PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BONN REVALUEERT MARK NIET Middelburgse middenstand: provinciale stok steken voor Vlissings winkelplan' BOUW BEREID TOT GESPREK OP BASIS NIEUWE STUKADOORS-CAO Ontvoogd.... MONETAIRE COMMISSIE EEG DOET TECHNISCHE VOORSTELLEN BONDEN: GEEN BEHOEFTE AAN BEMIDDELING Verklaring Vandaag in de krant... Effect MOOIE ZOMER BEGINT MET DIT WEERTYPE Nieuwe vaarroute in Het Kanaal Revaluatie gulden AMBTENAREN 4 PCT MEER SALARIS ftuntli Verantwoor dingsplicht 214e jaargang - no. 106 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 mei 1971 OoMblir,. 1«l. 2395. 1 Pagina 2 (Van onze correspondent BRUSSEL, BONN. PARIJS. DEN HAAG West-Duitsland zal niet overgaan tot revaluatie van de mark. De Westduïtse regerings woordvoerder Conrad Ahlers heeft dit gisteravond laten weten na kabinetsberaad in Bonn. De monetaire commissie van de EEG heeft een aantal voorstellen uitgewerkt om de crisis te overwinnen Deze voorstellen zullen aan de Westduitse regering worden voor gelegd. Zaterdag komt de commissie, evenals de EEG-ministerraad in Brussel bijeen om het antwoord van de regering-Brandt te be spreken. In Brussel hoopt men dat Bonn de voorstellen van de commissie zal overnemen, zodat van een gezamenlijk monetair beleid sprake zal zijn. Volgens het persbureau Associated houden de voorstellen van de mo netaire commissie het volgende in: Een oproep tot West-Duitsland om krachtens de bestaande wetgeving voor controle op het geldverkeer, buitenlanders te beperken in het ko pen van Westduitse waardepapieren of het storten van rekeningen bij Westduitse banken en Westduitse be drijven te beperken in het lenen in het buitenland. Het verzoek tot alle Euromarktlan- den, hun nationale bedrijven te be perken in het opnemen van leningen in het buitenland. De gezamenlijke afspraak, om voor de EEG-munteenheden een fluctua- tiekoers ten opzichte van de dollar van een vol procent toe te staan (thans 0,75 procent). Een aanbeveling om de rentestand voor de Eurodollar af te stemmen op de binnenlandse rentestand van de EEG-leden. De EEG-commissie is volgens de zegs- (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Op de vijfde actiedag in de bouw hebben de voorzitters van de drie bouwbonden van NVV, NKV en CNV verklaard bereid te zijn met de werkgevers in de bouwnijverheid te praten over een eenjarige voor 1971 geldende cao op basis van hetgeen donderdag in de nieuwe cao in het stukadoorsbedrijf is overeengekomen. Maar het resultaat van de onderhandelingen moet dan ook wel gelijk zijn, zo verklaarden voorzitter Buys van de NW-bond en voorzitter Brouwer van de NKV-bond. nijverheid. De voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, ir H. D. Prins, had toen gezegd, dat de werk gevers op dit. moment nog niet bereid zijn het initiatief te nemen voor het vragen van bemiddeling, maar dat zij wel in principe bereid zijn bemidde ling te aanvaarden. Als reactie op deze werkgeversverklaring had heer Brouwer van de NKV-bond nog verklaard geen behoefe te hebben aan bemiddeling, omdat het bouwbedrijf volwassen genoeg is om zijn eigen boontjes te doppen. Het stukadoorsbedrijf is de eerste i sector in de bouwnijverheid, waar een cao tot stand is gekomen en waarbij! rond 8000 werknemers zijn betrokken. Volgens de nieuwe stukadoors-cao worden op 1 juli aanstaande lonen' met 7,5 pet verhoogd, nadat de loons verhogingen volgens de loonmaatregel van de regering (drie procent per 1 januari en een procent per 1 april) in de lonen zijn verwerkt. De 7,5 procent verhoging per 1 juli aanstaande be staat uit twee procent voorindexering en 5,5 procent loonsverhoging, waar door een reële loonstijging van 2,75 pet over 1971 wordt gehaald. De werkgeversorganisaties in het stu kadoorsbedrijf stellen in een verkla ring met nadruk dat de opname in de lonen per 1 juli aanstaande van 5,5 pet als reële inkomensverbetering bedoelt te zijn een gemiddelde reële inkomens verbetering over het gehele jaar van 2.75 pel Dat betekent dat bij de bespreking van de loonopbouw per 1 januari 1972 moet worden uitgegaan