PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPOEDBERAAD LOONCOMMISSIE STICHTING VAN DE ARBEID Geen geld voor uitbreiding tv-zendtijd Bejaardenhuis ,In 't Opper' Bruinisse metvlagvertoon' officieel geopend KOPPELING SALJOET MET SOJOEZ-IO VERWACHT BOUWVAKBONDEN STELLEN WERKGEVERS ULTIMATUM KOSMONAUTEN: ALLES GAAT GOED' WESTDUITSE HOOGLERAAR ONTVOERD Kind door beren verscheurd VAKANTIEGELD BIJSTANDS GERECHTIGDEN Nel rircus PERSONEELSSTOP BIJ NOS Bezorgdheid Vandaag in de kramt... ftanïlïjK J Reimerswaal jaargang no. 96 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN O. Adu Kok. Abonn.prhi f C 98-488. ,d«. Sïtil Zaterdag 24 april 1971 DEN HAAG (ANP) De looncommissie van de Stichting van de Arbeid is gisteren aan het eind van de middag in spoedeisende ver gadering bijeengekomen op verzoek van de vakcentrales. Over de aard van het overleg is niets bekend gemaakt, maar aangenomen wordt dat de vergadering verband houdt met de gang van zaken rond de bouw-cao. De bouwvakbonden hebben gisteren de werk gevers een ultimatum gesteld. Zij hebben de werkgevers de tijd gegeven om voor maandagochtend 10 uur akkoord te gaan met de eisen van de bonden, willen zij voorkomen dat de bonden tot acties besluiten. Maandagochtend komen de drie bouwvakbonden bijeen om hun standpunt te bepalen, nadat woensdag het cao- overleg is mislukt. van links naar rechts: werktuig kundige Alexei Jelisejow, c MOSKOU, LEIDEN (AFP- GPD) De Sojoez-10 die sinds donderdagnacht met drie Russische kosmonau ten om de aarde draait, heeft vrijdag zijn koers ge wijzigd. Commandant Sjata- lov kreeg daarvoor instruc ties van deskundigen aan boord van het onderzoe kingsschip .Academielid Ser- guei Korolev'. Om 13.10 uur onze tijd begonnen de drie kosmonaut en aan een rustperiode tot 21.00 uur. Sjata- lov en zijn medereizigers Jelisejev en Roekavisjnikov maken het goed en ook alle instrumenten aan boord van de Sojoez 10 werken naar wens, aldus een communi qué. Alles wees er op, dat een kop peling op handen is. Tijdens het televisieverslag was te horen dat kolonel Sjatalov meldde dat er tijdens het afstoten van de eerste rakettrap olievlek jes op de patrijspoorten waren gekomen. .Geeft niet. die krijgen we wel weg', zei hij. Hij meldde ook dat het controlelampje van de brandstofvoorraad niet werkte. Sjatalov zei dat de drie mannen zich .uitstekend' voelen. In een gesprek met de vluchtleiding werd gezegd dat de baan van de So joez 10 ,een beètje hoog' is. Het ruimtevaartuig draait in een baan tussen 209 en 247 km hoogte rond de aarde. De televisie-uitzending duurde 3 kwartier en gaf ook verslag van een persconferentie die de drie ruimtevaarders donderdag op Bai- konoer hadden gegeven. Sjatalov, de 43-jarige comman dant van de Sojoez 10. maakte zijn eerste vlucht in de Sojoez 4 in januari 1969 toen hij alleen in het ruimteschip startte en met twee andere kosmonauten drie dagen later landde. In de ruimte waren Jelisjejev en Chroenov overgestapt uit de geënterde So joez 5. Later maakte Sjatalov een vlucht in de Sojoez 8. weer samen met Jelisjejev in oktober 1969. Deze ploeg maakte deel uit van de eerste drielingvlucht in de ge schiedenis namelijk van de So- joezschepen 6, 7 en 8. Daarmee zijn tevens de twee vluchten van de 36-jarige Jelisjejev vermeld. De nieuweling Roekavisjnikov is 39 jaar. Sjatalov maakte in zijn twee voorgaande vlucht 182 uur en 55 minuten in de ruimte vol. Jelisjejev 160 uur en 24 minuten. Beiden zijn de eerste Russen die voor de derde maal in de ruimte kwamen. Amerika heeft