Accent van bouw-acties steeds meer op staking ,Geen speciale inter-Duitse betrekkingen' Moord op Italiaan was afsluiting van criminele carrière Sinds culturele revolutie is veel veranderd 3 OP MEER DAN DERTIG BOUWPLAATSEN BEZETTING DOOR STUDENTEN GEËINDIGD INCIDENT NA PALEISCONCERT RECHERCHEURS REDEN ROND IN GEZOCHTE AUTO DODEN UIT OORLOG HERDACHT China (I) ZWEDEN NIET BLIJ MET SUGGESTIE VAN NIXON WOENSDAG 5 MEI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (GPD) Gisteren, op de derde dag van de acties in de bouwnijverheid, kreeg de campagne van de drie bouw bonden in verband met de loon- moeilijkheden hoe langer hoe meer het karakter van een grootscheepse staking. Een glo bale telling leerde dat er op meer dan dertig grote en klei ne objecten wordt gestaakt. Daarbij zijn duizenden arbei ders betrokken, een precieze schatting is niet te geven. .Van alle activiteiten, die in het land worden ondernomen, is naar mijn schatting 80 pet staking en 20 pet langzaamaan of model.' aldus gistera vond vice-voorzitter J. Pot van de katholieke bouwbond St-Joseph vanuit het actiecentrum der bonden in Utrecht. Met enige blijdschap consta teerde hij verder, dit zich onder de getroffen objecten bijna geen woning bouwprojecten bevinden. Wel valt nu het aantal belastingkantoren aanbouw sterk op, aldus de heer Pot. Van de werkgevers hebben de bonden nog niets vernomen. Wel zijn internationale sympathiebetuigin gen binnengekomen. In de eerste plaats van de internationale bouwvak organisatie, drie miljoen leden, waar bij zowel NVV als St.-Joseph zijn aangesloten. Ten tweede van de chris telijke internationale van bouwvak bonden, die uit Brussel haar solidari teit betuigde. I niddels probeert men de administratie op gang te brengen om uit de fondsen straks uitkeringen te gaan doen aan degenen, die hebben Overzicht Hier volgt een summier overzicht van de objecten waar werd gestaakt: Friesland (waar weinig nieuwbouw blijkt te zijn): enkele kleine nieuw-' bouwprojecten, ongeveer 50 man. Groningen (stad): cultuurcentrum, ro- no-gebouw, belastingkantoor, hrs, een of meer dagen. Overijssel: Ommen wegenbouwpro ject. twee halve dagen; stadhuis Almc-1 lo, onbepaalde tijd. Gelderland: 's-Heerenberg: huizen en! winkels, gisteren, misschien ook van I daag; Nijmegen: winkelcentrum, drie dagen. Utrecht: universiteitscentrum Uithof,; hele week, reconstructie weg naar Botterdam, onbepaalde tijd, Galencop- perbrug, onbepaalde tijd. Noord-Holland: Hilversum: AVRO-stu- dio. verlengde middagschaft inge voerd, wordt misschien volledige sta king; Alkmaar: bejaardencentrum, voortgezet; Haarlem: belastingkan toor; Alkmaar, vuilverbranding, Bus- sum, politiebureau, staking vandaag en morgen. Zuid-Holland: Den Haag: paleis van justitie, centraal station, metro; Rot terdam: medische faculteit en mu seum Boymans-Van Beuningen; win kelcentrum Zuidplein, hele week; Shell Pernis. Noord-Brabant: Eindhoven: fabriek en laboratorium Philips, enkele dagen verlengd; wegenbouwproject Leende- Weert, vandaag; Tilburg: woningbouw, AMSTERDAM (ANP) De bezetting van het instituut voor bedrijfsecono mie van de universiteit van Amster dam is dinsdagmiddag opgeheven. Volgens de economiestudenten die aan de maandagavond begonnen be zetting deelnamen, zijn de gestelde doeleinden, demonstratief protest te gen de invoering van .Posthumus' aan de economische faculteit en organisa tie van een front hiertegen, bereikt. economische hogeschool, gisteren en vandaag; Berkel-Ensehot: koopwonin gen. Den Bosch: provinciehuis, onbe paalde tijd; Breda. Hema, twee dagen verlengd. AMSTERDAM (GPD) Bij het ver trek maandagavond van prins Claus en prinses Beatrix na het proefcon- cert in het paleis op de Dam zou