PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAËLISCH DIPLOMAAT ONTVOERD Vijf partijen kabinet enige mogelijkheid Kanaaltunnel te Zelzate in gebruik NS-TARIEVEN OMHOOG De Tijd en hel getij ONTVOERD Vandaag in de krant... Lavastroom uit Etna bedreigt dorp 214e jaargang - no. 115 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN C. A. dt Kok. 9 Abonn.priji f 6.IS par maand, of 1»,1S paf k- I 7051 (bps ffrd. 2078 5162. adv. 6248). Coat. Crola Mark! 2. tal. «140 I rnlla 6.00. Inietooden mededelingen 21^ x tarlal. AH. advertentie? Dinsdag 18 mei 1971 r. 22. ta'. 44S7 TURKSE TUPAMAROS EISEN VRIJLATING GEVANGENEN (Van onze correspondent) ISTANBOEL Vier gemaskerde leden van het Turkse Volksbe vrijdingsleger', een maoïstische studentenorganisatie, hebben! maandag de zestigjarige Israëlische consul-generaal in Istanboel Ephraïm Elrom, ontvoerd. Zij dwongen een buurvrouw bij de Israëli aan te bellen, drongen toen de flat binnen en knevelden de echtgenote van Elrom, waarna zij wachtten op zijn thuiskomst. Daarna bonden zij hem en sleurden hem een auto in. De auto is later teruggevonden. De ontvoerders hebben de vrijlating van alle revolutionairen in Turkije geëist in ruil voor Elrom's vrijlating, j Zij eisen voor donderdagmiddag vijf uur een bevredigend ant- woord, anders wordt Elrom gedood. GEPOLSTE FRACTIELEIDERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens drs Den Uyl, de fractieleider van üe PvdA, heeft informateur prof. Steenkamp gistermorgen naar de bekende weg gevraagd, door bij hem te informeren of de PvdA eventueel alsnog bereid zou zijn deel te nemen aan een meerderheidskabi net. ,Een volkomen overbodige vraag', aldus drs Den Uyl, die dui delijk liet blijken niet blij te zijn met de benoeming van prof. Steenkamp tot informateur. pee K i De Turkse generaals zij'n in een grim mige stemming, nu ondanks hun in grijpende maatregelen opnieuw een spectaculaire kidnapping heeft plaats gevonden. De ontvoering van vier Amerikaanse militairen leidde twee maanden geleden onder militaire pres sie tot de val van de rechtse regering- Demirel. Onder liet zakenkabinet-Erim gingen de kidnappingen en bankroven door. in een zo frequent tempo dat de regering de staat van beleg uitriep in elf provincies. Vlak tevoren had pre mier Eriin het idee geponeerd, Franse juristen naar Turkije te laten komen om de regering bij te staan bij het bestrijden van de anarchie. Het militaire commando greep krach tig in zodra het de macht in handen had gekregen. Er was nog één bank roof, waarbij een bankbediende werd gedood en één dader gegrepen. Een groot aantal arrestaties werd verricht, uiterst rechtse en uiterst linkse kran ten werden voor kortere of langere tijd verboden. De schrijver van een artikel tegen Erim's plan betreffende de Franse juristen, Seluck, werd gear resteerd. evenals een andere bekende publicist en twee redacteuren van de twee meest linkse dagbladen. De 22-jarige student, die wordt be schuldigd van de moord op een bank bedlende, vecht al enige dagen voor de krijgsraad voor zijn leven, ge steund door een geduchte advocaat. Vandaag komt de zaak voor tegen de veelgelezen Seluck, die nog vorig jaar milde artikelen schreef over de meer voudige vliegtuigkaping door de Pales tijnse commando's, die naar steeds duidelijker wordt innige betrekkingen onderhouden-met de Turkse Tupama- ros, die zich het volksleger voor de bevrijding noemen. In deze sfeer valt nu de jongste en meest opzienbarende ontvoering. De stad is hermetisch afgegrendeld, doch EPHRAIM ELROM Nieuws uit Zeeland op pagina 2.4,5, 7 en 11 Binnen- en buitenland op pagina 3,9 en 15 Radio en tv op pagina 14 Sport pp pagina 10 en 11 tot een avondklok kwam het nog niet. Noch van de autoriteiten, noch van de ontvoerders kan in dit stadium meer enige lankmoedigheid worden ver wacht. Het is welhaast uitgesloten dat "net militaire commando zal ingaan op eventuele onderhandelingen over de ruil van de Israëliër tegen een aantal Turkse gevangenen, bijvoorbeeld de schilderachtige Gezmis. die de leider was bij de ontvoering van de vier Amerikanen en nu op zijn eigen pro ces wacht. De ontvoerders van hun kant hebben geen reden meer