23434 Sleutelpositie van DS'70 centraal in de Nederlandse perscommentaren Koninklijke onderscheidingen De dood op de weg Jom ha'atsmaoetn Onafhankelijkheidsdag BETERE RECHTSBESCHERMING BURGERS TEGEN LAGE OVERHEID m WEST-BERLIJN DOET DRINGEND BEROEP OP DE GROTE VIER ZATERDAG 1 MEI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VOOR 2206 NEDERLANDERS DEN HAAG (GPD) De jaarlijkse lintjesregen is weer vorste- i lijk neergedaald over twee en twintig honderd en zes Nederland- se onderdanen. Zes van hen werden commandeur in de Orde van Oranje Nas- j sau; voor vier en vijftig is het ridderkruis Nederlandse Leeuw i bestemd; twee honderd en zeven werden officier in de Orde van Oranje Nassau; drie honderd en zeven en veertig wachtte het ridderschap in die orde, de gouden medaille bleek weggelegd voor 522 gelukkigen, aan 721 werd het zilver uitgereikt en 349 begiftigden werden met brons onderscheiden. Een milde regen derhalve, die niet. veel afwijkt van die van vorig jaarl toen een overeenkomstig aantal werd onderscheiden. Van een democratise ring van de onderscheidingen is alleen sprake als men let op de getallen. Goud, zilver, en brons wordt in veel groter getale verstrekt dan ridderor ders of officierskruisen. Hieronder de namen van onderschei den Nederlanders die nationale be kendheid genieten of door hun werk zaamheden in Zeeland bekend zijn. Commandeur Orde van Oranje Nassau jhr J. Q. Bas Backer, ambassadeur in Tokio, mr. W. F. Lichtenauer, lid Raad van State, Rotterdam (bij bevor dering), H. M. van Lieshout, lid eerste kamer, Eindhoven, dr. C. J. M. A. van Rooy, commissaris der koningin in Limburg, mr. F. J. Kranenburg, com missaris der koningin in Noord-Hol land. Ridder Orde van de Nederlandse Leeuw G. van der Wiel. hoofddirecteur rijks voorlichtingsdienst. O. F. baron Ben- tinck van Schoonheten, ambassadeur in Dublin, mr. C. W baron van Boet- zelaer van Asperen, ambassadeur in Wenen, R. Fack, permanent vertegen-' Bij een verkeersongeval aan de Kerkhoflaan in Rotterdam is vrijdag middag de 77-jarige heer J. C .Breijer uit de Maasstad om het leven geko men. De heer Breijer werd bij het oversteken van de Kerkhoflaan op zijn fiets aangereden door een truck met oplegger. Zwaar gewond werd hij overgebracht naar het Dijkzigtzieken huis, waar hij enkele uren later over leed. Het 6-jarige jongetje G. L. M. dTiOuz is vrijdagmiddag in Uden (N.-B.) tij dens het spelen in zijn woonplaats op slag gedood, toen hij plotseling de weg overstak en door een passerende per sonenauto werd overreden. Tijdens werkzaamheden is donder dagmiddag de 38-jarige L. G. Mulder uit Beerta van het elf meter hoge dak gevallen van het in aanbouw zijnde be jaardentehuis plan Sorgvliet in Veen- dam. De man kwam op de betonnen fundering terecht. Hij werd met ern stige verwondingen naar het Refaja- ziekenhuis in Veendam overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De 19-jarige M. P. Peters uit Bemmel in de Betuwe is vrijdagochtend met de auto die hij bestuurde, uit de bocht ge vlogen en verongelukt. Met grote snel heid nam hij in Bemmel een onover zichtelijke bocht terwijl hij tegelijk een auto inhaalde. De auto sloeg ten slotte tegen een boom. De jongeman was op slag dood. In een ziekenhuis te Poortugal (Z.