MAANDAG BERAAD BOUW NA VASTLOPEN GESPREK B en w van Reimerswaal willen een halvering van het Reimerswaalplan Nog geen akkoord over bagger-cao WERKGEVERS TREKKEN ANDERHALF PROCENT VAN AANBOD AF MILJONAIR DOOR VOETBALPOOL Hoorzitfiny Voorstel INDUSTRIE OP 2.545 HECTARE NIET TE DICHT BIJ WOONGEBIED 214e jaargang - no. 94 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M ID D E LB U RGSE. VLI SSI N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 22. 1.1 4457 Donderdag 22 april 1971 STIJGING ALLEEN BIJ .BETER GESITUEERDEN' NEDERLANDERS VOELEN ZICH WELVARENDER UTRECHT (ANP) De Neder landers voelen zich welvarender dan ooit. al is de stijging van het welvaartsgevoel voornamelijk te bespeuren bij de beter gesitueer den. Vooral de inkomensgroep tot 12.500 meent er vorig jaar niet veel beter van te zijn gewor den. Dit is gebleken uit een re cent onderzoek van het Neder lands Centrum voor Marketing Analyses in Amsterdam. De resul taten zijn gepubliceerd in het re clamevakblad .Ariadne'. Het on derzoek berust op een representa tieve steekproef onder 3040 Ne derlandse huisvrouwen, die in ja nuari jongstleden aarj de tand werden gevoeld over hun finan ciële positie, welvaartsbeleving en toekomstverwachting in de Ne derlandse gezinnen. Van 1965 af tot januari dit jaar blijkt het percentage huisvrou wen dat van mening is dat er welvaart in het eigen gezin be staat te schommelen tussen 62 (in 1965) en 68 procent (jan '71). Uit de cijfers blijkt, dat de stij ging van het percentage huisvrou wen dat opgeeft welvarend te zijn, alleen is toe te rekenen aan gezinnen in de bovenste helft van de inkomensverdeling. Dat per centage is niet gestegen onder gezinnen in de onderste helft. Nader uitgewerkt naar beroeps groep, blijkt in 92 procent van de gezinnen van academici en ande re hogere leidinggevende functio narissen naar eigen zeggen wel vaart te bestaan. Voor de agra riërs bedraagt het percentage 67, voor de arbeiders 60 en voor de gepensioneerden 53. Als argumenten voor de financiële achteruitgang vorig jaar worden onder meer genoemd de sterke prijsontwikkeling <65 procent), de belastingen, de hogere sociale lasten en de btw. Als argumenten voor financiële vooruitgang wor den genoemd loonsverhogingen (44 procent), hogere pensioenuit keringen en de extra uitkering van 400. Opvallend is voorts, dat de jonge ren tot. en met 30 jaar tevredener zijn dan de ouderen. Van de jongeren van 25 tot 30 jaar meent 70 procent dat er welvaart in de gezinnen heerst, van de boven 65-jarigen 55 procent, ter wijl het gemiddelde percentage voor allen 68 procent bedraagt. DEN HAAG (ANP) Op de bouwwerken en bij de bouwvakbonden heerst teleurstelling en veront waardiging na het vastlopen van de onderhandelingen gistermiddag over de nieuwe bouw-cao. De werknemers zijn verontwaardigd, omdat de werkgevers gisteren een loonsverhoging van 4,5 procent met ingang van 1 juli aanboden, terwijl zij eerder 6 procent hadden voorgesteld, hetgeen door de vakbonden is verworpen. Maandag komen de bondsraden der drie bouwvakbonden in Utrecht bij een om zich over de situatie te beraden. Behalve in Amsterdam is het gisteren rustig gebleven op de bouwwerken. In de hoofdstad werd het schaftuur met een uur verlengd om de eisen van de werk nemers kracht bij te zetten. De werknemersvertegenwoordigers me nen dat snel moet worden gehandeld om op tijd een nieuwe cao af te sluiten. De cao loopt af op 1 mei a.s. De heer A. van Hagen van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond zei gister middag na het vastlopen van het over leg: .als de werkgevers niet anders wil len, dan is dat voor hun rekening. Het is te zot wat er nu vandaag is gebeurd. Vanmorgen boden de werkgevers maar liefst anderhalf procent lager dan zij tijdens het laatste gesprek op 9 maart