voor de opvallend grote beleefdheid die ze tot nu toe tegenover hun slachtoffers in acht namen en waar de sensatiekran ten zulke sappige stukken over schre ven dat het militaire commando al; het .ophemelen' van de kidnappingen j heeft verboden. Gezmis en de zijnen hebben het achteraf uitdrukkelijk be-; treurd dat zij hun Amerikanen hebben vrijgelaten zonder dat een losprijs was geïncasseerd. Twee parlemenltaire redacteuren van het dagblad De Tijd slapten gister morgen op informateur Steenkamp af om te pleiten de ernstige situatie in de dagbladpers in zijn informatiebesprekingen te betrekken. Toen drs Den Uyl bij de deur van de eerste kamer, waar de informateur zijn werkzaamheden verricht, afscheid nam van de heer Steenkamp. kwamen de heren Kerkvliet en Vermaas, getooid met sandwichborden. hun wensen bij de informateur kenbaar maken. Iets eerder slaagden zij erin drs Udinlc. die juist op weg was naar de tweede kamer, abonnee te maken van hun krant. Er is op het ogenblik een intensieve actie gaande bij De Tijd om door abonnees te winnen een onmiddellijke slui ting. van de krant te voorkomen. Al eerder was men er in geslaagd van ir Lardinois 20 abonnementen los te krijgen. Prof Steenkamp deelde mee al abonnee te zijn, Maar prof. Veringa tekende snel in (foto). .Ik heet Veringa. het adres zoekt u nog op', zei hij gehaast. Drs Den Uyl had zich op het standpunt gesteld dat een formateur of Informa teur benoemd had moeten worden die, het volledige vertrouwen geniet van de1 VVD en DS'70. De heer Steenkamp zou met zijn linkse image daarvoor volgens hem niet de aangewezen persoon zijn., Voorts heeft Den Uyl aan de koningin geadviseerd de informateur de op dracht te geven een onderzoek in te stellen naar de kans van een meerder heidskabinet bestaande uit de drie confessionele partijen en de VAD en DS'70. Prof. Steenkamp heeft echter de opdracht aanvaard zonder deze na dere aanduiding daarbij. ,Deze zeer voor de handliggende con clusie van mij na het kamerdebat wordt niet geheel door de heer Steen-1 kamp gedeeld', aldus drs Den Uyl. »Ik, Per 1 juni 6 en 6,9 pet meer De positie van de Israëlische consul- generaal, die voordat hij in diploma tieke dienst trad onder zijn oude naam Ilofstaedter, een rol heeft ge speeld bij (le opsporing en de ontvoe ring van Adolf Eichmann, later een zoon hij een vliegtuigongeval lieeft verloren en die nu verzeild is geraakt in liet liard tegen hard van een intern- Turkse machtsstrijd, is niet te benij den. Zowel bij extreem-rechts als liij extreem-links is hier de sympathie voor Israël gering. Niet uitgesloten is echter en misschien moeten wij hierop hopen dat liet, net als met de Britse ambassadeur in Montevideo, een slepende affaire wordt. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen zullen de rei- I zigerstarieven op 1 juli aanstaande opnieuw verhogen. Voor de enkele reizen moet dan gemiddeld 6 procent en voor de retours 6,9 procent meer worden betaald. De laatste verhoging, op 16 de cember 1970, lag ongeveer in dezell'de orde van grootte. ging 20, 40 of 60 cent. De trajectabon- nemènten en de algemene maandabon nementen gaan ongeveer 10 procent in de prijs omhoog! ,n algemeen mnd.- abonnement komt voor de tweede klasse van 125 op f 140 en voor de eerste van 185 op 205). De scholierenkaart wordt ruim Engeland en EEG ENOCH POWELL: PRIJS VAN TOETREDING TE HOOG' DEN HAAG (ANP) Het Britse con servatieve parlementslid Enoch Powell, bekend om zijn acties voor een .blank Engeland', heert voor liet Nederlandscli Genootschap voor Internationale Za ken in Den Haag gisteravond ver klaard, dat de meerderheid van de Britten tegen toetreding tot de EEG is, evenals een meerderheid van La bour in het parlement, terwijl slechts een minderheid van conservatieve par lementsleden de toetreding van Enge land onvoorwaardelijk steunt. Premier Heath zal het daarom moei lijk krijgen, want, aldus Powell, hij heeft toetreding afhankelijk gesteld van de goedkeuring door liet parlement. Powell verwacht dal de conservatie ven Heatli wel in meerderheid zullen steunen, maar een klein deel van hen zal tegenstemmen. Powell wees op de politieke tegenstellingen, zo juist nog