Flakkeese jongelui plunderden een zomerhuis in Scharendijke Restauratieplan voor historisch buiten ,Overduin' Weinig memo-leden willen meer actie Geen criteria voor verontreiniging met fluor en S02 Bruggenaren ten tegen de stinkende strijde kanalen Tegels MIJ .ZEELAND': 13PCT DIVIDEND OVER 1970 Panty-nylons Vuurwapen BLAZERS 93.- BIJEENKOMST IN VLISSINGEN 30 VAN 100 LEDEN NOG INTERESSE Onder invloed Jongeman tussen schepen bekneld: gebroken diibeen Vakbonden en Hoechst eens over nieuwe cao UITBREIDING VAN CAMPING Collecte Premières van Zuidelijk Toneel komend seizoen PAS OVER TWEE JAAR VERBETERING Sluizen dicht Geld nodig B en w Vlissingen: f48.900 voor onderzoek naar vuilverbranding Chauffeur gewond ?IJDAG 4 JUNI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 OFFICIER VAN JUSTITIE: KWAAD, DAT IN ZEELAND OM ZICH HEEN CRIJPT' 1 ADVERTENTIE) 1 /r~~^ tb 1 VOOR 6000 GEROOFD EN VERNIELD IIDDELBURG Plundering in fgelegen zomerhuizen is een :waad, dat in Zeeland nogal om ich heen grijpt. Aldus officier justitie mr J. Blok donder- tijdens de zitting van politierechter in zijn requisi- oir tegen vier van Goeree-Over- lakkee afkomstige jongelui, van er twee zich te Scharendij- hadden vergrepen aan de veelal antieke inboe- van een zomerhuis. Ze had- voor zesduizend gulden an- :iek geroofd, een Friese hang- jlok, koperen voorwerpen, een jetroleumlamp en verder onder neer tinnen voorwerpen en por- :elein. Toen de politie hen op iet spoor kwam sloegen ze de joel kort en klein. Het tweetal, dat liier het meest bij be rokken was geweest, gangmaker L. de I. uit Dirksland en F. van de B. uit IDddelharnïs kreeg twee maanden ge- fangenisstraf (De en zes weken ge- waarvan vier voorwaar- met twee jaar proeftijd (Van de De officier had tegen hen respec- vier en twee maanden geëist. twee anderen, J. van E. uit Som- die een koperen hanglamp meegenomen en F. G. D. uit Som- die in Scharendijke een por- met negentig gulden stal kre respectievelijk een boete van f 150 en een boete van f 200 met een voorwaardelijke gevan van twee weken met twee proeftijd. had twee weken onvoorwaardelijke tegen zich horen eisen, maar politierechter mr P. van Empel hield hem nog juist buiten de gevange nis door deze straf voorwaardelijk op [e leggen en D. de boete van geven. Het viertal was werkzaam geweest bij tie sluiting van het Brouwershavense Gat en zwierf 's avonds ,met de ziel onder de arm' door Scharendijke. Ver veling was hun excuus, dat uiteraard niet voor aanvaarding in aanmerking kwam. Bovendien hadden ze in Scha rendijke nog een bijzonder misselijke streek uitgehaald. Een oude, behoefti ge, bijziende en slechthorende man werd z'n horloge afhandig gemaakt. Later brachten ze het terug en eisten tnen tien gulden .beloning' C. v. (1. B., zonder vaste woon- of ver blijfplaats en de in België geboren A. A. van H. hebben vijf weken in het Middelburgse buis van bewaring kun nen nadenken over de weinig gezonde basis, waarop zij een tegelzctbcdrijfje wilden beginnen. Op 24 april stalen zij bij de in aanbouw zijnde technische school tc Middelburg een hoeveelheid wand- en vloertegels met ceu waarde van 800. De politie hield het transport per bestelwagen aan. liet het tweetal aanvankelijk doorrijden, maar in Ber gen op Zoom hield de politie hen defi nitief aan. De officier eiste tegen Van de B. tien weken met aftrek, waarvan vijf waardelijk met twee jaar proeftijd en toezicht en tegen Van H. vijf weken met aftrek. De politierechter vonniste conform en kon. omdat zij beiden hun vijf weken hebben uitgezeten, onmid dellijke invrijheidstelling bevelen. Het tweetal werd bijgestaan door mr C. Mouton. Drie jongemannen. J. A. B. uit Oost- burg, en J. I. de C. en M. Q. uit Aar- denburg moesten