FISCHER WON WEER MERCKX BEKENDE: IK HEB AAN OPGEVEN GEDACHT... - STOPPER- Weer zege THEVENET: FRANKRIJKS NIEUWE HOOP IN DE TOUR DE FRANCE PRATEN GEKLATER HEJA TOM 0K SUKKELDRAFJE PHg TIEN MINUTEN ACHTERSTAND IS NORMAAL GESPROKEN TEVEEL Opgeven Wortelensap Favorieten in wielerronde van Hoofdplaat PAARDEN RENNEN IN OOSTENDE STERKE MEISJES-SCHOOLSLAG OP IN REIMERSWAAL °nder 10 iaar: 1 r- NIET LANGER KNECHT VAN FERDI BRACKE Geen vedette Geen combine Belofte ZATERDAG 10 JUU 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 tl nENVER (ANP) Dc Amerikaan Bobby Fischer heeft vrijdag ook de tweede partij van de tweekamp In de ïalve finales van het kandidatentoer nooi schaken tegen de Deen Bent lusen gewonnen. Larsen gaf na 54 jtiten op. De »t»nd I» nu 2-0 voor 1 Fischer. Df tweede machtpartlj tussen de Dtcnse grootmeester Bent Larsen (wil) en de Amerikaanse grootmees ter Robert Fischer (zwart) had het rokende verloop: ic2c4. C7-C5: 2. Pgl-f3, g7-g6: 3. d2- Ji c5xd4; 4. Pf3xd4. Pb8-c6; 5. e2-e4, PO-K-, 6. Pbl-c3, d7-d6: 7. Lfl-e2, Pc6x 8. Ddlxd4, Lf8-g7; 9. Lcl-g5, h7-h6; ld'Lgó-e3, 0-0; 11. Dd4-d2, Kg8-h7; 12. M Lc8-e6; 13. f2-f4, Ta8-c8; 14. b2-b3, Dd8-a5; 15. a2-a3, a7-a6; 16. f4-f5, Le6- H7- 17. b3-b4, Da5-e5; 18. Tal-el, Ld7- ,g' i9 Le3-f4, Pf6xe4; 20. Pc3xe4, De5x 21. Le2-d3, De4-d4f; 22. Kgl-hl, Tc8- (3; 23. Lf4-e3. Dd4-c3; 24. Le3xh6, Dc3x M- 25. Lh6xd2, Lg7-e5; 26. Ld2-f4, Le5x «•27.Tflxf4. g6xf5; 28. Tf4xf5, Kh7-g7; 29' Tf5-g5f. Kg7-h6: 30. h2-h4, e7-e6; 31. Tel-fl, I7-f5; 32. Tfl-el. Tf8-f7; 33. b4- b5. a6xb5: 34. c4xb5. Lc6-d7; 35. g2-g4, Tefi-a8; 36. g4xf5. e6xf5; 37. Ld3-c4, Ta8- a4' 38. Tel-cl, Ld7xb5; 39. Lc4xf7. Ta4x Wf 40. Khl-g2, Kh6xg5; 41. Lf7-d5, Lb5-a6; 42. Tcl-dl. Th4-a4; 43. Ld5-f3, Ta4xa3; 44. Tdlxd6, Ta3-a2f; 45. Kg2- il, Kg5-f4; 46. Lf3-g2, Ta2-b2; 47. Td6- d7 b7-b6: 48. Td7-d8, La6-e2; 49. Le2- m' Le2-g4; 50. Lh3.fl, Lg4-f3; 51. Td8- M. Lf3-e4; 52. Lfl-a6. Kf4-e3; 53. Tb8- c8. Tb2-blt; 54. Kgl-h2, Ke3-f4, en wit geeft op. Ook tijdens de rustdag in de Tour de France werden de renners wel bezig gehouden door de commerciële mannen die reclame slaan uit dit wïelerevenement. Zo kreeg Joop Zoetemelk zijn eigen gewicht (67 kilo) aan honing. kJ\ 0RCIÈRES (5) fGaP 10-7-71 12'RIT OThèz» L251 km LwMées Oroison fMequile ÖVinon-5.-Verdon ffRians ^MARSEILLE M GSTAAD (ANP) Tom Okker heeft ach vrijdag geplaatst voor de halve finales herenenkelspel van het tennis toernooi om de internationale kampi oenschappen van Zwitserland. Okker won in de kwartfinales met 6-3 en 8-6 ran de Australiër Phil Dent. Vérdere uitslagen: herenenkelspel, kwartfinales: Ismael el Shafei (Egy.) - Nikki Piiic (Z-Sl) 5-7, 7-5 en 3-1, opgegeven door Pilic wegens een bles sure, Damesenkelspel, kwartfinales: Lesley Hunt (Aus) Fiorella Bonicelli (Peru) en 6-1; Alena Palmeova (Tsj) - wura Rossouw (Z-Af) 3-6, 6-0 en 6-4. ORCIERES-MERLETTE (GPD) Het grote raadsel van deze Tour de France blijft nog steeds, waarom Merckx de kracht niet heeft om een Ocana bij te henen, een renner, die vorig jaar door de Belg toch compleet in de vernieling gereden werd. Merckx verklaarde onmiddellijk na de aankomst in