ZELANDICA YERSEKSE MOER LAATSTE GROTE ONAANGETASTE STUK ,OUDLAND' J. Pijcke - Breskens zegevierde in bondsvlucht Chateauroux Vergroting recreatiegebied in raad Westerschouwen bepleit Lezers schrijven 6 Zeeuws Landschap wil gebied in deze staat houden COMMISSIE CULTURELE, SPORT- EN JEUGDZAKEN W4S SNEL KLAAR Schelde samen met Shell op de laatste plaats Dammen op de basisschool Bescherm uw hond PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 10 JULI 1971 Sinds jaar duizend vrije ruimte' YERSEKE De Stichting Zeeuws Landschap heeft naar aanleiding van de ontwikke- lingsschets voor de gemeente Reimerswaal de aandacht ge vestigd op de Yersekse Moer. Een gebied ten westen en zuid westen van Yerseke, dat volgens het Zeeuws Landschap waard is om onaangetast te blijven. De Yersekse Moer is namelijk het enige nog niet aangetaste stuk .oudland' in Zeeland. Op alle Zeeuwse eilanden en ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn kernen van omstreeks het jaar duizend bedijkte polders te vinden. In de loop der eeuwen werden deze kernen met wis selend succes omgeven met jongere kleipolders. Inundaties en herverkave lingen hebben er voor gezorgd, dat de meeste .oudland-gebieden' hun oor spronkelijke karakter verloren. In Zeeuwsch-Vlaanderen is dicht bij het stadje Oostburg een stukje van ongeveer 150 hectare in de Veerhoek- polder bewaard gebleven. Bij Kloos- terzande spaarde men tijdens de her verkaveling het reservaatje De Putting en bij de herverkaveling van De Poel- Helnkenszand blijft er van het daar aanwezige oudlandgebied van onge veer driduizend hectare een honderd- vijftig hectare over. Op de andere Zeeuwse eilanden zijn nog wel sporen van oudlandgebieden te vinden, maar door het inrichtings- beleid na de overstromingen van 1944 en 1953 is er veel van het karakter verloren gegaan. Zuinig halve meter. De hogere delen van de .moer' geven de plaats aan, waar vroeger de kreken hebben gelopen. Door inklinking, zand klinkt veel min der in dan klei en veen' vond een zogeheten .omkering van het reliëf plaats: de aanvankelijk lager gelegen kreken kwamen ten opzichte van het overige landschap hoger te liggen. De lichtere grond van de voormalige kre ken maakte het mogelijk om deze te benutten voor akkerbouw. Dit in te genstelling tot de rest. De wegen volgen er evenals de akkers getrouw de voormalige krekenloop. Voor het overige bestaat de ,moer' uit weide grond. Vaak kleine percelen, die, me de door de her en der staande mei doorns, er toe hebben bijgedragen, dat het landschap een bijzonder afwis selend karakter kreeg. Boerderijen en woningen ontbreken in de gnoer" vrij wel geheel, Het Zeeuws Landschap wil deze wijde ruimte als het even kan zo weinig mogelijk aantasten. De heer Wolf: ,Als er bijvoorbeeld een weg naar een toekomstige dam naar Tholen moet worden aangelegd, laat men dat dan om de Yersekse Moer- heen doen en er niet dwars door. We gaan er vanuit, dat er bij de inrich ting van de wereld natuurlijk steden nodig zijn, net als wegen en industrie gebieden. Maar volgens ons zijn er ook vrije rum ten nodig. Ruimten waar je je echt buiten weet of die dienen als buffer voor bijvoorbeeld een opeenhoping van huizen of fabrie ken.' Natuurgebied Een ander argument om de Yersekse Moer onaangetast te laten is. dat er door de natuurlijke gesteldheid en liet ontbreken