Dikke laag stookolie bedekt de haven van Walsoorden Riza monstert en meet Dow-afvalwater in de Westerschelde moderne monturen D£ BILT tegZtWencen^en Eerste stappen voor herstructurering B-zone in Sloegebied Nu zicht op nieuwe verbinding van de rijksweg naar Sloe 2 VERMOEDELIJK GELOOSD DOOR ZEESCHIP Minister Schut is RAAD LUCHTVERONTREINIGING: ALMANAK GEEN SCHADELIJKE STOFFEN VERWACHT Rilland-Bath hardy optiek PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 MEI 1971 WALSOORDEN Een grote vlek dikke stookolie is dinsdag met de noordoosten wind de haven van Walsoorden aan de Westerschelde binnengedreven. Gisteren (woensdag) bedekte de dikke laag zwarte olie het water in de haven, waar anders in de zomer regelmatig wordt gezwommen. Vooral voor de schepen (jachten en vrachtsche pen) die er in afgemeerd lagen had dit nare gevolgen. Tot zeker een halve meter boven de waterspiegel had de vieze .smurrie' zich vast gezet aan de buitenwand en het was vrijwel onmogelijk .schoon' aan boord te komen. SCHADEPOST SCHEPEN Vermoedelijk is de stookolie afkom stig van een groot zeeschip, dat 's nachts overtollige olie heeft geloosd. Het onderzoek van de rijkspolitie te water is in volle gang en men heeft nog geen flkuw idee wie de dader is van de watervervuiling, Schipper C. Giljam van de rijkspolitie te water in Hansweert vertelde des gevraagd dat dit soort praktijken wel vaker voorkomt. Af en toe lijkt het er op dat heel de Schelde één laag olie is.' Hoewel er wel eens eerder wat olie de haven van Walsoorden is binnengedreven heeft een dergelijke calamiteit zich nog niet eerder voorge daan. Brei ring kon de burgemeester nog niets zeggen: ,Het hangt er helemaal vanaf wat de resultaten zullen zijn van het onderzoek door de rijkspolitie.' Strop Op die resultaten waóht in ieder geval ook met angstige spanning schipper P, M. van Putten die woensdag met Raad Temeuzen over commissie voor klein- en middenbedrijf TERNEUZEN Dc gemeenteraad van Temeuzen zal zich in dc raadsver gadering van vandaag donderdag bezighouden met het vaststellen van een .overlegverordening midden- en kleinbedrijf'. Daarin is vastgelegd de samenstelling en werkwijze van de commissie midden- en kleinbedrijf in Temeuzen. De verschillende middenstandsvereni- giogen, de kamer van koophandel en fabrieken en de rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toeris me in Zeeland hebben de gelegenheid gehad om op- of aanmerkingen op de concept-verordening te geven. De vergaderingen van de commissie klein- en middenbedrijf zullen niet openbaar zijn. Vanuit het college van b en w wordt een lid benoemd en vanuit de gemeenteraad twee. Als ver tegenwoordigers van de organisaties komen aan bod: het Handelscentrum Temeuzen (vier leden), de midden standsvereniging .Willem Beukelsz' uit Biervliet, de middenstandsvereniging Hoek, .Sluiskil Belangen' en de winke liersvereniging .Zaamslag vooruit' (al len met één lid). De commissie be raadslaagt over alle onderwerpen gemeentebeleid, waarbij de belangen van het midden- en kleinbedrijf direct betrokken zijn. De wind, die woensdagmiddag nog steeds noord-oost tot oost, ergerde de situatie. Een dikke brei bedekte de walkant volledig, terwijl zelfs op de kade hier en daar een zwarte laag stookolie lag. Burgemees ter mr M. Somers van Hontenisse meende dat het niet mee zal vallen om de zaak schoon te krijgen. ".Maar we stellen alles in het werk om in ieder geval zoveel op te ruimen dat de schepen hier weer normaal in en uit kunnen varen. We hebben vandaag al bestrijdingsmiddelen gekocht en die