PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEESTE KRITIEK VAN DE VVD- STEENKAMP KOMT MET PLAN Optimisme over kwestie-Berlijn Delta-dienst vestigt milieu-onderzoek in oud raadhuis 's-H. Arendskerke Fractieleiders gaven hun antwoord Sterling-probleem voorlopig geregeld VLIEGRAMPEN IN CALIFORNIË EN CONNECTICUT: 77 DODEN Begrip Boete voor pater Krekelberg Harde ieiten Vandaag in de krant... IN BESPREKINGEN ENGELAND EN EEG: EUROPESE VISSERIJREGELING GAAT OP DE HELLING MIDDEN IN HET GEBIED OPEREREN Wat nu 214e jaargang - no. 131 WAARIN OPGENOMEN DE MIDD ELBURGSE, VLISSI N G SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 juni 1971 Nehalennia in Middelburg Pagina 2 Courant. MldOalburg. LOS ANGELES (AIT) Alle 4 inzittenden van een DOS van .Hughes -Air West', die zondagavond boven berg- ïchtig gebied bij Los Angeles in botsing kwam met een Phantom F-4 van de Amerikaanse marine, zijn om gekomen. De navigator van de jacht bommenwerper heeft zich met de schietstoel kunnen redden, maar de piloot kwam om he leven. De navigator, die door de per helikop ter aangevoerde reddingsploegen werd tevonden, is gewond. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is bevredigend. De DC-9 was van het vliegveld van Los Angeles opgestegen voor een vlucht naar Salt Lake City in Utah. Vijf minuten na de start botste het toestel door nog niet opge helderde oorzaak in de lucht tegen het marinevliegtuig. Beide toestellen vlogen in brand en stortten in een moeilijk toegankelijk gebied neer op 30 km ten oosten van Los Angeles. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Alleghany air lines stortte maandag neer bij het aan vliegen van het vliegveld van New Ha ven in Connecticut. Bij dit ongeluk kwamen 28 van de 31 personen aan hoord van bet toestel, een Convair 580, om liet leven. In het l'ale zieken huis te New Haven zijn drie overleven- LOS ANGELES: Op de foto wrakstukken van het in Cali- fornië verongelukte Air West- toestel. De Convaire 580 probeerde tijdens mist te landen en raakte toen eenhoogspan ningskabel. aldus een woordvoerder voor het vliegveld. Het vliegtuig stort te neer op vijf onbewoonde zomer huisjes aan het einde van de landings baan en brak in tweeën. DEN HAAG (ANP) De ongezouten kritiek van de liberale fractieleider mr W. Geertsema en de niet mis te verstane opmerkingen van fractievoorzitter dr W. Drees jr (ds '70) inzake de financiering der overheidsuitgaven zullen het gesprek van vanochtend tussen de informa teur prof. dr P. J. A. M. Steenkamp en de fractievoorzitters van de ,vijf' niet tot een eenvou dige bezigheid maken. In hun antwoord op het memorandum van de Eïndliovense professor geven beide kamerleden, dit in tegenstelling tot hun confessionele collega's dr G H. Veringa (kvp), mr B. W. Biesheu vel (arp) en drs B. J. Udink (chu) te kennen het op wezenlijk belangrijke zaken niet eens te zijn met de opvat tingen van de informateur. De VVD-fractieleider stelde met na druk het oneens te zijn met de voor gestelde verzwaring van de belasting druk met meer dan dan 1,2 procent van het nationaal inkomen, terwijl ook dr Drees zich tegen een forse druk verzwaring keerde. Tevens tekende hij er bezwaar tegen aan dat de zgn reële progressie volledig voor uitgaven en voor het doorvoeren van een additio nele, zij het beperkte, drukverzwaring, wordt gebruikt. Beiden wijdden ruime aandacht aan de inflatiebestrijding. Dr Drees wilde aangegeven zien dat enkele voorstellen tot matiging van de overheidsuitgaven onmiddellijk dienen te worden aan gepakt, wil de inflatoire spanning in de loop van 1972 drastisch vermin deren. Hert duwt meisje voor auto ARNHEM (ANP) Twee oversteken de edelherten op de Posbank In Rhe- den zijn er de oorzaak van geweest