■AGENDfa ZUIDZANDENAAR KRANE LEEFT VOOR ZIJN RASKONIJNEN adr'nm HARINGSTAND NOORDZEE IS NOG ZWAK VIERDAAGSE WERKWEEK VOORDELIG VOOR BEDRIJF EN VOOR WERKNEMERS extiA ,ER IS WEINIG ANIMO VOOR DE STILLE SPORT' BENOEMING WOENSDAG 5 MEI 1971 ZUIDZANDE Over een paar weken huppelt een nieuwe lichting; zwartbonte Hol kindertjes in de hokken van Bram Krane. Deze 70-jarige fervente raskonijnenfokkcr in Zuidzande, die al meer dan 45 Jaar al zijn vrije tijd in deze hobby heeft gestoken, vertelt dat zijn moerkonijnen vandaag of morgen hun jonkies zullen werpen. ,lk heb de geboorte op 3 mei bepaald. En dan zit ik er niet ver naast. Meestal niet. Zoiets ga je Ieren. Ik kan de blijde gebeurtenis vrijwel tot op de dag nauwkeurig voorspellen. Het zijn twee voedsters die ik nu heb zitten. Waar schijnlijk zullen van hun jongen maar drie of vier goed zijn. De rest kan ik niet gebruiken en moet ik afmaken anders stik in korte tijd van de konijnen. En die ander laat ik opnieuw dekken.' De Zuidzandenaar is lid van de konijnenfokkersver eniging .Oostburg en omstreken', die aangesloten is bij de Hollandclub in Borne. In een klein schuurtje, waarin de konijnenhokken op elkaar gestapeld staan, laat Bram Krane zijn resultaten van het moment zien: negen goedgevoede en fijn getekende zwartbonte Hollanders, het ras dat hij al bijna acht jaar aan het fokken is. .Zwartbont is een ras dat je moet fokken en waarvan je een degelijke stamboom moet kweken. Er zijn mensen die elk jaar wat anders kopen maar daar kom je er niet mee. Je moet eerst een standaard bouwen zodat je gaat weten waar of je uitkomt. Daarvoor zijn allerlei erfelijk)- ids .vetten. Nu fok ik bijvoorbeeld al zo'n zeven jaar zwarte konijnen. Vroeger hield ik me namelijk meer bezig met konijngrijs en madagascar. Maar zwart is wel het moeilijks, want je ziet precies de afscheiding wit-zwart Lopen, terwijl een vertekening in grijs nooit zo opvalt. Dus je begrijpt wel: een miskleur bij zwartbont springt er zo uit. Elk wit haartje tussen het zwart bederft de raskwaliteit. Momenteel heb ik er ineens ook weer een bruine tussen. Men zegt altijd: het is alsof die kleur na zeven tot acht generaties bij terugslag krijgt. Maar dat is ook zo. het klopt volkomen. Volgens Bram Krar.e bestaat er bij de tegenwoordige jongelui nauwelijks nog animo voor het konij- nenfokken. de zogenaamde .stille sport' die vreed zaam op eigen erf kan worden beoefend. De gebondenheid aan huis noemt hij als overwegend bezwaar van de jonge generatie. .Toen ik begon met konijnenfokken dat was in 1926 hadden we op Zuidzande ook een club. Dus daar werd je vanzelfsprekend lid van. We hielden dan ook regel matig tentoonstellingen. Maar op den duur is de Zuidzandse club over de kop gegaan. We kregen steeds minder mensen die konijnen wilden houden. De meesten die vandaag aan de dag lid zijn van een konijnenfokkersverenïging zijn oude leden. Jongelui krijg je niet zo makkelijk meer voor deze sport. Want als je beesten hebt dan weet je automatisch dat je niet goed weg kunt. Het zijn min of meer huisbinders. Maar ja, de een doet dit en de ander doet dat als hobby. Je moet er wat voor over hebben. Je kan natuurlijk wel 's een dagje of een weekendje weg maar voor dagen kun je beslist niet weg, want je moet steeds zorgen voor vers voer. Ikzelf heb in elk geval altijd veel liefhebberij in