hadden geboden. Dit kan men geen on derhandelen meer noemen'. De werkge vers hebben gisteren verklaard dat him 4.5 procent het maximale aanbod is. Zij vrezen anders een loonexplosie. ROGERS NAAR MIDDEN-OOSTEN WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Ro gers, is van plan begin volgende maand een bezoek te brengen aan Israël en Egypte. Dit is woensdag in welingelichte krin gen in Washington vernomen. Ook zal hij wellicht andere Arabische landen bezoeken na afloop van de twee dagen durende conferentie in Ankara van de Centrale-Verdragsorga nisatie (CENVO), die op 1 mei ein digt. Egypte heeft van Amerika een officië le verklaring geëist over de berichten, dat momenteel twaalf Phantom-jacht- bommenwerpers aan Israël worden geleverd, zo meldde woensdag hel semi-officiéle Egyptische blad Al Aehram Volgens Cairo kan zo'n leverantie alleen maar betekenen dat Amerika meewerkt aan de bestendi ging van de Israëlische bezetting van Arabisch gebied. Het centrale Comité van de Wereld raad van Kerken zal van 13 tot 23 augustus 1972 in het Utrechtse Jaar beurs Congrescentrum bijeenkomen Dit heeft de Raad van Kerken in Nederland woensdag meege deeld Het werkgeversvoorstel hield in, dat een tweejaarlijkse cao zou worden ge sloten met zowel voor 1971 als voor 1972 een loonsverhoging van 2'<2 pro cent en twee halfjaarlijkse indexerin gen tot maximaal drie procent. Brits Lagerhuis eist VEILIGHEIDS HANDVEST VOOR HET KANAAL LONDEN (DPA) Verontrust dooi de schrikbarende stijging in de afgclo pen maanden van het aantal aanvarin gen in Het Kanaal, hebben meer dan honderd leden van hel Britse Lager huis dinsdag een motie ingediend, waarin een .veiligheidshandvest' voor Het Kanaal wordt geëist. In de motie wordt de Britse regering uitgenodigd, tot dit doel een internati onale conferentie te beleggen met deelnemeing van Frankrijk, België en Nederland. Een van de te nemen maatregelen dient, volgens de indie ners van de motie te zijn. snelle verwijdering van wrakken in dit vaar water, dat als het drukst bevarene ter wereld geldt. Voorts zouden tankers en andere schepen met een gevaarlij ke lading in beginsel een loods aan boord moeten hebben als zij door Het Kanaal varen. PROF. HEERTJE NAAR DS'70 DEN' HAAG (ANP) ProL A. Heert je te Naarden heert zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid opgezegd en zich aangesloten bij Democratisch Socialisten'70. In zijn motivering voor deze stap zegt prof. Heertje, dat de. uitvoering van het door de PvdA ont worpen programma een prijsstijging met zich meebrengt die de huidige verhoging van het prijsniveau nog in de schaduw stelt. Bovendien, aldus de heer Heertje, treft men in het programma van de PvdA niet een zodanige bezinning op de toekomst aan. dat men van een geconcretiseerde lange termijn visie kan spreken. In een brief aan het hoofdbestuur van DS'70 verbergt prof. Heertje niet, dat zijn politieke opvattingen niet in alle opzichten overeenstemmen met de vi sie van DS'70, maar hij acht de verschillen van minder gewicht dan de overeenkomsten. rekende voor, dat dit inhield een loons i verhoging per 1 januari jl met 3 pro cent (op jaarbasis), met 1 procent op 1 april procent op jaarbasis) en mei 11 procent, plus een maximale indexe ring van 3 procent (samen 2'procent i op jaarbasis) per 1 juli ,Dat is een loonsverhoging van in to taal 6 procent op jaarbasis, waar te i genover staat dat de prijzen met onge veer 6 procent stijgen, zodat er niets overblijft. Op 9 maart was door de werkgevers voorgesteld de loonsverho ging per 1 juli op in totaal 6 procent te brengen, anderhalf procent meer dan DRIEBERGEN Nederlands eer ste trimstation voor automobilis ten is woensdagmiddag geopend door minister drs J. A. Bakker van verkeer en loaierstaat. Bij de par keerplaats ten