reeds 4 astronauten met een dergelijke ruimte-ervaring, namelijk Shirra, Young. Conrad en Stafford. En zelfs één astronaut met vier vluch ten. namelijk Lovell, die het in to taal tot 29 dagen, 19 uur en 15 mi nuten heeft gebracht- De vlucht van de Sojoez 10 is de vierde driemansvlucht van de Russen. Het is de zeventiende be mande Russische ruimtevlucht terwijl Amerika er 24 heeft ge boekt. Het is zeer speculatief op de ver dere gang van zaken vooruit te lopen aangezien er geen doelein den van de vlucht bekend zijn ge maakt. Verwacht mag echter wor den dat de Saljoet wordt geën terd en dat minstens één van de drie gelanceerde kosmonauten overstapt. Wanneer alles dan naar wens verloopt zou de Sojoez 10 naar de aarde kunnen terugke ren waarna over enige tijd een volgende Sojoez de in de Saljoet achtergebleven kosmonaut komt ophalen, eventueel zelfs aflossen. Het is namelijk vrijwel zeker dat het gehele experiment beoogt tot een ruimtestation te komen waar in althans van tijd tot tijd beman ningen voor langere perioden ver blijven die worden aangevoerd en teruggehaald door de Sojoez- schepen. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid is samengesteld uit leden van de centrale organisaties van indus triële werkgevers, van ondernemers in land- en tuinbouw en in midden- en kleinbedrijf en van de drie vakcentra les. De spoedvergadering begon, nadat de commissie ontwikkeling nationale eco nomie van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag was geëindigd. De leden van de looncommissie van de stichting zijn vrijwel allen ook lid van de SER en veelal ook lid van de com missie ontwikkeling nationale econo mie van de SER. De laatst genoemde commissie kwam gistermiddag gereed met haar voorbe reidend werk voor een ontwerp-advies KEULEN (DPA-RTR) De Kölner Stadt-Anzeïger weet te melden dat de uiterst rechtse hoogleraar in de By zantijnse geschiedenis aan de univer siteit van Keulen, professor Berthold Rubin, is ontvoerd. Het blad zegt dat de politie in het bezit is van een brief van de ontvoerders waarin zij de vrijlating eisen van de linkse advocaat Horst Mahler die in West-Berlijn gevangen zit, in ruil voor de invrijheidsstelling van de hoogleraar die sinds woensdag vermist wordt. De politie heeft de ontvangst van de brief niet willen bevestigen. Professor Rubin staat bekend om zijn opzienbarende uitspraken en excen triek optreden. Zo sprong hij in 1968 per parachute uit een vliegtuig boven Schotland wat Rudolf Hess in 1941 deed om de aandacht te vestigen op het lot van Hitiers voormalige plaatsvervanger. RHEYDT 4FP) In de dierentuin van Rhevdt in de Westduitse deelstaat Xoordri jn-Westfalen is vrijdag een vier-1 jarig kind voor de ogen van zijn moe der door drie beren verscheurd. Het kind was al dood toen de bewakers ingrepen. Volgens een ooggetuige was de moeder, met haar kind op, de arm naar de tra- lies gegaan van de ruimte waar de be ren opgesloten zitten. Een van hen had het kleintje onverwachts uit dei handen van de moeder gerukt. Twee! andere beren wierpen zich toen op het, kind. Wetsontwerp- over de .economische contouren van de kabinetsperiode 1972-1975'. Er komt nu, een ontwerp-advies dat in speciale.] openbare, vergadering van de Sociaal- Economische Raad van vrijdag 7 mei in behandeling komt. DEN HAAG (ANP) Er komt op zeer korte termijn een algemene maatregel van bestuur tot nadere regeling van een vakantieuitkerïng aan thuisblijvende bijstandsgerechtig den. die rechtstreeks bijstand ontvan gen krachtens de algemene bijstands