PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS STELLEN W-DUITSERS GERUST Fractieleiders optimistisch B en w van Goes kunnen pas in 1973 met een complete beleidsvisie komen Sadat en Podgorny: nauwere banden Vals bomalarm in vliegtuig levert afperser 2 min buit Vandaag in de krant... WETHOUDER DRS J. DIJKGRAAF: Openheid 214e jaargang no. 122 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I* NV Bah. Mij. van da CV Provincial* Zaauw.a Courant, f. v. d. Valda an P. I. dan Baar. Haaldradactl r. Vliia., Wllatr. 56-60. tal. 5144 (kit rad. 47»», adv. 01136-584, up. 2751). M Iddalburi. Marlt BI, l ita, rad. tal. 3346. adm. lal. 20S4 Advartanllaprlia 44 cant par mm. Mini mumpnj. par adva A. da Kak. Abann.prlla 6.1» par maand, 1B.1S IS1 (kif rad. 2078 5162. adv. *248). Coat. Grata Markt 2, tal. «.60. Inierondan madadallnfan 2l.j lariat. Alia ad.ai It 19.1» par kwartaal Loaaa a adv 5213)Oaatkura. lal. 23»S ktw. Giro 359300, Pravlndt Donderdag 27 mei 1971 Prikkellectuur voor ambtsdragers °agina 9 Versteviging betrekkingen op alle gebieden CAIRO (DPA) Uitbreiding en versteviging van de Russisch- Egyptische betrekkingen op alle gebieden waren woensdag hoofdthema van de eerste offi ciële gespreksronde in Cairo tussen president Podgorny en zijn collega Anwar Sadat. Beide heren voerden woensdagmorgen een gesprek onder vier ogen voordat de voltallige delegaties bijeenkwamen. Bij liet privé-gesprek werd volgens politieke waarnemers in de Egypti sche hoofdstad vooral aandacht be steed aan de jongste spectaculaire politieke ontwikkelingen rond het machtsapparaat in Cairo. Naar het heet werden misverstanden uit de weg geruimd. De eerste officiële bijeenkomst duur de anderhalf uur. In een na afloop uitgegeven communiqué werd gezegd dat daarbij de politieke en militaire situatie in het algemeen en de ontwik keling van de Egyptisch-Russische be trekkingen ter sprake waren gekomen evenals .maatregelen ter versteviging en uitbreiding van deze betrekkingen op politiek, militair, wetenschappelijk en cultureel gebied om aan de eisen van heden en toekomst te kunnen voldoen.' Na de eerste gespreksronde werden woensdagmiddag drie com missies in het leven geroepen die zich zullen gaan bezighouden met politieke en militaire vraagstukken van samen werking tussen de communistische partij in Moskou en de onlangs van pro-Russische leiders gezuiverde Ara bische socialistische unie. Hulp Het gezaghebbende blad Al Achram had woensdag al gemeld dat Podgor ny zijn gastheer de voortzetting van de Russische hulp op politiek, econo misch en militair gebied heeft toege-' zegd. Tevens zou hij Anwar Sadat hebben verzekerd dat Moskou steun blijft verlenen aan het streven van Egypte de bevrijding van alle door Israël bezette gebieden te verkrijgen. In de Egyptische hoofdstad is tevens nog bekend geworden dat binnenkort een hoge persoonlijkheid naar Washing ton zal gaan om daar liet gesprek weer op tc nemen met minister van buitenlandse zaken William Rogers over een eventuele heropening van het Suezkanaal. MINISTER LAIRD: VERDEDIGINGS STRATEGIE VOOR EUROPA ONGEWIJZIGD MüNCHEN (DPA) De Verenigde Staten willen geen wijzigingen bit-n gen in de verdedigingsstrategie voor Europa. De Amerikaanse minister van defensie Laird zei dit woensdag na sluiting van de tweedaagse conferen tie van NAVO- inisters over atoom vraagstukken in het Beierse Mitten- wald. Hij verklaarde daarmee dc vrees van sommige Europese landen ongegrond, die meenden dat de Ameri kaanse strategie van .realistische af schrikking' wel eens een sterker ac cent op dc verdediging van Europa met atoomwapens zou kunnen leggen. Integendeel, aldus Laird. de strategi sche ontwikkeling in de jaren zeventig zal de .conventionele