sport- varia exil* TERNEUZEN GAAT 10 MEI VOOR SCHOOLJEUGD OPEN Ré Geers: ,lk hen 85, maar eigenlijk 120' VLAAMS JOURNAAL WE DEDEN HET VERKEERD PER JAAR WORDEN 8.000 SCHOLIEREN WEGWI1S GEMAAKT EEN VISSER IN HART EN NIEREN WOENSDAG 5 MEI 1971 TERNEUZEN Vanaf maandag: 10 mei gaan de hekken van de jeugd- verkeerstuin aan de Bellamystraat in Terneuzen weer vijf schooldagen per week open voor het praktische verkeersonderwijs. Instructeurs A. Janse en J. Bakker zullen dan om beurten dagelijks hun be-jt doen om tientallen lagere-schoolkinderen op de juiste manier wegwijs te maken in het steeds drukker wordende ver keer. Zij zullen hen vertrouwd ma ken met de verkeersregels en hun het gedrag van een .lieer in het verkeeer' proberen aan te leren. Korpschef E. Hubregtsen van de Terneuzense gemeentepolitie vertelt, dat minstens zo'n achtduizend leer lingen diie of vier keer per lesjaar een bezoek brengen aan de verkeers tuin. Het zijn kinderen van de een endertig lagere scholen, inclusief de Dow-school, die de gemeente Terneu zen telt. .Uit de kernen Biervliet. I-Ioek en Sluiskil komen ze allemaal. Van Zaamslag gaan er een paar niet mee maar dat komt doordat men daar met vervoersproblemen kampt', EFFECT aldus de heer Hubregtsen. Ook de Axelse lagere scholen hebben in het verleden belangstelling getoond voor de verkeerstuin, die de enige is in Zuidwest-Nederland. Voorlopig moe ten ze van de daadwerkelijkheid af zien. omdat de financiën voor het vervoer een struikelblok zijn. De heer Hubregtsen is bepaald niet de mening toegedaan, dal. in de verkeerstuin .verkeerslieverdjes' worden gemaakt. .Dat bereik je toch niet. Op een ve.keersexamen steken ze netjes bij elke bocht hun hand uit Nog geen vijf minuten na het examen zwieren ze weer even vro lijk zonder richting aangeven door de bocht. Maar daar gaat het ook niet hoofdzakelijk om. De bedoeling is meer. dat de kinderen zich leren aanpassen aan het verkeer. Als je dat effect kunt bereiken dan ben je al een heel eind'. De eerste les in de verkeerstuin noemt de heer Hubregtsen een .speelles'. .Maar in de tweede les nemen we aan dat ze uitgedold zijn en dan wordt er zeer nadrukkelijk verkeersles gegeven', zegt hij. Aan het verkeer in de tuin. die volstaat met alle veelvuldig voorkomende verkeersborden en ook stoplichten heeft, kunnen tien automobilisten en twintig fietsers deelnemen. Het rol lend materieel is aangepast aan de omstandigheid. In de auto's en op de fietsen moet de jeugd hard trap pen om langzaam vooruit te komen. Hierdoor kunnen de instructeurs Janse en Bakker, die een speciale verkeerseursus voor deze verkeers tuin bij veilig verkeer Nederland hebben doorlopen, rustig de verschil lende sit.ua/ties overzien, zonder dat het hun wemelt voor de ogen van vliegende fietsers en voortijlende au tootjes. De nu nog verlaten jeugdverkeerstuin aan de Bellamystraat in Terneuzen levert vanaf 10 mei weer een intensief mi ni-verkeersbeeld op. OPZET De leerlingen van de lagere scholen in de gemeente Terneuzen krijgen praktisch verkeersonderwijs om zich straks aan het huidige verkeer te kunnen aanpassen. TERNEUZEN Een visser om den brode, dat wel. maar ook een liefhebber in hart en nieren van zijn beroep. Zo heeft de nu 85-jarige Ré Geers uit Terneuzen altijd zijn werk in de visserij opgevat. Als achtjarige zoon van een visser ging Ré'(eigenlijk Desiderius. .maar dat klinkt veel te moeilijk') voor het eerst met zijn vader mee op de visvangst in de buurt van Veere. .Ik heb maar één jaar op school gezeten, toen