NAVO WIL MET RUSSEN ONDERHANDELEN Schaduwkabinet: bereid en beschikbaar Invoering van de toeristenbelasting is een harde en gevoelige noodzaak' LUNS NAVO-CHEF KRITIEK LUNS OP NEDERLANDSE POLITIEK EN R-K KERK Per 1 oktober secretaris-generaal Vandaag in de krant... BRIEF INFORMATEUR VERZONDEN Schapen en bokken VERGADERING TIEN JAAR VEERSE MEER Resultaten I Van Geesoergen' over deze resul- 214e jaargang - no. 129 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M I DDELBU RGSE, VLISSING SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlr.ctl» NV Mi], v.n CV PiavIndaU Z« Bur. Vliw., WaKtr. 5B-B0, tal. 5144 (fc s r Zlarikzaa, rit. tal. S348, aim. tal. 2094 i i f «.1* P" ma v. 4248)Gom, Gr Zaterdag 5 juni 1971 Hoofden als pompoenen Pagina 2 DRIE HOOFDPUNTEN: BERLIJN, TROEPENVERMINDERING, VEILIGHEID (Van onze correspondent) LISSABON De NAVO wil met de Russen onderhandelen. En zij is met een nog steeds dwars liggend Frankrijk op sleeptouw omtrent de mogelijkheden daartoe van enig optimisme bezield. Dit klinkt door in het slotcommuniqué van 22 punten dat de NAVO-ministers van buitenlandse za ken gistermiddag na verhoudingsgewijs vlotte beraadslagingen, aan de wereld hebben prijsgegeven. Het /eileg spitste zich toe op 3 hoofdpunten: Berlijn, een conferentie over de Europese veiligheid en samen werking en Je wederzijdse evenwichti- je -ermindering van strijdkrachten. En ook al is dan nu een formulering roor de "erlijnse kwestie bedacht die ojenschijnlijk een oplossing van dit vraagstuk als prealabele voorwaarde Toor het tol "tand brengen van een veiligheidsconferentie van zijn traditi onele nadruk ontdoet liet staat vast dat zonder een bevredigend ak koord over Berlijn een veiligheidscon ferentie niet kan plaatsvinden. Op het punt van de troepenverminde ring hebben de ministers (naar Ameri-j kaans initiatief) besloten om in sep tember of oktober in Brussel de vice- ministers van buitenlandse zaken (of de ministers zelf dan wel andere hoge functionarissen die de regeringen wil len afvaardigen) onder leiding van de gloednieuwe secretaris-generaal te la ten verga .'eren. Onderwerp: het resul taat van de bilaterale sonderingen omtrent ie bedoelingen van de Rus sen. Op die bijeenkomst zouden een of meer v t ïwoordigers kunnen worden aangewezen die namens de alliantie (zij het nog steeds zonder Frank-ijk) het multilaterale overleg kunnen _aan voorbereiden. De Scandi navische landen, Canada en ook Ne derland waren bereid om die verte genwoordigers reeds nu te benoemen! maar de bondsrepubliek en Frankrijk voelden er niets voor zo snel om! Berlijn heen te trekken. De Amerikaanse minister van buiten-1 landse zaken Rogers heeft zich in de vergadering overigens nogal wat moeite gegeven om na een voorzet van minister Luns de indruk weg te nemen dat de VS het gesprek met net: Warschau-pact over de vermindering van troepen zouden -villen monopoli seren. Minister Luns acht het dan colci erg onwaarschijnlijk dat bij de NA-i VO-vertegenwoordigers een Amerikaan, zou zijn. In de vergadering is verder geen enkele naam genoemd voor deze] hoogst '-Mar erijke fur.-.' Vermindering van strijdkrachten be-, strijkt intussen gigantische proble-J men. Allereerst moet worden vastge steld of het alleen gaat om het terug-1 trekken van buitenlandse troepen of' dat ook autochtone strijdkrachten kunnen worden verminderd. De Rus sen hebben tot nu toe steeds gesugge reerd dat uitsluitend over verminde ring van vreemde 'roepen moest wor den gesproken. En voorts is er aan ook nog de vraag in welk gebied die troepen worden gereduceerd. Alleen in Duitsland of ook in Tsjecho-Slowakije, Polen of zelfs een stuk van Rus land. Dit laatste is dan