BONN: MORGEN MAATREGELEN TER BESCHERMING VAN MARK Nieuwe Sloeweg begin '72 in aanleg Monetair beraad kamer en kabinet rC? Maandag uitbreiding van akties in bouw Uokkiy r"f'/ v M0DDERG0LF DOODT 33 MENSEN IN CANADA Moeilijk Vandaag in de krant... ONTWERP WEG IN HAVENSCHAP VLISSINGEN AANSLAG OP KROATENLEIDER 214e jaargang - no. 105 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 mei 1971 WESTEUROPESE WISSELMARKTEN GESLOTEN - AANKOOP DOLLARS GESTAAKT MINISTER SCHILLER (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering besluit morgen welke maatrege- j len zullen worden genomen ter bescherming van de mark en ter' stabilisering van de conjunctuur. Vanavond komt een aantal mi nisters reeds bijeen voor een bespreking van het stabiliseringspro gramma dat minister van economische zaken Schiller het kabinet zal voorleggen. Daarin zullen de economische maatregelen, die Bonn intern en tegenover het buitenland wil nemen, zijn vastge- VANDAAG OOK EEG-OVERLEG DEN HAAG (ANP) De vaste tweede kamercommissie voor fi nanciën is voor een vergadering vanochtend om half twaalf bij een geroepen. Minister dr H. J. Witteveen van financiën zal dan inlichtingen verstrekken over de internationale monetaire situa tie. De uitnodigingen voor de vergadering zijn telegrafisch ver zonden. x Het kabinet heeft, zich gisteren rond het middaguur tijdens een korte zitting beraden over de monetaire situatie, die is ontstaan door het zeer omvangrijke aanbod van dollars, mede als gevolg van de door de Duitse autoriteiten ge nomen maatregelen. Ingestemd werd met het beleid van de Nederlandsche Bank om tot nader bericht de aan- en verkoop van dollars te staken. Het ka binet streeft er intussen naar, dat de landen van de Benelux en de Europese Gemeenschap zo spoedig mogelijk in onderling overleg tot een gezamenlijke gedragslijn komen, Het monetair comi té van de gemeenschap is op korte ter mijn bijeengeroepen. In betrouwbare kringen in Brussel is vernomen dat de ministers van finan ciën van de zes EEG-landen elkaar van daag vermoedelijk zullen ontmoeten in de Belgische hoofdstad. n De Nederlandsche Bank heeft woens dagmorgen op de Amsterdamse wissel markt. 240 min dollar aangekocht op 3,5925, het laagste interventiepunt. Met deze steunaankopen, die later in de morgen werden gestaakt, was dus een bedrag gemoeid van 862,2 min. Dinsdag kocht de centrale bank 69 min dollar en maandag 22 min dollar. De grenswisselkantoren NV, met 60 kan toren langs de Nederlandse grens en op spoorwegstations, hebben de verkoop van Duitse marken en Zwitserse francs gestaakt. Bij de aankoop van dollars en alle andere valuta's is een beperking tot 5000 tegenwaarde ingesteld. Duit se marken worden onbeperkt aange kocht. De Amsterdam-Rotterdam Bank heeft wat betreft de dollaraan- en verkoop dezelfde gedragslijn en koopt alleen dollars in kleine bedragen om het toe ristenverkeer niet te duperen. De koer sen schommelen tussen de 3,55 en 3.60. De Algemene Bank Nederland heeft de aan- en verkoop van dollars geheel gestaakt. Vandaag zouden laatste consultaties' met vertegenwoordigers van econo mie, EEG en oppositie plaatshebben.! In Bonn heerste gisteravond de in druk dat in regeringskring en in de! centrale raad van de Bundesbank, diej in de loop van de dag had vergaderd, nog verschillend werd geoordeeld over de te nemen stappen. Algemeen is men tegen een directe en officiële revaluatie van de mark. Verschillende' deskundigen zouden echter wel het vrijgeven van de wisselkoers (wat praktisch ook revaluatie neerkomt) blijven bepleiten, ondanks het feit dat de regering zich dat vanwege interna tionale verplichtingen eigenlijk niet kan veroorloven. Het meest waarschijnlijk is echter dat het stabiliseringsprogramma van Schiller een combinatie zal zijn van externe en interne maatregelen, waar bij hij gebruik maakt van een wet op de economische samenwerking met het buitenland om het