het konijnenfokken gehad. Het is een hobby die veel tijd vraagt maar tussen mijn dagelijkse werk door vond ik er toch nog genoeg tijd voor Vroeger hield Bram Krane gemiddeld dertig ras konijnen achter zijn huis aan de Smidsweg. nu heeft hij er in de regel twaalf of dertien. Op tentoonstel lingen waaraan hij jaarlijks minstens vier keer deelneemt, verkoopt hij vaak zijn gefokte konijnen. Men koopt graag van Krane, want hij is een fokker die meerdere malen in de prijzen viel en gehono reerd werd met drie kampioensbekers, getuige zijn uitpuilende prijzenkast vol glimmend zilver. ,Ik verkoop heel veel. Overal in Holland heb ik konij nen zitten. Tot zelfs in het buitenland toe, want vooral de Duitsers kopen graag de Hollandse konij nen op een tentoonstelling zoals die elk jaar in de Brabanthallen in Den Bosch wordt gehouden'. Bram Krane, konijnenfokker te Zuidzande, toont zijn twee voedsters VOORTZETTING HERSTEL IN HET ZUIDEN IJMUIDEN (GPD) Als in de tweede helft van deze maand de vloot ter haringvisserij gaat, hoe staan dan haar kan sen? Drs K. Postuma, bioloog van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek aan wie wij deze vraag voorlegden, heeft de laatste gegevens bestudeerd en is tot de conclusie geko men dat de totale haringstand in de Noordzee niet veel is verbe terd: de volwassen (4-jarige exemplaren) zullen als geheel voor de Noordzee zwak vertegenwoordigd zijn. In de westelijke cen trale Noordzee zullen in de periode van juni tot en met augustus goede concentraties haring aanwezig zijn: in de vangsten zullen vrij veel kleine en 2-jarige vissen voorkomen. Later in november- december kan men redelijke tot goede vangsten verwachten in het zuidelijk deel van het Kanaal. Zeer matige tot schrale dag vangsten zullen er zijn in de noordelijke en noordoostelijke Noordzee. jarige Zuldierse haring ter beschik-, king van de Nederlandse visserij na-I dat ze reeds een jaar lang door de Ieren is bevist. Afgaande op de vangst resultaten van het afgelopen jaar en rekening houdende met de hoge mor taliteit moet worden verwacht dat de vangsten bij Zuid-Ierland gedurende het seizoen 1971 niet beter zullen zijn| dan vorig jaar. Hebriien Hiervan bevindt zich een belangrijk; gedeelte in de Britse territoriale wate ren, maar voor de andere visserij vlo-1 ten blijft zelfs dan genoeg over voor: redelijke vangsten. Onbekendheid van de vissers met dit gebied en niet minder het feit dat het zover van huis ligt bleken tot dusver onoverkomelij ke bezwaren. Een ander probleem is het heldere water, waardoor de haring de netten Van Nederlandse zijde was er vorig jaar weinig animo om ten noorden van Ierland en bij de Hebriden haring te gaan vangen. De Duitsers en Noren dachten er anders over en hebben in dit uitgestrekte gebied goede resulta ten geboekt. Volgens het internationa le haringrapport wordt de haring stand op deze gronden geraamd op 400.000 ton volwassen exemplaren. De vloot gaat eerst naar de wateren! bij Ierland: in het zuiden verschilt de] stand daar niet veel van die in het! seizoen 1970; de dagvangsten zullen in, het nieuwe seizoen wellicht iets lager liggen. De grotere schepen zullen rede lijk vangen noordelijk van dit eiland en ten noordwesten van Schotland. Bioloog Postuma heeft, rekening ge houden met de omvang van de haring stand in het vorige seizoen en met de