van een lager loon dat dan betaald wordt minus de 31 december 1971, namelijk van het llon dat dan betaald wordt minds de helft van de 5,5 pet. Voor wat betreft tie 2 pet inzet: deze zal loonpolitiek gezien als een voor schot op de indexering worden be schouwd. Dit betekent dat, als de 3 pet. per 1 janauri, plus de 1 pet per april, plus deze 2 pet per 1 juli, Robert van S. in Nederland Robert S. bevindt zich nog steeds op vrije voeten zeer waarschijnlijk in Nederland: in Knokke werden de t wee slachtof fers van de schietpartij te Knok ke begraven, (pag 2 en 10) Dollarcrisis DE OORZAAK van de hiüdige mo netaire crisis in Europa moet wor den gezocht in de Verenigde Sta ten. De stroom dollars tiaar de Westeuropese landen houdt het gevaar in van versterkte inflatie. Meer hierover op pagina 15. Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 5, 9, 10 en 11. Binnen- en buitenland op pa gina 3 en 15. Sport op pagina 19. Radio en tv op pagina 23. Beurs en financiën op pa gina 25. samen 4,75 pet op jaarbasis, de ge middelde prijsstijging over 1971 op jaarbasis overtreft, de werkgeversor- ganisaties het standpunt zullen mogen innemen, dat dat teveel moet worden; afgetrokken, en dat, als die 4.75 pet op jaarbasis minder is dan de gemid-; delde prijsstijging over 1971 op jaar-1 basis, de werknemersorganisaties het standpunt, zullen mogen innemen, dat dat te weinig moet worden bijgeteld. Voorts zal een verrekening van het te veel of te weinig betaalde, zoals hier wordt bedoeld, over 1971 niet plaats vinden. Deze inzichten zijn tijdens de cao besprekingen aan de werknemersorga- nisties medegedeeld, aldus de verkla ring. Intussen i donderdag het aantal De voorzitters van de drie bouwbon-j den zien liet resultaat van de onder handelingen over een nieuwe cao in het stukadoorsbedrijf als het effect van liet laatste werkiiemersvoorstel bij de onderhandelingen over de bouw-cao. Voorzitter Brouwer van de NKV-bond: sprak donderdag de hoop uit, dat als er toch een bemiddelaar moet ver-I schijnen om een oplossing in het bouwconflict te bereiken, dit niet dei zoveelste cijferaar zal zijn, maar een sociaal-psycholoog. Het woord .bemiddeling' was donder dagmorgen gevallen op een persconfe rentie van de werkgevers in de bouw- (Van onze weerkundige medewerker) Mooie, droge en zonnige zomers als die van 1947. 1949. 1955 en 1959, begonnen in liet voorjaar niet ongeveer hetzelfde weerbeeld als we nu zien. Vroege ijsheiligen met zware nachtvorst, begin mei snel gevolgd door een flinke tem peratuurstijging, waarbij een op vallend grote activiteit van hoge drukgebieden boven Scandinavië en omgeving. Ook nu zien wij een standvastig hogedrükgebied boven Scandina vië en de Oostzee, waardoor een front met enkele verspreide on weersbuien boven Noord-Frank rijk niet of nauwelijks tot ons land kan doordringen. Ook de verwachting voor het weekeinde wijst op een aanhouden van het vrij warme mei weer met middag- temperaturen rond of iets boven de 20 graden. De regenkans blijft afgezien van een bui in de zui delijke provincies, die de eerste da gen klein. stakingen in de bouw weer uitgebreid. Voor onbepaalde tijd werd een sta king uitgeroepen bij het groot zieken- gasthuis in Den Bosch. Bij de bouw van het warenhuis van V en D te Maastricht werd een staking afgekon digd voor drie dagen met inbegrip van komende zaterdag die een door werkdag zou zijn. In Leidschendam legden 120 man het werk aan een winkelcentrum voori t wee dagen neer, uit protest tegen het ontslag van een collega, die overeen komstig de instructie van de bonden overwerk had geweigerd. In de wegen bouw werd de actie donderdag niet uitgebreid. Het bestuur van de vakver eniging .Het Zwarte Korps' wilde de donderdag gebruiken als .oriëntatie- dag'. Hoofd- en districtsbestuurders! bezochten het noorden en het oosten van het land om te bezien welke; Zie slot pag. 15 kol. 3) LONDEN (AP) Dc Britse scheep vaartautoriteiten hebben ten bate van! de scheepvaart in westelijke richting een beter en veiligere route door het Kanaal en het Nauw van Calais geo pend. De kaarten, vervaardigd