B en w Sas van Gent voelen niets voor de bouw van koopcentrum titan*4 Sttofik Terreurgroep' in Hulst tuigt jongeman af rtGENDAa Terneuzen wil in 1972 plan ,hof Zeldenrust' aanvatten 5 Auto doorgereden na aanrijding B en w van Sluis willen verhoging van rioolbelasting Auto in een slip bij Sint-Anna GEMEENTE OOSTBURG IN '71 MOETEN 534 WONINGEN GEREED KOMEN ERETEKEN IN BELGIË VOOR KEZANDSE KOST RIJN-SCHFLDE MAAKT IN '70 FORSE WINST Zeer verfijnd kasteelconcert Flessentrekker met proefverlof kon het niet laten WATERSCHAPPEN WILLEN MEER GELD VOOR SCHOON WATER 24 mei 1977 Wissel Zeeuws-Vlaanderen provinciale zeeuwse courant VOORSTEL DINSDAGAVOND IN DE RAAD ,SAS STRUCTUREEL GEZIEN ONGESCHIKT' SAS VAN GENT Het college van b tn w van Sas van Gent ziet weinig heil in de vestiging van een groot koop- en vermaakcentrum in het ge-, bouwencomplex van de voormalige, yy Terschelde aan de Westdam te Sas un Gent. B en w menen, dat Sas van Gent structureel gezien niet de aange wezen gemeente om een dergelijk groot winkelcentrum te bouwen. Zoals gemeld, verkeren de plannen van de beheersmaatschappij koopcen trum Zeeuwsch-Vlaanderen al in een vergevorderd stadium. In eerste in stantie c nd het college niet afwij zend tegenover deze plannen. Na over leg te hebben gepleegd met deskundi ge instanties, zoals het centraal insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf, de federatie van het katholiek en christelijk instituut voor het midden- en kleinbedrijf, de rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland en ae commis sie van advies en bijstand voor het midden- en kleinbedrijf, zijn burge meester en wethouders tot een andere cc lusie gekomen. Het college advi seert de raad dan ook in de gemeen teraadsvergadering van morgen (dins dag) het verzoek van de beheersmaat schappij om de planologische bestem ming van de gebouwen en bijbehoren de terreinen van Texschelde zodanig te wijzigen, dat er een winkelcentrum kan worden gebouwd, af te wijzen. In hun pre-advies schrijven b en w, dat de structuur van Sas van Gent het zo goed als niet toelaat om naast het bestaande stadscentrum een mogelijk heid te bieden waar grote winkelcen tra met parkeerruimte zich kunnen vestigen. Omclat bovendien een directe relatie met cle binnenstad als eis wordt gesteld, acht het Sasse college van b en w de plaats waar het koop- en vermaakcentrum zou moeten ko men, verkeerstechnisch gezien niet erg toegankelijk en niet ideaal. B en w schrijven verder: .Het is zeer de vraag in hoeverre de plaatselijke mid denstand een opleving zal ondergaan, maar dit terzijde latende, kunnen we daarnaast de vraag stellen in hoever het vermaakscentrum realiseerbaar zou zijn. Medewerking verlenen aan de voorgenomen vestiging zou tevens het aanvaarden betekenen van een groot aantal onzekere factoren en gelijke verdragende gevolgen.' Verscheurd Een eventuele afwijzing van het ver zoek van de beheerscommissie koop- (ADVERTENTIE) Maandag 24 mei 1971 centrum Zeeuwsch-Vlaanderen door de gemeenteraad, hoeft overigens nog niet te betekenen, dat de plannen voor de bouw van het koor oentrum wel verscheurd kunnen worden. B en w wijzen erop, dat inwilliging of af wijzing van het verzoek van de nv alleen maar een besluit van de raad eist op het gebied van de ruimtelijke ordening. Afwijzing houdt niet voor de volle honderd procent de garantie in, dat de vestiging zal kunnen worden tegen- gehouden Immers de bebouwing van de terreinen heeft plaatsgehad, in overee iming met het vigerende bestemmingsplan. Het wijzigen van liet gebruik van gebouwen, terreinen kan niet worden verboden omdat een zogenaamde gebruiksverordening in deze gemeente ontbreekt en slechts de bouwverordening nog bepaalde beper kingen oplegt.' Fatex Het verzoek van de Terneuzense nv is niet het enige waar het college