moderne monturen Lo-oJ Kritische kanttekeningen bij rapport Zuidwest-Nederland Middelburgs industrieterrein met snel groeiende Vitrite Groepsvervoer voor blo-leerlingen in Oost-Z-Vlaanderen CBTB-secretaris:Vanaf begin tegen protest bezoek Mansholt' OP STUDIEDAG IN DEN HAAG Wereldwinkel wijst Hercules op oorlogsproduktie in VS COMMISSIE VRAAGT GEMEENTEN: hardy optiek SAMENWERKING MET COMBINATIE VAN RIJN-SCHELDE EN VEROLME J en M-project Muziek op straat' ging van start GEMEENTE SCHERPENISSE ZETTE ER OFFICIEEL EEN PUNT ACHTER Klaas Hoek opende Muziek op straat DONDERDAG 24 JUNI 1271 PROVINCIALE ZEEUWS! COURANT BEZORGDHEID OVER AANTASTING VAN LEEFMILIEU DEN HAAG (ANP) Op de woens dag in Den Haag gehouden studiedag van het .Nederlands instituut van ruimtelijke ordening en volkshuisves ting. gewijd aan de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland april jongstleden een rapport van de rijksplanologische dienst is versche nen), hebben twee co-referenten enige kritische kanttekeningen gemaakt. Het hoofd van de afdeling regionaal onderzoek van het .Nederlands econo misch instituut', dr A. J. Hendriks, had bezwaar tegen de stelling, dat spanningen op de arbeidsmarkt in Zuidwest-Nederland zullen leiden tot een stimulering van de economische ontwikkeling in regio's buiten het westen. Hij wilde namelijk op een ander effect wijzen, dat omvangrijke spanningen op de arbeidsmarkt weeg brengt en wel met name een excessieve stijging van de loonvoet. Uit de gang van zaken in het achter ons liggende jaar kunnen we leren, aldus dr Hendriks, dat een grote spanning op de arbeidsmarkt van een beperkt gebied, met name het Water weggebied, kan leiden tot arbeidspro- duktiviteit, en in regio's, zowel met een sterke als meteen zwakke econo mische structuur. Het gevaar, dat dit inflatoire effect leidt tot een verster king vaci de regionale onevenwichtig heden in ons land. is verre van denk beeldig, aldus dr Hendriks, die verder zei verre van gerust te zijn over het feit, dat de grote investeringen, zowel in de private als in de publieke sec tor, in Zuidwest-Nederland waarvan cüt rapport spreekt, van zo gunstige betekenis zijn, voor de bevolking in de regio's buiten het westen van land. Ook wees dr Hendriks er nog op, dat in dit rapport is gesteld, dat een eventuele tweede nationale luchthaven in Zuidwest-Nederland het ontstaan van tienduizend arbeidsplaatsen impli ceert. Dit is inderdaad plausibel voor 1930. maar zowel in binnen- als in buitenland schrijft men aan een inter continentale luchthaven in een vol groeide fase voor het jaar 2000 min stens 25.000 arbeidsplaatsen toe. Het op zichzelf juiste cijfer van tiendui zend voor 1980, komt hiermee in een ander licht te staan. Gelijksoortige opmerkingen kan men maken met betrekking tot projecten als het Moer- dijkproject, het Reimerswaalproject, hel, Sloegebied en dergelijke, aldus dr Hendriks. Aantasting Dc directeur van het biologisch stati on AVeeversduln' in Oosvoorne, dr M. J. Adriani, toonde zich bezorgd over de aantasting van het leefmilieu door dc ontworpen ontwikkeling van Zuid west-Nederland, naast de waardering die hij voor het rapport had. Door de ontwikkeling zal in Zuidwest- Nederland een aanmerkelijke verar ming teweeg worden gebracht. Door BRIEF AAN ONDERNEMINGSRAAD MIDDELBURG De organisatie van de Wereldwinkel in Middelburg heeft in een schrijven aan de ondernemings raad van Hercules NV te Middelburg deze r.ad er op geattendeerd, dat Hercules een van de grootste oorlogs- producenten in Amerika is en daar onder meer plantenverdelgers produ ceert en onderdelen voor fragmenta- tiebommen. Volgens de organisatoren van de Wereldwinkel komt de moederonder neming in de VS voor op de lijst van vijftig topoorlogsfabrikanten die voor het Pentagon militaire orders uitvoe ren. De overweging dat het bedrijf in Nederland indirect financieel gebaat is