wet. Dit heeft premier De Jong vrijdag meegedeeld aan het slot van de weke lijkse kabinets bijeenkomst. Het wetsontwerp ten aanzien van de; bijstand in de algemene noodzakelijke bestaanskosten is onlangs door de staten-generaal aanvaard. N": Dit A Mane-Denise Duvaüer de 29- jarige dochter van de overleden president van Haiti, die achter de schermen een belangrijke politie ke rol zou spelen Vrijdagochtend zijn in het presidentiële paleis te Port au Prince enkele schoten ge wisseld Dit is van betrouwbare zijde in Santo Domingo vernomen Er zou wrijving ontstaan zijn tus sen de strijdlcrachten onder betel van generaal Claude Raymond en de geheime politie van wijlen .Pa pa Doe' Duvalier. de beruchte Tonton Macoutes'. die onder lei ding staat van Luc Desïr. Nadere bijzonderheden ontbreken Zaanstad DEN HAAG (ANP) Bij de tweedej kamer der staten-generaal is inge diend een ontwerp van wet tot ge meentelijke herindeling van de Zaan-! streek. Deze houdt in de stichting van Zaanstad (125.000 inwoners). HILVERSUM (ANP) Het be stuur van de NOS heeft, om het tekort van 22 miljoen op de be groting te dekken, besloten de voorgenomen uitbreiding van de zendtijd van de televisie en Hil versum III niet te laten door gaan. De directe programmakos ten worden gehandhaafd op het peil van vorig jaar, zodat de pro gramma's soberder zullen moe ten worden. Ook wordt een per soneelsstop ingevoerd. Ook wordt een personeelsstop inge voerd. De NOS heeft verder voorstel-' len gedaan, voor de zendtijduitbrei ding van de TROS omdat ze b-omroep wordt. De TROS krijgt volgens het voorstel ruim 2 uur tv-zendtijd erbij, waardoor de vier a-omroepen een kwartier zullen moeten afstaan en de NOS ruim een uur. De VPRO houdt dezelfde zendtijd. Voor de radio is voorgesteld een van de zenders Hilversum I of II een uur eerder te laten beginnen en een langer te laten doorgaan. Deze 14^ uur per week zou kunnen worden gebruikt voor zendtijduitbreiding van de TROS. Alle a-omroepen, ook de AVRO, zou den een klein uur moeten afstaan en de NOS anderhalf uur. Deze voorstel len ziin volgens de NOS te realiseren zonder uitbreiding van personeel, maar met een extra bearae van 200.000. De NOS-groepsraad, op de hoogte ge bracht door de raad van beheer, is bezorgd over de gevolgen van de bezuiningingen. De raad vreest, dat onder meer door het invoeren van de personeelsstop en door de noodzake lijke versobering van de programma's de werksfeer nadelig zal worden beïn vloed. Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 7, 12, 13 en 15. Binnen- en buitenland op pagina 3, 9 en 29. Sport op pagina 10 en 11. Radio en tv op pagina 27. Beurs en financiën op pa gina 29. Pag. 17 Op 21 mei a s. zullen prin ses Beatrix en prins Claus in oostelijk Flevoland de grote permanente land- bauwmanifeötatie .Flevo- hof' officieel openen. Een onzer redacteuren bracht dezer dagen een bezoek aan dit grootse recreatie-cen trum in opbouw. Pag 19 Letterkundige kroniek van Hans Warren: Stemmen uit de Kerken: Vlissingen en de containervaart. Pag. 21 Schaken, dammen, bridge, puzzel en culinair avontuur Pag. 25 Tekening Jac. Prince: Pop- praet. BURGEMEESTER HOKKEN: .TRACHT HET ELKAAR AANGENAAM TE MAKEN' BRUINISSE In aanwezigheid van alle bewoners, vrijwel het voltallige personeel en een groot aantal genodigden heeft burge meester G. Hokken van Bruinis se vrijdagmiddag het verzor gingstehuis voor bejaarden ,In 't. Opper' officieel geopend. Het tehuis, dat al sinds januari in gebruik is. is gebouwd in opdracht var de stichting protestantse