Eind mei begint de tweede fase winkelcentrum Terneuzen-Zuid Uitkeringen Delta-schade Deze week beslissing over oliekoek' van de Phanter wat eten we vandaag? Vestzaktheater ,Edenburg' Vlissingen opent op 15 mei Rijksloodsen over veiliger vaart BEPERKT TAL VOORKEURSTEMMEN VOOR DUSARDUIJN EN EVERSDIJK Weer inbraak in veilinggebouwen Bergen on Zoom Samenstelling commissie WOENSDAG 5 MEI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Concurrentie Behalve de consumenten die in de .Zuidwijk' wonen, is ook de voorzitter van het Handelscentrum Temeuzen (HCT), de heer J. den Toonder, ver heugd over uitbreiding van de koop mogelijkheden. Hij wijt' de trage gang van zaken vooral aan de wat tegenge vallen bevolkingstoename in de wijk. Als dat centrum nu al volledig bezet TERNEUZEN In de tweede helft van mei gaat men beginnen aan de tweede fase van het wijkwinkelcentrum in Terneuzen-Zuid. Rond de 18e mei zal de eerste paal in de grond moeten voor de bouw van een middenstandssupermarkt (met een vloeroppervlak van ongeveer 800 m2) en 14 of 15 winkeleenheden. Het project be tekent voor het wijkwinkelcentrum Zuidpolder' een uitbreiding van de totale bedrijfsruimte met zo'n 2300 tot 2400 vierkante me ter. GEHELE PROJECT IN VOORJAAR VAN 1972 AL GEBRUIKSKLAAR Deze mededelingen kwamen dinsdag morgen van de heren Schnellen en Van Rijssen. medewerkers van het Ontwikkelingsbureau Winkelcentra (OBW) uit Wassenaar. De heer Van Rijssen is tevens voorzitter van de commissie wijkwlnkelccntrum Terneu- zen-zuid. Door deze informatie lijkt een ant-l woord te zijn gegeven op een vraag j die al geruime tijd op vele fronten in Temeuzen gehoord kan worden: .Komt er nou nog eens wat van een wijkwinkelcentrum in Terneuzen-zuid, of niet?'. Dat men deze twijfels heeft is gelet op de langdurige voorge schiedenis van het plan .Zuidpolder' niet zo erg verwonderlijk. In december 1967 deelde de midden stands financieringsmaatschappij voor bedrijfsobjecten (MBO) een .doch ter' van het Wassenaarse bureau mee dat men dacht in het begin van 1968 met het bouwen te kunnen star ten. Wat er kwam was voorlopig alleen een supermarkt van Albert Heijn, de rest van het 6500 m2 grote terrein bleef leeg. Daarna kabbelden de plannen een paar jaar rustig voort, tot december 1970. Een MBO-woord- voerder vertelde toen tijdens een hoorzitting dat men in het voorjaar 1971 echt wilde beginnen aan de reali sering van het wijkwinkelcentrum, dat er alleen nog maar in maquette-vorm was. In december 1970 waren er zes gegadigden voor een middenstands winkel, een aantal dat in nog geen half jaar verdubbeld blijkt te zijn. OBW-man Van Rijssen: De moeilijk heid was tot dusverre dat de gegadig den gewoon ontbraken. We wilden wel, maar als we de mensen die zich ervoor opgaven gingen bezoeken, dan werd steeds de boot weer afgehou den', aldus de commissie-voorzitter. ,Nu zijn er een paar gekomen en dat werkte ineens stimulerend, de rest komt ook, zodat er voldoende belang stelling is om de tweede fase uit te voeren'. Volgens de heer Van Rijssen zal ook de firma De Gruyter (nu in bezit van de Steenkolen Handelsvereniging) in een later stadium nog voor een J. DEN TOONDER VOORSTANDER VAN WITTE KARRENPLAN TERNEUZEN De voorzitter van het Handelscentrum Temeu zen (het), de heer J. den Toon der. is voorstander van het uit voeren van een zogenaamd .witte karren'-plan in Temeuzen. Hij is van mening dat de Terneuzense binnenstad zich moet aanpassen aan de moderne tijd en daardoor verkeersvrij zal moeten wor den. .Rondom die verkeersvrije bin nenstad zal