het uit de rotsen ge- stampte wintersportplaatsje Orcieres-Merlette, dat de tour voor hem verloren was. Wij hebben Merckx op de rustdag opgezocht. De ergste sporen van teleurstelling waren wel verdwenen bij de Belg. Hij berustte in de nederlaag, die voor hem toch wel zwaar is aangekomen. Tenzij Luis Ocana een zware inzinking krijgt is het voor mij ge daan', zei Merckx. De Belg heeft op de rustdag geen nieuw zelfver trouwen kunnen opdoen. Tijdens een trainingsrit van ongeveer 80 kilometer door het bergachtige gebied bleek de formidabele kracht, die Merckx altijd kenmerkte, nog niet te zijn terug geko men. De accu is nog steeds niet voldoende opgeladen. De grote vedette, alleen op oefentocht, los van zijn ploeg, die hem donder dag onvoldoende steunde alleen Wagtmans was paraat kon met moeite de bergen opkomen. Zo zie je maar, als je je rustig op een tour wilt voorbereiden, pakt het alle maal toch anders uit.' Merckx noemde voor het falen van de helse rit van donderdag door de Al pen ook het feit. dat hij op de Cote de Laffrey dezelfde berg notabene, waarop Ocana vorig jaar in moei- lijheden kwam ontzettend 21ast van de maag had gekregen. Mijn maag kromp helemaal in elkaar, het was afschuwelijk. Ik heb toen ook even aan opgeven gedacht, maar dat kon ik als Eddy Merckx toch niet doen. Later ging het beter.' Merckx had zich aan het slot erg kwaad gemaakt, de renners van het groepje waarin hij zat. ,Ze lieten mij al het werk doen en toen er ook nog een drietal renners mij voorbij spurt te, was liet mij teveel. Ik sprintte op mijn snelst en versloeg die meerijders toch nog.' Natuurlijk was Merckx teleurgesteld. Maar er heerst nog geen begrafenis- stemming bij de Molteni's, zo kon Rini Wagtmans melden, vol spijt dat hij op Merckx had moeten wachten. ,Ik zou zeker met de voorsten meege komen zijn.' Wagtmans verwacht, dat Merckx toch nog iets zal gaan doen, sterker zelfs. Wagtmans: .Als Merckx zondag in Albi een goede tijdrit rijdt, geloof ik dat hij de tour nog zal gaan winnen.' Maar de voortekenen zijn niet gunstig voor Merckx. Joop Zoetemelk, met eer gesneuveld op hete Alpenwegen .Ocana was die dag nu eenmaal sterker' voelde zich vrijdag weer helemaal fit. Hij maakte een trainingsrit van drie uur in zijn jaeger-hemd, zijn shirt had hj onderweg voor de warmte uitgetrok ken. Hij liet zich bij zijn terugkomst in Orcieres de ijskoude fles wortelen- sap de Mars-renners krijgen die steeds na afloop van een etappe goed smaken. Iedereen vraagt zich natuurlijk af of Louis Ocana zijn grote vorm kan bewaren. De Spanjaard vermaakte zich uitstekend tijdens de training. Zelfs nu reden er enthousiastelingen met motoren rond de nieuwe gele truidrager, die natuurlijk de maillot jaune in het hotel had gelaten. Ocana is vol vertrouwen, al vreest hij de Pyreneeën nog wel. Maar Maurice de Muer, zijn ploegleider, stelt hem steeds weer gerust: ,Onze ploeg is sterk genoeg om de gehavende equipe van Merckx het hoofd te bieden, en zeker ook de Mars-Flandria ploeg van Zoetemelk, die aan kracht heeft inge boet.' Inderdaad groeit de kracht van de oranje Bic-formatie met het succes van Ocana. Merckx zegt