PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUW KABINET BESLUIT TOT ZACHTE' PERSONEELSSTOP Vakbeweging zal cao's na de loonmatiging niet openbreken Meerderheid PZEM-aandeelhouders bij stemming tegen vertrek van het db Rustig op de wegen Niet voor onderwijs, politie en defensie Aardschok in Chili: veel slachtoffers Vandaag in de krant... PZBl-aïiaire DRIE NIEUWE STAATS SECRETARISSEN GESPARREN VERGADERING VAR AANDEELHOWERS KALAND BLIJFT 214e jaargang no. 159 WAARIN OPGENOMEN DE M ID DELBU RGSE. VLISSINGS E. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ■1 t 21,70 ptr kwartaal 5213;. Ooitburg, M. 2'. Zaterdag 10 juli 1971 Munten voor Lans pagina 3 VERWACHTE VERKEERSSTROOM BLEEF GISTERAVOND UIT den haag (gpd) Om negen uur vrijdagavond was de indruk van de verkeersdeskundigen in het hele land, dat de vakantie gangers de koelte van de nacht afwachten om op reis te gaan. Op dat ogenblik vertoonden dé Nederlandse wegen het beeld van alle vrijdagavonden. Ner gens in heel Nederland deden zich verkeersopstoppingen voor. Enige uren voor het begin van de vakantie kroop de verbinding met Utrecht bij Oudenrijn door het oog van de naald. Een met olie en pakken vet beladen auto ondervond namelijk om half vier in de namiddag de gevolgen van de hevige zonnestraling op de lading. Die ging smelten en verzakken en op het wegdek vormde zich een spiegelgladde baan van meer dan 200 meter lengte. Politie, brandweer en rijkswaterstaat gingen de vetlaag terstond met be strijdingsmiddelen te lijf. Ze hadden anderhalf uur nodig om de weg weer begaanbaar te maken. Toen was het vijf uur en kon de stroom van vakan tiegangers losbreken. Maar die bleef voorlopig nog uit. De weg Den Haag- Amsterdam had zelfs het aanzien van een provinciale weg op een rustige avond. Wel viel het de Utrechtse poli tie op dat zij, die wel bepakt en bezakt in auto's op pad gingen abnor maal hoge snelheden aanhielden. Spoorwegen Op alle NS-stations in het land was het drukker dan op andere vrijdagen. Vooral de treinen naar het buitenland waren tot de laatste plaats bezet terwi.il de Amsterdamse stations vrij dag de drukste van het land waren. Rijkspolitie De centraalpost van de rijkspolitie in Driebergen vond het wegverkeer op de dag waarop onder meer de bouw vakkers vakantie krijgen bijzonder rus tig. Zelfs rustiger dan op andere vnjdagavonden', zei de man achter de mobilofoon die contact heeft met on geveer 20 witte Porsches van de rijks politie in Nederland. Er zijn op de snelwegen geen opstoppingen geweest omdat het met overmatig druk was. Een invloedrijke regeringsgezinde krant in Athene ,Estia' heeft vrijdag een referendum bepleit over de vraag, of men koning Constantijn weer op de troon moet laten plaatsnemen. Het uiterst-rechtse blad deed dat in com mentaar op de ontmoeting, donderdag in Rome, tussen de daar in balling schap levende vorst en de Amerikaan se ambassadeur in Griekenland, Hen ry Tasca. Hans K. DE HAAGSE RECHTBANK heeft gistermorgen beslist dat de 25- jarige Hans K., de Delft.se wurger, zal worden ontslagen van rechts vervolging, opgenomen in een in richting en onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering ge steld. (pag. 3) Schandaal ARRESTATIE van de directie van een door gaullisten geprolectio- neerde (ook door een gaullist ge stichte) Franse beleggingsmaat schappij heeft de nodige onrust gewekt in hoge gaullistische par tijgelederen: er zijn onder hen ve le kamerleden die privé als zaken man bijverdienen. <pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 9. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6 en 7. Sport: pagina 11. Radio-tv: pagina 19. Financieel nieuws op pagina 21. En in de Pag. 13 Poppraet: Jeugdland 1971. Pa Letterkundige kroniek van Hans Warren: Stemmen uit de Kerken: Interview met Leslie Pin- dred. de nieuwe territo riaal leider van het Leger des Heils in Nederland. Pag 17 Schaken, dammen, brid ge hengelsrubriek en puz- V'i DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel heeft vrijdag op zijn eerste officiële bijeenkomst als ministerraad besloten tot de afkondiging van een zachte personeelsstop voor de overheid. Het personeels bestand van het rijk zal worden gestabiliseerd op de feitelijke be zetting van gisteren. Het besluit, dat een voorlopig karakter heeft geldt niet voor het onderwijs, de politie en de defensie. DEN HAAG Het kabinet-Bies heuvel heeft gisteren ingestemd met de benoeming van twee staatssecretarissen op het de partement van financiën en één op dat van defensie. Minister Ne- lissen krijgt op financiën het christelijk-historisclie tweede kamerlid mr W. Scholten naast zich voor fiscale zaken en de huidige KVP-voorzïtter mr A. P. J. M. van der Stee voor zaken j betreffende het verzekerings- en kredietwezen, het kadaster en de domeinen, en de gemeentefinan- cien. Op defensie houdt minister De Koster! de huidige staatssecretaris voor mari ne, de heer A. van Es aan als onder-1 minister. Zijn taak moet nog nader worden afgebakend, maar er komen geen andere staatssecretarissen op dit departement. Het kabinet-De Jong had op defensie aparte onderministers voor landmacht, luchtmacht en mari ne. Het kabinet heeft over de verdere benoeming van staatssecretarissen nog niet beslist. Een delegatie uit de ministerraad, bestaande uit de .pre mier, de beide vice-premiers en de heren Drees en Udink, hield zich daar gisteravond nog wel mee bezig. Er komen in ieder geval nog staatssecre tarissen op binnenlandse zaken, buiten- se zaken, sociale zaken,'economische zaken, erm (waarschijnlijk twee), jus titie, verkeer en waterstaat en moge lijk ook nog op volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en onderwijs en wetenschappen. Het kabinet hoopt daarover de volgende week vrijdag te kunnen beslissen. De regering doet ook op de instellin gen voor wetenschappelijk onderwijs en de gesubsidieerde instellingen een dringend beroep een dienovereenkom stig personeelsbeleid te voeren. Vaca tures op de departementen kunnen alleen w orden bezet in overleg met de minister van financiën. De maatregel betekent een bezuiniging van 30 min gulden voor 1971. Minister-president Biesheuvel zei vrij dagavond dat de maatregel is getrof fen in het kader van het reeds door prof. Witteveen ingevoerde stringente begrotingsbeleid. Dat beleid zal door het nieuwe kabinet worden voortge zet. Het houdt in dat overschrijdingen aan de uitgavenkant van de begrotin gen moeten worden gecompenseerd door bezuinigingen elders op deze be grotingen. Een andere reden voor de ze maatregel is de stichting van het nieuwe departement van volksgezond heid en milieubeheer. ,Dat moet straks ook personeel hebben', aldus de minister-president. ,Als we nu alle va catures vol laten lopen is er voor dat departement straks geen ruimte meer'. Secretaris-generaal De minis!er-president deelde mee dat dr P. Siderius, tot nu toe directeur- generaal voor de volksgezondheid, op het departement van sociale zaken, is aangewezen als secretaris-generaal Het kabinet heeft gisteren ook beslo ten tot publikatie van alle documen ten die bij de kabinetsformatie zijn gebruikt. Dal zal tijdig voor het afleg-: gen van de regeringsverklaring gebeu ren. Bij die documenten is ook het bezuinigingsrapport van de werk-; groep-Nelissen dat tot nu toe geheim is gehouden. De ministerraad heeft mr Biesheuvel en mr Velisseii heiast. met de beantwoording van de schrif telijke vragen die oppositieleider drs Den Uyl hierover heelt gesteld. SANTIAGO: CHILIEen Chileen se familie, sommigen nog in nachtgewaad, zoekt zrch een weg door gevallen kalk en huisraad om hun huis weer te betreden, nadat de zware aardschok hen de straat had opgejaagd. lange, hete uren in de statenzaal gisteren: de aandeelhouders van de Provinciale Zeeuwse Energie- p-^STJ maatschappij vergaderden I ;J over wat sinds ruim een half jaar in deze provincie ,de PZEM-affaire' heet. Het ging over de maat regelen, die nodig werden geacht jegens de directeur van de vennoot schap. maar in feite was de posttie van het dagelijks bestuur in het geding, in het bijzonder die van de voorzitter van dit bestuur, gedeputeerde A. J. Kaland. De belangstelling richtte zich vooral op