VERDEELD ADVIES OVER DE STUDIEFINANCIERING Bonn en Parijs niet eens over monetaire politiek Inspraak in tracé Baalhoekkanaal Commissie-Andriessen Ontslag voor 450 man bij Groninger Kleding Unie Louis Armstrong overleden Dertig man te vroeg naar huis- allen ontslagen Partij en confessie DRIE STELSELS AAN DE MINISTER VOORGELEGD DRS CAREL MULLER WEER IN ZIJN EUNCTIE OP DENNENDAL '- Vandaag in de krant... BINNEN- OF BUITENDIJKS 214e jaargang - no, 156, PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 juli 1971 KANONNEN VOOR TIEN MILLE Pagina 5 e Markt 2. tal. 6140 ZAANDAM (ANP) Tengevolge van het zonder toestemming vroegtijdig beëindigen van de werkzaamheden zijn bij liet bouwbedrijf Vrakking te Bussum 30 man op staande voet ont slagen. De bouwvakarbeiders werkten aan het nieuwe bejaardencentrum Schilders- hoek te Zaandam. Omdat de bouw vakvakanties voor de duer staan, zal het voor de ontslagen mensen niet mogelijk zijn, op korte termijn ander werk te vinden, Na, PROF. ANDRIESSEN Ook in België 134 man op straat GRONINGEN (ANP) De Groninger Kleding Unie heeft dinsdag avond het ontslag aangekondigd van ca. 450 werknemers, 225 in Nieuwe Schans, 50 in Hoogeveen en 152 in Groningen. De vestigingen in Nieuwe Schans en Hoogeveen zullen totaal worden gesloten. In Tilburg zullen 23 personeelsleden van Wecotex, een van de delen van het concern op straat komen te staan. Ook in België zal personeel moeten afvloeien: 134 werknemers in Vorst. GARANTIE VAN f 4,5 MILJOEN NODIG Het besluit van de concerndirectie is gebaseerd op een rapport van het Engelse adviesbureau Urwick. Indien de Nationale Investeringsbank de Groninger Kleding Unie niet bijspringt met een garantie van 4,5 miljoen, dan zal dit concern thans 1300 werkne mers ae produktie niet kunnen voortzetten. De NV heeft een schuld van ten minste 10,5 miljoen. De grootste crediteur, de Amro-bank. zal geen verdere medewerking verlenen als de Groninger Kleding Unie geen steun van de Na tionale Investeringsbank ontvangt. DEN HAAG (GPD) De commissie-Andriessen heeft gisteren besloten een verdeeld advies over de toekomstige studiefinancie ring uit te brengen aan de nieuwe minister van wetenschappen mr M. L. de Brauw. Er worden drie stelsel ter keuze aan de bewinds man voorgelegd. De kleinst mogelijke meerderheid (9 leden tegen 8) blijkt voor ver hoging van de collegegelden te zijn. De .gematigden' onder hen (7 leden) willen het collegegeld opgevoerd zien tot duizend a vijftien honderd gulden, de anderen willen het gelijkmaken aan de kosten van de studie, het zou dan tussen 2000 en 6000 gulden komen te liggen. De minderheid 8 leden derhalveonder wie commissievoorzitter prof. dr J. E. Andriessen, wil dat het collegegeld helemaal afge schaft wordt. Het voorstel tot verhoging van de collegegelden haalde de meerderheid doordat liefst vier leden de mening van het ministerie van financiën in brachten. Toen de commissie in 1967 werd ingesteld, telde zij twee ambte naren van dat departement. Beiden veranderden tussentijds van werk kring. bleven echter lid van de commis sie, maar werden wel door twee ande re ambtenaren van financiën venan- gen. .Met z'n vieren droegen zij duide lijk de ideeën van Drees jr uit', aldus een commissielid dat zélf voor af schaffing van collegegeld pleitte.. Dat de commissie er van 1967 tot nu toe over deed om met haar rapport gereed te komen wordt door insiders eveneens voor een groot stuk geweten aan het optreden van de ambtenaren van financien. Zij zouden de andere! leden telkens met nieuwe nota's heb ben trachten te overtuigen van de noodzaak de collegegelden te verho gen, waardoor