van Ocana: ,Als hij blijft rijden, zoals hh nu doet. dan kan ik het wel vergeten. Natuurlijk ga ik nog wel in de aanval als de kans op succes er is, maar tien minuten ach terstand is normaal gesproken teveel.' Waarom rijdt Merkcx niet zo sterk als anders? De Belg nog steeds verwonderd, kan het ook nauwelijks verklaren. Mis schien is het achteraf zo te zien, dat ik voor de tour te weinig gereden heb. De laatste etappewedstrijd was de Midi Libre, die op 6 juni eindigde. Wellicht had ik toch beter de Ronde van Italië kunnen rijden. Ik had ge woon te weinig wedstrijdkilometers. Ook de Goudsmit-Hoff renners maak ten een stevige oefenrit. Karstens zocht tenslotte zijn weg alleen. De Limburgers Krekels en Harings vorm den de achterhoede van het oranje- pelotonnetje, dat de berg naar Orcie res opfietste. Karstens heeft alweer een stevige ver maning van Pellenaars gekregen. Mij heeft Prinsen bijna de kant ingereden in de etappe van donderdag, omdat die kleine probeerde naar de groep- Merckx weg te springen. Karstens vond het beter, dat iedereen in de grote groep bleef. Wat zijn dat nou voor manieren'. Pellenaars blijft erbij dat hij Karstens volgend jaar niet meer in zijn ploeg wil hebben. JDe Koning en Prinsen wil ik nog wel houden, voor de rest zie ik het niet zo HOOFDPLAAT Zondag wordt voor de 42st maal de ronde van Hoofdplaat verreden. In totaal hebben 70 amateurs ingeschreven, onder hen natuurlijk de plaatselijke favoriet Charles de Smit. Hij zal het niet gemakkelijk krijgen om de bloemen thuis te houden. Fa vorieten zijn er genoeg nu de Trico's weer aanwezig zijn. juist bij die ploeg- makkers van Charles de Smit zitten zijn grootste rivalen, on. de zeer ster ke Toine van de Bunder, Wim de Waal. Zet daarbij nog de namen van een Ad ran der Hoek. Jan Raas, Cees van Don gen. Henny Gijsel en de grote favorie ten zijn bekend. Daarnaast zijn er nog renners die voor een verrassing kun nen zorgen, zoals een Johan van Waes en Wim Westdorp. Het belooft in ieder geval een interessant wielergevecht te worden, al of niet in de zomerse hit te. De start is om half drie en de koers gaat over 100 kilometer. MICHELS ZAL DINSDAG CONTRACT TEKENEN BARCELONA (ANP) Rinus Michels zal dinsdagmiddag in Barcelona het contract ondertekenen, dat hem als trainer aan de club van die naam bindt. Daarna zal Michels naar Am sterdam terugkeren om zijn persoon lijke zaken af te handelen. Hij vestigt zich vervolgens in Barcelona. OOSTENDE De driejarige hengst River Beauty van de heer D. Robinson liet jl zondag een grote indruk van zijn kunnen achter door uit bijna verslagen positie toch nog de eerste prijs in de Prijs Prosper Decloedt weg te slepen in Oostende. Uitstekend gereden door jockey Frankie Durr wist deze vol bloed de 5-jarige Belgische ruin Corio- lan te kloppen. Laatst genoemde zal zeker niet nalaten in het thans begon nen zomerseizoen nog een goede prijs voor zijn eigenaar in de wacht te sle pen. Ook Imperator, die door de ver woede poging van de winnaar om uit de achterhoede naar voren te komen werd gehinderd, dient te worden geno teerd voor een a.s. overwinning. Voor het komende weekeinde staan