gebleken tijdens de monetaire crisis, en zei dat Bonn altijd het streven naar hereniging boven liet streven naar politieke eenheid zou stellen. Dc prijs van toetreding is voor Engeland te hoog, zo meende hij. NS heeft niet om de nieuwe tariefs wijziging verzocht. Dat blijkt uit hot cbmimtniqué waarin de verhoging wordt aangekondigd en waarin staat dat ,de regering zich, in overleg met NS, heeft beraden over mogelijkheden om de toenemende verliezen die hij NS in de komende jaren worden voorzien, door tariefmaatregelen te beperken'. Over eventuele verdere tariefsverho gingen kunnen nu nog geen medede lingen worden gedaan. Men moet eerst de resultaten afwachten van de verhoging op 1 juni, die volgens een ruwe schatting voor de spoorwegen tot een meeropbrengst van ƒ20 mil joen netto zal leiden. NS durft zich nog niet te wagen aan een berekening van de vermindering van het aantal reizigers die het gevolg zal zijn van het duurder worden van de spoor kaartjes, aangezien men nog geen er varing heeft met tussentijdse prijsver hogingen en het effect daarvan op de reislust:. Op enkele reizen en retours gaan in juni voor de kortste afstanden 10 cenl meer kosten. Al naar gelang de af stand groter wordt bedraagt de verho- procent duurder, de vijfdaagse traject- kaart 10,6 procent en de zevendaagse: trajectkaart 9,8 procent. Niet duurder worden de dag en ver-| lengingskaarten, de 2-f-kaarten, hefi driedaags randstadabonnement, het achtdaagse algemene (,kris-kras'-)ab-j onnement, de verschillende vastrecht-j bewijzen (zoals de 65-f-kaart). de toe-| ristische kaarten (bijvoorbeeld de tle- nertoer) en de toeristische arrange-' menten. Ook de maxima blijven onge-j wijzigd: voor een enkele reis of re tour hoeft in de tweede klasse nooit meer te worden betaald dan ƒ20 enj in de eerste klasse nooit meer dan ƒ30. vind dat men aan het kamerdebat geen recht doet als men onder een meerder heidskabinet iets anders verstaat'. ,Het optreden van de heer Steenkamp is niet gelukkig. Hij heeft een linkse ima ge te recht of ten onrechte dat j laat ik in het midden. Het doet mij denken aan het optreden van dr De Gaay Fortman sr m 1965, toen even- eens een overwinning werd behaald door de PvdA. maar er een formatie poging werd gedaan zonder de PvdA'. Later verklaarde drs Den Uyl nog wat de heer Steenkamp betref; met de: PvdA de kous af is. Voor het geval er| echter nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, blijft de PvdA bereidt nieuwe afspraken te maken met an dere partijen. Zowel dr Veringa (kvp) als mr Bies-: heuvel (arp) verklaarden gisteren na! afloop van het beraad mee informa teur Steenkamp dat er op geen andere wijze een meerderheidskabinet kan worden gevormd dan door samenwer- j king van de drie confessionele partijen i met DS'70 en VVD. Wel verklaarde: minister Veringa de indruk te hebben I dat het moeilijk gaat worden. Hij had er bij de informateur sterk voor ge-1 pleit dat het programma dat prof. Steenkamp zelf had samengesteld, zou kunnen worden herkend in een even tueel nieuw regeringsprogram Mr Biesheuvel zag niet zozeer moeilijk- j heden rijzen tussen de VVD en de con- J fessionele partijen, maar wel tussen j (Zie slot pagina 9 kolom 2) Informateur prof. dr Steenkamp zal vandaag zijn verkenningen op partijpolitiek terrein afronden. Gisteren sprak hij met de fractie voorzitters van o.m. PvdA. KVP en ARP. Hier prof. SI eenkamp sa men met drs Den Uyl van de PvdA. ^uitlij i Jhr Beelaerts van Blokland nieuwe burgemeester van Amstelveen DEN HAAG (ANP) Bij kb is met! ingang van 1 juni 1971 benoemd tot burgemeester van de gemeente Am stelveen jhr drs P. A. Cl. Beelaerts van Blokland, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag van de gemeente Viarien. De heer Beelaerts van Blokland, d:e' 38 jaar is, is sinds 1 juni 1967 burge meester van Vianen. Hij is Neder lands hervormd en lid van de CHU. ZELZATE Minister J. de Saeger van openbare werken van België heeft! maandagmiddag met het doorknippen: van een in de kleuren van de Belgi-, sche vlag uitgevoerd lint dc tunnel onder het kanaal Terneuzen-Gent juist] ten zuiden van Zelzate officieel geo-j pend. Deze tunnel werd gebouwd in liet