Zes ministers afgetreden CRISIS IN REGERING EGYPTE Pyromaan in Alkmaar gepakt Magazijn van Elopak Terneuzen volledig Nederland NV te in de as gelegd Westduitse minister Möller trad at: Schiller leidt nu superministerie' NIXON DREIGT MET VETO India naast maatschappijen Vandaag in de krant... GEHEIM PLAN OM ST0CKH0LMSE BOMEN TE VELLEN PR0DUKT1EHAL EN KANTOOR BEHOUDEN M. en democratie 214e jaargang - no. 112 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN racll* NV «ah. M Bur. Vil»., Wall iarlkzaa. rad. tal. i. 0119B-48S, adv. 521 3) .'ooilbur», lal. 2395 Ttrnjuian. Ni Mluilal 4 °i> Uw. Giro 159300, Provincial* Zaauvria Vrijdag 14 mei 1971 Noodkreet uit Griekenland Pagina 2 Bij aanvaarding van arnendement-Mansfield WASHINGTON (RTR) President Nixon zal van zijn recht van veto gebruik maken, als het congres een voorstel aanvaardt om de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Eu ropa te verminderen. Dit heeft de leider van de republikeinse fractie in de senaat, Hugh Scott, donderdag verklaard. Hij zei contact met het Witte Huis te hebben gehad. Volgende week woensdag gaat de se naat stemmen over een voorstel van de democratische fractieleider Mike Mansfield om tegen het einde van dit jaar het Amerikaanse troepencontin gent in Europa va» 300.000 man tot de helft te verminderen. Mansfields voorste] is een amendement op eeni ontwerp tot verlenging van de wet opi de dienstplicht met twee jaar. Senator Scott gaf te kennen, dat het Witte Huis het waarschijnlijk acht,! dat er althans in de senaat voldoende i steun voor het voorstel van Mansfield te vinden is. volgens hem zou het amendement ,zeer slecht nieuws voor de bondgenoten van de VS zijn.' Jongeman ernstig verbrand bij vullen bromfiets-tank HOENSBROEK (GPD) De 24-jarï- ge bouwvakker K. uit Hocnsbroek heeft in de nacht van woensdag op donderdag ernstige brandwonden op gelopen, toen hij zijn bromfiets uit een blik benzine wilde bijvullen. Door onverklaarbare oorzaak heeft de kle ding van de jongeman vlam gevat. De zwaargewonde jongen werd naar een dokter gebracht, die hem linea recta naar het ziekenhuis in Heerlen doorstuurde. Het slachtoffer, dat in een zuurstoftent ligt, kon door de politie nog niet over de ware toe dracht van het ongeluk gehoord wor den. CAIRO AFP-RTR) Zes leden van het Egyptische kabinet zijn donderdag afgetreden. Radio Cairo meldde, dat de volgende minis ters hun ontslag hebben ingediend: generaal Mohammed Fawzi, oorlog, Sami Sjaraf, presidentiële zaken, Helmi El Said, energie, Saad Zayed, volkshuisvesting, Mohammed Fajek, voorlichting en Sjarawi Mohammed Goema, vice-premier en minister van binnen landse zaken. Voor Goema is al een opvolger be noemd. Hij is de gouverneur van Alexandrië, Madoeh Salem. Van Goe ma was bekend dat hij aan de kant stond van de onlangs ontslagen vice- president Aly Sabry. Deze was het niet eens met de politiek van Sadat inzake Israël en diens vorming van een fedratie met Syrië en Libië. Radio-Cairo, die het aftreden van de ministers bekendmaakte, noemde daarvoor geen reden. Het was echter algemeen bekend dat sinds het ont slag van Aly Sabry hevige spanningen in het kabinet heersten. Ook in het bestuur van de Arabische socialistische unie, de enige politieke partij in Eygpte, zijn verschuivingen opgetreden. Abdel Mohsen Abdoel Noer, secretaris-generaal van de par tij. Labib Sjoekeir, voorzitter van de nationale vergadering en Diaddin Da- oed, lid van het partijbestuur, legden donderdag hun functies neer. Een van de opmerkelijkste feiten is het ver trek van generaal Fawzi als minister van oorlog. In 1967 werd deze veteraan uit de Palestijnse veldtocht van 1943 aangewezen om de na de nederlaag] tegen Israel gedemoraliseerde strijd krachten te reorganiseren. In juni, r 1970 verklaarde Fawzi, die sinds 1968 minister van oorlog