Nieuwdorp sluit aan op Sloeweg, in Vlissingen zorgen over de verbinding Hulst moet in havenschap van Antwerpen L J Noodkreet Griekse gevangene kwam per fles bij verpleegster in Sluiskil de BILT MAGAZIJN ELOPAK NV GING IN VLAMMEN OP 2 HAVENSCHAP VLISSINGEN OVER ONTWERP-BASISWEG SLOE AANSLUITING VERGT 2,4 MILJOEN... DR KRUISINGA OPENT NIEUWE JEUGDKLINIEK IN HALSTEREN Leeuwse ALMANAK Brand Drie Fransen gewond bij autobotsing NU 00K VERLICHTING Twee werknemers Van Oord met vlet vermist PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 14 MEI 1971 (ADVERTENTIE) MIDDELBURG Terwijl Nieuwdorp ten zuidwesten van de kern een ongelijkvloerse aan sluiting krijgt met de nieuwe rondweg om het Sloegebied, zal het tracé van die basisweg voor Vlissingen tijdelijk een slechte re verbinding met het industrie gebied Vlissingen-Oost beteke nen. Dat werd donderdagmor gen duidelijk in de bovenzaal van de statenzaal in Middelburg tijdens de tweede openbare ver gadering van de raad van be stuur van het havenschap Vlis singen. De raad van bestuur stemde daar in met liet ontwerp voor die basisweg. Daarbij deed voorzitter mr J. van Aartsen commissaris der koningin de mededeling, dat het toch de bedoeling is een aansluitpunt te ma ken voor Nieuwdorp, ten zuidwesten van het dorp: de beste plaats om tegelijkertijd 6 ck het industrieterrein te ontsluiten. De kosten van die aan sluiting worden geraamd op ƒ2,4 mil joen, die op voorstel van mr Van Aartsen gelijk over provincie en ha venschap verdeeld zullen worden. De commissaris wees erop, dat er ten aanzien van een aansluiting van Nieuwdorp op de .stamweg* door het Sloe twee mogelijkheden waren, ten zuidwesten en ten westen van het dorp. Maar nadere studie heeft uitge- Examens aan rijks ped. academie MIDDELBURG Bij het aan de pedagogische academie rijksopleiding voor onderwijzer te Middelburg ge houden examen voor de akte onvolle dig bevoegd onderwijzer(es) slaagden: Marian de Bruijne, Baarland; Gerda Lute, Vlissingen: Els Marinissen. Mid delburg; Rian Risseeuw, Oostburg; An ne Marie Somers, Kloosterzande; Ed dy de Smit, Oostburg; Anneke Ocht- man, Zierikzee; Paul Bezuyen, Zierik- zee; Mare Groosman, IJzendijke; Wim v. d. Hemel Sas van Gent; Rudi Janse, Vlissingen; Harm Tom v. d. Linde, Heinkenszand: Paul Scherbeijn, Hoofdplaat; Willy Spinnewijn, Hoofd plaat; Ria Basting, Zuidzande; Lian Moens, Sluiskil; Leny Roelse, Vlissin gen; Truus Step. Middelburg; Lia Wes terweel e. 's-Heerenhoek en Piet Wiers- ma, Middelburg. Er werden geen kandidaten afgewe zen. Het examen is hiermede beëin digd. HALSTEREN Dr R. J. H. Kruisin- ga, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, opent donderdag 3 juni officieel de nieuwe jeugdafde ling van het psychotherapeutisch cen trum jDe Viersprong' in Halsteren. De aparte .jeugdafdeling, die sinds okto ber 1970 werkt, is bestemd voor jon geren van 13 tot 19 jaar. Het bijzon dere karakter van de groepsbehande ling en cle structuur van het therapeu tische milieu kunnen in deze nieuwe jeugdafdeling tot hun recht komen. De openingsplechtigheden beginnen om twee uur. Vier juni wordt in de nieuwe afdeling een studiedat. over de plaats en de functie van de staf in een psychotherapeutische kliniek voor jeugdigen. Vijf juni houdt het cen trum een open dag voor alle belang stellenden tussen 1 en 3 uur. De Lange Jan heeft de Middel burgers weer eens mooi te gra zen genomen. Iedereen was het al bijna vergeten dat de Middel burgers sinds -mensenheugenis (en dat is een tijd) gebukt gaan onder de bijnaam .maneblus sers.' Deze week kwam de zaak weer eens in de actualiteit doordat omwonenden in paniek de brandweer belden met de melding, dat