aanwijzingen betref lende de grootte van de nieuwe jaarklasse-hearing die in 1971 de volwassen haringstand komt versterken. Ook vorig jaar was de totale stand in de Noordzee erg zwak. al liep dan voor de Nederlandse haringvisserij de zaak bepaald niet slecht: 39.030 ton tegen 15.705 ton in het jaar daarvoor. De winst werd gehaald uit de westelij ke centrale Noordzee en uit het Ka naal. ook dankzij een verhoogde inten siteit van de visserij. De goede vang sten hier waren het gevolg van een opleving bij de in het Kanaal paaien de haringpopulatie, welke zich al drie jaar geleden aankondigde en zich daarna heeft voortgezet. Door het goede broed. Kanaalharing van de jaarklassen 1966 en 1967 bestond vo rig jaar de haringstand in de Noord zee voor een groot deel uit 3- en 4- jarige Kanaalharing. Van deze om-j standigheden heeft de Nederlandse ha ringvisserij maximaal geprofiteerd. Voor het nieuwe seizoen is te ver wachten dat van de Kanaalharingen een redelijke hoeveelheid ouder dan drie jaar is overgebleven; bij de over ige in de Noordzee paaiende haring- groepen zullen haringen ouder dan drie jaar uitermate schaars zijn.' Waddeneilanden In het eerste kwartaal van vorig jaar werd een internationale jonge haring- survey gehouden en daarbij zijn in een betrekkelijk klein gebied ten noordwesten van onze Waddeneilan den toters (2-jarige) van de jaarklas se 1968 in grote hoeveelheden aange troffen. In de rest van de Noordzee was haring van die jaarklasse schaars. Het onderzoek wees voorts uit dat de vis slecht was gegroeid: zij was gemiddeld 2 centimeter kleiner dan de voorgaande jaarklassen. De conclusie uit deze informatie is: dat de jaarklasse 1968 als geheel voor de Noordzee zwak is: dat het grootste gedeelte van deze jaarklasse in de WOENSDAG 5 MEI SAS VAN GENT Galerie Uilen spiegel. 14-18 uur: tentoonstelling werken Ruud Martens. Gemeentehuis. 10 uur: Zitting hin derwet. TERNEUZEN Prins Willem van Dranjeschool, 16 uur: ruilbeurs voor alle basisscholen. ZAAMSLAG De Poort, 20 uur: vergadering contacraad. DONDERDAG 6 MEI SAS VAN GENT Galerie Uilen spiegel, 14-18 uur: tentoonstelling werken Ruud Martens. TERNEUZEN Gemeentehuis: ver gadering recreatieschap Braakman. Zuidlandtheater, 14. uur: bijeenkomst jeugdnatuurwacht Terneuzen. HULPCENTRUM HULPCENTRUM Zeeuwsch-Vlaan- deren, telefoon 01150-4444. zuid recruiteren: het zwaartepunt van het .recruitment' vermoedelijk op dei paaiplaatsen in de zuidelijke Noordzee en het Kanaal komen te liggen. Dus: een goed .recruitment' in de zuidelijke) Noordzee en het Kanaal en matig totj zwak .recruitment' op de overige paai-j plaatsen in de Noordzee. Dit voorjaar zijn door het rijksonder-l zoekingsvaartuig .Tridens' in grote ge bieden van de Noordzee grote hoe-| veelheden 2-jarige haring aangetrof fen. Deze toters zullen in de vangsten van de volwassen haring terecht ko-j men; slechts een deel van deze haring zal marktwaardig zijn. Plaatselijk kunnen de toters overlast bezorgen: het betekent extra werk doordat er meer gesorteerd moet worden. Ierse haring Ten zuiden van Ierland is in de laat ste jaren de totale intensiteit van de visserij toegenomen, al is dan hetj Nederlandse aandeel vorig jaar ge-j daald. Het is voornamelijk de Ierse spanvisserij die daar belangrijk is uitgebreid. De mortaliteit van cle be trekkelijk kleine haringstand is hier