PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROF. STEENKAMP IS NIET MEER ZO OPTIMISTISCH In de landbouw is de toekomst aan de goede, grotere bedrijven Russisch schot op Mars Britse vorstin met dood bedreigd ZEKER 45 DODEN BIJ RAMP MET SCHOOLTREIN BANKOVERVAL IN WOLFHEZE Gs Overijssel bezorgd over kwik in vis Vandaag in de krant... NOTA LANDBOUW IN STROOMVERSNELLING' Onverdeelde omroep-boedel 214e jaargang - no. 124 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 29 mei 1971 RATTEN LANGS HET KOZIJN Pagina 2 EERSTE DAGEN NA PINKSTEREN BESLISSEND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur prof. Steenkamp is niet bijster optimistisch meer over de mogelijkhe den van een akkoord tussen de drie confessionele partijen en de WD en DS '70. Het gesprek daar over tussen hem en de vijf fractieleiders heeft nog niet tot overeenstemming geleid over de mate waarin uitbreiding van de collectieve voorzieningen en de sociale verzekeringen mogelijk is. Des ondanks heeft prof. Steenkamp er nog niet over gedacht er mee op te houden. ,De eerste dagen na Pinksteren zullen beslissend zijn', zei hij gisteravond op een persconferentie. De informateur zal vandaag zijn mij dat ik nog met verder ben. maar MOSKOU (Tass) De Sow jet- Unie heeft vrijdag een automa tisch interplanetair station, ,Mars 3' naar de planeet Mars! gelanceerd. Doel van het onbe-i mande ruimteschip is een on derzoek van ons zonnestelsel en in het bijzonder het verzamelen j van gegevens over de planeet J Mars. Het ls het tweede Mars-schot' van de Russen .binnen korte tijd. Vorige week woensdag vertrok het interplanetaire station ,Mars-2' naar de rode planeet. De vlucht, over een afstand van onge veer 470 miljoen kilomter, zal ruim een half jaar duren. De beide stations komen dus in november in de omge ving van Mars aan. Het station heeft o.m. instrumenten voor het onderzoekeh van radiogolven in de ruimte aan boord- Deze zijn in bet kader van de Frans-Russische sa menwerking bij het ruimteonderzoek door Franse ingenieurs ontworpen. Met de mislukte start van de Ameri kaanse Marssonde .Marmer 8' die op 8 mei in de Atlantische Oceaan terecht kwam, lijkt een wedloop om Mars tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie te zijn losgebroken, want elf da gen later vertrol. van Russische bodem de Mars-2'. gesprek met de vijf fractieleiders voortzetten en vanmiddag op paleis Soestdijk de koningin van zijn vorde- de heren willen over alle punten diep gaand praten', aldus de informateur. Het gaat volgens hem trouwens ook ringen op de hoogte stellen. Voordat! om zulke grote problemen dat je er hij vanmorgen met de vijf fractielei ders doorgaat, ontvangt hij in alle vroegte minister Den Toom om over de defensie te praten. Gisteren had hij nog ontmoetingen met de gevolmach tigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, waarbij onder meer is gesproken over de vraag of beide rijksdelen onafhankelijk moeten worden. Prof. Steenkamp zei gisteravond over zijn opdracht, dat hij inmiddels het heuvelland van Limburg door is, maar het Zwarte Woud en de Alpen nog moet passeren. Wat de fractieleiders donderdag uit hun fracties hebben meegebracht, noemde hij ,niet nega tief', maar wel liet hij weten, dat er een paar moeilijke weken voor de! boeg staan. Prof. Steenkamp stuurt i aan op een midi-akkoord over een aantal controversiële basispunten. die; de fractieleiders zelf hebben inge bracht. maar die nog lang niet alle-! maal zijn doorgesproken. .Het spijt j niet in een paar vergaderingen door heen bent. ,Ik verlang naar de dag dat