zich verantwoorden voor een poging tot oplichting tot een bedrag van f 1200 van het Waarborg fonds Motorverkeer. B. had een onge luk veroorzaakt met een auto, die ei gendom was van de vader van De C. De eigenaar werd een verdraaide voor stelling van zaken gegeven: een tegen ligger had cloor snijden het ongeluk veroorzaakt en was doorgereden. De vader van De C. deed toen een beroep] op het Waarborgfonds Motorverkeer! en het drietal ondertekende het aan-l vraagformulier. Nadat tegen De C.l twee weken voorwaardelijk was geëist en een geldboete van 250 en tegen B. en Q. een boete van 200 maakte mr Brinkman als raadsman van De C. dui delijk, dat zijn cliënt, weinig ver trouwd met zaken als formulieren, niet, heeftb egrepen waar het om ging. Hij had wel het verhaal willen construeren maar het karakter van de aanvraag aan het Waarborgfonds had hij niet kunnen overzien. De politierechter ging er van uit, dat in de zaak van De C. niet overtuigend was bewezen, dat hij opzettelijk het Waarborgfonds heeft willen oplichten en sprak hem vrij. Q. en B. kregen ieder een boete van 120. werd bepaald op negen maanden; er v/as een jaar geeist. De Oostburger B F. V., die in zijn woonplaats na alco holgebruik een auto had bestuurd kreeg, geheel conform, één week ge vangenisstraf en mag zes maanden niet rijden. Bovendien werden drie maan den ontzegging voorwaardelijk opge legd. VLISSINGEN' De Stoomvaart Maatschappij Zeeland wil over boekjaar een dividend van 13 pet uitkeren. Dat blijkt uit het jaarver slag. dat de maatschappij heeft uitge bracht over 1970. De netto winst was in 1970 617.600. In liet jaarverslag wordt melding gemaakt van een op gaande lijn in het vervoer van passa giers en personenauto's op dc route Hock van Holland-Harwich In de zomerperiode van midden-juni tot midden-september moest het- aan tal extra afvaarten worden verhoogd tot 239. Het aantal voet. (rein passa giers nam ten opzichte van 1969 toe met 12 pet, het aantal automobilisten met 19 pet. Het transito-vervoer, in aansluiting op de internationale boot treinen, steeg met ongeveer 5 pet. Ook het goederenvervoer ontwikkelde Jlch gunstig. Het postvervoer liep wat 'erug. De directie schrijft, in het jaar verslag, dat de groei van het vervoer op de route Hoek van Holland-Har wich gedurende de eerste vier maan den van 1971 en de verwachtingen, die men baseert op de boekingen voor de overige maanden, wijzen op een ver- Qere toeneming van de vervoersom- vang. .Wij hebben echter voor 1971 rekening te houden met de mogelijk heid van een zekere kentering in de conjuctuur, Wij betwijfelen of in ver band met de kosleninflatie een verho ging van de ontvangsten zal resulte ren in een verbetering van de netto resultaten.' zo stelt de directie. De verscheping van containers op de dienst Rotterdam-Harwich is toegeno men, maar rekening houdend met voortgaande kostenstijgingen, ver wacht de directie voor het lopende J3arJ)°S geen positieve resultaten van me dienst. Het jaarverslag wordt be handeld tijdens de algemene vergade- "hg van aandeelhouders in de Stoom- vaart Maatschappij Zeeland, Konin- Kliike Nederlandsche Postvaart NV. Die vergadering is dinsdag 15 juni om eif uur in hotel .Terminus' aai stationsweg in Den Ilaag. Voor het onbevoegd voorhanden heb ben van een vuurwapen, een dubbel loops jachtgeweer, kregen P. B. uit Tholen en G. A. H. uit Roosendaal ie der, conform de eis een boete van 75. In de zaak van de Middelburger G. M die een van diefstal afkomstige casette- recorder had gekocht, liet officier van justitie mr G. Keijser duidelijk uitko men, dat hij bij M. geen opzet aanwe zig achtte. ,Er wordt geen opzet ver weten. maar hij had het moeten of kunnen vermoeden', aldus de officier, die een boete