Meer wol naar Vlissingen Spoedig beginnen met roll-on-roll-of-haven Jongerenverblijven als onderdeel van aanpassingswerkzaamheden ,Der Boede' Goese huisvrouw vindt oude documenten achter het behang 't vm Drum paars mag op gevel in middelburg KOSTEN WORDEN GERAAMD OP 12 MLJOEN ik Hou m Pakje DRW mo WsT D'R "ZÏP TEH ER L\0 IN' OOK 120 FLATS IN TERNEUZEN Jongeren-units Terneuzen ZAKEN DOEN OP TERMIJNMARKT IN LONDEN HAVENSCHAPDIRECTEUR W. BLOK, TERNEUZEN: Zeeuwse ALMANAK EERSTE PAAL DERDE LOODS NV DE MEIJER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l xBLOEMSIEB KUNST fkwekerij dekker middelburg filialen souburg,goes (ADVERTENTIE) SÏFi JE VöPR PAT IK af^Ui/r héle beste halve zware.© ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden, maar ooit plaatselijk een regen- of onweersbui. Maximum temperaturen van 17 graden tot 20 graden en een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. Nu en dan zon. plaatselijk buien en gematigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 8; min. temp: omstreeks normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: aantal uien zon: 0 tot 7. min. temp: omstreeks normaal; max. temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent: kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van onze weerkundige medewerker) Langzaam wordt het strandweer iets stabieler, zodat de buienkans wat. klei ner wordt. Af en toe een zonnetje du een zwakke tot matige zeewind. Tem peratuur 16 tot 19 graden. Zeewater 14 graden. t Vooruitzichten: In de komende wees stabieler met geleidelijk aan wat 04.20 14 juni zon MIDDELBURG De stichting .Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland' zal bij wijze van experiment een soort .Het Dorp' in het klein creëren voor jeugdige gehandicapten. De stichting heeft een plan opgezet, dat tien wooneenheden omvat. Het is een onderdeel van de uitbreidings- en aanpassingswerkzaamheden van ,Der Boede', verzamelnaam van de inrichtingen voor verpleging van langdurig zieken te Koudekerke. Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de stichting, die op 21 juni wordt gehouden, zal het gedelegeerd bestuur een verzoek aan het algemeen bestuur rich ten om in te stemmen met het voorstel voor deze werkzaamheden een totaalkrediet van 12.000.000,- te verlenen. Met de verwerke lijking van deze werken zullen ,Ter Hooge' en de ,Der Boede-de- pendance' aan de Herengracht, beide momenteel inrichtingen voor de verpleging van langdurig zieken te Middelburg, als zoda nig komen te vervallen. teerd met een afrondingsmarge van ƒ350.000.- levert het bedrag van 12.000.000,- op. Naast het verzoek het krediet te verlenen zal het gedele geerd bestuur, waarvan de heer A. J. Kaland voorzitter is, het algemeen bestuur vragen gemachtigd te worden •voor de ministeriële Nieuwe scholen in Middelburg MIDDELBURG B en w van Middel burg hebben de gemeenteraad voor stellen gedaan voor de stichting van een derde openbare lagere school in de Magistraatwijk en de stichting en hei verlenen van medewerking aan de stichting van verschillende kleuter scholen in nieuwe stadswijken. Zo is in de Magistraatwijk een nieuwe vier de openbare kleuterschool nodig. B en w willen het bestuur van de vereni ging voor protestants christelijk kleu teronderwijs medewerking verlenen bij de stichting van drie kleuterscho len, in het plan-Klarenbeek, in Dau- wendaele (de derde in deze wijk )en in de Magistraatwijk (de vierde in deze wijk). De raad is voorts een krediet Van ƒ20.724.