bij de produktie van Hercules in Amerika heeft de groep, die achter de Wereldwinkel in Middelburg staat er toe gebracht de ondernemingsraad van de Middelburgse vestiging van Hercules te verzoeken enkele punten aan personeel en directie kenbaar te maken. Zo zou men willen zien. dat werknemers en werkgevers in de Mid delburgse vestiging de Amerikaanse directie verzoeken in de toekomst geen oorlogsopdrachten te vei strek ken aan de dochteronderneming in Middelburg. Voorts zouden zij er op kunnen aandringen, zo is een volgende suggestie van de Wereldwinkel-groep, de produktie van oorlogsmateriaal de Amerikaanse bedrijven op het hui dige peil te bevriezen. Dus geen nieu we opdrachten aanvaarden en zoeken naar een nieuwe vervangende arbeids markt' zo schrijft de groep de inder- nemingsraad. In de brief wordt gezegd, dat produk- ten als plantenverdelgers en onderde len voor fragmentatiebommen een be dreiging voor de samenleving vormen. .Alleen al de aanwezigheid vau een openbare mening over wapenpioduk- tie binnen uw bedrijf', aldus het schrijven, .heeft een kritische invloed op het beleid van uw Amerikaanse directie, werkt automatisch als een controlemechanisme waar rekening mee moet worden gehouden. Het feit dat u zich als bedrijf hiermee bezig houdt, is uniek en kan een bijdrage leveren tot een op gang brengen van een gesprek. Het schrijven besluit: .Begrijpt u ons. goed. het is er dc Wereldwinkel niet om te doen u moeilijkheden te bezor gen met de Amerikaanse directie, hen of u te irriteren, werkgelegenheid te ontnemen of uw bedrijf in diskrediet te brengen. De Wereldwinkel handelt alleen uit bekommernis met mensen die o.a. in Vietnam wonen en nog nooit iets anders dan oorlog hebben gekend.' Volgens de Wereldwinkel-groep stond Hercules in Amerika in 1969 op de 35e plaats met defensie-orders tot een bedrag van 180 miljoen dollar, waar onder drie miljoen voor plantenver delgers en negen miljoen voor frag- mentatiebomonderdelen. Volgens een woordvoerder van de Wereldwinkel- groep zou de ondernemingsraad van Hercules hebben toegezegd op het schrijven te zullen reageren. de Deltawerken is deze al begonnen i en hij wees er op, dat nu de Greveltn I gei. zeer recent is afgesloten, riezei zeearm reeds .bezig is dood te gaan'. Duikers hebben geconstateerd dat de sponsen in de Grevelingen al bezig zijn af te sterven. De natuur reageert scherp en direct, zo sprak hij. Er verdwijnt veel van hetgeen aan Zuidwest-Nederland zijn eigen chachet gaf: schorren, slikken en platen, vogels en zeehonden. Wan neer men de biosfeer van een halve eeuw geleden met die van nu verge lijkt, dan is er nog maar een schijntje van over en dat schijntje is gelokali seerd in enkele natuurgebieden, voor het behoud van welke gebieden hij een pleidooi hield. .Wij spelen een voortdurend schaakspel met de na tuur en we zullen onze stukken beter moeten opstellen', zo illustreerde hij zijn bezorgdheid nog. In de ruimtelijke ordening worden de accenten verlegd. De architectonische' conceptie, gebaseerd op ervaring, in tuïtie en creatief vermogen, verschuil wat naar de achtergrond; de zorgvul dige analyse van de huidige omstan digheden. het opsporen van de ontwik-1 kelingen en de mogeiijke geleiding! van die ontwikkelingen krijgen grote-: re aandacht. Verder is er thans eer.' grote belangstelling voor-het werken i met alternatieven, waartoe de belang- grijkste aandrang stellig kwam uit dei democratiseringsbeweging, die onze gehele samenleving doortrekt. Tensloi-1 te is er een toenemende behoefte aan de mogelijkheid tot kwantificering Dat zei de directeur van de rijkspla "r Quené. d;e tijdens zijn inleiding een samenvatting van dit rapport gaf. leidde het in met wat kanttekeningen over de politieke meningsvorming ten aanzien van het zuidwesten en besloot met bovengenoemde vak-technische I kanttekeningen. Aan zijn samenvatting kan nog wor den ontleend, op grond van de beslis- singen, die tot nu toe zijn genomen j ten aanzien van de zeehaventerreinen en de groeiverwachtingen van de be-J staande zeehavenindustricle bedrijven kan worden verwacht, dat de perso neelsbehoefte van de zeehaveninaus- trie met minstens 19.000 zal stijgen lot 1980. Dit betekent, dat de nu reeds geprojecteerde groei van de zeehaven- mdustrie a: ten dele ten koste van de overige industrieën zal gaan. per sal-' do neemt immers de totale arbeidsbe-i zetting in de industrie met slechts! 