wederom een aantal goede ontmoe tingen op het programma. Bepalen wij ons tot de zondag dan vormt de Prijs Albert van Loo het hoofdnummer. Hierin treden de in België gefokte en de in België ingeschreven 3-jarige paarden aan de start voor een ren over 2200 m. Het topgewicht wordt ge dragen door de kampioen van Madame Descamps, Souard nl. 62 kg. Of hij echter in staat zal zijn om 4 kg te ge ven aan Enriched is een grote vraag. De kansen vor stal De Murga en Fan- gar van Baron Crawez zijn zeker niet gering. In het nummer voor tweejarige paar den over 1000 m heeft Pentecote een grote kans om wederom te winnen. Cinderella is met 52 kg niet kansloos gezien zijn goede 2e plaats over 1300 m in Brussel op 27 juni jl. In het nummer voor stayers, de prijs Sirius, komen een aantal bekende paarden voor de langeafstand aan de start. Imosval maakte een grote in druk door de Prijs Santé Gudule op zijn naam te brengen. Patachon heeft ook al diverse malen van zijn kwali teiten als stayer blijk gegeven. Sioux met 53'/a kg in het zadel zal ongetwij feld zijn eigenaar hoop geven op een goed resultaat. Bij de sprinters komt Cartouche op een voor haar bekend hier enkele fraaie resultaten. Het ge- terrein, ook het vorige jaar boekte zij vaar komt hier van Leviathan, Buil Boy is een gevaarlijke outsider. KRWNTNGEN i.cn van de span nendste nummers tijdens de B-zwem- wedstrijden, die het Reimerswaalse zeelandia dezer dagen organiseerde, was de 50 meter schoolslag meisjes onder de 10 jaar, waarbij Corrle Haak van Braakman en Karin Braak man van Schelde precies gelijk aan- akte. Hun tijd was 50 sec, maar de WT had het Braakmanmeisje een rawrtipje eerder zien finishen. Een ran de beste prestaties werd geleverd "oor het Stormvogelmeisje T. van "Is, dl jaar), die de 100 meter «noolslag meisjes onder de 16 jaar Wnnend beëindigde in 1.41.9, daarmee «•wijzend, dat er opnieuw schoolslag- tóent nadert. De estafettes waren ook enorm span nend.. Op de 4 maal 50 meter wissel- 7«5, J0"Sens onder de 16 jaar gaven jseelantha en Stormvogel A elkaar neei weinig toe: de Reimerswaalse kernploeg.won in 2.41.4 tegen 2.41.7 r 2®. Vlissingers. De vrije slagesta- «tte bij de meisjes onder de 16 jaar ™s bijna even spannend: Stormvogel LX* toer in 3.12.1 voor Luctor 'f^elburg in 3.12.5. De andere voor Ij-roste uitslagen waren: 100 m vrije ri» J0,n2ens onder de 14 jaar: 1 R. ueraminck (Schelde) 1.20.0; 2 Th. van ny-21-8); 3 H. Weeda (Braak- nnü 100 m schoolslag meisjes 16 jaar; 1 T. van Sluijs T"™) 1.41.9; 2 C. Meijer (Luctor) 1' «n 4 A' Leendertse (Zeelandi- „n Joosse (Ganze) 1.43.1; 50 .^o'stog meisjes onder de 10 1 C". Haak (Braakman) 50.0; 2 (Schelcle) 50.0; 3 A. de 54.9; 50 meter na? Tc, (Braak™an) 50 8; 2 A. -Schip- i»r (Stormv) 51.6; 3 K. Noordhoek (Zeelandia) 53.1: 100 meter vrije slag meisjes onder de 16 jaar: 1 E. de Klerk (Luctor) 1.24.7; 2 J. Vergouwe (Scheldestroom) 1.25.1; 3 A. Nagelker- ke (Stormv.) 1.29.4; 100 meter schoolslag jongens onder de 12 jaar: 1 R. Clemminck (Schelde) 1.45.6; 2 H. Blaauw (Stormv) 1.45.7; 3 K. van Noorden (Zeelandia) 1.51.7; 100 meter rugslag jongens onder de 14 jaar: 1 O. 