oosten- van Drieber gen langs de rijksweg Utrecht-Arn hem nam hij moeiteloos de voor geschreven oefeningen door. Het ligt aan het aantal navolgers, of trimstations automatisch worden aangelegd bij het maken van nieu we grote parkeerplaatsen. Voorlo pig worden alleen nog toestellen geplaatst ten zuiden van Dor drecht De grond bij Driebergen is afge staan door rijkswaterstaat aan de Nederlandse Sportfederatie, die fi nancieel is gesteund door Chevron. Veilig Verkeer tuil de proef op de som nemen door de conditie tc lesten van een groep automobilis ten na het afleggen van een lang traject, waarbij de ene helft door jakkert. en de andere trimt. Langs de rijksweg worden de auto- trimstations voorlopig nog provi sorisch aangegeven met de teke ning van een springend mannetje. Op de foto minister Bakker gaat met een vlotte sprong over een der hindernissen Mendoza veroordeeld wegens aanslag paus MANILLA (RTR) De Boliviaanse schilder Benjamin "Mendoza is woens dag door een Philippijnse rechter schuldig bevonden aan poging tot moord op paus Paulus. en veroor deeld tot een gevangenisstraf van mi nimaal twee jaar, vier maanden en een dag en maximaal vier jaar en twee maanden. Hij had tien jaar kun nen krijgen. SLIEDRECHT ANP) Het ziet er naar uit dat de onderhande lingen over de bagger-cao moeizaam verlopen. De besprekingen I zijn gistermiddag om half zes verdaagd tot vanmiddag een uur, i zonder dat overeenstemming was bereikt. De werknemers zien in de gang van zaken aan de onderhandelingstafel ook - geen aanleiding de staking op de baggerschepen op te heffen. Onderhandelaar De Vreeze (werknemers) zei woensdagmiddag, dat er nog geen principebesluit tot opheffing van de staking is te verwachten. Werkgevers-ver tegenwoordiger Van Hemert stelde dat het te voorbarig zou zijn om te stellen dat de twee partijen nader tot elkaar zijn gekomen De 57-jarige vrachtwagenchauffeur Bert Crocker, die in het dorpje Dobwalls bij Liskeard in Cornwall woont, heeft ruim 3.5 miljoen gul den gewonnen m de voetbalpool een wereldrecord voor een indi viduele winnaar. Zijn inleg be droeg ongeveer 4 gulden Crocker, die stenen uit een groeve vervoert, is een rustig man die ge lukkig in het mooie stille plaatsje leeft en hij is niet van plan zijn rust door de gcld-vloedgolf die thans over hem en zijn 42-jarige vrouw Ivy heenspoelt. te laten ver storen. Bert verdiende tot nu toe ongeveer 170 gulden per week. Hn is van plan een nieuwe bungalow en een nieuwe auto te kopen en een aan tal van zijn familieleden en vrien den financieel te helpen Op het ogenblik wonen de Crockers in een gemeentewoning Bert weigerde naar Londen te ko men om zich door de voetbalpool- organisatie te laten huldigen om dat hij de drukte van de metro pool niet kan verdragen In plaats daarvan werd hij woensdag in een hotel in Plymouth geeerd. Hij zei dat hij zijn kalme leventje niet zou veranderen. Hij rookt niet en drinkt niet Bert had zijn formulier ingevuld, zittende in de cabine van zijn voertuig, toen hij ergens 5 minu ten moest stilstaan Merkwaardig genoeg had Crocker even voor Kerstmis reeds 200 pond <1700 gulden) in de pool ge wonnen en juist een prijs van 12000 pond ruim 100 000 gulden) gemist. In de loop van de afgelo pen 25 jaar heeft Crocker verschil lende kleme pool-prijzen gewon nen. Kamerleden: geen omroepbijdrage voor bejaarden DEN HAAG (ANP) Aan de minis ter van erm hebben de tweede-kamer leden J. J. Voogd (pvda) en E. Visser (d'66) gevraagd of zij de omroepbij drage van bejaarden, in het bijzonder van diegenen in tehuizen die in hoofd zaak op inkomsten uit de aow zijn aangewezen, voor rekening van 's rijks kas wil laten komen. De vragenstellers wijzen erop dat ra dio en tv voor deze groep van uitzon derlijke betekenis zijn voor communi cate met de buitenwereld