10.000 toe. Sprekende over de milieuhygiëne zei j ir Quené. dat in het gebied Gent-! Terneuzen de luchtverontreiniging de laatste jaren sterk verminderd is en nog voor verdere verbetering vatbaar is. ADVERTENTIE) MOMENTEEL NOODSITUATIE TERNEUZEN De gemeente besturen in Oost- en Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen zullen binnenkort door een commissie benaderd worden over de ver voersproblemen rondom de geestelijk gehandicapte school kinderen in Zeeuwsch-Vlaande ren. In een brief aan de vijf col leges van b en w zal men aan dringen op het treffen van een groepsvervoersregeling voor de blo-leerlingen. Men is van me ning dat de huidige situatie (per openbaar vervoer) niet langer gehandhaafd kan blijven. In de commissie die het vervoerspro bleem van de gehandicapte kinderen bekeken heeft, hebben zitting verte genwoordigers van de ouderverenigin gen ,Voor het zorgenkind' en Helpt elkander', de hoofden van de twee blo-scholen In Hulst, de geneesheer- directeur van huize ,De Stcrrc' in Sluiskil en de sociaal-pedagogische dienst Dominicus Savio' in Hulst. In eerste instantie namen ook de ouder vereniging .Philadelphia' en de Jacob CatsschOOl' in Terneuzen deel aan dc besprekingen. Omdat men daar werkt aan het creëren van eigen vervoers mogelijkheden, was meedoen in de commissie minder actueel geworden. ,Onze bezorgdheid is in het bijzonder uitgegaan naar de wijze waarop en de omstandigheden waaronder het ver voer van zo'n 120 blo-leerlingen plaats vindt', stelt de commissie. Daarbij ook in aanmerking nemend de handi cap van de leerlingen, hetwelk in houdt dat een groot percentage van hen beslist niet zelfstandig kan en mag reizen.' Men wijst erop dat het meerdere malen gebeurt dat onder andere bij overstappen de aansluiten de bus er niet is en dat dan veel kinderen niet weten of niet bij mach te zijn om te begrijpen wat men moet doen. .Voorts is het in de huidi ge situatie onmogelijk om begeleiding te verzorgen, door de grote verschei denheid van woonplaatsen van de kin deren en de routes van de lijndien sten.' De commissie heeft verder ge constateerd dat de lijndiensten nie' aangepast kunnen worden aan de be gin- en einduren van de scholen, het geen inhoudt dat de kinderen te laat aankomen en veel te vroeg wegmoe ten, .met als gevolg dat juist deze kinderen, die eigenlijk geen uur onder wijs mogen missen, in een zeer nade lige positie komen.' Bij het onderzoek naar de vervoerssi tuatie is gebleken dat sommige ou ders vanwege ae gebrekkige verbin dingen hun gehandicapt kind niet naar school durven sturen. Verbetering van de reismogelijkheden via ZVTM-dien- sten is niet haalbaar. De heeft na overleg, van de ZVTM horen gekregen dat het niet mogelijk is om onder de huidige regeling aan de wensen van de ouders tegemoet te komen. De commissie is tol. de con clusie gekomen dat groepsvervoer de enig mogelijke oplossing is. Als voordelen daarvan noemt men: de ouders zijn gerustgesteld, om dat men weet dat hun kind goed vervoerd wordt (geen onverant woord overstappen, plagerijen van medereizigers); groepsvervoer opent de mogelijk-i heid om zonder te hoge kosten voor noodzakelijke begeleiding te zorgen, waardoor een stuk onge-j dekte verantwoordelijkheid komt; te vervallen; bellamypark38 vlissingen het onderwijs kan op een verant woorde manier plaatsvinden; de bussen