een verslaggeefster van de VPRO, Tonia van Rijthoven, door prins Claus zijn weggeduwd toen zij hem een paar vragen wilde stellen voor de radio uitzending VPRO-maandag, en vervol gens door twee marechaussees en een rijksrechercheur op de trappen van het paleis zijn geduwd. Mejuffrouw Van Rijthoven was naar| de achterkant van het paleis gelopen om bij het vertrek van prins Claus hem enige vragen te stellen over het proefconcert en hoe hij het vond dat geprobeerd was een discussie op gang te brengen. Als enige reactie zou de prins haar hebben weggeduwd. Ver volgens, aldus de verslaggeefster, .sprongen twee marechaussees en een rijksrechercheur op mijn rug en sme ten mij op de paleistrap. Ze bleven' bij mij staan tot de prins en de prinses in hun auto waren gestapt'. Zij overweegt een klacht in te dienen j tegen de drie ambtenaren De VPRO zou in beginsel bereid zijn haar klacht te ondersteunen. Een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst, van wie mejuffrouw Van Rijthoven be weerde dat hij bij het overigens zeer kortstondige incident aanwezig was, ontkende iets van deze zaak te weten. NIEUWE ECHT- SCHFJDINGSWET IN SEPTEMBER VAN KRACHT ERICH HONECKER: (Van onze correspondent) BONN Erich Honecker, die eergisteren Walter Ulbricht als part ij chef afloste, heeft Bonn on middellijk laten weten hoe hij de verhoudingen tussen DDR en bondsrepubliek beoordeelt. (Van c e parlementaire redactie) BEKENTENIS KWAM NA DOORSLAAN .COMPAGNON' AMSTERDAM (GPD) Duikers van de marine zochten gisteren in het Amstelkanaal in Amsterdam naaf het pistool waarmee twee weken geleden de Italiaanse restauranthouder Romano Mazzilli in zijn bed werd afgemaakt. De zestigjarige Jan van der V. heeft ge zegd dat hij het wapen daar had weggegooid, nadat hij het moor- denaarskarwei waarvoor hij door Mazzilli's echtgenote was ge huurd, had opgeknapt. Van der V. heeft zijn bekentenis tegen over _de rechter-commissaris. mr J. Schroder afgelegd. Tegen de recher cheurs van de moordbrigade wilde hij het niet doen. Tegen hen zei hij slechts: ,als ik beken krijg ik levens lang; en als ik ontken krijg ik het ook'. Na zijn bekentenis: .bet had de afsluiting moeten zijn van mijn crimi nele carrière.' Jan van der V. zou zeventigduizend gulden grijgen voor de moord, zo heeft hij. naar mededelingen van de politie, aan de rechercheurs van de moordbrigade verklaard. Hij zei ech ter nog geen cent te hebben gezien. Het enige geld dat hij had gekregen via de tussenpersoon Ruud H. waren wat bedragen geweest eerst een repeteergeweer en later een .pistool te kopen. Het geweer was aangeschaft omdat de moord op Ro mano Mazzilli aanvankelijk op straat zou worden gepleegd, in de Geulstraat waar Mazzilli woonde en waar hij altijd zijn auto parkeerde als hij nachts van zijn restaurant, thuiskwam. Met het geweer was Van der V. ook wezen oefenen in Katwoude. Lucifers doosjes, soms op palingnetten ge plaatst, fungeerden als doelwit. Ruud H. was daar bij geweest, evenals de schilder Gijs van E.. die in het com plot was betrokken als chauffeur. Noch Van der V. noch Ruud H. kon een auto besturen. Gijs van E. trok zich terug toen hij in de gaten kreeg dat het hele gedoe weieens op een echte moord kon uitdraaien Koos C.. een bouwvakker van 53 met een rijbewijs, werd Gijs' opvolger. Hij kende Jan van der V. nog van een kraak die ze zestien jaar geleden samen hadden gezet. Koos kwam in het complot toen juist weer een po ging om Romano neer te leggen was mislukt. Van der V. had in de nacht van 14 op 15 april in de Geulstraat mis geschoten. De volgende dag gooi de hij het geweer daarom weg, in het Amstelkanaal op de plek waar hij later ook het pistool zou gooien. Er werd een pistool gekocht, waar