- H.) is donderdagavond de 17-jarige mej. T. C. van der Lenden uit Hoog vliet overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Het slachtoffer reed op een bromfiets op de kruising Groe ne Kruisweg-Clementweg in Poortu- gaal door een rood stoplicht en werd door een vrachtwagen gegrepen. De heer B. J. Muller uit Doetinchem is donderdag om 17.10 uur met zijn auto tegen de trein Arnhem-Winters wijk gebotst en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op een niet beveilig de overweg in de Hulleweg. De vijfjarige Johnny van Gastel is donderdagmiddag bij een verkeerson geval in zijn woonplaats Roosendaal om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde toen de jongen plotseling de drukke rondweg van rijksweg-54 oplie en een automobiliste hem niet meer kon ontwijken. Hij werd geschept en was vrijwel op slag dood. De 26-jarige Turk E. Tekgöz is in het Laurensziekenhuis in Breda overleden aan de verwondingen die hij afgelopen dinsdag opliep bij een auto-ongeluk in Breda. Hij raakte daar met zijn wagen van de weg en kwam in een sloot te recht. Een landgenoot van hem ligt zwaar gewond in hetzelfde ziekenhuis, De 64-jarige landbouwer J. van der Griendt uit. Zuid-Beijerland is woens dagavond in die gemeente door een auto aangereden. Hij werd op slag gedood. De heer Van der Griendt liep met zijn fiets aan de hand op de weg en werd aangereden door een tege moetkomende auto. In Leende (NB) is woensdagavond een auto in een bocht geslipt. Eén van de inzittenden, de 22-jarige mecanicien G. A. Pellens uit Achel (België) werd uit de wagen geslingerd en kreeg de vervolgens kantelende auto op zich. In Balgoy. gemeente Overasselt, verleende de 56-jarige landbouwer A. F. L L. van Wiechen uit Niftrik op een kruispunt met de Jeuwe provinci ale weg met zijn auto geen voorrang aan een vrachtauto. Hij en zijn 62- jarige echtgenote mevrouw G. P. van Wiechen-Pansier werden op slag ge dood. In Etten-Leur is woensdagavond de 63-jarige mej. A. J. Derks, een ver pleegde uit de psychiatrische inrich ting St-Anthonius aldaar, bij het over steken van de rijksweg door een auto gegrepen en ter plaatse "verleden. In Deest. gemeente Druten, is woensdagavond de 10-jarige Johanna C. van de Heuvel uit Winssen, ge meente Ewijk, om het leven gekomen, toen zij vanaf een rijwielpad de Van Heemstraweg overstak en door een auto werd gegrepen. woordiger bij de VN, jhr. mr. H. Th. A. M. van Rijckevorsel, ambassadeur in Kopenhagen, mr. H. Scheltema, ambassadeur in Djakarta, A. P. F. Theeuwes, vicaris-generaal bisdom Breda, mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, ir. J. Baas, lid eerste kamer, Zutphen, mr. J.- L. M. Niers, lid eerste kamer, Hengelo, drs A. R. Vermeer, lid eerste kamer, Arn hem, dr. P. G. van de Vliet, lid eerste kamer, Hilversum, E. J. M. Kolfscho ten. lid tweede kamer, Leidschendam. F. H. J. M. van den Eerenbeemt, lid gs Noord-Brabant in Den Bosch, mr. E. J. N. M. Bogaerts, griffier der staten van Noord-Brabant, Vught, G. Z. de Vos, wethouder van Rotterdam, Th. H. Oltheten, hoofddirecteur staats drukkerij, Den Haag, prof. dr. J. Dankmeijer, rijksuniversiteit Leiden, prof. dr. J. H. Waszink, rijksuniversi teit Leiden, prof. dr. J. Th. Snijders, rijksuniversiteit Groningen, prof. J. Th. G. Oeverbeek, rijksuniversiteit Utrecht, prof. dr. A. Biemond. gem. universiteit Amsterdam, prof. dr. G. Kuiper. Vrije Universiteit, Amsterdam, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, kath. universiteit, Nijmegen, prof. dr. ir. J. C. Vlugter, rector magnificus T. H. Twente, prof. drs. R. Burgert, Ned. Economische Hogeschool, Rotterdam, dr. J. B. Drewes, raadadvisur ministe rie O en W te Rijswijk. J. A. Wentink te Baam, architect BNA, G. Werke- man te Rotterdam, hoofdredacteur van het weekblad .Bouw', prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau Den Haag, ir. E. F. E. Bongaerts, algemeen voorzitter Federatie Metaal en Electrotechnische Industrie, te Den Haag, jhr H. A. C. van Riemsdijk Waalre, president Phi lips Gloeilampenfabrieken, Eindhoven, mr. G. van Setten, secretaris-generaal ministerie van landbouw en visserij, ir. M. H. Steenbergen, Voorburg, plv. directeur-generaal van de Arbeid, mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid. Officier Orde van Oranje Nassau J. A. Wentink te Baarn. architect BNA, G. Werkman te Rotterdam hoofdredacteur van het weekblad ,Bouw', ir. L. A. Jonker te Bilthoven (gem. Bilt) hoofdingenieur voor bij zondere diensten bij de rijkswater staat; ir. C. van Leeuwen te Bloemen- daal, ingenieur bij Van Hattum en Blankevoort NV, C. de Brey te Delf zijl, directeur havenschap Delfzijl, B. A. M. Schreiner Wassenaar, directeur van de NV Luchtvaart Technische Handelsmaatschappij Schreiner en Co, J. Ferdinadusse te 's Gravenhage, in specteur in algemene dienst der PTT, mr. K. A. M, Bastiaensen, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor westelijk Noord-Bra bant te Breda, dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg te 's Gravenhage, secreta ris van de Redersvereniging voor de Nederlandse" zeevisserij, ir. L. H. Huis man te Wageningen, directeur van de Stichting Instituut voor Landbouwbe drijfsgebouwen, ir. P. van der Schans te 's Gravenhage directeur van het landbouwonderwijs, ir. Th. J. Tienstra te Noordwijkerhout directeur van de Visserijen, drs N. A. Vaandrager te 's Gravehage secretaris van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité, K. Ton te Den Haag secretaris van het produktschap voor groenten en fruit, J. C. Visser te Dordrecht voorzitter van de Raad van Arbeid aldaar, mr. T. Schuringa, wonende te Naarden, directeur van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid, P. Schippers te De Bilt, voorheen secretaris en vice-voorzitter van de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrijfsbond. thans Agrarische en Voedingsbedrijfs- bond-NW genaamd, J. de Graaf te Utrecht, algemeen secretaris van de Christelijke Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid en Electrotechnische In dustrie, W. H. Hendriks® te Utrecht, algemeen secretaris van de Algemene Christelijke Bond van Vervoerperso neel. A. W. Bruna, oud-directeur van A. W. Bruna en zn Uitgeversmaat- j schappij NV en Bruna NV te Utrecht,1 A. M. E. I-I. N. Koemans. directeur, van de NV Het Utrechts Nieuwsblad en de Amersfoortse Courant-Veluws Dagblad, te Bilthoven, ir. R. Meischke hoofd van de afdeling Restauratie van de rijksdienst voor de Monumenten- zorg te Voorburg, A. P. van der Mey te Wassenaar, hoofd van de Hoofdaf deling Jeugdzaken en Volksontwikke ling van het ministerie van erm, H. W. Salomonson te Amsterdam archi tect, dr. W. van Zijll te Den Haag, algemeen secretaris van de Nederland se Sport Federatie, A. Koolhaas te Amsterdam, letterkudige en directeur van de Nederlandse Filmacademie, mevr. G. Wijsmuller-Meyer, penning- meesteresse Koningin Wilhelmina- fonds, J. Potteboom, hoofd directie albemeen beheer ministerie van justi tie, Rijswijk (bij bevordering), dr. J. C. Gilhuis gereformeerd predikant (zending) Soest, mr. A. J. M. Eikhui zen, burgemeester van Oosterhout (bij bevordering), J. C. Adriaanse, hoofdadministrateur - chef afd. be stuurlijke organisatie - directie binnen lands bestuur - ministerie binnenland se zaken te Voorburg, kapitein-luite nant ter zee (tijdelijk kapitein ter zee) F. B. Hamilton Den Helder (met