sluiten precies op de schooluren aan; de vervoerskosten welke nu al door de gemeenten worden gedra gen (abonnementsgelden, taxikos- ten), worden door groepsvervoer wel verhoogd, maar zijn goed en effectief besteed. De voorzitter van de afdeling Zeeuwsch-VIaanderen van de ouder vereniging .Voor het zorgenkind', de heer J. J. Vermeulen, vertelde dat men een plan heeft opgesteld, waarin uitgegaan wordt van drie bussen, die dagelijks drie verschillende routes rij den. .De reistijd van de kinderen zal namelijk in principe niet langer dan een half uur tot drie kwartier mogen zijn', aldus de heer Vermeulen. Hij is er geen voorstander van dat de blo- scholen zelf voor eigen vervoer gaan zorgen, .dan neemt men voor de ou ders de vrije schoolkeuze weg en dat raid ik onjuist.' De heer Vermeulen gelooft niet dat de ouders, als dat nodig mocht zijn, bezwaar hebben om een bepaalde bijdrage m het vervoer te geven. .Maar dat is heel wat anders dan als men formuliertjes moet invul len en maar moet afwachten of men wat krijgt.' Voorzitter Vermeulen wees erop dat men aan de gemeenten een afgerond plan compleet met routes, rijtijden en kosten kan voorleggen. .Het gaat wat ons betreft gewoon om een concrete vraag die we de gemeenten stellen: .groepsvervoer of niet'. MIDDELBURG Bovenstaan de foto geeft een overzicht van de stand van zaken bij de Vi- trite-vestiging op het groot-in dustrieterrein van Middelburg. Deze vestiging, waarmee de Vi trite in 1970 de .sprong over het kanaal' waagde is gelegen tus sen de Nieuwelandseweg en de Hercules-vestiging. Op de ach tergrond is de snelgroeiende nieuwbouwwijk Dau wendaele zichtbaar. Het gebouw op de voorgrond is het bedrijfs- en ex peditiegebouw, van waaruit het eindprodukt van de Vitrite de lampvoet over de gehele wereld wordt gedistribueerd. Daarachter, op het 4,8 hectare grote terrein, is men druk be zig met de heiwerkzaamheden voor de nieuw te bouwen fabri- cagehal, waarin men in de twee de helft van 1972 met een ge deelte van de, nu nog in het gebouw aan de Maisbaai geves tigde, massaproduktie hpopt te beginnen. Bij voltooiing biedt de fabricagehal samen met het reeds bestaande magazijnge bouw werkgelegenheid aan on geveer honderd mensen. (Luchtfoto: Wim Riemens) TIJDENS EINDLES MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE MIDDELBURG ONDEMOCRATISCHE WEG BEHANDELD MIDDELBURG ,Wij als CBTB hebben ons vanaf het be gin gedistantieerd van de actie groep die zich tegen het bezoek van de heer Sicco Mansholt keerde', aldus de secretaris van de CBTB, afdeling Zuid- west-Nederland, de heer E. Bae- rends, woensdagavond tijdens de eindles van de christelijke middelbare landbouwschool te Middelburg. Dc heer E. Baerends was overigens niet tegen elke vorm van protest. .Het pro test kan zeker zin hebben, mits men het doel niet voorbijschiet. In het ge val van vorige weck werd er duidelijk een ondemocratische weg bewandeld. Er was immers gelegenheid om met de heer Mansholt de problemen die op ogenblik in de landbouw heersen met hem te bepraten in een eerlijke dïscus- Ook ging de lieer Baerends nog nader in op het prestigeverlies dat de boe renbevolking vorige week geleden heeft. Natuurlijk zijn er zaken in het beleid van de regering en in het hij zonder van de heer Mansholt die het onbehagen van de boeren oproepen. Maar we moeten niet vergeten dat we door dergelijke acties de stedelingen' tegen ons in het harnas jagen. Mensen die helemaal niets met de boeren te Van der Giessen-De Noord wil: EIND DIT JAAR BESPREKINGEN ROTTERDAM (ANP) Eind van dit| jaar zullen de besprekingen tussen de Rijn-Schelde/Verolme combinatie en de werf van Van der Giessen-Noord Sn Krimpen aan den IJssel over eventue-| le samenwerking kunnen beginnen. De heer J. U. Smit, directeur van Van der Giessen-De Noord zei dit woens dagmiddag tijdens de aandeelhouders vergadering. In het rapport van de