va en w afwijzend tegenover staat. De directie van de NV textielindustrie Fatex heeft gevraagd het bestemmings plan te wijzigen zodat het bedrijfs pand aan de Kerkhoflaan ook voor handelsdoeleinden kan worden bruikt. Bovendien wil Fatex ongeveer 3000 vierkante meter gemeentegrond kopen of pachten om er een parkeer-j terrein aan te kunnen leggen. Wan-; neer de raad de lap grond eventueel e groot zou vinden, vraagt de direc tie er althans een deel van te mogen gebruiken. Om de aanleg van parkeer ruimte te kunnen realiseren, zou de gemeente de plannen voor het aan brengen van openbaar groen op dit terrein moeten veranderen. De verzoe ken van de NV Fatex worden onder meer gemotiveerd met bewijsmateri aal, waarmee men wil aantonen, dat de pogingen die zijn aangewend om aan de gebouwen opnieuw een indu striële bestemming te geven zijn mis lukt. Het Sasse college vindt, dat het verzoek om medewerking van de gemeente wel erg laat is binnenge komen, nu al in februari en maart van dit jaar het nodige is gedaan om in de bedrijfsgebouwen een de tailverkooppunt te vestigen van Verenigde Confectiebedrijven. B en w schrijven in hun negatieve pre-advies, dat aan het terrein Fatex de bestemming is gegeven van .bedrijfsterrein.' Iets heel anders, dan industrieterrein'. De bebouwingsvoor schriften bepalen, dat op gronden die voor bedrijfsterrein zijn bestemd, al- 1-- bedijfsgebouwen en opslaglood sen mogen worden gebouwd. Verdere voorschriften zijn er niet, alleen de ber ding in de erfpachtsvoorwaarden, dat zonder toestemming van het colle ge van Sas van Gent van de bestem ming die aan de bebouwing is gege ven niet mag worden afgeweken. Een dergelijke toestemming is aan ons nimmer gevraagd. B en w vinden, dat uitbreiding van het toegestane gebruik an het gevraagde terrein, evenals de wijziging van de bestemming ervan de gemeente voor langeer tijd bindt. .Burgemeester en wethouders zijn bo vendien bang, dat bierdoor aan de Canadalaan op het terrein tussen de kleuterschool en de begraafplaats on gewenste situaties ontstaan. .Wij zien in de inwilliging van de verzoeken geen enkel gemeentebelang, maar al leen een eigenbelang van de verzoek ster*, zo besluiten b en w. GOES Slot Ostende, 19.30 uur: jaar- Goese Middenstandsvrouwen Or ganisatie. Polderhuis, Groen markt 19, io uur: openbare vergade ring Waterschap Walcheren. Gasthuis, 19.45-21 uur: uitzending ra dio Walcheren. Schouwburg, 20 uur: toneelvoorstelling .Varkens'. AXEL De Halle, 10-24 uur: tentoon- ^Jing werken Herman Bolenius. GOES De Vrijbuiter, vanaf 17 uur: tentoonstelling werken Willem Cats- hoek. HULST Burgerzaal stadhuis, 9-12 en 14-7 uur: tentoonstelling poppen en wandkleden. Raiffeisenbank, en 13-16.30 uur: tentoonstellingen werken Vlaamse en Nederlandse kun stenaars. Rijksarchief Zee- St-Pieterstraat 38, 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur: tentoonstelling: ,Van kern tot kerncentrale.' Ge slacht en land van Borssele. Galerie Jacob Roggeveen, 9-12 en 15-17 tentoonstelling werken Matthy de Mrnjnck en Karei de Weert GENT Galerie Uilenspie gel 14-13 uur: tentoonstelling werken Ruud Mariens. VEERE D'ouwe Werf: tentoonstel ling werken A Beyens SERCEN OP ZOOM Roxy. 20 uur: .net bloed van Dracula'. 18 j. 20 uur: •De avonturiers', juts Grand, 20 uur: ,De non van Monza, 18 j. City, 20 uur: ,De 5S?_)'an Monza.' 18 jaar. \,BlJR(i - Lede1 20 uur: .De rion Monza,' 18 jaar. Luxor, 20 uur: .Irma 18 jaar •GISSINGEN Alhambra, 20 uur: •ue non van Monza.' 