de zwaarden), H. Kruisinga werkzaam bij loodswezen Hoek van Holland. ADVERTENTIE Ridder Orde van Oranje Nassau W. Hoog secr. Vereniging Vrijzinnig Hervormden Twello, H. W. K. ridder Huyssen van Kattendijke, burgemees ter van Vriezenveen, J. J. Numaning te Aerdenhout (gem. Bloemendaal) waterbouwkundige van de rijkswater staat, Elly Ameling te Zwijndrecht zangeres, C. Blekemolen te Loos- drecht, Cees Buddingh letterkundige te Dordrecht, Rudolf Escher compo nist te Amsterdam, Eva Jansen actri ce te Hilversum, mr. P. A. Meerburg theaterondernemer te Amsterdam, Cas Oorthuis fotograaf te Amsterdam. Dick van Rijn* te Hilversum, radio- en televisiereporter, Ferd Streneberg te Amsterdam acteur, Max Tailleur te Amsterdam kleinkunstenaar, Marinus Voorberg te Hilversum dirigent. Co Westerik te Den Haag beeldende kun- Israel viert zijn drieëntwintigste verjaardag. Ter ere van iedereen, die achter Israel staat. Zoals u... Bij een verjaardag past een kado. Wat is toepasselijker dan een bijdrage aan de Collectieve Israël Actie, op giro Johannes Vermeerstraat 22 Amsterdam Beroep aantekenen bij Raad van State DEN HAAG (ANP) Wie zich' rechtstreeks in zijn belang voelt geraakt door een weigering vanl burgemeester en wethouders om VAN BRUGGEN (DELFZIJL) NIEUWE BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT? AMERSFOORT (GPD) De myste ries rond de benoeming van een bur gemeester in .Amersfoort worden al ma x groter. Leek het tot voor kort een bijna uitgemaakte zaak, dat prof. M. Troostwijk de vacante zetel zou; gaan bezetten, momenteel schijnen j zijn kansen tot nul gereduceerd te zijn. Hoewel de Groninger hoogleraar als eerste genoteerd slaat op de voor dracht van Utrechts commissaris van de koningin, mr. P. Verdam, heeft minister Beernink zijn keus op een; andere kandidaat laten vallen. Naar verluidt, zou dat burgemeester Van Bruggen van Delfzijl zijn, die evenals prof. Troostwijk indertijd als kandidaat is genoemd. De VVD zou druk uitoefenen om een partijgenoot in Amersfoort benoemd te krijgen op het motief, dat landelijk, gezien de WD slecht is bedeeld met BRATISLAVA Slowakije: De voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek (midden) met zijn tas in de hand op weg naar de tram, welke hem naar zijn werk zal rijden. Dubcek zou de kost ver dienen in een garage Representatie in het buitenland door Bonn BONN Burgemeester Schütz van West-Berlijn heeft de grote vier drin gend gevraagd ermee akkoord te gaan dat zijn stad in het buitenland officieel wordt vertegenwoordigd door de bondsrepubliek. In een regeringsverkla ring prees Schütz voorts de regering- Brandt voor de standvastigheid waar mee zij ratificering van de verdragen met Moskou en Warschau afhankelijk stelt van het totstandkomen van een bevredigende regeling voor Berlijn. De toekomst van West-Berlijn is alleen door de band met de bondsrepubliek, verzekerd, aldus de burgemeester. De verklaring volgde op een reeks i gebeurtenissen die de slepende Ber- hjn-gesprekken van Amerika. Enge land, Frankrijk en de, Sowjet-Unie de ze week in het politieke nieuws weer eens op de voorgrond plaatsten. In Bonn lekten details uit van de werk documenten die tijdens de Berlijn-ge- sprekken op tafel zijn gekomen. Zij bevestigen de geruchten dat de bereid heid van Moskou om concessies te doen uiterst gering is. Verkeer VAKANTIE- SPREIDING 1972 DEN HAAG (ANP) Het "bestuur van de stichting van de Arbeid heeft, evenals voorgaande jaren, ongeveer acht weken voor liet begin van de vakantieperiode in dit jaar, aan dei minister