bestanddelen' juist belangrijker maken. Want. zo verklaarde hij, de nucleaire capaciteit van de twee supermachten zal spoedig in evenwicht zijn. waardoor de con ventionele strijdmiddelen weer meer betekenis krijgen. In het afgelopen decennium waren de Verenigde Staten op nucleair gebied nog vijf keer zo sterk als de Sowjet-Unie. aldus Laird. Verkeer .EUROPA OP WEG' is het motto van een nieuwe internationale actie van Veilig Verkeer Neder land. (Pag. 3). Geldpakhuis ROTTERDAMSE rechercheurs telden zich de vingers blauw in het afgebrande huis van een Rotterdamse zonderlinge broer en zuster in de buurt bekend als .Spokie.' Er is al voor twee ton aan geld en kostbaarheden uit het geldpakhuis gesleept, af gezien van een onafzienbare hoeveelheid vuilnis. (Pag. 15). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1 3 en 15. Sport op pagina 17. Televisie op pagina 23. Financieel nieuws op pagi na 27. BERLIJN NIET ONDERGESCHIKT AAN TROEPENVERMINDERING (Van onze correspondent) BONN De Amerikaanse ijver om een bevredigende regeling voor de kwestie-Berlijn te vinden zal niet worden beïnvloed door contac ten met de Russen over het wederzijds reduceren van de troepen in Europa. Met deze verzekering heeft Washington langs diplomatieke weg getracht een duidelijk waarneembare ongerustheid in Bonn te smoren voordat volgende week in Lissabon de NAVO-ministerraad bijeen komt. De ministerraad zal het antwoord moeten voorbereiden op het onder- handelingsaanbod van de Russische partijleider Brezjnev. Bonn heeft zijn instemming betuigd met de prompte en positieve Amerikaanse reactie, maar werd argwanend toen een woordvoerder in Washington enkele dagen geleden duidelijk maakte dat er geen verband behoeft te bestaan tus sen onderhandelingen over het beper ken van de troepen en het tot stand komen van een regeling voor Berlijn. In Bonn haastte de regeringswoord voerder zich vast te stellen dat de twee kwesties niet volledig los elkaar kunnen worden gezien en bondskanselier Brandt benutte een vergadering van de nucleaire plan ningsstaf der NAVO in het Beierse Mittenwald om te verklaren dat nieu we voornemens niet als excuus zou den mogen dienen om de onderhande lingen over Berlijn met verminderde intensiteit te voeren. Brandt herhaal de dit in nauwelijks andere bewoor dingen gisteren op het congres der socialistische internationale in Hel sinki. ZARATE. ARGENTINIë: Een treinwagon hangt op hachelijke manier op de rand van de be schadigde veerpont Deljina Mitre. een van de twee veer boten, die beide passagierstrei- nen met passagiers vervoerden en maandag met elkaar in bot sing kwamen op de Paranarivier bij Zarate in Argentinië. Won derlijk genoeg raakte hierbij niemand gewond. De veerboten zetten regelmatig treinen over de Parana van Victoria naar Za- rata in de provincie Entre Rios. TWAALFVOUDIGE MOORD IN CALIFORNIË YUBA CITY, CALIFORNIë (RTR Een 37-jarige koppelbaas in de Cali- fornische plaats Yuba City is van een twaalfvoudige moord beschuldigd. In ondiepe graven heeft men woensdag de lijken van twaalf landarbeiders gevonden, die met een mes zijn ge dood. De slachtoffers, tussen 20 en 50 jaar oud, zijn merendeels Mexicanen, die gewoonlijk geen Engels spreken. Zij reizen van boer naar boer om bij de oogst te helpen. De vermoedelijke moordenaar, Juan Corona, is gearres teerd. NA 2E RONDE MET STEENKAMP: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vijf fractievoorzitters die gisteren de gehele dag hebben vergaderd met informateur Steenkamp gaven na afloop gisteravond duidelijk blijk van hun optimisme. Uit officiële bron vernamen wij dat discussie plaats vond over hoofdzaken en niet over details. De informateur zelf zou bijzonder tevreden zijn over de resultaten. Hij