ik weer naar Eindhoven kan gaan. maar ik zie het voorlopig niet gebeu ren', zei hij. Tweede-pinksterdag gaat prof. Steenkamp .met zichzelf praten', omdat op die dag .zijn reformatorische vrienden niet beschikbaar zijn'. De rest van de week is gereserveerd voor overleg met de vijf fractieleiders. Alleen donderdag is vrijgehouden voor fractieberaad. Prof. Steenkamp noemde overeen- J stemming over de mate waarin uit-i breiding Van de collectieve voorzienin- j gen en sociale verzekeringen mogelijk) is. fundamenteel voor het welslagen van zijn opdracht. Hij liet blijken dat i hij heeft voorgesteld het overheids budget kritisch door te lichten om j ruimte te maken voor nieuwe taken en door een afbouw van de kinder bijslag en een invoering van een eigen (Zie slot pag. 3 kol. 4) TIJDENS BEZOEK AAN SUFFOLK LONDEN (RTR) Uitgebreide j veiligheidsmaatregelen heeft de; Engelse politie vrijdag bij een bezoek van koningin Elizabeth] aan het graafschap Suffolk ge-j nomen, nadat iemand die zei het ondergrondse Ierse republikein-1 se leger (ira) te vertegenwoordi- gen, een moordaanslag op de vorstin had aangekondigd. Het' bezoek verliep ongestoord, en) de koningin vloog aan het eind Machinist zag stopsein voor vertreksein aan (Van onze correspondent) BONN De botsing tussen een railbus' met schoolkinderen en een goederentrein heeft gisteravond in het Roergebied ten minste 45 levens geëist, terwijl 25 gewonden in ziekenhuizen zijn opgeno men. Het is het zwaarste ongeluk in de geschiedenis van de West duit se Bundesbahn. ten zuidoosten van Wuppertal, hadden! een uitstapje naar Bremen achter i rug:. Daarvoor was een lichte railbus. van de spoorwegen gereserveerd, een: voertuig dat veelal voor zulke bijzon- j dere gelegenheden en nu en dan ook; voor lokaal verkeer dienst doet. Niet) ver van Radevormwald is het treintje.! op een traject met enkelspoor, In j volle vaart op een tegemoetkomende; in deelde iemand mee dat de koningin goederentrein ingereden. jn Stansted zou worden vermoord.) De railbus is tot praktisch de helft) Een speciale mootbrrigade naast het] van de middag van het vliegveld Stansted naar Londen terug na dat ze in Wixoe een bevloeiings- project in bedrijf had gesteld. Het dreigement was afkomstig van! een man die het kantoor van dej .Cambridge Evening News' opbelde en! zei: .Dit telefoontje komt van de IRAti en zij willen meedelen dat er vanmid-i dag tussen Wixoe en Stansted een| poging zal worden gedaan de koningin te vennoorden uit wraak voor de1 gruweldaden van Britse troepen in' Belfast.' De krant waarschuwde onmiddellijk, de plaatselijke politie die extra man schappen uitstuurde voor een snellej verkenning van de landwegen tussen) Wixoe en het vliegveld. Bij .gevaarlij-1 ke' punten werden wachtposten uitge zet. Binnen enkele minuten waren alle! beschikbare politiemannen in het be wuste gebied gealarmeerd. De route bood eventuele aanslagplegers volgens de politie ruime mogelijkheden, en voerde over een afstand van circa 65 km langs door heggen omzoomde kronkelwegen door golvend terrein. Bovendien waren er dan nog de dor pen waar lieden met boze bedoelingen zich in de menigte zouden kunnen verbergen. Incidenten deden zich ech ter niet voor. Over het dreigement zei een woordvoerder van Scotland Yard nog: ,We krijgen ontzettend veel van die dingen binnen. We nemen ze altijd serieus tot het tegendeel is gebleken.' Later werd vernomen dat ook het politiebureau in Chelmsford een ano niem telefoontje had ontvangen. Daar- DRUKTE IN TREINEN - PECH BIJ DE GRENS De spoorwegen hebben trifdag- avond voor