hem, want hij had aan zijn voorzitter schap de portefeuille van gedeputeerde verbonden. Indien het dagelijks" be stuur tot aftreden zou worden gedwon gen. zou Kaland ontslag nemen als lid van gedeputeerde staten, een mogelijke consequentie die voor grote spanning zorgde. Het dagelijks bestuur werd echter niet heengezonden, de motie, die dit tot gevolg zou hebben, werd verworpen in een stemverhouding Sn procenten uitgedrukt van drieën vijftig tegen zevenenveertig. Wijf lange, hete uren met kribbig- V heden en emoties. Zo was er een botsing over het mandaat van de gemeente Middelburg. Provinciaal aan deelhouder Lockefeer KVP-statenlid wenste te weten hoe het met het mandaat van burgemeester Wolters stond. Waarop deze terecht naar ons gevoel weigerde in een debat daarover betrokken te worden: deze zaak hoorde en hoort thuis in de raad van Middelburg. Er voorts een J-jantliji NVV-VOORZITTER TER HEIDE TIJDENS SER-BERAAD: DEN HAAG (ANP, GPD) De vakbeweging zal na opheffing van de loonmaatregel lopende cao's niet openbreken. Dat heeft werk nemersvoorzitter drs H. Terheide van het NW gisteren toegezegd in de openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad waar het halfjaarlijkse rapport behandeld werd. SER-voorzitter drs J. W. de Pous beloofde namens de raad aan de regering over te brengen dat met het hele bedrijfsleven vooraf moet worden over gelegd over de opheffingsconsequenties van de loonmaatregel, al vorens een beslissing te nemen. Hij deed dat nadat voorzitter P. van' der Weele van het Koninklijk Onder- nemersverbond (middenstand) duide lijk had gemaakt, dat hij niet is! uilgenodigd voor het beraad van ko mende dinsdag, tussen de ministers van economische en sociale zaken eni van financiën enerzijds en werkgevers en werknemers anderzijds. Volgens drs Ter Heide zijn er drie categorieën loontrekkers, waarmee men bij opheffing van de loonmaatre gel te maken heeft: Degenen die nog niet door de loon-] maatregel zijn getroffen. Met deze groep is er straks niets aan de hand; De categorie die nu onder de wer king van de loonmaatregel leeft, maar nog geen nieuw contract heeft. Om daar de problemen op te lossen kan het best de achterlig gende periode in het contract wor- OOK DEEL ARGENTINIË GETROFFEN SANTIAGO, BUENOS AIRES; (DPA/AFP) Een zware aard beving heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in grote delen van Chili schade aange richt, terwijl het buurland Ar gentinië last heeft gehad van uit-1 lopers van de beving. Volgens voorlopige cijfers zijn er ini Chili 72 doden en 317 gewonden, maar] er zijn dorpen en steden waarmee nog geen verbinding bestaat. De beving had een kracht van 7,8 op de schaal van Richter. Het epicentrum bevond) zich vermoedelijk m de stad Illapei ten noorden van Santiago. Daar zijn minsténs tien mensen omgekomen en 85 gewond. In de hoofdstad Santiago vielen rijf slachtoffers en in de haven stad Valparaiso eveneens rijf. Argentinië In het noordoosten van Argentinië in de provincies Mendoza en San Juan, was de bering nog zo krachtig voel baar dat de mensen hun huizen ont vluchten. De ergst getroffen provincies in Chili] Santiago, Valparaiso. Aconcagua en Coquimbo zijn tot rampgebied verklaard en onder militair gezag ge plaatst. In de grote steden is betrek kelijk weinig schadè. aangezien men zoveel mogelijk beringbestendig bouwt. De daklozen hebben te lijden van de lage temperaturen, in de buurt van het vriespunt. In Midden-Chili is men de gevolgen nog niet te boven van de zware regenval en de sneeuw stormen van drie weken geleden, waarbij 15 doden en honderden ge wonden vielen en duizenden mensen dakloos werden. den meegenomen door toepassing van terugwerkende kracht; De groep waarvoor de loonmaatre gel al heeft gewerkt of nog werkt: en waarvoor al een nieuw contract] geldt, dat ook de loonmatigingspe riode overbrugt. De behoefte om! daar cao's open te breken, is bij' de vakbeweging volstrekt afwe zig. De SER bracht verder gisteren in het] halfjaarlijkse rapport als unaniem ad-j vies naar voren, dat de loonmaatregel! zo snel mogelijk moet worden afge schaft, om