het zo rookte bij de Lange Jan.' Lange tijd gele den was het het schijnsel van de maan op de toren dat de brandweer in staat van paraat heid bracht. Maar natuurlijk kun je niet al- lijd met hetzelde aankomen. Vandaar dat het deze keer mist flarden waren die brandblus- send Middelburg in actie brach ten. In Vlissingen zullen ze er wel weer hard om gelachten heb ben. Net als vroeger toen in een lied de spot werd gedreven met deze pijnlijke gebeurtenis uit het Middelburgse verleden. Dat lied moest zo hard en zo vals mogelijk worden gezongen, een toonzetting, die de Vlïssingers in het algemeen goed ligt. Vooral als het bedoeld is om de Middelburgers eens lekker op de kast te jagen. Want dat on derlinge gehakketak is er altijd al geweest en zal er ook altijd wel blijven. De dubbelstadsgedachte ten spijt. wezen, dat de westelijke oplossing alleen van plaatselijk belang zou kun nen zijn en niet bruikbaar zou zijn om 'iet industriegebied te ontsluiten. De hid van de rijkswaterstaat in Zee land ir J. Zuurdeeg attendeerde erop, dat de provinciale Sloeweg bij de aansluiting over een viaduct zal wor den gevoerd en dat de andere weg onderdoor zal lopen, maar dat het mogelijk is van beide enkelbaanswe- gen dubbelbaans te maken. Nieuwdorp blij Burgemeester G. H. E. M van Waes van Borsele toonde zich verheugd met deze oplossing. Als er geen aanslui ting zou zijn gekomen, zou dat voor Nieuwdorp een grote omweg hebben BURGEMEESTER MOLTHOFF: .WEINIG VERSCHIL TUSSEN LAND VAN W4ES EN HULST' HULST Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst vindt het bijzonder noodzakelijk dat de gemeente Hulst te zijner tijd opgenomen wordt in het Belgi sche havenschap Antwerpen (in oprichting). ,Nu er sprake is om een havenschap op de linker BURGEMEESTER MOLTHOFF Schelde-oever in België op te richten, is er alle reden om te bekijken op welke wijze Hulst er het beste bij betrokken kan worden', verklaarde de heer Molthoff donderdagmiddag in Hulst. Hij benadrukte dat zijn mening nog een persoonlijke is: ,Ik heb er niet met het gemeen tebestuur over kunnen spreken'. Zoals gemeld, wordt momenteel op de partementaal niveau in Brussel de op richting van een havenschap voor het beheer van het toekomstige zeehaven- Industrieterrein op de linker Schelde- oever (uiteindelijk 7000 hectares) bij Antwerpen druk bestudeerd. Een der gelijk samenwerkingsorgaan van de staat, de provincies en gemeenten zou dan de oplossing zijn om dc nogal erg gevoelige problemen tussen Oost- Vlaanderen en Antwerpen wat te ver mijden. In België wordt gedacht aan eenzelfde liavcn.scliap-cónstructië zoals die in Nederland voor Vlissingen, Ter- neuzen en Delfzijl is toegepast. Als gevolg van het Nederlandse voor beeld, zullen in het havenschap Ant werpen io zitting moeten hebben de Belgische staat, de provincies Oost- Vlaanderen en Antwerpen, de stad Ant werpen en de meest betrokken ge meenten in het Land van Waes. Burgemeester Molthoff van Hulst is van mening dat er bij de plannen voor industrialisatie van de linker Schelde- oever duidelijk gestreefd moet worden naar een internationale aanpak. .Er is dan maar weinig verschil tussen de Belgische gemeenten in het Waesland en Hulst', aldus de heer Molthoff. .daarom zullen wij er met onder meer het gemeentebestuur van Antwerpen over moeten praten'. De burgemeester van Hust benadrukt dat het beleid dat een dergelijk havenschap zal gaan voe ren ongetwijfeld van invloed zal zijn op het woon- en leefklimaat van gemeente Hulst. Op welke wijze Hulst precies bij dat havenschap betrokken moet worden, kan de heer Molthoff nog niet zeggen. .Er moet eerst eens geïnformeerd wor den op welke wijze dat havenschap