commissie Winsemius de commis sie die de fusie tussen Verolme en Rijn-Schelde voorbereidde wordt enkele malen de mogelijkheid aange geven van nauwe samenwerking tus sen Rijn-Schelde/Verolme en kleinere scheepswerven in de buurt van Rot terdam als Van der Giessen-Noord. De heer Smit zei verder dat bespre kingen met de RSV-combinatie onder handelingen met andere kleinere werven niet uitsluiten, .Misschien is de vorming van een tweede scheeps- bouwgroep naast de RSV-combinatie mogelijk', aldus de heer Smit. De heer Smit had kritiek op het punt uit het regeringsprogramma van de vijf. ciac een volledig verdwijnen be oogt van de rente-overbruggmgsrege- ling voor de Nederlandse scheepswer ven .Gezien de belangrijke steun die buitenlandse concurrenten van hun geringen krijgen, hebben wij deze geling beslist nodig', aldus de heer Smit. .Maar', aldus de heer Smit, .als de lieer Biesheuvel premier wordt, dan hebben we in hem een uitstekend pleitbezorger (De heer Biesheuvel is voorzitter van de commissie Neder landse scheepsbouw red.) De werf- directeur zei te verwachten dat de heer Biesheuvel ook als premier zal begrijpen dat het verdwijnen van de rente-overbruggingsregeling voor Nederlandse scheepsnieuwbouw een gevoelige slag zal zijn. maken hebben en ons ook niets in de weg leggen zijn de dupe geworden va deze onrechtvaardige actie'. Ook de heer C. J. de Jager, voorzitter van de CBTB afdeling Zuidwest-Ne derland keerde zich duidelijk tegen het soort acties van vorige week. Hoewel hij begrip toonde voor de motieven van het actiecomité was hij van me ning dat met dergelijke acties het eind zeek is- .Het gevaar is dat je gemakke lijker de beer loslaat dan hem weer in ce kooi terugkrijgt' niemand zegt dat je ermee moet stop pen, maar als je het gewoon niet meer kan bolwerken als kleine boer of tuin der dan is dat ook een vorm van dwang'. Volgens de heer Stol zijn dit de gevol gen van ons liberale stelsel, .waarbij de ergste wonden gelikt worden door een reeks sociale maatregelen die ae pijn wat verzachten'. De heer De Jager was het overigens1 wel voor een groot deel met de s'.e'.- ce .-;oo: terugKrugt - L T.. 1 Met betrekking tot deze materie ver- van de ^.eer Sto1 }0™e wees de heer De Jager naar een bij zonder heldere uiteenzetting van de landelijk voorzitter van de CBTB. drs Zijlstra, .Harmonie in het conflict' waarin volgens hem de problemen rondom de actie op bijzonder heldere wijze zijn benaderd. Heel deze discussie ontstond naar aan leiding van een inleiding van dr R. M. Barkema, leraar aan deze school, over .Landbouwpolitiek'. De heer Barkema keerde zich daarbij fel tegen de men sen die beweren dat de boeren alleen maar geld kosten. Efficiënt Volgens de heer Barkema zeggen dat alleen mensen die helemaal geen stand hebben van wat er allemaal in de landbouw omgaat. ,In de landbouw werkt men bijzonder efficiënt en de landbouwproduktiviteït is de laatste jaren sterker gestegen dan die in de nijverheid. Een van de grootste pro blemen waarmee de landbouw momen teel kampt is het distributieprobleem. Het is onzin om te zeggen dat er te veel geproduceerd wordt. Het tegen deel is waar, maar men is nog niet in staat het voedsel daar te laten komen waar bet bitter nodig is. Het gehele probleem van dc overproduktie is voor een groot deel terug te voeren naar 'n| distributieproblecm', aldus de heer j Barkema. Tijdens de discussie naar aanleiding! van de lezing van de heer Barkema ondernemer die graag boer wil worden i moet daarvoor de gelegenheid krijgen. I Vakmanschap en liefde voor het vak zijn daarbij beslissend voor het al dan niet slagen'. Vervolgens was het moment aange broken dat de geslaagden het diploma in ontvangst konden nemen uit han den van de directeur van de school, ir J. Steur, die elke geslaagde een goede raad meegaf voor de toekomst. De namen van de geslaagden zijn: B.: 1. K. Corré, Oostkapelle: 