te voorkomen dat hoge Zie slot pag. 3 kol. 4 Het Amerikaanse congreslid Paul] McCloskey heeft vrijdag gezegd dat hij1 zich kandidaat zal stellen voor de in 1972 beginnende verkiezing van een kandidaat van de republikeinse partij voor de presidentsverkiezingen. MIDDELBURG De aandeel houders van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij hebben gisteren het dagelijks be stuur niet naar huis gezonden. Er waren twee moties inge diend, maar beide werden ze verworpen. De verst-strekkende kwam van provinciaal aandeelhouder drs W. Lockefeer (kvp). In deze motie i werd de raad van bestuur uitgeno digd zich binnen een termijn van drie maanden te laten vervangen. Zij werd met 1684 legen 1255 stemmen verworpen. Een tweede motie werd ingediend; door mr C. Pijl Hogeweg burge-j meester van Reimersvvaal. Daarin] werd de raad van bestuur ge-] vraagd om zodanige stappen te nemen, die tot een geheel ver nieuwd dagelijks bestuur voor of op 1 januari 1972 zouden leiden. Bij de debatten bleek, dat deze motie eveneens gesteund door burgemeester drs D. Roemers van Vlissingen en raadslid P. Duinker- ke van Goes door het db alsl een motie van afkeuring werd be-1 scliouvvd. Zij werd verworpen met 1558 legen 1386 stemmen. Er wa ren vijf blanco stemmen. De vergadering werd in de statenzaal gehouden en duurde vijf uren; van twee uur lot ruim zeven uur. De| stemming werd schriftelijk gehouden,] hoewel daartegen van verschillende! zijden bezwaar werd gemaakt. De voorzitter mr J. van Aartsen, evenals de juridisch adviseur mr J. .1. van der Weel, zette evenwel uileen dat de statuten voorschrijven dat over per so-1 nen schriftelijk moet worden ge stemd. Het ging hier om eventueel ontslag van leden van de raad van bestuur dan wel liet dagelijks bestuur derhalve over personen. De agentia vermeldde ook het horen] van de directeur, ir T. Bogerd. Er was evenwel een medische verklaring ter; tafel, waaruit bleek dat ir Bogerd nieti vóór 1 augustus aanstaande zal kun-1 nen worden gehoord. Besloten werd hem buitengewoon verlof te geven. Voorts werd tot het voornemen beslo-' ten deze functionaris te schorsen. Bij dit punt werd omstandig ingegaan op enkele opmerkingen, in de PZC van donderdag gemaakt door mr W. H. Vermaas uit Middelburg. De raads man van de PZEM zette uiteen dat in de gegeven omstandigheden de door hem aanbevolen gang van zaken de! beste waarborgen voor de vennoot-' schap opleverden. Hij bestreed enkele opmerkingen in het betoog van mr' Vermaas: zo achtte hij ontslag om dringende redenen niet mogelijk, on-' der meer omdat het dagelijks bestuur aanvankelijk een ander voorstel had gedaan aan de vergadering van aan deelhouders dan nu aan de orde was. Er was daardoor een tijdsverschil ontstaan, dar de mogelijkheid van] .dringende reden' dubieus DISCUSSIES .Persoonlijk had ik liever met een: uitspraak over het dagelijks bestuur' gewacht, totdat de directeur de heer Bogerd is gehoord, maar de meeste gemeenten stellen nu liever een uit spraak over het dagelijks bestuur op] prijs. Ook mijn raad is daar unaniem] voor', aldus de heer Pijl Hogeweg .Ten aanzien van de gemeenteraden is' het niet juist een dergelijke uitspraak j nu onder tafel te werken.' In zijn motie stelde hii. dat het gezien de feiten en omstandigheden, die aanleiding hebben gegeven tot het opzeggen van de dienstbetrekking met, de directeur een aftreden van alle i dagelijkse bestuursleden als gewenst] moet worden beschouwd. Maar een onmiddellijk aftreden is niet in het1 belang der vennootschap, daarom no digde hij de raad van bestuur uit stappen te ondernemen, die zullen leiden tot het functioneren van een; geheel nieuw dagelijks bestuur voor' of op 1 januari 1972. De lieer Lockefeer constateerde dat de PZEM-kwestie lang genoeg had voortgeziekt. .Zij doel onze provincie geen goed. ook niet huiten de gren zen.' De aandeelhoudersvergadering heeft formeel niets uit te staan met het dagelijks bestuur, maar wel met de raad van bestuur, stelde de heer Loc kefeer. Daarom moeten we formeel juist handelen. Hij diende daarop zijn motie in. mt-de ondertekend door