mee hij in de huurauto bij Koos een proefschot loste in de buurt van de RAI. In de wagen is later een huls gevonden van dezelfde soort als in het huis van Mazzilli na de moord Jan van iler V ging pas door de knieën toen hi.i de verklaringen van Koos C. voorgelegd had gekregen. Die had gedetailleerd verteld hoe het ver der in zijn werk was gegaan. Tegen over de rechter commissaris bevestigde Van der V. dat verhaal tenslotte. In de nacht van zaterdag 17 op zon dag 18 april waren Koos en Jan naar de Geulstraat gereden Van der V. was naar binnen gegaan Afgesproken was inmiddels met Mazzilli's vrouw Adriana dat de moord nu maar bin nenshuis moest geschieden, omdat het buiten almaar niet lukte. Adriana, die een steeds intenser hekel aan haar man kreeg, had een huissleutel afge staan om er duplicaten van te laten maken Die nacht zou er voor Romano nog een dag volgen. Van der V. kwam repeteren; bovendien sliep Romano erg onrustig. De volgende nacht ging het echter werkelijk gebeuren. Met een theedoek, waarin kijkgaten, en een hoed op zijn hoofd ging Jan van der V. het huis binnen, op kousevoe ten wegens de krakende vloer. Op weg naar de afsluiting van zijn crimi nele carrière. Van twintig centimeter afstand schoot hij Romrno door het hoofd, zo heeft hij toegegeven. Van het bloedgeld wil haast niemand meer horen. Adriana zegt dat ze al 23.000 gulden gehaald uit de op brengsten van Romano's restaurant waarvan Adriana de boekhouding voerde aan Ruud H. heeft betaald. Maar Ruud II. zegt niets te hebben gekregen. Koos C. zegt ook geen cent te hebben gezien, ofschoon anderen zeggen dat hij voor het chauffeurs- werk tien mille zou toucheren. DEN HAAG De eerste kamer heeft de nieuwe echtscheidingswet van minis ter Polak van justitie unaniem aan vaard. Ook de ARP stemde voor, in af wijking van de AR-fractïe in de tweede kamer. De nieuwe wet die een einde maakt aan de .grote leugen' (een van beide partijen moet schuld bekennen) zal uiterlijk medio september dit jaar van kracht kunnen worden. Dit is mogelijk omdat het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid al klaar is met enkele regelingen, waar om de tweede kamer bij de behande ling van de wet had gevraagd. Een amendement van mej. Haars (chu) dat is aangenomen in het parlement, be pleit onder meer regelen van over draagbaarheid van weduwenpensioenen voordat de wet van kracht wordt. AMSTERDAM Rechercheurs van de moordbrigade van de Amsterdamse politie hebben een paar dagen rondgereden in een huurauto waar collega's van een andere ploeg rechercheurs van dezelfde moordbrigade naarstig naar aan het zoeken waren. Omdat een belangrijke verdach te in de moordzaak Mazilli ont kende. ging men op zoek naar aanvullend bewijsmateriaal. Daartoe behoorde een auto, ge huurd om eerst naar een plaats voor schietoefeningen en later naar de Geulstraat te rij den waar Romano Mazilli moest worden neergeschoten. Het zoeken leverde wat. op. De wagen was inmiddels terugge bracht bij de verhuurder. Deze had hem echter al weer verder verhuurd aan de gemeente Am sterdam. Er reden rechercheurs in rond van die ploeg van de moordbrigade die aan het pro beren was de roofmoord op de diamantair Jacob Barber op te lossen. AMSTERDAM (ANP) Konin gin Juliana en prins Bernhard hebben dinsdagmiddag tijdens de nationale herdenking van al le slechtoffers van de oorlog bij het monument op de Dam een krans gelegd. Het vorstelijk paar was begroet door de demissionaire ministerpresident, P. J. S. de Jong, de commissaris der ko ningin in de provincie Noord-Holland, mr F. J. Kranenburg, burgemeester dr I. Samkalden van Amsterdam en de voorzitters van de organiserende com missies, mr A. B. Roosjen en dr J. C. Hooykaas. Na de