een ring van parkeer terreinen moeten komen', aldus de heer Den Toonder. Teneinde de consument een optimale servi ce te kunnen blijven verlenen en het winkelen in ,de city' aantrek kelijk te houden, moeten er vol gens de heer Den Toonder op de parkeerterreinen rondom het win kelcentrum vervoersmogelijkhe den komen om de artikelen op prettige wijze te kruinen ver plaatsen van winkels naar auto. .Een wittekarrenplan vind ik he lemaal niet zo gek. Ik ben daar wel een warm voorstander van', aldus de HCT-voorzitter. zou zijn, dan haalt het grootste deel van de daar gevestigde zaken geen rendabele omzet', meent de heer Denl Toonder. Daarom is het goed dat de voltooiing in fasen geschiedt, zodat het gelijke tred kan houden met de bevolkingsgroei'. De HCT-voorzitter ziet in het kader van deze ontwikkelingen geen con currentiepositie tussen het wijkwin- kelcentrüm en de winkels in het stadscentrum. .Je krijgt twee centra met ieder een apart gebied. .Zuid polder' zal zich vooral richten op de dagelijkse behoeften van de con sument en de city meer op de modische artikelen en specialisa- J ties'. De heer Den Toonder wijst er in dit verband ook op dat men in de Zuid- wijk gekozen heeft voor een .wijkwin kelcentrum' (van beperkte omvang en een klein gebeid bestrijkend) en niet voor een zogenaamd .shoppingcenter' (groots opgezet en een groot verzor gingsgebied bestrijkend). .Maar het is wel zo dat er een nieuw centrum moet komen. De bevolkingsaanwas en het. vestigingsoverschot zijn te groot', aldus de heer Den Toonder. ,Men zal moeten inzien dat een behoorlijk deel van het assortiment dicht bij de be volking in de buurt moet zijn'. De HCT-voorzitter denkt daarbij vooral aan artikelen die in de dagelijkse1 behoefte voorzien: levensmiddelen en bepaalde onderdelen in de textielsec tor. Schakel Als het wijkwinkelcentrum in de loop van 1972 (mei) verder uitgebreid zal zijn, dan voorziet de heer Den Toon der dat de drukke Axelsestraat in Temeuzen als een schakel tussen zuid en de stad zal kunnen fungeren. De Axelsestraat zal zeker het recht van bestaan als winkelstraat kunnen be wijzen. Men moet bovendien ook niet vergeten dat er in het saneringsplan Java ook heel wat mensen zullen komen te wonen'. De aanleg van een winkelcentrum in het plan ,Java' waar de Rotterdamse bouwfirma Du- ra plannen voor heeft ziet de heer Den Toonder dan ook helemaal niet zitten: .Ik geloof dat men dan zonder meer overbewinkeld raakt. Ik zie het Java zuiver als een kantoor- en woon ruimte-gebied.' Samen met de city, Axelsestraat l .Zuidpolder' zal Temeuzen vol gens de heer Den Toonder het aan trekkelijke koopcentrum van Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen worden. .De mensen uit de regio zullen dan vlugger geneigd zijn om een bezoek aan Temeuzen te brengen, alleen al Foto: Wijkwinkelcentrum ,Zuidpolder', nu nog in maquette-vorm als alle plan nen naar wens verlopen in mei 1972 voor een groot deel werkelijkheid. BOUW SUPERMARKT EN 15 WINKELEENHEDEN uit oogpunt van service'. Eén van de voorwaarden zal dan wel moeten zijn. i zo blijkt uit de woorden van de HCT- voorzitter, dat ook in Ternuzen de winkels op zondag open zijn (zoals al het geval is in Hulst en Sluis) Voorop staat bij de heer Den Toonder .samenwerking' tussen de overheid- middenstand en het groot winkelbe drijf. Als dat niet gebeurt, dan krij gen we toestanden zoals in Vlissingen en daar is niemand mee gediend. Dat niet-overleggen moet zonder meer voorkomen worden'. Als voorbeelden noemt de heer Den Toonder de advies commissie voor het