moest ik mee de kost gaan verdienen. Er was eenvoudig niet genoeg geld om nog langer op school te blijven' vertelt hij. Dat het geen gemakkelijke tijd was blijkt ook uit bet feit dat Ré jarenlang iedere week te voet naar Vlissingen ging met een mand vol paling. ,Op de terugweg kocht ik dan in Middelburg een krentekoek voor een halve kluit (stuiver)' Maar het belangrijkste gedeelte van zijn vissers loopbaan speelde zich toch at' op en rond de Hoekse kreken. In 1901 vertrok de familie Geers naar Hoek en tot. hij trouwde op z'n 24-ste hielp zoon Ré zijn vader met het .slepen', het lichten van fuiken en het uitzetten en weer ophalen van zogenaamde .doppers.' Om nog maar een paar aspecten van het vele werk te noemen. Op de dag na zijn trouwen wist de jonge Geers beslag te leggen op het visrecht in het kanaal van Gent naar Terneuzen. althans het Nederlandse gedeel te daarvan. Dat was zijn eerste eigen viswater. Later nam hij de Hoekse kreken over van zijn vader en dat is 50 jaar lang zijn domein geweest. Een ontelbaar aantal nachten heeft hij er op rondgezworven in zijn vissersboot. En omdat er ook overdag genoeg werk te doen was pikte Ré af en toe tussendoor een paar uurtjes om te slapen. .Het is vaak gebeurd dat ik midden in de nacht als ik even niet kon vissen wat sliep tussen het riet of in een of andere boerenschuur tussen het hooi. Regelmatig kwam ik trouwens een hele week lang niet uit de kleren en had ik alleen m het weekeinde even tijd om wat hij te komen'. Daarom zegt hij ook: .Ik ben nu 85, maar als ik bekijk wat ik heb afgetobd moet ik eigenlijk zeggen: ik ben 120.' De watertjes en kreken waar hij behalve op de Hoekse kreken nog op gevist heeft zijn veel te veel om op te noemen. Bijvoorbeeld in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. .d'r is daar geen enkel water dat ik niet ken. Ik heb ze allemaal langere of kortere tijd bevist.' Dat gebeurde dan wel voornamelijk om de winterpauze te overbruggen. In de kreken rond Hoek ging het 's zomers om de paling, maar 's winters liet hij dat water tot rust komen en probeerde hij elders karper, brasem en dergelij ke vis te vangen. Een heel bijzondere herinnering bewaart Ré Geers aan de winterse vistochten op een kreek in de buurt van Rilland-Bath. .Dat was eigendom van een rijke boer en ik heb vijf jaar lang moeten wachten tot hij me toestemming gaf om er te gaan vissen, maar toen het dan eindelijk zover was loonde het ook de moeite. Ik had van te voren tegen die boer gezegd dat ik er wel 300 kg karper (want dat was de enige vis die ik mocht vangen) per dag uit zou slepen en dat bleek niet overdreven te zijn. Het heeft me geen windeieren gelegd, iedere dag zo'n paar honderd kilo karper voor België.' Maar daar heeft; hij dan ook wel het een en ander voor moeten doorstaan. Iedere nacht sliep hij met zijn collega-vissers in een boerenschuur diep tussen het hooi. .En zelfs dan werd je 's morgens vroeg nog wakker van de kou'. Het lijdt geen twijfel dat visser Geers uren, mis schien wel dagen lang herinneringen kan ophalen over alles wat hij in zijn ruim 70-jarige loop baan als visser heeft beleefd. Over de palingivs- serij op het kanaal door Zuid-Beveland. en zeker ook over de periode dat hij een eigen vissers boot had, waarmee hij een tijdlang het grotere werk deed. Op de Noordzee, het IJsselmeer en als bijzonderheid op de Waddenzee, waar hij op de mosselvangst ging en niet te vergeten op de Schelde vooral om zeehonnden te vangen voor een flinke premie. Maar de NZ 13 (Neuzen 13 A-as de ol'ficiele naam) was al vrij vlug niet meer rendabel en Ré ging zich weer toeleggen op de binnen-visserij. in het bijzonder natuurlijk weer op de Hoekse kreken. Vanaf het moment dat hij het visrecht op die kreken van zijn vader overnam tot een paar jaar geleden is Ré daar vooral 's zomers dag en nacht in de weer geweest. Veel tijd om thuis (in de Donze- Vissersstraat in Terneuzen, waar hij tot voor drie maanden woonde) door te bregen heeft hij nooit gehad. De mensen die in de buurt van één van zijn viswaters wonen kennen hem wellicht dan ook beter dan zijn eigen buren. Temeer omdat zijn onrustige natuur hem er toe bewoog om als hij nog eens wat vrije tijd had voor de liefhebberij te gaan jagen, meestal in het West Zeeuwsch-Vlaamse. Van alle vermoeienissen rust Ré Geers nu uit in een woning bij het Terneuzense bejaardencentrum ,De Blide'. Maar dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan is te zien op de hierbij afgedrukte recente foto, waar de bejaar de Terneuzense visser nog eens blijk geeft van zijn vitaliteit, zeker als het gaat om de visserij. ^Aanvankelijk was de opzet van de Terneuzense jeugdverkeerstuin semi- commercieel bedoeld, zo vertelt de heer Hubregtsen. .Het stichtingsbe stuur was van plan schoolreisjes in de verkeerstuin aan te trekken. Maar bij nader inzien kleefde er nogal wat bezwaren "aan dergelijke opzet. We zouden ons dan als politie moeten aanpassen door als oppas op te treden en dat zou natuurlijk een moeilijke zaak geworden zijn. Kinderen van schoolreisjes komen namelijk met een heel ander idee in een verkeerstuin. Die hebben behoef te om zich uit te leven. En dat kan niel in een verkeerstuin wil je de boel heel houden. Kort geleden is nog gebleken dat je ze constant in de gaten moet houden, anders raak je je dingen zo kwijt door beschadi gingen'. aldus de heer Hubregtsen. In heel Nederland zijn tien verkeers- tuinen ingericht. Assen was de eer ste plaats, kort daarop voorbeeldig gevolgd door Terneuzen. De verkeers tuin aan de Bellamystraat heeft zijn openingstijden parallel getrok ken aan de schooltijden: 's morgens van 8.45 uur tot 12.05 uur en 's middags van 13.30 tot 15.45 uur. .Buiten schooltijd heeft openstelling geen zin. Een kleuterschoolkind is nog te klein voor de tuin, terwijl andere kinderen misschien weer net iets te groot er voor zijn. Er ontstaan dan mogelijke trekpartijen en die leveren dan weer klachten op. Zoals het nu geregeld is kan elk lagere-schoolkind er van profiteren,' aldus de heer Hubregtsen. Hebt u wel eens dames in een boksring bezig ge zien in een nummertje catch-as-catch-can? Waarbij zij niet schromen elkaar in het achterwerk te knij pen of zelfs te bijten? Dan moet u zo'n vertoning toch eens gaan bekijken. Het is mógelijk dat u er meteen weg van bent of voorgoed van genezen. In elk geval wordt er op woensdag 19 mei aanstaande in het sport paleis van Antwerpen een dames zeskamp catch ge houden, hetgeen voor zover men kan nagaan in Europa nog nooit heeft plaatsgevonden De strijd gaat lussen een Amerikaanse, een Italiaanse, een Deense, een Australische, een Engelse en een Duitse. Arme scheidsrechter Het is toch typisch dat die catchpart ijen in België steeds meer belangstelling trekken. Hoofdnummer van woensdag 19 mei is het gevecht tussen de 240 kilogram zware Amerikaan Klondike Bill, die al zijn ponden vet en spieren gaat inzetten tegen de Canadees Danny Lynch, die .slechts' 138 kg. weegt maar een uitmun tend vechter is. Ter omlijsting zijn er nog