eerbewijzen door erewachten van zee-, land- en lucht- j macht, speelde de Koninklijke Militai- re Kapel het koraal .Leidt vriend'lijk licht'. Na de kranslegging blies een hoornbla zer van de Koninklijke Militaire Ka pel de taptoe, gevolgd door een minuut stilte. Het eerste couplet van het Wil helmus was tenslotte het sein voor het défilé, waarin koningin en prins voor gingen. Toen ook werden door vele nabestaanden nog bloemstukken aan de voet van het monument ge legd. Vc 'gaand aan de nerdenkingsplech- tigheid was in de oude Lutnerse kerk aan het Spui een herdenkingsdienst gehouden, waarin opperrabijn A. Schus ter, vlootaalmoezenier P. H. va-. Roo- zendaal en '.s J. P Dondorp ve gen. Ook op a-"ie plaatsen in N «(Ierland werden samenkomsten gehouden Na dat in steden en dorpen stille o 'h' waren gehouden, verzamelden talrijke Nederlanders zie' herdenkingsplaat sen. in vele gevallen voormJige fu silladeplaatsen. Om precies acht uur dinsdagavond verstomde he' geluid: Nederland nam twee minuten stilte in acht voor zijn oorlogsdoden, het ver keer kwam tot stilstand, op een enke le automobilist na die de plechtigheid van dit moment ontging, treinen ble ven op de rails staan, het luiden der klokken verstilde. Na de twee minu ten stilte vonden in vele plaatsen, op dodenakkers en begraafplaatsen, her denkingsbijeenkomsten plaats. Zowel in Den Haag als in Amsterdam werden .alternatieve' herdenkingen ge organiseerd voor de doelen in Indo- China en Pakistan. In enkele Haagse straten is het op de avond van de dodenherdeilking en na afloop van de herdenkingsplechtigheden zeer onrus tig geweest. In de Gouverneurlaan, Stastokstraat en omgeving gingen groepjes jongeren er toe over bloem bakken omver te werken. Later had men h& voorzien op auto's, die jonge ren trachtten om te gooien. Toen de politie probeerde een eind aan de baldadigheden te maken kwam het tot incidenten tussen agenten en jongelui. Er werden in elk geval twee arrestaties verricht. Het bleef danks het politieingrijpen de avond onrustig in de omgeving van| deze straten. voorts, evenals de andere Oostduitse kranten, in grote opmaak de verschui ving aan de top bekend maakte. Sprekend over ideologische kwesties noemde Honecker de discussie met re visionisme en nationalisme, van welke aard ook, een basisopdracht voor alle communistische partijen. De ervarin gen In Tsjecho-Slowakije zouden duide lijk hebben aangetoond hoe noodzake lijk waakzaamheid tegenover agitatie j van het imperialisme is. Noodzakelijk IS voor zijn land, regering in Bonn heeft op de felle. maar niet onverwachte taal van Ho necker kort gereageerd. Ulbricht's op volger aan de top van de SED moet weten dat van ratificering der verdra gen zonder een bevredigende regeling voor Berlijn geen sprake kan zijn. al dus woordvoerder Ahlers. In het algemeen Is op dc verschuiving in Oost-Berlijn nogal gelaten gerea geerd In de bondsrepubliek. In verschil lende perscommentaren komt slechts een feit als nogal mysterieus naar vo ren: waarom trad Walter Ulbricht af kort voordat het grote partijcongres van de SED in juni hem dc gelegenheid zou bieden in een grote show en mas saal toegejuicht, de partijleiding over te dragen? Is de bijna "8-jarige zo zwak dat zijn artsen hem moesten adviseren ook die anderhalve maand niet meer uit te dienen? ,een volledige afgrendeling van de imperialistische bondsrepu bliek'. Het zou zeer in strijd met de realiteiten zijn als men op de een of andere manier bijzondere betrekkingen tussen beide Duits- landen wil construeren, aldus de nieuwe eerste secretaris van de Oostduitse communistische par tij. Honecker eiste van Bonn dat de verdra gen met Moskou en Warschau snel zul len worden geratificeerd en keerde