter hoe dej EEG-propaganda te verzoenen mee de' huidige door de stijgende werkloos heid en de op hol geslagen prijzen] verbitterde politieke atmosfeer, die een voedingsbodem vormt voor de anti-houding van Labours scherpslij-] pers. Om zijn positie als oppositielei-! der en premier van een nieuwe la-' bourregering te behouden, lijkt het zo goed als zeker dat het ditmaal Harold] Wilson zal zijn. die op zijn beurt de zes een ,non' zal toeroepen, ondanks, de door de Europese socialistische: partijen en vakbonden op hem uitge-i oefende druk om door „ja" te zeggen! de weg naar een „socialistisch" Euro pa te openen. Nu kan men bogen op een bloeiende betalingsbalans, gunstige handelscij] fers en een sterk pond sterling. Heath zei er natuurlijk niet bij. dat hij al j deze dingen van Wilson heeft geërfd1 en dat het aantal werklozen sinds dej conservatieven aan de macht zijn is verdubbeld. Heath maakte opnieuw duidelijk dat het onmogelijk is om statistisch pre i cies te voorspellen hoe de Britse economie onder EEG-stimulans zich zal ontwikkelen, zoals Wilson ver langt. In het door de labourregering gepubliceerde EEG-witboek werden dergelijke speculatieve cijfers dan ook; misleidend genoemd. Het nieuwe wit boek gaat. niet verder dan zich te] wagen aan de bescheiden voorspelling, dat, wanneer als gevolg van het EEG-, lidmaatschap de groei van het Britse: nationale inkomen met een half pro cent zou stijgen, dit aan het einde 'var: hetzelfde jaar 1.1 miljard pond lacht] miljard gulden» hoger zou liggen. De-i ze snelle economische groei zou nietl alleen een verbetering van de Britse] levensstandaard betekenen, maar te-1 vens het betalen van Engelands toe gangsprijs vergemakkelijken. Heath gaf toe dat een ernstige situa tie zou ontstaan wanneer labour zou dreigen dat de toekomstige socialis tisch regering het verdrag van Rome zou opzeggen. Labours linker vleugel: probeert Wilson tot een dergelijke; belofte te dwingen. Wilson zal deze] druk waarschijnlijk weerstaan, want) liet verdrag van Rome is onopzeg- baar. Indien Wilson zo diep zou zin-! ken dat hij in alle omstandigheden tegen zo. zijn. zou hij zich bovendien nationaal en internationaal hopeloos] compromitteren. "^e vaste cenums-ue van ö<- van Europa heeft ivoorgesteld om hef slotkoor uit Beethovens negende sym- pnVi fonie tot „hymne van Europa L- _i te verheffen, zo werd onlangs gemeld. Deze hymne zou ce functie van Europees volkslied moeten vervullen: bij allerlei Europese gebeur tenissen zou het samen met de natio nale volksliederen kunnen worden ge speeld Een nogal gewild voorste! He' lijkt er op alsof men de symboliek verwisselt met de werkelijkheid: als er maar een vlag is en een volkslied, zit het me' de eenheid ook wel goed. Volksliederen zijn vooral nationale symbolen, zij kunnen niet van een nationale ontwikkeling worden losge maakt: ze vormen de belijdenis van een natie-. In tijden van strijd of na tionale opleving ontstaan er namelijk in een volksgemeenschap allerlei lie deren, die appelleren aan de gevoelens, die er op ddt ogenblik in een volk leven en die menigmaal ook de vijand van dat ogenblik schrik aanjagen. In Nederland is dat ge beurd tijdens de tachtigjarige oorlog, een periode cue voor al in het begin vele strijdliederen heeft opgeleverd, bijvoorbeeld het Wilhel mus. Een klassiek voorbeeld :s ook tie Marseillaise, gedicht en wellicht groten deels gecomponeerd door Claude Jo seph Rouget de l'Isle, een man door Stelan Zweig voortreffelijk gekarakte riseerd als het „genie van één nacht". Hij maakte een adembenemend mars lied, dat de vijanden van de Franse revolutie en later van Frankrijk schrik aanjoeg. 1' Te riskant Wilson zegt dat het voor Engeland te! riskant is om tot de EEG toe tc; treden omdat de regeing-Heath de Britse economie teteel heeft ver-, zwakt. Heath' antwoord daarop was dat in 1967. ten tijde van het besluit van de labourregering om Engeland kandidaat voor de EEG te stellen. Engeland er economisch veel slechter voor stond dan thans. LOS ANGELES (RTR-AFP-AP) Een vooraanstaande Noordvietnamese di plomaat zou verleden week tot een buitenlandse diplomaat te Hanoi heb ben gezegd, dat Noord-Vietnam bereid was, als onderdeel van de regeling van de oorlog, te aanvaarden dat er een onafhankelijk en neutraal Zuid-Viet- nam kwam. Dit stond gisteren in de Los Angeles Times, die