op gezet zal worden'. Burgemeester Molt hoff vertelde dat er bij een vorig con tact met schepen Leon Delwaide van Antwerpen de belofte gedaan is om te bestuderen op welke wijze er tussen Hulst en Antwerpen samengewerkt kan worden. De Relnaeristad wil op korte termijn de Belgische buurlgemeenten uitnodi gen voor een bezoek aan de gemeente, Daarbij zal ook Antwerpen zijn. De beer Molthoff verwacht dat er dan ook met de nieuwe schepen voor planolo gie, Cools, over de havenschapplannen en de Hulster wensen gesproken zal worden. GOES Donderdagmiddag om half vier zijn op de verbindingsweg van de oude rijksweg en de Nieuwedijk nabij de afslag naar IVolphaartsdijk drie Fransen gewond geraakt. Het ongeluk ontstond toen een personenauto be stuurd door R. R. uit Marcbennc au Pont, geen voorrang verleende aan een vrachtauto, die over dc verbin dingsweg reed en bestuurd werd door J. J. uit Ritthem. Bi,j de botsing werden de bestuurder van de Franse auto alsmede twee inzittenden ge wond. Zij werden overgebracht naar een ziekenhuis in Goes. Dc geheel vernielde auto moest worden wegge sleept. betekend om de Sloeweg te kunnen i bereiken. Er was bij de bevolking enige ongerustheid over. Ik ben blij met de oplossing, die nu gekozen is! en die ook het industrieterrein kan ontsluiten. Het sluit helemaal aan op onze wensen.' Mr Van Aartsen beaam de, dat Nieuwdorp content kan zijn met deze aansluiting. .Een andere plaats zou goedkoper zijn geweest', zei hij nog. Weg Vlissingen Wat zorgelijke geluiden kwamen van dc Vlissingse vertegenwoordiger in de raad van bestuur, de heer I .Filius. Hij vroeg het dagelijks bestuur van het havenschap bij het adviseren van het provinciaal bestuur over de nieu we weg niet name toch ook de aan dacht te vestigen op dc verbinding met Missingen, omdat die ongunstiger wordt dan op dit moment. Hij attendeerde op de plannen ten noordwesten van Scheldepoort voor een aansluiting op de weg via de Kruk weg uit de richting Middelburg en zei: .Wat zal er gebeuren met een aftakking naar Vlissingen? Vlissingen is de eerste plaats die belang heeft bij een goede verbinding met het indus triegebied. Wat wil men doen vanaf deze aansluiting in de richting van de nieuwe toekomstige brug over het kanaal in Vlissingen? Ik wil een ande re gemeente geen nadeel berokkenen, maar ik wil toch graag de grootste aandacht vragen voor de wegenstruc tuur naar Vlissingen. Als we vanaf het marineterrein naar de Krukweg moe ten, wordt de situatie wel moeilijk'. kwestie van de Vlissingse verbinding, aan de orde te stellen, waarna op een! vraag uit de vergadering nog werd' meegedeeld, dat het havenschap voor haar aandeel in de aanleg van de nieuwe rondweg in het Sloegebied een bedrag van 10 miljoen heeft gereser veerd. Vele belangstellenden waren naar de Mr Haarmanweg in Temeuzen geko men, waar zij van flinke afstand de brand gadesloegen. (Foto PZC) BEHANG- EN VERFSPECIAALZAAK SC*** noordweg 3 - middelburg Munitiedepot Voorzitter Van Aartsen gaf hem toe, dat de beste oplossing zou zijn: de weg in één lijn doortrekken richting Missingen. Maar hij wees erop, dat er nog geen zekerheid is over het weste lijke deel van het tracé in verband met de aanwezigheid van het munitie depot van het ministerie van defensie. J»e verbinding naar Vlissingen zal de volle aandacht moeten hebben en die ook krijgen', zo zei hij. ,De tijdelijke oplossing loopt via dc Krukweg maar er is overleg over deze zaak, er zal ook een oplossing moeten komen voor een verbinding naar de nieuwe bx-ug'. Ir Zuurdeeg wees er nog op, dat 1974 mét de Sloeweg ook de weg v Middelburg naar de Scheldepoort klaar zal zijn. ,Bij het kruispunt van die weg