KABINET WIL PIRATENZENDERS AANPAKKEN Zes Roemenen kapen toestel Tholen afwerend tegenover tweede luchthaven in gebied Steenbergen Confessionelen: niet alleen bezuinigen Russisch- Egyptisch verdrag WETSONTWERP NU SPOEDIG BIJ DE KAMER - VERDEDIGING ECHTER DOOR NIEUW KABINET TREINRAMP IN W.-DUITSLAND: CH-paleis- revolulie? 25 DODEN? m K behoedzaam en met de nodige reserves' verder met steenkamp OVERGAVE AAN WEENSE POLITIE Man door broer doodgeschoten Kadar wil top over Roemenië ORIËNTATIEAVOND IN TH0LEN Vandaag in de krant... GEBIED VREEST LAWAAI Strijd Vraagtekens 214e jaargang - no. 123 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN itl* NV tch. Mn. van n* CV Provincial* Zacuv.i* Cour lur. Vliss,, Walalr. 56-60. tal. 5144 (k l I ra4. 4799, a kat*, red. tel 3346. adm. tal. 2094 Adverten I. 2076 3162. adv. 6248J. ranco par paal 19.15 per kwartaal. Lot 6:96. adv S2I3) Oottöu.-j, ra: 239S clualaf 4 4. btw. Giro 359300. Pro* Vrijdag 28 mei 1971 Loonmaatregel (Van onze parlementaire redactie) r DEN HAAG De drie confes sionele fracties hebben donder- dag hun voorzitters gemachtigd de besprekingen met informa teur prof. Steenkamp over een regeringsprogramma voort te zetten. De drie fractieleiders hebben echter wel te verstaan gekregen dat zij de volgende week dinsdag, als de fracties op nieuw van de vorderingen van het gisteren voortgezette ge sprek op de hoogte worden ge bracht, niet met lege handen be hoeven terug te keren. De frac ties voelen niets voor steun aan een kabinet dat alleen maar be zuinigt, maar willen ook nog wel iets van hun eigen ambitieu ze programma's verwezenlijkt zien. De antirevolutionaire fractieleider mr Biesheuvel, die gelooft dat er eind volgende week een akkoord met VVD en DS '70 in zit, kreeg de opdracht om .behoedzaam en met de nodige reserves' verder te gaan. KVP-fractie- leider dr Veringa en CH-fractieleider drs Udink werden op het hart gedrukt roveel mogelijk vast te houden aan de prioriteiten uit de eigen programma's waaronder de woningbouw, de ont wikkelingshulp. het regionale beleid, de maatregelen voor de werkende jeugd, het lager onderwijs en de klei ne zelfstandigen. Voor de KVP is de defensie geen prioriteit. Voor de beide andere confess1 nele partijen is zij dat wel. CAIRO (AFP. DPA) De Sow jet-Unie en Egypte hebben donderdagavond een verdrag voor vriendschap en sa menwerking getekend. De onderteke naars waren de presldenien Podgorny en Sadat. Volgens een vrijdag in Cairo uitgege ven communiqué heeft de Sowjet-Unie Egypte en andere Arabische landen steun in de strijd tegen ,de Israëlische agressie' beloofd. In het verdrag, dat een looptijd van la jaar heeft, getuigen de twee landen van hun .vaste wil om de gevolgen van de Israëlische agressie zo sneb mogelijk teniet te doen en een recht-, vaardige vrede in het Midden-Oosten j te vestigen, waarbij de rechten van de; Arabisch-Palestijnse natie geëerbiedigd' worden.' De Sowjet-Unie en Egypte, zo heet het in het communiqué, .zullen hun vreed zame buitenlandse politiek voortzetten •n het belang van de wereldvrede.' Egypte, dat de .socialistische verande ring van zijn samenleving tot hoofd doel verklaard heeft en de Sowjet- Unie zullen intensief samenwerken om hun sociale en economische verwor venheden te behouden.' In alle drie fracties is gisteren de mogelijkheid van intrekking loonmaatregel besproken. De fractie van de KVP bleek zich overigens bewust van de moeilijke economische situatie en is daarom bereid zaken die veel geld gaan kosten, over de komen de kabinetsperiode te faseren. De anti revolutionaire fractie toonde vooral zorg over wat mr Biesheuvel noemde: het inpassen van het financiële mati gingsprogramma