werd, dat hij nu een nieuw leger had gecreeerd, dat in i staat zou zijn Israël te verslaan. President Sasat gelastte donderdaga- vond een onmiddellijke beëindiging van inbreuk op de burgerlijke vrijhe den makende activiteiten der politie. Er zal een commissie worden ge vormd die een onderzoek moet instel len naar gevallen waarin deze vrijhe den zijn gesxhonden. President Sadat zal vandaag 16.30 Ned. tijd) een boodschap tot het volk richten, zo is officieel meegedeeld. De vakvereniging van machineper soneel in de wegenbouw ,Het zwarte korps' en de drie bouwbonden hebben besloten, donderdag het werk aan de! nieuwe vierbaansweg Tilburg-Breda j voor onbepaalde tijd stil te leggen. BREMEN: Inwoners van het Noordduitse dorpje Luttum kij ken naar een vernield woonhuis en een ernstig beschadigde boer derij. nadat hier een Nederland se Northrop straaljager van de vliegbasis Twente is neergeko men. De vlieger, luitenant-kolo nel Vogelaar, kwam hierbij om het leven. De Duitse politie schat de schade aan gebouwen op on geveer 150.000 gulden. NEW DELHT (AP) De Indiase regering heel'l donderdag de 42 bui tenlandse en 64 Indiase algemene ver- zekeringsmaatschappeijen genationali seerd. GROTE VERRASSING IN BONN Verdachte bekende 16 brandstichtingen ALKMAAR (ANP) De Alkmaarse bevolking kan opgelucht adem halen: de politie heeft de gevaarlijke pyromaan gearresteerd. Het i is de 29-jarige H. K. zonder vaste woon- of verblijfplaats. Pas nadat de brandstichter urenlang door rechercheurs op hel i Alkmaarse hoofdbureau was ondervraagd, viel hij door de mand. Hij bekende in totaal 16 branden. De man, die volgens de politie een' Volgens hoofdinspecteur J. Volwerk normale indruk maakte, zal vermoede- van de Alkmaarse politie was de lijk maandag aanstaande worden j brandstichter na zijn bekentenis zicht- voorgeleid aan de officier van justitie, baar opgelucht. Niet alleen gaf hij toe in Alkmaar, mr A. Josephus Jitla. woensdagavond- en nacht tot vijfmaal K. is donderdagmorgen omstreeks ne toe brand te hebben gesticht, hij be- gen uur aangehouden. Kort daarvoor; kende ook de dader te zijn geweest hadden burgers een slapende man op van de nog onopgeloste branden in (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister van financiën Alex Möller is gisteren afgetreden. Minister van economische zaken Karl Schil ler heeft thans ook het departement van financiën in handen. Bondskanselier Brandt heeft verklaard dat het goed en nood zakelijk is voor de regering in Bonn beide departementen in één hand te hebben. Het aftreden van minister Möller was een complete verrassing. Weliswaar was reeds geruime tijd bekend dal Möller en Schiller vrij slecht met elkaar overw eg konden, niettemin was de voormalige directeur-generaal een verzekeringsbedrijf als minister van financiën een van de sterke man nen in het kabinet-Brandt. Nu is mee gedeeld dat Möller de laatste weken reeds grote moeilijkheden heeft gehad met de andere departementen, aange zien men vanwege de monetaire moei lijkheden voor de taak staat tot een herverdeling van het budget te ko- j men. minister, in een brief die hij eergiste ren de hondskanselier schreef, de gro te inspanningen genoemd om in menwerking met de departementen te komen lot een begroting voor 1972 die past in de gespannen conjuncturele situatie. Die inspanningen zouden ook lichamelijk te zwaar zijn geworden. van Alex Möller. Ais minister van financiën heeft hij de moeilijke taak gehad de geldmiddelen voor het ambi tieuze hervormingsplan van de rege ling-Brandt. te verdelen. Bekend is dat het herhaaldelijk tot grote spanningen! is gekomen met andere leden van her; kabinet. De sr*el opgewonden Möller1 raakte in lastig pakket toen al -kort na het aan de macht komen van dei SPD-FDP-coalitie bleek dat voor de hervormingen meer geld werd