kapitaalverkeer met andere landen te beperken. In zekere zin zijn de Westduitse banken daarop al vooruitgelopen, toen zij gis teren besloten buitenlandse valuta nog slechts ter waarde van hoogstens 500 mark in te wisselen. Loon- en prijsstop In het binnenland biedt de wet op de stabiliteit Schiller onder andere de mogelijkheid uitgaven en kredietopna men van overheid en openbare dien sten te beperken, een maatregel waar voor hij reeds op de steun van minis ter van financiën Möller zou kunnen rekenen. Voorts is er de (voor West- Duitsland nog altijd uitermate krasse) aanbeveling van de economische insti tuten om een tijdelijke loon- en prijs stop in te voeren. Door gisteren de deviezenbeurzen te sluiten heeft de regering zich tot morgen de tijd verschaft om nog over de maatregelen te beraadslagen. Woordvoerder Conrad A'nlers vroeg gistermiddag al bij voorbaat om be grip van de bevolking en de economi-1 (Zie slot pag. 3 kol. 7 AMSTERDAM In Tiavolging van enkele andere Europese landen heeft ook de Nederlandse bank de notering van Amerikaanse dollars gestaakt. Op de foto brengt een bediende van een wisselkantoor aan het Amsterdamse Damrak de ze mededeling aan. CANADA SJS1 #0 Desnoods een half jaar plat' i 1 Een kaartje van het door een aardver schuiving getroffen gebied in de pro vincie Quebec. CHICOUTIMI (APP/RTR) Een grondverschuiving die dins-1 dagavond het Canadese mijn- j dorp St Jean de Vianney trof, I heeft naar tot dusver bekend is, 33 doden geëist, onder wie 25 kinderen: 65 mensen konden! worden gered. Politie, militairen en burgers waren woensdag nog steeds koortsachtig aan het zoeken tussen de wrakstukken en resten van dertig huizen, twee auto's en een bus, die door moddermassa's in een 22 meter diep ravijn geveegd zijn. Naar men vermoedt is de grond verschuiving veroorzaakt door zware regenval en door dooi. TILBURG (ANP) De bouwsta-1 king in ons land zal maandag aanzienlijk worden uitgebreid. Als het onverhoopt nodig zou zijn, gaat de hele bouw in Nederland een half jaar plat. Dit vertelde hoofdbestuurder H. Schellekens van de katholieke bond van werknemers in het bouwbedrijf woensdag aan eenj vergadering van stakers in Til burg. Tien mei wordt er onderhandeld over een nieuwe cao voor de grindbagge- raars. .Als aan onze eisen niet wordt voldaan, komt de grindwinning stop te liggen, dan kan er geen beton meer worden gemaakt', zei de heer Schelle-, kens. Als de acties worden uitgebreid, zal ook de woningbouw niet buiten' schot kunnen blijven. ,En het is alle- j maal geklets, dat dan de woningnood groter wordt. Die is van 1945 af al' groot, meer dan een kwart eeuw. Men moet de schuld daarvan niet bij de bouwvakkers zoeken, maar bij de re-j gering en bij de grote kapitaalver- strekkers', voegde de heer Schellekens) er aan toe. Woensdag werd verder gestaakt op ongeveer 30 bouwprojecten en werden nieuwe acties gemeld van ruim 30 andere projecten. .Het wordt steeds moeilijker de bouwvakkers in de wo ningbouw in toom te houden', aldus de heer Brouwer. Intussen ontving het actiehoofdkwar- j tier van de drie bouwbonden nog meldingen over acties en stakingen in Arnhem (nieuwbouw Kema), Bussum] (nieuwbouw politiebureau). Utrecht (nieuwbouw universiteit, hele week! middagstakingen), Doorwerth (nieuw bouw Rijnbnig), en Amsterdam (bouw Schinkelbrug. bouw Ketjen en utiliteitsbouw Amsteldijk). Het verkeer in Amsterdam zal don-; derdag rekening moeten houden met1 ernstige stagnaties, wanneer om twee! uur 's middags de grote bouwvakde monstratie var.af het Kwakersplein van start gaat. Verwacht wordt dat de stoel, die via enige belangrijke verkeersaders rich ting Beursplein gaat, een lengte zal hebben van ongeveer twee kilometer. 