in de brede maat schappelijke behoeften. De fractie maande hein vooral op dit punt tot behoedzame onderhandelingen. Voor de ARP zijn -ehalve de en ontwikkelingshulp ook het omroep bestel en de abortus belangrijke pun ten. Over de abortus zei mr Biesheu vel: .Daarover valt met ons niet te schipperen.' De ideeën van de VVD over de omroep (de liberalen willen een BBC-structuur) wijst de ARP af. Volgens mi Biesheuvel heeft de NOS al teveel zendtijd in verhouding tot de afzonderlijke omroepverenigingen. Mr Biesheuvel noemde bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en het tweede kind een mogelijk alterna tief voor andere taken in de sociale verzekeringssector, waarmee veel geld is gemoeid. Met een geleidelijke af braak van deze kinderbijslagen zijn volgens hem uiteindelijk enkele hon derden miljoenen te verdienen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De piratenzenders die vlak buiten de territoriale wateren van Nederland uitzenden, zullen verdwijnen. Het demis sionaire kabinet-De Jong heeft gistermiddag de knoop doorge hakt: het parlement krijgt binnenkort het wetsontwerp ter be krachtiging van het verdrag van Straatsburg voorgelegd. Dat houdt in, dat door een wijziging in de telegraaf- en telefoonwet alle medewerking aan piraten als Radio Veronica en Radio Noord zee internationaal strafbaar wordt. In principe mogen de piraten nog wel uitzenden, maar ze worden binnen de kortst mogelijke tijd .uitgehongerd' en .drooggelegd', omdat er onder meer geen advertenties en reclames meer mogen worden geleverd, terwijl meewerken als disc-jockey ook strafbaar wordt. DUSSELDORF (DPA) Bij een bot sing tussen een rail bus en een goede rentrein op het traject Wuppertal- Liidenscheid in Noordrijn-Weslfalen zijn donderdagavond vermoedelijk 251 mensen om het leven gekomen. Naar een woordvoerder van de spoor-1 wegen meedeelde, zijn de twee treinen een kilometer voor het station Dahle- rau op een traject met enkel spoor op elkaar gereden De motorwagen van de railbus werd geheel vernield.: de bijwagen ontspoorde en sloeg om De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. In de railbus zaten voor namelijk scholieren tussen 10 en 14 jaar. AMSTERDAM. De eerste Hol landse nieuwe haring loordt ver kocht. De liefhebbers laten zich deze delicatesse goed smaken WENENEen van de Roemeen se vliegtuigkapers overhandigt zijn pistool aan de Weense poli- Aangezien de bestrijding van de pira ten vooral van Veronica, die al bestaat van voor het verdrag van Straatsburg een politiek belangrij ke zaak is, heeft het kabinet-De Jong, dat z'n ontslag al heeft aangeboden, een compromis bedacht. Men zal het wetsontwerp voor de bekrachtiging (ratificatie) indienen bij de kamer, maar niet meer verdedigen. De door de kamerleden in het voorlopig ver slag gemaakte opmerkingen zullen door het demissionaire kabinet niet worden beantwoord. Dat laat men; aan een nieuwe regering over. De be-j handeling in de tweede kamer zal dan ook pas in aanwezigheid van het nieu we kabinet kunnen gebeuren. Storingen Minister-president P. de Jong ontken de gistermiddag met klem. dat de bomaanslag op racüo-Noordzee (waar bij concurrent Veronica nauw is be trokken) rechtstreekse aanleiding is geweest voor het besluit van het kabï-. net. ,De radiostoringen door twee pi-: raten vooral in Italië en Australië zijn1 doorslaggevend geweest. De klachten over deze storingen zijn juist de laat ste tijd, toen Noordzee in de lucht; kwam, sterk toegenomen. De bom-! aanslag is een toevallige samenloop; van omstandigheden,' De heer De; Jong bekende even later wel, dat het kabinet niet over de bomaanslag kon praten, omdat het gerechtelijke voor onderzoek