van sociale zaken en volksge zondheid een advies uitgebracht over de vakantiespreiding voor 1972, Het bestuur van de stichting heeft Het meest blijken de Westduitsers te schrikken van het Sowjet-standpunt dat de controle op de wegen tussen de bondsrepubliek en West-Berlijn in handen moet worden gelegd van de DDR. De drie westelijke landen heb ben voorgesteld de personencontrole tot identificatie te beperken en het goederenverkeer in verzegelde wagens en treinen ongecontroleerd door de' DDR te laten gaan. De grote vier zouden een storing?rij verkeer moe ten garanderen. Tijdens de onderhan delingen heeft men de indruk gekre gen dat Moskou wel oren had naar zo'n regeling. Nu blijkt echter dat het erop staat de controlebevoegheid in handen te geven van de DDR. Aanwezigheid de hand van het reeds enkele jaren geleden in overleg met. bedrijfs takken opgestelde rouleringsschema nu geadviseerd als volgt: eerste perio de: zaterdag 1 juli tot en met zater dag 15 juli 1972: het oosten en het noorden van ons land plus de bouw en nevenbedrijven en de textielindus trie. Tweede periode: zaterdag 15 Juli tot en met zaterdag 29 juli 1972: het gedeelte ten zuiden van de grote rivie ren (Noord-Brabant, Limburg, Zee land), Derde periode: zaterdag 29 juli tot en; met zaterdag 12 augustus 1972: "net. westen van ons land (Noord- en Zuid-! Holland. Utrecht, Gelderland: ten wes ten en ten noorden van de rivieren) plus de metaal-industrie. De aanwezigheid van de bondsrepu bliek in West-Berlijn willen (blijkens het document van Amerikanen, Brit ten en Fransen) ook de westelijke geallieerden beperken. Officiële zittin-l gen van het Westdultse parlement en ambtelijke handelingen van de bond spresident en de bondskanselier zou den moeten vervallen. Andere activi teiten, waaronder vergaderingen van parlementscommissies zouden echter! mogen worden gehandhaafd en in ze-| kere zin de tussen Bonn en West- Berlijn ontstane band bevestigen. Moskou wil ook daarvan niets we ten. Het met de praktijk overeenkomende westelijke voorstel om West-Berlijn in het buitenland door Bonn te laten vertegenwoordigen, stuit op een ge compliceerd Sowjet-concept. Tegeno ver de DDR zou de Westberlijnse regering zichzelf moeten represente ren. Wat consulaire betrekkingen be treft, zou elders in de wereld de bondsrepubliek kunnen worden inge schakeld. terwijl de vertegenwoordi ging voor politiek en veiligheid in handen van de grote vier zou moeten biijven. COALITIE VAN CONFESSIONELEN MET VVD EN DS'70 MEEST WAARSCHIJNLIJK DEN HAAG (ANP) Het Alge meen dagblad schrijft, dat de koele cijfers van de verkie zingen er niet om liegen. De politiek lijkt muurvast te zit ten. Noch de confessionelen (KVP, ARP, CHU) plus WD die het vorige kabinet vormden noch de progres sieven (PvdA, D'66, PPR) krij gen een meerderheid in de tweede kamer. Er zijn vijf par tijen die de afgelopen weken het dichtst bij elkaar bleken te liggen, en die nu samen wél een meerderheid in de kamer krijgen, zij het een kleine meerderheid. Dat zijn de KVP, de ARP, de CHU. de WD en DS'70. Welnu, onder de huidige omstandighe den is dan het meest logisch dat dit vijftal op een vijf-partijen-kabinet aanstuurt. En dan is het even lo gisch, dat DS'70 daarin een belan grijke stem krijgt op grond van haar zege. Kaar sleutelpositie is niet te bagatelliseren. De Telegraaf schrijft: door de blok vorming van de drie oppositiepartij en zijn de politieke kaarten aanzien lijk moeilijker komen te liggen. Door het verlies van de meerder heid is herstel van de huidige rege