van bebouwing bijzonder veel vogels leven. Ieder jaar overwin teren er enkele duizenden ganzen, die afkomstig zijn uit Scandinavië, Noord-Rusland cn zelfs Siberië. De plantengroei is er wel gevarieerder dan in andere gebieden, maar ook in de Yersekse Moer gebruiken de boe ren kunstmest en chemische bestrij dingsmiddelen. De heer Wolf: Als je de Yersekse Moer als natuurgebied zou kunnen beheren zou de flora veel gevarieer der worden. Dan zou je zelfs weer orchideeën krijgen. Als het natuurge bied zou worden betekent dat niet meer dan dat er veel minder kunst mest wordt gebruikt.' De heer Wolff zou het liefst zien, dat in afwachting van een bestemmingsplan voor de Yersekse Moer het huidige gebruik wordt gehandhaafd en dat er bijvoor beeld geen woningbouw wordt toela ten: ,Een roze geschilderd huisje zou het hele landschap breken.' Als het aan de heer De Wolff ligt zal de gemeenteraad van Reimerswaal be sluiten tot een vervroegde vaststelling van een bestemmingsplan voor de Yersekse Moer. Vervroegd, omdat er nog steeds geen streekplan Oost-Zee land bestaat, waardoor de bestem ming al min of meer zou zijn aange geven. De Yersekse Moer als natuurgebied beheren lijkt voor de heer Wolff niet zo n gekke oplossing: Dan stel je de boeren, die er nu hun bedrijf op uitoefenen, aan als beheerders. Finan cieel zouden ze daar waarschijnlijk ook niet op achteruitgaan'. DU1VENRUBRIEK Het Zeeuws Landschap wil, dat er een beetje zuinig wordt omgespron gen met de inmiddels zeldzaam ge worden stukjes oudland. En dat wil deze stichting zeker laten gelden voor het enige nog geheel ongerepte gebied, de Yersekse Moer. In die ontwikke- lingsschets worden voor de Yersekse Moerwegenbouw en woningbouw ge noemd. Drs W. J. Wolff van het Zeeuws Land schap rijdt elke dag twee keer door de Yersekse Moer tussen zijn huis in Kapelle en zijn werk in Yerseke (het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek De Yersekse Moer is, aldus de heer Wolff, veel groter dan op het eerste gezicht lijkt. Het is een gebied van ongeveer duizend hectare groot en wordt omgeven door de dorpen Yer seke, Wemeldinge. Kapelle en Schore: De eerste bewoning was gesitueerd op de hoge kreekruggen, daar zijn Zanddijk, Wemeldinge en Kapelle een voorbeeld van.' Tussen die hoge kreekruggen, die in het landschap dui delijk zijn waar te nemen, bevindt zich de lager gelegen .moer', dat in tegenstelling tot jongere polders op valt door de afwisseling tussen hogere en langere gedeelten De ,moer' was aanvankelijk een veengebied met een vrij dunne kleiafzetting. In de sloot kanten is duidelijk het verschil tussen die twee grondsoorten te zien. De kleilaag is vaak niet dikker dan een Zeeland loste met vertraging BIERVLIET Terwijl meer 7100 duiven voor internationaal Barce lona, de marathonvlucht van het sei zoen op reis zijn naar de lossings plaats in Spanje, gaan ook de een- dagsfondvluchten steeds door. Na Moulins en Bourges werd nu Cha teauroux vervlogen de bondsvlucht welke door de gesignaleerde ontsnap pingen van meer dan 250 duiven afge last diende te worden. Zeeland loste (hun duiven stonden op een aparte Zeeuwse wagen) echter wel. En jammer genoeg werden de duiven door al de moeilijkheden te Chateauroux niet om 6.00 uur, zoals in de bedoeling van de vergezellers lag, doch pas om 8.30 uur gelost. De eerste duiven