de standpunten ver schillende keren weer uiteengedreven werden. Met name professor C. de Galan, die eerst een tegenstander van collegegeldverhoging was, zou daar-, door zijn NEW YORK (RTR, AFP, DPA) De jazztrompettist Louis Armstrong is dinsdag in zijn wo ning in New York overleden. Zondag jl. was hij 71 jaar ge worden. .Satchmo' is volgens een mede deling van zijn impresariaat om half zes dinsdagmorgen in zijn slaap gestorven. Begin mei was liij uit liet Beth ïsrael- ziekcnluiis ontslagen waarin hij half maart met een hartkwaal was opgeno men. (Voor een levensbeschrijving van Louis Armstrong zie pagina 7). afstuderen moeten zij 15 procent per jaar terugbetalen van dat deel van, hun salaris dat uitstijgt boven de; grens voor de inkomstenbelasting. Wie echter langer studeert dan ïs toegestaan (of dat nu volgens het ontwerp-Post humus is of welke ande re toekomstige regeling ook) wordt van de kans op een lening uitgesloten De helft van de voorstanders van dit stelsel wil het collegegeld afschaffen, de andere helft behoort tot de ge noemde .gematigde' verhogers. Het tweede stelsel, door drie leden; voorgesteld, beoogt minderjarige stu denten een aanvullende toelage te ver strekken bovenop die welke de ouders, krijgen. Meerderjarige studenten zou-| den een lening kunnen aangaan, welke met rente moet worden afgelost ter stond na het afstuderen en onafhanke lijk van de hoogte van het inkomen. Binnen dit stelsel zou het collegeld gelijk moeten zijn aan de kosten van de studie. Het derde financieringssysteem, door; TZie slot pag. 3 kol. 3) DRS MULLER Agogisch bureau zal situatie WA-hoeve doorlichten Stelsels Het financieringssysteem dat cle mets te (12) leden voorstaan, wil alle st.u denten dus ook de minderjarigen —de mogelijkheid bieden een lening te sluiten bij het rijk tegen een nor male rente. Vanaf twee jaar na het| UTRECHT (ANP) Het inte- rimbestuur van de Willem Arntszhoeve heeft dinsdagmid dag besloten, de buitendienst stelling van de psycholoog drs Carel Muller als directeur -van de zwakzinnigenafdeling Den nendal van de Willem Arntsz hoeve in Den Dolder, op te hef fen. Drs Muller gaat vandaag weer aan het werk. Hij werd op 11 juni geschorst door het inmiddels afgetreden college van regenten van de WA-stich- ting. Het ,oude' bestuur kwam lot dit besluit op grond van het rapport van de commissie-Speyer die in opdracht van staatssecretaris Kruisinga een on derzoek had ingesteld op de lioevc. In interimbestuur, bestaande uit dr G.; J. M. Veldkamp, oud-minister van so-| ciale zaken en volksgezondheid, de heer J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het NKV en de heer P. L. Hessing, oud- fractievoorzitter (pvda) in de gemeen- teraad van Utrecht, is maandagochtend! met zijn werk begonnen. Problemen NA TOPGESPREK OP EN AAN DE RIJN: Dr Veldkamp verklaarde dinsdag, dat er op de Willem Arntszhoeve drie soor-l ten problemen zijn: moeilijkheden in de intermenselijke verhoudingen, pro-; blemen met betrekking tot de organi satie van het werk zowel wat betreft de structuur als de bezetting van de verschillende functies) en de moeilijk heden die worden veroorzaakt door de reglementen, voorschriften, instructies: en taakomschrijvingen onvoldoende zijn vastgelegd. Voor de oplossing van de problemen in de intermenselijke sfeer, is deskun dige agogische begeleiding nodig. Het interimbestuur heeft daarom al con tact opgenomen met een agogisch bin reau dat zal worden ingeschakeld voor alle afdelingen van de WA-hoeve en dat primair aandacht zal schenken aan de situatie op Dennendal. Dr eVldkamp zei, dat het interimbe stuur uit .volkomen