hopen we zo snel mogelijk te gaan gebruiken', aldus de heer Somers. Over een eventuele betaling van de schade voor de gemeente en zeker ook voor de schepen door de verzeke- (ADVERTENTIE) Wij gaan met VAKANTIE van 1 juni tot 8 juni OPTICIEN Scbr^öte een naam in brillen EXAMENS ,PROF. ZEEMAN' ZIERIKZEE ZIERIKZEE - Aan de rijksscholen gemeenschap .Prof. Zeeman' te Zierik- zee slaagden voor het examen hbs-P de volgende kandidaten: P. J. Bliek uit Middelburg, mej. J. C. Boogert, Zierikzee; I. A. J. Catsman, Brouwershaven: mej. C. J. D. Geluk, Brouwershaven: mej. A. J. Giljam, Middenschouwen; mej. J. J. M. de Koeijer, Brouwershaven; J. G. Krips, Zierikzee; B. J. Mouthaan, Zierikzee; C. van Putten, Duiveland; mej. A. Ranft, Westerschouwen; B. W. Schot, Zierikzee; R. F. Verbeke, Brou wershaven; L. J. Smits, Duiveland; L. Stout, Westerschouwen; P. Stoutjes- T. Steenpoorte, Duiveland; J. W. H. dijk, Duiveland. voor het examen gymnasium-b slaag de de heer F. C. Boogerd uit Wester schouwen. Er werden geen kandida ten afgewezen. zijn schip in de haven lag en de gevolgen van de vervuiling aan den lijve ondervond. ,Voor ons is het zonder meer een strop. Het kost hoop tijd en geld om die rommel er af te krijgen en als dat niet zou lukken kunnen we vrachten naar Duitsland wel vergeten. Daar kom je met zo'n vies schip niet binnen', ver duidelijkte hij. .Gisteren lag hier een schip waarvan de trossen helemaal onder de olie zaten. Die trossen kun nen ze wel afschrijven en ook dat is een kostbare zaak', voegt schipper Van Putten er aan toe. Ook havenmeester P. Baart staat maar bedremmeld te kijken naar de troosteloze .oliehaven'. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt', zegt hij. ,Het is een ellende.' Overigens heeft de olievlek wel pre cies een weg gezocht naar de Wals- oordense haven. Langs de Schelde- dijk buiten de haven Is nauwelijks iets aangespoeld. Voor de zwemmers die voorlopig nog wel niet terecht zullen kunnen in het havenwater is er dus in ieder geval een uitwijkmoge lijkheid. Maar de schippers die Wals oorden aandoen om den brode heb ben die mogelijkheid niet. DEN HAAG (GPD) Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) is van mening dat indien zoge naamde ,free standing stores' of cash- and-carry* bedrijven zich veelvuldig buiten stedelijke centra zouden vesti-j gen, er gesproken moet worden van een uitermate bedenkelijke ontwikke ling uit een oogpunt van ruimtelijke ordening, aangezien zulks tot een ont wikkeling kan leiden tot verstoring1 van een goede stedelijke milieuvor ming. Dit zegt de bewindsman in antwoord op vragen van de heer W. Thomassen (pvda) lid. voor de eerste kamer, burgemeester van Rotterdam. De minister acht het noodzakeüjk dat de vestiging van onderhavige bedrij ven zodanig geleid wordt, dat zij noch uit een oogpunt van ruimtelijke orde ning, noch in landschappelijk opzicht leidt tot een verstoring van het stede lijk en buitenstedelijk milieu. Met de bestemmingsplan-voorschriften is het mogelijk die ontwikkeling tegen te gaaa. Examens hbs-B St-Willibrordcollege Aan het St. Willibrordcollege te Goes slaagden voor het hbs-B examen: Louis M. de Boo, Kwadendamme: Jo- han P. Claeys, Oudelande; Petra A. L. Cremer, Middelburg; Pauline Dekker, Lewedorp; Jan P. M. Hopmans, Goes; Aad L. Jongbloets, Middelburg: Adrie L. J. de Jonge, Kwadendamme; Kees J. de Koster. 's-Gravenpolder: Rens Th. Pieterse, Vlissingen; André C. Polfliet, 's-Heer-Arendskerke; Ton A. van Royen, Baarland; Peter H. A. Scherbeyn, Vlissingen; Frans M. M. Schutijser, Vlissingen: Ad H. Simon- se, Heinkenszand; Janny H. v. 