nog niet was afgerond. Glimlachend verklaarde de demissio naire premier, dat .door mijn aderen destijds bij het begin van radio-Vero- nica voldoende illegaal bloed vloeide om te zeggen, als er geen klachteni zijn, laat dan maar De heer De Jongj vervolgde: De vorige winter dook er echter gevaar op. Naast de zwakke, maar kristalzuivere zender van Vero- nicakwam er een sterkere, die en storing voor Veronica en storing van: de radiogolven veroorzaakte. Die zen der verdween echter door een zeer toevallige breuk van de ankerketting (de heer De Jong bedoelde de .King; David'). Met radi-Noordzee kwamen er nieuwe klachten binnen. Vooral van Australië. Er kwamen vooral ook; storingen op de noodgolf.' De heer De Jong erkende, dat Neder land als laatste Europese land het; verdrag van Straatsburg ratificeert. Destijds vonden wij, dat de hoofd-; schuldigen (de zendschepen) niet wer-l (Zie slot pag. 13 kol. 1 Pinksteren weer normaal (Van onze weerkundige medewerker) GPD De voorlopige prognose voor het pinksterweer kan van daag luiden vrijwel normaal. Dal wil zeggen een gematigde temperatuur die landinwaarts tussen 17 en 20 graden zal schommelen, maar door een zwakke tot matige wind van zee in de kustgebieden in de buurt van 15 tot 17 graden zal blijven. Gisteren werd in het zuiden en oosten van Nederland nog 21 graden bereikt toen langs de kust al een zwakke zeewind aanwezig was bij slechts 12 tot 15 graden. Een zwak front ligt vandaag dichtbij of gedeeltelijk boven ons land met bewolking en nog een buienkans. Ook de driedaagse verwachting van De Bilt. houdt het op een buien kansje tijdens de feestdagen af gewisseld met een zonnetje. Kortom, zoals de situatie zich vandaag laat aanzien geen stra lend zomerweer, maar licht wis selvallig voorjaarsweer in de gunstige zin. ftuHtllJH WENEN (DPA) Zes gewapende personen, die donderdagmid dag een Iljoesjin-14 van de Roemeense luchtvaartmaatschappij ,Tarom' dwongen naar Oostenrijk te vliegen, zijn door de politie van Wenen gearresteerd. De Roemeense ambassade heeft hun uitlevering geëist Het toestel, dat niet inbegrip van dej der vensters tussen de kapers en kapers en de jemanning 26 personen politiefunctionarissen besloot het zes- aan boord had. was van Oradca in het j tal zich over te geven. Zij verlieten noordwesten van Roemenië op weg| het toestel en werden door de politie naar Boekarest. Volgens dc eerste berichten zou hel zestal, onder wïej een vrouw, reeds op het vliegveld van: Oradea de bemanning onder bedrei ging met wapens hebben overmees- terd. Nadat de Iljoesjin omstreeks drie uur in de middag op het Weense vliegveld Schechat was geland het liep daar bij een beschadigd neuswiel op bleef het urenlang op de baan staan zonder dat iemand naar buiten kwam. Naar verluidt wilden de kapers eerst de garantie dat zij niet naar Roeme nië zouden worden teruggezonden. In middels was het vliegtuig door tiental len politiemannen omsingeld. Overgave Na langdurige gesprekken door een Het was de vierdemaal binnen ander half jaar dat een vliegtuig uit een Oosteuropees land gedwongen werd in, Oostenrijk te landen. Het Roemeense persbureau Agerpresi meldt, dat de zes kapers voor del politie vluchtende misdadigers zijn. Zij worden in Roemenië gezocht vootj onder meer roof en onwettig wapen- DRIEBERGEN (ANP) Tijdens een woordenwisseling in het woonwagen kamp aan de Sportlaan in Driebergen is donderdagavond omstreeks half re ven de 35-jarige K. I.. Zwakhoven door zijn broer, de 20-jarige F. C. Zwakhoven. met een pistool neerge schoten. De echtgenote van het slachl- ofcr, die bij de twist aanwezig was, werd ook geraakt en moest met zeer ernstige verwondingen naar een zie-! kenhuis in