buitenstaanders'. de laatste kamerverkie zingen is het woord ,ae- iKv^g,i confessionalisering' weer opgedoken. Een woord, waar- mee de afgelopen maanden werd gepoogd de slechte ver- kiezingsresultaten van de con fessionele partijen te verklaren. De tra ditionele binding tussen een bepaald kerkelijk verband en een politieke groepering m Nederland vroeger vanzelfsprekend is aan het verdwij nen en dat zou in sterke mate de ver kiezingsuitslag hebben beïnvloed. In het onlangs verschenen juni-nummer van Wending gaat de gereformeerde in Zeeland niet onbekende theoloog professor H. M. Kuitert nader op ver klaringen van deze aard in. Hij stelt echter, dat de confessionele partijen .deze gemakkelijke uitleg van hun ver lies' niet mogen accepteren. Zijn ver klaring van het verlies: .Men heeft zich in groten getale afgewend van wat de confessionele partijen onder christelij ke politiek verstaan'. Naar zijn mening zullen de confessionele partijen ,de in houd van hun politiek ter discussie moeten stellen, dat wil zeggen: al die dingen die door deze partijen ais chris telijk worden voorgesteld'. Een tweede theoloog, nu van her vormden huize, heeft Kuiterts be toog aan een nadere beschouwing onderworpen. Ook hij is in Zeeland be kend: professor dr J. Sperna Weiland. Zowel hij als Kuitert hebben op Schou- wen-Duiveland in het ambt gestaan', zoals dat heet. Spema Weiland geeft zijn gereformeerde collega volstrekt ge lijk in een beschouwing in NRC- Hanaelsblad van vorige week woens dag maar werkt diens thema nader uit. Er is een .politisering van het christelijk geloof' aan de gang, stelt hij. Deze politisering komt er op neer, dat .mensen er naar ver langen ernst te ma ken met een christe lijke overtuiging, die zichzelf niet (meer) herkent in wat door de confessionele partijen als .christelijke' politiek aan de man wordt gebracht. Het gaat er om dat er meer ernst zal worden gemaakt met de con fessie het belijden dan de confes sionele partijen doen'. Tot zover Sper na Weiland. Voor hem is de deconfes sionalisering eigenlijk een vernieuwde vorm van belijden, een reconfessionali- sering. De jeconfessionelen' hebben naar men mag aannemen dezelfde denkbeelden als bijvoorbeeld de radi calen bij de Anti-Revolutionaire Partij. Ze zijn ook vergelijkbaar met PPR- stemmers. M .tIK '1 V'V' 1vis: V 1' J'''!!!!!!]':''''.'''!'?!1''!! ':"w M;:,: 'i1j';'l (Van onze correspondenten in Bonn en Parijs) BONN/PARIJS ,De eerste Frans-Duitse kabinetszittingnoemde bondskanselier Willy Brandt gisteravond de plenaire vergadering! supra-nationaiiteit a TT, Brandt en Pompidou hebben elkaar gis- van een half dozijn Westduitse en een half dozijn Franse ministers, i teren en eergisteren ook gevonden in het oerbesef, het eigenlijk toch onmoge lijk aan anderen te kunnen overlaten. anderlijk gaullistisch gebleven concep- schap er door gefrappeerd, da! de WA- tie van een Europa, dat gespeend moet hoeve evenals vele andere oude instel- blijven van elke vorm van werkelijke} lingen in Nederland qua structuur niet meegegroeid met de eisen die dei waarmee het tweedaags overleg in Bonn werd besloten. Voor «le 31ste maal sinds liet dertien; jaar geleden niet de beroemde schou-' derkus tussen Adenauer en De Gaulle beklonken Frans Duitse vriendschaps verdrag had men elkaar op het hoogste niveau .geconsulteerd'. Voor het eerst echter zo duidelijk zichtbaar lag er een wereld van verschil tussen dit hc-i scliiedde dankzij liet overboord zetten' van obstakels, die lange tijd als uit gangspunten hadden gegolden. Dit topgesprek tussen Brandt en Pom pidou stond geheel in het teken van Frankrijks accepteren van