zich tegen een samenhang met het treffen, van een regeling voor de kwestie Ber lijn. Voor óe gehele Europese proble-j matlek, inclusief het voorbereiden van een veiligheidsconferentie, zou in paral- lellopende ontwikkelingen een oplos sing moeten worden gevonden. Het zou onjuist zijn op de regeling van de ene kwestie te wachten voordat tot een dere kan worden over gegaan. De Oostduitse leider beriep zich bij de ze verklaringen op het standpunt van de Sovjetunie. Zijn uitspraken deed hij trouwens als rapporteur van het centrale partijcomité over het ongeveer hele' een maand geleden beëindigde partij congres in de Sovjet-Unie. Zij werden gisteren volledig gepubliceerd in het partijblad Neues Deutschland ADVERTENTIE ,Kom naar China om de ping pongwed- strijden tussen het Engelse en Chinese tafeltennisteam te verslaan'. Zo luidde de uitnodiging aan de Britse journalist Ian Brodie. die hem medio april in zijn hotel in Hongkong werd overhandigd. Brodie. de eerste Engelse Journalist die sinds jaren een visum voor China kreeg, pakte onmiddellijk zijn koffers en nam nog diezelfde dag de trein naar Peking. In de Chinese hoofdstad kreeg Bodic te horen dat hij vrij is In zijn doen en laten en over alles mag publiceren. De komende dagen brengen wij enkele arti kelen van zijn hand, waarin vooral een indruk wordt gegeven van enkele aspec ten van het China na de culturele revolu tie. iaat op de been moet houden. Er waren uitstapjes georganiseerd naar fabrieken, sport paleizen. plattelands-communes en culturele manifestaties. Maar bij nadere bestudering bleek al gauw dat het vrijwel onmogelijk zou zijn al deze programmapunten af te wer ken. Een ding viel ons al de eerste dagen op: onze gastheren willen duidelijk een goede indruk op ons maken. Vandaar dat ze zorgvuldig alleen die zaken hebben uitgezocht waar ze trots op kunnen zijn. Maar eigenlijk is ie dat niet eens io kwalijk te nemen. Want dat doen wij in Londen niet beter: wij laten Chinese diploma :en ook alleen maar dingen zien waar ze latei met plezier aan kunnen terugdenken Sinds de culturele revolutie heeft geen enkek westerse journalist dit land bezocht. Al na enkele dagen wordt het dan ook duidelijk dat (Door Ian Brodie) PEKING Na een lange treinreis van uit Hongkong arriveerden we in de grote havenstad Sjanghai. Samen met enkele collega's en de leden van het Britse tafeltennisteam vallen wij van de ene verbazing in de andere. In de eerste plaats hebben onze gastheren gemeend dat we nu maar eens grondig moes ten kennis maken met hun communisme. Al tijdens onze bijna eindeloze reis naar het noorden werd ons een programma voorgelegd, dat ons van 's ochtends vroeg tot 's avonds WERELDGEBEUREN nier veel is veranderd. Het westen en China nebben zich naast elkaar ontwikkeld. Een van onze gastheren maakte dan ook de opmerking: er bestaat een groot verschil tussen uw wijze van regeren en ons systeem. Wij geloven nu eenmaal in het onze en daarom stellen wij liet op prijs u te laten zien hoe het werkt.' Na een verblijf van veertien dagen in China vallen ons enkele dingen op. De steden zien er vervuild en verwaarloosd uit. Zo rommelig als het: stadsbeeld is, zo netjes zien de bewoners er uit. Maar na een tijdje krijg je de indruk dat er niets fleurigs bestaat. Want iedereen jong en oud, is gekleed in dezeflde soort kleurloze pakken. Het moet de westerling ten slotte somber stemmen, want waar hij ook kijkt, overal ziet hij dezelfde uniformiteit van kleding. Tenslotte betrapten wij er ons op, dat we naarstig naar lectuur gingen zoeken. Want behalve de saaie propaganda-brochures kim je nergens in dit onmetelijke land iets leesbaars vinden. Terwijl je je als westerling stoot aan deze kleurloosheid, kom