wijkwinkelcen trum en de commissie voor het mid den- en klein bedrijf. .Ieder voor zich kan bepalen wat voor hem het beste is en dat daar in samenwerking be spreken'. Tenslotte benadrukt de HCT- voorzitter dat er meer informatie moet komen van, voor en over de consument, bijvoorbeeld door middel van veel meer enquêtes. ,Ik zou graag ook het oordeel van die consument willen weten, zo dat ook die inspraak heeft' VLISSINGEN Op 13 en 14 mei a.s. zal te Amsterdam de 9e algemene jaarvergadering worden gehouden van de European .Maritime Pilots' Associa tion. Bij de E.MPA zijn, behalve nage noeg alle rijksloodsen, ook de Rotter damse havenloodsen aangesloten. In hoofdzaak is de EMPA bedoeld om gegevens en ervaringen uit te wisselen op nautisch gebied, voor zover zij betrekking hebben op loodsmans en aangrenzende vaarwateren. En van de hoofdpunten van de agenda zal zijn te trachten een positieve bijdrage te le veren tot het veiliger maken van de vaart door het Engels Kanaal, Straat Dover en de Noordzee. Voorafgaand vindt op de 12e mei de, jaarvergadering van de International Maritime Pilots' Association plaats. In) feite is dit de oprichtingsvergadering, waarbij aan de Rr. Hon. James Ca.- laghan, P. CM. P.. zal worden ver zocht het erepresidentschap te aan vaarden. De heer Callaghan woont hiertoe de vergadering bij, alsook on-> geveer 100 loodsen afgevaardigden uit alle vooraanstaande zeevarende landen. De EMPA-vergadering zal wor den geopend door schout bij nacht G. de Graaf, directeur-generaal van het loodswezen, enz. Rond deze vergaderingen wordt een aantal evenementen georganiseerd, on der andere wordt op 12 mei te 20.30 uur in het Amsterdam historisch mu seum een receptie aangeboden door het ministerie van defensie (marine) terwijl de gemeente Amsterdam en de vereniging De Amsterdamse Haven' een cocktailparty en rondvaart door het havengebied aanbieden op 13 te 17.45 uur. (ADVERTENTIE) Moederdag Bloemendag Kweserij M. H. Dekker Langevielesingel 34, Middelburg telefoon 01180 5253* Kanaalstraat 59, Souburg telefoon 01183 -1772 Lange Vorststraat 34, Goes telefoon 01100-7621 VLISSINGEN In de loop van deze week zal een beslis sing worden genomen over de wijze waarop de 19.000 ton olie aan boord van de Liberiaanse tanker .Panther' gelost zal moe ten worden. De situatie rond de ze 25.155 brt metende tanker, die sinds 12 april ligt afgemeerd aan de kade van de Schelde- poortwerf in het Sloe, is nog steeds onveranderd. Zoals bekend zaaide dit schip op 5 april enige paniek voor de rede van Vlissingen toen het bericht doorkwam dat de tanker dreigde te zinken. De .Panther' was op 30 maart vastgelo pen op de Goodwin zandbank in het Kanaal ter hoogte van Dover en zette.! na zondag 4 april weer te zijn vlot ge trokken. koers naar Antwerpen. Aan vankelijk was er 25.000 ton olie aan boord, maar tijdens de gedwongen rustperiode op de zandbank werd er 6000 ton overgepompt. Na de paniekerige avond van de vijf de april, waarbij de berichten aanvan kelijk deden geloven dat de tanker voor de rede van Vlissingen dreigde te zinken, bleek er weliswaar een lek in het schip te zitten, maar niet van dien aard dat het sterk water maakte. Olie had de tanker evenmin verloren. Nadat de Panther' enige dagen op de Spijkerplaat in de Westerschelde had gedobberd, werd overeenstemming be reikt over het overbrengen van het schip naar Scheldepoort. Het lossen van de 19.000 ton olie bleek geen eenvoudige zaak. Doordat tijdens de stranding de verwarmingsinstallatie onklaar was geraakt, was de olie afgekoeld, waardoor de