vooral van belang daar de Russen gemakkelijk hun troepen uit de andere Warschau- pact-landen over korte afstand kunnen terugnemen zonder dat daarmee aan de wezenlijke toestand iets veranderd. Amerikaanse strijdkrachten daarente gen zijn bij terugtrekking van Euro pees gebied onmiddellijk zo ver weg dat hun betekenis voor de Europese defensie zeer aanmerkelijk vermin derd. Troepen Minister Luns heeft in een toelichting duidelijk gesuggereerd dat binnen het kader van troepenvermindering sterk in het oog zal worden gehouden dat het Amerikaanse aandeel in de NAVO- strijdkrachten van een geheel andere orde is dan dat der overige geallieer den. Het lijkt niet onverantwoord om aan zijn uitlatingen de conclusie te verbinden dat een eventuele beperking van troepen zal worden gebruikt om wat dit betreft de bestaande verhou dingen te herzien. Zelfs zei de minis ter met zoveel woorden dat troepen vermindering geenszins betekent dat de Europese NAVO-landen minder zul len moeten gaan betalen doordat het VS-aande aar zijn smaak .gedispro- portioneerd' is. De andere deelnemers aan de confe rentie waren er intussen niet happig op dit oordeel in het openbaar te ondersteunen aangezien zij de kenne-, lijke vrees koesteren dat dit in Euro-i pa een minder enthousiaste stemming; teweeg zou brengen gevoed door de; overweging dat strijdkrachtenvermin-; dering dan uitsluitend een verzwakking van de Europese defensie betekent.! waarvan alleen de Amerikanen een] duidelijk voordeel trekken. Niettemin zou dit alles toch een element inhou-] den waarop de Russen zouden kunnen besluiten htm opvatting dat alleen over vreemde troepen kan worden ming over Berlijn cn waarmee dan ook de weg voor de Europese veilig'] hcidsconfercntie is vrijgemaakt vaar de Fransen al zoveel jaren jaren de vo >rvechters van zijn. En zodoende beslaat het vermoeden dat de Fransen bereid zijn om straks wat Berlijn be'rpft met wat minder Russi sche concessies te doen dan de andere gc 'lieerden wenselijk achten. onderhandeld te verzachten. De minis ters waren algemeen van oordeel dat de Europese geallieerden hun verdedi ging moeten versterken. In alle toe spraken die er de afgelopen dagen; zijn gehouden is (met name door de Engelsen) grote zorgen uitgestald over de Russische mili ire expansie niet slechts in het Middellandse Zee gebied doch tevens in Europa. De wederzijdse evenwichtige vermin dering van strijdkrachten (met Engel se initialen als MBFR aangeduid) mag dan losgekoppeld blijven van een op lossing voor Berlijn, een conferentie over Europese veiligheid blijft iets minder opzichtig dan voorheen werd aangenomen. Als de MBFR-besprekin- ger op gang komen kan men aanne men dat ie nu al wat optimistischer geluiden van de Russen over Berlijn zullen toenemen in sterkte. Wanneer de MBFR-gesprekken slagen en Ber lijn mislukt opnieuw dan kan er ech ter van een veiligheidsconferentie geen sprake meer zijn. Als M3FR alleen niet tot onderhandelingen leidt moet het als punt op de agenda van een eventuele veiligheidsconferentie na een welslagen van de Berlijnse onderhandelingen worden geplaatst. Woensdagavond zijn de ministers van de bondsrepubliek Frankrijk, Enge land en de VS het er onderling al over een- geworden hoe Berlijn in het slotcommuniqué moest worden opge diend. In het bijzonder de Fransman Schuman wilde het karakter van de voorwaarde vooraf laten verdwijnen Hetzal tenslotte Willy Brandt zijn die moet uitmaken of een interim-regeling over Berlijn in zijn stuk van Duits land valt te verkopen als de grote vier het eens zijn geworden. Druk De Fransen zijn niet gezwicht voor sterke druk om zich tegenover bespre kingen omtrent troepenvermindering wat genuanceerder