bur gemeester Van Waes van Borselc. In Zie slot pag. 4 kol. 5 emotioneel treffen tussen voorzitter Kaland van het da gelijks bestuur en provinciaal aandeelhouder Don, staten lid voor de PvdA. Er viel daaruit af te leiden dat deze beide politici sinds gistermiddag niet meer zoals dat in het Engels zo duidelijk heet ,on speaking terms" zijn. men spreekt niet meer met. elkaar, althans niet recht streeks. Kaland schamperde over de methodiek van de PvdA-statenfractie en Don toonde zich gegriefd door de weigering van Kaland hem bij het be gin van de vergadering een hand te geven. Beide opponenten verlieten de vergadering zonder elkaar te hebben gegroet. Deze PZEM-zaak snijdt diep in de persoonlijke verhoudingen. Er was meer. Het lid van de raad van bestuur Van der Peijl, voorzitter van de CHU-statenfractie, kwam met een verklaring vóór de stemming, die moeilijk anders kon worden uitge legd dan een nadrukkelijke ver wijzing naar eventuele verdere politie ke consequenties in de staten, indien althans de motie zou worden aan vaard. Kennelijk ging het hier om hei vertrouwen van met name de CH- fractie in de PvdA als Zeeuwse rege ringspartij. Opmerkelijk was voorts de (eveneens verworpen.) motie-Locke- feer: daarin werd het aftreden van de raad van bestuur geëist. Deze motie was daarom zo opmerkelijk om niet te zeggen: vreemd omdat bij voor baat toch wel vast stond, dat ze niet zou worden aanvaard. Het leek er op alsof ze alleen was ingediend om te worden verworpen, omdat aldus een alibi zou ontstaan voor de KVP-verte- genwoordiger om een tegen het dage lijks bestuur gerichte motie te kunnen afwijzen. Bij het eindspel kwam dit echter niet naar buiten, omdat de stemming conform de statuten schrif telijk werd gehouden. Dat werd te vens het eigenaardige, nachtkaars-ach- tige slot van deze vergadering: een puur-politieke stemming moest beslo ten worden afgewikkeld. Het lijkt ons weinig zinvol alsnog na te kaarten over de vraag of het re sultaat, zoals zich dat thans heeft voorgedaan, nu wel zo geslaagd is. Men kan het onjuist vinden, dat het dage lijks bestuur is blijven zitten, men kan twijfelen aan de juistheid van gedepu teerde Kalanas beslissing de porte feuillekwestie te stellen, een feit is nu eenmaal, dat het gegaan is zoals het gisteren is gegaan, namelijk het dage lijks bestuur is niet weggezonden. Dat is de realiteit voor de PZEM. het is ook de politieke realiteit in de staten van Zeeland: een bepaald lid van gedepu teerde staten heeft geen reden meer zijn ontslag aan te bieden. Men kan spreken over een .hakken-over-de- sloot'-overwinnrng voor het dagelijks bestuur en voor zijn voorzitter, maar nogmaals, dat is allemaal weinig zin vol. Alle organen, die in deze kwestie moesten spreken, hebben dat nu ge daan: provinciale staten, gemeentera den, tenslotte de vergadering van aan deelhouders van de PZEM Het resul taat van dit alles ligt nu op tafel en dat is wat thans telt. Daarmee moet rekening worden gehouden. We wijzen daar met enige nadruk op. niet uit een rozige sfeer van .komt-laatons-kloven-overbrug- gen'. maar uitsluitend omdat aan deze naargeestige zaak een eind moet ko men. Deze PZEM affaire heef; allerlei persoonlijke verhoudingen fel ver stoord, in de politiek, in het bestuur, vooral ook in het bedrijf, er is sprake van partijvorming onder het perso neel. Men wantrouwt elkaar. Nu is een nieuwe fase ingetreden, een fase waar in nog geen reden is voor veel geesl- drif; Niettemin zal oprecht gepoogd moeten worden opnieuw te beginnen, in het bedrijf en in de politieke ver houdingen. De realiteiten van de aan deelhoudersvergadering gisteren vor men daartoe de basis. Voor sommigen wellicht een smalle basis, maar des ondanks een mogelijk startpunt op weg naar nieuwe verhoudingen en we derzijds vertrouwen. De voormalige bevelhebber van de strijdkrachten van de Afrikaanse staat Guinee, generaal Noemanóian Keita. is wegens hoogverraad en samenzwering mei de vijand ter dood veroordeeld, al dus een bericht dat vrijdag door raaio- Conakry is omgeroepen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1