't West einde. Heinkenszand; Adrie P. M. v. 't Westende, Vlissingen; Ronald Wes terweel, Goes; Adrie P. C. M. de Win ter, Nisse; afgewezen: 2 kandidaten. Examens Voor het te Utrecht gehouden examen belastingconsulent deel I slaagde de heer M. Karelse te Goes. NOTA OVER JURIDISCHE ASPECTEN MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben over het vraagstuk van de eventuele herstructurering van de zoge naamde B-zone in het Sloegebied contact opgenomen met de minis ters van landbouw en visserij en van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. Een eerste oriën terende vergadering is inmiddels al achter de rug. Tijdens deze bijeenkomst is onder meer bepaald, dat bij vervaardiging van een bestemmingsplan een eventue le herstructurering in de studie zal worden betrokken en dat een inventa risatie van de betrokken bedrijven zal worden gemaakt. Voorts zal een nota worden vervaardigd over de juridis che aspecten van een eventuele her structurering. Dit alles staat te lezen in het verslag van een vergadering van de raad voor de luchtverontreini ging. Tijdens dc vergadering van de raad is onlangs verder de aandacht gevestigd op de overslag van cehmicaliën op dc Westerschelde. Naar dit vraagstuk heeft de technische werkgroep een onderzoek ingesteld, waarbij onder meer is ingeschakeld de hoofdinge nieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland. De werkgroep is tot de con clusie gekomen, dat het vervoer van gevaarlijke stoffen wettelijk voldoen de is geregeld. Een moeilijk punt bij de controle is dat van tevoren niet bekend is waar Belgische politie bij verhoor Robert van S. BRUSSEL (ANP) Woensdagmiddag is de Belgische commissaris van de gerechtelijke politie in Brugge. H. van Looy, naar Nederland vertrokken om persoonlijk aanwezig te zijn bij een nieuw verhoor van de Nederlandse militair Van S. Zoals bekend wordt Van S. er verdacht enkele weken geleden bij Knokke twee Belgische agenten te hebben gedood en twee andere ver wondingen te hebben toegebracht toen hij het vuur op hen opende met een machinepistool. Tussen Middelburg en Vlissingen _eeuwse Yan slag Het kwam eigenlijk helemaal niet uit: de avond tevoren had de Middelburgse mevrouw nog laat bezoek gehad. Liever was ze dan ook nog een uurtje in bed gebleven. Maar omdat de afspraak luidde, dat zij al om half negen op de tennisbaan zou zijn. had ze met de slaap in de ogen haar boeltje bijeen gezocht voor het sportieve tref fen. Nog half doezelend graaide ze in de paraplubak naar haar ten nisracket en even later spoedde ze zich op de fiets naar de baan. De partij begon die morgen ruim een kv:. artier later, dan was af gesproken. Want mevrouw moest eerst nog even naar huis om een fout te herstellen. In slaapdronken toestand had ze namelijk in plaats van haar tennisracket de paraplu meege nomen STREVEN PROVINCIE: IN LOOP 1972 BEGINNEN MIDDELBURG Er komt zicht op de uitvoering van de verbinding vanaf de rijksweg 58 tussen Middelburg en Vlissingen naar het Sloegebied. De provin cie is bezig met de voorberei dingen voor deze ongeveer drie kilometer lange verbinding: men streeft ernaar in de loop van 1972 met het werk te kun nen beginnen, waarna de weg ongeveer een jaar later gereed zal kunnen zijn. Op dit moment ligt het uitgewerkte plan en het plan van onteigeningen ter visie, het eerste op de provinciale griffie, wegplan en onteigeningsplan op de raadhuizen van Vlissingen en Middelburg. Een commissie uit gs bijgestaan door deskundigen van pro vinciale waterstaat en waterschap