Pinksteren meer men sen vervoerd dan op andere vrij dagen Groningen. Zwolle en Ven- lo meldden zelfs .véél drukker dan normaal'. De treinen konden het reizigersaanbod desondanks ver werken. zodat niemand op de per rons hoefde te blijven. De pinksterdrulcte was vrijdag ook el merkbaar op de internationale lijnen. De D-treinen kwamen ons land met enige vertraging binnen. Een wisselstoring die zich om half acht bij Rotterdam-Zuid voordeed veroorzaakte op de lijn Amsterdam-Rotterdam-Venlo ver tragingen tot twintig minuten Bij de grenspost Bergh kwamen veel Duitse toeristen ons land bin nen. De Duitsers op de foto be gonnen hun vakantie niet zo aan genaam. Precies op de grens kre gen zij pech. Vanaf ongeveer vijf uur was er op de belangrijkste rijkswegen van een ware uittocht sprake met de daarbij behorende filevorming. Vooral het verkeersplein Ouden rijn had het. zwaar te verduren. De gehele vrijdagavond hebben zich rond dit plein enorme jiles gevormd Tegen-elf uur was het volgens de rijkspolitie nog wel behoorlijk druk. maar leek het verkeer toch iets minder te wor den. De veerdienst Den Helder- Texel heeft van 's middags 2 uur tot 's avonds elf uur een recordaantal van ruim 1600 au to's naar Texel vervoerd- De drukte op de wegen heeft, voor zover bekend, niet tot ern stige ongelukken geleid. Alleen op het weggedeelte Oudenrijn- Bodegraven deden zich op beide rijbanen in totaal negen onge vallen voor. waarbij 31 auto's wa ren betrokken. van zijn lengte samengeperst. De bei de spoorwegbeambten en een leraar) kwamen om het leven. De andere! slachtoffers zijn kinderen, van wie er| verschillenden pas in de loop van de] nacht uit de totaal verwrongen wagon] konden worden gehaald. normale escorte begeleidde de auto van de vorstin op de terugweg naar het zwaarbewaakte vliegveld, waar al le gebouwen voor de aankomst van de stoet werden doorzocht. Misverstand WOLFHEZE (ANP) Twee mannen! van ongeveer 30 jaar met nylonkousen i over het hoofd en bewapend met pisto len hebben vrijdagavond omstreeks ne gen uur een overval gepleegd op de raiffeisenbank in Wolflieze (GId). beambte gar tegenover de politie ais! Dreigend met hun vuurwapens eisten] •-»--»- - de overvallers van de beheerder van, de bank het aanwezige geld waarbij) een keer in de lucht werd geschoten. De twee mannen zagen kans er met een bedrag van ongeveer f 20.000. van door te gaan in een lichtgekleurde j Daf, die later gestolen bleek te zijn.) Een getuige had nog net kans gezien; het kentekennummer te noteren. De politie is een uitgebreide speuractie naar de overvallers begonnen. In ver-, band met de koopavond in Wolfheze] op vrijdag was de bank open. Tijdens; de overval waren in het bankkantoor] alleen de beheerder en zijn vrouw aan wezig. De bestuurder van de goederentrein bleef ongedeerd. Hij heeft gisteroch tend verklaard een teken van een perronbeambte op een voorstationnet- le van Radevormwald te hebben be schouwd als liet vertreksein. Hij was daarop het traject opgereden dat op dat moment voor de trein met school kinderen was gereserveerd. De perron- verklaring dat van een vertreksein geen sprake was geweest. Na het misverstand had hij de goederentrein met verbijstering zien vertrekken, zonder nog in staat te zijn geweest maatregelen te Identificatie Vertwijfelde ouders kwamen gisteren hun in een oude gymnastiekzaal opge baarde kinderen identificeren. Op een groot zwart bord werden de namen van de doden en gewonden met krijt genoteerd. Een aantal van de gewon den verkeert nog in levensgevaar. ZWOLLE (ANP) Gedeputeerde sta ten van Overijssel