- gevraagd voor de eerste in richting van de prot. chr. kleuter school Buitenhove in Dauwendaele, een aanvullend krediet van 2537,- tbv de uitbreiding van de prot. chr. lagere school aan de Molenweg en een kre diet van ƒ1021,- voor meubilair en leer- en hulpmiddelen voor de Drie- stromenschool voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. De voorstellen komen aan de orde in de raadsvergadering van maandag 21 ju- De hoofdopzet van het plan, dat Is opgezet in samenwerking met archi- goedkeuring een dezer dagen wordt j zelf alle te verrichten werkzaamheden verwacht, impliceert eveneens het, uit te voeren, bouwen van een tehuis voor 120 so matische patiënten op het terrein van de inrichtingen van .Der Boede". De uitbreiding zal niet plaats vinden in de zin van vergroting van de bedden- capaciteit, althans niet van het aantal in principe toegestane bedden. Wel zullen ,Ter Hooge' en de .Der Boede- dependance' aan de Herengracht, bei de te Middelburg gevestigd, hiermede opgeheven worden. De situatie ziet er als volgt uit: .Der Boede' heeft een totale capaciteit van 274 bedden en ,Ter Hooge'. inrich ting voor de verpleging van langdurig zieken, beschikt over een capaciteit van 48 bedden, gezamenlijk dus 322 bedden. Het tehuis voor geestelijk gestoorden, .Ter Poorte', blijft be schikken over 140 bedden, terwijl het huidige JDer Boede', zal worden ver bouwd tot, een capaciteit van 60 bed den, speciaal bedoeld voor lichtere somatische patiënten. De nieuwe con ceptie zal ook accommodatie bieden voor het thans in beheer zijnde tehuis aan de Herengracht te Middelburg. De te verrichten investeringen betref fen eerstens een bedrag van 9.000.000,-. In de tweede plaats dient het huidige .Der Boede' verbouwd te worden tot een huis voor licht-somati- sche patiënten. Plannen hierover zijn evenwel momenteel niet voorhanden. Voor de verwerkelijking van het plan, dat zal neerkomen op de verkrijging van een beddencapaciteit van stuks, wordt een bedrag in de voorlo pige calculaties van ƒ30.000,- per bed, totaal afgerond tot ƒ2.000.000,-. Door de toename van het aantal patiënten dientengevolge zal het noodzakelijk zijn een organisatorisch beter wegen beloop (met een centrale ingang) ge schapen wordt. Hierdoor zal het mo gelijk worden om een betere controle te verkrijgen ten aanzien van het verkeer naar en van het terrein. Vopr dit doel zijn verschillende grondaan kopen nodig, die evenzeer, door het creëren van een wandelterreinuitbrei ding. het rechtstreekse belang van de patiënten dienen. De totale kosten hiervan worden geraamd op streeks ƒ650.000,-. Dit alles, gecomple- teetenbureau Rothuizen en 't Hooft NV, behelst de projectie van bedden- huizen voor de somatische patiënten in twee bouwlagen aan de zuidoost zijde van liet terrein. De beddenhui zen, gepland in het in Duitsland veel vuldig toegepaste .Halve ster sys teem', (doelmatigheid primo en .lich tinval-bevorderend') zijn daardoor via een centrale hal met trappenhuis met elkaar verhonden. De behandelafdeling is in bet plan met het dagpleeghuis en de afdeling voor jongeren onderge bracht in een aan de noordwest zijde gelegen laagbouw. In het ontwerp zijn geen ruimten voor administratie, technische dienst (met uitzondering van een ruimte voor de centrale verwarming), keuken en dergelijke opgenomen, omdat die reeds in de bestaande inrichtingen zijn ondergebracht. De opgenomen jongerenafdeling is voor een dergelij ke inrichting uniek te noemen en bevat tien woon-units, elk bestaande uit een zit-slaapkamer, portaal met aanrechtje alsmede een kleine kookge legenheid en een toiletruimte. De noodzaak van deze afdeling, waarte gen aanvankelijk van departementswe- ge bezwaren werden ingebracht, blijkl uit de toelichting van de geneesheer directeur, de arts B. H. van Boeijen waarin hij betoogt dat het uitgespro ken geriatrische karakter van het ver pleeghuiscomplex (86 procent van het patiëntenbestand van de somatische afdeling is bejaard) de wenselijkheid doet rijzen van een aparte afdeling voor niet-bejaarde patiënten, ruimte lijk ook wat vrijgemaakt van de nor male verpleegafdelingen. Mede wordt door hem het behoud van privacy in het pleidooi betrokken. .Er dient