Walcheren zal in het gemeentehuis van Vlissingen op 9 juni om drie uur een zitting houden om de bezwaren van belanghebbenden aan te horen. Bij provinciale waterstaat wil men proberen het weggedeelte zo snel mo gelijk aan te leggen, maar nog niet zeker is wanneer dat exact zal kunnen gebeuren: de financiering van het pro ject is nog niet volledig rond. Wel hoopt men in oktober te kunnen be ginnen met het opspuiten van zand voor de opritten. Men streeft ernaar in de loop van 1972 ook de te onteige nen gronden in bezit te hebben, zodat dan nog dat jaar met de aanleg begonnen zou kunnen worden. Dubbelbaans De nieuwe verbinding Middelburg-Zuid en het Sloegebied vanaf de rijksweg 58 begint met een dubbelbaansgedeel-1 te van zeshonderd meter. Daarna wordt de weg over 2300 meter cnkel- baans aangelegd. Het stuk provinciale weg zal alleen bij de Krukweg tijdelijke aansluiting met de nieuwe basisweg rond Vlissingen-Oost met kruisend verkeer tc maken hebben, voor lokaal en landbouwverkeer wor den geen aansluitingen gemaakt. Wel wordt een parallelweg aangelegd, terwijl ook het verkeer van de polder- wegen zal worden opgevangen. Het nieuwe provinciale weggedeelte sluit aan bij de ontsluitingsweg door Mid delburg-Zuid. die nu tot aan de Toren- weg gevorderd is. Voor het resterende Middelburgse deel tot aan de rijksweg zijn de voorbereidingen aan de gang. In verband met het wegtracé zullen de binnendijken van de Welzinge-, de Mortieren- en de Schorerpolder wor den doorgegraven en zullen aan weerszijden van een stuk autosnelweg nieuwe binnendijken worden aange legd. Er wordt bij de aanleg van deze verbindingsweg naar het Sloegebied rekening gehouden met een mogelijke .uitbouw' tot een weg met twee ge scheiden rijbanen. Het viaduct voor de ongelijkvloerse kruising met rijks weg 58 wordt door rijkswaterstaat PROEVEN OP ORGANISMEN VOLGEN LATER TERNEUZEN ,We moe- ten eens wat aan die rivier gaan doen'. Deze opmerking van direc teur C. A. J. Kuyl was min of meer het fundamentele besluit van Dow Chemical Nederland NV te Temeuzen om een onderzoek te laten instellen naar de loop en de concentratieplaatsen van het geloosde Dow-afvalwa ter in de Westerschelde. Tot donderdagmiddag is het rijks instituut voor de zuivering van afvalwater (RIZA) in nauwe sa menwerking met Dow Chemical volop bezig met het intensief doen van stroommetingen en het nemen van zeewatermonsters. Voor het onderzoek is het RIZA- vaartuig dr L. F. Kamps van de afdeling oppervlaktewateren inge zet, dat systematisch In een zig zaglijn de Schelde tussen Ossenis- sc en Vlissingen zal bevaren. Doordat Dow gedurende 52 uren kilo's karmijnrode Rhodamlne R (waarmee een bedrag van 6500 gulden is gemoeid) aan zijn af valwater toevoegt, is het voor de RIZA-analJsten mogelijk het af valwater van het Schcldewater te onderkennen. Tevens kunnen zij zich een duidelijk beeld vormen van dc stromingen en versprei ding van het afvalwater in liet Sclieldemllleii. Van de kant van Dow Chemical heeft het hele onderzoek tot doel om eens en voor altijd te weten te komen of er zich ernstige schadelijke stoffen in de lozingen bevinden, die op de lange duur een gevaar voor het biologisch evenwicht in de Schelde zijn. Dow Chemical rekent er feitelijk nu al op, dat dit niet het geval zal zijn en dat het onderzoek voor wat het bedrijf betreft posi tief zal uitslaan. Gesteld wordt, dat Dow over het algemeen stof fen loost die in het zeewater vrij gemakkelijk biologisch afbreek baar zijn. Bovendien bestaat het afvalwater voor driekwart uit zeewater, gebruikt als