18 jaar Noord- en Mid- arn^l?nd te Goes, tel. 01100-4444. wTS,NJRUM Zeeuwsch-Vlaan deren, teL 011504444. HULST De rijkspolitie <e Hulst! heeft zondagavond een onderzoek in gesteld in verband met een aanrijding in de Steenstraat te Hulst, waarbij de: auto van W. M. M. uit Klinge (B) werd aangereden en waarna de ande re betrokken automobilist met vol gas is doorgereden. De politie had met meer gegevens dan een gedeelte van het kenteken en de kleurenopgaaf (donkerblauw) van de wagen. De aanrijding ontstond tijdens een inhaalmanoeuvre van de onbeken de automobilist, waarbij hij de auto van S. raakte. De wagen stopte even en ging er vervolgens met grote vaart vandoor. Geen voorrang: schade aan auto's HULST Op de kruising Godsplein Walmolenstraat te Hulst ontstond zondagavond een botsing tussen twee personenauto's, waarbij flinke schade het gevolg was. Het ongeval ontstond doordat N. F. van D. uit Hulst, rijden de over het Godsplein, geen voorrang verleende aan E. D. V. uit Soest, die voor hem van rechts kwam over de Walmolenstraat. STEKENE WON BEKERTOERNOOI ST-JANSTEEN Zaterdagavond werd op het gemeentelijk sportterrein te St-Jansteen het jaarlijkse beker- voetbaltoernooi gehouden, waaraan zes teams deelnamen. De uitslagen waren: A-poule: Stekene - Hontenisse 0-0. Hontenisse-Terneuzen 1-1, Terneu- zen-Stekene 0-2, B-poule: St-Jansteen- Scheidsrechtersverengiing Zeeuwsch- Vlaanderen 0-1, Scheidsrechtersvereni- ging Zeeuwsch-Vlaanderen-Robur Goes 0-1, Roburg Goes-St-Jansteen 3-1. Algemeen klassement: 1 Stekene, 2 Robur Goes, 3 Scheidsrechtersvereni- ging Zeeuwsch-Vlaanderen, 4 Honte nisse, 5 Terneuzen, 6 St-Jansteen. De voorzitter van de Steense vetera- nenclub, de heer P. van Koolegem, reikte in café-restaurant-bar .Sport' de prijzen uit. Hontenisse, dat vorig jaar de wissselbeker won, moest deze nu afstaan aan de Belgische club Steke ne. De andere clubs ontvingen de gebruikelijke bekers en standaards. SLUIS In verband met de gestegen kosten stellen b en w van Sluis de gemeenteraad voor dc verordening op de heffing van rioolhelasting te her zien. De herziene verordening zou dan ook moeten gelden voor de voorma lige gemeente Retranchement. Volgens b en w moeten de heffingen met on geveer tachtig procent, worden ver* hoogd. Op advies van de geneeskundig in specteur stelt het college voor de jaarwedde van de gemeentearts te verhogen van 500 tot 1200. Voorge steld wordt mej A Barendregt eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres van de openbare lagere school in ver band met haar voorgenomen huwe lijk. Aan de interkerkelijke recreatie commissie West-Zeeuwsch-Vlaanderen willen b en w een subsidie van 100 verlenen; Aan het oecumenisch vor mingscentrum Hedenesse wil het col lege een subsidie van ƒ2 per dag per deelnemer uit Sluis geven. De heer Van de Bossche heeft de raad verzocht een raadsbesluit over het in gebruik geven van gemeentegrond ten behoeve van de exploitatie van een benzinestation (die nog moet worden gebouwd) zodanig te veranderen dat één en ander ten name van de heer E. van den Bossche en zijn nakomelin gen in directe lijn komt te staan. Ver der is er een voorstel om te verklaren dat een bestemmingsplan .natuurge bieden' wordt voorbereid. Dit plan zou per 1 augustus gereed moeten zijn maar het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft NV kan het ontwerpbe- stemmingsplan met de daarbij beho rende voorschriften niet tijdig voor elkaar krijgen, vandaar dat bet voor- bereidingsbesluit moeten worden ver lengd. De vergadering wordt morgen avond (dinsdag) gehouden. Wit-Gele Kruis kreeg 3.750,- van kinderbostzegels TERNEUZEN Mevrouw M. Th. M. Bassie-Botter, voorzitster van de afde ling Terneuzen van Nederlands comité voor kinderpostzegels heeft nan: haar hoofdbestuur dezer dagen een cheque ter waarde van ƒ3750,- over handigd aan de provinciale bond het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. Dit geld zal worden gebruikt vooi aanschaf van een projector en de inrichting van een werkkamer voor de voedings-en dieetvoorlichting, van de provinciale Zeeuwse vereniging Het Oranje-Groene Kruis en