ringscoalitie zonder meer niet mo gelijk. Het ligt voor de hand dat onderhandelingen met DS'70 zullen worden geopend, om samen met de drie christelijke partijen en de WD een kabinet te vormen. Een nadeel is dat de aanhang van DS'70 uit- een politiek zeer heterogeen gezelschap bestaat, waarbij het op den duur moeilijk zal zijn het allen naar de zin te maken. Onvoldoende Het Vrije Volk meent: ,U, kiezer, heeft gisteren gesproken. U heeft de regeringspartijen met een dikke onvoldoende naar huis ge stuurd, de progressieve concentra tie, met name de PvdA: een forse klap op de schouders gegeven en uw ontevredenheid over regering en oppositie getoond door DS'70 aan acht zetels te helpen. U heeft daar mee een duidelijke uitspraak ge daan maar tegelijkertijd ons land op de grens van de onregeerbaar heid gebracht. Er is daarom maar een redelijke oplossing: zo spoedig mogelijk nieu we verkiezingen. Er zijn twee we gen. Of PvdA: D'66 en PPR vormen een minderheidsregering, die een aantal noodzakelijke maatregelen neemt en vervolgens nieuwe verkie zingen uitschrijft. Of de verliezende regeringspartijen proberen met het winnende DS'70 een nieuwe rege ring te vormen. Maar zelfs als het na veel moeite zal lukken is, een dergelijke regering door interne verdeeldheid geen lang leven be schoren'. Het dagblad .De Tijd': ,Onze voorkeur blijft uitgaan naar een nieuw en deze keer serieus gesprek met de partijen van_de linkse concentratie Voorlopig wijst niets in die rich ting. De linkse concentratie wil het niet en zal het na haar numeriek succes zo mogelijk nog in vermin derde mate willen. Maar tegenover die onwil staat de druk die binnen de PvdA nog steeds bestaat, de verregaande mate van overeenstem ming tussen programs van de link se concentratie en confessionele partijen als KVP en ARP, de angst voor een rampzalige verdeeldheid van de vakcentrales, wanneer de confessionelen in de oppositie gaan. Redenen genoeg zich af te vragen waar het nu eigenlijk op dit mo ment om gaat: om de ontploffing; van partijen, van blokken van par-j tijen, of om het voorkomen van een ontploffing die het algemeen' belang ernstig zou schaden. Naar onze mening is er een situatie ont staan die niemand het onderste uit! de kan vermag te bezorgen- De; kiezer heeft gekozen, de keuze is aan de partijen'. Incomplabiliteit eens goed na te denken. Misschien levert dat nadenken en een periode van samen regeren dan wel die grote middenpartij op, die nu nog ontbreekt. Zodat wij de volgende keer kunnen kiezen tussen zo'n groepering en een progressieve par tij zonder de reeds genoemde stok paarden. Nee, de lütslag is toch niet alleen onbevredigend'. Het Utrechts Nieuwsblad schrijft: J)e regeringspartijen hebben een bijzon der gevoelige nederlaag geleden en onder hen dé drie christelijke par tijen het meest. Dat 'betekent hoe men het ook wendt of keert, dat de; uitslag een duidelijke afkeuring be-, tekent van het beleid zoals dat door het kabinet De Jong de afgelo pen vier jaar is gevoerd. Door deze! uitslag - en door de duidelijke uitspraak van de progressieve 3 dat; zaj na de verkiezingen niet willen; samenwerken met partijen waar-: mee zij tevoren geen akkoord had den bereikt is de sleutel voor de regeerbaarheid van Nederland in] handen gekomen van de nieuwe Drees in de vaderlandse politiek. een woonruimtevergunning te verlenen, of door een bevel van de burgemeester tot inbewaring stelling krachtens de krankzin nigenwet, zal hiertegen in hoger beroep kunnen gaan, als het thans bij de kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van