massa inmid-l dels vergelijkbaar was geworden met het asfalt op de wegen op een warme zomerse dag. Eén van de mogelijkhe den om de olie weer Josbaar' te maken is door de olie wederom te verwarmen, maar daar kunnen weken overheen gaan voordat men resultaat heeft. Momenteel wordt er nog steeds overleg gepleegd tussen de belangheb-l benden en de eigenaar met deskundi gen wat de meest doeltreffende me thode zal zijn, Zoals gezegd wordt in de loop van deze week een beslissing verwacht. De aanwezigheid van de olie heeft tevens tot gevolg gehad dat men tot nu toe op Scheidepoort nog niets aan de tanker heeft kunnen doen. (Foto PZC) ONTSNAPTE GEESTELIJK GESTOORDE OPGEPAKT In de buurt van het erf van de familie Y. te Sint-Jansteen liep deze week een persoon die zich erg zonder ling gedroeg. De politie werd gewaar schuwd en bij onderzoek bleek dat de man ongeveer 50 jaar was, en niet over zijn verstandelijke vermogens bleek te beschikken. De man bezat geen identiteitspapieren. Voor zover men kon nagaan was het een geeste lijk gestoorde die uit een Belgische inrichting was ontsnapt. De Neder landse politie heeft hem aan de Belgi sche rijkswacht van Sint-Gilles over gedragen. Slot van pagina 1 men bij de winstberekening tien pro cent eigen risico niet vergoed krijgt. Er wordt rekening mee gehouden, dat er een aantal vissers moet verdwijnen, dat is een gegeven. Verder is die liqui diteitsregeling eigenlijk een soort uit koopregeling'. Als het lukt om over enkele maanden met de normen voor de schadevergoe ding volgens de Deltawet naar buiten te komen, acht mr Pijl Hogeweg het mogelijk dat met name de liquiditeits- aanvragen in de eerste maanden van volgend jaar afgewikkeld kunnen wor den. Voorwaarde daarbij is naar zijn mening, dat het ambtelijk apparaat de aanvragen administratief zal kunnen volgen Ondanks acties men. Bij de SGP stemden 92 kiezers op R. van Ommeren uit Zierikzee. imager op de SGP-liJst gingen 49 stem men naar J. van Prooijen uit Staven- isse en 39 naar F. Dieleman uit Ter- neuzen. Opvallend bij de SGP was het grote aantal voorkeurstemmen voor ds Mallan: 1358 van de in totaal 14.389 op de SGP uitgebrachte stem men. Zoals bekend is ds Mallan bin nen de SGP een tegenstander van de huidige koers, omdat deze, naar zijn mening, te veel zou meegaan met de geest van de tijd. Van de Zeeuwse ..mhangers van de Boerenpartij stem den er 90 op G. de Waal uit Graauw. De heer A. J. de Visser uit Zaamstag, nummer 15 op de Zeeuwse GPV-lijst, kreeg vijf stemmen. DEN HAAG Drs Yi. R. V. Dusar- cluijn uit Goes is bij de kamerverkie zingen van vorige week de Zeeuwse kandidaat met de meeste voorkeur stemmen geworden. Jn de kieskring Middelburg maakten welgeteld 3034 stemmers het hokje achter zijn naam rood. Dusarduijn kreeg daarmee bijna 15 pet van de Zeeuwse KVP-slemmen (20700). Ook bij de andere partijen bleek de' voorkeur van flinke aantallen kiezers naar een .regionale kandidaat' uit te gaan. Op de PPR-lijst gingen 1563, stemmen naar J. F. van de Voorde uit'. Sluiskil, 47 naar C. van Waterschoot! uit Oostburg. 