de provinciale bond het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. TERNEUZEN Zondagavond is P. K. uit Sluiskil licht gewond geraakt toen hij komend uit de richting brug Sluiskil even voorbij het kruispunt Sint-Anna met zijn auto in een slip raakte en in de sloot langs de weg terecht kwam. Na behandeling door dokter J. J van de Griek uit Terneu zen kon K. naar huis gaan. De auto werd vrij zwaar beschadigd. Collecte RETRANCHEMENT De collecte voor het astmafonds heeft in Retran chement 56,- opgebracht. Het gemeentebestuur van Oostburg verzoekt de bewo ners van de kern Breskens erop toe te willen zien, dat SPELENDE KINDEREN zich niet begeven op het ,in de Kaai' te Breskens in verband met daar uit te voeren werken, aangevoerd zand AANGEZIEN DAT ZEER GEVAARLIJK IS BOUW 1000 WONINGEN TOT OTHEENSE KREEK TERNEUZEN De gemeente Terneu zen wil in 1972 beginnen met de aanleg van cle wegen en het bouwrijp maken van de gronden fit het uitbrei dingsplan ,Hof Zeldenrust'. Dit plan, dat aan dc Otheense Kreek grenst, voorziet in de bouw van ongeveer 1000 huizen, die uiteindelijk aan zo'n 2500 mensen woonruimte moeten bie den. In .Hof Zeldenrust' zijn alleen eenge zinswoningen en bungalows geprojec teerd, geen flats. Ook komen er de nieuwe schoolgebouwen van het Zel- denrustcollege en de MTS. De land- bouwschuur die in het plan een cen trale plaats inneemt, wordt omge bouwd tot jeugdcentrum. Verder is rekening gehouden met enkele scholen voor het kleuter- en basisonderwijs en een aantal wijkwinkels. De Oudelandseweg, vanaf de rotonde bij Driewegen, zal rechtdoor worden getrokken en moet directe aansluiting geven op de nieuwe oostwest-verbin ding door Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, buiten de kern Zaamslag om. Het plan is momenteel in kaart gebracht en het college van b en w van Temeu-, zen zal zich er binnenkort over bera den. Daarna komt via gemeente raad de gebruikelijke bestemmings planprocedure op gang. ,Er zullen voor dit plan geen hoorzittingen meer worden gehouden', vertelde Temeu- zens wethouder van openbare werken, de heer A. Ramondt. .Daarvoor is dit plan al in een vrij vergevorderd stadium en het zou een vertraging van een jaar of twee opleveren en dat kunnen we niet hebben'. Als .Hof Zeldenrust' is uitgevoerd, dan rest Terneuzen nog maar een uitbrei dingsmogelijkheid vóór de Otheense Kreek: het plan .Oude Vaart', tussen kern Driewegen en het industrieter rein langs het kanaal Terneuzen-Gent. Daar heeft men als laatste mogelijk heid de mogelijkheid de beschikking over ongeveer 60 tot 70 hectare. ,Het is duidelijk dat Terneuzen woon over de Otheense Kreek móet kunnen uitbreiden', vindt de heer Ra- mondt. ,Op dit moment is Terneuzen het zwaartepunt van de streek. We hebben een groot aantal voorzienin gen die relatief een wissel trekken op de toekomst'. Produktie neerzetten. .Het is natuurlijk een plan ning'. zegt de heer Ramondt, ,maar we doen zoveel mogelijk ons best om die zaken te verwezenlijken'. Voor '71 is dat overigens in de kernen a! aardig gelukt. In Biervliet gaat de woningbouwvereniging /Breskens' woningwetwoningen bouwen, in plan Zuid-west' in Zaamslag komen 28 bejaardenhuizen en in de kern Hoek nog eens 12 woningwetwonin gen. Binnenstad Dat de Zeeuws-Vlaamse Scheldestad zich snel aan het vergroten is, blijkt uit enkele bouwproduktiecijfers. In 1971 verwacht men dat ongeveer 534 nieuwe woningen klaar zullen komen, (174 zijn er tot half mei opgeleverd).; Op dit moment zijn er 561 woningen] in aanbouw: in kern Terneuzen 413 stuks, in kem Hoek 78, in kern Sluis-J kil 29 en in kern Zaamslag 41. Van: deze woningen worden er 124 in de: vrije sector gebouwd, 140 premiewo-l ningen, 207 bejaardenflats en 76 wo-| ningwetwoningen. V'oor 1971-1972 staat al vrijwel vast de bouw van 970 huizen. In