't Hart (Ganze) 1.45.0; 2 H. Haars- ma (Stormv) 1.48.2; 3 R. Geervliet (Luctor) 1.51.0; 100 meter rugslag meisjes onder de 14 jaar: 1 W. Rooze- boom (Stormv) 1.35.9; 2 I. Riteco (Stormv) 1.40.5; 3 M. den Exter (Stormv) 1.43.6; J00 meter vlinderslag jongens onder de 16 jaar: 1 A. Hen driks (Stormv) 1.33.2; 2 H. Weeda (Braakman) 1,40.5; 3 R. Clemminck (Schelde) 1.33.2; (de snelste: D. Sinke van Zeelandia, die in 1.32.8 finishte, werd gediskwalificeerd): 100 meter vlinderslag meisjes onder de 14 jaar: 1 N. v. d. Parel (Zeelandia) 1.38.1: 2 H. Klompe (Ganze) 1.50,2: 100 meter vrije slag heren: 1 Th. Berckmoes ('t Vrije) 1.13.2; 2 F. Mewe (Zeelandia) I.13.6; 3 A. Krijger (Ganze) 1.15.9; 100 meter schoolslag jongens onder de 16 jaar: 1 D. de Braai (Bruinvis) 1.31.2; 2 R. Veenstra (Ganze) 1.33.8; 3 en 4 R. Bron (ZY) en H. van Noorden (Zeelandia) 1.36.1; 4 maal 50 meter wisselslag estafette meisjes onder de 16 jaar: 1 Stormvogel A 2.48.9; 2 Stormvogel B 2.52.7; 3 Scheldestroom 2.57.8; 4 maal 50 meter wisselslag estafette jongens onder de 16 jaar: 1 Zeelandia 2.41.4: 2 Stormvogel A 2.41.7; 3 Luctor 2.47.8: 5 maal 50 meter estafette vrije slag meisjes on der de 16 jaar: 1 Stormvogel A 3.12.1: 2 Luctor 3.12.5, 3 Scheldestroom 3.21.6. ORCIERES MERLETTE (GPD) Bernard Thevenet is op liet ogenblik de meest gevierde (echte) Franse coureur (Ocana is tenslotte een import-Frans man). De vertegenwoordiger van de nouvelle vague in de Franse wielrennerij staat tussen de grote mannen geklasseerd. Hij is daar zelf misschien het meest verbaasd over. Thevenet wordt na zijn prestaties in deze tour, die bepaald niet gering zijn hij zat bij de beslissende ontsnapping op de tweede dag, hij opende het gevecht op de Puy de Dome en hij won de etappe naar Grenoble, waarin Merckx uit de gele trui werd ge fietst belegerd door Franse journalisten. Het overdondert hem een beetje. .Het is wel leuk natuurlijk, maar ook wat beangstigend. De vraag is namelijk', zegt hij voorzichtig, ,of ik dit nog anderhalve week kan volhouden, ik voel me uitstekend. Ik heb de goede vorm te pakken. Dat wel. Ik heb ook het vertrouwen wel, dat ik voorin zal kunnen blijven vechten. Tenslotte geeft het je als jonge renner ik ben 23 jaar toch wel een kick om de beste Fransman in de tour te zijn'. Ook na de verschrikkelijke etappe van donderdag bleef hij voor in het klas sement. Hij had wel enorme pech, want op een beslissend moment kwam er een tak in zijn versnelling, viel hij en raakte achterop. Hij kwam terug net nadat ook Agostinho, Zoete melk, Ocana en Van Impe waren vertrokken. Toen was zijn kans verke ken om ook voorin mee te gaan. Bernard Thevenet is geen druktema ker. Hij is een rustige jongen uit het kleine dorpje Paray-le-Monial in Bour gogne. ,Ik voel me bepaald nog geen vedette, nu ik tussen de groten inzit'. Ook Thevenet is een bescheiden fi guur, zo als de meesten van de nieu we lichting renners. Kijk maar naar een Zoetemelk en een Pettersson het zijn geen van de daken-schreeuwers. Voorlopig bekijkt deze Bernard The- venet de zaken kalm. ,Ik vind het geweldig, dat ik de grote coureurs kan volgen, ik heb ook nog bepaald geen aspiraties