aan de hoge kant, zodat de haring niet oud kan worden. Voor de Neder landse visserij is deze verschuiving van de vangstsamenstelling naar de jongere jaarklassen niet zo leuk. De 3- jarige haring houdt zich namelijk dichter bij de kust op en dit betekent dat de vangst van deze categorie taboe is voor de Hollanders die zich immers buiten de 12 mijlshnie dienen, te houden. In feite komt slechts 4-1 Optreden majorettes hoogtepunt feest Het hoogtepunt van de viering van koninginnedag vormde ongetwijfeld de presentatie van de majorettes, on-i derdeel van de muziekvereniging ,A-I polio' die in hun kleurige uniformen1 door Sluis trokken en op Markt en Beestenmarkt onder leiding van hun opleider, de heer F. van Enschot een demonstratie gaven. In de raadszaal van het stadhuis werden ze ontvangen en toegesproken door burgemeester mr P. L. van den Beid die dank bracht aan de heer Van Enschot voor zijn actieve bemoeiingen, aan het be stuur van Apollo dat zeker nu een nieuwe stimulans voor verdere activi teiten heeft gekregen en aan het oran- jecomitë voor de organisatie van de dag als geheel. In de middaguren trad in de sportzaal Tante Terry van de Belgische televisie op met poppenkast,) goochelen en muziek, terwijl er voorj de leerlingen van de hogere klassen! een fietsenrally gehouden werd. De uitslag hiervan luidt: 1 Robbie Ver-I schoore (31 straf punten2 Jan Smoorenburg (32); 3 Paul Groosman (63); 4 Thërèse Aernoudts (67), 5 Willy van Winsberghe (70); 6 Mare Doolaeghe (93); 7 Christian Clijncke (94); 8 Patrick van Landschoot (94); 9 Marc van Vooren (95); 10 Pauline de Feijter (95); 11 Monique Berck moes (96): 12 Alex Verwilst (96); 13 Jan Leenhouts (97); 14 Harry Bakker (97); 15 Eddy Spelier (98). Rustige viering koninginnedag Het feestprogramma ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Ju liana begon in Schoondi.ike 's mid dags om 1 uur. De schooljeugd verza melde zich op het schoolplein van dej openbare lagere school ei. trok ver volgens gehuld in feestkledij en met versierde fietsen en steps naar bejaardentehuis Russcheviiet alwaar de 65 plussers de heren Oosterling en Luteyn een oranjeboom hebben ge plant. De feestelijkheden werden voortgezet op het sportterrein waar onder lei ding van het onderwijzend personeel diverse kinderspelen plaats vonden, ter-ijl er tegelijkertijd een oriëntatie- rit voor fietsers en bromfietsers ver reden werd. Van 4 tot 6 uur was er gelegenheid om in zaal Wijffels de dorpsfilm destijds opgenomen door de blindenbond te bezichtigen, 's Avonds om 6 uur startte onder bijzon der veel belangstelling de match van de dag: twee voetbalteams, bestaande uit Schoondijkse dames, meest ge trouwde. vochten verbeten om de overwinning die tenslotte in de wacht werd gesleept door de .Witten' met een 3-0 stand, waarvan 1 doelpunt gemaakt werd uit een strafschop. De avond werd afgesloten met het ontste ken van een vreugdevuur. In zaal Wijffels hield men gedurende de rest van de avond een oranjebal. Uitslag oriëntatierit: fietsers: 1 Paul Comips; 2 Mieke Musson; brommers: 1 Mia Deuninck: 2 Marij Geerts; 3 Charles van Overbeeke. De heer J. J. Faas onderwijzer aan de openbare lagere school ,de Wegwijzer' te Hoek is met ingang van augustus benoemd tot hoofd van de openbare school te Schore (gem. Kapelle). ontwijkt. Maar zoals gezegd, de Duit-j se trawlers