de ,wet beroep op administratie ve beschikkingen' van kracht wordt. De genoemde gevallen zijn enkele van de vele beschikkingen van lagere over heidslichamen. waar/oor ln het ont werp een aanvullende algemene be roepsregeling wordt getroffen. Er be staan momenteel wel verschillende af zonderlijke regelingen voor beroep te gen lagere overheidsbesluiten, maar die algemene regeling ontbreekt tot dusverre. De wetswijziging is volgens de com- missie-Wiarda, op wier voorstellen het ontwerp is gebaseerd, vooral van be lang voor autonome beschikkingen van provincie en gemeente Maar ook in vele gevallen, waarin die organen krachtens een wet optreden, heeft de voorgestelde wijziging betekenis. Raad van state Nu kan men wel al van beschikkingen van de centrale overheid, als daarvoor geen speciale regeling is getroffen, in beroep bij de Raad van State. Deze mogelijkheid, die aan bepaalde Beper kingen is onderworpen, ligt verankerd in dc .wet beroep administratieve be schikkingen' (wet-bab). Minister Polak (justitie) en minister Beemink (binnenlandse zaken) heb ben nu nog net voordat hun kabinet demissionair werd. een ontwerp inge diend waarbij deze wet-BAB wordt uitgebreid met een soortgelijke aan vullende beroepsmogelijkheid tegen beschikkingen van lagere overheidsor ganen. Behalve provincie en gemeente zijn dat bijvoorbeeld de waterschap pen en openbare lichamen als Rijn mond en de zuidelijke IJsselmeerpol- ders. Twee fasen Het beroep verloopt ln twee fasen, al dus het ontwerp. Eerst moet men bij het lagere overheidsorgaan zelf. dat de aangevochten beschikking gaf. in beroep. Dat gebeurt door een bezwaarschrift in te dienen. Is klager me: de nieuwe beschikking van dat orgaan nog steeds ontevreden, dan kan hij beroep aantekenen bij de Raad van Sta te. Deze toetst de beschikking op rechtmatigheid volgens een viertal in de wet-BAB genoemde criteria. De bewindslieden hebben verder een verandering voorgesteld in de werkwij ze van de Raad van State zelf. Vol gens het huidige stelsel beslist de kroon, en heeft de Raad van State alleen adviserende bevoegdheid. De mi nisters willen nu de beslissingsbevoegd heid overdragen aan de Raad van Sla te zelf, en wel aan een nieuw in te stellen .afdeling van rechtsspraak'. Maar ook de afdeling voor geschillen van bestuur, die adviseert over door de kroon te nemen beslissingen in be roepszaken. zal een functie houden in die gevallen dat de wet-BAB niet toepasselijk is. De werkwijze van de afdeling voor geschillen van bestuur zal worden vereenvoudigd. GELUKWENS PREMIER AAN KONINGIN DEN HAAG (ANP) Minister president De Jong heeft konin- gin Juliana ter gelegenheid van haar verjaardag gisteren het volgende telegram gezonden: .Nu uw persoonlijke droevige omstandigheden met zich bren gen dat ik Uwe Majesteit niet op de gebruikelijke manier, voorafgaande aan het défilé op paleis Soestdijk via radio en televisie kan gelukwensen niet Uw verjaardag, Is het mij een behoefte dat thans langs tele grafische weg te doen. ,Ik spreek de wens uit dat Cwe majesteit nog lange jaren in goede gezondheid, omringd door Uw echtgenoot, kinderen en kleinkinderen, onze vorstin zult blijven. God zegene U*. De Haagsche Courant geeft als com-j mentaar: ,Als gevolg van de vele verklaringen van incomptabiliteit,] waarmee de partijen elkaar in de campagne om de oren sloegen, ko-: men er maar vijf fracties met teza men 82 zetels In aanmerking voor dc kabinetsformatie: KVP, ARP. CHU, VVD en DS'70. Van zedepi">ken en .orde en gezag'-1 demagogie a la