in de richting van bijvoorbeeld de tweede plaats. Merckx, Zoetemelk, Ocana en Petters son zijn, dacht ik, nog te sterk voor me. Misschien, dat ik over een paar jaar als mijn prestatie-lijn net zo regelmatig omhoog gaat als tot nu toe het geval was wel de tour kan winnen Maar een tour winnen is een geweldig zwaar en moeilijk karwei'. Thevenet komt niet helemaal uit de hemel gevallen voor de Fransen. Vo rig jaar wel. Drie dagen voordag de start door de Tour de France gegeven werd, wist hij nog van niets. Hij werd plotseling opgeroepen als plaatsver vanger voor Ferdinand Bracke. Ber nard Thevenet won een van de moei lijkste etappes, die naar Mongie, op de flanken van de Tourmalet. Hij kwam toen alleen boven en had alle erkende vedettes en klimmers achter zich gelaten. Er werd toen direct geroepen, dat dat een vreemde zaak was en dat Frankrijk en Godet en Levitan in het bijzonder voor kranten verkoop een etappezege brood no dig had. Nu blijkt wel, dat het toeh niet zo'n toevalstreffer was en dat deze zwartharige renner inderdaad een best stukje klimmen kan. Nu zou men denken, dat deze Theven et uit een streek komt, waar men niets anders doet dan bergen op en af fietsen, maar in zijn geboortestreek is geen stukje hooggebergte te vinden. Een paar eenvoudige cotes. maar meer ook niet. ,Toch wel wat meer heuvels, denk ik dan Zoetemelk voor de deur heeft', grinnikt de Fransman, die de grootste bewondering voor Zoetemelk heeft. J)ie kan er wat van. Hij rijdt wel sterk. Vooral de eerste dagen was hij zeker de beste in het peloton. Ocana is daar nu bij geko men'. Zit Bernard Thevenet ook in een alliantie om Merckx te vuur en te zwaard te bestrijden? Hen echte combine is er niet. Het is gewoon een gemeenschappelijk be lang. dat we met z'n allen Merckx achter ons houden. Trouwens, ik ver wacht nog een grote explosie van de Belg. Hij is er de man niet naar om zich bij de gang van zaken neer te leggen'. Thevenet is aan zijn tweede jaar als prof bezig. Hij is duidelijk een belof te. die zich tot nu toe heeft waarge maakt. Als amateur was hij al een figuur van nationale betekenis. Hij won de Grand Prix de France. Als prof werd hij in deze Grand Prix de France tweede achter de Deense tijd- rijder Mortensen, maar voor Tho mas Petterssson en Zoetemelk. Hij is dan ook niet bang voor de tijdritten, al zegt hij: ,In de tijdritten in de tour zal ik waarschijnlijk net iets tekort komen om Pettersson en Zoetemelk voor te blijven. Merckx is op dat punt natuurlijk de beste'. De jonge Fransman, die vorig jaar als 35ste eindigde bij zijn tourdebuut, moest dit jaar knecht zijn voor Ferdi nand Bracke, de winnaar van de Ron de van Soanje. Nu is het precies andersom. Thevenet werd derde in de Dauphïne Libre achter Merckx en Ocana. En ook dat is al een aanwij zing, dat de nieuwe Franse revelatie niet zo -aar een eondags-bloeicrtje is. Het tennis kent een aantal ongeschreven regel». Het Ls bijvoorbeeld gebruik dat de spelers bij het wisselen van speelhelft, bet drinken van een frisdrank, en het afdrogen van gezicht en handen, niets tegen elkaar zeggen. De bedoeling van dit gebruik I» duidelijk, vooral