met rijksweg 58 komt er dan een alzijdige aansluiting, uit Vlissin gen kan men dan ook die route nemen'. Burgemeester drs D. Roemers van Vlissingen: .Jawel, maar de slot som is dat de verbinding van Vlissin gen naar het industriegebied verslech terd. U weet zelf ook, dat niets zo lang duurt als een tijdelijke oplossing. Via rijksweg 58 heeft men wel een betere route dan via de Krukweg, maar het blijft een omweg'. Mr Van Aartsen zegde toe in het advies aan het provinciaal bestuur de RILLAN D-BATH Twee werknemers van de NV Jac. G. van Oord zijn don derdag geruime tijd vermist geweest toen de peilvlet, waarop zij zich be vonden door de stroom werd meege voerd. De rijkspolitie te water werd ingezet bij het zoeken naar de beide vermiste opvarenden II. L. (27) en C. A. (20), beiden uil Rilland-Bath. Er werd zelfs nog een rubberboot overboord gezet om dc kreken af te zoeken. Bij nader onderzoek is geble ken dat de vlet, die door een boot van waterstaat naar liet sluitgat van Ossendrcclit bij dc werken rond dc Sciiclde-Rijnverbinding was gesleept, afdreef toen de boot van waterstaat had losgegooid. Men slaagde er niet in tegen de stroom op te roeien. De mannen belandden met dc vlet bij de Prosperpolder bij het Verdronken! land van Saeftinge op Belgisch grond-' gebied, waar zij aan wal gingen. Vani daaruit belden zij hun bedrijf op, dat! ze in veiligheid waren. Slot van pagina 1 19.32; de Sluiskilse brandweer (die op het punt stond te gaan oefenen) zet een wagen in. Watervoorziening Aanvankelijk had de brandweer nogal wat moeite met de watervoorziening. Volgens brandweercommandant A. L. de Vin van Temeuzen was de toevoer eigenlijk te gering om op drie ver schillende plaatsen opererende wagens te bevoorraden. Als wij vanaf het begin voldoende water gehad zouden hebben hadden we wellicht nog meer kunnen redden', oordeelde hij. Pas om ongeveer acht uur zette de waterleiding extra druk op de in ge bruik zijnde vier brandkranen. Op dat moment konden de twee waterkanon nen en de 18 tot 20 gewone brand spuiten met het meeste effect op de vuurzee worden gericht. In de loop van de avond kregen de korpsen van Temeuzen. Zaamslag Sluiskil nog steun van een wagen van de Philips-bedrijfsbrandweer en van de materiaalwagen van Dow Chemical in Temeuzen. De eigen brandweer had niets meer uit: kunnen richten tegen de vlammen, die zo snel om zich heer. grepen dat men het materiaal niet meer kon bereiken. De gezamenlijke inspanning van de zes brandweerwa gens had wel tot gevolg dat het om negen uur al praktisch zeker was dat de produktiehal en het kantoorge bouw gespaard zouden kunnen wor den. En dat hielp meteen de geruch ten de wereld uit als zou een gedeelte van het personeel tijdelijk overge plaatst worden naar zusterbedrijven van Elopak in Noorwegen, Zweden of Finland. Deze maatregel had men moeten nemen omdat anders de lever ingen van kartons aan melkfabrieken ernstig in gevaar zou zijn gekomen. Zoals bekend zijn deze kartons het! belangrijkste eindprodukt van de Ter- neuzense vestiging van het van oor sprong Noorse bedrijf Elopak. In de; produktie en in het magazijn werken! op het ogenblik 72 mensen, kantoor personeel plus de staf bestaat uit totaal 15 mensen. Het ziet er niet naar uit dat ze werkeloos zullen wor den. Volgens vertegenwoordigers van de staf zal iedereen zo snel mogelijk worden ingezet bij herstel- en oprui mingswerkzaamheden. Rook Vooral in het eerste uur van de brand trad een enorme rookontwikkeling op die veroorzaakt werd door de schuim- plastic-platen op bet dak van de loods, die pas in december in gebruik is genomen (en ook tijdens de bouw al eens in brand heeft gestaan). Dc enor me