van f 250 eiste. De Mid delburger had de recorder gekocht van een paar jongens, die beweerden dat ze platzak waren. Het apparaat zag er oud uit en werkte niet. De politierech ter illustreerde M.'s goede trouw door te onthullen, dat hij het apparaat voor reparatie bij de firma had gebracht waar het gestolen was. De poütierech ter vond evenwel, dat M. te lichtvaar dig had aangenomen, dat de zaak goeci zou zijn en legde hem een boete van 100 op. H. J. B. uit Kerkwerve tenslotte kreeg een boete van 75 omdat hij in een weiland, waar schapen liepen, een drie- tands vork naar eeri hond. een bouvier, had gegooid, waardoor het dier een wond aan een poot kreeg. Er was 100 geëist. ZUIVER WOL I.W.S. 9 Breda - Tilburg Roosendaal - Middelburg B EN W DOMBURG WILLEN SUBSIDIËREN: In de zaak van de Vlissinger J. P. H., die zich moest verantwoorden voor medeplichtigheid aan de diefstal van pantv-nylons uit een pakhuis aan de Breeweg in Middelburg, waarbij hij eveneens ais heler zou zijn opgetreden, zal de politierechter over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. H. had zijn auto beschikhaar gesteld voor het ver voeren van de partij, die een waarde liad van meer dan f 4000. De Middelburger G. P. K., dié binnen kort voor deze diefstal terecht zal staan, verklaarde als getuige, dat met H. niet over de diefstal is gesproken. Hij zette's nachts zijn auto in de om geving van het pakhuis neer. maar er was niets gevraagd en er was niets ge zegd over de herkomst van de partij, waarvan H. een deel afnam. Raadsman mr W. K. H. Dieleman vond, dat de medeplichtigheid niet bewezen kan worden. Zijn cliënt had de nylons open en bloot en te koop aangeboden; hij vroeg de politierechter de straf te be perken tot de zes dagen die H. in voor arrest heeft doorgebracht. De in Mid delburg wonende M P. H. had 70 stuks VLISSINGEN Afgezien van de ge houden E E-wedstrijd is liet de laat ste tijd wat stil geworden rond het Memo-center, de actiegroep van winke liers uit de Vlissingse binnenstad. De actieleider van de Memo-groep echter, de heer L. Gs Markies, heeft allerminst stil gezeten: .Totdat de gemeente een besluit liceft genomen inzake Lamme- renbnrg II, kunnen wij niet veel anders doen dan goodwill en begrip kweken van een andere partij afgenomen, even- door onze acties voor het behoud van eens afkomstig van een diefstal in he! zelfde pakhuis. H. zei niet geweten te hebben dat het om gestolen goed ging. hij had de nylons .open en bloot' in zijn etalage gelegd. Hij kreeg, na een eis van twee weken voorwaardelijk en een geldboete van f 250, een boete van 75. Om zijn eigen bromfiets te kunnen re pareren had J. M. V. uit Sluis onder delen van een overeenkomstig model gesloopt, dat ergens in een schuurtje stond. Hij had het hok moeten open breken om erbij te komen. Hij kreeg een boete van 90. De officier had twee weken voorwaardelijk en een boete van 300 geëist. Rijden onder invloed bracht vijf auto bestuurders voor het hekje. De Vlissin ger C. G. reed op 27 december 110 km per uur binnen de bebouwde kom van zijn woonplaats. Hij kreeg vijf dagen gevangenisstraf en de rijbevoegdheid werd hem.voor twaalf maanden ont zegd. waarvan vier voorwaardelijk met. twee jaar proeftijd en toezicht van het ZCvA. De officier had eenzelfde ont zegging geëist en tien dagen gevange nisstraf. M. J. van.de G. uit Borsele had Oostburg ónder invloed een auto be stuurd en daarbij een poging gedaan de verbalisant om te kopen. Hij kreeg, conform de eis. vier weken gevangenis straf. waarvan twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en toezicht, van het ZCvA. De officier had een jaar niet rijden geëist; de politierechter bepaal- de de ontzegging op negen maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. J. H. uit Haamstede veroorzaakte op 7 april te Zierikzee na drankgebruik een verkeersongeval door een voor- rangsweg op te rijden, terwijl dere auto naderde. De eis van één week gevangenisstraf en negen maan den ontzegging. G. J. B. G. uit Sluis had in zijn woon plaats ccn auto onder invloed besturd. Hij kreeg, conform de eis, twee weken gevangenisstraf, waarvan één voor waardelijk met twee jaar proeftijd en toezicht van het ZCvA. De ontzegging de Vlissingse binnenstad als belang rijkste zakenkem. Alle voorgestelde acties zijn daarop dan ook gericht', aldus de actieleider in een inleidende brief op een door hem ontworpen plan dc campagne, dat donderdagavond be sproken werd tijdens een verrassend gering bezochte bijeenkomst in Bri tannia te Vlissingcn. De act.ieleider had wat weerstand ont moet bij winkeliers die zich afwijzend opstelden tegenover acties die niet tot direct gewin leiden. .Door die afwij zende houding wordt de zaak scheef getrokken en komen de lasten op de schouders van dat deel der Memo mensen, die het meeste sociaal gevoel tonen en die de bereidheid hebben om aan het algemeen belang te denken. Deze gang van zaken brengt de conse quentie met zich mee dat de minder heid er de brui aan geeft en de zaak uit elkaar valt. Om nu na te gaan hoe de zaak precies ligt wil ik de komende plannen als een test-case beschouwen. Komt er geen meerderheid, die ook de niet zo lucratieve, maar in het alge meen belang belangrijker zaken onder steunen. dan is het beter dat de Memo- groep in een zuiver reclame-technisch management opgaat, waarbij ieder zijn zuiver zakelijke belangen kan onder brengen'. aldus de inleiding, die be sloot met: .Wil men dat niet, dan moet er voor de komende plannen een soe pele algemene financiële mogelijkheid zijn en een duidelijke bereidheid ge toond worden om in het totale belang mee te doen'. Uit de openingswoorden van de actie leider voor de bijeenkomst bleek dat de heer Markies niet zo Jilij was met het relatief gering aantal belangstel lenden (30). Bij bet opmaken van de presentielijst bleek dat vooral veel winkeliers uit de Walstraat het had den laten afweten. ,Ik hoop niet dat de strubbelingen rond de verlichting in de Walstraat de winkeliers daar te veel hebben teleur gesteld', zei de heer Markies bij wijze ANTWOORD OP KAMERVRAGEN OVER HOECHST GEEN REDEN OM DE VERGUNNING TIJDELIJK KARAKTER TE GEVEN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Voor de maxi maal aanvaardbaar te achten concentraties van stoffen als fluor en S02 (zwaveldioxyde) in de omgeving van bedrijven be staan nog geen vaste normen. Dit blijkt uit het antwoord van j staatssecretaris dr Kruisinga op schriftelijke vragen van de he-j ren Imkamp (d'66) en Van der Lek (psp) over de geluidshinder en luchtverontreiniging van I Hoechst-Vlissingen. De aan Hnechst tnegeslane fluor-vcr- bindingen (2,1 kg per uur) en van de S02 (77 kg pc ïr) is gebaseerd opi dc in dc praktijk geconstateerde vcr- ntrciniging van de eerste fosfor-oven. Een gedetailleerde beleidslijn betref- lende dc maximaal toegestane vervui ling per bedrijf oi' per regio bestaat niet. De staatssecretaris voegt hieraan nog toe, dat voor elk bedrijf geldt dat de emissie van verontreinig le stoffen bij dc bron zoveel mogelijk moet worden beperkt en dat de toegestane emissie; niet mag leiden tot concentraties, die gevaar, schade of hinder voor omgeving opleveren'. De hierbij hanteren normen voor fluor en S02 moeten echter nog worden vastgesteld aan dc hand van gegevens over de schadelijkheid voor de volksgezond- hed. De gezondheidsraad beert hiero ver ai wel een advies uitgebracht, maar dit advies is niet gepubliceerd. Geluid Staatssecretaris Kruisinga ontkent, dat