allerlei andere nummers met toch wel bekende namen als Bert Mychel, Al Bastian en anderen. Eerste gongslag om acht uur 's avonds Johan Cruijff, het meest vervelende sportmannetje dat ik ooit heb gekend, is de laatste weken weer volop in de publiciteit. Je wordt duizelig van de be dragen die telkens weer worden genoemd. De één be weert dat hij door z'n club twee ton aan jaarsalaris is aangeboden, de ander dat hij zelfs nog een halve ton meer wil hebben, terwijl z'n transfersom zelfs twee miljoen gulden zou moeten bedragen. Ga d'r maar even aan staan. Wat zou Ard Schenk daar van zeg gen wiens paar tientjes zakgeld tot voor kort moes ten worden opgebracht met Mars-wikkeltjes. Stel dat Ajax Johan die twee-en-een-halve-ton geeft en verder gesteld dat die Amsterdamse ploeg zo'n 50 wedstrijden per jaar speelt, dan betekend dat om gerekend ƒ5000.- per wedstrijd. Aan genomen dat Jo han in z'n wedstrijd twintig keer aan de bal komt. dan impliceert dat, dat elk tikje van hem. Ajax twee honderd en vijftig gulden kost. Een dure jongen hoor maar ja, Eddy Merckx moet z'n trappers ook niet zo erg vaak rondraaien om twee honderd en vijftig gulden bijeen te garen. In sommige koersen verdient hij al acht duizend gulden om aan de start te komen. En dan moet hij nog beginnen met fietsen Eddy's fabrieksploeg kwam het afgelopen weekeinde op twee fronten >n actie, zaterdag in de Henninger Turm te Frankfort en zondag in het kampioenschap van Zurich. Molteni won ze beiden, zaterdag Merckx himself en zondag Herman van Springe] die maar liefst een voorsprong van ruim zes minuten ophouw- de. Wagtmans (weer in dopingmoellijkhedeneindigde als achtste op belna tien minuten. De Fransen hebben de Molteni-ploegleidcr Lomme Driessens beschuldigd van het bedrijven van piraterij in de wegkoersen. De oorzaak was een aanrijding van de jonge Fransman Yves Hézard in Luik-Bastenaken- Luik door een wagen van de BWB. De Franse ploeg leider Stablinsky stak de schuld op Driessens. .Die denkt zich alles te kunnen veroorloven omdat hij de sportbestuurder is van Merckx.' aldus de vertoornde Fransman. .Hij neemt een loopje met de reglementen, slicht wanorde en verwarring ten koste van de ande ren.' zo vervolgde Stablinsky (oud-wereldkampioen) die van de gelegenheid gebruikt maakt om nog eens te wijzen op het feit dat een vluchtende Merckx vaak in het zog rijdt van radio-, teevee- en andere volgers. Gelukkig voegde Stablinsky er aan toe dat Merckx die hulp allemaal niet eens nodig heeft. Hij kan z'n boontjes zelf wel doppen. In de Ronde van Spanje ging het tot en met hel weekeinde goed met de Nederlanders. Pijnen nog steeds aan de leiding, Harings een etappe gewonnen en drie landgenoten in de voorste gelederen van het algemeen klassement. Maar in feite is er ook nog niets gebeurd. Maandagochtend stond nummer vijftien in net alge meen klassement (Walter Godefroot) op nog slechts twintig seconden van de leider. Renë Pijnen. Dat zal de komende dagen wel veranderen als de eerste echte hergen zich hebbenv aangediend. We zijn bijzonder be nieuwd naar de verrichtingen van Joop Zoetemelk. En uiteraard naar die van de Spanjaard Ocana want van die twee wordt verwacht dat ze Merckx in de Tour partij zullen gaan geven. Vandaag gaat de Vuelta van Salou naar Barcelona (149) en morgen van Bar celona naar Manresa (179). Nog een paai uitslagen. In Hoboken won de Belg Eddy Goossens vóór Sercu. 7e Gerrit van der Win den, 8e Daan Holst, 12e Richard Buckacki. 17e Jaak Frijters. 