1 De drie bouwbonden van het NW, NKV en CNV zullen zich zaterdag samen met de 12 leiders van de i regionale actiecentra in de Meern be raden over het effect van de priksta- kingen en modelacties. Daarbij zal worden nagegaan op wel-j ke .mogelijk spectaculaire wijze' in de komende week uitbreiding aan de acties kan worden gegeven. Dit hebben de heren A. Buys en L. Brouwer, respectievelijk voorzitter van de bouwbond-NVV en voorzitter van de katholieke bouwbond St.-Jo- sepli donderdag aan het einde van de vierde actiedag in de bouw medege deeld. De voorzitters van de actievoe rende bouwbonden toonden zich ook vandaag tevreden over het aantal ac ties. met name over de steun die zij daarbij krijgen van de met het cate- Beraad HEIDEBRAND IN GRENSGEBIED ROERMOND (ANP) Op de grens van Nederland en Duitsland, op Duits gebied vlakbij Roermond is naar schat ting van deskundigen honderd hectare bos en heide van het Elmpterwald door brand verwoest. Brandweerkorpsen uit Eimpt, Roer mond en van de vliegbasis van de Roy al Air Force te Elmpt waren met hon derd vrijwilligers bezig met het blus- singswerk. Later arriveerden 50 Neder landse militairen uit de Roermond.se kazerne om eveneens hulp te bieden. De brand werd omstreeks half negen tot staan gebracht. Van het bos is naar schatting 30 hectare verwoest. Precies op de Nederlandse grens heeft men het vuur een halt toe kunnen roepen. Robert van S. Robert Paul van S. (.Bobbie'), verdacht van dc dubbele moord in liet Zwin bij Knnkke, is nog steeds op vrije voeten, (pag 2) Zegel-zwendel IN GOUDA IS EEN man gearres teerd, die een Antwerpse drukker een order had geplaatst voor hon derd miljoen valse A enO-zegels. Met een handlanger wilde hij deze beetje bij beetje inwisselen om zo rijk te worden. Ook had hij plan nen om zegels van andere concerns :e laten drukken met een totale vaarde van 37 miljoen gulden.... !pag 13) Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 5, 7, 8, 9 en 17. Binnen- en buitenland op pa gina 3 en 13. Sport op pagina 14 en 15. Radio en tv op pagina 19. Beurs en financiën op pagi na 21. WEG IN 1974 OPEN VOOR VERKEER VLISSINGEN Er zal in het eerste kwartaal van volgend jaar een begin worden gemaakt met de aanleg van de nieuwe provin ciale weg, die de tegenwoordige Sloeweg rond het industriege bied Vlissingen-Oost moet ver vangen. Het gaat daarbij in eer ste instantie om een enkelbaans- weg vanaf de omgeving van Rit- them tot aan de aansluiting ten zuid-oosten van Nieuwdorp met het stuk Sloeweg, dat sinds juli j vorig jaar in gebruik is. Een af stand van ongeveer 10 kilome-4 ter. De weg moet begin 1974! open gaan voor het verkeer. Bij provinciale waterstaat streeft men ernaar zo bleek ons desgevraagd om het vervolg van deze nieuwe weg zo mogelijk ook op dat tijdstip gereed tc hebben. Dat .vervolg' geldt dan de rondweg ten zuiden van 's- Heerenhoek, die uitkomt op de be staande weg tussen 's-Heerenhoek en Ovezande. Dit gedeelte betreft een afstand van globaal vijf kilometer, óók enkclbaans. Zoals bekend is de aanleg van de nieuwe rondweg om het Sloegebied in feite de verlegging van de oude weg als gevolg van de Pechiney-vestiging, die haar uitbreiding aan de overkant van deze route moet situeren: de oude Sloeweg zal in de toekomst het Pechiney-complex doorsnijden. Aansluitingen Het bestuur van het havenschap Vlis- singen zal zich op donderdag 13 mei bezighouden met het ontwerp voor de. nieuwe basisweg door het industriege-1 bied. tot aan de aansluiting met de) bestaande weg ten zuiden van Nieuw dorp. Het dagelijks bestuur stelt voor! in principe met het ontwerp in te! stemmen, evenals met de bijkomende' werken en de geprojecteerde aanslui tingen. Er is van uitgegaan, dat. op ae; basisweg vier blijvende en één tijdelij ke aansluiting worden gemaakt, een aansluiting op de weg Middelburg- Rijksweg 58 Zuid-Sloe, die nog niet definitief van vorm is in verband met het verloop van de basisweg richting Vlissingen (depot Ritthem). Er wordt gedacht aan een voorlopige T-aanslui- ting met behulp van de Krukweg, welke gelijkvloerse kruising in ver band met de geringe