in de aan Hoechst verleende ver gunning geen voorwaarden ter beper king van -1- geluldshider zijn opgeno men. De leidingen vo het afvoeren van de uit. de fosfaat molens afgezogen lucht moeten voorzien zijn van een geluiddempende constructie. Vooral de frequentie van 250 herz moet doel matig orden onderdrukt. Dr. kruisinga ziet geen reden de ver gunning van Hoechst een tijdelijk ka rakter te geven, t itdat bij algemene maatregel van bestuur de maximale luchtvervuiling van industriële vesti gingen is vastgesteld. .Er is', aldus de staatssecretaris, .geen reden te veron der-tellen dat bij Hoechst over de te verwachten -linde of hinder met min der zekerheid kon worden geoordeeld dan bij andere bedrijven'. Hij voegt hieraan nog toe, dat naar verwachting dc ve. inning van Hoechst binnenkort zal worden be schouwd als een vergunning ingevolge ile wet op de luchtverontreiniging. Aanvulling van de voorwaarden is op grond van deze wet altijd mogelijk. Ondermeer zou dat liet geval Sunnen zij als op groo" van milien-iwgïëni- sche normen nieuwe beleidslijnen ge formuleerd wordt—. van noot bij de constatering van de weinige belangstelling' .Mijn vraag', aldus de actieleider, .luidt nu: ,Is er inderdaad een meerderheid van Vlissingse winkeliers die zich po sitief uitspreekt voor acties in het ka der van de handhaving van het winkel bestand in de binnenstad, of wat is er nu eigenlijk vanavond aan de band met de afwezige winkeliers. Is het wellicht laksheid of luiheid om voort te strij den voor een gezellige binnenstad? Hoe gaat het eigenlijk in hun eigen zaken, zo vraag ik me weer af, worden hun reclamecampagnes en advertentie-ac ties ook zo verwaarloosd?' aldus Mar kies in een betoog, zich steeds weer afvragend wat de mensen ertoe bew gen heeft om de avond in huiselijke kring door te brengen. De heer Mar kies beloofde alle afwezige deelnemers te zullen bezoeken en te vragen naar hun opvattingen ten aanzien van het. Memo-centcr. Uit deze gesprekken zal hij dan kunnen concluderen of verde-l re actievoering nog zin heeft. ,Ik geef het dus nog niet op, ik zie nog wei mogelijkheden, maar qm liet fi nancieel haalbaar tc laten blijven en om gewichtige beslissingen te nemen zijn minstens 100 deelnemers nodig.] Ik heb het gevoel dat dc binnenstad- i winkeliers pas weer actie willen als de verhuiswagens van V D en C A[ over de boulevard paraderen, zodat het publiek gaat zeggen: .Daar komen ze eindelijk'. Als de afwezigheid van zo velen op een vergissing berust dan komt er volgende weck een bijeen komst en dan zal ook waarschijnlijk: bepaald worden of de Memo-activitei ten gestaakt zullen worden of niet. TERNEUZEN De 16-jarige M. van der V. uit Leiden heeft mij een bedrijfsj ongeval in de Zevenaardhaven in Tri neuzen een dijbeen gebroken. AI. van der V. werd vervoerd naar het Julia-, naziekenhuis te Terneuzen. Door onbe kende oorzaak raakte Van der A bekneld tussen twee schepen. Hij was een van de opvarenden van het trek- schip .Temporales nr 15'. IN MAART IN ZEELAND 275 WONINGEN VOLTOOID VLISSINGEN In maart van dit jaar is in de provincie Zeeland met de bouw begonnen van 444 woningen. In deze maand werden er 275 wonin gen voltooid, In de eerste drie maan den van 1971 werd in Zeeland met de; bouw van 1370 woningen begonnen. (In de eerste drie maanden van 1970 was dit aantal 590). Er werden ici het] eerste kwartaal in Zeeland 740 wonin gen voltooid, tegen 792 in de eerste) drie maanden van vorig jaar Aldus] blijkt uit cijfers van het ministerie van economische zaken. VLISSINGEN De vakbonden en I de directie van Hoechst Vlissingen nvj zijn het gisterenavond in principe een s kunnen worden over een nieuwe cao voor het personeel van het bedrijf in Vlissingen-Oost, Vanmorgen