en de Noorse vloot wagen het erop en zien hun moeite dan ook| goed beloond. Er zijn geen betrouw-1 bare gegevens over de samenstelling van de stand en van de totale vangst, in 1970 daar, maar bij een normaal .recruitment' van de jaarklasse 1968 :n dit gebied mag worden aangeno men dat wat de stand dit jaar betreft er niet zoveel verschil zal zijn met die, van het vorig jaar. Voor het noordelijk deel van deze wateren geldt dat de harlngvoorraad geslonken is. De Noorse vangsten wa ren hier vorig jaar groot. Geen quofering Verwacht drs Postuma veel heil van de gesloten periode in de Noordzee en in het Skagerrak. Hij is het eens met zijn collega's in eigen land en in het buitenland dat iets altijd beter is dan niets. Maar uiteraard nioet er reke ning mee worden gehouden dat de visserij buiten die perioden intensie ver dan ooit wordt en zoiets zal het beoogde doel niet ten goede komen., Een quoteringssysteem zou betere, kansen voor de haring bieden. Er isj dan ook bij de Noordoostatlantische| visserijconventie vurig voor gepleit, Het was helaas (nog) niet haalbaar. BILJARTCLUB SLOOT SEIZOEN AF De biljartclub .Krijt op Tijd' uit Sluis sloot het biljartseizoen af met een feestmaaltijd voor de aangesloten le den en him echtgenoten. Hieraan was tevens een wedstrijd verbonden, waar van de uitslag luidt: 1 B. de Rooy - P. Quataert, 2 F. Dusarduyn - J. de Bruyne. 7AAMSLAC. WETHOUDER A.RAMONDT BESPREEKT STREEKPLAN VOOR CONTACTOGAAN Het Contactorgaan te Zaamslag houdt vandaag, woensdag in De Poort' een openhare vergadering, waarop wethou der A. Ramonat uit Terneuzen het vooront werp-streekplan O .-Zeeuwsch- Vlaanderen zal uiteenzetten en toelich ten. De vergadering begint om 8 uur. S LUIS POPGROEP .WARNING' TREEDT OP IN ,LAUS DEO', Zaterdag 15 mei zal tijdens instuif! .Plusminus' in jeugdgebouw ,Laus De-! o' de popgroep .Warning' optreden.' .Waming' is een nieuwe West- Zeeuwwsch-Vlaamse popgroep die ope reert vanuit Sluis waar elke vrijdaga vond bij de leider Brian de Bruyne geoefend wordt. Brian speelt sologi-, taar en zingt. In de groep spelen verder mee: Wim Passchier. rythme-, gitaar. Mario de Lijser, basgitaar en. Hans Coppens. drums. Hun reportoire bestaat voornamelijk: uit eigen composities en verdere num mers van Ten Years After. De instuifi zal beginnen om 7 uur, het optreden) om 8 uur. Biljartclub won van Brugge De biljartclub .Tegen moeders wil' te; Sluis speelde in café .Lamminsvliet een wedstrijd tegen Brugge en won deze met 18-10. zoals blijkt uit onder-, staande gedetailleerde eindstand. Sluis - Brugge: W. Groosman - Van der Leen 2-0; J. Verwilst - Gevaert 0-2; E. Musson - De Wulf 2-0; G. Gernaert - Tanghe 0-2; R. Mahu - Anema 2-0; T. Pallada - Degrande 2-0; T. Lannoye - Tanghe 2-0; H. v. Damme - Mestdagh 0-2; J. v. Hanegem - Desoete 0-2; R. Hanagem - Van Bossel 2-0; T. Tas - Boerjan 0-2; J. Bakker - Verhage 2-0; G. Hermi - Noë 2-0; A. Wemaer - Lanoise 2-0. CLINGE Topbiljart Volksspelen Uitgaande van de jeugdcommissie van de voetbalvereniging .Clinge" te Clinge vonden op het gemeentelijk sportter rein te Clinge volksspelen plaats voor de jeugdleden van de voetbalclub. Ook voor deze wedstrijden bestond een grote belangstelling. Ongeveer 80 jeugdleden namen aan de spelen deel. SINT-IAHSTEEN Roffelaars' treden op in Si Jansteen De drumband ,de Roffelaars' zullen op