bojaar-, denzorg .Duiveland'. waarin samen werken de hervormde kerken van Dui-1 veiand, alle protestantse kerken van Bruinisse en de burgerlijke gemeenten Duiveland en Bruinis - Het verzorgingsgedeelte telt 77 pensi j onkamers en 83 bedden. Dat de be langstelling voor opname groot is, blijkt wel uit het feit dat er nu reeds een wachtlijst ,is van zo'n 35 perso nen, De stichting heeft in de bouw in het totaal 3.674.124 gulden geinves-j teerd. Hel gebouw is ontworpen doon hel. architectenbureau Wentink ui 11 Baarn. Aannemer Gelijns uit Zeven-1 bergen heeft het gebouwd. Eerste spreker tijdens de openings-1 plechtigheid was stichtingsvoorzitter j J H. Stoutjesdijk. De heer Stoutjes-1 dijk sprak er zijn leedwezen over uit. dat secretaris J. van den Berge van de stichting de plechtigheid wegens familie-omstandigheden niet kon bij wonen. Burgemeester Hokken wees er in zijn openingstoespraak op. dat het initia tief voor de realisering van een be jaardentehuis in januari 1964 werd, genomen door de hervormde kerke raad te Oosterland. Uit dit initiatief is: later de breder georganiseerde stich ting geboren, die daadwerkelijk met het uitvoeren van de plannen begon Hoe noodzakelijk goede bejaarden voorzieningen voor SchouwenDuive] land zijn, bleek uit de mededeling vam de burgemeester dat 16 procent van de inwoners van het eiland tot de bejaarden moet worden gerekend. Het landelijke percentage is tien procent i Bruinisse heeft al een behoorlijk aan tal bejaarden woningen, die, aldus de burgemeester, in de praktijk goed vol doen. ,Er komt echter een bepaalde periode, dat de bejaarde in zo'n be-1 jaardenwoning niet meer zelfstandig' kan wonen'. Later in zijn toespraak zei de heer Hokken te vermoeden, dal er ook in Bruinisse nog wel zelfstan-i dig wonende bejaarden zullen zijn diej van hun dagelijkse warme maaltijd I verstoken blijven. .Mijn verzoek aan u! is om op korte termijn dit eens met u te mogen bespreken teneinde dan Ie] zien of er dankzij uw accommodatie; hierin is te voorzien. Het tafeltje dekje zou dan ook in Bruinisse werke lijkheid kunnen worden'. Voor be stuur. bewoners en personeel samen had de burgemeester een opdracht: .Weest verdraagzaam ten opzichte van elkaar, u leeft namelijk in een ge meenschap. Weest elkaar behulpzaam tn tracht diegenen die dreigen in'een isolement te raken, hieruit te halen W nneer u gezamenlijk deze korte opdracht steeds voor ogen wilt hou-j den en ten uitvoer wilt brengen ben ik ervan overtuigd, dat u allen in 't Opper een goede tijd tegemoet zult! gaan'. Burgemeester Hokken kon nog geen] geschenk overhandigen: de windwijzer; die besteld is, heeft een levertijd vanj zes weken. Recordtempo Nadat de heer Hokken had gesproken gaf voorzitter Stoutjesdijk een over zicht van de bouwgeschiedenis van! het bejaardenhuis. In juli 1969 ging de! eerste paal in de grond: ,in record-; tempo is er toen iets groots vernent'. De voorzitter ging in op de twijfels,! die bij sommigen leven ten van het nut van verzorgingstehuizen .Hebben de mensen, die dit zeggen; wel eens gepraat met degenen die aan opname in een verzorgingstehuis .oe| zijn? Dit gebouw', aldus de voorzitter, .vind ik volledig verantwoord'. Hij was er ook tevreden over dat bij de inrichting en uitvoering niet teveel op geld gekeken is. De bewoners verdie nen het. De mensen die nu door hun leeftijd uit het arbeidsproces zijn ge komen. hebben de grondslag gelegd voor onze welvaart'. De directrice van het huis. mejuffrouw De Gier. vroeg in een korte toespraak de bewoners om aandacht