koelwater, waardoor het chemische ureum zich beter in de Schelde laat mengen. Aan de nand van de RIZA-gege- vens, die eind van het jaar losko men. wil Dow Chemical verder nagaan welke invloed haar lozin gen eventueel hebben op de vege tatie en de organismen in de Schelde. Op de plaatsen die het RIZA aangeeft als gebieden met veel concentraties van afvalwater, zal Dow Chemical het dierlijke leven van de Schelde laten onderzoeken op eventuele nadelige gevolgen, veroorzaakt door Dow-stoffen. Mocht blijken dat er in het afval water een stof zit die uiterst schadelijke effecten op het zee watermilieu heeft, dan zal Dow Chemical deze stof in het vervolg niet meer lozen maar op een of andere manier binnen het bedrijf proberen af te breken. Men denkt bijvoorbeeld aan verdelging door verbranding of desnoods aan op slaan in grote reservoirs. Metingen Uit de lading cijfermateriaal die het RIZA aan het driedaagse on derzoek overhoudt, zal komen vast te staan op welke plaatsen in de Schelde het lozingswater zich concentreert en via welke zich steeds weer splitsende stro mingen het zich voornamelijk een weg naar zee zoekt.. Om een nauwkeurig inzicht in de loop van het afvalwater te krijgen. Op het punt waar het afvalwa ter van Dow Chemical de Schel de ingaat, wordt het regelmatig met de karmijnrode Rhodamine B vermengd. Op de achtergrond slaan de afvalwaterpompen. Van uit een gehuurde caravan regelt men de toevoeging van de kleur stof. Alleen bij de kentering van de getijen is de roodachtige kleur met het blote oog in het rivier water waarneembaar. (Foto PZC) worden er gedurende het onder zoek om de paar minuten metin gen verricht. De Rhodamine B die in het Dow-afvalwater een kleur meegeeft, is slechts bij de kentering van de getijen met het blote oog enigszins waarneem baar. Voor de RIZA-mannen blijft het afvalwater veel langer zicht baar. Namelijk in honderd mil joen liter water bij een verdun ning van één kilo kleurstof. Het afvalwater wordt onzichtbaar in een gebied waar de mengverhou- ding één kilo op honderd miljard liter water wordt Maar dan nog kan het RIZA het afvalwater ana lyseren. dank zij de fluorescentie een eigenschap van Rhodamine B. Ir A. Krijgsman, scheikundige van beroep en belast met het adviesschap en de coördinatie in technischinilieuhygiënische aan gelegenheden. heeft van Dow-zij- de. de supervisie over de uitvoe ring van dit initiatiefprojectHet staat overigens los van het bud get van acht miljoen gulden dat Dow Chemical voor de verbete ring van de milieuhygiëne heeft uitgetrokken. Ir Krijgsman is een ervaren man op het gebied van de afvalwatering, omdat hij bij Dupont zich hierin heeft gespecia liseerd. Uit hoofde van deze func tie onderhield hij regelmatig con tact met het RIZA. Zijn vroegere relaties heeft hij nu kunnen inte resseren voor dit Dow-initiatief. Het RIZA bleek direct, belangstel lend te zijn, omdat het initiatief volledig past in het kader van het schema voor de Westerschel de. en wanneer vervoer of overslag zal plaatsvinden. Noch de werkgroep, noch de raad zijn bevoegd op ae schepen metingen te verrichten of te laten verrichten. Metingen op het vas teland hebben geen zin, omdat het lokale en zeer incidentele bronnen betreft. Schadelijkheid van eventuele gasontsnappingen zou zrih in de eer ste plaats aan boord van schepen moeten manifeste.