het bestemmingsplan .Noord' vroeger .Serlippenspolder-Oesterput ten' genaamd) komen 120 flats en eengezinswoningen en 127 premiewo ningen. In het plan-Katspolder wordt rond de bouwvakvakanties begonnen aan de bouw van 171 woningwetwo ningen en in het najaar van '71 hoopt men te beginnen aan 288 flatwoningen van vier bouwlagen). Verder zijn er in de plannen .Noord' en .Katspolder' nog 185 premiewoningen gepland. Wethouder Ramondt wijst erop dat ook de Terneuzense buitenkernen niet vergeten worden. Op basis van de woningbouwproduktie over de laatste vijf jaren voor de herindeling, is er een plan opgesteld voor Biervliet, Hoek, Sluiskil en Zaamslag. Van 1972 tot 1975 wil men daar respectievelijk 131, 197, 167 en 128 nieuwe huizen Voor de kern Terneuzen wordt er ook druk gewerkt aan de sanering van de oude binnenstad. ,Het bestaande plan van 1946 zal wel helemaal herzien worden', verwacht wethouder mondt. .Er komt een compleet nieuw plan, waar we in ieder geval ook de bevolking bij zullen betrekken'. Door de uitgifte van «het concept-vooront werp-streekplan .Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren' is de uitvoering van het plan Java' grenzend aan Terneuzens binnenstad wat in de mist komen te hangen. .Hoe het er precies uit gaat zien. hangt van de toekomst af', verduidelijkt de heer Ramondt. ,We moeten eerst weten hoe het streek plan er definitief uit gaat zien'. Als Terneuzen onverhoopt niet over de Otheense Kreek heen mag, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de nu geplande bebouwing in plan .Java' kantoren, supermarkt, horecabe drijven en enkele flatgebouwen herzien moet worden. De toewijzing door dc provincie van alle contingenten loopt volgens wet houder Ramondt vrij vlot. ,In ver hand met de ontwikkelingen in het Sloe gaan er wat meer woningen naar Vlissingen en Middelburg cn secundair naar Goes, maar dat is begrijpelijk', aldus de wethouder. «Maar als er hier weer nieuwe industriële ontwikkelin gen komen, dan gaat dat wel weer goed. De grootste moeilijkheid zou kunnen zijn of de aannemers het op een gegeven moment allemaal wel kunnen bouwen'. HULST In de nacht van za-t De rijkspolitic te Huls: heeft reeds 1 drie van de Jongens gearresteerd. Het terdag op zondag hebben zes jongelui omstreeks half twaalf op de Paardenmarkt te Hulst de 17-jarige P. J. V. uit Kieldrecht afgetuigd. Toen de jongeman in een auto vluchtte, achtervolg den zij hem en brachten bescha digingen aan de wagen aan. Het zestal staat er om bekend dat het ook in andere plaatsen een dergelijke .terreur' uitoefent. Aufo kantelde: vrij veel schade TERNEUZEN De automobilist A. B. uit Terneuzen liep zondagavond een lichte verwonding op aan zijn oor toen hij op de splitsing Axelsestraat - Jacob Catsstraat, in Terneuzen met zijn voorwiel tegen de trottoirband reed waardoor zijn auto kantelde. Het ongeval ontstond doordat B. in de veronderstelling was dat een in de Jacob Catsstraat geparkeerde auto de Axelsestraat zou gaan rijden, plotse ling remde en daarbij te veel naar rechts uitweek. De auto, die op het fietspad terecht kwam, werd vrij zwaar beschadigd. OOSTBURG Voor zijn boekje ,Ke- zandse kost' ontving de heer M. A. Aalhregtse, oud-gemeentesc-crc-taris van Oostburg, uit Oostburg, zondagmiddag in het Belgische Beersel (bij Heist op den Berg) het Joachim Beucke- laar-ereteken van het Belgisch ver bond van heemkunde. Jaarlijks reikt dit verbond een dergelijk ereteken uit aan iemand die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de gastronomie. Dc, heer Aalhregtse kreeg de onderscheiding opgespeld door de voorzitter van het verbond, dr J. Weyns. Het ere-teken werd uitge reikt in het kader van de meifeesten en werd daarom opgeluisterd door muziek, volksdansen en vendelzwaaien terwijl men bovendien bij deze gele