op te stellen. Zij gokken duidelijk op de thans veron derstelde bereidheid van de Russen om met een handtekening te bekrach tigen dat ook zij verantwoordelijkheid dragen voor een ongehinderd verkeer van personen en goederen van en naar Berlijn. Dit zou rechtstreeks: kunnen leiden tot een overeenstem- DEN HAAG (ANP) Minister Luns heeft in een gisteravond door Brandpunt, uitgezonden tv- interview een aantal kritische op merkingen geplaatst bij het Ne derlandse politieke en religleuse leven. In het gesprek, opgenomen 111 Lissabon, zei de heer Luns dat hij blij was uit het Nederlandse politieke leven weg te gaan. Minister Luns zei dat hij de men sen van het Angola-comité terecht extremisten heeft genoemd: Tiet is toch duidelkij. Het is een klein groepje, dat niet bereikt op demo cratische wijze door de kamer wat ze willen. Anti-Portugees, niet. an ti-Russisch, niet anti-Chinees, niet anti-zoveel andere communisti sche landen. anti-Portugees en ieder vertrek wordt aangegrepen, om een minister, die men niets verwijten kan, toch te trachten zwart te maken. Dat noem ik dus een pressiegroepje en het zijn toe vallig linkse extremisten. Als het rechtse extremisten waren, zou ik dezelfde reactie hebben'. Over het verkopen van wapens aan Portugal: .Nederland ver koopt helemaal geen wapens aan Portugal. Helemaal niet. .Scrupu leus. Er is geen embargo. Er is een verzoek van de Verenigde Na ties om ook geen wapens te leve ren. Maar dat. is geen mandatoire plicht'. Landen die wel wapens le veren begaan geen internationale fout, adlus de heer Luns. Minister Luns over de R-K Kerk in Portugal en in Nederland: .Ove rigens is het geloofsleven hier heel wat beter dan in Nederland' en... ,met een soort afgunst zie ik als Nederlander hoe de Kerk hier georganiseerd is. Het is nog het volkomen traditionele katholieke geloof en niet die half protestant se, die intellectuele lieden of die intellectuele arrogantie, die men bij sommigen ontmoet'. (Van onze speciale verslaggever) LISSABON Nederlands de missionaire minister van bui-; tenlandse zaken Josef Luns is gisteren benoemd tot secretaris generaal van de Noord-Atlanti- sche-Verdragsorganisatie. In ok tober zal hij de Italiaan Manlio Brosio opvolgen, die als voor proefje op zijn na zeven jaar trouwe dienst ongetwijfeld luis terrijke afscheid, reeds een vloedgolf van 15 prijzende spee ches mocht aanhoren. Ook aan de veelsoortig beproefde kwali-j teiten van de nieuwe dagelijks bestuurder werd bij die gelegen-j heid ruime aandacht geschon-1 ken. Minister Luns is bijzonder verheugd dat hij thans is benoemd in ,de enige internationale functie, die ik ooit heb! geambieerd en die ik ooit zou aan vaarden'. Reeds in 1960-1961 was hij voor deze functie gepolst. Hij had toen laten; weten liever nog enige jaren minister te blijven, maar dat Nederland over een uitstekende kandidaat beschikte in de persoon van mr D. U. Stikker (die drie jaar secretaris-generaal van' de NAVO is geweest). Minister Luns heeft dezelfde opvatting van zijn taak als secretaris-generaal j als Manlio Brosio. maar Luns en; Brosio zijn verschillende persoonlijk heden: .Brosio is meer een voorzicht.i-| ge diplomaat, bij mij zijn na negen-: tien jaar politieke activiteit de fijne] kantjes er wat afgeschuurd'. Politiek ALS INFORMATIE-STEEN KAMP ZOU MISLUKKEN DEN HAAG (ANP) Als de thans aan de orde zijnde pogingenl tot de vorming van een vijf-partijenkabinet zouden mislukken, dan dient het optreden van een progressief minderheidskabinet opnieuw aan de orde te worden gesteld. Aldus vrijdagmiddag drs J. M. den Uyl, de voorzitter van de PvdA- fractie in de tweede kamer en mi nister-president in het alternatieve kabinet van