wordt, eerst de ondernemingsraad van de in houd van het principe-akkoord op de hoogte gesteld en daarna de vertegen woordigers van het personeel, aldus dr ir J. Nijman, directeur van Hoechst. MIDDELBURG In de verga dering van dinsdag 8 juni zullen b en w van Domburg de raad voorstellen een gemeentelijke bijdrage te verlenen in de res tauratiekosten van het buiten goed ,Overduin'. Dit restauratie plan betreft vooral het herplaat sen van de vroegere ,attiek', het gedeelte van de gevel boven de kroonlijst, die het dak aan het oog onttrekt. Overduin komt voor op de lijst van historische mo umenten en is in neo- classistische stijl opgetrokken. Dit buitengoed, ln dc nabijheid van de| dorpskern van Oostkapelle werd in 1839 gesticht. In hetzelfde jaar werd' ook het omringende landgoed aange-j legd. Overduin is een van de bekende' buitenplaatsen op Noord-Waleheren, waartoe ook onder meer Duinbeek, Berkenbosch en Eikenoord, in de manteling van Domburg, behoren. Behalve aan de gemeente Domburg] heeft de Stichting Overduin ook een) verzoek tot subsidie aan het ministe! rie van erm gericht. De minister is bereid orn, een bijdrage van dertig procent tot een maximum van ruim 21 000 gulden te verstrekken. B en w van Domburg stellen nu de raad voor een zelfde bedrag ter beschikking te stellen. De t ale restauratiekosten worden op bijna 70.500 gulden ge raamd. Overduin wordt bewoond door :1e familie Heyse. In dezelfde vergadering zal de raad worden voorgesteld om aan de Stich ting Badplaatsbelangen Domburg een bijdrage van vijfduizend gulden te verstrekken. Deze bijdrage geldt als een vergoeding voor de gratis open stelling van het buitengoed .Hoog duin'. In hun aangehouden voorstel, wijzen b en w er nog op. dat ook bet pad over de duinen zal worden open-' gesteld. Riolering De collecte voor het Rode Kruis heef; in Ovezanae 225,77 opgebracht.! Een gedeelte van de niet goed functio nerende riolering langs de Duinweg moet worden vernieuwd. De kosten van een herstellingsplan, opgesteld door de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht Walcheren worden ge raamd op 43.000 gulden. De raad wordt voorgesteld om tot het laten uitvoeren van deze werken te beslui ten. De agenda vermeldt verder de vast stelling van het bestemmingsplan Schelpweg. Dit plan voorziet in een uitbreiding van het reeds bestaande kampeerterrein. De gronden die er nu worden bijgevoegd hadden tot nu toe de bestemming .agrarisch gebied'. De noodzakelijk geworden, aldus b en vanwege de inwerkingtreding van de. nieuwe kampeerwet, die het aantal tenten enz., per oppervlakte grond beperkt. Uitbreiding van het Dom- hurgse terrein is daarom nodig om de huidige capr-itelt te behouden. In het bestemmingr.plan is ook het terrein van de jeugdherberg als kampeerter rein aangegeven. Zodra een ander on derkomen voor de jeugdherberg is gevonden, zullen ook deze gronden bij het kampeerterrein worden betrokken. Aldus het college. Voor de inrichting van het sportter rein te Oostkapelle, met de aanleg waarvan spoedig wordt begonnen, wordt een krediet gevraagd van ruim 10.300 gulden. Voorts verzoeken b en w de raad om aan de Voetbalvereni- gm„ Domburg een tegemoetkoming van vierhonderd .ruiden te verlenen in de kosten van een op het sportterrein in Domburg aangebrachte trainings verlichting. Toren Bij een onderzoek is gebleken dat dc toren van de Nederlands Hervormde kerk ln Domburg, die eigendom is van dc gemeente, een aantal gebreken ver toont. Zo is van de spits een strook lood weggewaaid, sehilverende stenen van bet buiter letselweri; af enz. Tot de nodig geachte werkzaamheden behoort ook het weer beweegbaar maken van de weerl-aan. De globale begroting van de herstelkosten be loopt een bedrag van