snelheden/Ver antwoord wordt geacht; een aansluiting ten noordwesten van Scheldepoort, die nog niet in het ontwerp is opgenomen, omdat de behoefte eraan en de plaats afhangt van eventuele nieuwe in dustrievestigingen in dit gebied; de kruising van de nieuwe met de! bestaande Sloeweg ten zuiden van Nieuwdorp, die tijdelijk als gelijk vloerse kruising wordt gehand- i haafd. Als de weg van 'ênkelbaansi dubbelbaans zou moeten worden, komt op deze plaats de bouw van een viaduct aan de orde en moet: de kruising met de aansluitingen' naar het zuiden (Noordhoek) wor den verschoven; een aansluiting ten zuidwesten van, Nieuwdorp. Alternatief Over de situering van deze aansluiting van groot belang voor het dorp Nieuwdorp is nog overleg gaande. Dat is mede het gevolg van het ver-! zoelt van b en w van Borsele j gesteund door een verzoekschrift van 470 inwoners van Nieuwdorp om! in de basisweg een kruisingvrïje aan sluiting op te nemen voor deze kern. De aansluiting is ten zuiden van het dorp geprojecteerd, maar, er is een alternatief mogelijk ten westen van Nieuwdorp. Er zijn met een wegaanleg een aantal; bijkomende werken gemoeid, die be trekking hebben op het belang van de waterkering en de waterbeheersing Zo is in de Quarlespolder langs de weg een nieuwe binnendijk geprojec teerd. Het wordt dan mogelijk enkele' andere binnendijken door te graven) waardoor het industriegebied .vrij"; wordt van binnendijken. Ook aan de. zeezijde tussen de Quarlespolder en de Borsselepolder zal een binnendijk worden aangelegd. Die is nog niet in, ontwerp opgenomen, .al zou de aanleg van een dergelijke dijk uit het oog punt van berging van vrijkomende grond wel zeer aantrekkelijk zijn', zol wordt In het tracé voor de nieuwe Sloeweg is op verzoek van het havenschap ook ruimte vrijgehouden voor de aanleg van groenstroken, spoorlijn, en pijp leidingen. Hoewel de weg enkelbaans wordt aangelegd, wordt er wel reke ning mee gehouden, dat er .binnen niet te lange tijd' een verdubbeling nodig is. Bij provinciale waterstaat zei men desgevraagd een dergelijke ontwikkeling rond 1980 te verwachten voor het weggedeelte tussen Ritthem en Nieuwdorp; de rondweg ten zuiden van 's-Heerenhoek zal naar verwach ting veel later aan verdubbeling toe zijn: dat is mede afhankelijk van de ontwikkeling van Sloe 2 ten oosten van Borssele. J n de raad van Leiden is een geprikkelde stemming ont staan omdat minister Beer- nink deze gemeente een onge wenste burgemeester heeft ge geven. Het gaat om dr J. A. Vis. oud-wethouder van Bus sum en lid van gedeputeerde staten ln Noord-Holland, een bestuurder die politiek bij dé VVD thuishoort. De raad van Leiden al thans de meerderheid van die raad wilde geen VVD-burgemeester en sprak zich voorts uit voor .een manager', een nogal vaag begrip dat iedere keer weer opduikt als een raad gaat meepraten over een burgemeester. In dit verband werden voor Leiden namen genoemd als professor M.Troostwijk uit Gronin gen. lid van de Partij van de Arbeid, en voorts mr C. van Lookeren Campagne D '66 directeur van Douwe Eg berts en staatssecretaris van defensie in het schaduwkabinet van Den Uyl. Kei is anders uitgepakt, de wegen van minister Beernink zijn soms ondoor grondelijk met als gevolg in dit geval, dat de heer Vis is benoemd. Leiden heeft zijn Simonis gekregen. Het Ls begrijpelijk, dat de raadsmeer- derheid in Leiden zich op de tenen voelt getrapt. Het gaat hier om een als professor M. Troostwijk uit Gronin- botsing van lokale politieke belangen en inzichten met opvattingen, die het nationaal voor het zeggen hebben. Bo- vendien voelt men j y i zich flink in de kou i fjdKllijl gezet: op allerlei ni- 1 veaus is ae opvat ting van de raads- meerderheid naar voren gebracht, zij had de indruk gekregen, dat er naar geluisterd was en men mocht er van uitgaan, dat er inderdaad sprake was van enige medezeggingschap. Tot dat deze benoeming naar buiten