ver-I langd dan voorhanden was. De spanningen zijn snel toegenomen' nu de monetaire crisis ook van de regering in Bonn de uiterste zuinig heid vergt. Daarbij komt dat minister Möller tot dusver te weinig tijd heeft; rein grotere rechtvaardigheid gaan heersen. Minister Schiller, even gevoelig voor kritiek als Möller en vaak ook uiterst ongemakkelijk in de samenwerking met andere bewindslieden, krijgt nu de zware taak het stabiliseringspro gram te beheren, hetgeen volgens des kundigen onvermijdelijk inhoudt dat bondskanselier Brandt persoonlijk ook hier in de naaste toekomst een grotere rol zal gaan spelen dan tot dusver al het geval was. Als leider van een superministerie van het nu gevormde type was in de speculatieve commentaren herhaaldelijk de naam genoemd van de als manager hoog aangeslagen Helmut Schmidt defer, sie). Van de zijde der oppositie is gehad voor het grote werk dat hem nogal eens gehoord dat deze post bij de hervormingen was toebedacht: bt temd is voor Strauss, als CDU en een ingrijpende reorganisatie van het] CSU erin mochten slagen het rege- belastingstelsel, waardoor op dit ter- ringsheft weer in handen te krijgen Superministerie een bank aan de vest (de oude stads wal van Alkmaar) vlak bij het gedeeltelijk door brand verwoeste confectieatelïer aangetroffen. Een passerende burgerchauffeur van de politie werd gewaarschuwd, die on- middellijk het hoofdbureau inlichtte. De man kon, zonder dat hij zich verzette, werden meegenomen. De brandstichter heeft in de nacht van woensdag op donderdag niet on gezien zijn gang kunnen gaan. Toen' hij namelijk omstreeks drie uur bij V en D naar binnen wilde klimmen, werd hij ontdekt door een voorbijgan ger, die hem op dat moment hangend aan een uitstekende gevel toeriep: ,Wat moet dat daar?' Ver dachte was daarna gevlucht. Dit voor val werd hem donderdag evenwel noodlottig, want toen hij na ettelijke uren ondervraging nog niets wilde loslaten over de brandstichtingen,1 werd hij geconfronteerd met de voor bijganger,die zijn nachtelijke klimpar tij had gezien. Deze herkende de man onmiddellijk. Kort daarna volgde een volledige bekentenis van K. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,5,7,9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 15. Sport op de pagina's 16 en 17. Televsie op pagina 23. Financieel nieuws op pagi na 25. Alkmaar vorig jaar. Hij gaf toe in de nacht van 27 op 28 mei vorig jaar 4 Zie slot pag. 3 kol. 4) Het onverwachte aftreden van Alex Möller. heeft bondskanselier Brandt de kans gegeven de verantwoordelijk heid voor de conjunctuurpolitiek in handen van ëen enkele bewindsman te leggen: prof. Karl Schiller. Als minis ter van economische zaken en finan ciën zou Schiller de leider zijn van een .superministerie' waarvoor laatste maanden in de Bondsrepubliek al herhaaldelijk suggesties waren ge daan. Jn de stabiliteitspolitiek, die alle voorrang heeft, is nu een concen tratie van krachten bereikt', aldus bondskanselier Brandt. Overigens had Brandt het besluit de F8-jarige Möller om zich uit het kabinet terug te trekken, zeer be treurd. Als voornaamste reden had de Natuurliefhebbers houden bomen nog bezet' STOCKHOLM (REUTER) De politie en gemeentefunctionarissen sijn donderdag in Stockholm bij- ;en geweest om geheime plannen iit te werken teneinde een groep jongeren te verdrijven, die zich in 15 iepen genesteld hebben om te loorkomcn dat deze geveld zullen ivorden. Een w oordvoerder van het departement dat verantwoordelijk is voor het omhakken van de bo men. zei. dat de politie de laatste hand legt aan een plan om de arbeiders, die liet karwei moeten uitvoeren, te beschermen. .Hun vei ligheid is van het grootste belang. gewaarborgd, treden Leiders van de vijf politieke partij en en autoriteiten uit de provincie hebben eenstemmig besloten, dat men niet