de progressieve combi natie van PvdA, D '66 en PPR. De heer Den Uyl noemde het van we-] zenlijk belang, dat na hel eventueel] mislukken van de informatie-Steen- j kamp het progressief minderheids kabinet zijn kans zou krijgen.] Bereid Het .schaduw-kabinefc' kwam vrijdag mogen in het gebouw van de twee de kamer in Den Haag bijeen ter Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4, 5, 7. Binnen- en buitenland op pagina 3, 9. Radio en tv op pagina 23. Beurs en financien op pagi na 25. Sport op pagina 10 en 11. Pag. 15 In de serie Waar staan we nu?', ditmaal een inter- vieuw met dr K. F. Vaas, hydrobioloog te Yerseke over het milieu van de Oosterschelde nu en straks: Stemmen uit de Kerken. Pag. 16 Letterkundige kroniek van Hans Warren: Poppraet. Pag. 17 Tekening Jac. Prince: Tips voor de vakantie. Pag. 19 Schaken, dammen, bridge, puzzel en culinair avon tuur. bespreking van de politieke situatie.! In deze bijeenkomst werd een eer-1 der genomen besluit bevestigd, dat het alternatieve kabinet bereid en beschikbaar is als minderheidsrege ring op te treden, indien daarvoor de feitelijke mogelijkheid aanwezig zou blijken te zijn. ,Het progressieve kabinet hecht er aan, gezien het verloop van de thans aan de orde zijnde pogingen tot kabinetsvorming, zijn bereidheid en beschikbaarheid om als minder heidsregering op te treden opnieuw uit te spreken', aldus een uitgege ven verklaring. De heer Den Uyl toonde zich voor stander van het. houden van een kamer-debat bij het eventueel mis lukken van de huidige pogingen tot kabinetsformatie. Mr H. A. F. M. O. van Mierlo, de voorzitter van de; fractie van D '66 in de tweedei kamer, zei vooralsnog zeer gereser-j veerd te staan tegenover een derge-i lijk debat, dat .in nog hogere mate| een paskwil zou kunnen worden dan het formatie debat op II mei.' De fractie van D '66 zal eerst aan de hand van het eindrapport van informateur prof. mr P. J. A. M. Steenkamp vaststeHen, of een ka mer-debat al dan niet gewenst is, aldus mr Van Mierlo. het boekdeel af.' Aldus de heer Den Uyl. In de vrijdagmiddag uitge-] geven verklaring wordt, in her innering gebracht, dat het alterna-j tieve kabinet is gevormd en aan de kiezers is gepresenteerd als een al ternatief voor het zittende kabinet. .Het is niet gevormd om na de verkiezingen, indien ht niet geroe pen wordt tot het dragen van rege- ringsverantwoordelijkheid, uitspra- ken te doen over hangende politie ke kwesties', aldus de verklaring.' Daarin wordt er nog op gewezen, dat de bevoegdheid en verantwoor delijkheid daartoe bij de fracties van de in de combinatie samenwer kende partijen berusten. Het bijzonder aantrekkelijke is dat de] politieke vraagstukken waarvoor de NAVO zich gesteld ziet steeds meerj op de voorgrond treden, al blijft de] militaire samenhang van het bondge nootschap van zeer groot belang: om ontspanning te bereiken is machts evenwicht vereist. De minister was bijzonder getroffen! door de gemeenschappelijke brief, die de drie nog levende Amerikaanse mi nisters ven buitenlandse zaken van de; vijf die hij heeft gekend Acheson.j Rusk en Rogers hem in Lissabon, hebben geschreven. De minister toonde zich bijzonder] verontwaardigd over de .onbehoorlij-! ke en kennelijk door Nieuw Links geïnspireerde' verklaring van het be stuur van de Partij van de Arbeid over de NAVO-vergadering in Lissa bon. De PvdA weet zeer goed dat hetl besluit in Lissabon bijeen te komen unaniem is genomen, dat wil zeggen, met de instemming van ook de Scan-, dinavische landen, en dat niet een] ander land bereid was de vergadering: te organiseren. Angola-comité Kritiek De heer Den Uyl uitte, bij het afleg-! gen van de verklaring, kritiek op de