18e Wim Bravenboer, 24e Theo Verschueren en 30e Henk van Leeuwen. Eric Leman won in Bavik- hoven voor Abelshausen. 19e Buckakï. In Kerkom won de Belg Etienne Sonck in een koers met slechts 28 vertrekkers zonder Nederlanders. De komende dagen is er weer volop activiteit op het wielerfront. Terwijl de Vuelta doordraait., starten vandaag de vijfdaagse van Duinkerken en de Ronde van Normandië. Morgen begint onze eigen Olympia's Tour door Nederland met een fors bedrag aan schuld maar met een prachtig veld amateurs. Eveneens mor gen start van de zware amateurs-etappenwedstrijd Warschau-Berbjn-Praag. We ziten er weer middenin aka ZOMERKAMPEN Evenals in voorgaande jaren organiseert de stichting voor sociaal cultureel werk in Terneuzen ook deze zomer een aantal zomerkampen voor de jeugd van 6 tot 16 jaar. Voor de jongste leeftijdsgroep (6-9) zijn er meerdere 4-daagse verblijven op een kampeerboerderij in het Limburgse Roggel, waar een speeltuin en een zwembad vlakbij liggen. Deze groep is verdeeld in drie groepjes uit Terneuzen en één uit ieder van de andere vier kernen. De jongens en meisjes van 10 jaar en ouder kunnen op een tentenkamp in Heibloem, eveneens in Limburg van een 7-daagse vakantie genieten. Omdat alle deelnemers uit alle kernen onmogelijk in één keer kunnen gaan heeft men deze leeftijdsgroep opgesplitst in drieën, 10-11, 12-13 en 14-15 jaar. Volgens de stichting zijn allebei de terreinen bijzonder gunstig gelegen in een schitterende omgeving met talrijke recreatieve mogelijk heden. ,0PEN DOEK' OVER HET LANDJUWEE1 In .Open doek', het orgaan van enkele Oost-Zeeuws- Vlaamse toneelverenigingen gaat redacteur W. L. de Bruyn in op het mislukken van het landjuweel op 15 en 16 januari in Hulst. De heer De Bruyn gelooft dat de grootste fout die de organisatie heeft gemaakt is, dat men het toneel nieuwe stijl er zonder noemenswaardig overleg met de betrokken groepen heeft willen door drukken, Dat er voor het landjuweel in zijn oude vorm geen belangstelling meer zou bestaan is een conclusie van het bestuur die volgens hem op z'n minst aanvecht baar is. ,Men schrijft de mislukiing toe aan een gebrek aan belangstelling, terwijl, daar ben ik van overtuigd, men door de wijziging in opzet de belangstelling juist heeft teniet gedaan' vervolgt toneelliefhebber De Bruyn Het. spelen van één stuk door drie toneelgroepen vindt hij voor het publiek nauwelijks aantrekkelijk. ,Hoe kan men in godsnaam in één bedrijfje een gaaf stemmings beeld opbouwen.' ,Was er een gewone toeschouwer geweest, wel hij was zeer vroegtijdig weggegaan.' De neer De Bruyn wijst nog een andere oorzaak aan voor de mislukking, namelijk de geweldige twee-spalt tussen oud en nieuw, ,die men aan de top kennelijk niet bereid is te onderkennen.' De spelers acht hij wellicht rijp voor vernieuwingen, maar het publiek is er volgens hem de eerste tien jaar, althans in Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet aan toe. Daarom moeten de organisatoren .de huidige twee-spalt als noodzakelijk kwaad eerlijk onder de ogen zien en daarnaar de plannen, de organisatie richten.' De redacteur van .Open doek' besluit zijn bijdrage (waarin ook een historische schets van het landjuweel met een .bescheiden tip' voor een eventueel volgend landjuweel: .Verzamel de gegevens van de groepen, ga niet uit van een kreet, toets de wensen aan de mogelijkheden. Geef beide een kans zich te manifes teren. Handhaaf het wedstrijdelement. Ga er niet aan voorbij dat rivaiiteitsgedachte onontbeerlijk is voor ons. die slechts kun£t met