34 naar mevrouw Dob- belaer uit Sint-Jansteen en 32 naar A. Everaard uit Vlissingen. CHU-kandi- daat H. Eversdijk uit Heinkenszand I kreeg in Zeeland 1224 stemmen, zijnl partijgenoot drs F. J. Burger uit We-; meldinge trok 48 stemmen, J. A. Scheele uit Groede 82 en C. M, Dage vos uit Wemeldinge 37. Bij de PvdA stemden 1223 kiezers op P. A. Roels uit Sint-Maartensdijk, E. J. Prins uit Goes kreeg 553 voorkeurstemmen. Nog lager op de Zeeuwse PvdA-lijst maakten 203 kiezers het vakje achter W. Wisse uit Souburg rood, 134 het vakje achter A. Schouwenaar uit We meldinge en 159 dat achter B. J. Korstanje uit Yerseke. Op de Zeeuwse DS '70-kandidaat K. Keuning uit Zie- rikzee werden 86 voorkeurstemmen uitgebracht. Bij de VVD gingen 225 voorkeurstemmen naar mr J. F. G. Schlingemann uit Goes, 170 naar J. Hoekstra uit Oostburg en 48 naar C. van Beekom uit Goes. De AR-kandi- daat drs G. M. Kerkhof uit Middel burg kreeg 86 rode stippen achter zijn naam, zijn partijgenoten W. Huson, Temeuzen en C. Balkenende, Biezelin- ge, respectievelijk 20 en 26. Mr J. N. Scholte, die door de AR nadrukkelijk als Zeeuwse kandidaat naar voren was geschoven kreeg 55 voorkeurstemmen. BERGEN OP ZOOM (ANP) Voor de tweede keer binnen vier weken is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in de kantine en de kanto ren van de rooms-katholieke veilingge bouwen te Bergen op Zoom aan de Moerstraatsebaan. Hadden de daders de vorige keer al het rookmateriaal uit de kantine en een radio gestolen, en uit het kantoor vier schrijfmachines, deze keer heb ben ze een elektrische rekenmachine van 3000 gulden, een elektrische type machine van 2000 gulden, een nieuwe radio en voor 6 a 700 gulden aan rookwaren en drank uit de kantine gestolen. De politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld, doch van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Vermoed wordt, dat het dezelfde da- De PSP-kandidaten P. de Ruijter en ciers zijn van de vorige keer. omdat W. van Belzen uit Middelburg kregen men op dezelfde manier is binnenge- respectievelijk 27 en 24 voorkeurstem-1 komen. (ADVERTENTIE) NA 13 MAANDEN VERBOUWEN NAAST TONEEL I OOK ANDERE MOGELIJKHEDEN VLISSINGEN Op zaterdag 15 mei zal de Toneelgroep De Zeeuwse Ko medie de eenakter .Dog' van Jean Baptiste in het vestzaktheater .Eden burg' aan het Beilamypark te Vlissin-; gen spelen. Die middag zal burgemees ter drs I) Roemers van Vlissingen om half drie de officiële opening van dit eerste Vlissingse vestzakthcater ver richten. De heer F. A. Priester, die zakelijk leider is van de Zeeuwse Komedie en van het vestzaktheater .Edenburg'. lichtte tijdens een dinsdagniddag ge houden persconferentie toe. dat de leden van de Zeeuwse Komedie gedu rende dertien maanden in de avondu ren het parterregedeelte van de pan den Beilamypark 3 en 5 ombouwden tot een vestzaktheater. waarvan de toneelruimte plaats biedt aan 65 toe schouwers. Voorts bevindt zich naast de toneelzaal een ruim foyer. Het vestzaktheater is verder voorzien van grotere en kleinere ruimten voor on der meer opslag, van decors, het ver vaardigen van requisieten, kleedka mers en dergelijke. De inrichting van het vestzaktheater begon ruim een jaar geleden mei een, groep van zes mensen, allen afkom stig van bestaande toneelverenigin gen. Behalve een kleine startsubsidie van de gemeente Vlissingen het Koningin Juliauafonds hebben de deelnemers alles zelf gefinancierd. De heer Priester vertelde, dat een van de belangrijkste argumenten voor de oprichting van de Zeeuwse Komedie was, dat men géén verplichtigen wilde hebben tegenover bijvoorbeeld dona teurs. zoals dat in de meeste toneel verenigingen het geval is. .Om een jong publiek te bereiken moet je vrij zijn in de keuze van je repertoire. We willen er hier echt een open zaak van maken Iedereen beslist mee. Als ie mand iets doen wil, dan kan dat in principe. We werken vooral met eigen tijdse stukken, waarin moderne pro bleemstellingen aan de orde komen. Het toneel moet eigentijds zijn om het levend te houden. Als het publiek niet