vond het een vruchtbare dag. Van tien uur af tot zes uur hadden de heren Veringa (kvp), Biesheuvel (arp), Udink (chu), Geertsema (wd) en Drees (ds '70) gediscussieerd over de financieel-economische maar ook sociale situatie waarin ons land verkeert. Bij elk punt werden uitvoerig de voor- en nadelen tegen elkaar afgewogen, zodat daarbij ook eikaars me ningen konden worden gepeild. Mr Geertsema constateerde dat de sfeer bijzonder prettig was. ,En nog steeds is er bij elk punt dat moeilijkheden opleverde duidelijk de bereidheid ge bleken om gezamenlijk tot een oplossing te komen', zo zei hij. Ook dr Drees, de fractieleider van DS '70, verklaarde gisteravond laat optimis tisch te zijn. Zelfs meende hij dat de kansen op succes op meer dan 50 pet, misschien zelfs 60 pet, zouden moeten worden geschat. Over zijn fractie deelde hij mee dat hem opgevallen was dat er zo'n grote homogeniteit is. Dr Drees wees erop dat hij voor hij lijsttrekker werd de andere kamerkan didaten nauwelijks kende. Het gesprek van gisteren met de andere fractieleiders en prof. Steenkamp vond dr Drees eigenlijk meer nuttig dan vruchtbaar. Eén van de belangrijkste on derwerpen bij de besprekingen vormde de nieuwe bouw-cao en de gevolgen daarvan voor andere loonontwikkelingen. Volgens de heer Drees bleek er gisteren soms grote overeenstemming, maar op andere punten kwamen ook meningsverschillen naar voren. De WD-fractie werd gisteravond nog op de hoogte gesteld van de vorderingen op het informatiefront, terwijl de andere fracties vanmorgen zouden vergaderen. De twee fractieleiders die tevens minister zijn. zullen het van daag overigens bijzonder druk krijgen, want ook premier De Jong heeft een kabinetsvergadering uitgeschreven. Om half drie vanmiddag wil prof. Steen kamp de derde fase laten ingaan van zijn zeven of meer fasen tellende sa- menwerkingspoging. Celstraffen geëist in proces te Riga MOSKOU (AP) De aanklager in het tegen vier Russische joden gevoer de proces heeft woensdag tegen de beklaagden de volgende straffen ge- eist: vier jaar gevangenis voor Arkady Sjpilherg, twee jaar voor Michail S.jepsjelowitsj en een jaar elk voor Boris Maftser en Ruta Alexandro- witsj. Het viertal werd beschuldigd van te gen de staat gerichte activiteit, onder meer door het drukken en versprei den van materiaal waarin het beleid van het Kremlin inzake het Midden- Oosten wordt gehekeld. De berichtge ving over het proces bereikte de wes terse journalisten via het staatspers- bureau Tass. Ofschoon het proces ,o- penbaar' zou zijn kan men het slechts bijwonen .op uitnodiging.' Geen der westerse correspondenten te Moskou is erin geslaagd .uitgenodigd' te wor den. Maftser had, volgens Tass, .be kend en spijt betuigd' en dit zou bij het bepalen van de straf in considera tie borden genomen. OOK BOM IN BAGAGEKLUIS OP LUCHTHAVEN Interesse De bondskanselier en vooral minister van defensie Schmidt kunnen er aan spraak op maken in het westelijke bondgenootschap al lange tijd te heb ben aangedrongen op contacten over mogelijke troepenreducering. De de- fensielast drukt zwaar op de West- duitse begroting. Regeringswoordvoer der Ahlers zei gisteravond: ,De Ameri kanen waren in het begin tamelijk terughoudend en hebben pas de laat ste tijd een sterke interesse gekregen.' Die interesse acht. men in Bonn inder daad groot, getuige Brandts opmer king in Mittenwald dat de voorstellen slot pag. 3 kolom 5) SYDNEY (RTR) De Australische politie maakt jacht op twee mannen die de luchtvaartmaatschappij Dan- tas een half miljoen Australi sche dollar (circa twee mil joen gulden) hebben afge perst met een bomwaarschu- wing, die een vliegtuig met 128 inzittenden dwong tot terugkeer en in en om Syd ney grote opschudding te