je aan de andere kant gauw tot de conclusie dat zowel in de steden als op het. platte land niemand in lompen loopt. Er is nog iets wat ons tijdens ons korte verblijf opviel: alle Chinezen zien er goed doorvoed uit Honger wordt er zeker niet geleden en als je de kinderen ziet denk je a) gauw aan het omgekeerde. Je krijgt zelfs de indruk dat de Chinese kinderen overvoed zijn In hun kleine tniformpjes lopen ze parmantig rond. Sommi gen puilen uit hun pakjes en alle gezichtjes zijn rond. Onbewust trek je dan de vergelijking -net andere Aziatische landen, waar vaak de kinderen het meest te lijden hebben van de armoede en het zwaarst gebukt gaan onder het gebrek aan voldoende voedsel Tenslotte nog een algemene indruk. Waar we ook kwamen werden wij direct omringd dooi grote groepen nieuwsgierigen. We trokken over il bekijks. De mensen glimlachten tegen ons eo toonden zich duidelijk blij met ons bezoek Misschien kwam dat omdat er al zo lang geen contact is geweest met westerlingen, maar een ding is zeker: ondanks alle verhalen over vijandige gevoelens van de Chinezen, hebben wij daar niets van gemerkt. RIJKSSUBSIDIEREGELING SAMENLEVINGSOPBOUW EN JEUGD- EN JONGERENWERK DEN HAAG (ANP) Minister Klom- pë van erm heeft een nieuwe regeling voor subsidiëring van de samenle vingsopbouw en van het jeugd- en jongerenwerk vastgesteld. Deze komt in de plaats van zeven afzonderlijke regelingen en heeft terugwerkende kracht tot 1 janauri van dit jaar. De nieuwe regeling opent mogelijkheden tot het ontwikkelen van nieuwe werk vormen en voorzieningen. Krijgsgevangenen STOCKHOLM De Zweedse regering is niet bijzonder enthousiast over de Amerikaanse verklaring gevangenen in Zweden te doen interneren. In rege ringskringen heeft men laten door schemeren het niet op prijs te stellen gebruikt te worden voor het diploma tieke Amerikaanse offensief dat meer propaganda dan werkelijkheidszin om vat, zoals men het formuleerde. Noord-Vietnam heeft gisteren de sug gestie van Nixon als een .camouflage- manoeuvre' van de hand gewezen. Zweden heeft bevestigd gevangenen uit het Indo-Chinaconflict op elke mo gelijke manier te willen helpen, maar eerst nadat beide partijen via de on derhandelingstafel tot overeenstem, ming zijn gekomen. In verschillende Zweedse perscommentaren wordt er op gewezen dat Amerikaanse pressie op Zweden en Noord-Vietnam in dit geval meer schaadt dan baat. Vast staat dat de Zweeds-Amerika Lijn de belofte heeft gedaan in dit geval vaar tuigen ter beschikking te stellen, maar het onderbrengen van een grote groep gevangenen op Zweeds grondgebied is niet ter sprake gebracht. De Amerikaanse reactie is een gevolg op een officieel Zweeds communique van afgelopen week en daarin wijst men erop ten alle tijde bereid te zijn .zoveel mogelijk humanitaire hulp te verlenen'. Reeds eerder is het interne ren van gewonde Amerikaanse piloten uit Noord-Vietnam aan de orde ge weest. Zuid-Vietnam <.al op 9 mei bij de viering van Boeddha's geboortedag een bestand in acht nemen, zo heeft een presidentiele woordvoerder dins dag in Saigon bekendgemaakt. Cambodja De kabinetscrisis in Cambodja, die 16 dagen heeft geduurd, is dinsdag opge lost. Premier Lon Nol blijft premier. Siri'. Matak, een neef van het afgezet te staatshoofd prins Sihanoek, wordt eerste vice-premier Daar Sirik Matak grote bevoegdheid krijgt, wordt hij in feite leider van de regering Vietnam Acht leden van Amerikaanse helikop terbemanningen zullen zich moeten verantwoorden wegens het beschieten van onschuldige burgers tijdens een vlucht, die verleden jaar in de Mekon- delta werd gemaakt, aldus heeft een woordvoerder voor het Amerikaanse leger bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 3