dat de tienjarige Jolanda Rutten uit Arnhem maandag met een gebroken been en schaafwonden in het Arnhem se ziekenhuis is opgenomen. Eén van de herten, die In volle ren In de .onzalige bossen' verdwenen, duwde het meisje, dat met haar nichtje In de berm wandelde, voor een passerende auto. Men vermoedt, dat loslopende honden de edelherten hebben opge jaagd. Haarlemse bende stal voor 175 mille goederen H.AARLEM GPDDe Haarlemse; politie heeft vijf Haarlemmers en een Zandvoorter ingesloten, die ervan, worden verdacht betrokken te zijn geweest bij veertien inbraken, waarbij i voor circa 175.000 gulden aan goede ren is gestolen, voor het merendeel i televisietoestellen. Van de diefstallen is al een aantal opgehelderd. Daarbij was voor een ton aan goederen betrokken. De inbra-: ken hadden plaats tussen 18 januari en 8 mei Mr Geertsema ging verder door prof.. Steenkamp onvoldoende begrip voor! de ernst van de situatie te verwijten.I De inflatie behoort naar zijn mening; niet te worden afgezwakt, zoals de| informateur had gesteld, maar zo; krachtig mogelijk te worden bestreden. Hij keerde zich tegen de voorgestelde; subsidiëring van de dagbladen en te gen de verhoging van een aantal be-i lastingen die prof. Steenkamp nodig oordeelde, zoals verhoging van de successierechten in de zijlijn en de vermogensbelasting. Evenmin kon hij akkoord gaan met de defensieparagraaf, waarin de vor ming van een brede commissie was be pleit. Noodzakelijke beslissingen moe ten nu worden genomen, verder uit stel ls niet verantwoord, zo achreef hij de informateur. Wel voegde hij aan zijn schrijven toe toch nog te. willen praten over de vor ming van een vijfpartijenkabinet en te bezien hoe aan zijn reeks van be zwaren tegemoet zou kunnen worden gekomen- Maar dan zouden ook pun ten als het omroepbestel en de wet op de kansspelen aan de orde moeten komen. De drie confessionele fractievoorzit ters stelden zich in het algemeen po sitief tegenover het door prof. Steen kamp ontvouwde programma op, al hielden zij met name vast aan enkele HA GESPREK WESTELIJKE 3 MET RUSSEN specifieke punten uit hun eigen pro- gramma's. Plan Prof. Steenkamp zei maandagavond dat hij de .vijf' een plan zal voorleg-; gen dat hen mogelijk dichter tot elk-' aar zou kunnen brengen. .Dit de ant-i woorden blijkt nog steeds een positie ve bereidheid om te praten. Ondanks alle bezwaren heb ik uit geen enkele fractie het onaanvaardbaar gehoord. Niemand wil voor zijn plezier de be-; lasting verhogen en ook bij de con-j fessionele partijen wordt dat niet uit; wellust gedaan', aldus de informateur, j De drie confessionele fractievoorzit ters voerden maandagmiddag nog een' gesprek met mr Geertsema om te be-; zien welke mogelijkheden er nog be-1 stonden om tot een vijfpartijenkabinet te komen. Voor het ontwerp-program van prof. Steenkamp, zie pagina 3. DEN BOSCH (ANP) Het gerechts hof in Den Bosch heeft maandag de jezuïet pater E. Krekelberg veroor deeld tot een boete van 75 gulden. Dit in overeenstemming met de eis van de advocaat-generaal tien dagen gele den en het vonnis van de rechtbank; kaanse collega zei bemoedigd': te Maastricht, vorig jaar december. De pater had 2 augustus van het te Zijn door het gesprek. De; vorig jaar in Maastricht met een; Russische ambassadeur vond steen een ruit van een sexboetiek; ingegooid om daarmee te protesteren^ tegea ,de toenemende zedenverwilde-j ring in West-Europa'. (Van onze correspondent) BONN De ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frank rijk hebben gisteren duidelijk optimistisch afscheid genomen van hun Sowjet-collega na de; 21e ronde van het overleg overj de toekomst van Berlijn. Dat zij in West-Berlijn slechts twee uur hadden geconfereerd, is volgens de