rookzuilen trokken al zeer spoedig een groot aantal mensen naar het toneel van de brand. Om acht uur stonden er zeker 500 .toeschouwers' jrtie overal vandaan toestroomden om 'maar niets van het schouwspel te missen. En die drukte duurde voort tot laat, in de avond toen de brandweer inclusief het Temeuzense jeugdkorps ,UW BRIEF BRACHT LICHT IN MIJN CEL' SCHREEF GRIEKSE ADVOCAAT OP EEN STUKJE CLOSETPAPIER ACTIE INTERNATIONAL AMNESTY HAD ONVERWACHT SUCCES SLUISKIL ,Uw brief bracht licht in de cel van mijn gevangenis', schreef de 39-ja- rige Griekse advocaat Stillios Nestor op een stukje wc- papier dat deze week door de post werd afgegeven voor Marianne van Zwaai uit Kloosterzande. Marianne verpleegster aan het St-Eli- sabethziekenhuis te Sluiskil reageerde vorig jaar op de actie van International Am nesty die ter gelegenheid van de viering van onze bevrijding kaarten verkocht bestemd voor politieke gevangenen met de verzekering: ,Wij zul len u niet vergeten!' De aan Marianne geadresseerde brief was .ergens' in Griekenland gepost door een onbekende die vermoedelijk een fles uit het water had opgevist met een levensteken van Nestor. Dc brief, afkomstig van het voor Athene gelegen en door zijn fraaie stranden door talloze toeristen ge frequenteerde eilandje Aegina, was gedateerd .maart 71'. Nestor schrijft: Beste Marianne. Er was eens een kleine jongen, die woonde in een stad nabij de zee. Hij hield ervan gedurende uren langs de branding te lopen en naar de schepen te kijken die binnen kwamen en de haven verlieten. Gewoonlijk scheurde hij bladzijden uit zijn schoolschriften en vouwde daarvan papieren bootjes en wierp ze in de zee in de hoop dat ze eens zouden terugkeren met een bood schap van een vriend ver weg. De jaren gingen snel voorbij. De jongeman groeide op en werd ad vocaat, Hij was erg gelukkig met zijn studie en probeerde constant de waarheid te zoeken. Op een dag werd hij wakker en ontdekte dat zijn huis omsingeld was door tanks en pantserwagens. Een in khaki geklede officier zei hem. dat het geen zin had langer tegen hen te strijden en dat hij die waarheid nu maar eens moest in zien. De advocaat zei neen en be sloot de strijd voort te zetten. Hij werd gearresteerd en in de gevangenis geworpen. Hij was volle dig vergeten dat de kleine papieren bootjes uit zijn jeugd nog beston den, toen op dat ogenblik een van hen terugkwam mei, een boodschap van een jong meisje uit Neder land. .Wij zullen u niet verge ten.' Dat is de reden waarom uw brief licht bracht in de cel van nijn gevangenis. Het brengt mij de echo van onze stem, afkomstig van de goedwillende volken uit Europa. Omdat onze strijd niet .alleen gericht is op de bevrijding van ons land van de tirannie, maar er ook op gericht Is de nieuwe generatie het recht te geven een vrij leven te leiden in een beter gelukkiger wereld. Ik werp deze brief in de zee van het onbekende, in de hoop dat het zijn weg u zal weten te vinden. Met mijn beste wensen voor u cn uw vrienden, met vriendelijke groeten. Stilios Nestor PS Brieven uit het buitenland worden niet afgegeven aan politie ke gevangenen. Maar het zal me op de een of andere manier geluk ken om er toch achter te komen dat u hem ontvangen hebt alvo rens de brief wordt vernietigd. Over zee Volgens International Amnesty is de brief vrijwel zeker over zee naa.r het vasteland van Grieken land gedreven. .De Aeginagevange- nis is zeer primitief en bestaat uit enkele barakken die even buiten het grootste dorp van het eiland aan de weg zijn opgericht. De gevangenen krijgen soms de gele genheid onder strenge bewaking het strand te betreden, zodat we vermoeden dat Nestor de brief in een coca