genheid een meiboom plantte. Het was dit jaar ook voor het eerst (sinds men in 1958 begon) dat een Nederlander de eer van de onderschei ding te beurt viel. Het jury-rapport verklaarde dit door er op te wijzen dat ,een heemgrens iets andere is dan een staatsgrens.' Het rapport zegt dat de heer Aalbregtse een gedegen studie heeft gemaakt van een reeks traditio nele gerechten, die zodoende voor de toekomst bewaard zullen blijven. Veel waardering had men ook voor het feit dat de schrijver alles heeft geplaatst in het levenspatroon van vroeger niet zomaar zonder meer een aantal ge rechten heeft .voorgeschoteld'. Omdat het land vanCadzand deel uitmaakt van de kust van Vlaanderen vond het Belgische verbond van heemkunde dat de Nederlandse gastronoom zeker in zijn de 17-jarige A. C. de W. uit Hulst, de 19-jarige R. R. A uit Heikant, en de 17-jarige P. G. M. de C. uit Heikant. Volgens de politie zullen ook de an dere drie in arrest worden gesteld. Tegen de zes jongens wordt proces verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Verscherpte concurrentie Rijn-Schelde machinefabrieken e: scheepswerven NV heeft in 1970 ho gere resultaten behaald dan In 1969. Het brutoresultaat (inclusief inciden tele baten) steeg van f 46,8 min in 1969 tot f 56,4 min in 1970. Na af schrijvingen en belastingen blijft een nettowinst van f 13,1 min (vorig jaar f 9.4 min) over, blijkt uit het jaarver slag. Eerder werd bekend, dat wordt voor gesteld het geplaatste kapitaal te ver groten door aandeelhouders ten laste van de agioreserve een belastingvrije uitkering in de vorm van aandelen te doen ter grootte van drie en een derde pet van het geplaatste aandelenkapi taal en een dividend uit te keren van 14 pet over het aldus vergrote aande lenkapitaal. De totale waarden van de opdrachten in portefeuille bedroeg afgezien van reparatie-opdrachten per ultimo 1970 rond f 2 miljard. De gezamenlijke personeelsbezetting bedroeg toen 16.613 personen. Eind 1969 was dit aantal 16.741. Aan lonen en salarissen werd in 1970 ongeveer f 311 min betaald (vorig jaar f 276 min)- STAGNATIE Voor dit jaar wordt enige stagnatie van de economische groei verwacht. De daarmee gepaard gaande afrem ming van de investeringen kan leiden tot een verscherpte concurrentie op de internationale kapitaalgoederen markt. Mede gezien recente loonstij gingen zal het voor Rijn-Schelde in het komende jaar een zware opgave zijn om haar internationale marktposi tie te handhaven, aldus de raad van bestuur. Over de komende fusie met het Ver- olme-concern geeft de raad van be stuur er de voorkeur aan nu niets te zeggen, omdat ze spoedig mogelijk uit voerige mededelingen aan aandeelhou ders zullen worden gedaan. REPARATIE Ook in 1970 behoorde de scheepsre- paratie tot een van de belangrijkste en meest succesvolle activiteiten van het concern. De verschillende repara- tiewerven waren goed bezet. Rijn- Schelde boekte opdrachten voor de bouw van twee lijnvrachtschepen, twee productcarriers en een passagiers schip. De orderportefeuille voor stoomketelinstallaties voor elektrische centrale onderging een belangrijke uit breiding door de bestelling van drie zeer grote eenheden, In 1970 zijn duurzame produktiemid- delen tot een bedrag van f 83,7 min gereedgekomen. Dit bedrag is aanzien- sciccuscauuicii. 