zaterdag 8 mei de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de muziekvereniging te Sint-Jan steen luister bij zetten. Op koningin nedag heeft de drumhand te Sas van Gent een show gegeven. ERVARING IN VERENIGDE STATEN LEERT: (Van onze correspondent) WASHINGTON Een nog kor tere werkweek? De gedachte alleen al kan directeuren en ma nagers slapeloze nachten bezor gen. Maar het zijn precies die top-bedrijfsfunctionarissen van ruim 24 Amerikaanse bedrijven die in een vierdaagse werkweek van 40 uur de oplossing hebben gevonden van problemen die on oplosbaar leken. Hun geslaagde experimenten hebben ertoe ge leid dat talrijke andere bedrij ven eenzelfde omschakeling overwegen, en dat economen voorspellen, onder wie de Nobel prijswinnaar prof. Paul Samuel- son, dat de vierdaagse werkweek binnen zeer afzienbare tijd even ingeburgerd zou zijn als de vijf- nu is. De gegevens over deze nog opzienba rende ontwikkeling zijn verzameld in een onlangs verschenen boekje, JFour days - forty hours', samengesteld doorj de 34-jarige bedrijfseconome Riva Poor (uitgegeven door Bursk and Poor Publishing, Cambridge, Massa chusetts, 6 dollar). In zijn voorwoord zegt prof. Samuelson, dat de vierdaag se werkweek een belangrijke sociale uitvinding is, waarvan hij het belang rijkste vindt dat het de moderne mens de keuzemogelijkheden biedt in een gebied waar traditioneel weinig wendbaarheid was. .Misschien zal de toekomst uitwijzen', zegt Samuelson, ,dat een van de meer diepgaande resultaten van kortere werkweken een verandering zal zijn in de structuur van het gezin zelf, naarmate de werkverdeling tussen man en vrouw thuis verandert om de vloek van het vrouwelijke sloven te corrigeren.' Naar zijn mening is het in de moderne economie niet langer nodig om een kortere werkweek leen maar in te voeren om tegemoet te komen aan een grotere dreigende werkloosheid. Het meest; verrassende aspect van de vierdaagse werkweek van 40 werk uren is dat het idee, in tegenstelling tot de vijfdaagse werkweek die ontstond door de pressie van de vakbonden, bij de topfunctionarissen is opgekomen van de betrokken bedrijven. Een twee de opvallende factor is dat het. idee in een zich versnellend tempo door een steeds groter aantal bedrijven wordt toegepast, soms alleen experimenteel, soms tijdelijk, soms ook met negatief resultaat (maar in deze laatste geval- len blijken de oorzaken van het falen niet in het idee zelf te liggen). Steeds meer Deze snelle uitbreiding staat in sterk contrast met de moeizame aanvaar ding van de vijfdaagse werkweek, die in Amerika bijvoorbeeld voor zover bekend voor het eerst in 1908 werd geïntroduceerd. Twintig jaar later profiteerde nog geen 5 procent van de Amerikaanse loontrekkers van deze nieuwe regeling, (de samenstelster van het boek vertelt dat zij nu dage lijks van een of meer bedrijven hoort wie tot de vierdaagse werkweek van 40 uur zijn overgegaan) Onder de bedrijven die de vier dagen veertig uur toepassen behoren een ziekenhuis (alleen voor het verplegend personeel), het hoofdkwartier van Rea ders Digest, in Nederland .Het 1 te', een architectenkantoor (maar dat ondervindt dat zijn klanten er n aan moeten wennen dan het kantoor zelf), een modezaak voor heren (ook hier is het probleem van klanten die moeten wennen), en voor het overige voornamelijk fabrikanten van uiteen lopende