voor hun medemensen .Oud worden is vaak eenzaam wor den', zei ze. Namens het personeel, bood ze een zonnewijzer als geschenk •aan. .Ik hoop dat er veel heldere uren' in dankbaarheid geteld mogen wor-i den'. Het provinciaal bestuur werd verte- genwoordigd door gedeputeerde J.! van den Bos. Hij noemde het tehuis .een prachtige voorziening. Er zijn niel: zo heel veel bejaardenhuizen ge sticht op Schouwen-Duiveland. Eerst Duinoord in Haamstede, in 1955. Nu dit en straks Zierikzee'. Als Zierikzee klaar is zijn er voor 9 procent van de Schouws" jaarden bedden in een verzorgingstehuis. De norm is tien, procent. De gedeputeerde zei van me-! ning te zijn, dat. er niet alleen verzor-i gingstehuizen moeten komen. De be-, jaarde moet zo lang mogelijk zelfstan-' dig blijven'. Hij besloot met de wens: .dat dit huis met vele kamers u zal; mogen leiden "•aar een ander huis met 2ijn vele woningen'. Nadat de gedeputeerde had gesproken werd de bijeenkomst drie kwartier onderbroken voor de pauze In de; grote hal van het gebouw stonden vele heerlijkheden hoog opgetast. Ver frissende drankjes werden in ruime mate aangevoerd en al snel verdrom, gen de velen elkaar voor de lange: tafels om wat mee te proeven var. de forellen, de garnalen, de kaviaar en het vele andere Toen na de pauze iedereen weer bij een was sprak de heer Dorst namens de bewoners. .Wij hebben als bewo ners ook een taak, dat wij het goed' met elkaar kunnen vinden', stelde hij vast. Als geschenk had hij een wimpel meegebracht. De eveneens door de bewoners bekostigde vlag hing al bui ten. De heer Dorst dankte vooral de koks van de instelling: .die zetten toch elke dag wat anders op tafel. Die A-eten toch wel wat we willen heb ben'. De heer Wentink jr. bood vervolgens namens architect en aannemers een dia-projector plus projectortafel en (Zie slot pag. 4 kol. 1) Jog vier nachtjes slapen en dan weten we het. de uitslag van de verkiezingen. yVyv Vanaf dat ogenblik kunnen p0iit,cj zjch weer met hun normale ambacht bezighou- -den en hoeven ze zich niet meer in bochten te wringen terwilie van des kiezers gunst. Ze hebben na de achtentwintigste april geen reden meer om onverwacht thee te gaan drinken bij deze of gene politiek-ver- v.anie mevrouw, er behoeven geen gei ten meer over de kop te worden ge streken. De Dam kan worden overge laten aan de gewone Damzitters en geen lijstaanvoerder zal het na woens dag in zijn hoofd halen om onhandig en quasi popuiair achter een drum stel te gaan zitten, het is dan allemaal met meer nodig. De verkiezingsbussen, de helikopters en alle andere instru menten voor de strijd kunnen worden opgeborgen: de politiek kan haar oude loop hernemen. Men moet erkennen, dat vele kandi daten zich geducht hebben ge weerd. Ze zijn zoals dat heet op de Amerikaanse toer gegaan, een methode die sommigen hunner in hun eerlijke momenten met enige walging moet hebben vervuld- in het gewone leven halen ze deze hoogstandjes na melijk nooit uit. Deze manier van pro- papanda doet den ken aan het circus in vroeger dagen: het trok met veel bombarie door de stad, de olifanten en de paarden, de beren en het trape zenummer. de jongleurs en de clowns. Maar Nederlandse politici zijn geen circusartiesten, ze hebben bij wijze van spreken al hoogtevrees als ze een stoof moeten beklimmen. In de kamer is dat anders, daar weten ze hun weetje en kennen ze de verhoudingen, evenals de regels van het spel en velen beheer sen dat tot in de puntjes. Maar bij het Dammonument op de hurken gaan zit ten is niet hun gewone werk. We