een kleine k kunnen bedrijven.' Gut. het schijnt dat wij het helemaal verkeerd hebben gedaan Ons werd de kop gek gezanikt, toch- te gaan stemmen. We lieten vallen wat viel, renden naar het lokaal toaar de vriendelijke heertjes dankbaar dat we er waren ons vanachter hun tafel toelachten. We zonderden ons aj in het kraamhokje, stopten ons gegeven in de bus en wat was het resultaat? Een misgeboorte, een baaierd van kabinetsformatie- belemmerende onduidelijk heid. Er zijn er al die roepen dat we het vlug over moeten doen en ik zal de laatste zijn om me hier tegen te verzetten, want wie eenmaal van de politieke duidelijkheid gesnoept heeft, kent in deze geen grenzen. Op een kwade dag is er eens iemand opgestaan, die zei. dat wij het gewone kiezersvolkje zaten te haken naar duidelijkheid. Niemand vroeg of dat nu wel waar was en of wij voortaan verschoond wensten le blijven van elk aasje spanning oj verrassing, doch het begrip was geboren en de politieke oortjes worden er sindsdien nogal eens mee gerammeid. Ik begrijp best. dat er niet velen zijn die nog aan de verkiezingen denken, maar ik houd langer vast. Mijn deernis gaat uit naar meneer Odink Ik had hem zo graag persoonlijk de zege gegund. Want. als er vu een afgesloofd, uitgewrongen mannetje te zien was aan het eind van de verkiezingsdag, dan ivas het wel meneer Udink. Die man heeft gewerkt, gevochten als een leeuw Toch heb ik er niet van gehoord, dat hij een lintje gekregen heeft. Alle lijsttrekkers hebben trouwens hun best gedaan. De jongens van de teevee hadden er een zachtgekookt eitje aan. Tot slot van de laatste uilzending voor de verkiezingen werd nog eens zachtaardig met alle coryfeeën de vloer aangeveegd, door de doodver moeide aanvoerders een voor een op te laten draven en ze in een minuut te laten vertellen, waarom je op hen moest stemmen. Ze deden het. ivant een mens is soms zichzelf geen meester en kan diep zinken. Meneer U.. voor wie ik een stille affectie heb. kon het toen nog opbrengen, met een glimlach, grapjasserig te eindigen. Mijn bewonde ring voor die man is onversneden. Die nieuwe bril. die pruik, dat hurken op de Damze sloegen alle activiteiten van de anderen, drummen, dansen met de vrouiv. enz,. 'I was allemaal een beetje opgelegd pandoer. Meneer U. daarentegen maakte een natuur lijke indruk, En eerlijk dat ze waren, eerlijk. In plaats van de verliezen, zoals in het verleden, om te praten in winst, viel als een bom in de huiskamer de rauwe mededeling van de eerste onthuiste lijsttrekker, dat zijn partij de verliezer was. Mei öe complimenten aan de winnaars. De anderen volgden toen druppel jewijs. ook meneer U.. ach. die meneer U. Alleen de herinnering aan de achter hem liggende dagen kon nog een glimlach op zijn gelaat te weeg brengen. Hoe hij de verkiezing stoer had gevonden? Ja leuk. zrg leuk. Zelf vond ik nu het moment gekomen icaarop hij zeggen zou: .Jullie kunnen allemaal barsten, ik ga douchen en dan de kojfer in', hij bleef echter de zachtmoedige. Op die late verkiezing: avond hield het getrek aan vader Willem ook nog niet op. .Op wie hebt u gestemd?' ,lk heb niet gestamd, dat heeft mijn vrouw voor mij gedaan.' Ja, sufferd en op wie zou een moeder, wier zoon ergens als trekker op een lijst staat te pronken, nu wel stemmen?. In ieder geval, als er helemaal geen kabinet van de grond kan komen en wij het nog een keer over moeten doen, dan liefst wel met een éénsluidend advies. We kunnen niet bezig blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 27