hadden voor deze 550 km een zeer korte tijd nodig, want ze haalden een snelheid van bijna 100 km per uur. De laatste loodjes wogen echter het zwaarst, want toen werden de duiven geremd door verschrikkelij- ke regenbuien. Aan dit Zeeuwse concours namen 1706 duiven deel. De winnaar werd een jarige duif van Joh. Pijcke uit Breskens, die voor de hoofdprijzen getekend stond en dus met de eer ook een prachtig bedrag aan prijzen naar huis bracht. De afstamming van deze duif is weer het zoveelste bewijs, dat goed bloed nooit liegt, want het is een 100 procent Bram Duininck duif welke Pijcke kreeg via Gerard Schrier uit Cadzand. De verdere uitslagen zijn: Provinciaal 1706 duiven 1ste 1672 m per min. Joh. Pijcke, Breskens 1: F. Kox Sas van Gent 2: J. Buize, Temeu- zen 3; A. Baart, Kloosterzande 4; A. Bolleman Axel 5; P. Goossen, Cadzand 6: J. Philipse, Yerseke 7: J. v. d. Plasse, Cadzand 8: J. Oostenbrugge, Breskens 9; E. Vermast, Yerseke 10; J. v. d. Laan, Hulst 11; A. Verstraten, Hulst 12; J. A. de Smidt, Terneuzen 13: L. Martens, Hoofdplaat 14; G. Lebbink, Hulst 15; J. Boerman, Drie wegen 16; A. Audenaerde, Koewacht 17: E. de Kindt, Sint-Jansteen 18; A, Faas. Terneuzen 19; A. de Putter. Driewegen 20. Aan het kringconcours namen in de kring West en Walcheren 633 duiven deel. Joh. Pijcke, Breskens 1; P. Goossen, Cadzand 2; J. v. d. Plasse Cadzand 3; J. Oostenbrugge, Breskens 44, 28, 44, 76; L. Martens, Hoofplaat 5; J. Boer man, Driewegen 6; A. de Putter, Drie wegen 7; A. Balje, Koudekerke 8; G. de Wever, Schoondijke 9, 11, 20 en P. Borremans, Souburg 10. .Eerste de Beste' te Schoondijke vloog vanuit Doornik met 108 jonge duiven, lste 909 m per min. laatste 774 m. C. Janssen 1, 10; A. Hamelinck 2; J. Tournois en Zn 3, 9; J. de Zwart 4. 5; Klaassen Taillie 6; P. Ras 7; A. de Poorter 8. Met 43 oude duiven, lste 946 m laatste 341 m. P. de Hullu 1, 3; S. Huigh 2. 6. 7. 10; Klaassen Taillie 4, 5; J. de Zwart 8, S. Taillie 9. Vanuit Dourdan met 41 jonge duiven, i lste 1118 m laatste 942 m. H. van Kouwenberg 1. 4; G. Dobbelae-, re 2, 5; C. Janssen 3, 10; W. de Hullu 6; gebr. Huigh 7,9; W. de Zwart 8. Met 53 oude duiven lste 1164 m laatste 1036 m. G. de Wever 1, 7; P. de Hullu 2; H. Calon 3, 8; J. Pijcke 4; Klaassen Taillie 5, 9; D. van Houte 6. De Eendracht, te Terneuzen vanuit Dourdan vloog met 99 oude duiven. M. Soomers 1; Jos Koch 2; A. Knol 3, 6; J. van Spaandonck 4; J. de Wilde 5; A. Bril 7; H. Koch en Zn 8; J. Wisse en Zn 9; A. de Meijer 10. Met 111 jonge duiven: F. van Meir en Zn 1; J. van Spaandonck 2, 8, 9, 12, 13 enz. C. Willemse 3. 5, 10; P. van Meir 4 en L. Koeman 6, 7. Jong maar moedig te Driewegen van uit Dourdan met 6 jonge duiven- B v. d. Slikke 1, 2. Met 23 oude duiven, lste 10.59 uur, laatste 11.31 uur. C. Babijn 1, 6; Aug. Janssens 2; A. Engels 3, 4; A. de Hamer 5, 8; I. Klaeijssen 7. Met 54 jonge duiven vanuit Doornik, lste 9.34 uur, laatste 9.58 uur. J. Lippens 1, 7, 8; C. Babijn 2, 4; I. Klaeijssen 3. 6; Aug. Janssen 5; J. Boerman 9; A. de Hamer 10. Strijd m Vrede te Groede met 49 jonge duiven, lste 1145 m laatste 937 m. H. Simpelaar 1; J. van Driel 2, 3, Ras Brakman 4; Th. de Buck 6, 7 en Joh. v. d. Wege 9.10. Met 62 oude duiven. lste 1183 m laatste 1076 m. G. Dusarduyn 1, 3, 4, 5, 6, 7; L. v. d. Wege 2. 