geheimhouding rondom de informa tie en speciaal op het niet vrijgeven van de adviezen, zoals deze aan j informateur Steenkamp werden ver-' strekt door financiële, economische en sociale deskundigen. Hij sprak: de hoop uit. dat het eindrapport! van de informateur alsnog een schat aan gegevens zal verschaffen ,en we wachten met grote spanning (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om half zes gistermiddag heeft informateur J Steenkamp zowel aan de koningin als aan de vijf fractieleiders van de KVP, VVD, ARP, CHU en DS '70 zijn concept-regeringsprogram j gestuurd. Het stuk bevat elf pagina's, onderverdeeld in twintig i paragrafen. Een van de belangrijkste paragrafen heeft betrekking op het terugdringen van de overheidsuitgaven en de belastingdruk. Volgens een woordvoerder is het st.uk vrij concreet, waarin duidelijk de standpunten van de informateur staan vermeld, die echter ook weer ruimte geven voor compromissen. Eveneens verontwaardigd was de mi nister over de actie van het Angola- comité. dat Afrikaanse regeringen cn organisaties telegrammen heeft gezon den. waarin hem reactionaire en fac- sistoide neigingen worden toegedicht. Deze campagne is gebaseerd op een veronderstelde geestesgesteldheid, maar niet. op feiten, aldus de minis-1 ter: ,ik heb scrupuleus de politiek gevolgd die men in Nederland wenst'. Er is geen wapenembargo tegen Por-' tugal, slechts een verzoek van dei Verenigde Naties Portugal geen wa pens te leveren die in de kolonleën zouden kunnen worden gebruikt. Ne-; derland houdt zich aan dit verzoek, en zelfs als een embargo zou zijn afge-1 kondigd zouden de Fokkervliegtuigen die Nederland Portugal heeft geleverd er niet onder vallen. Zie slot pag. 3 kol. 2 VICE-VOORZ1TTER A. L. VAN GEESBERGEN: .REALITEIT...' jUTinixter Luns heeft gister- V'yv 'J 1V1 avond tijdens een uit - onding van de KRO-rubriek Brandpunt een oordeel uitge- sproken over het geloofsle- {|U ven van een aantal Neder- landse katholieken. Sprekend over Portugal zes de bewindsman na melijk. dat daar het geloofsleven aan zienlijk beter is dan in ons land. Ir. Portugal is er nog sprake van he' traditionele r-k-geloofsleven en men heeft er geen last van zoals de mi nister het aanvankelijk nogal eigen aardig formuleerde .protestanten'. Daarmee bedoelde hij zo bleek la ter die Nederlandse katholieken <de minister gebruikte in dit verband de aanduiding .intellectuelen'), die wei moeite hebben mei het traditionele patroon van de R-K Kerk. Het komt ons voor. dat minister Luns zich hier een oordeel heeft aangematigd, dat hem niet toekomt. De bewindsman behoort tot die Ne derlandse katholieken hij heeft daar meermalen van getuigd voor wie de kerk in haar traditionele rooms- katholieke verschijning een veilig gees telijk tehuis is. Daardoor beschikt hij over een zekerheid, die vermoedelijk menig katholiek hem zal benijden. Niet iedereen binnen de r-k geloofsge meenschap leeft vanuit de stelligheid, dat er niets aan het oude geloofspa- troon schort. Minis ter Luns evenwel heeft daar geen moeite mee. Het zij zo, het is een zaak, die hem alleen aan gaat en geen ander. Wel echter roept hij onvermijdelijk discussies op wan neer hij tevens een bepaalde wijze van geloven nadrukkelijk stelt boven een andere manier. Hij oordeelt in dit op zicht uitsluitend vanuit om een v/oord van Godfried Bomans te gebrui ken ,de schaduw van Trente'. Bomans gebruikt deze uitdrukking in een onlangs verschenen boekje .Beminde gelovigen'. Vermoedelijk zal hij naar het oordeel van minister Luns ook wel behoren tot de .protestanten' in de R-K Kerk van Nederland. Bo mans is als Luns opgegroeid in de .schaduw van Trente'. maar heeft zich daarvan verwijderd. Hij