een duidelijke .verpleeghuis-indicatie' te bestaan voor opname in onze speciale afdeling voor jongeren', aldus de ge neesheer-directeur. Bovendien zullen de gehuwde patiënten eindelijk in de gelegenheid worden gesteld in een eigen en besloten sfeer hun huwelijks partner en kinderen te ontmoeten. AANVOER 15 TOT 20 PROCENT HOGER VLISSINGEN De London Woolterminal Market Associa tion heeft met algemene stem men besloten Vlissingen aan te wijzen als aanvoerhaven voor ruwe wol, die op de Londense woltermijnmarkt kan worden aangebonden. Het .contract' gaat in per 1 september a.s. Di recteur C. Oreel van de NV Ha ven van Vlissingen, die vrijdag morgen van dit besluit op de hoogte werd gesteld, schat dat de wolaanvoer in Vlissingen daardoor met 15 tot 20 zal stijgen. Het besluit van de Londense wolclub houdt in, dat Vlissingen tot nu toe alleen overslag en doorvoerhaven voor ruim 120.000 ton (800 tot 900.000 balen) wol per jaar tevens over slag plaats van wol wonlt. Dat accentueert de functie van Vlissingen als wolhaven. .Voor Vlissingen is belangrijk, dat we nu een nog grotere bekendheid krij gen als wolhaven. Voor de NV haven van Vlissingen houdt dit in dat we ons zullen moeten aanpassen op het terrein van het personeel', aldus de heer Oreel. Dat laatste kan betekenen, dat het personeel in de sector van de administratie, expeditie en buiten dienst zal moeten worden uitgebreid. De stap van de Londense woltermijn markt moet worden gezien als een poging van de Engelsen voet aan de grond te krijgen in de EEG. Ook andere havens, waaronder Antwerpen, hebben getracht het Londense wolcon tract in de wacht te slepen; uiteinde lijk viel de keus evenwel op Vlissin gen. Volgens de heer Oreel is aan deze beslissing niet vreemd, dat Vlis singen reeds een goede naam heeft op het gebied van de woloverslag en dat sinds een week de nieuwe container- terminal en loskade in Vlissingen-Oost. in gebruik is genomen. De wolproducerende landen als Au stralië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland. Brazilië en Uruguay waarmee de Lon dense wolclub contracten heeft geslo ten kunnen nu wol naar Vlissingen verschepen, zonder dat van tevoren vast staat wie de koper zal zijn. Vlissingen wordt de ruwe wol opge slagen. Op de termijnmarkt in Londen wordt de wol verhandeld. Men kan er kopen en verkopen. De wol wordt in partijen van 3.000 kg op de markt gebracht. In de algemene bestuursvergadering zal het gedelegeerd bestuur van de stichting .Verpleeg- en Rusthuizen Zee land' tevens met een krcdletvcrzoek komen van 8.000.000,- voor de bouw van 120 fiats, een zusterhuis en een crèche te Terneuzen. Het was in Terneuzen niet mogelijk om de zusterhuisvesting op hetzelfde terrein te creëren waarop de verpleeg inrichting wordt gebouwd. Tegenover het verpleeghuis was nog een terrein beschikbaar, hierop rustte echter bebouwingsvoorschrift voor hoog bouw, zodat het architectenbureau Rot huizen en 't Hoofd NV opdracht gege ven werd een plan te ontwerpen voor een combinatie van 120 flats, een zusterhuis en een crèche voor kinde ren van gehuwd vrouwenlijk perso neel. De voorbereidingen zijn thans zover gevorderd, dat de bouwvergun ning kan worden verleend, rijkspre mie is aangevraagd en de gemeente Terneuzen heeft er inmiddels in toege stemd de nodige grond aan de stich ting te verkopen. Het totale bedrag dat met deze investeringen gemoeid is bedraagt ƒ8.000.000,- inclusief een be drag voor onvoorziene prijsstijgingen. De huren van deze woningen worden geraamd op 370,- per maand per vier-kamerwoning en ƒ250,- per maand per twee-kamerwoning. Van de tachtig twee-kamerwoningen zullen er zestig worden aangemerkt als bejaar denflat. De huurprijs wordt dan door extra bijdrage rond 30.