8; D. Ekkebus 10. Met 276 jonge duiven vanuit Doornik, lste 1140 m, laatste 950 m. D. Ekkebus 1, 4; Th. de Buck 2; Joh. v. d. Wege 3: Ras Brakman 5, 7; gebr.; Manhave 6; J. Dierx 8; L. v. d. Wegel 9; J. van Driel 10. De getrouwe duif te Cadzand met 115 jonge duiven Dourdan. lste 1236 m, laatste 986 m. J. v. d. Plasse 1; A. de Putter 2, 7; J. Visser 3, 10; G. Schrier 4, 5, 8; J. la Gasse 6 en A. Duininck 9. Met 83 oude duiven, lste 1185 m, laatste 1094 m. A. Duininck 1, 4, 5, 7, 8; D. van Houte 2, 3; J. Visser 6. 10 en A. de Putter 9. Met 37 oude duiven uit Doornik, lste 1155 m, laatste 1026 m. A. Mabelis 1, 4; W. Goossen 2, 9; J. Kools 3, 10; A. Duininck 5, 8; W. van Akker 6, 7;. Met 202 jonge duiven, lste 1156 m laatste 961 m. J. de Meij 1; J. v. d. Plasse 2, 3; J. Kools 4; A. de Putter en Zn 5; A. de Grootte 6; J. Visser 7. 9; A. Fremouw 8 en A. Mabelis 10. Steeds sneller te IJzendijke met 84 oude duiven uit Dourdan. lste 1169 m. laatste 995 m. A. Noteboom 1, 2, 3, 8; G. Claeijs 4, 5; H. v d. Bossche 6; I. v. d. Slikke 7; F. Dieleman 9 en Reg. Thomaes 10. Met 19 jonge duiven, lste 1108 m, laatste 825 m. R. Thomaes 1. 3; I. v. d. Slikke 2, 4, 7; P. Zeegers 5; H. Hamelinck 6. Uit Doornik met 125 oude duiven, lste 1100 m. laatste 1000 m per min. A. Mussche 1, 8; Putter en Zn 2, 10; A. Termote 3. 7; J. de Smet 4, 6; O. de Mul 5 en L. de Jaeger 9. Met 387 jonge duiven uit Doornik, lste 1091 m laatste 881 m. J. v. d. Sande 1; I. v. d. Slikke 2; C. Martens 3; O, de Mol 4, 7; A. Haverbeke 5; P. v. d. Broecke 6; H. v. d. Bossche 8; P. Zeegers 9 en Th. Gruson 10. De Zwaluw te Westkapelle vanuit Cha- tearoux met 55 duiven. A. Stroo 1; J. Paardekooper 2, 9, 13; J. Roelse 4, 8, 10; J Toutenhoofd 5. 6; R. Minder- houd 3: W. Verhage 7. Survilliers met 91 duiven. R. Minderhoud 1; L. Dingemanse 2; J. Roelse 3, 8; P. Hengst 4; A. Stroo 5, 7; W Provoost 6; K. Minderhoud 9; J. Toutenhoofd 10. Vanuit Oudenaarde met 462 jonge dui ven. J. Roelse 1; L Waasdorp 2; A. Stroo 3; K. Houmes 4; K. Minderhoud 5; P. van Rooyen 6. 9; J. Paardekoper 7; R. J Minderhoud 8 en A. Huijbreghtse 10. Vanuit Oudenaarde met 70 oude dui ven. J. Hoogesteger 1; F. Dingemanse 2; J. Houmes 3; P. Hengst 4 en J. Touten hoofd 5. H. P. EVERWIJN: STUK AGRARISCH HOUDEN B. Kloosterman: 15 jaar achter de feiten aan HAAMSTEDE De gemeenteraad, van Westerschouwen heeft zich don-, derdagavond langdurig beziggehouden met het vooroverleg over de bestem- i mingsplannen. Vooral het plan ,Hoge-| weg', dat met name voorziet in een forse uitbreiding van de recreatieter reinen aansluitend bij de al bestaan de gebieden had de bijzondere aan dacht. In het plan is onder meer' opgenomen de bouw van een jeugd herberg voor de Nederlandse Jeugd herberg Centrale. Nadat burgemeester H. P. Everwijn een uitvoerige toelichting op het plan had gegeven pleitte het raadslid J. Lustig (pvda) en-oor om de nog voor agrarische doeleinden bestemde stuk ken grond ook als caravanterrein op te nemen. Naar mening van de heer Lustig moet dat er later toch van komen omdat, .wanneer de Brouwers- dam gereed is, men een stroom van recreanten moet venvachten en dat het beter is .dat. er dan maar één geheel van gemaakt wordt'. Ook de heer B. Kloosterman (vvd) ging met VLISSINGEN De leden van de vaste commissie van advies en bij stand voor de culturele, sport- en jeugdzaken van de gemeente Vlissin- gen hadden er