zal toegeven aan de eis van degenen die opkomen voor het behoud van de iepen. Zij deelden in een communiqué mee. dat uit stel van het kappen van de bomen sen onaanvaardbare vertraging zou betekenen bij de bouw van een nieuwe metrolijn. Zo'n 2000 men sen die zich om de olmen ge schaard hadden, hieven een storm achtig boe-geroep aan toen het com muniqué via de luidspreker werd voorgelezen. De plaats waar de bomen staan. Is inmiddels het centrum van een soort volksvermaak geworden. Me nig inwoner van de stad maakt een .uitstapje' naar het omstreden gebied, waar men toespraken kan aanhoren, waarin kritiek geleverd wordt op de vernielingen die stede bouwkundigen willen aanbrengen en over de ongemakken die door de automobilisten worden veroor- taakt. UITSLAANDE BRAND MET MILJOENENSCHADE IN MELKKARTONBEDRIJF TERNEUZEN Het magazijn van Elopak Nederland NV aan de Mr Haarmanweg in Terneu zen is gisteravond bij een felle uitslaande brand volledig in de as gelegd. De schade aangericht, aan de in het magazijn opgesla gen materialen papierrollen en melkkartons en aan het gebouw zelf zal hoogstwaarschijnlijk in de miljoenen lopen. De produc tiehal en de kantoorruimte kon den behouden blijven. Naar alle waarschijnlijkheid is het vuur tussen half zeven en kwart voor zeven ontstaan in de voorraad papierafval, die mogelijk is gaan broeien. Om vier minuten voor zeven werd de politie in Terneuzen voor het ecrsl gealarmeerd door de automatische brandbeveiligingsapparatuur. de Sprenkler-installatie die rookontwik keling had gesignaleerd. Bij navraag bij Elopak zei men daar eerst van niets te weten, maar toen twee minu ten later de automatische installatie opnieuw een waarschuwingssein gal' bleek er wel degelijk reden tot alarm te zijn. Daarna volgden de gebeurtenissen el kaar in snel tempo op. 19.0 uur: er wordt groot brandalarm gegeven. 19.04 uur: al drie brandweerwagens present. 19.12 uur:: de brandweer van Zaamslag komt assisteren. 19.25: het eerste waterkanon is gearriveerd Zie slot pag. 2 kol. 5 Een beeld van de blussingswerkzaam- heden bij het magasiin van Elopak in Terneuzen. (Foto PZC ft Mil lij* jg professor dr H. B;- anchi hoogleraar aan k>£(Ön vr'^e universiteit lyb&Ssi in het laatst-verschenen TA nummer van Wending voor democratisering van de rech terlijke macht, waarbij hij met name denk: aan de ambtenaren van he: openbaar ministerie. Mede aanleiding tot zijn beschouwing vormen de span ningen bij berechtingen van politieke aard, zoals die de laatste jaren in Am sterdam zijn voorgekomen. Zij kunnen daaruit worden verklaard aldus professor Bianchi dat ,veel ln cüe stad in functie zijnde leden van het openbaar ministerie en de zittende magistratuur het heel fraai gedaan zouden hebben ln andere delen van het land, maar te enen male onwillig of incapabel waren om de situatie in Amsterdam te begrijpen'. In dit ver band meent de vu-hoogleraar dat het parlement meer aandacht zou moeten schenken aan het vervolgingsbeleid - dat geschiedt immers onder de verant woordelijkheid van de minister van Justitie. ,Het ware goed dat het parle ment hieraan in de nabije toekomst eens goede aandacht zou geven en bij voorbeeld door middel van een vaste commissie het vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie eens op de voet ging volgen'. rPot zover is weinig in te brengen te- I gen het betoog van professor Bianchi. Hij voegt er echter een element aan toe. dat naar ons gevoel toch sterke twijfel oproept. Er zou aan de democratisering van de rechter lijke macht een goed eind tegemoet kunnen worden gekomen .indien aan de bewoners van de arrondissementen inspraak werd gegeven bij de benoe ming van de leden van het openbaar ministerie', zegt de Amsterdamse hoog leraar. .Het is tenslotte een heel be langrijke zaak dat de burgers wee hebben van de personen