hebben naar aan leiding van perspublikaties. waarin van de zijde van het Twenths Pootvisfonds bezorgdheid wordt geuit over de con sumpties van vis. afkomstig uit het Twenthekanaal, overleg gepleegd met de inspecteurs van de volksgezondheid, belast met het toezicht op de levens middelen en het keuren van waren en met het toezicht op de hygiëne van het milieu. De bezorgdheid van gs spruit voort uit een onderzoek van de vis, verricht door het rijksinstituut voor de volks gezondheid te Bilthoven en de keu ringsdienst van waren te Leeuwarden. Uit dit onderzoek is gebleken dat het gehalte aan kwik van dien aard is. dat voorzichtigheid is geboden. De sport vissers worden aangeraden de gevan gen vis niet te consumeren. De resul taten van een landelijk onderzoek in dezen worden op het ogenblik bestu deerd om na te gaan welke waarde men aan de cijfers, verkregen bij het Twenths onderzoek, moet toekenen. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7,10 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 12 en 13. Radio-tv: pagina 27. Financieel nieuws: pagina 29. en in de Ddfeffl moet de indus trieën nog binnenhalen. Indrukken over de eer ste tien jaar van het eer ste Havenschap, k Stemmen vit de Kerken; Letterkundige kroniek van Hans Warren: expo sitie Joop Dam. '- Schaken, dammen, bridge, hengelrubrick en puzzel Wegwijzer voor wegwe- zers met Pinksteren; Poppract. Geen stimulansen voor de kleine VLISSINGEN De toekomst in de landbouw is aan de gro tere bedrijven. De technische en economische begeleiding in de landbouw moet vooral gericht worden op de goede onderne mers, die perspectiefbiedende bedrijven hebben. Speciale aan dacht moet worden besteed aan de bedrijven, die groter worden. Bedrijven, die te klein zijn en niet rendabel, moeten niet wor den gestimuleerd om verder te intensiveren. Dat zijn enkele aanbevelingen, die worden ge daan in de nota Landbouw in stroomversnelling', die de pro vinciale raad voor de bedrijfs ontwikkeling heeft uitgebracht. De raad stelde die nota samen om een basis te hebben voor de voorlich tingsprogramma's voor consulent schappen en voorlichtingsdiensten en als een stuk, dat invloed zal hebben op het beleid. Trefwoorden in de nota zijn .vergro ting', .samenwerking', .verbetering van de afzet' en .integratie'. Het zeer om vangrijke stuk geeft een momentopna me van de toestand zoals die op dit moment in de landbouw is. Die inven tarisatie wordt gevolgd door een aan tal aanbevelingen. Zo bepleiten de sa menstellers van de nota een gunstige kredietregeling voor de bedrijven, die perspectief bieden en met nadruk wordt erop gewezen, dat het aanbod zal moeten worden gebundeld. Mei kracht wil men de verticale integratie bevorderd zien en wordt gepleit voor] een goede voorlichting en begeleiding bij de afvloeiing uit de landbouw. De samenstellers van de nota rekenen! erop. dat de afname van arbeid uit de; landbouw in sterke mate zal voort gaan. .Het aantal door mannen bezet te arbeidsplaatsen zal afnemen met 5! procent per jaar en in 1975 nog] ongeveer 9000 bedragen. Dit betekent een jaarlijkse afname! van 540 bezette arbeidsplaatsen', zo' schrijft men. Ervan uitgaand, dat 60; procent daarvan beschikbaar komt, voor de arbeidsmarkt, zullen er jaar-j lijks 325 mensen elders dan in del landbouw moeten gaan werken. Men1 verwacht, dat de werkgelegenheid in de komende vijf jaar voldoende zal zijn om de vrijgekomen arbeidskrach ten op te nemen, waarbij wordt opge merkt. dat het niet eenvoudig zal zijn ook een passende werkkring voor elke man. die de landbouw verlaat, te! vinden. Volgens de nota zal de hoeveelheid cultuurgrond, die nu 133.