ruim 42.700 gulden. De raad wordt verzocht tot het herstel te besluiten. Ofschoon de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg, in zijn advies had gesteld dat een voor de openbare lagere school in Domburg aangevraag de handwerkkast diende te vervallen, stellen b en w voor toch tot de aanschaf over te gaan. Ze wijzen erop, dai de huidige opbergkast niet aan de eisen voldoet. Het college is ook niet eens met de opvatting van de inspecteur, dat voor de school in Oostkapelle andere schoolborden tegen een lager bedrag dienden te worden aangeschaft, dan oorspronkelijk m het voornemen lag. Tot de behandelen punten behoort tenslotte nog een voorstel om over te gaan tot de aanschaf van een weg markeringswagen. Dit bedrag waar voor een bedrag van bijna 1350 moet w !en uitgetrokken, zal worden ge bruikt voor het trekken van strepen op de wegen en op parkeerterreinen vr - het maken van een vak-indeling. VLISSINGEN Het Zuidelijk Toneel Globe heeft voor het komend seizoen de volgende premières op het pro gramma: ,Een vijand van het volk' van Ibsen in de vertaling van Wim uitbreiding van het kampeerterrein is van Houten en geregisseerd door Mi- DE REIEN STINKEN TOT OP 300 METER AFSTAND BRUGGE Brugge beeft tijdens het Pinksterweekein- de de zwarte vlag uitgehangen om op die wijze te pro testereu tegen dc stinkende reien. De vermaarde Brugse stadskanalen zijn misschien op liet eerste gezicht wel romantisch, zoals op de public!teilsfolderljes dichter lijk wordt gezegd, maar ze verspreiden een ondraaglijke geur. In de afgelopen weken is de stank bijna onhoud baar geworden. Tot op een afstand van meer dan drie honderd meter ruikt men de kanalen. Voor de duizenden, die in de buurt van de reien moéten wonen en werken, is dit een ware nachtmerrie. Daarom werd besloten op geruchtmakende wijze lot actie over te gaan. De bootjesmannen, die ondanks alles nog steeds met toeristen op de vieze kanalen rondtoeren, staken het vuur aan de lont. Zij hingen tot jolijt en verbazing van de vele bezoekers allerlei leuzen aan hun vaartuigjes, zoals Als het niet betert. gaat heel Brugge er aan dood'. Het stoort de toeristen niet zo erg. Ze nemen de stank op de koop toe en bovendien kunnen ze een uurtje later een frisse neus opdoen aan de kust. De Bruggelingen zitten er echter maar mee. De toestand is de jongste weken plotseling verergerd, doordat de kanalen niet konden worden voorzien van zuiver water. De sasmeester van het Minnewater stelde eind april vast, dat het water van de Gentse vaart, waarmee de Brugse kanalen normaal moeten worden gevoed, ernstig was verontreinigd. Daarom heeft hij alle sluizen dichtgedraaid. Als men nu weet dat de reien in feite de open moerriolen zijn van het oude Brugge, waarin een groot gedeelte van het afvalwater (ook ran de toiletten) terecht komt, kan men best begrijpen welke onmogelijke toestand hierdoor wordt geschapen. Al jaren hoopt men dat Noord-Frankrijk nabij de grens grote zuiveringsstations zal bouwen, waardoor de voornaamste moeilijkheden in verband met het reienprobleem van Brugge tot het verleden zouden behoren, maar men komt daar gewoon niet over de brug. Technici hebben aangetoond dat de Gentse vaart vooral verontreinigd wordt door de afvalwateren van de fabrieken in Noord-Frankrijk, maar hiertegen kan vanuit België officieel niets worden ondernomen. Een Brugse werkgroep is nu in opdracht van het stadsbestuur bezig met het opstellen van een plan, waarin een totaal nieuw systeem zal worden uitgestip peld voor het voeden van de reien, waar al jaren geen vis meer in zwemt of geen zwaan meer op drijft. Schepen van openbare werken M. van Maele beloofde dezer dagen plechtig in de gemeenteraad dat de zorgen om de stinkende reien