Groot-Brit- tannië's lidmaatschap van de EEG en Westduitslands aanvaarden van dei Foutje GOSPORT Een reddingsteam van de Britse marine is er gisteren in gestaagd de gezonken Britse duikboot Artemis boven water te brengen, waarin vorige week drie zeelui angstige uren doorbrachten voordat zij het schip door een noodluik konden verlaten. De to ren komt hier weer boven water. tiendaags ontnuchterend gebeuren en theorie van het Europa der vaderlan-l de romantische verbroederingsgedacli- den. Brandts suggesties voor een Euro- te van weleer. Wat het uitsterven van! pese .bondsraad', bestaande uit. minis-! de oorspronkelijke acteurs op zichzeirl ters met nationale verantwoordelijk-! niet had kunnen bewerkstelligen, ge-; held, past precies in Pompidou's onver Het gemeenschappelijk slotcommunï-; qué bevat tussen passages als .voortaan nog intensiever wederzijds contact', en .naadloze overeenstemming inzake de positie van Berlijn', slechts één schoon heidsfoutje. Op het gebied van de Eu-: ropese monetaire unie .kon nog geen volledige eensgezindheid' worden be-1 Zie slot pag. 3 kol. 6 .Teamleider' DE NIEUWE PREMIER Biesheu vel heeft bij de presentatie van zijn team van ministers gezegd zichzelf als teamleider te willen zien, en niet als sterke man. (pag. 3). Loonrem DE SER-LEDEN zijn unaniem van mening dat de groei van de lonen moet worden afgeremd, ter voorkoming van ernstig gevaar voor de economie, (pag. 7). Nieuws uit binnen- en bui tenland op pagina 1, 3 en 7. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4, 5 en 6. Sport: pag. 9. Radio-tv: pag. 11. Financieel nieuws op pagina 13. maatschappij stelt. Dr Veldkamp legde er de nadruk op,! dat het interimbestuur er bij het ne-| men van zijn besluiten van is uitge-J gaan, dal de status quo van voor 11 juni op de WA-hoeve in afwachting van de gevraagde adviezen moet worden gehandhaafd. Dat houdt onder meer in dat ook de heer W. André tegen wie met name door de staf van Dennendal grote bezwaren zijn geuit, als verpleeg-1 kundïg directeur van de hoeve op zijn post blijft. Drs Carel Muller is een tevreden man: I .Ik ben dolblij dat het verkeerde be-1 sluit van het oude bestuur ongedaan is j gemaakt. NOTA TER INZAGE EN BIJEENKOMSTEN IN HULST VLISSINGEN Rijkswater staat gaat de inspraak van de bevolking vragen voor de aan leg van het Baalhoekkanaal en de bochtafsnijding van het I Nauw van Bath. Op de gemeen tehuizen van Hulst, Hontenisse en Reimerswaal zal van 12 juli tot en met 11 augustus de nota van rijkswaterstaat en de rijks Planologische Dienst met teke ningen over de toekomstige tra cés ter inzage liggen. Op 12 augustus zullen deskundigen van rijkswaterstaat in Hulst een voorlichtingsdag geven over dei twee in de nota genoemde alter- natieven: een tracé binnendijks! of een tracé buitendijks. Deze voorlichtingsdag is bestemd voor zowel particulieren als vertegeu-i woordigers van bestuurlijke organen] en het bedrijfsleven. Men heeft daar na tot 27 augustus de tijd om zijn wensen en bezwaren kenbaar te ma ken. Tenslotte zal op 31 augustus in Hulst door de raad van de waterstaat een hearing worden gehouden, waarop men met wensen en bezwaren naar voren kan komen. 