Franse diplomaat een teken dat men in een con crete fase verkeert. Zijn Ameri- dat men een stap voorwaarts, was gekomen, maar het hadden er naar zijn oordeel twee kun nen zijn. In Kjnn is de discussie over een regeling voor het Berlijnse probleem weer opgelaaid, nu duidelijk is gewor- den dat oost en west inderdaad dichv ter bij elkaar komen. Van regeringv. zijde is de laatste weken voorzichtig; duidelijk gemaakt dat een compromis waarschijnlijk niet alle partijen in Bonn redigen. Eén ding ls uit de nota- Steenkamp wel duidelijk - 'X'Z-', geworden: de toestand van het land vergt op korte termijn een reeks dringende maatregelen op financieel. economisch en sociaal ter rein. Er za! zeker een halve kabinets periode nodig zijn om de wagen in het goede spoor te krijgen. Het ziet er ech ter naar uit, dat de vijf die nu bij de (inHormatte zijn betrokken, het niet eens zullen worden over de uiteinde- •ijke vorm van de maatregelen. Van daag valt daarover de beslissing. In dien Steenkamps poging inderdaad mislukt, blijft in teder geval na zijn terugkeer naar Eindhoven zijn memo randum op de Haagse tafels liggen. Het zal ook de volgende formatïe(s) onvermijdelijk beïnvloeden. Steen kamp heeft immers zijn conclusies over de financiële situatie van het land niet zo maar uit de lucht geplukt, maar heeft ze geformuleerd na uitvoerige consultaties van allerlei deskundigen. Zijn notities zijn gebaseerd op harde feiten. En daar zal in politiek Den Haag de komende weken niemand om heen kunnen. Uit de gang van zaken tijdens de af gelopen week kan worden afge leid. dat dr W. Drees jr zich de minst soepele onderhandelaar van da vijf heeft getoond. Hij heeft kennelijk scherp-omüinde denkbeelden over wat er moet gebeuren en wenst daar ken nelijk niet van af te wiiken. Bij hem spelen te dien aanzien alieriei factoren een rol. Zo is hij in de eerste plaats een bekwaam theoreticus op het stuk van overheidsuitgaven, een onderwerp waarover hij belangrijke studies heeft geschreven. Vervolgens kent hij als weinig anderen de praktijk van de overheidsuitgaven: hij is immers direc teur van de rijksbegroting en thesau rier-generaal geweest. Bij het informa tiedebat van 12 mei doelde mr Biesheu vel daarop, toen hij over het DS '70- programma opmerkte, dat Drees jr .zichzelf was gebleven'. Als oud-mims- ter herinnerde hij zich namelijk, dat hij op de Kneuter dijk het ministe rie van financiën zijn begroting moest verdedigen, waarbij dan ook de kriti sche dr Drees aanwezig was. Diezelfde houding is tijdens de informatieperio- de-Steenkamp ook gedemonstreerd Drees met het rode potlood. Een laat ste factor, die meespeelt bij deze kers verse politicus, maar doorgewinterde ambtenaar: hij wil fair blijven tegen over zijn kiezers. kantlijn Concessies Knelpunt samen met de politie en de BB is gebleken, dat de alarmering van de Terneuzense bevolking ten knelpunt is bij een eventu ele ramp bij de DOW Chemical. (Pag. 2) Arbeidsmarkt IN MEI IS DE werkloosheid in Nederland iets gedaald. Per eind mei waren er 34.800 man nen en 8700 vrouwen zonder werk. (pag.9). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7 en 10. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 11. Televisie op pagina 13. Financieel nieuws op pagi na 15. (Van onze correspondent) LUXEMBURG Voor het sterlingprobleem hebben de zes EEG- landen gisteren in samenwerking met Engeland een naar minister Witteveen het noemde ,zeer bevredigende oplossing' gevonden op basis van een verklaring, afgelegd door de Britse onderhande laar Sir Geoffrey Rippon. Daarin werd gezegd dat Engeland be- gekomen, de rol van één valuta als grijpt, dat wanneer in de eindfase de reservevaluta niet meer mogelijk zal monetarie unie tot stand zal zijn