aan de hand; van een onderzoek door de Britse i marine en gesprekken met de Britsej en Franse vuurtorendiensten, zullen: over drie weken te koop zijn. Volgens een woordvoerder van Trinity! House, de organisatie voor de Britse! vuurtorens en lichtschepen, is de nieu we zeeroute drie mijl breed. De oude was slechts een mijl breed. Men hoopt dat het scheppen van meer vaarruimte het aantal aanvarin-i gen in het Nauw van Calais drastisch! zal gaan verminderen. Eerdei; dit jaarj vonden daar drie aanvaringen plaats! die het leven kostte aan 50 zeelui. lieden in elk'geval gekant tegen instel ling van zwevende valutakoersen ten opzichte van de dollar, en tegen revalu atie van Europese valuta. Het comité heeft zich op het stand punt gesteld dat de monetaire moeilijk heden van thans in de eerste plaats niet haar oorsprong vinden binnen het Eu ropa van de zes. maar in de Verenigde Staten en dat het in wezen gaat om een oordeel dat het niet fair' zou zijn thans Amerikaans probleem. Men is ook van in Europa een oplossing te zoeken zon der overleg met de Verenigde Stater, i Daarenboven weet men dat een reva luatie van de Europese munteenheden een ineenstorting van het Europese landbouwbeleid zou betekenen, omdat de rekeneenheden waarin de prijzen1 van de landbouwprodukten worden uitgedrukt, de groene dollars, gelijk j zijn aan de Amerikaanse dollars. Het i landbouwschap heeft al gisteren bij de I regering aangedrongen revaluatie in ieder geval te voorkomen. Minister Witteveen van financiën heeft donderdagmiddag na afloop van een vertrouwelijke vergadering van de vas- i te kamercommissie verklaard dat een beslissing over de monetaire situatie voor maandag genomen zal moeten worden. Minister Witteveen wilde niet zeggen welke oplossing hij zelf ziet, maar uit I het feit dat de kamercommissie ver trouwelijk is ingelicht, kan worden ge- concludeerd dat er wel al een rege ringsstandpunt is. Daarbij wordt op de eerste plaats gesteld, dat elke maat regel genomen dient te worden in EEG- verband. Een eenzijdige revaluatie van de Duitse mark zou een monetaire breuk in de EEG betekenen, verklaar de de bewindsman. ,Dan behoeven we voorlopig niet te spreken over integra tie', voegde hij eraan toe. Met name zou dat voor de landbouw bijzonder grote problemen opleveren. Met na druk stelde dr Witteveen de enige op lossing is een dam opwerpen tegen de kapitaalstroom uit het buitenland en dan met name van de dollar. Hij weigerde mee te delen of dat zal1 gaan betekenen een zwevende gulden (wisselende koers van de dollar), of een revaluatie van de gulden. Wel merkte hij op dat een revaluatie voor delen oplevert voor de prijsontwikke ling in ons land, omdat dan de invoer goedkoper wordt. Het gevolg hiervan is dat het reëel besteedbaar loon zal j gaan stijgen. Over de beslissing van West-Duitsland I om de handel in Amerikaanse dollars stop te zetten, zei dr Witteveen dat hij dat wel begrijpelijk vindt, .maar het is i een geïsoleerde beslissing die ook een j gevaar inhoudt'. In ons land is de si-1 tuatie volgens de bewindsman vrij simpel: de lopende rekening vertoont j een tekort, maar dat wordt gecompen-! seerd, zelfs overgecompenseerd doori de belangrijke kapitaal import (dol- j lars). Dit was vorig jaar sterk het ge val, maar ook in het eerste kwartaal1 van dit jaar. De dollarimport vindt, plaats door de aanwezigheid van bui tenlandse bedrijven en concerns in ons land, door opkopen van obligaties,' door onze hoge rentestand en door ge bruik te maken van de wijzigingen van de wisselkoersen. Door de stroom dol-! lars wordt de bestrijding van de infla-1 tie ernstig bemoeilijkt. Volgens minis- ter Witteveen heeft Duitsland precies j hetzelfde probleem als Nederland. .Er' komen zoveel liquiditeiten dat verso-' bering niet mogelijk wordt. En als dat DEN HAAG Minister Witteveen rechts, voorgrond) tijdens zijn persconferentie, donderdag na zijn gesprek met de leden van de vaste kamercommissie van financiën over de monetaire situatie. I Zie slot pag. 3 kol. 5 Per 1 juli DEN HAAG (ANP) In het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, dat