in de donderdagavond gehouden vergadering weinig moeite mee. De vakantletijd was er waar schijnlijk debet aan dat de commissie - buiten de voorzitter was geredu ceerd tot twee leden. Geen bezwaar was er tegen het verle nen van een krediet voor de deelname aan de lessen aan vormingscentra, evenmin tegen het verlenen van een krediet voor het aanschaffen van gymnastiekmateriaal voor de Bouwen Ewoutschool ten behoeve van de sportverenigingen, wat tenslotte ook gold voor het verlenen van een aan vullend krediet voor de aanleg van het sportveldencomplex aan de Kou- dekerkseweg. In de rondvraag wees de heer J. Verkerk (vvd) er nog op dat het herstel van het tweede terrein aan de Irislaan een flop was gewor den. Wethouder Ch. J. Gillis sen Verschagen kon daar alleen maar mee instemmen. ,De reconstructie door de Heidemij deugt niet'. Er is de Heidemij evenwel reeds aangezegd dat het in orde gemaakt moet wor den. De heer Verkerk opperde voorts de mogelijkheid om ieder jaar één van de velden aan de Irislaai: en Baskenburg uit de roulatie te nemen om ze zo volledig te kunnen herstel len. De wethouder vond dit moeilijk te realiseren door het gebrek aan velden. Misschien zou het mogelijk zijn wanneer de velden aan de Koude- kerkseweg klaar zijn. ROTTERDAM TERNEUZEN Het Rotterdamse Shell heeft de laatste kans op het behoud van het derde klasserschap aangegrepen door Schel de, zonder Wisse en De Pooter, met een 7-4 nederlaag naar Terneuzen te rug te sturen. De thuisclub begon goed en had spoe dig een 2-0 voorsprong, die Weijland echter tot 2-1 terugbracht. Maar bij het ingaan van de eerste rust was het 3-1. Aanvankelijk hield Shell Schelde ook in de tweede periode onder druk, maar allengs raakte de Terneuzense ploeg beter op dreef en de Rotter damse keeper moest veel in actie komen, tot hij tenslotte moest zwich ten voor een schot van Weijland (3-2). In de derde periode leek Schelde door te gaan drukken. Uit één van de vele aanvallen bracht Arentshorst de stand op 3-3, maar dezelfde speler werd even later voor de duur van de wed strijd uitgestuurd wegens grof optre den! Schelde moest het zodoende met 6 man zien te redden. Keeper Dinge- nouts groeide weer naar een geweldi ge vorm, maar kon tenslotte de 4e treffer niet verhinderen. In het laatste speldeel probeerde Schelde het spel zoveel mogelijk op te houden. Dit lukte echter maar gedeeltelijk en de thuisploeg liep tenslotte uit tol 7-3, totdat even voor het einde Weijland nog eens uitbrak en de eindstand op 7-4 bracht. Bijzonder jammer dat Arentshorst zich niet langer beheerste, want an ders was Schelde zeker niet kansloos geweest. Nu zou het wel eens degra datie kunnen betekenen. De andere uitslagen: SZC - Shell 2-3 en WIK - LAC 5-6. De stand: LAC 6 5 0 1 10 32-23 WIK 8 4 1 3 9 42-27 SZK 5 3 1 1 7 20-15 Schelde 7 2 0 5 4 20-32 Shell 8 2 0 6 4 26-43 In de 4e klas, waar Ganze nog steeds ongeslagen is, is de strijd om de bezetting van de onderste plaats nog in volle gang. Theoretisch kunnen de vier andere zeventallen zelfs nog ge lijk eindigen. Leek het aanvankelijk dat de Schelde reserves een royale tweede plaats zou den gaan behalen, door vakanties, ziektes en gelijktijdige wedstrijden van Schelde I kwam er de laatste drie wedstrijden een versterkt adspi- rantenteam in het water en'deze wed strijden gingen dan ook verloren voor de Terneuzense ploeg, echter wel op het nippertje, namelijk Scheldestroom - Schelde II 4-3; Stormvogel Schelde II 5-4 en Schelde II Bruinvis 3-4. Ganze behaalde de zevende zege op Stormvogel, dat verrassend veel te genstand bood. Uitslag namelijk 8-5 De stand is: Ganze 7 7 0 0 14 62-12 Schelde II 8 3 0 5 6 26-32 Bruinvis 8 2 2 4 6 20-45 Stormv. 