-16I hectare bedraagt, in 1975 zijn gedaald tot ongeveer 130.000 hectare. Men ver wacht, dat de totale produktiewaarde. die op dit moment wordt geschat op circa 400 miljoen gulden per jaar. zich zal handhaven. Het aantal grondgebruikers zal vol gens schatting in 1975 op ongeveer 63350 komen. Men verwacht, dat del bedrijfsbeëindiging zich in hoofdzaak zal voltrekken in de grootteklas tus-| sen 1 en 10 hectare. .Geleidelijk zullen meer bedrijven van 10 tot 20 hectare en ook grote bedrijven beëindigen. Op] dit moment is de gemiddelde bedrijfs-! grootte 16 heet. Volgens de nota zal, dat in 1970 ongeveer 20 hectare zijn.; wat men teleurstellend laag noemt Akkerbouw In de nota wordt per bedrijfstak een overzicht gegeven van de ontwikkelin gen en de knelpunten. De belangrijk ste agrarische produktietak is de ak kerbouw. In 1970 beliep de bruto produktiewaarde in de akkerbouw 230 miljoen gulden: 58 procent van de, totale agrarische produktiewaarde. Wat betreft .de bedrijfsgrootte is de situatie het gunstig! in Noord-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen en het ongunstigst in Walcheren en in Tho- len. Uit de cijfers wordt duidelijk, dat ongeveer de helft van de akkerbouw- en de gemengde bedrijven tussen de; 20 en 60 hectare niet genoeg inko-i mensmogelijkheden bieden voor ll man. Na 1950 slaagde de landbouw erl aanvankelijk in de algemene inko-l mensstijgingen bij te houden door gebruik te gaan maken van machines en chemische onkruidbestrijding. In de loop van de zestiger jaren kon op, de meeste bedrijven niet nog meer! arbeid worden afgestoten, omdat er arbeid worden afgestoten, omdat er op een bedrijf nog maar één man werkte. Veel boeren probeerden het inkomen op peil te houden door het bouwplan te intensiveren, maar voor' de kleinste bedrijven werd het steeds, moeilijker de beschikbare arbeid ren Zie slot pag. 4 kol. 3 4 ije*. ss karakteristiek voor V,li de Nederlandse natie, da' er altijd wel wat aan de hand 15 met de omroep huidige discussies gaan over feT-V) Veronica, he* omstreden pi- ratenschip buiten de territo riale wateren, maar het zou absurd y.ijn te veronderstellen, dat alléén Ve ronica in het geding is. Zo simpel is liet niet. De affaire-Veronica is immers niet los te zien van het Nederlandse zuilenbedrtjf in Hilversum en Bussum. Waarom is Veronica zo populair Om dat de echte omroepen om ze zo maar eens te noemen er niet in zijn geslaagd een programma voor te scho telen. dat te vergelijken is met dat van Veronica een amusementsprogramma voornamelijk in de muzieksfeer. ge maakt volgens een attractieve formule. Destijds is een poging ondernomen om Hilversum III een dergelijke func tie te geven, maar het is niet gelukt: er is geen totaal programma gekomen, omdat de zendtijd van dit kanaal over de omroepen is verdeeld. En dat bete kent verschillende, van elkaar afwij kende programma's. De toverformule van menig politicus voor het Veronica-probleem is; Jiet volgende kabinet'. Het moet maar bij de kabinetsformatie worden besproken en in het programma van de nieuwe regering worden opgeno men. zegt bij voorbeeld de VVD. Och ja, de om- roeperfems voor het nieuwe kabinet is al groot genoeg, een Veronica meer of minder komt er niet op aan. Om nog een paar andere klus sen uit die erfenis te noemen: de re gionale radio en tv. een derde televisie net, de Teleacuitzendingen, de instruc tieve televisie, de verhoging van de kijk- en luistergelden. En met die op somming is de zaak nog lang niet com pleet. we hebben maar