-n. Bij de werkgroep is omtrent eventue- Ie schadelijke gevolgen niets bekend. In een eerdere vergadering besloot de raad aan de technische werkgroep advies te vragen over de vraag of het aanbeveling verdient in de toekomst opdracht aan de meetinstanties te verstrekken om per kalenderjaar te rapporteren. De werkgroep heeft in middels geadviseerd. Het blijkt dat de noodzaak van de verslagperioden voor de onderscheidene metingen niet aan wezig is, hetgeen een gevolg is van het feit, dat de verschillende metingen slechts zeer globaal met elkaar in verband moeten worden gebracht om dat de doeleinden niet eensluidend zijn. De raad heeft de conclusie van de technische werkgroep aanvaard, in houdende dat de gezondheidsdienst voor dieren per L..lenderjaar rappor teert en het instituut voor gezondheids techniek TNO en het instituut voor planteziektenkundig onderzoek dit blijven doen per begin oktober. De technische werkgroep heert ook een onderzoek ingesteld naar dc vr,aag of in de omgeving van Rilland-Bath mogelijk hinder zou kunnen bestaan van grensoverschrijdende luchtveront reiniging vanuit Antwerpen en omge ving. Als uitgangspunt hebben gediend de ter beschikking staande meetuit- komsten van S02 metingen in enkele aan de grens gelogen meetpunten. Gelet op deze uitkomsten alsook op het feit dat Rilland ongeveer tien kilometer van die punten verwijderd ligt, bestaat naar de mening van de werkgroep geen enkele reden tot on gerustheid voor de omgeving van Ril land-Bath. De raad heeft zich met deze zienswijze verenigd. In de decembervergadering deelde een van de leden van de raad mee via de televisie te hebben vernomen dat In Duitsland zou zijn geconstateerd dat in gebieden waar veel industrieën zou den zijn gevestigd het aantal gc-vallen van longkanker zes keer zo groot als elders. De raad heeft inmiddels kennis genomen van een artikel in het tijd schrift Medisch Contact, waarin staat: ,Ook in de industrie kunnen invloeden aanwezig zijn die het ontstaan van longkanker bevorderen: chroom, as best, uranium. Het is onbewezen dat luchtverontreiniging in industriële ge bieden longkanker bevordert. Chauf feurs, garagepersoneel en arbeiders bij olieboorvelden hebben geen hogere longkankercijfers', aldus het artikel. 6p verzoek van gs heeft de raad dr J. Slumphius te Vlissingen be noemd tot lid van de technische werk groep "Dr Stumphius heeft reeds zit ting in de door de convenantpartners ingestelde technische werkgroep, wel ke de vestiging van Pechiney bege leidt. Gs hebben inmiddels in de sa menstelling van de raad wijziging ge bracht. Tot. leden van de raad zijn benoemd ir J. A. Zegers en Ir J, L, Brasser. De eerstgenoemde vertegen woordigt de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. De laatstgenoemde vertegenwoor digt het instituut voor gezondheids- techniek TNO. Hij treedt in de plaats van ir D. van Zuilen aan wie gs op zijn verzoek eervol ontslag hebben verleend. (ADVERTENTIE) bellamypark 3 vlissingen VERWACHT.. WISSELVALLIG In het algemeen veel bewolking plaatselijk wat regen. Tot matig tovf" mende wind uit zuidelijke richtlngtn- Maximumtemperaturen ongeveer 1' graden. Weersvooruitzichten in cijfers genod1 deld over Nederland. Voor vrijdag- aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp^ omstreeks normaal: max. temp.: 0 tof 4 graden onder normaal; kans op ®*jj droge periode van minstens 12 uur "O procent: kans op een geheel droog «- maal: 40 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot min. temp.: omstreeks normaal; max temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode wn minstens 12 uur 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent- ZON EN MAAN 28 mei Zon op 04.30 Maan op 07.52 onder 20.45 onder 00.0!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2