7 2 1 4 5 31-35 Scheldestr. 6 2 1 3 3 11-26 2 pnt in mindering wegens niet opkomen. De resterende wedstrijden zijn: Ganze - Scheldestroom en Scheldestroom Stormvogel en vooral deze laatste is voor de ploeg uit Breskens van groot belang. die gedachte mee. Hij zei, dat de gemeente in deze zaken voor moet gaan en dat men niet achter de feiten aan moet lopen', zoals nu al 15 jaar is gedaan. Burgemeester Everwijn meen de, dat het niet juist is alles vol te stoppen met zomerwoningen en derge lijke. maar dat men de ontwikkeling rustig moet afwachten. .Laten we blij zijn, dat we nog wat stukjes agrarisch gebied hebben. Bovendien is het ook de wens van de eigenaren om met hun beroep op deze perscelen door te Koeien De heer J. Hendrikse (pvda) was het daarmee eens. ,Geef de rest van het eiland een kans om zich op recreatief gebied te ontwikkelen. Misschien zijn we wel bezig om teveel mensen op een klein plaatsje bij elkaar te drij ven. Verplaats recreatie naar andere kernen en maak er een groentetuin van Schouwen van', aldus de heer Ilendrikse. Hij vond, dat men voor dc afwisseling ook best de koeien nog mag zien lopen. De heer Kloosterman meende, dat de gemeente over de hoofden van haar inwoners heen beslissingen moet dur ven nemen ook, wanneer de belangen i van bepaalde mensen daarmee ge-! moeid zijn. .Wanneer ik een plan! maak. doe ik dat als geheel en danj laat ik er ook geen stukjes voor wat! anders in liggen', aidus de heer Kloos-; terman. Ook de heer M. J. Krijnse-! Locker (wd) koos de zijde van de: raadsvoorzitter. Hij zei, dat er op! agrarisch gebied nog wel mogelijkhe den kunnen komen. Volgens de heer Everwijn zijn de plannen niet statisch en moet men hei zien als een .conser verende mogelijkheid', waarbij er streekplanmatig geen moeilijkheden zijn te verwachten zo men in de toekomst nog wil veranderen. De raad wijdde ook een bespreking aan het kantorencomplex, dat Cavero NV met grote parkeer- en showruim- ten en loodsen wil bouwen op een terrein, dat; men heeft uitgezocht in de hoek Roelandsweg-Lagezoom in R* j nesse. Aanvaneklijk dacht men aan i een terrein in Noordgouwe, waarvoor men echter in Middelburg geen toe? temming zou krijgen. De seer J. Her. drikse kon zich met de situering m?. verenigen. Ook boog de raad zich over tti woningbouwplan op de hoek Zant weg-Kraaijensteinweg in Haamstede, waar 164 eensgezinswoningen, 16 bun galows. 143 parkeerplaatsen en 77 rages zullen moeten komen. De heer B. Kloosterman vond het onjuist wel bungalows als eensgezinsvroni.-.