voor insiders in de voetballerij, die weten wat voetballers elkaar tijdens het spel soms toevoegen in de hoop dat de tegenstander 20 mentaal gekneusd zal zijn. dat hij de eerstvolgende zeven ballen In zijn eigen doel zal schieten. Voetballers van Joodse afkomst, met rood haar, een hazelip of o-brnen weten daar van mee te praten, en als zij dergelijke gebreken niet lubben (zeldzaam, heeft u wel eens een arische voetballer gezien met blond haar, zonder hazelip en ook zonder obenen? O Ja die. maar die heeft x- benen'.) verzint de tegenstander altijd wel een zusje van zijn opponent die hij laatst nog met een neger heeft zien scharrelen In de bosjes van de Haarlemmerhout. Om dat nu te voorkomen, is er bij tennis die ongeschreven regel dat de spelers bU de umpire - stoel net doen alsof zij elkaar niet zien, alsof zij elkaar ook helemaal niet kennen, wat altijd een enigszins tegennatuurlijke toestand is, omdat zij In de hele omgeving de enige tennissers zijn, en dus ontzettend veel te bepraten zouden moeten hebben over hun hobby. Maar neeJe vraagt Je overigens af waarom men dit probleem niet simpelweg omzeilt door aan beide zijden van het net wat te drinken neer te zetten, zodat zij elkaar nooit hoeven tegen te komen. Vindt men dat te duur? Te omslachtig? Of beschouwt men dat als een verwijt-bU-voorbaat aan de spelers, omdat dit zou suggereren dat zij elkaar anders wei eens binnensmonds voor nikker of brillejood zouden kunnen uitscheiden? Ik denk dat men eenvoudig nooit aan die oplossing gedacht heeft, de eenvoudigste dingen ziet men soms over het hoofd als er geen buitenstaander komt die er op attent maakt. Een ander goed gebruik bij tennis is, dat men wel applaudisseert (na een geslaagde service, een fraaie slagwisseling, of als beide spelers na het drinken van een slokje prik de grasmat of het gravel weer betreden), maar dat dit applaus nooit mag ontaarden in toejuichingen. Ik weet niet hoe dat komt. maar tennlsapplaus heeft een heel eigen klank, te vergelijken met het klateren van een fontein. Voor zover mij bekend wordt er niet in klaterend applaudisseren geoefend door dc tennistoe- schouwers, maar toch slaagt men er nu al tientallen Jaren in dat timbre vast te houden, op Wimbledon, op Forest Hills maar ook op het Melkhulsje. Ik denk dat het gegroeid is, maar het kan ook een logisch gevolg zijn van de beschaving van het publiek, waarvan de helft eenvoudig niet klapt omdat je niet klapt voor een tennisspeler (zeker niet voor een prof), en de andere helft zo'n beetje half. met de bovenkant van de vingers van het slap gehouden rechterhandje in de handpalm van de linkerhand. Probeert u het maar eens, met een groepje familieleden, als u met zijn allen zo klapt, klinkt het als het geklater van een fonteintje. Tennis zal pas helemaal volwassen zijn geworden, als er niet alleen normaal geapplaudisseerd mag worden, maar als men daarnaast ook mag juichen bij een raakslag, of bij een uiteindelijke overwinning van de favoriet, en als men (en dat is het belangrijkste en doorslaggevende) ook mag aanmoedigen ais de favoriet daar behoefte aan heeft. We lezen nu wel aldoor dat het Tommetje