doelt met Trente op de geest van het concilie, dat in die plaats werd gehouden, een geest die .levende werkelijkheden' deed bevriezen tot .dogmatische gegevens'. Bomans wijst er op. dat de oude cate chismus. erfstuk van Trente. thans niet meer wordt onderwezen. Een teken aan de wand? .Maar dan een verheu gend teken", aldus Bomans. ,In elk ge val past die zekere, bijna juridische toon niet meer in de schroom, waar mee wij de ontzaglijke geheimen der openbaring tegemoet treden. Men weet het allemaal zo stellig niet meer, niet uit gebrek aan geloof, maar vanuit een menselijke ontoereikendheid'. Ziedaar treffend geformuleerd de geest, waar over minister Luns gisteravond zo kri tisch heeft geoordeeld. Overigens maakt Bomans het ver leden met zijn vaste zekerheden niet belachelijk, hij schrijft er met een haast tedere genegenheid en zelfs met heimwee over. .Elk gezin had zijn eigen voorspreker. Bij ons thuis was het de heilige Theresïa van Lisieux, meer ge meenzaam als Kleine Treesje aange duid, want er waren ook gezinnen, die het op de Grote van Avila hielden', noteert hij ergens Maar hij conclu deert tevens, dat. dit oude weg is of aan het verdwijnen is. Het nieuwe, dat moet komen, heeft echter nog geen duidelijke gestalte aangenomen. Daarmee is tevens de toestand aan gegeven. waarin velen in de rooms- katholieke kerk maar niet alleen daar zich bevinden, namelijk op de grens van twee werelden. Sommigen hebben de grens overschreden en trek ken twijfelend als pelgrims door een niemandsland, niet wetend waar zij zullen uitkomen. Anderen aarzelen, zij bevinden zich nu eens aan deze. dan weer aan gene zijde van de grens. Allen echter weten ze. dat er geen terug is. Niemand die dat beter heeft geformu leerd dan ae (protestantse) theoloog Bonhoeffer in zijn brieven, die hij in 1944 uit de nazi-gevangenis schreef. Een terugkeer naar het verleden zou een daad van vertwijfeling zijn, schreef Bonhoeffer. .waarbij men de intellec tuele eerlijkheid opoffert'. In die grens situatie verkeren vele katholieke chris tenen in Nederland, twijfelend en na denkend over hun plaats in de wereld Minister Luns moet er niet veel van hebben: voor hem is het geloofsleven in Portugal beter dan dat van zijn geloofsgenoten in Nederland Wie is minister Luns d2t hij een dergelijk oordeel kan uitspreken? Is hij gerech tigd de schapen te scheiden van de bokken en de schapen te plaatsen aan zijn rechterhand en de bokken aan zijn linkerhand? Hij is vooral sinds gisteren een hooggeplaatst man in de2e wereld, maar we geloven niet dat zijn arm tot in de hemel reikt. KORTGENE De vice-voorzit- ter van het recreatieschap Riet Veerse Meer', gedeputeerde A. L. van Geesbergen, is van me ning dat de gemeenten moeten overgaan tot invoering van toe ristenbelasting. De heer Van Geesbergen wilde zich niet van wat hij noemde ,dit hete hang ijzer' distanciëren, toen hij vrij dagmorgen zijn openingstoe spraak hield tot de leden van het algemeen bestuur van ,Het Veerse Meer', die in het gemeen tehuis van Kortgene bijeen wa ren. De vergadering stond in het teken van het tienjarig bestaan van het Veerse Meer. Met begrip voor de vele argumenten die tegen de invoering van de toeris tenbelasting worden aangevoerd, zei de beer Van Geesbergen dat men bij de discussies het hoofdmotief niet uit het oog moet verliezen: ,Dat is de harde realiteit, dat recreanten in be paalde gemeenten bijzondere kosten veroorzaken, waarvoor in redelijkheid een bijdrage kan worden verlangd'. De vice-voorzitter van .het Veerse Meer' waarschuwde er wè' voor niet te overhaasten bij de invoering. ,Het moet niet zo zijn, dat de hotels en pensions al zijn volgeboekt en pas dan door de