- per' maand lager. Deze prijzen zijn all-in. De gede legeerde bestuursleden verzoeken liet aLgemeen bestuur tenslotte om hen verder te machtigen alles te verrich ten wat nodig en gewenst is om de bouw te realiseren. MIDDELBURG B en w van Middelburg hebben de gemeen teraad meegedeeld voorhands geen aanleiding te zien de huur-' der van het pand Domburgs Schuitvlot 9 te verplichten de deuren en kozijnen in de voor gevel in een andere kleur te schilderen. De voorgevel is paars geschilderd. B en w delen de raad mee. dat hiervoor van gemeentewege geen toestemming is verleend. Het college is echter met de welstandscommissie van mening dat in dit geval de paarse kleur van de kozijnen en deuren .vol doet aan redelijke eisen van welstand'. Directeur W. Blolc van het havenschap Terneuzen (in oprichting) tijdens het heien van de eerste paal voor dt derde stukgoederen loods van de NV Meijer m Terneuzen. Goed Een onzer collega's betrad re centelijk de wachtkamer van zijn dokter en hoorde er dit korte dialoogje tussen de juist gearri veerde arts en een wachtende patiënte. .Hoe gaat fiat er nu mee?' vroeg de arts. .Het flesje was goed.' sprak de vrouw. ,maar wat erin zit heeft niet geholpen.' GOES In de vorige eeuw heeft de bewoner van het huis Kleine Kade 29 te Goes copieën van het vroegere waterschap De Goese Polder gebruikt als grondpapier on der zijn behang. Dat ontdek te mevrouw C. de Jong toen zij donderdag doende was het oude behang te verwij deren. Haar man en haar schoonzoon maakten haar er op attent, dat ze bezig was oude documenten van de muur te scheuren. Uit de jaartallen, die zij op de stukken konden ontcijferen, werd duidelijk, dat het ging om docu menten uit een periode tussen 1607 en 1780. Vrijdag kwam de Goese gemeen tearchivaris L. J. Abelmann erbij. Hij kwam tot de conclusie, dat het allemaal copieën zijn van re keningen van het waterschap De Goese Polder, dat tot de aanleg van de Wilhelminapolder werd af gesloten door een zeedijk. De heer Abelmann toonde grote belangstelling voor de vondst. Hij sprak af met de familie De Jong. die zelf aan de Kleine Kade num mer 31 woont, maar het pand daarnaast verhuurt aan verpleeg sters, dat de papieren over zullen gaan naar het Goese gemeentear chief, zodra de huidige eigenaars er geen belangstelling meer voor hebben (foto PZC). TERNEUZEN ,Ik hoop dat binnen niet al te lange tijd de eerste spade de grond in zal gaan voor de aanleg van een roll-of-roll-on-haven in Terneu zen. Rijkswaterstaat heeft mij verteld dat de aanbesteding wel goed zit. Het zal de aanzet zijn voor een groots plan om de ha venaccommodatie van Terneu zen te verbeteren'. Dit zei de directeur van het havenschap Terneuzen (in oprichting), W. H. Blok, vrijdagmiddag op een bijeenkomst ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal vpö'r een derde stukgoederen loods van Aug. de Meijer NV in Terneuzen. In een kort toespraakje gaf de heer Blok een beknopt overzicht van de plannen die men op een zo kort mogelijke termijn wil uitvoeren. Hij wees erop dat het gebied waarover het havenschap zeggenschap zal gaan krijgen ongeveer 1600 hectare groot is. Daarvan is momenteel nog maar 500 hectare uitgegeven, zodat het ha venschap voor de taak zal staan om spoedig de resterende 100 hectare aan de man te brengen. De heer Blok zei dat de plannen er inj de eerste plaats op gericht zijn om de kanaalzone een haven te geven met een diepte van 13.5 meter en een kade waaraan plaats is voor schepen van 50 tot 60.000 ton. Ook zal men zich gaan beraden over een herindeling van de Temeuzense havens. Hoe dat precies gaat gebeuren is nog niet bekend. Wel staat vrijwel vast dat de Zevenaarhaven in de toekomst speci aal voor stukgoed gereserveerd zal worden. .Wij zullen een gezonde con currentie met andere havens zeker niet uit de weg gaan', betoogde de- heer Blok. ■Ballonhallen Een van de directeuren van de firma I Aug. de Meijer NV, de heer H. A. M. I A. de Meijer had daarvoor