1^11 ucuiüp 123 aaiu.itu- aanmerking kwam voor ae prijs. Be- jjjjj hoger dan voorgaande jaren als halve het Joachim Bsuckelaar-erete- ken ontving de heer Aalbregtse ook nog een oorkonde, waarna hij evenals] de deze middag benoemde mei-graaf en gravin het gulden boek van hei verbond zijn handtekening zette. On der de talrijke aanwezigen bevond zich ook burgemeester A. Schipper van Oostburg. Na het officiële gedeel te werden de mei-feestelijkheden her vat, maar al gauw trad de regen op als spelbreker. Maar op dat moment was in de Belgische heemkundige an nalen in ieder geval al vastgesteld dat de .Kezandse kost' van de heer Aal bregtse er in gaat als koek. Gouden huwelijk in IJzendijke IJZENDIJKE Voor de derde maal in tien dagen wordt in IJzendijke een gouden bruiloft gevierd. Vandaag (maandag is namelijk het echtpaar A. Neve-van Meele 50 jaar getrouwd. Nadat in de r-k kerk een H. mis is opgedragen, wordt het feest verder ge vierd in hotel Lievens. Heden overleed plot seling onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader WILLEM AUGUSTINUS VAN DOORN echtgenoot van Michieli entje Catharlna Harte, op de leeftijd van 60 jaar. Terneuzen: M. C. van Doorn- Harte Sas van Gent: W. G. Michael- van Doorn J. A. Michael Terneuzen: G. W. C. de Kloet- van Doorn J. J. de Kloet M. H. van Doom Steffan - Jurkje Wlm en Sjackie Terneuzen, 22 mei 1971 Javastraat 38 De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 26 mei 1971 op de zuiderbegraaf plaats te Terneuzen, om 14.30 uur, na voor afgaande rouwdienst in de zaal van het Le ger des Heils, Donze Visserstraat 61, welke aanvangt om 13.45 u. gevolg van de voltooiing van een tal grote projecten. In bestelling zijn produktiemiddelen tot een bedrag van f 31,9 min waarop aan het einde van 1970 f 8.3 min was uitgegeven. Aangezien in 1970 de Rijn-Schelde- groep géén uitbreiding heeft onder gaan met nieuwe ondernemingen zijn de cijfers over 1970 vergelijkbaar met' die van 1969. Autodiefstal in Terneuzen TERNEUZEN In de nacht van zaterdag op zondag deed W. D. S. uit Zaamslag bij de Terneuzense politie, aangifte van de vermissing van zijn auto, die geparkeerd stond op het marktterrein in Terneuzen. De dader] van deze autodiefstal was zondaga- vond nog niet bekend terwijl ook del auto nog niet was teruggevonden. SINT TRUDO-ABDIJ KASTEEL MALE, BRUGGE h.t derde concert In de serie kasteel- concerten, gegeven in he'. kader van de viering van de vijfentwintig Jaar van het cultureel verdrag tussen Ne derland en België in het kasteel Male bij Brugge, werd gekenmerkt door een vergaande verfijning ln keuze en uitvoering. Zondagmiddag werd dit concert gege ven door de heren J van Daele, klave cimbel, P. Poppe, cello cn P. Peire, blokfluit en traversfluit. Peire be schikt over een bijzonder mooie alt en sopraanblokfluit en bovendien over een fraaie kopie van een Kiretfluit, ge maakt door de Zwitser Pher. een co nisch geboord instrument in de nog zeer eenvoudige uitvoering van de 18e eeuw. Peire toonde zich al direct een voor treffelijk vakman op dit laatstgenoem de instrument in dc Sonate in e voor traversfluit en basso continuo van Jean-Baptiste Loeillet. Belgisch com ponist (1680-1730). Zijn uitermate goe de toonvorming, zijn bekwame tech niek met daarnaast de vakkundige ep artistieke verzorging van het basso continuo door zijn mede uitvoerenden, zorgden voor een stralende uitvoering van de muziek uit de tijd der Barok, die op deze middag in de zeer pas sende kasteelruimte een aparte be koring kreeg. Op dezelfde instrumen ten hoorden we later de Sonate in G van G. F. Handel, waarmede groot suc ces geboekt werd. Daarvoor had de cellist te zamen met de heer Van Daele op het klavecimbel een heel mooie uitvoering gegever. van de Sonate in e van Antonio Vivaldi. De rijk versier de muziek van de Italiaan werd uiter mate expressief gespeeld, waarbij de excellente verwezenlijking van het eerste allegro aparte vermelding ver dient. Bleef de beer Poppe door zijn enigszins dienende taak als basso- continuo-speler in de andere werken wat op de achtergrond, hier toonde hij zich in zijn melodieuze spel een vooraanstaand cellist, die een rijke toon aan een perfecte techniek paart. Na de pauze speelde de heer Peire de blokfluit allereerst in een solo in G voor altblokfluit en b.c. van A. Par- cham. een