2. C. Joos- se, Aagtekerke; 3. A. Kluijfhout, Kou- dekerke; 4. P. Poppe, Kouaekerke; 5. J Riemens. Grijpskerke; E.: 6. D. Bos- selaar, Aagtekerke: 7. J. Brasser, Kou aekerke: 8. K. Dieleman, Serooskerke (W.); 9. J. L. Dingemanse, Grijpskerke: 10. J. Lampert. Gapinge; 11. J. P. Wis se, Meliskerke. MIDDELBURG Woensdag ging het vierdaagse Jeugd en Muzlekproject .Muziek op straat' in Middelburg van start met de eerste activiteiten van de workshop, de straatzangers van Wan nes van der Welde en het hoofdstede lijke draaiorgel J)e Sater'. In de morgenuren kwamen de ruim twintig deelnemers aan de workshop onder leiding van componist Daan Manneke bijeen voor de eerste werk bespreking. 's Middags zwermden ae leden, waaronder enkele leden van hei Zeeuws Jeugdorkest en conservato riumstudenten uit verschillende delen van het land. uiteen over de verschil lende hoofdstedelijke pleinen om daar in de open lucht aan het studiepro gramma met moderne composities te werken. Op het programma staan Spatial music van Ton de Leeuw. Musica per 17 strumenti van Misna Mengelberg en Stages II, een stuk van Daan Manneke voor bei aard/draaiorgel en ensemble. De Belgische straatzangers van Wan nes van der Velde, die in het kader van het Belgisch-Nederlands cultureel verdrag naar Midelburg waren afge- reist. begonnen hun muzikale omzwer vingen door de binnenstad voor hei stadhuis, waar Wannes (doedelzak, gi taar en zang) met Annie van Bruggen (zang,) Flor Hermans (riool) en Ber nard van Lent (accordeon) direct al veel belangstelling trokken van het passerende publiek. 's-Avonds gaf het passerende publiek, 's Avonds gaf fcet ensemble op het Muntplein van de abdij een concert. Koninklijk goud voor wethouder D. Kleppe VEEL GEBEURD IN AMBTSPERIODE D. C. BOUWENSE gens hem niet te stuiten is. .We kunnen crnFRPF\ri««:F n» i„,(cf„ „fr.v.;i,i„ 8 D C' was „oensdaaavond moeien voomiltoen en ons aanpas in hM .Holland buis' te Scherpende sen anti dc «sen vut de tijd Volgens de „iteelklng van een gouden medaille ae heet De Jager bestond die aanpas- verbonden aan dc orde van Oranje sing uit een streven naar grotere be- Nassau aan wethouder D. Kleppc. Dit drijven. Naar de mening van ae voor- gebeurde tijdens de voor burgemees- zitter van de CBTB afdeling Zuidwest- ter Bouwcnse andermaal, maar nu in Nederland moeten de boeren door on derlinge samenwerking en bed rijf sver- groting streven naar een grotere renta biliteit. De heer T. Stol. leraar aan de school, was het duidelijk niet met deze stel ling eens. Naar de mening van de heer Stol zijn er bijna geen mogelijkheden meer voor de jonge ondernemer, die een eigen bedrijf wil beginnen. J5e grote boeren wordt het steeds ge makkelijker gemaakt ten koste van de kleine hoeren', vond de heer Stol. In dit verband dacht de heer Stol aan het' verlenen van rentesubsidies en de grondbank ten behoeve van de grotere bedrijven. .Men kan nu wel zeggen dat len, met name rond de herindeling van Tholen, heel wat vriendschap in Scherpenisse werd geboren en is ge groeid. Hij was er bovendien blij mee Scherpenisse te kunnen afsluiten met; dc oudste wethouder, die in ons land: zitting had sinds 1949 (de heer D.: Kleppe) het koninklijk goud te kun nen opspelden. Het tweede kamerlid P. A. Roels uit Sint-Maartensdijk zei dat Scherpenisse bij öe politieke par tijen aan de bel moet trekken vooral omdat het geen vertegenwoordiging uit de eigen kern heeft in de nieuwe raad Ir M. A. Geuze uit Poortvliet herinnerde aan de medewerking van burgemeester Bouwense aan het land bouwonderwijs en tijdens de herver- "xaveiingsperiode. Voorts spraken nog! gezworene J. J. Hage. namens het i waterschap Tholen, dokter I. Helle-j Scherpenisse. georganiseerde scheidsbijeenkomst, met niet alleen rie voltallige raacl. maar alle prominenten van streek en woonplaats. De leiding berustte bij loco-burge- man. namens het Groene