donder dag vergaderde onder voorzit terschap van staatssecretaris mr C. van Veen, is overeenstem ming bereikt over de salaris maatregelen voor het overheids personeel per 1 juli 1971, over het vakantiegeld en over de ki lometervergoeding voor het ge bruik van eigen auto's. De salarismaatregel per 1 juli 19711 houdt in dat, met toepassing van dei trendmethodiek aan liet overheidsper- soneel per 1 juli 1971 een salarisver-, hoging van 4 procent wordt toege-1 kend. Deze verhoging is dus een voor schot op de uiteindelijke salarisverho ging die het overheidspersoneel zal toekomen op basis van de loonontwik keling in het tijdvak 1 juli 1971-1972. Bij deze overeenstemming werd afge sproken, dat de mogelijkheid open blijft, het per 1 juli 1971 te verlenen voorschotpercentage reeds voor 1 ja nuari 1972 bij te stellen Indien een excessieve prijs- en loonontwikkeling! daartoe aanleiding zou geven. Voorts dat de staatssecretaris op vrij dag 7 mei in het kabinet de mogelijk-: beid zal bespreken van een kleine bijstelling naar boven van het per 1 juli 1971 te verlenen voorschotpercen- tage en dat het per 1 juli 1971 aan 't overheidspersoneel te verlenen voor-' schotpercentage zal doorwerken in del het per 1 juli 1971 aan het overheid-- overheidspensioenen. Verhoging van het percentage van de vakantie-uitkering van 6 tot 6''2 en van een dienovereenkomstige verho ging van het minimum van deze uitke ring. (de periode, waarover de vakan tieuitkering wordt berekend, loopt, van 1 juni tot en met 1 juni. De hogere vakantieu-uitkering vindt dus plaats in de maand mei 1972). Verhoging van het minimumvakan tieverlof tot 17 dagen (geldt voor het gehele jaar 1971). Verhoging van het verlof van degenen die thans aan spraak hebben op 19 dagen tot 20 dagen, en vereenvoudiging en verbete ring van de regeling inzake extra verlof voor jeugdig personeel. BELEID FEL GEHEKELD... MIDDELBURG ,We zullen als ondernemers in het midden- en kleinbedrijf moeten bevorderen dat via het provinciaal bestuur een halt wordt toegeroepen aan ontwikkelingen als in Vlissingen, waar het gemeentebestuur toe staat dat het grootwinkelbedrijf zich buiten het stadscentrum vestigt. Een provinciale stok achter clc deur is noodzakelijk omdat deze gang van zaken niet slechts de middenstand in Vlissingen en Middelburg aangaat, maar «ie planologie voor een veel groter gebied treft'. Dat zei donderdag avond de voorzitter van .Handelsbe lang.' de afdeling Middelburg van het Koninklijk Verbond tan Ondernemers, de heer A. Imanse. tijdens dc jaarver-j gadering in het Koffiehuis. De beer Imanse hekelde niet alleen de ontwikkeling in Vlissingen als zodanig maar trok ook bijzonder fel van leer tegen het hier gevoerde beleid door het gemeentebestuur van de Schelde- stad, .Met het: toestaan van deze vesti gingen buiten het stadscentrum wil men in Vlissingen blijkbaar een zoge naamd Amerikaans voorbeeld volgen. Het is alleen erg jammer dat die ontwikkeling in Amerika al weer lang is achterhaald. Daar is men er achter gekomen dat het in een verpauperde stad niet prettig leven is. Door dat Amerikaanse voorbeeld te volgen kijkt men naar een klok die al jaren achter is.' Zo zei de heer Imanse, die het ,on-l voorstelbaar' noemde dat een zo! grootscheepse vestiging van grootwin l kelbedrijven buiten het centrum zoals', in Vlissingen in een zo beperkte regio als Walcheren wordt toegestaan. De voorzatter van Handelsbelang noemde liet ook een onvergeeflijke fout dat het Vlissingse gemeentebestuur niet. zoals in Middelburg wel steeds het geval is, tijdig overleg pleegt met dc ondernemers in het midden- en klein 1 bedrijf. .De betrokken wethouder is daar als een koe door de porcelein kast van de middenstanders gelopen 1 Wat dat aangaat doet zijn Middelburg- se collega het heel wat beter. In feite! schrijven de grote kapitalistische in-; stellingen aan het Vlissings gemeente bestuur voor. wat er dient te gebeu ren Zo fulmineerde de heer Imanse, die ook sprak van een .vernietiging van1 kapitaal van ondernemers in de Vlis singse binnenstad, zonder dat