gemeente tot onmiddellij ke invoering van deze belasting wordt besloten. Op die manier manoeuvreert men zich als gemeente onnodig in: moeilijkheden, zo betoogde de heer' Van Geesbergen. Hij wees er bij herhaling op dat de] financiële draagkracht van de gemeen ten minimaal is. In dit verband wees hij er ook op dat de acht; deelnemen-1 de gemeenten, die in 1961 de grondsla-; gen legden voor het huidig, recreatie-! schap toen 16 cent per inwoner uit-1 trokken voor dekking van de kosten. Over 1971 zal door de nu vergelijkba re gemeenten (dus behoudens Goes) een bedrag van vijf gulden per inwo ner ten behoeve van het recreatie schap moeten worden betaald. .Hierin meen ik wederom een bewijs; te mogen zien van de vaste wil van de gemeenten om het Veerse Meer tot ontwikkeling te brengen. Bedacht moet worden, dat de bijdrage aan het recreatieschap slechts een onderdeel is van het totale recreatieve uitgaven- pakket van de gemeenten. Is het dan werkelijk zo'n ramp. wanneer de ge meenten na de toeristenbelasting trachten een graantje mee te pikken van de bestedingen voor openluchtre creatie, en toerisme, die in Nederland ruwweg 7 miljard gulden bedragen'.1', aldus de heer Van Geesbergen. Hij was zijn toespraak begonnen mei er aan te herinneren da 24 april 19611 de laatste caisson werd ingevaren in de Veersegat-da-n en liet Veerse Meer] als eerste delta-meer tot stand was gekomen. De toen nog acht gemeenten rond het Veerse Meer stonden voor ,de giganti sche opdracht' te proberen van het, gevormde binnenmeer een recreatiege bied van allure te maken. .Het getuigt nog steeds van ïsie. dat zij zich door! de historische gebeurtenis in 1961 niet lieten overrompelen', zo meende de heer Van Geesbergen, die in het kort de bestuurlijke voorgeschiedenis van het recreatieschap schetste. Het kwam tot stand dankzij de bereidheid bij de partners provincie en ge meenten om in gezamenlijk en goed overleg de problematiek tot een oplossing te brengen. ter op welke resultaten er in de verstreken 10 jaar zijn bereikt. Rond het Veerse Meer zijn thans 9 Jachthavens met in totaal ruim 20001 ligplaatsen, twee .sportvissershavens (waarvan die bij .De Piet' binnen zeer afzienbare tijd gereed zal komen). 7 kampeerterreinen. 6 dagcampïngs, 9 verpozingssteigers. 4 kunstmatige ei landen (waarvan dit jaar de laatste 2 gereed komen, namelijk de Schutte- plaat en de Alosselplaat). de bunga lowterreinen. de 2 natuurreservaten en de vele kilometers ontsluitingswe gen. Dc heer Van Geesbergen telde daarbij nog op de 14 horecabedrijven. 5 jachtwerven, 2 zeilmakerijen en ruim 260 ha ingeplant bos. .Het lijkt mij verantwoord te conclu deren dat van een geslaagde aanzet kan worden gesproken om het gestel de doel: een recreatie-centrum van allure - le bereiken', aldus de heer Met voldoening somde de vice-voorait-1 (Zieslot pag. 7 kol. 7 NEDERLANDSE PRIJZEN HOGER DAN VOORZIEN BRUSSEL Wat de prijzen betreft ligt de nationale voorspelling in Ne derland met 4 procent ver boven het rïchtcijfer van de Europese Gemeen schappen. dat tussen 2.S en 3.3 pro cent wordt gesitueerd. Dat is één van de conclusies van het verslag van een studiegroep over de economische vooruitzichten op middellange ter mijn, dal de Brusselse EEG-eommis- sie dezer dagen zal publiceren. Het is moeilijk denkbaar dat deze ontwikkeling zich onbeperkt kan voortzetten, zegt het rapport De Ne derlandse prognose heeft echter een zuiver indicatief karakter en ze loopt niet vooruit op eventuele maatregelen van de regering om te komen tot een betere stabilisering van de prijzen op de middellange termijn, dat is dus voor de eerstkomende vier, vijf jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1