voorts berichtte dat de Sowjet-Unie de V.S. zou hebben ge vraagd het nieuwe uit zeven delen be staande vredesvoorstel van de Viet- cong „zeer nauwkeurig in overweging te willen nemen". Een dergelijk verzoek van Moskou aan Washington was. aldus het blad, zeer, ongewoon. President Nixons adviseur Henrv Kis-l singer is zondagnacht in Parijs aange-: komen voor overleg over het jongste vredesplan van de Vietcong. Er ston den besprekingen op zijn programma] met de Amerikaanse hoofaonderhan- delaar bij de Vietcong-conferentie. Da vid Bruce, en diens medewerkers. ATTRACTIE TOERISTEN, HOBBY VOOR INWONERS GOES SGB is een afkorting die nu niemand ook maar iets zegt. Maar de „werkgroep Stoomtram - Goes - Borssele" hoopt, dat binnen afzienbare tijd „SGB" een begrip zal wor den. Een begrip voor een stoom tramlijntje van Goes naar Bors sele en terug; een route, die ge deeltelijk de oude spoorlijn door de Zak van Zuid-Beve land zal volgen. Vier inwoners van Zuid-Beveland hebben het initiatief genomen om een deel van de historische lijn weer in werking te stellen, niet als se rieus bedoelde spoorwegver binding, maar als toeristische attractie. „We zijn nu eenmaal gek van alles wat met-oude-spoor- en tramwegen te maken heeft. Je kunt het ook .histo risch geïnteresseerd" noemen", zegt de Kloetingse heer R. A. Stolk. Met de heer M. F. Boogerd uit Borssele. en de heren J. Fabry-De Jonge en J. Linssen uit Goes is hij aan het idee gaan werken. „We piekeren er eigen lijk al vier jaar over", maar nu komt er dan tekening in de plannen, ont worpen door het viertal, die allen leden zijn van de NVBS, de Neder landse Vereniging van Belangstellen den in het Spoor- en Tramwegwezen". „We zouden het oude Bevelandse lijn-' tje graag helemaal doen herleven, in] die zin. dat we er ook met het! historisch materiaal konden gaan rij-' den, maar dat is jammer genoeg niet; Maar hun speurzin naar oude locomo tieven werd beloond. „In Breda staat' er een", wist de Kloetingse heer Van 't Sant. en hij bracht de heer Stolk en zijn spoorweg-minnende vrienden in contact met de directie van de Suiker fabriek Breda, die een oude, maar in goede staat verkerende Orenstein-en-j Koppel-locomotief te geef hadden. De „loc" staat in een loods te Breda te wachten, tot de Zeeuwen hem daar uit komen verlossen. Ook .stoomloc- nummer twee' is toege-] zegd: een machine van veel jongere datum, namelijk een in 1945 voor het' Britse war department gebouwde Hunselet-stoom-locomotief, die nogi voor de NS heeft gereden. De directie van de Roosenaaalse Suikerfabrien1 wil hem tegen nader te bepalen condities wel afstaan, als zeker is! dat de plannen voor de Bevelandse, toeristische stoom-tramlijn verwezen lijkt kunnen worden. „We hopen ook aan wagons te kunnen komen", zegt de heer Stolk. Hij heel: contact met prof. dr. H. J. A. Du Pare. chef van het depot Hellevoetsluis van .de Tramweg Stichting'. Wellicht zijn daar vier smalspoor-wagons over. die dan .overgespoord' kunnen wor den. Ook het depot Hoorn (aan de inmiddels ook historie geworden lijn; Hoorn - Medemblik) van de zelfde stichting heeft wellicht wat oude Duit se lokaalspoor-wagonnetjes over. .Die zijn trouwens ook voor een prik je in Duitsland zelf tegen oud-roest- prijs te koot', weten de initiatiefne mers van .SGB'. Als ze eenmaal in hetj bezit zijn van de „locs" en de wagons, wordt het „menens". „Eén van ons zal dan de bevoegdheid als stoomloc-machinist moeten zien te behaten. Want we willen veilig en vakkundig rijden. Verder hebben we „conducteurs" nodig. En mensen die aan het onderhoud van de lijn en hel materiaal willen werken", aldus de initiatiefnemers, die in de Stoomtram - Goes-Borselc niet alleen een toeristi sche attractie, maar ook een hobby, een vrijetijdsbesteding voor velen zien. zien. „We hopen dan ook dat er zich een] groep mensen om ons heen zal verza melen, zodat er een '.eel grotere werkgroep SGB zal ontstaan. V.'ij heb ben ons helemaal onder de auspiciën van „de Tramweg Stichting" geplaatst. Stel dat het ooit eens zover zou komen, dat het oude Bevelandse lijn tje helemaal weg moest om bepaalde redenen, dan zijn locomotieven en wagons tenminste eigendom van die stichting, en is ons werk toch niet voor niets geweest", aldus de heer Stolk. Maar voorlopig gaat men wel-] gemoed met de al ver gevorderde stoomtramplannen verder. Een goed volkslied is in en door de historie bevestigd. Het is geboren in een actie of ontstond als reactie op een bedreiging. De Marseillaise bijvoor beeld was er indirect de oorzaak van, dat in vele Europese landen nieuwe volksliederen ontstonden, in een sfeer van bezwering en contra-bezwering. 