zijn. Na de toetreding hebben de En gelsen verklaard, dat zij bereid zijn over te gaan tol een .ordelijke en ge leidelijke vermindering' van de sterling- saldi. Ook na die toetreding tot de gemeenschappelijke markt van tien is ze bereid de sterling in overeenstem ming te brengen, met hetgeen dan in de gemeenschappen over de valuta's zal worden bepaald. De discussie over het onderwerp betrekkelijk kort geweest, naar men gisteren te Luxemburg wel kon horen omdat de kwestie reeds van tevoren tusse- Parijs en Londen was geregeld. De Engelse verklaring is door alle leden van de «emeenschap aanvaard en ze zal in een briefwisseling worden vastgelegd, zodat ze te zijner tijd (mogelijk op voorlopige wijze aan het eind van deze maand) als de overeen komst over de Engelse toetreding' wordt geparafeerd in de stukken zal; kunnen worden opgenomen. Visserij Minister Witteveen noemde dit ,een efficiënte regeling'. Ook met Sir Rip pon hebben de zes gesproken over het Europese visserijreglement. Zoals gis terochtend al was gebleken, achtte Ierland, dat niet aanvaardbaar voor het Europa van de tien. Noorwegen, zo is bekend, heeft eveneens bezwaren en Sir Rippon heeft gistermiddag dui delijk gemaakt, dat ook Engeland dit nie* kan aanvaarden. De speciale pun ten zijn daarbij gisteren niet aan de orde gekomen. Maar bij het overleg slot pag. 3 kolom 5) Waar de regering op staat is dat de1 vrije toegang tot het westelijke stads-, deel wordt, gegarandeerd. Het zou; echter wel eens kunnen zijn dat over! de status van Berlijn geen werkelijk, nieuwe beslissing wordt genomen en dat Bonn concessies zal moeten doen; op het punt van zijn politieke aanwe zigheid in West-Berlijn. ,Het zal niet: mogelijk zijn een geheei nieuw Bei-: lijn-stat -.t tot stand te brengen', al dus bondskanselier Brandt gisteren in' een dagbladinterview. Dit omzichtig aangeven van de betekenis die een Berlijn-regeling zou kunnen hebben. is; in Bonner politiek: kringen niet over-: al gewaardeerd. Gesug; .reerd is dat> de bondskanselier de onderhandelaars, in Berlijn geen dienst bewijst door nu; al duidelijk te maken dat een regeling; voor zijn regering wellicht eerder ,be-j vredigend' zal zijn dan enige tijd geleden nog werd aangenomen. De' indruk wordt gewekt dat de bondsre gering per se dit jaar een regeling voor desnoods een deel van de Ber lijnse problemai wil bereiken, om vervolgens de verdragen van Moskou en Warschau ter ratificering aan het parlement te kunnen voorleggen. Dat laatste speelt overigens een rol bij alle partijen: men wil weinig water in de wijn van de program ma's doen. Met die programma's is men immers vóór de verkiezingen de boer op gegaan, zij hielden toezeggin gen in. De politici de belovers van toen voelen zich nu gehouden deze beloften zoveel mogelijk in te lossen. Tegen die achtergrond is het begrijpe lijk, dat de breuklijn op dit ogenblik tussen enerzijds DS '70 en WD loopt en anderzijds de confessionele partij en. De eerste twee hebben in de verkie zingsstrijd een vrij zwaar accent ge legd op de gezondmaking van de eco nomie en daarbij tevens op de relatie met de overheidsfinanciën gewezen. Bij de confessionele drie heeft men zich vooral beijverd het progressieve karakter van het gezamenlijk program ma naar voren te brengen. Deze ac centverschillen komen nu weer naar voren, ze worden zelfs nog groter, om dat Drees en Geertsema scherpe conse quenties trekken uit het beeld, dat de financieel-economische toestand van het land op dit ogenblik toont. Een beeld, dat hoe dan ook is vastgelegd in de nota-Steenkamp. Toelichting Voor de oppositie is deze situatie aanleiding geweest de regering giste ren dringend om een toelichting te vragen. Als morgenochtend, in het vragenuurtje van de