Utrecht worden vervoerd. De politie is met inschakeling van de technische recherche en speurhonden aan een uitgebreide speuractie bezig naar de gevluchte dader. In het kamp staan circa vijf woonwagens. BOEDAPEST (DPA) De Hongaarse partijchef Janos Kadar zal het initia tief nemen tot de bijeenroeping van een topconferentie van oostblokstalen die zich moet bezighouden met de hou ding van .zekere lidstaten' van het Warschaupact tegenover de totale so cialistische gemeenschap. Naar uit kringel, van diplomatieke vertegenwoordigingen van de oostblok- staten in Boedapest verder bekend is. geworden, zal de houding van Roeme nië in het, Pact van Warchau, de Co - mecon en in het algemeen het centrale' thema van deze conferentie zijn. - Aanleiding van het voorstel dat Kadar bezit. Sommigen van hen hebben een „u „ocn de p„tljlelders to de; H Sowjet-Unie. de DDR. Tsjechoslowa kije. Polen en Bulgarije is. naar uit de- zelfde kring vernomen wordt, het ko mende bezoek van het Roemeense staats- en partijhoofd Nicolae. Ceauses- cu aan Peking, dat in leidende Hon gaarse partijkringen als een demon-I stratie wordt beschouwd. straflijst. Roemenië heeft Oostenrijk! om hun uitwijzing, gevraagd, aldus' het persbureau. Op het vliegveld van Oradea moet er een schietpartij zijn geweest. Het hoofd van de Oostenrijkse veiligheids- Zie slot pag. 3 kol. 1 Toekomstvisie PROF. VAN DEN BELD. direc teur van het Centraal Plan Bu- innn' V00rsPelt voor liet jaar aiuo een vierdaagse werkweek, twee vakanties per jaar en een geweldige uitbreiding van het toerisme, (pag. 3). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7, 9, 11, 16 en 17. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op de pagina's 14 en 15. Financieel nieuws op pa gina 21. THOLEN De oni'ust over de mogelijkheid, dat er in het ge bied bij Steenbergen een tweede nationale luchthaven komt, heeft donderdagavond in de stadhuishal van Tholen een oriënterende bijeenkomst tót gevolg gehad over de eventuele consequenties van een dergelij ke beslissing voor het eiland Tholen. De voor- en vooral: .de nadelen voor het gebied met na me ten aanzien van de geluids hinder kwamen tijdens deze druk bezochte informatie-avond uitvoerig aan de orde. Vrij alge meen was er sprake van een af weerhouding ten aanzien van de Brabantse vliegveldplannen. Op de vraag .Welke invloed kunnen we als streek uitoefenen op de beslis sing' kwam gedeputeerde mr J. I'. Boersma zonder een oordeel te geven over de plannen met deze suggestie: ,Het is van belang dat de streek in dc discussie tot één stand punt komt. Als het definitieve rap- port-Falkenhagen er is, moet u zicli weer laten voorlichten om tot een ja of nee te komen. Wie er een beslis sing neemt kamer of minister is niet zo belangrijk, als alle gemeenten in liet betrokken gebied het eens zijn over een bepaald standpunt. U maakt mij niet wijs, dal een minister ln deze tijd een zaak toch zou doorzetten als alles en iedereen er tegen is. Dan valt het kabinet'. Hij maakte die laatste opmerkingen naar aanleiding van de in de discussie herhaaldelijk benadrukte noodzaak de luchtvaartwet te wijzigen en aan te passen aan de wet voor de ruimtelij ke ordening: nu nog heeft de minister alleen het. beslissingsrecht ten aanzien van de uitbreiding van van landings banen of een vliegveld. Die noodzaak van een wijziging van de luchtvaartwet werd gloedvol be pleit door forumlid F. G. Brouwer raadslid van Haarlemmermeer en cretarls van de Zwanenburgse actie groep .Geluidshinder Schiphol'. Brou wer: De gemeente Haarlemmermeer heeft niets te maken gehad met de aanleg van vier Schipholbanen, on danks dat er bestemmingsplannen klaarliggen. Het heeft totaal niets in te brengen gehad. We hoorden er pas van, toen ze bezig waren de banen aan te leggen'. De lieer Brouwer zei. dat bet rapport- Falkenhagen al klaar is. .Dat kan ik u wel garantleren. Er zijn maar twee plaatsen: Markerwaard en Steenber gen. In feite is het een strijd tussen Amsterdam en Rotterdam, die aanleg voor een tweede nationale luchthaven. Dat-ie er moet komen is zeker: Schip hol mag er geen vijfde baan bij hebben. De hinder in Zwanenburg is onverdraaglijk soms. 