'Tegenover de volkssoevereiniteit van de „enfants de la patrie". de kinderen van het vaderland aan wie de glorie wordt beloofd, staat het vermanende „God behoede Frans den keizer", waar voor Haydn de muziek schreef. Zelfs het in deze provincie zo bekende ge dicht, dat meestal wordt aangeduid als het „Zeeuwse volkslied", is onder de druk van de omstandigheden ont staan, namelijk de annexatieplannen, die in en na de eerste wereldoorlog in België bestonden ten aanzien van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het. toen geschre ven en gecomponeerde Zeeuwse volks lied wil nadrukkelijk de eenheid van Zeeland („waar steeds d'aloude een dracht woont") beklemtonen. Het is moeilijk dergelijke emoties op te sporen nu het om Europa en zijn volkslied gaat; het Europees besef is niet of: nog niet te vergelijken met een nationaal bewustzijn. Daarom duidt het voorstel om het laatste deel van Beethovens negende tot „Europees volkslied" te verheffen op een omke ring van de feiten. Men gaat er wel licht onbewust van uit, dat als er maar eenmaal een lied is, de moties en activiteiten wel zullen volgen. Was het maai- zo. In werkelijkheid echter zal Beethovens muziek het niet teel verder brengen dan een Europese ..her kenningsmelodie", zoals sommige ra dio- en tv-rubrieken die hebben, een wijsje waarvan men zich afvraagt: waar hoort dat ook weer bij? Dat gaat helaas zo ook met Europese symbolen. Hoeveel mensen weten wat het bord „Europese gemeente" betekent bij ae ingang van een bebouwde kom? Men kan betreuren, dat er weinig kennis is over Europese zaken, maar de feiten wijzen daar nu eenmaal op. Bovendien is het de vraag of het in deze tijd wel zo dringend nodig is een „volkslied" of een hymne" voor Europa te creëren. Het betreft hier een symbolische vorm, die zelfs in oude vertrouwde situaties aan enige siijtage onderhevig is. Er is afstand ontstaan tussen het gebruik van een dergelijke symboliek en het werkelijkheidsgevoel van diegenen, voor wie ze is bedoeld. Ook in dit opzicht is er sprake van een ontmythologisering. In het geval-Euro- pa moet tevens worden bedacht, dat er zelfs nog geen mythe is. nog geen in de geschiedenis bevestigd en her bevestigd geloof in de eenheid van dit werelddeel. In zulke situaties heeft de symboliek aan ook meer weg van een nuchter handelsmerk dan van een sa craal teken. Bij een Europees volkslied gaat het hooguit om een element in wat uiterlijk en officieel vertoon: ere wachten, die een geweer presenteren, waardigheidsbekleders die plechtig het hoofd ontbloten op het moment dat .„Alle Mensche werden Brüder" wordt gespeeld. Waarom doen zij dat? Omdat hun hart op dat ogenblik sneller klopt voor een heilig ideaal? Weineen, alleen omdat een aantal ernstige heren met elkander hebben besloten het bewuste lied tot .hymne van Europa" te ver heffen. Men zou er in het officiële Europa op dit stuk van zaken beter aan doen enig geduld uit te oefenen. Ge duld totdat er eens een emotie over het oude werelddeel zal gaan. waaruit een gevoel van saamhorigheid en verbon denheid spreekt. Op dat moment zal er een volkslied ontstaan en het zal op zijn beurt emoties oproepen. In geen geval echter zal cite ontroering ontstaan omdat daartoe tijdens de een of an dere bijeenkomst werd besloten. De nu gewenste hymne van Europa zal daarom gedoemd zijn een herken ningsmelodie te blijven. Als het materiaal er eenmaal is, gaat men voorlopig zaterdags eens in de veertien dagen rijden. Blijkt de pu blieke belangstelling van toeristen en eigen inwoners groot genoeg, dan wordt het ééns per week. En ais het zover komt dat we iemand kunnen vinden, die 's woensdag vrij is en de; machinistenbevoegdheid wil halen. Zie slot pag .2 kol. 2j Kleuter verdronken DEN HAAG (ANP) De driejarige Anna van der Sloot is maandagmor gen in een vijver in Den Haag ver dronken. Zij was vlak bij huis aan het spelen bij de vijver langs de Melis Stok©- laan Zij werd gevonden door haa* vader, die zijn dochtertje miste en os» onderzoek uitging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1