- gen te nemen. Aan de stichting Zeeuwse Visserij school zal voor dit jaar een bijdrage van 50,- per leerling worden gegevor, in de kosten voor extra lessen, excur sies en een vormingsweek. Tot lid van het algemene bestuur Stichting Rust- huizen Westelijke Schouwen werd de heer J. Lustig benoemd. Voor uitbrei ding van parkeerterrein of aanleg van een parallelweg ter ontlasting van de Laone werd van de Domeinen een perceel grond gekocht voor ruim ƒ21.000. De raad ging akkoord met een voorstel de verbodsborden voor parkeren te vervangen door gele stre pen. Kerkelijke mutaties NED ,HERV. KERK Beroepen te Hijkersmilde (toezeg ging): H. van Gosliga te Rijnsburg. Beroepen te Bennekom: C. W. Corts te Vianen. Aangenomen naar Zegveld: W. Arkeraats, kandidaat te Ouderkerk a d IJssel die bedankte voor Brakel,: Bruchem-Kerkwijk, Ederveen, Hete- ren. Meerkerk, Molenaarsgraaf, Pou- derooyen, Randwijk, Scherpenisse, Tholen, Veen mi Zetten-Andelst. Be dankt voor Nieuwerkerk a d IJssel en voor Zwolle: A. van Brummelen te Hierden. Beroepen te Rheden-West: P. Polvliet, te Tilburg. Beroepen te Leiden (stu dentenpredikant, onder voorbehoud goedkeuring volgens de kerkorde): R. F. Snow, te 's Hertogenbosch. Aange nomen naar Hilligersberg: W. H. van Kooten te Harderwijk. Bedankt voor Putten: A. den Hartogh te Ede. Be roepbaarstelling: mej. K. Valk, vicaris hervormde pastorie te Halsteren. GEREF KERKEN Beroepen te Kampen (in Duitsland,alt-! reformierte kirche); W. Vennegeerts.l kandidaat te Baam die dit beroep! heeft aangenomen. Beroepen te Oldekerk: J. Knol, zieken-, huispredikant te Laren (NH). Aange-; nomen naar IJmuiden: J. Bel te Hoek. van Holland. CHRISTELIJK GEREF KERKEN Beroepen te Deventer en te Oost-: Flevoland: J. Plantinga te Rozen burg. Bedankt voor Rijnsburg; M. Vlietstra te Werkendam. GEREF GEM Bedankt voor Almelo: E. Venema te Zwijndrecht. GEREF KERKEN VRIJGEM. Bedankt voor Beverwijk: M. Bran des te Hengelo. GEREF KERK VRIJGEM BUIT. T"ERB. Aangenomen naar Ede: C. P. Plooy te Heemstede. VRIJ EVANG GEM. Beroepen te Nijverdal: J. Moerland te Dordrecht. OUD-GEREF GEM IN NED. Aangenomen naar Oosterland: A. van der Meer, kandidaat te Oosterland, die bedankte voor Doorn. In uw blad van zaterdag 3 juli komt een zeer serieus uitziend artikel voor met de titel Dammen op de basis school', waarin een eindexamenscrip, tie van een aanstaand onderwijzer ais baanbrekende arbeid wordt gepubli ceerd. Ik wacht nu op: Schaken op fc basisschool, bridge op de basisschco. halma op de basisschool, monopoli op de basisschool, en dergïlijke. Ik wil best begrijpen dat de einde» I menkandidaat Nap dammen heel be langrijk vindt, zo belangrijk dat hl] de idee het als leervak in te voeren it een scripttie gaat verwerken. Maar als een courant als de uwe daar serieus op ingaat en er een artikel aan wijdt, da: door plaats en opmaak de aandacht trekt, dan komt uw courant met all? gewaardeerde interesse die zij heef! voor het onderwijs in de sector van het ridicule terecht. Bovendien wordt de verwarring die er bij velen heerst ten aanzien van de toekomst van het onderwijs er node loos door verergerd. En dat zal toch: uw bedoeling niet zijn. H. P. J. van Mourik. Middelburg. Voor de derde keer in acht dagen werd een hond het slachtoffer van he: gemotoriseerd verkeer, dat over d» Boulevard Bankert te Vlissingen reed Behalve het leed. dat de dieren onmid- dellijk ondervinden, is er het gevaar, wanneer de opgelopen kwetsuur nis dodelijk is. dat permanente gebreklaf heid hun lot is. Alle hondenbezitters wil ik dan ook aanraden, laat utr hond, en zeker in het drukke seizoen, niet loslopen op de boulevards. Aan de automobilisten en anderen dis van gemotoriseerde voertuigen ge bruik maken zou ik willen verzoeken: maak van de boulevards geen race banen. Behalve, dat