Bondsdag, geen bevredigend antwoord wordt gegeven, zijn Cl en CSU van plan een parle mentair debat over de Berlijnse kwes tie te verlangen. Dat zal echter een gebeurtenis zijn, waarmee de drie westelijke geallieerden, die op 25 juni hun gesprek met de Sowjet-ünie voortzetten, nog minder zijn gediend. AAN HET EIND VAN DIT JAAR (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het nog zo goed als nieuwe, maar leegstaande raadhuis in het dorp 's-Heer- Arendskerke wordt tegen het eind van dit jaar het centrum voor milieuonderzoek van de deltadienst van rijkswaterstaat in Den Haag. Het gemeentebe stuur van Goes heeft het ge bouw aan het rijk verhuurd. De afdeling waterzuivering, in richting en milieuonderzoek voor het deltagebied, die erin komt, krijgt een staf van zo'n 25 tot 30 man personeel. .Het is de bedoeling dat we vooral met dat milieuonderzoek tot een ge coördineerde aanpak komen. Op het ogenblik hebben we met een beschei den technisch ambtelijk apparaat een eerste aanzet. Maar het werk op dit terrein moet duidelijk worden geïn tensiveerd', zegt ir H. A. Ferguson hoofd van de deltadienst van rijkswa terstaat. Zelf is ir Ferguson bijna twee jaai geleden voorzitter geworden van een .stuurgroep milieuonderzoek in hel deltagebied'. Een groep van deskundi gen die elkaar voortdurend op de hoogte houden van de vorderingen in het onderzoek naar de invloeden van de waterbouwkundige ingrepen in hel zuidwesten van het land op het na tuurlijk milieu. Verschillende ambtelij ke afdelingen van de rijkswaterstaat houden zich al vele jaren bezig met een aantal aspecten van deze zaken (Zie slot pagina 10 kolom 2 Wat nu Wat moet er gebeuren als inderdaad de informateur aan de koningin moet meedelen, dat een meerderheidskabinet onmogelijk is Onmiddellijk nieuwe verkiezingen Het is de vraag of daar een meerder heid voor is te vinden in de kamer: het zou een groot tijdverlies opleveren en dat is in het huidig tijdsbestek een te groot risico. Een minderheidsregering van het alternatieve kabinet Het ziet er niet naar uit: er zouden direct bot singen met de kamermeerderheid vol gen. Een minderheidskabinet van de drie confessionelen Daarvoor geldt hetzelfde: de oppositie zou zo'n kabi net het leven onmogelijk maken. Er is eigenlijk in de huidige omstandighe den maar één oplossing: een extra-par lementair kabinet. Deze gedachte is onmiddellijk al na de verkiezingen geuit door twee le den van de PvdA, namelijk de vroe gere burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum en het oud-kamerlid professor dr C. L. Patijn. Zij deden dit in een vrij uitvoerig artikel in Het Pa rool van 29 april jl. Wanneer men het nu. 1®e®t '<an men er eigenlijk maar één kritische noot bijplaatsen: het werd te vroeg geschreven. Van Walsum en Pa tijn constateerden: .Wij staan voor het harde feit, dat de partijen niet meer in staat zijn een kabinet samen te stellen, dat kan rekenen op de steun van een meerderheid in het parlement'. Het laat zich aanzien dat Steenkamp na al zijn consulaties hun gelijk moet geven. .Het beste zou zijn de vorming van een regering, die niet zou steunen op poli tieke partijen of een parlementaire meerderheid' menen Van Walsum en Patijn. Tot de taken van zulk een ka binet zou moeten behoren de voorbe reiding van een herziening van de staat kundige structuur, waardoor het straks gemakkelijker zal zijn parlementaire meerderheden te vormen dan onder het huidig systeem. Het zou bemand moeten worden met .personen van uit eenlopende politieke herkomst', bereid de impasse te doorbreken. Aldus Van Walsum en Patijn. Zij waren inderdaad te vroeg met hun denkbeeld. Nu Steen- (Voot vervolg zie pagina 3 kolom 1X

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1