kader van de modernisering van het kanaal Terneuzen-Gent. De giste- ren geopende tunnel bestaal uit twee dubbele rijbanen, die in de toekomst' zullen worden opgenomen in de snel weg Antwerpen-Xnokke en ook in de autoweg Brussel-Calais. Het gesloten gedeelte is 4S5 meter lang. De ver keerscontrole wordt met behulp van lv-camera's luidspreker- en telefoonin stallaties uitgevoerd. Tijdens een receptie in het gemeente huis van Zelzate memoreerde burge meester Dansschutter van Zelzate de| moeilijkheden, die zich gedurende de bouw van de tunnel voor Zelzate] hebben voorgedaan. Als saillant voor beeld noemde hij de onteigening van; 602 woningen, eenzesde van de wo-j ningvoorraad in de gemeente Zelzate.] waardoor voor ongeveer 2200 perso nen huisvesting moest worden gescha pen. Voorts moest een bedrijf, dat j werk bood aan t weehonderd werlone- mers, worden gesloopt. De nieuwe tunnel ligt onder een sinds 1968 in gebruik zijnd gedeelte van het l kanaal Terneuzen-Gent. Ter hoogte' van Zelzate werd namelijk het kanaal verlegd. Hierdoor kon de bouw van] de timnel zelf op het droge geschie den. De oostelijke toerit kon echter pas worden aangelegd nadat het nieu- we kanaalgedeelte in gebruik was ge nomen. Het werk werd aanbesteed op 17 iinuari 1963. Het gemeentebestuur van Zelzate kreeg een pluim op del hoed. toen minister De Saeger er gewag van maakte, dat de vrijgeko-j men grond van het gedempte kanaal-j gedeelte vrijwel volledig werd benuti voor collectieve voorzieningen, onder! meer een recreatie- en sportpark Ingaand op een vraag van burgemees ter Dansschutter over de mogelijkhe den tot ontsluiting van de streek voor hel Waesland en Meetjesland door de aanleg van toevoerwegen, stelde mi nister De Saeger, dat hij de aanleg daarvan niet kon toezeggen: ,ln België zijn er momenteel zoveel grote wer ken in uitvoering, dat dc stecnslagpro-1 duktie van ons land maximaal wordt benut. Dit is de reden, dat we het volume aan werken niet kunnen uit breiden'. Een andere reden om de aanleg van de expresweg van Antwerpen naar Zelzate niet toe te zeggen was voor] De Saeger de omstandigheid.; dat er volgend jaar algemene verkie-i zingen worden gehouden: Jk wil hier: niet iets beloven, dat mijn opvolger] niet kan waarmaken'. Minister De Saeger toonde zich opti-j mistisch over de toekomst van de' Belgische kanaalzone. Hiermee ging hij in op de woorden van de burge-| meester van Zelzate, die had gesteld, dat de verbreding van het kanaal] Terneuzen-Gent het einde had bete kend van de structurele werkloosheid, die sinds de jaren dertig in Zelzate en omstreken had geheerst. Minister De Saeger maakte er overigens gewag van. dat de vestigingseisen met be trekking tot de vervuiling van het milieu in de toekomst strenger zullen zijn dan in het verleden het geval was. Bij de opening van de tunnel en de daarop volgende receptie gaven niet alleen vele Belgische, maar ook talrij-' ke Nederlandse vertegenwoordigers (met name van gemeentebesturen uit] de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone) actei de presence. ZEI.ZATE Minister J. ae Saeger stilde maandag met het doorknippen van een lint. de tunnel bij Zelzate offi cieel in gebruik. t Polo PZC ledacteuren van het dag blad De Tijd trokken za- terdag de straat op om abon- nees te werven; een pogir.g om te redden wat nog te r^"H redden is, want met hun krant gaat het niet goed. Da- dateert overigens niet van vandaag of gisteren, maar betreft een proces, da' al jaren aan de gang is. Nu is het in een acuut stadium gekomen, omdat de uitgevers de VNU niet langer meer bereid zijn grote bedragen op tafel te leggen voor de instandhou ding van het blad: het levert reeds vele jaren grote verliezen op. Nog eenmaal wordt nu een reddingsactie geprobeerd: .Wij gaan door met De Tijd', heeft de redactie laten weten. En ze heeft sympathiserenden om daadwerkelijke steun gevraagd. De ontwikkeling bij De Tijd is deel van ae politieke geschiedenis van Nederland en vormt er tevens een markante illustratie van. Het blad begon in 1846 als eerste boven-Moer- dijkse krant met een typische r k- signatuur. Als zodanig werd zij een belangrijk wapen in de emancipatie strijd van