's nachts vooral voor bejaarden, zieken en kinderen, ze kunnen aiet slapen. Isoleren? Het helpt niet. en moeten we in bunkers gaan wonen om een vliegverkeer mo gelijk te maken?' zei hij. Van de kant van de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland in het forum ver tegenwoordigd door mevrouw Sand-j berg werd in een pamflet gesteld,; dat er alleeen als de oppervlaktegrond en de te verwachten overlast een Europees of mondiaal belang dienen kan worden gesproken over de keuze van een vestigingsplaats voor een nieuwe luchthaven in Nederland. Men stelde, dat de geluidshinder voor een veld bij Steenbergen de leefbaarheid in een omtrek van acht kilomter in' hoge mate zal beïnvloeden. De West brabantse Vereniging Milieuhygiëne drong aan op een gezamenlijk docu- mentatiecentrum t.a.v. de geluidshin- der van de vereniging en de gemeen- ten in het betrokken gebied. Woord voerder W. Vroom maakte melding; van het NEI-rapport over luchthavens en de verwachting, dat bij vier banen' voor een veld - Steenbergen, Dintel- oord en Bergen op Zoom ontruimd I zouden moeten worden kkert kamerlid voor d» CHU heeft harde woorden over het eigen Christelijk-nistorische huis ge sproken. In een Interview met het dagblad Trouw heeft hij gezegd, dat lijsttrekker Udink en voorzitter Van Hulst de consequen ties moeten trekken uit de verkiezings resultaten: zij dienen hun functies in deze partij ter beschikking te stellen. Kikkert uit in dit vraaggesprek ern stige kritiek op de Jaw-and-order-toe: van Udink en vindt het onjuist, dat deze nu fractievoorzitter is geworden. Evenmin voelt hij er voor. dat Udink weer minister zou worden: Ze houden hem in de gaten en je krijgt dezelfde ellende als met Beernink. die op het laatst ook niets goeds meer kon doen'. Nog een opmerking van Kikkert: de CHU is in tegenstelling tot de KVP en de AR geen emancipatiepartij, ze heeft altijd een eigen gezicht gehad: .Maar dat gezicht heeft men vóór de verkiezingen niet laten zien'. Dat is een scherp oordeel, maar naar ons gevoel juist. Ter motivering van ons standpunt willen we her inneren aan een betoog van professor mr L. W. G. Scholten tijdens een con gres in 1968 in Nijmegen over de con fessionele partijvorming. Scholten noemde bij die gelegenheid vijf func ties, die door een politieke partij wor den uitgevoerd. In de eerste plaat5 heeft zij een machtsfunctie: men wordt lid van een partij en men leeft met een part ij mee om macht te kunnen uitoefe nen Vervolgens heeft zij een functie als selectie-orgaan: de partij brengt bepaalde mensen naar voren voor lei dinggevende plaatsen. Daarnaast is de partij er om politieke denkbeelden te ontwikkelen. In 'de vierde plaats moet. zij er voor zorgen, dat. het systeem dat misschien vele tientallen jaren ge leden is geformuleerd in contact blijft met de actualiteit. Tenslotte be hoort zij rekening te houden met het gemeenschappelijk geestelijk klimaat van de leden. We geloven, dat de CHU in de afgelopen verkiezingscampagne de twee laatste functies van haar par tij het contact met de actualiteit en het geestelijk klimaat fout 'neef: beoordeeld. En dat is mede gekomen door hel optreden van Udink. Scholten vindt de zorg voor het .gees telijk klimaat' de belangrijkste functie. Hij vergelijkt in dit op zicht twee figuren uit het politieke ver leden. namelijk Troelstra en Treub .Waarom zijn alle scheppingen van Treub mislukt? Waarom zag Troelst.