voor velen onbekend compo nist, waarvan het programma alleen vermeldde ,vóór 1700'. Een bijzonder interessant werk, waarin Peire be wees dat het blokfluitspel voor hem weinig of geen geheimen kent. Bepaald getroffen werden we door een lenige vertolking van de Sonate in G, even eens voor altblokfluit en b.c. van Vi valdi, waarin de hantering van het basso continuo qua vakmanschap op viel en de geacheveerde techniek van Peire (het allegro ma non troppo!) evi dent was- Na de grandioze uitvoering van de Partita in e voor sopraanblokfluit en b.c. van Telemann ook op de sopraan blokfluit toonde Peire zich een mees ter), bleek uit een langdurend en na drukkelijk applaus de waardering van het talrijke publiek (de ridderzaal was nagenoeg vol), dat het hele con cert met grote aandacht gevolgd had. v.M. HULST De rijkspolitie te HuLst heeft zaterdagmiddag de 48-jarige G. J. P. uit Boskoop gearresteerd, die ervan werd verdacht flessentrekkerij te hebben gepleegd. De man zat al enige tijd ingesloten in een inrichting te Eibergen in verband met dergelijke praktijken en was op 17 mei met proefverlof gegaan. Sedert deze recente datum heeft P. weer kans gezien om uitgebreid aan flessentrekkerij te doen. Zijn voor naamste objecten waren cafés en res taurants, waarbij onder meer de ho tels JDe Graanbeurs' en ,Het Bonte Hert' het slachtoffer werden. In zijn zakken werd een aantal rekeningen gevonden van zaken in Terneuzen, Goes, Leiden, Haarlem en Rotterdam, alsmede rekeningen van de NS. Het signalement van man was aan een groot aantal politieposten in Neder land doorgegeven na zijn vertrek uit de inrichting. P. is door de rijkspolitie te Hulst weer op transport gezet naar Eibergen. .Oosterschelde moet dicht' Brief aan de informateur DEN HAAG (ANP) Het beschikbaar stellen van ex tra financieringsmiddelen voor een snelle verdere aan pak van de bouw van riool zuiveringsinstallaties van wa terschappen en voor de door gemeenten uit te voeren rio leringsplannen, kan de be strijding van de watervervui ling in hoge mate bevorderen. Dit schrijft de Unie van Water schappen in een brief aan kabi netsformateur prof. P. A. J. M. Steenkamp. Een ander probleem dat de unie onder ogen van de informateur brengt is de verzil- ting van midden West-Nederland. Als middel om de bedreiging van de levensvatbaarheid van dit deel van het land het hoofd te bieden noemt de unie het graven van de kanalen Maarssen-Bodegraven en Waddinxveen-Voorburg. In de brief wordt verder gesteld dat de kwaliteit ran het IJssel- meerwater niet nadelig beïnvloed mag worden door opsporing van olie. Nader onderzoek in dit ver band verdient naar he: oordeel van de waterschappen het inrich ten van een keersluis in de Gel derse IJssel. Er wordt verder op aangedron gen dat van rijkswege eeen rege ling wordt getroffen voor de overname door waterschappen van eigendom en onderhoud van wateren en kaden, die nog in particuliere handen zijn. Niet al leen uit waterstaatkundig oog punt maar ook in verband met de recreatie worden deze wateren en kaden van zulk een betekenis genoemd dat overname geboden is. Hef oedrag dat tot nu toe be schikbaar wordt gesteld voor in standhouding van hoofdwaterke- nngen en de waterhuishouding vindt ae unie ronduit onvoldoen de en teleurstellend. Er wordt voor gepleit de jaarlijkse bijdra ge hiervoor te verhogen. Oosterschelde Ook enige provinciale problemen dienen naar -de mening van de unie behandeld en opgelost te worden door het rijk. zoals de verbetering van de dijken langs de grote rivieren in Gelderland en de verzwaring van de dijken aan de Groninger kust. Ook het beleid inzake de delta werken zal volgens de Unie van Waterschappen voortgezet moe ten worden, in het bijzonder de afdamming van de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 15