naar ons komt. dan gaan wij wel naar het publiek. Dan gaan we bij wijze van spreken op het Bellamy- park pslen of voor de Miro'. Overi gens heeft ook de Zeeuwse Komedie in de drie jaar dat deze groep bestaat j wel concessies moeien doen Een groot deel van het geld. dat nodig was voor de verbouwing werd verdiend met voorstellingen in andere plaatsen: .Wat dat betreft geloven we overigens wel, dat we het publiek op den duur rijp kunnen maken voor goed to neel'. Tegenslag De Zeeuwse Komedie stond aanvanke lijk onder zakelijke en artistieke lei ding van de Vlissinger Piet de Leeuw. Het was dan ook een enorme tegen slag toen deze centrale figuur een half jaar geleden overleed. Als zakelijk leider trad nadien de heer F. A. Priester op en de heer Cor Verdon- schot uit Hulst werd aangetrokken als regisseur. De heer Priester maakte melding van een aantal plannen om het vestzakthe ater optimaal te laten functioneren. Zo bestaan er plannen om leerlingen van lagere scholen gelegenheid te ge ven zich met het toneel vertrouwd te maken. En ook zijn er plannen om bejaarden bij de aktiviteiten te be trekken. Men heeft met opzet niet gekozen voor een traditionele inrich ting van dc toneelzaal: de stoelen (afkomstig uit een oude bioscoop) staan voor het merendeel hoger dan de toneelvloer, die niet door een gor dijn van het publiek is gescheiden. In de toneelzaal wil het bestuur van het vestzaktheater ook gelegenheid geven voor andere activiteiten, zoals mode shows. exposities en cabaret. Onmiddellijk na de opening zal het stuk .Op weg naar Tar' van Arrabal in studie worden genomen. De heer Priester vertelde, dat het dc bedoeling is, dal men in oktober vier produkties op het repertoire heeft. Daardoor wordt liet mogelijk om iedere week een voorstelling te geven met de kans, dat er voldoende publiek komt. Voorts zijn er onderhandelingen bezig om te komen tot uitwisselingen met andere vestzaktheaters. .En dan hopen we natuurlijk, dat er in Zeeland meer vestzaktheaters komen, want wij zijn nu het enige'. VLISSINGEN De commissie, die zich sinds 16 december bezighoudt met de problematiek van de aan tel leggen normen ten aanzien van de! schadevergoeding voor de door de! Deltawerken gedupeerde vissers, is als; volgt samengesteld: voorzitter is mr' C. Pijl Hogeweg, burgemeester van Reimerswaal. Het. secretariaat wordt gevormd door mr W. A. Emeis, hoofd bureau uitkeringen bij de hoofddirec tie van de waterstaat en ir H. A. M. van Erp, inspecteur van ae visserijen. Commissieleden zijn dr H. A. Boel mans Kranenburg (voorzitter van het bedrijfschap voor de visserij), J.l Faddegon secretaris hoofdafdeling j zoetwatervisserij van de Heidemij). K. Hoekstra (voorzitter van de Neder-, landse vissersbond), J. A. C. van der Gouwe (hoofd bureau grondaankopen' van de waterstaat), ir Th. J. Tienstra! (directeur van de visserijen op hetl ministerie voor landbouw en visserij) en mr J. H van Wijk (hoofd bureau oorlogsschade ter directie financiën van het ministerie van financiën). I MR. C. PIJL HOGEWEG Gewoon een receptje prikken van de „recepten-prik-schijf Hebt u iedere dag een zorg minder. Wat is er vandaag geprikt? 5Karbonaadje voor de zondag Karbonaadjes van 150 gram goed plat kloppen, door de bloem halen en aan weerszijden bruin braden in boter. Neem er wat vet spek bij, dat u jn blokjes bruin bakt Opdienen met gebakken champignons. Heerlijk met gestoofde komkommer. Jus afmaken met tomatenpuree, óf gepelde druiven toevoegen. Extra Voordelig \krkensvlees

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 7