een greep ge daan. Geen erfenis, die veel geld zal opbrengen, maar integendeel: ais men de zaak goed wil oplossen zal het geld kosten, en niet zo weinig ook. j^AKtlijt Het vervelende van het radio- en tv- beleid van het kabinet-De Jong is vooral geweest, dat het zich op de vlakte heeft gehouden zodra het om de financiën ging. Men beloofde veel: regionale omroepen zouden er komen, aan een instructieve televisie moest worden gedacht, in die geest werden besprekingen gevoerd met de NOS en de zuilen. Maar de financiering van ai deze projecten werd niet of in onvol doende mate behandeld. Toch zal er geld op tafel moeten komen, wi! men allerlei op zichzelf redelijke plan nen uitvoeren. Met andere woorden: de luistergelden moeten omhoog. De fede ratie van omroepverenigingen heeft er gisteren om gevraagd, een begrijpelijk verzoek. Al jaren zijn namelijk de kijk en luistergelden gelijk gebleven, terwijl daarentegen de uitzendkosten stegen. Ze zullen in het huidige inflatoire kli maat blijven stijgen, als was het alleen maar door de loonfactor. Er gaan nu al verhalen over omroepbestuurders, die hun toevlucht willen nemen tot een paardemiddel als de kijk- en luister gelden niet omhoog zouden gaan, na melijk zendtijdverkorting. Men zou dan de uitzendingen niet meer kunnen financieren, zegt. men. Een verhoging van de kijk- en luistergelden moet echter van de regering uitgaan. Een dergelijk impopulair voorstel is van het kabinet-De Jong niet meer te ver wachten. Goed voor het volgende. Overigens is het tussen de omroep verenigingen zelf allerminst koek en ei. Zo wordt op dit ogenblik fel slag geleverd tussen de Tros en de andere zuilen: de Tros heeft, zoals be kend. door zijn ledenwinst recht op meer zendtijd. Dat betekent dat die e: bij de anderen afgaat, tenzij het totaal aantal zenduren wordt uitgebreid. Dit laatste evenwel is niet te verwachten, zodat de andere omroepen met elkaar enige tijd aan de Tros moeten afstaan. Ze doen dat niet met liefde, integen deel. met als gevolg dat ze proberen die extra tijd in snippers' te geven, korte perioden verdeeld over de hele week. De Tros daarentegen wil zijn nieuwe zendtijd als één blok op een tweede avond. Vermoedelijk zal de ru zie in eerste instantie wel in het na deel van de Tros worden beslecht via een meerderheidsbesluit binnen de NOS waarna zonder twijfel de Tros bij de minister in beroep zal gaan. Zo gaat dat in het Nederlandse omroep land. In zon situatie is niet te verwachten, dat de zuilen het met elkaar eens zullen worden over een nauwe sa menwerking ter vervanging van Vero nica. Dat betekent in de praktijk, dat in de Nederlandse samenleving toch weer verzet zal rijzen tegen de op zich zelf volkomen juiste en verantwoorde verdwijning van Veronica. Een verzet, dat voornamelijk het gevolg is van het falen in Hilversum: de omroepen blij ven in gebreke een programma van het Veronica type te maken. Daardoor zal de verdwijning van de piraat-Verwey vermoedelijk gepaard gaan met politie ke strubbelingen. Goed voor het vol gende kabinet Eigenlijk zou het volgende kabinet de omroepwet eens grondig op ae helling moeten zetten, want in de praktijk is het een onding gebleken. Het breekijzer zou er in moeten. Dan zou er een mogelijkheid komen om de onverdeelde omroep-boedel van het ka binet-De Jong enigszins redelijk te sa neren. Want zoals het met dit soort boedels altijd is: er zal daarover heel wat ruzie en gekrakeel ontstaan En ieder probeert er uit te halen wat hij kan Een weinig verheffend schouw spel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1