al gezegd! dat men hoopt dat de roll-on-roll-of- haven binnen 9 a 10 maanden gereed zal zijn. Zijn bedrijf zal, zodra de opgespoten grond voldoende ingeklon ken is, enkele ballonhallen rond de nieuwe haven plaatsen. De heer De Meijer legde er grote nadruk op dat Terneuzen als handels- en industrieha ven ten nauwste betrokken is bij het Belgische en Franse achterland. rAls men in het zeehavenoverleg c Terneuzen spreekt, dan zal men zich van deze speciale gerichtheid op het Inktvissen weer grotendeels van strand verdwenen VLISSINGEN De vele dode zeekatten (ook wel katvissen of inktvissen genaamd) die dezer aanspoelden aan het Walcherse strand tussen Vlissingen en Zoutelande zijn grotendeels ver dwenen. Enerzijds doordat in opdracht van de plaatselijke VVV's de kadavers zijn opge ruimd, anderzijds doordat met hoog water grote massa's weer naar zee zijn afgedreven. Over de restanten die hier en daar langs de vloedlijn en bij de paalhoofden achter bleven, hebben de meeuwen en scholek sters zich ontfermd, die als echte schoonmakers in de na tuur met de dode vissen wel raad wisten. Volgens een des kundige behoeven de zeekatten niet persé door een vergiftiging of iets dergelijks om het leven te zijn gekomen, zoals hier en daar werd verondersteld. In het voorjaar trekken de dieren uit het zuiden komend namelijk on der andere naar onze kust om er eieren te leggen. Vermoede lijk is het zo, dat een groot deel van de inktvissen daarna op volkomen natuurlijke wijze sterft. Het rottingsproces verloopt bui tengewoon snel, waardoor het inwendige kalkgedeelte vrij komt. Dit zijn de bekende kalk- schubben die zo geliefd zijn hij de kooivogels, onder andere bij de kanaries. Volgens enkele strandjutters die geboren en ge togen zijn aan de kust waren de hoeveelheden dode vissen die deze week aanspoelden abnor maal. Voor alle zekerheid zijn door de vereniging milieuhygië ne Zeeland enkele vissen verza meld en voor nader onderzoek opgezonden. P. Schollevaer. zuiden bewust moeten zijn', stelde de heer De Meijer. Hij vond dat er mede daardoor tussen de havens van Vlis singen en Terneuzen nauwelijks ven concurrentie sprake kan zijn, .hoog stens kan men elkaar aanvullen.' Di recteur De Meijer hoopte dat er bin nen niet al te lange tijd begonnen kan worden met de aanleg van een open diepzeehaven bij Ossenisse. ,Wat er nu allemaal rond het streekplan gezegd wordt, is mij niet helemaal duidelijk, maar de hemel lijkt vrij bewolkt te zijn.' Eerste paal Voor de bijeenkomst in de kantine van de NV A, de Meijer, werd eerst op een terrein bij het Noorderdok door havenschap-directeur Blok de eerste paal geslagen voor de derde stukgoederenloods van de NV De Meij er. De plechtigheid ging met veel lawaai gepaard: om de eerste paai (die de tiende was die de grond inging) was een sliert, voetzoekers gebonden, die tijdens het heien met luide knallen ontploften. De stukgoe derenloods krijgt een lengte van 100 en een breedte van 30 meter en is van het. zogenaamde .stran-steel' type. Hoofdaannemer is Van Waning en Co uit Rotterdam. Het ligt in de bedoe-. ling dat de loods in november 1971 gereed komt. Voor Aug. de Meijer NV is het de derde loods binnen ander half jaar die gebouwd wordt. Tegelijk met het .eerste paal-slaan' van de derde loods werd de tweede stukgoe- derenopslagplaats opgeleverd. De bijeenkomsten op het bouwterrein en in de kantine werden onder andere bijgewoond door de loco-burgemees ters R. Hol (Terneuzen) en IV. H. M. Colsen (Sas van Gent), wethouder A. Ramondt van openbare werken in Terneuzen, ir J. Zuurdeeg, hoofdinge nieur-directeur van rijkswaterstaat Zeeland en tal van industrie-collega's van Aug. de Meijer NV. ENGELSE-SERVIEZEN van héél eenvoudig tot ongelooflijk mooi! SPECIAALZAAK VAN DER MADEN VLISSINGEN Kleine Markt L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2