weegbracht. Het drama duurde in totaal acht uur en was om elf uur 's morgens begonnen met een telefoontje van een zekere ,mr Brown", die mee deelde dat zich in een bagagekluis )p het vliegtuig van Sydney een bom bevond. Dat bleek inderdaad het geval. Naast de gelignietbom met een barometerontstekening lag een briefje waarin stond hoe liet apparaat onschadelijk kon worden gemaakt en waarin tevens een half miljoen dollar werd geëist voor informatie over een tweede bom die aan boord van een naar Hong Kong vertrokken Boeing-707 van Qantas was geplaatst. Het toestel, dat zich al boven Bris bane bevond, werd ijlings terugge roepen en politie, brandweer, mari ne-eenheden en ziekenhuizen wer den ia staat van paraatheid ge bracht. Terwijl het vliegtuig boven Botany Bay cirkelde om brandstof kwijt te raken, overhandigde de presi dent-directeur van Qantas, Robert Ritchie, de .losprijs' aan een man m een gele bestelwagen. Laat in de middag belde ,mr Brown' weer op om te vertellen dat zich helemaal geen bom in het vliegtuig bevond. De bestelauto is later in de buurt van het hoofd kantoor van Qantas leeg aangetrof fen. De gezagvoerder van de be wuste Boeing vertelde na de lan ding dat hij tegenover de passa giers niet van een bom had gerept. Hij had het incident .vervelend' gevonden. ,Het zenuwslopendste deel van de vlucht was het dalen was er een barometerbom aan boord geweest dan zou ze in die fase ontploft zijn', zo zei hij. Dc politie meent dat er twee man nen bij de zaak betrokken waren. ,Mr Brown' sprak met een Engels accent, de man aan wie het geld werd afgedragen had een Austra lisch accent. .BEGROTING NIET STERIEL, MISSCHIEN WEL WAT STATISCH' GOES Pas bij de behandeling van de begroting voor 1973 zal het Goese college van b en w een complete visie geven over het te volgen beleid. Dat zei wethouder drs J. Dijkgraaf woensdagavond in antwoord op de algemene be schouwingen, die de raad 's mid dags hield. In die algemene be schouwingen werd zowel van de zijde van de PvdA als van de kant van de WD kritiek gele verd over het incomplete beeld, dat men nu heeft. Die kritiek leidde tot het verzoek om een groot aantal nota's. ,Ik heb me afgevraagd of de raad de nota koorts gekregen heeft', zei de heer Dijkgraaf. Hij stelde, dat mede door personeelsgebrek een werkelijk compleet beeld met lij nen naar de toekomst niet gege ven kan worden. De heer Dijkgraaf gaf aan. dat dc financieringsplanning van de gemeente bijzonder ingewikkeld ligt, vooral om dat de rijksoverheid de gemeenten maar erg weinig moeilijkheden geeft.; Hij rekende voor, dat in Zeeland maandelijks maar voor circa ander half miljoen gulden te financieren valt] met de toewijzingen, die men op dit i moment krijgt. De wethouder van' financiën keerde zich tegen de karak teristiek .sterier, die de PvdA-woord- voerder L. H. de Leeuw aan de begro ting voor dit jaar had gegeven. Mis schien is de begroting in zeker op zicht wel wat statisch, omdat het in] wezen een momentopname is', aldus! de heer Dijkgraaf. Wethouder dr E. J. Prins gaf later in de discussie aan, dat het niet alleen het personeelsge-j brek is, waarom een totale visie op het beleid nog moet uitblijven. .Het ligt ook aan de manier van werken van het college', zo meende hij en hij toonde begrip voor de wens van de raad een totaal beeld te hebben om op die manier ook duidelijk te weten, waar de prioriteiten gelegd moeten worden. De heer Prins gaf in zijn antwoord op de beschouwingen door de raad aan. dat de sanering van bepaalde gebieden in een bepaalde volgorde moet gebeuren. .Helaas is het niet altijd direct mogelijk tot, nieuwbouw over te gaan. Zo ligt er bij de Scheldestraat een stuk terrein braak voor de verkoop, maar de tijdl is nog niet rijp, zodat