u dan meer van het unieke uitzicht geniet, vermindert u het gevaar voor mens en dier. Er steken namelijk veel kinderen de bou levard over om naar het zogenaamds kleine strandje te gaan. J. C. Dert Boul. Bankert 38, Vlissingen. Met verlangen gewaardeerd te worden was bij Rodoan opvallend sterk: in zijn streven naar hogere kerkelijke waardigheden bleek hij eer zuchtig. Aan ChristoUels schreef hij met vreugde te constateren dat de genegenheid van het volk voor zijn persoon eerder aangroeide dan vermin derde'. Dit schrijft dr. Michel Cloet in zijn werk: Karel-Filips de Rodoan en het bisdom Brugge tijdens zijn episcopaat (1602-1616). Het is opgenomen in de Verhandelingen van de Koninklijke Vlaamse Academie, 1970. Karel-Filips werd in 1552 geboren op het kasteel te Berlegem, niet ver van Oudenaarde en stamde uit een oud adellijk geslacht. Op 19 janauri 1600 werd zijn benoeming tot bisschop van Middelburg goedgekeurd. Toen Middelburg in 1574 in handen van de prins van Oranje viel. was de bisschopszetel vacant door het overlijden van Nicolaas de Castro. Hoewel het er niet naar uitzag dat spoedig in Middelburg een bisschop zou terugkeren, werd Johan van Strijen opvolger van De Castro. Van Strijen was voordien vicaris-generaal van het bisdom Middelburg. De nieuwe bisschop, die een deel van zijn bevoegdheden aan Sasbout Vosmeer had overgedragen, is nooit te Middelburg teruggekeerd. Tegen het einde van de 16e eeuw. toen men zeker geen verwachting meer kon koesteren dat een bisschop te Middelburg zijn ambt zou uitoefe nen, werd niettemin De Rodoan de derde bisschop. Waarom wer- opnieuw een bisschop van Middelburg benoemd? Volgens prof. Rogier benoemde de aartshertog de bisschop alleen als gunstbe wijs. De weinige overblijvende inkomsten werden toevertrouwd aan een .adellijke stroman', die al meer inkomsten had uit de administratie van andere abdij goederen De schrijver is het niet geheel eens met de opvatting van Rogier. De benoeming van De Rodoan paste in het kader van een Groot- Nederlandse politiek. Door een bisschop van Middelburg te benoe men werden de aartshertogen door de pauzelijke nuntius als vorsten over het Noorden en Zuiden erkend. ,De aartshertogen gaven door deze benoeming te kennen dat zij hun rechten onverminderd wilden uitoefenen. Heeft De Rodoan zich werkelijk ingelaten met de belangen van het bisdom? Wel als administrator van de goederen van de abdij te Middelburg, maar niets is bekend over zijn inmenging in de geestelijke belangen van de Zeeuwse katholieken. In 1609 onderhandelde De Rodoan over deze aangele genheid met de aartshertogen en riep de steun in van de heer van Maldere, gouverneur van Zeeland. Ook toen in 1602 De Rodoan benoemd werd tot bisschop van Brugge, behield hij de titel van administrator van Middelburg. Zijn beheerder van de Middelburgse abdijgoederen, Cornelius Elshout, bleef hem steeds bisschop van Middelburg en Brugge noemen. Aan het slot van het werk zegt de schrijver dat de contrareformatie in het bisdom Brugge, in de beginjaren van de 17e eeuw de meest getroffen frontstreek tussen Noord en Zuid. pas later dan in andere diocesen kon worden doorgevoerd. .Onder het episcopaat van Rodoan kon met het herstel van het kerkelijk en godsdienstig leven slechts een aanvang gemaakt worden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 28