produkten. Het succes is het grootst, schijnt het, bij de fabrikanten. De vier dagen veertig uur stellen hen vooral in staat de machines langere tijd onafge broken draaiend te houden waardoor de produktiekosten afnemen, en het materiaal een beter rendement ople vert. Sommigen in deze categorie kwamen tot de ontdekking dat de produktie zelfs toenam, waardoor aan de werknemers bonussen konden wor den uitgekeerd. Het principe van de vier dagen veertig uren is langere dagen, maar een weekeinde van drie dagen. De stimulans die hiervan uitgaat schijnt afwezigheid door ziekte etc. aanzienlijk te verminderen (vermoede lijk ook omdat daarop strenger wordt toegezien), de werkmoraal te verho gen en minder laksheid te creëren. In praktisch opzicht ondervonden de meeste bedrijven dat zij, in tegenstel ling tot vroeger maar een advertentie hoeven te plaatsen om aan personeel te komen (een factor die niet meer op zal gaan wanneer de vierdaagse werkweek is ingeburgerd) Dit leverde als nevenresultaat door de grotere selectiemogelijkheid, ook beter opge leide werknemers op. Meer profijt De studie stelt verder dat de onder vraagde bedrijven over het algemeen er meer van profiteren dan zij hadden voorzien Voor 1200 bedrijven nam de produktie toe, voor tien gingen de kosten omlaag. Acht rapporteerden dat ook htm winsten waren toegeno men. Voor alle was het belangrijkste punt dat de werknemers meer gesti muleerd werden en hun werk beter en geïnteresseerder deden. Aan de kant van de werknemers, afge zien van het voor de hand liggende voordeel van een lang weekeinde, na men bijvoorbeeld ook de kosten van transport naar en van het werk af. werden zij in staat gesteld een tweede halve baan erbij te nemen, of hadden zij meer tijd om bepaalde studies voort te zetten. In de gevallen waar de vierdaagse werkweek geen succes was, bleek vaak dat de omschakeling te weinig was voorbereid voor zowel de werk nemers, als de klanten, maar ook in al deze gevallen werden dezelfde voor delen genoemd en werd er gewerkt) aan een nieuw plan om het idee i alsnog te doen slagen. Het architec-| ten'oureau begon met de vierdaagse werkweek als een experiment in de zomer, met als doel om het personeel! ertoe te bewegen zijn vakanties meer| uit te breiden en later in het jaar te j nemen. In dit geval bleken er van de kant van de werknemers geen bezwa ren te bestaan, maar klanten maakten 1 er bezwaar tegen dat het hogere per soneel niet altijd bereikbaar was. De studie maakt duidelijk dat cle vier daagse werkweek met veertig uren een groot aantal variaties mogelijk) maakt door middel van meer werk ploegen in fabrieken, speciale toelagen voor extra uren. bonussen voor grote re produktie. waardoor de elasticiteit ervan ook aantrekkelijk kan worden voor kantoren die zich op het eerste gezicht minder goed zouden lenen voor een dergelijke opzet. Het boekje bevat een lijst van alle ondervraagde bedrijven, voorzien van hun belang rijkste commentaren. topblljartcompe;..le Oost Zeeuwscn-Vlaanderen is verrassend geëindigd, 't Centrum' zou bij volle winst tegen de Ruige Toepers kampi oen zijn geworden. Zij kwamen echter in Heikant niet verder dan een pun- tenverdeling. waardoor .Excelisor na winst in de uitwedstrijd tegen Lustige Toepers op gelijke hoogte zou zijn gekomen. Lustige Toepers eiste eren- wel de v olle winst voor zich op. ONA behield de kans om alsnog op gelijke hoogte te kennen met ,'t Centrum* door een overwinning op KOT. Nu echter .Lustige Toepers' van .Excelsi or' wist te winnen wordt de inhaal wedstrijd ONA - Lustige Toepers met grote belangstelling tegemoet gezien. STC, dat de laatste weken behoorlijk van slag bleek, wist haar laatste wed strijd tegen 't Anker' in een overwin ning om te zetten, hetgeen de volgen de (voorlopige) eindstand te zien geeft: 't Centrum 14 wedstrijden. 