'De raad van dei waterstaat zal bij het samenstellen van haar advies ernstig rekening hou den met de opmerkingen die zij ont vangt. Het Baalhoekkanaal en de afsnijding van het Nauw van Bath dienen res-| pectievelijk voor ontsluiting van een! Antwerps havenindustriegebied op dei linker Scheldeoever en voor een bete re en veiligere vaarmogelijkheid naar het Antwerpse havengebied op de rechter Scheldeoevt r. In de nota wordt uitvoerig ingegaan; op de beide werken en de consequen ties voor de streek. Er wordt van! uitgegaan, dat cle lengte van de grote zeesluis 500 meter zal bedragen en de. breedte 64 meter tussen de kolkwan j den. De drempel van de sluis wordt gedacht op 17.40 meter min NAP. Het wordt niet nodig geacht ruimte te reserveren voor een tweede grote i sluis, maar wel voor een binnen-, scheepvaartsluis. Voor wat het kanaal i peil betreft wordt voorlopig uitgegaan van 1.10 meter plus NAP, een bodem diepte van 16.90 min NAP, een boclem-1 breedte in het Nederlandse deel van 250 meter en een spiegelbreedte vani ongeveer 400 meter, afhankelijk van, de te kiezen taludhellingen. Het Ne derlands-Belgisch overleg heeft opgele-} verd, dat men in principe besloten heeft aan beide uiteinden van net kanaal (bij Baalhoek en bij Kallo); kokers aan te brengen ten behoeve ran de noodzakelijk geachte doorspoe ling van het kanaalbekken en de dok ken. Twee alternatieven In cle studie kwamen twee mogelijke] tracés als duidelijke alternatieven naar voren, te weten een aan een Belgische schets aangepast tracé bui tendijks, direct aansluitend op de be staande hoofdwaterkering en een di re^ binnendijks gelegen tracé. Bij het buitendijkse tracé wordt de afwatering van het betreffende gebied niet of nauwelijks verstoord. Alleen het gebied ten zuidoosten van Emma-j dorp zal moeten worden aangepast. Ook bij het binnendijksc tracé zal. aldus de nota. de afwatering op een voudige wijze zijn aan te passen: ,\Vel zal in dit plan het in aanbouw zijnde lemaal Kleine Molenpolder moeten worden verplaatst'. Dit gemaal is reeds opgeleverd, red.). Wat betreft de zoute kwel en de waterverontreiniging geven heide al ternatieve tracés geen wezenlijke ver-! schillen te zien. In beide plannen zal de hoogwaterkering tussen Emma- dorp en Baalhoek moeten worden, aangepast. Wat de oeververbindingen! betreft wordt; aan Belgische zijde ge dacht aan een ondertunneling op Bel gisch gebied ter hoogte van de grens voor zwaar industrieel verkeer en voor spoorwegverkeer. Deze tunnel verbindingen zullen zo worden ont worpen dat ook langzaam en zwaar lokaal Nederlands verkeer hiervan ge bruik kunnen maken. Voor licht lo kaal verkeer wordt gedacht aan een! brug over de sluisdeuren. De moge lijkheid van de bouw van een tunnel j_o Nederlands grondgebied voor door gaand verkeer zal worden opengehou! den. Afbreken Als het binnendijks tracé zal worden uitgevoerd zal dit betekenen, dat de dorpjes Baalhoek. Kruispoldcrkaai. Paal, Duivenhoek en Emmadorp moe ten verdwijnen. In totaal gaat liet daarbij om circa 230 woningen, schuurtjes, etc. De in uitvoering zijn de en aangevraagde ruilverkavelingen zouden moeten worden aangepast. Bij uitvoering van hel buitendijkse tracé zou alleen het dorpje Paal moeten worden afgebroken (circa 7(1 bebou- zingen). Het binnendijkse tracé vergt circa 700, hectare binnendijkse gronden en 601 hectare hooggelegen buitendijkse gronden van het Land van Saeftinse. Ook bij realisering van het buitendijk se tracé zou er nog 180 hectare; binnendijkse grond verloren gaan, ter-j wijl er in dat geval 550 hectare (onge-i veer eenvijfde) van het Land van Saeïtinge nodig zou zijn. In de nota] wordt opgemerkt, dai dit natuurge bied niet in de laatste plaats zijn grote w-aarde te danken heeft aan de grote oppervlakte De waardevermin dering zal dan ook naar verhouding! groter zijn dan alleen uit het verlies! aan oppervlakte zou volgen,' Een an-| der nadeel van het buitendijkse tracé voor het Land van Saeftinge is. dat! hierbij de oostelijke dam van de voor-1 haven van Speelmansgat voor een' deel afsluit, terwijl juist