moeten bekennen niet onder de indruk te zijn van de Amerikaan se toer. Dit soort activiteiten maakt in Nederland een nogal onnatuurlijke in druk. Dat zou anders zijn als deze po litici m het normale leven dergelijke acties óók zouden uithalen, maar dat is nu juist niet 'net geval. Menigeen in Nederland heeft integendeel de indruk, dat de lijstaanvoerder, die deze week losjes plaats nam op de Dam, de daar gezeten jongelui met de sterke arm zal laten verwijderen, zodra hij daar over als minister iets te zeggen krijgt. Deze verkiezingsmethodiek heeft een dubbele bodem: waar het werkelijk om gaat blijft verborgen. Bij de verkiezingen is ditmaal spra ke van een merkwaardige samen loop van omstandigheden: aan de voor avond van de grote gebeurtenis zal na melijk het jaarverslag verschijnen van de Nederlandse Bank. Als regel heeft dit. stuk grote invloed op het economi sche en politieke leven van Nederland, de laatste jaren in het bijzonder om dat president Zijlstra geen blad voor de mond neemt Menige politicus sprak weliswaar schamper over het .orakel van de bank', maar Zijlstra's analyses gaven nochtans duidelijk aan waar het in de Nederlandse economie aan schortte. Dit jaar kan het verslag wel helemaal een belangrijke rol vervul len- het wordt in de loop van dinsdag middag gepubliceerd, zodat het op de laatste da? van de verkiezingsstrijd nog invloed kan uitoefenen. Een soort gelijk geval heeft zich bij de laatste verkiezingen in Engeland voorgedaan, toen een rapport over de economische situatie van het land kort voordat de Britten naar de stembus moesten duidelijk maakte, dat het allemaal niet zo rooskleurig was in Engeland, in ieder geval niet zo rooskleurig als in de stembusstrijd was voorgesteld. Hangt het zwaard van Damocles Zi;i- stra boven de stembus van woensdag aanstaande'' Deze week hebben b en w van Rei merswaal een .Ontwikkelings- schets' het licht doen zien over het Reimerswaalplan. Een opvallend pro ject, met meer realiteitszin samenge steld dan een soortgelijk plan, dat eind 1969 door Bergen op Zoom werd gepubliceerd. Dit nieuwe voorstel komt in grote lijnen overeen met wat wordt gesuggereerd in het recente rap port .De ontwikkeling van Zuidwest- Nederland' het past derhalve in de havensttldies van de ministeriële werk groepen B en w hebben kennelijk grondig overleg gepleegd met allerlei instanties, teneinde te voorkomen dat hun plan een fata morgana zou zijn. Er zal in de toekomst nog gelegenheid te over zijn om over dit nieuwe voor stel te discussiëren in relatie tot an dere projecten in Zuidwest-Nederland. Op één punt echter moet nu toch wel de aandacht worden gevestigd- b en w van Reimerswaal rekenen er op zo blijkt uit hun toelichting dat de Oosierschelae wordt afgesloten. Hun nieuwe plan is er zelfs op gebaseerd. Op zichzelf begrijpelijk, maar in dit geval tekenend het maakt duidelijk, dat uitgerekend het bestuur ren de ge meente waar het felst verzet besraat tegen de afsluiting, er niettemin ren uigaat. da; de Oosterschelde wordt af gesloten Voor oveng Zeeland een oo merkelijk feit Surinaams bevrij dingsfront wil zendtiid OISTERDAM (ANP, Het Surf. naamse Bevrijdingsfront (subefro) lieert hij jle minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een zendtijd-aanvrage ingediend Subefro wil de gevraagde zendtijd gebruiken om de Nederlandse bevol king voor te lichten over de toestand in Suriname, in het bijzonder de uit buiting van het land door de kapitalis tische ondernemingen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1