Kruis, me meester Kleppe. die in zijn toespraak; vrouw M van der Slikke-Mindernoud,I memoreerde wat in ae 22:'j jaar lan-, namens het onderwijs, de heer L. A.j ge burgemeestersperiode van de heer! M. Elenbaas. als raadslid en voorzit-i Bouwense in de kleinste gemeente op! ter van de Raiffeisenbank. M. Hage, Tholen toch mogelijk bleek te zijn.' namens de plaatselijke middenstand, Met name het onderwijs is er door; twee nieuwe lagere scholen en een land- en tuinbouwschool goed afgeko-l men. Voor dat alles werd het gezin j Bouwense nogmaals in de bloemetjes en vele andere cadeau's gezet. De burgemeester zelf zei in een korte toespraak dat er bij meningsverschil-; D. Quaak, namens de schietvereniging., Woorden van dank werden ook ge richt tot gemeente-secretaris A. L. G.J van Doorn, die onder meer een gou-' den horloge kreeg aangeboden. Scher penisse heeft er gisteravond in he: Hollandhuis officieel een punt achter; gezet. MIDDELBURG. KOORKERK De weergoden waren Jeugd Muziek gunstig gezind toen deze organisatie met haar muzikanten de eerste dag straten en pleinen van Middelburg op ging. Uit alle windstreken van Neder land waren zij gekomen, de jonge semi- professionais en hobbyisten in de mu ziek: uit Groningen. Amsterdam. Den Haag. Breda. Bergen op Zoom en uiter aard uit Zeeland zelf. Als 's middags het ambtelijk personeel ter provinciale griffie verrast opkijkt wanneer op he*. Abdijplein Daan Manneke met een groep blazers aan het experimenteren is met het fenomeen klank, elders in de stad een groep strijkers de problemen van de hedendaagse muzieknotatie :o: een oplossing tracht te brengen, heeft in de Koorkerk de Bredase organist Klaas Hoek al voor een officiële ope ning van vier onconventionele muziek dagen gezorgd. Klaas Hoek deed dit met een Bach- programma en week daarmede ogen schijnlijk ran het leidmotief van deze Jeugd- en Muziekdagen af. Want i.s dit niet. naar een vlugschrift meedeelt, een poging tot 'communicatie tussen de mo dern musicerende jeugd en het om staand of omzittend publiek? Wie ech ter tijdens dit concert aanwezig is ge weest, zal tot zijn verbazing ontdekt hebben dat Bach allesbehalve de oude pruik ls die zovele organisten ons voorschotelen. In zijn geestelijke na latenschap bleek hij gisteren springle vend. modem. Nog nimmer heb ik zo duidelijk beluisterd dat Bach een be richt voor onze tijd heeft. Een bood schap waar wij zonder twijfel ontvan kelijker voor zijn dan bijvoorbeeld voor de toch wel tijdgebonden kunst van een nabijer verleden. Klaas Hoek. winnaar van de Jeugd Muziek-Orgelconcoursen 1969 en 1970. hij ontving vorig jaar uit handen van gedeputeerde A. L. van Geesbergen de zilveren provinciale wisseltrofee herschiep de iweeëneenhalve eeuw oude partituren vanuit het besef dat het nietigst genoteerde interval een levende cel is. een bron van tomeloze energie. Hij paste aldus voor öe ge ijkte mechanische afwikkeling ran za ken en verraste, om het in de lermino logie van vandaag aan 'e duiden, met een blije swingende Bach (bijvoor beeld preludium en fuga in a kl t. het met een prachtig non iegato-spe! op de ruimte afgestemde Jn air is: Freude'). Deze temperamentvolle, veelbelovende jonge amateur-organist hij kiest nu de muziek als vak) is heden (donderdag) tussen kwart voor één en half twee wederom te beluisteren. Dan in een programma van avant garae-muzaek op het grote orgel van de Nieuwe Kerk. Hij zal spelen .Volumina' van Ligeti, .The Looking Glass' van Raxach, .Diaspora' ran Manneke en Dieu parmi nous' van de Erasmusprijs-winnaar Olivier Mess iaën. De gehele dag zijn verder te beluisteren, op diverse plaat sen ran Middelburg, de muzikale work shop met muziek van Ton de Leeuw en Mischa Mengelberg, Willem Brea kers .Instant Composers Pool', het ca rillon van de Lange Jan en het draai orgel .De Sater*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 9