in de komende twee jaren zullen worden opgelost. Men zal de reien van zuiver water voorzien dank zij drie natuurlijke spaarbekkens die in de voormalige gemeente St. Michels voorhanden zijn. Het betreft gróte vijvers, die het oppervlaktewa ter uit de omgeving verzamelen. Wat overtollig is komt nu nog automatisch terecht in de Gentse vaart en gaat derhalve verloren. Verder wordt ook onder zocht om het kanaal Brugge-Damme-Sluis in te schake len. tisch zijn dc stadskanalen 1 entje, maar ze stinken wél. Inmiddels staat wel vast dat het gehele rioleringsstel seel van liet middeleeuwse Brugge aangepast en gemo derniseerd moet worden Weliswaar is hiermee een begin gemaakt, maar de werken schieten niet op bij gebrek aan de nodige geldmiddelen. Nu Brugge door de herindeling van gemeenten een stad van 115.000 inwoners is geworden zal dit gaan veranderen. Men beschikt nu immers over een begroting van anderhalf miljard fr per jaar Er zal ook voor worden gezorgd dat het door de zuivenngsstations gereinigde water niet verloren gaat, zoals nu het geval is. maar integendeel in de reien terecht komt Dit alles hoopt het stadsbestuur van Brugge te kunnen realiseren tegen 1973. De Bruggelingen hebben nu wel hoop, maar ze zijn ook ongeduldig, want liet vooruitzicht toch nog twee jaar te moeten leven in de stank, is zeker niet aanlokkelijk. Na de actie met de zwarte vlaggen met Pinksteren worden dc kanalen nu bewerkt met ont smettingsmiddelen. Maar het blijft een lapmiddel. nas Christidis. De eerste voorstelling is 12 september in Den Bosch. J)e twee wezen' van d"Ennery en Cormon. met Petra Laseur en Inke Cohen als de twee wezen. De vertaling is van Ernst van Alte.na. De regie heeft Ton Lutz. Op 2 oktober is in Eindhoven de première. .De filantroop' van Christop her Hampton. Vertaling Henk Rigers. Regie Adrian Brine. Première 12 no vember in Breda. .Trijntje Cornelis' van Constantijn Huygens. Bewerking Ernst van Altena. Regie Ton Lutz. In ae hoofdrol Kitty Janssen. De premiè re is 14 januari 1972 in Tilburg. Na .Oom Wanje' en .De Kersentuin', beide geregiseerd door Ton Lutz, komt nu het derde achtereenvolgende seizoen een stuk van Tsjechow op het reper toire van Globe, namelijk .Platonow' nu in de regie van Adrian Brine. Hiervan is de première 10 maart 1972 in Tilburg. VLISSINGEN De vaste commissie ran advies en bijstand voor de finan ciën uit de Vlissingse raad vergadert vandaag 4 juni over een voor stel van b en w om 48.900 beschik baar te stellen voor een onderzoek, dat dan zal worden verricht met be trekking tot het systeem van vuilver- wijdering. Dat onderzoek wil men la ten verrichten door het raadgevend adviesbureau ir B. W. Bereschot NV. De kosten er voor bedragen in het totaal 85.500. Men wil het onderzoek samen met de gemeente Middelburg laten verrichten. De kosten worden verdeeld naar inwoneraantal, zodat Vlissingen vier zevende deel betaalt. Het bureau Bereschot zal voor de ƒ85.500 advies uitbrengen, waaruit moet blijken welk systeem van vuil- verwijdering dan wel welk type ver brandingsinstallatie men moet kiezen op grond van technisch-economische facetten. De vergadering van de com missie begint om half acht in het stadhuis. Dinsdagmorgen geraakte d heer C. S. uit Burgh, chauffeur bij het transport bedrijf Rademaker te Haamstede zeer ernstig gewond, toen hij bij het bLn- den van de lading flessen gas op de terreinen te Pernis. door een andere vrachtauto van achteren were aange reden. Hij geraakte bekneld tussen beide vrachtauto's en werd daarbij zeer ernstig aan het gelaat gewond. Hij werd in het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam opgenomen, levensgevaar aanwezig. Er is geen f ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 9