Udink behoeven Geertsema en Drees na deze voor de confessionele .bittere uitslag' niet veel last meer te hebben. De vier van De Jong worden door het verlies van de meerderheid wel ge dwongen over een aantal zaken nog De vraag Volgens het hoofdartikel van de NRC' lijkt een regeringscombinatie van de partijen die het kabinet-De Jong vormden plus DS"70 de enige moge-i lïjkheïd. Of zo'n kabinet evenwel del volle vier jaar zou uitzitten, is zecr| de vraag. Maar een crisis zou in elk! geval minder gauw te verwachten zijn dan bij een minderheidskabi net. Wat er ook tenslotte uit de bus komt, het zal niet anders dan als een overgangskabinet betiteld kun-, nen worden. Bij nieuwe verklezin-| gen wanneer die ook zouden] worden gehouden zullen de 18-1 plussers aan bod komen, en van die verjonging van het kiezerskorps profiteren in elk geval niet de con fessionele partijen. Interessant Onder de kop .Interessante uitslag' schrijft Het Parool: een in allerlei opzichten interessante verkiezings uitslag, met ditmaal een aantal be paald verheugende kanten. In de eerste plaats de goede opkomst. Verder de versnelde voortgang van de de-confessionalisering: de KVP brokkelt het hardst af, al ziet het' er bij CHU en AR ook verre van' rooskleurig uit. Zeer verheugend is daarbij dat de jonge kiezers zich in nog veel grotere mate van de con-1 fessionele partijen afwenden dan de! ouderen. Minder verheugend is na tuurlijk, dat ondanks de opgetreden verduidelijkingen nog geen duide lijkheid is gekomen in die zin datl de uitspraak van de keizers nu ook rechtstreeks zegt hoe en door wie er geregeerd moet worden. En daar! gaat het tenslotte om Den Uyl/Van Mierlo mogen dan gewonnen heb ben hun concentratie komt niet verder dan 52 zetels in het parle ment. Dus het zou onzin zijn om te zeggen d t de kiezers Den Uyl/Van Mierlo als de nieuwe regeerders hebben aangewezen. Wat dan? Het valt óók moeilijk staande te hou-i den dat de kiezers hun tevredenheid over het beleid van het kabinet-De! Jong h Tben uitgesproken: de par tijen die het kabinet-De Jong vorm den, verloren tezamen niet minder dan 9 zetels, hetgeen een harde klap en een afwijzing van het be-i leid mag heten. Dat betekent dat de] positie van DS'70 (8 zetels in één| feiap) de sleutelpositie wordt. i Gesmokkelde oorlogsschepen opgenomen in viool Israël TEL AVIY REUTER - Israël heeft de kanonneerboten die op de dag voor Kerstmis 1969 uit de haven van Cherbourg werden gesmokkeld in zijn raketvloot opgenomen. Dit is donder dag gebleken bij de vlootsehouw ter gelegenheid van dc 23ste jaanlag van Israels onafhankelijkheid destijds had de Israëlische autoriteiten verklaard, dat de vijf vaartuigen uitsluitend voor olie-exploratie zouden worden ge bruik' Van de twaalf kanonneerboten van de Saarklasse. die Israel destijds in Frankrijk had besteld, waren er zeven afgevleverd. toen president De Gaulle de wapenleveranties aan Israël stop zette. De overige vijf verlieten eind 1969 de haven van Cherbourg, zoge naamd om te worden afgeleverd aan een Noorse onderneming Zij voeren echter in zes dagen naar Israël. Westduitse spion veroordeeld DUSSELDORF IDPAI De ITjarur» fotograaf Heinz Sütterlin uit Bonn is vrijdag in Düsseldorf tot 6 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens landverraad en spionage. De openbare aanklager had 6G jaar geëist. Sütter- lins werk voor de Russische geheime dienst werd ontdekt in oktober 1967 toen de Russische spion JevgenIJ Roenge naar de Amerikanen over liep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 9