kwam: geen managers-type van de politieke signatuur die werd gewenst, maar veelmeer een bestuurder van het con ventionele type. bovendien lid van de niet-verlangde partij. De oud-wethou der van Amsterdam, dr P. J. Koets, zou hier zijn gevleugelde woord kun nen uitspreken: ,Ik voel mij grotelijks belazerd'. De vraag is nu evenwel of de raad van Leiden moet reageren zoals nu gebeurt. Een uitnodiging van dr Vis aan de raadsfracties om kennis met hem en met zijn echtgenote te komen maken, is door de KVP en het Progres sief Akkoord de meerderheid af gewezen. Zij willen pas de nieuwe bur gemeester ontmoeten als hij is geïnstal leerd. Bovendien besloot de raad na de installatie 's middags, nog weer 's avonds bijeen te komen om een de bat te houden over de benoemingspro cedure. We vinden dat alles bijeen een vreemde en vrij kinderachtige reactie. Zij richt zich vooral tegen de nieuw benoemde burgemeester, terwijl die in deze affaire niet. de belangrijkste partij is. maar de minister van binnenlandse zaken. Die bewindsman dient te wor den geïnterpelleerd en dat kan alleen in het parlement geschieden. Nu komt dat op dit ogenblik wel heel vervelend uit, omdat het kabinet demissionair is en de kamerleden andere zorgen heb ben dan de benoeming van een burge meester in Leiden, maar dat hoeft er nog niet toe te leiden, dat alle gram zich richt op de nieuwe burgemeester. Het is een vreemde toestand dat be paalde raadsfracties demonstratief wei geren met dr Vis kennis te maken, ter wijl ze bijzonder goed weten dat ze toch met hem moeten samenwerken. Eveneens weten ze heel goed, dat mi nister Beernink de verantwoordelijke bat te houden over de benoemingspro- man is. De houding van de aldus han delende raadsmeerderheid kan het bes te worden aangeduid met de kwalifica tie .bokkig'. Wel is het begrijpelijk, dat de raad een debat wenst over de benoe mingsprocedure: de fracties kunnen daarin opening van zaken geven van wat zij hebben verricht voorafgaande aan de benoeming, men kan wellicht tot een bepaalde uitspraak komen. Maar deze discussie kan reeds nu wor den gehouden, alle feiten zijn bekend: een dergelijke snelle reactie maakt meer indruk dan het bokkige gedoe van nu. Mocht de raad er echter van uitgaan, dat de nieuw benoemde burge meester bij dit debat aanwezig moet zijn, teneinde te weten hoe zijn raad er over denkt, dan nog zou men de wel levendheid dienen op te brengen daar even mee tc wachten tot na de instal latiedag. Nu lijkt het er op alsof de raadsmeerderheid bezig is methoden uit te denken om de nieuwe burge meester vanaf zijn begin in Leiden het leven zuur te maken. Een weinig fraaie vertoning. Deze Leidse gang van zaken maakt overigens wel duidelijk, dat het benoemingsbeleid-burgemeesters een vervelend dualistisch karakter is gaan vertonen. Vroeger was de benoeming eenzijdig, de raad moest maar afwach ten. Nu is dat weliswaar aan het ver anderen, aan de raad wordt althans enige inspraak verleend. Maar het is onzinnig als na een dergelijke procedu re precies het omgekeerd wordt bereikt van hetgeen is gevraagd Daarmee wordt het hele inspraak-geaoe tot een wassen neus. Of het één: de minister handhaaft de ouderwetse procedure en kent geen inspraak toe. Of het ander: er wordt rekening gehouden met de opvatting van de lokaliteit, waardoor wordt voorkomen dat een gemeente niet een hurgemeesrer kriigt. die de raadsmeerderheid niet wenst. Deze Leidse affaire is er een voorbeeld van hoe het niet moet: zij schept kwalijke verhoudingen en brengt tevens her ambt in diskrediet. BERLIJN (DPA) Op de voorzitter van het Kroatische nationale comité in West-Berlijn, dr Branca Jelic, is woensdag een bomaanslag gepleegd. De in ballingschap levende Kroaat en zi.in vrouw zijn daarbij gewond. Volgens de politie ontplofte voor het huis. waar dr Jelic zijn artsenpraktijk uitoefent, een bom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1