23 punten; ONA 13 wedstrijden, 21 pnt; Excelsior 14 wedstrijden. 21 pnt- Ruige Toepers 14 wedstrijden, 14 pnt; STC 14 wed strijden. 12 pat, KOT 14 wedstrijden, 10 pnt; Lustige Toepers 13 wedstrij den. 6 pnt; 't Anker 14 wedstrijden, 3 pnt. In het lokaal bij de heer Theo de Block te Heikant speelden .Ruige Toe- pers' een biljartwedstrijd tegen ,t Centrum' uit Hulst. Eindstand: 9-9. De gedetailleerde uitslagen: Ruige Toepers 't Centrum: A. Ferket J. Keyzer 1-1 E. de Block - W. Rovers 0-2 B. Wehrmann - A. de Kerf 1-1 J. de Bettie - R. Taeiman 0-2 E. Y .ebaert - G. Polfüet 2-0 P. Valcnt - E. Taeiman 2-0 C. Vereecken - H. Hülaert 2-0 B. de Jonghe - M. Vlassenrood 1-1 W. de Belie - Fr. Vlassenrood 0-2 Festiviteiten op sportvelden Ter gelegenheid van koninginnedag werden- te Sint-Jansteen op ae sport velden voor de schooljeugd van de drie basisscholen verschillende sport evenementen georganiseerd. Ze beston den uit bussen gooien, stoelendans, hindernislopen, doelwerpen, slaom en ringwerpen. Daarna kregen de kinde ren een tractatie. Voor de kleuters van de kleuterschool .Sint-Janneke' vond in de bovenzaal van het Wït-Gele Kruisgebouw te Sint-Jar.steen een popper.kastu::voering plaats door X>e Kriekepuïte'. 's-Avonds vond een muzi kale rondgang plaats door de harmo nie Sint verbonden met een lampionop tocht. HULST V olkszangf esti val In het kader van de viering van het 25-jarig bestaan van het Nederlands- Belgisch cultureel akkoord organi seert de gemeente Hulst in samenwer king met de Nederlandse vereniging voor volkszang op 26 mei een volks- zangfestival in de Sint-Willibrordusba- siliek te Hulst. Deze vereniging stelt zich ten doel het bevorderen en verbeteren van de volkszang, ervan uitgaande, dat aan het samenzingen een grote cuiturele waarde moet worden toegekend en waarbij de jeugd zoveel mogelijk moet worden betrokken. Door het gehele land vonden reeds dergelijke festivals, onder leiding van Marie-Céci- •e Moerdijk, plaats. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk verleent in het kader van eerder genoemde uit voering medewerking aan dit festivaL Voor zover bekend, zal ook van de zijde van radio en -of televisie mede werking worden verleend. Dit festival is niet alleen voor de jeugd bedoeld. In de avonduren zullen de volwasse nen in de gelegenheid worden gesteld de volkszangkunst te beoefenen. fJZEA'WKE Exöositie van schilderijen IJzendijke TJZENDT.TKE - van 15 mei tot en met 23 mei wordt in het voormalig gemeentehuis op de markt in IJzendij ke een expositie gehouden van schil- ierijen. etsen en aquarellen. De wer ken zijn van Willy de Houck, Guus da Wit en Jeroen van Duyn. De expositie vordt 15 mei om 3 uur 's middags geopend. De tentoonstelling is op za terdagen en zondagen geopend van twee tot vier uur en op de andere dagen van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 31