betrok kenen van tevoren ook maar de kans I hadden gekregen van de te verwach ten gebeurtenissen tijdig kennis te, nemen. Teleurstelling De voorzitter van Handelsbelang her-| innerde op dit punt ook aan het feit' dat het Middelburgse gemeentebe stuur al enkele jaren in onderhande ling was met enkele grootwinkelbe drijven na een vraag uit de verga dering wilde hij wel de naam van V D laten vallen voor vestiging in; het Geereplan. Ook de Middelburgse Centrale van Ondernemers was van' r' overleg op de hoogte. De heer Imanse ging verder: .Buiten de schuld van het Middelburgse ge meentebestuur stagneerden deze on derhandelingen totdat men tot de ont dekking kwam dat de dubhelstad- spartner bezig was om de betrokken partijen van elkaar los te weken. De teleurstelling was bij het gemeentebe stuur van Middelburg over deze han-i delwijze bijzonder groot en ook vrij nemen dat het Vlissingse gemeentebe stuur bijzonder kwalijk, vooral ook! omdat hier afspraken binnen de dub belstad duidelijk niet zijn gehono reerd.' De heer Imanse wees er vervolgens' op. dat de ontwikkelingen builen het' Vlissingse stadscentrum ook tegen de Middelburgse belangen indruisten. Hi.i verzekerde dat wanneer de winkel-1 stand in de binnenstad daar zou wor den vernietigd er zeker ook scherven van de .granaten' in Middelburg te-1 recht zouden komen. De heer Imanse stelde dat men in! Middelburg, al in het verleden, had gekozen voor een versterking van her stadscentrum met goede verbindingen naar de buitenwijken. Het samenspel van ondernemers en gemeentelijke overheid binnen de stichting bedrijfs panden is er ook op gericht om in de nieuwe wijken winkelcentra van een bepaalde omvang te stichten, zo als reeds is gebeurd in de Magistraat- wijk, zonder evenwel schade te 'oerok-j kenen aan het winkelcentrum in de binnenstad, dat wat Middelburg be treft zeker nog .de toets van de! kritiek kan doorstaan.' •Ook op dit beleid heeft Vlissingen nu een aanslag gepleegd.' Aldus de voor zitter van Handelsbelang, die zei van 1 mening te zijn dat met een ontwibke-f ling als in Vlissingen ook het belang-' van de consument volstrekt niet was; gediend. Een goed functionerend mid den- en kleinbedrijf was volgens hem een eis op het punt van service en! ook om een goede kwaliteits- en prijs-; vergelijking mogelijk te maken. Tenslotte ging hij nog in het kort in' op de alternatieve .suggesties' enkele weken geleden in het stadhuis gepre-, sen tee ra. die even zovele mogeiikhe- den aangeven voor een stedebouwkun- dige aanpak van de Middelburgse -bin ner tad waarin ook het moderne win kelbedrijf zich zoveel mogelijk kan ontwikkelen, Vanuit de vergadering werden nog verschillende opmerkin gen gemaakt en vrager, gesteld. Zie slot pagina 9 kolom 4 Onlangs heeft minister Beernink bij de tweede kamer een wijziging aanhan gig gemaakt van de provln- it: artikel 113 is nu zo danig geredigeerd, dat ook voor de commissaris der ko ningin een verantwoordingsplicht je gens dc staten zal gelden voor het be leid dat hij als .orgaan van de pro vincie' heeft gevoerd. Het gaat hier om een ontwikkeling, die past bij de veranderende denkbeelden van de laatste jaren over de openheid van het bestuur. Met het burgemeesters ambt is het precies zo gegaan: vroe ger werd de verantwoordingsplicht van de burgemeester niet noodzake lijk geacht, maar de laatste jaren is men daar anders over gaan denken met als gevolg, dat deze plicht nu in de gemeentewet is vastgelegd. Mede in het spoor daarvan wordt de invoe ring van de verantwoordingsplicht voorgesteld voor de commissaris der koningin. In Zeeland was er de laa;- ste tijd te dien aanzien al een lichte verandering merkbaar in de staten- zatting. ook ai was zij formeel niet no dig. Vroeger was het namelijk een hoge uitzondering dat de commissaris der koningin het woord over een agen dapunt voerde, sinds enige maanden echter is dat veranderd, de commissa ris behandelt zelf ook wel bepaalde beleidsonderdelen. Een begrijpelijke gang van zaken: de huidige commis saris der koningin neemt een daad werkelijk aandeel in het provinciaal beleid