-a in een kwart eeuw bijna een kwart, van het Nederlandse volk achter de marxis tische gedachte? Omdat Treub nook gelet heeft op de noodzaak van een geestelijk klimaat', aldus Scholten. In het politieke beeld van Nederland heeft of moeten we zeggen: had? de CHU een eigen geestesmerk. Er was geen sterke discipline, meer een onder linge band. De leden van de kamerfrac tie opereerden nogal individueel en waren niet altijd eensgezind bij stem mingen. Men vond er maar weinig scherpslijpers. Globaal aangeduid zou men het geestelijk klimaat van de CHU kunnen vergelijken met dat van de midden-orthodoxie van de hervormde kerk, vooral de .ethische richting' was er herkenbaar. Wijlen Tilanus, de freu le, om enkele namen t.e noemen, het zijn voorheelden van dat moeilijk te definiëren karakter van de ouderwetse CHU. Een Karakter, dat ook sommige kiezers buiten de CH aantrok, namelijk diegenen die niets van barricaden moeten hebben, maar menen dat er met overleg over en weer iets kan worden bereikt. Het is twijfelachtig of Udink dit geestelijk klimaat past. heeft aan gevoeld: hij heeft by de verkie zingscampagne te pas en te onpas de gezagshandhaving naar voren ge bracht, hij debatteerde bovendien met de felheid van iemand, die gelijk wil hebben. Aldus gaf hij de CHU een image mee van confessioneel-conser vatieve partij. Zelfs de partners AR en KVP hadden het er moeilijk mee men distantieerde zich daar nogal eens van Udinks uitspraken. Hij heef; b:j de stembusstrijd niet de indruk kun nen wekken, een mild man te zijn, bij wie wijsheid en grote bewogenheid sa mengaan. In de biografie, door Puchin- ger geschreven over Tilanus, staat dat deze CH-man ministers wantrouwde, die te rad van tong waren. Tilanus had vertrouwen in evenwichtigheid, in het gevoel voor de juiste maat. Het is moeilijk deze karaktertrekken terug te vinden in de verkiezingscampagne van drs Udink. En dat brengt ons bij de vierde functie, door Scholten ge noemd: het contact met. de actualiteit. Een partij moet er voor zorgen, dat zij met haar hele systeem in contact blijft met het heden. Dat betekent: begrip tonen voor datgene wat het heden no dig heeft, nieuwe stromingen toetsen aan de waarden, die uit de historie zijn overgeleverd. Daarin leek ons drs Udink schematisch en nogal star. Som mige mensen zijn sympathiek omdat ze de moed hebben te twijfelen. Twijfel heeft Udmk echter zelden getoond.toen hij op pad was. Er zal moeten worden afgewacht wel ke zwaarte de uiterst kritische woorden van Kikkert in het geheel van de CHU zuilen krijgen. Er zal hoe dan ook wel aandacht aan worden be steed, hij is immers een van de oude getrouwen, vijfentwintig jaar kamerlid. Bovendien lijkt hij nogal zeker van zijn zaak. Bij de zinsnede in het Trouw-in- terview, waarin hij Udinks en Van Hulsts heengaan uit part ij functies eist. staat namelijk: .Hij (Kikkert) voegt er aan toe: dat zal straks nog wel ge beuren ook'. Paleisrevolutie in de CHU? Drs E. W. H. Broekhuis zette een aantal \raagtekens bij de noodzaak een oplossing voor het luchtliavenpro- bleem in nationaal verband te zoeken, hij meende, dat er in Nederland geen gebieden meer te vinden Zijn waar de (Zie slot pag. 7 kol. 6) DUDERSTADT (AP) Twee Oosr- duitse jongens van 17 en 13 zijn woensdag door prikkeldraadversper ringen en mijnenvelden veilig naar West-Dultslarid ontkomen, aldus heb ben regeringsfunctionarissen van Ne- dersaksen donderdag bekend gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1