Okker aan mentaliteit ontbreekt, en dat hij daardoor zo mak van Laver verliest, maar waar het hem in werkelijkheid aan ontbreekt is de steun van eigen publiek, aan de aanmoedigingen van Feijenoords zuidtribune, een gezang als Jieja Tom ok. heja Tom ok', en .Tommie heeft de wereldcup'. En dan zwijg ik voorlopig nog maar over de mogelijkheid die het basebal! biedt om de tegenstander uit zijn concentratie te halen, via de opmerkingen vanuit het publiek. Daar zou tennis zich ook uitstekend toe lenen, omdat het publiek zo dicht op de baan zit. Stel Okker speelt tegen Laver, Laver moet serveren, dan kan de Hollandse claque Iedere keer als Laver de bal omhoog gooit dat aanzwellende geloei laten horen dat de jongens van de staantribune tijdens een melige voetbalwedstrijd plegen aan te heffen als de keeper een uittrap gaat verrichten. Op het moment dat hij de bal schiet, bestuiten zij hun aanzwellende geloei met .boem'. Daar wordt een keeper heel nerveus van, hij gaat er naar luisteren, voelt zichzelf draadloos bestuurd en krijgt de neiging over de bal heen te trappen om dat Jhoem' een loer te kunnen draaien. U begrijpt de gevolgen als het tennispubliek hetzelfde zou doen bij de service: eerst aanzwellend geluid en dat .pats' op het moment dat het racket de bal omlaatslaat. Binnen de korste keren slaat Laver of alle services ln het net, of radikaal naast de hal. zodat Tom op zijn slofjes wint. Nog een paar Jaar en het is zo ver, denk ik.... Dan kom ik nu aan het laatste goede gebruik bij tennis, nadat de laatste klap gevallen is. De spelers plegen elkaar dan te feliciteren. Dat gaat zo. De winnaar holt op een drafje naar het net, waar hij meestal even moet wachten op de verliezer, die in wandelpas naar dat net loop:. Of als hij helemaal van de baseline moet komen, hoogstens in een .sukkel'ürafje. Het woord geeft het al aan, hij is de sukkel van de twee, hij moet dus ontmoedigd, als een gebroken man naar het net strompelen, terwijl de ander levenslust uitstraalt, en soms zelfs kwiek over het net heen springt om eerder bij de verliezer te zijn. Let u maar eens op. Zolang Wimbledon bestaat, is het nog nooit gebeurd dat een verliezer eerder bij het net was voor de bezegelende handdruk dan de winnaar. Uiteraard houdt dit niet in, dat de verliezer zo ver gaat te tonen dat hij zijn verlies betreurt, laat staan dat hij laat blijken er zwaar de pest over in te hebben. Hand weigeren is er niet bij. Het is geen voetbal tenslotte. En driftige spelers zoals Hewitt, die in zeldzame gevallen nog wel eens woedend hun racket neersmijten of de bal hoog in de tribune slaan, worden getolereerd zoals het mongooltje van de buren wordt geaccep teerd als hij wel eens met zijn moeder meekomt op theevisite. Men doet net of hij een gewoon jongetje is, want men is goed opgevoed, maar in werkelijkheid zit men met afgrijzen te kijken, alsof het een afgezant van een andere planeet betreft, waar andere normen gelden. NICO SCHEEPMAKER De Fransman Bernard Thevenet heeft de Franse hoop eindelijk weer doen herleven op nationale triomfen in de Tour de France.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 11