en drukt daarop een stempel. Waarom zou hij niet over die beleids onderdelen spreken, waarvan de be handeling in het college voor zijn re kening neemt. Vroeger is wel eens gebleken, dat bepaalde Zeeuwse statenleden er niet van hielden dat de commissaris der koningin zich rechtstreeks met de discussies bemoeide. Men vond dat hi) onpartijdig voorzitter moest zijn en zich daarom buiten de eigenlijke agen dapunten diende te houden. Op de achtergrond speelde vermoedelijk een conventionele opvatting mee: men zag de commissaris vooral als verte genwoordiger van de hoge overheid in Den Haag en enkele slatenleden zo is ons wel eens gebleken vonden zelfs, dat het ambt van commissaris iets had te maken met de onschend baarheid van de ko ning. Daarom moest hij zich meen den ze buiten het eigenlijke werk - J van de staten hou den. Een dergelijke achterhaalde opvatting doet denken aan de si tuatie, zoals die nog in België van kracht is. Daar wordt de vergadering van het provinciaal college voorgeze ten door een lid van de bestendige de putatie, wij zouden zeggen: gedepu teerde staten. En de commissaris bij de Belgen de gouverneur des ko- nings woont de vergaderingen als toeschouwer bij. Hij is zelfs gezeten onder een soort troonhemel. In Ne derland echter is de commissaris voor al een orgaan van het provinciaal be stuur geworden. En dat betekent in derdaad, dat hem verantwoordings plicht jegens de staten moet worden toegerekend. Terecht wordt nu de pro vinciewet op dit stuk van zaken ge wijzigd. Tegelijkertijd wordt echter nog een andere wijziging aangebracht, die naar ons gevoel belangrijker is dan wat voor de commissaris der konin gin wordt voorgesteld. In de huidige provinciewet is namelijk de verant woordingsplicht van gedeputeerde sta ten beperkt: zij hoeven in de staten niet te spreken over htm optreden in geschillen de administratieve recht spraak en over hun toezicht op de gemeentebesturen, alleen de algeme ne aspecten daarvan mogen aan de orde komen. Die beperking is destijds bij de behandeling van de provincie wet tegen de zin van de toenmalige regering aangebracht: de colleges van gedeputeerde staten in Nederland hadden namelijk een soort .pressie groep' in de kamer weten te organi seren met als gevolg dat een-amer.de- ment-Maenen werd aanvaard, die bei de punten (toezicht gemeentebesturen en geschillen) aan de verantwoor dingsplicht onttrok. Minister Beer nink heeft nu voorgesteld deze beper kingen op te heffen: er is alle reden om indien dat nodig blijkt gede puteerden ter verantwoording te roe pen ook ten aanzien van geschillen en het. toezicht gemeentebesturen, vindt hij. Een juist standpunt, menen wij. In deze provincie heeft men er voorbeelden van gehad, dat over de toezichthoudende functie van gedepu teerden had gesproken moeten wor den. Bijvoorbeeld, de moeilijkheden destijds in Goes. Zij noopten gedepu teerde staten tot het uitbrengen van eer. memorandum, waarin bepaalde conclusies waren vervat. Daarover is echter met het college van gedepu teerden met in het openbaar gedebat teerd: de staten konden het college daar niet om vragen, de wet stond dat niet toe Wanneer nu deze wetswijziging wordt aangenomen hoelt dat in de praktijk niet direct tot grote ge- vólgen te leiden, het ziet er immer? niet naar uit. dat in de staten over elk wissewasje van beide punten zal wor den gesproken. Dat gebeurt ook niet met andere onderdelen van het be leid. Wat echter wel zal kunnen ge beuren en ook wel zal moeten ge beuren is een vermelding van bei de beleidspunten in de begrotings brief. In dat stuk wordt een opsom ming gegeven van allerlei zaken, die in het recente verleden van invloec ziin geweest op het provinciaal beleid terwijl bovendien wordt uiteengezer op welke gronden het beleid rus: Da' zal nu ook mogelijk zijn ten aanzier van geschillen en hei toezicht op d< gemeentebesturen. Daarmee zal d2i alsnog recht zijn gedaan aan een vroe gere versie van de provinciewet, na mehik met een volledige ve rant woo r tiingsplSchl van gedeputeerde staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1