er nog niets gebeurd is daar', zo hield hij de raad, voor. Woningbouw duidelijk, dat de consequenties daar van, faciliteiten in de woningbouwsec- tor, niet gelden voor de kleine ker nen. Hij wees erop, dat daardoor bouwen in de kernen hogere kosten met zich brengt en dat de premies aanzienlijk lager zijn. .We moeten een manier verzinnen om een aanvaardba re prijs voor de woningen in de1 kleine kernen te bereiken', vond de heer Prins. De heer De Leeuw kwam later met de suggestie de kosten voor; uitvoering van bestemmingsplannen uit te smeren over het geheel en de' heer H. G. Jung (vva) wees erop. dat ook de gemeente Borsele toch huizen' neerzet in de dorpen. Over de vernieuwing van de sluis en het Goese kanaal deelde de heer Prins, mee. dat vandaag donderdag de eerste vergadering zal worden gehou den van de zogenaamde commissie- Zuurdeeg. In die commissie zijn rijk, provincie. ETI en PPD vertegenwoor digd. B en w van Goes menen, dat men voor de commissie-Zuurdeeg tot! een advies te laten komen de kansen op snelle realisatie van de kanaalplan nen vergroot. Zowel de heer J. P G. van Ooijen als de heer De Leeuw benadrukten, dat er grote belangen gemoeid zijn met de kanaal- en sluis-j plannen, waarbij de heer Van Ooijen erop hamerde, dat b en w aan acqui-' si tie van industrieterrein doen. (Uitlijn §In Den Haag inlormeert pro- 1 lessor Steenkamp er duch tig op los en heel Nederland kijkt toe. want Steenkamp aarzelt niet om voor het pu blic/* te verschijnen. Hij kent namelijk het hoofdstuk .ka binetsformatie' uit het rapport Open baarheid-openheid van de commissie- Biesheuvel bijkans uit zijn hoofd. Daar in staat, dat tie vorming van een kabi net een publieke zaak is, die uit een oogpunt van democratie in alle fasen een zo groot mogelijke openbaarheid vereist. Vandaar dat Steenkamp de af gelopen periode kind-aan-huis is gewor den bij de televisie en omgekeerd mag de televisie bij hem in de tram zitten. Zo weet Nederland alles van Pieter Steenkamp; hoe hij oogkleppen van de KLM draagt en voor welke feestelijke gelegenheid hij onlangs even naar huis moest. De informateur Iaat alles blij moedig zien: de stoelen, waarop de fractievoorzitters hebben gezeten en nog wel eens zullen zitten, het schrift waarin hij al zijn aantekeningen maakt, enfin, openheid der openheden, het is al openheid. Openheid? Als men alles op een rijtje zet wat aan feitelijke informatie naar buiten is gekomen, dan is dat nog maar bitter weinig. Het is natuur lijk bijzonder aardig om professor Pieter Steenkamp in hemdsmouwen over stoelen te horen en zien praten en over de vele bladen, die hij al in zijn schrift heeft volgeschreven, maar dat zijn technische mededelingen waar niemand eigenlijk op zit te wachten. Toegegeven, het maakt indruk, deze manier van optreden, maar dat komt voornamelijk omdat het naoorlogse in formatiebeeld sterk werd beheerst door de hautain-zwijgende heer Beel. Zo'n man kan men zich eigenlijk niet goed in hemdsmou wen voorstellen, hij maakt althans de in druk dat hij zelfs in bed een jacquet draagt. Tegen dat voor beeld steekt de beminnelijke en rad- pratende professor Steenkamp gunstig af. De televisiekijkers zien een aarcüge. heel gewone man, die druk bezig is met papieren, een soort Willem Bever van de kabinetsformatie. De eerlijkheid gebied nochtans op te merken, dat aan feitelijke informatie tot nu toe niets meer naar buiten is gekomen dan wan neer bijvoorbeeld Beel zou hebben ge- informeerd. Professor Steenkamp heeft enige malen verwezen naar zijn .bijbel' van deze dagen: het rapport van de commissie-Biesheuvel. We hebben het. er ook nog eens op nageslagen. Daarin staat onder meer: JJe commissie be pleit publikatie van tussentijdse rap porten van de (in)formateurs aan het staatshoofd, uiteraard voor zover deze schriftelijk zijn uitgebracht'. De heer Steenkamp is al een keer bij de konin gin geweest om verslag uit te brengen: zou hij toen ook over zijn oogkleppen hebben gesproken of over de stoelen in zijn vergadervertrek? Of heeft hij de koningin een gedetailleerd verslag ge geven van zijn gesprekken met Zijlstra, met de vakbondsmensen enz.? Naar buiten echter heeft de informateur heel weinig over die gesprekken meege deeld, het beeld dat hij zich naar aan leiding daarvan heeft gevormd, is slechts in uiterst vage trekken bekend. Vermoedelijk heeft de heer Steenkamp de koningin nog niet schriftelijk gerap porteerd, hij zou zich dus kunnen be roepen op de hierboven geciteerde zin snede. die van een schriftelijk rapport spreekt. Dat neemt niet weg. dat het toch wel boeiend zou zijn te weten wat de informateur in details aan het staatshoofd heeft meegedeeld. Jn het rapport-Biesheuvel staat echter een zin, die voor een informateur een makkelijk te gebruiken achterdeur vormt: .Zo kan hei in een onderhande lingsfase bezwaarlijk worden geacht al les naar buiten te brengen', staat in het rapport. Professor Pieter Steen kamp zit op dit ogenblik in die onder handelingsfase en wil kennelijk geen stukken maken. Dat zou misschien ge beuren wanneer bepaalde tegenstellin gen tussen de (nu aan hel gesprek deel nemende» fracties publiekelijk aan de orde zouden komen. Daar moet men op dit ogenblik althans inderdaad begrip voor hebben. Dat neemt echter niet weg. dat thans een verkeerde beeldvorming bezig is te ontstaan. Het beeld namelijk van een kabinetsforma tie. die zich in tegenstelling tot vroeger, nu op de straat zou afspelen, zodat het hele Nederlandse volk kan meegenie ten Zo is het namelijk niet: de open heid tot nu toe heeft weinig met de ka binetsformatie zelf te maken Waar het kiezersvolk de afgelopen weken van heeft kennis genomen, :s een reeks factoren, die voor de eigenlijke formatie weinig relevant zijn Op het scherm verschijnt meneer Steenkamp. al dan niet in hemdsmou wen. Een man. die laat zien dat hij het druk heeft en tevens toont, dat hij aar dig is. We nemen aan, dat dit laatste goed overkomt: we vinden hem ver moedelijk allemaal erg aardig. Maar willen we dat blijven doen. dan zal er toch eens wat meer concreets naar bui ten moeten komen. Daar wordt met spanning op gewacht: het gaat om een nieuwe regering. Binnenstad Na de vakantie zal. zo werd uit het betoog van de heer Prins duidelijk, de raad kunnen spreken over de hele problematiek van de binnenstad. Het ontwerp-rapport van Polyad over het gebied Schuttershof is inmiddels bin nen bij b en w en samen met andere gegevens, die men heeft of gauw krijgt, zal een afgerond geheel gele verd worden, waarover de raad zich kan uitspreken. B en w toonden zich bereid de sugge- tie van de heer Von Ooijen (christe lijke groepering) om een nutsbedrijf te betrekken bij de kwestie van zuive ring van afvalwater serieus te overwe geen. Overigens kwam de heer Dijk graaf met de sombere mededeling, dat de nieuwe raming voor de riool- (Zie slot pagina 11 kolom 2) DRIE ZUIDAFRIKAANSE STRAALJAGERS STORTEN OP TAFELBERG: 11 DODEN KAAPSTAD (RTR) Drie Zuïdafri- kaanse straaljagers zijn woensdag op de in nevelen gehulde Tarelberg bij Kaapstad neergestort. Alle elf inzitten den vonden de dood. De toestellen waren van Britse makelij: tweemoto- rige llawker Siddeley s. ook wel Mer en rius-jagers genoemd en behoorden tot de nieuwste van de Zuidafrikaanse luchtmacht. Ze maakten een formatievlucht ais oefening voor een luchtpararie op de nationale feestdag. 31 mei. Onder ds slachtoffers bevonden zich acht hoge officieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1