de Nederlandse katholieken: het vertolkte doelbewust en princi pieel wat de rooms-katholieken van Nederland op politiek en maatschap pelijk terrein dachten. Als zodanig had De Tijd een dubbele functie: in de eer ste plaats was zij krant voor de rooms- katholieken en fungeerde als commu nicatie-orgaan. dat aan de eigen groep voorlichting gaf, in het bijzonder aan de ontwikkelde katholieken. Daar naast gaf zij de me ning weer van de ze groep en polemi seerde in deze kwa liteit met andere opvattingen in Ne derland. In beide functies was zij te vergelijken met wat later De Stan daard voor de anti revolutionairen zou worden en Het Volk voor de socia listen. Deze kranten vervulden al dus een belangrijke rol, zowel in de politieke bewustwording van bepaal de groepen in de Nederlandse samen leving als in de nationaal-politieke dis cussie. Zij vormden naar een uit drukking van dr A. C. J. de Vrankrij- ker Jiet wervende woord'. Na de tweede wereldoorlog was het beeld veranderd. Het proces was begonnen, dat nu wordt aangeduid als de .deconfessionalisering': het los laten van de confessie, de belijdenis, als richtsnoer voor het politieke han delen. Aanvankelijk leek dit proces bij de katholieken minder duidelijk op gang te komen, het mandement van de bisschoppen in 1954 paste nog he lemaal in de negentiende eeuw: de katholiek moest aan het maatschappe lijk en politiek leven deelnemen bin nen de eigen katholieke organisaties. Dat is nu echter niet meer zo, een ver andering die ook gevolgen heeft ge had voor de katholieke pers. De eman cipatiestrijd is al vele jaren geleden beëindigd, terwijl steeds meer katho lieken het niet nodig vinden een krant van hun eigen signatuur te lezen. Sommige katholieke kranten .decon- fessionaliseerden' als gevolg daarvan eveneens: zij worden nu minder na drukkelijk als .katholiek' naar buiten gebracht. Ook De Tijd was in dit pro ces opgenomen. Tegen de achtergrond van deze ontwikkelingen is het nu wel eigenaardig te moeten vernemen van De Tijd-redacteuren, dat het voor hen gaat- om het voortbestaan van een landelijke katholieke krant. De laatste jaren echter droeg hun blad dit zegel slechts met mate: het woord .katho liek' is in de kop van de krant dan ook niet te vinden. De hier geschetste journalistieke deconfessionalisering is nog weer versneld, omdat het dagbladwezen in Nederland (maar niet alleen hier) in beweging is gekomen. Nieuwe evolu ties in de grafische industrie dwingen tot grote investeringen, de kostenstij gingen zijn hoog en de eisen, aan kwa liteitsvoorlichting gesteld, nemen toe. En dat valt nog v.eer samen met een ander verschijnsel, namelijk het te ruglopen van de advertentie-omzetten, mede een gevolg van de reclame in ra dio en tv. Zo is de crisis van De Tijd in meer dan één opzicht voor ons land typerend: zij past in het politieke beeld van Nederland en is als zodanig te vergelijken met het zetelverlies van de KVP bij de jongste verkiezingen, zij is bovendien karakteristiek voor de ontwikkelingen, die de dagbladen op dit ogenblik in het algemeen moeten opvangen. De wervingsactie, door de redactie van De Tijd ondernomen, is be grijpelijk en verdient van onze kant een journalistieke solidariteit. Het is echter de vraag of deze activiteiten van de redactie het getij kunnen ke ren. Het gaat 'nier om meer aan alleen maar een tijdelijke tegenstroom, het gaat namelijk om een afgaand getij, waartegen het moeilijk oproeien is. Een dergelijke stroom vraagt een sterke motor. En die komt er niet al leen met abonnee-werving CATANIA (RTR) Op de helling van de Etna wordt het dorp Sant'Alfio be dreigd door een stroom gloeiende lava uit de vulkaan. Gisteravond was de lava. die zich door de bedding van een droge rivier ongeveer 600 meter per etmaal verplaatst, nauwelijks tweedui zend meter van het centrum van de Maandagochtend was er even paniek in het dorp, toen het gerucht ging dat er nog een scheur in de kraterwand was gekomen. Dorpelingen pleitten bij hun pastoor voor het houden var. een processie met de reliquieén van de dorpsbeschermheilige. De pastoor be loofde het met de bisschop te zullen opnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1