door deze geul grotendeels de instroming van dit schorrengebied plaatsvindt. .Het, regime ran eb en vloed in dit natuur gebied zal derhalve ernstig worden! belemmerd Bochtafsnijding De Technische Schelde-Connnissie is bij de studie voor het tracé van de bochtafsnijding van hel Nauw van Bath uit gegaan van een betekenende ingreep in het rivierregime om duide lijk tc.kunnen vaststellen or deze met het oog op de te verwachten veran deringen in stroomsnclheden en stro-i Hebben de twee hier geciteerde theo logen gelijk'? We weten het niet. deze zaak is niet in één schema te vangen. Het lijkt er wel eens op. dat bij het zoeken naar verklaringen voor de confessionele verkiezingsnederlaag vooral sprake is van een naar-zich-toe- schrijven: sommige uitleggingen zeg gen meer over de uitleggers dan over het verschijnsel dat hier aan de orde is. Zo is er een groep binnen de con fessionele partijen Kuitert noemt ais voorbeeld professor Ridderbos uit Kampen die als eigenlijke .schulde naar' van de verkiezingsuitslag de .nieuwe theologie' beschouwt: de aan hangers daarvan zouden verwereldlijkt, zijn in hun denken en zouden zich hoe langer hoe meer verwijderen van de bijbel. .Ze begrijpen met. wat er aan de hand is óf ze ontwikkelen een rookgor dijn', zegt Kuitert over deze beschuldi ging. Het verwijt aan de .nieuwe theo logie' is inderdaad eenzijdig, maar is de uitleg van Kuitert dat met evenzeer? Zijn betoog gaat grotendeels voorbij aan het loslaten van de kerk op an dere dan radicale overwegingen. Er kan immers ook sprake zijn van wat er A. J. Nijk heeft genoemd een .geloofwaardigheidscrisis' ten opzichte van de kerk en die heeft onvermijdelijk gevolgen voor de confessionele partij en. Er zijn nu eenmaal mensen, die de kerk hebben verlaten en verlaten omdat zij niet meer kunnen aanvaar den wat de kerk leert. Bij een opinie onderzoek in 1966 bleek, dat een derde van de Nederlandse bevolking geen band meer met de kerk heeft of geen waarde meer hecht aan een eventueel nog bestaande band. Hoe zullen :n dit opzicht de resultaten zijn van de jong ste volkstelling? Bij hetzelfde onder zoek in 1966 kwam ook vast te staan, dat slechts één derde van het Neder landse volk vond, dat politiek en gods dienst niet los van elkaar moeten staan. Dat was in 1966. Hoe zou dat nu •.ve zen'' Dergelijke denkbeelden hebben ook hun invloed op de stembus. Het verschijnsel .deconfessionalise ring' is zo complex, dat de ene verklaring zo goed is als de ander. Bij verkiezingen en politieke voorkeu ren gaat het bovendien niet uitsluitend om programma's. m3ar ook om diege nen die ze moeten uitvoeren: de poli tici. De AR heeft destijds geprofiteerd van het Jeile-effect en dat had heel wei nig te maken met een voorliefde voor de anti-revolutionaire staatkunde. Hier werd in de keus tussen .vorm ol' vent' voor de vent gekozen. Dat heeft ook een rol gespeeld bij de laatste verkie zingen: de weinig attractieve beleids presentatie door het kabinet-De Jong werd aan de kant- ran de oppositie voortreffelijk uitgebuit. Daarnaast zijn er allerlei maatschappelijke verschijn selen van invloed, zoals het polarisatie effect. de neiging om in zwart-wit-pa- tronen te denken. Het lijkt ons onjuist om dit gecompliceerde totaal af ie doen met al te stellige verklaringen. Zo lang hier geen zorgvuldig opgezet on derzoek is verricht, blijven alle uiteen zettingen ook die van Kuitert en Sperna Weiland schoten in het duis ter. De opvattingen van de schutters bepalen voornamelijk de richting, maar niemand weet of het de juiste Is. (Zie slot pag. 4 kol. 5 l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1