aan wie in hun woonplaats het zo belangrijke werk van de vervolging van strafbare feiten is opgedragen'. The oretisch klinkt dat erg mooi. maar de vraag rijst onmid dellijk: hoe moet, dat in de praktijk worden geregeld? F\ient er een gesprek te komen bij A-' een eventuele vacature tussen de minister en we noemen maar wat het college van gedeputeerde staten? Met de advocaten uit het ar rondissement? Of met de gemeente raden? Inspraak van de streek is een ruim gegeven: per definitie betekent het dat iedereen zijn zegje kan doen. Moet een kandidaat "de "boer op om zich aan allerlei instanties te gaan presenteren? Ergens in zijn stuk zegt professor Bianchi: ,We stuiten hier op een vraag, die vergelijkbaar is met de gekozen burgemeester'. Wij zien die vergelijkbaarheid niet. In het geval van een burgemeester speelt de poli tieke kwalificatie een belangrijke rol en bovendien wordt formeel a - thans geen enkele eis gesteld aan opleiding en vorige loopbaan. Bij de rechterlijke macht ligt dat anders: de wet stelt een reeks eisen, die het aan tal kandidaten zonder meer beperkt. Bovendien gaat het bij ae beoordeling niet uitsluitend over de vraag of deze of gene kandidaat wel goed bij de streek past. maar vooral ook of hij zijn vak goed verstaat. In de Neder landse verhoudingen is de benoemir.gs procedure van de ambtenaren bij het openbaar ministerie niet te democrat: se ren op de manier, die professor B: anchi (zonder r.aöere uitwerking voorstelt, tenzij men het hele stelse wijzigt. Men komt dan in de sfeer var de gekozen functionaris, zoals de dis tricts-attorney in de Verenigde Staten Er is nog een ander niet gering verschil tussen het burgemeester schap en het openbaar ministerie De burgemeester wordt weliswaar oo) door de kroon benoemd, maar hij i; verantwoording verschuldigd vol gens de gemeentewet aan de raad De officier van justitie heeft daarerre gen alleen te maken met de minlste van justitie. En deze bewindsman voor het totale vervolgingsbeleid - ook van de individuele ambtenarei van het openbaar ministerie verani woordelijk jegens het parlement. Daa moet dit beleid aan de orde komer daar kan ook over het benoemingsbe leid worden gesproken- wanneer mei zich in een arrondissement onrevrede: voelt mei een officier van justitie ka; men zich én tot de minister én to: he parlement richten. Alle andere wege ook die, welke nu vagelijk worde: gesuggereerd door professor Biancr versluieren de verentwoordehikb' den in het Nederlandse stelsel en da is levensgevaarlijk. We wijzen daar met enige nadru op. omdat er een neigmg bestal geringschattend te doen ove het parlement Ook de auteur in We: ding maakt zich daaraan schuldig. H< parlement zegt hij .verkeert een crisissituatie, die buitenparleme: taire reacties oproept, aangezien lm parlement zijn taak niet bevrediger meer vervult'. Dat wordt dan zondi verder bewijs even door een hoogl raar aan de lezers van Wending me gedeeld. Het lijkt ons een simplific tie, die men een wetenschapsman er stig moet aanrekenen. De werkelij heia is namelijk niet zo: het parleme: functioneert anders dan vroeger daarbij is de buitenparlementaire a tie een niet onbelangrijk element g worden. Het gouvernementele proc speelt zich op een andere wijze af d; tien-twintig jaar geleden, hetgeen oi voor het parlement consequent: heef:. Maar dat wil niet zeggen, d het niet functioneert, zoals profess Bianchi zonder bewijs wi! suggerere Er zijn tekenen te over. die er op w zen dat het parlement zich zijn vi antwoordelijkheden in deze tijden -. veranderingen bewust is. Da: are ook te gelden ten aanzien van de c mocratisering van het openbaar mi; sterie: daarin kan de kamer een z' volle rol spelen. Daar ligt in eer? instantie de oplossing van het hi bedoelde probleem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1