cola-fles in het water heeft gegooid en het later is aange spoeld op het vasteland, in de buurt van de hoofdstad', aldus een woordvoerster van International Amenesty. Stilios Nestor was voor zijn arres tatie als hoogleraar in de rechts wetenschappen verbonden aan de universiteit van Thessaloniki, waar ook zijn vrouw als docente werk zaam was. In de lente van '68 werd hij zoals hij ook in de 'orief schrijft van zijn bed ge licht. Hij werd van hoogverraad beticht en na langdurige martelin gen in november van datzelfde jaar voor een krijgsraad geleid. De aanklacht luidde: schuldig aan sub versieve acties door middel van het drukken en verspreiden van opruiende geschriften en het uitge ven van kranten die verbonden zijn met het democratische ver weer. Op 6 november 1968 werd hij veroordeeld tot zestien jaar gevangenisstraf, waarna Nestor werd overgebracht naar Aegina. Volgens een voorzichtige schatting zitten een kleine 500 politieke ge vangenen hun straf uit in een acht tal Griekse gevangenissen. Boven dien worden er nog ruim 100 vast gehouden zonder uitzicht op een proces, terwijl een kleine twee honderd zich in voorarrest bevin den. Nestor behoort tot de catego rie .zware gevangenen', zodat zijn hoop op gratie nihil Is. Dc .echo op zijn stem' uit het verre Neder land is dan ook meer dan een levensteken. al met het nablussen was begon nen. Dat had wel tot gevolg dat ook de politie, die zeer snel ter plaats was. een bijzonder drukke avond had. Onder leiding van korpschef Hubregt- sen was men een hele avond druk doende het verkeer over de Ir Haar manweg in goede banen te leiden en om al te opdringerige voorbijgangers op een flinke afstand van de vlam- menhaard te houden. Dit temeer om dat zich in de loods nog enkele gasci linders bevonden, waardoor er ont ploffingsgevaar bestond. Voor deze dreiging zorgde ook nog enige tijd de voorraad inkt, die bij de papierver werking van groot belang is, maar deze gevaarlijke vloeistof wist men al vrij snel in veiligheid te brengen. Brandweerdeskundigen beschouwden de redding van de produktiehal en het kantoor als een unieke prestatie van de vrijwilligerskorpsen. Lof Zowel de Terneuzense commandant, de heer De Vin. als de Dow-brand- weercommandant A. J. Vesseur lieten zich in lovende bewoordingen uit over het werk van de ruim 70 brandweer lieden. Burgemeester J. C, Aschoff van Temeuzen, die samen met enkele col lega-wethouders een kijkje kwam ne men sloot zich daarbij aan: .Deze mannen hebben er alles aan gedaan.' De directeur van het Terneuzense be drijf. de heer S. Engen wilde gistera vond nog geen commentaar geven op het gebeurde. Het is dan ook nog niet helemaal duidelijk hoe het er met de verzekering voorstaat en hoe of wan neer men de herbouw van het verniel de magazijn zal aanvangen. Volgens korpschef Hubregtsen zal men zo spoedig mogelijk het onderzoek naar de oorzaak van de brand ter hand nemen. Het is in ieder geval wel zeker dat de Noorse firma boven de 22 miljoen dio al geïnvesteerd zijn. nog eens ecu groot bedrag in de Terneuzense Elo- pak-vestiging zal moeten stoppen, wil men tenminste op dezelfde voet ver dergaan. Men verwacht dat liet nablussingswerk nog tot vanmiddag twaalf uur zal du ren. ADVERTENTIE) VERWACHT. ZONNIG Droog cn overwegend zonnig weer. Matige, aan de kust af cn toe krachti ge wind tussen noord en oost. Maxi mumtemperaturen aan zee ongeveer 17 graden, maar in liet binnenland omstreeks 22 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag. Plaatselijk regen of onweer en over gang naar koeler weer. ZON EN MAAN 15 mei Zon op 04.47 onder 20.26 Maan op 00.56 onder 08.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2