Vandaag in de krant... Democratisch B en w van Vlissingen menen in de .middenstandsaffaire' wel de gelijk de regels van de democra tie in acht te hebben genomen. (pag. 2) Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 5, 6, 7, 11; Binnen- en buitenland op pa gina 3, 11, 17; Sport op pagina 13; Radio en tv op pagina 15; Beurs en financiën op pagi na 17. REIMERSWAAL Burgemees ter en wethouders van Reimers waal willen een gehalveerd Rei merswaalplan. Dat wordt duide lijk uit de ontwikkelingsschets, die het college in ontwerp voor de gemeente Reimerswaal heeft samengesteld. In die schets gaat men uit van benutting van bruto 2545 hectare van het Verdron ken land van Zuid-Beveland voor industrie. In het Reimerswaal- zeehavenplan, dat zeven jaar ge leden door de werkgroep ont wikkeling Westerscheldebekken I werd gemaakt en dat later ver-| der werd uitgewerkt door de ge-1 meente Bergen op Zoom is een; terrein van bruto 6400 hectare! geprojecteerd. Burgemeester en wethouders van Rei merswaal hebben daar bezwaar tegen, omdat naar hun inzicht het industrie gebied te dicht bij de woongebieden zou komen te liggen. Bovendien meent hel college, dat hij ontwikkeling van ruim 60(10 hectare als industriegebied een ,tc zware wissel' zou worden gc trokken op dc arbeidsmarkt. In de ontwerp-ontwikkelingsschets keerl. het Reimerswaalse college van b en w zich ook tegen het graven van een kanaal, dat van Waarde naar het nieu we industriegebied zou moeten lopen. Men meent, dat de kosten van het ka naal te hoog zouden zijn in relatie tot hel te ontwikkelen industriegebied; men vindt een nieuwe doorsnijding van het Reimerswaalse grondgebied plano logisch onaanvaardbaar en men voert aan. dat een belangrijk agrarisch ge bied zou moeten worden doorsneden. Bij het argument van de hoge kosten die met de aanleg van het kanaal van] Waarde zouden zijn gemoeid, noemt het college een geraamd bedrag van. circa 600 miljoen gulden. Dat zou vol gens b en w van Reimerswaal beteke nen. dat de grondprijs van het indus- trietererin door uitvoering van het ka naalplan bij ontwikkeling van 2000 hec tare (netto) met 30.per m2 belast zou moeten worden. Bij ontwikkeling van 3000 hectare grond tot industriege bied, zou die extra belasting van de grondprijs door aanleg van het kanaal f 20,zijn en bij 4000 hectare 15, m2. Ten aanzien van de omvang van het gebied merkt, het. Reimerswaalse colle ge op, dat een industriegebied van 6400 hectare bruto zodanig zou komen te liggen .dat dit uit een oogpunt van milieuhygiëne met aanvaardbaar moet worden genoemd voor diverse kemen alsmede ook voor de gebieden, welke het meeste geschikt zijn voor opvang van een bevolkingsuitbreiding'. Over de bij ontwikkeling van een groot in dustriegebied door het college voor spelde overspanning van de arbeids markt wordt in een toelichting bij dr ontwikkelingsschets gezegd .Uitgaande van tien arbeidsplaatsen per hectare en een dubbel aantal voor wat betreft de verzorgende sector, zou een I industrieterrein van deze grootte (6400 hectare bruto) circa 132.000 ar beidsplaatsen vergen, hetgeen, gelet op andere ontwikkelingen in Zuid-West Nederland macro-economisch een te zware wissel trekken op de arbeids-i markt'. AFSTANDEN Bij ontwikkeling van een industriege bied van 2.545 hectare (netto 1.780 hec tare) zou naar de mening van het Rei-, merswaalse college de situering zo zijn,! dat de minimummarges op het gebied van de luchtverontreiniging ruim schoots in acht worden genomen. De afstand van het industriegebied lot de kernen ligt dan zo: Yerseke 6 kilome ter. Krainingen 7 kilometer. Waarde 6 kilometer. Oostdijk 5 kilometer. Krab hendijke 3 kilometer. Rilland 3 kilome- 'er en Bath 5 kilometer In de ontwik kelingsschets wordt rond het geplande gehalveerde' industrieterrein ecu roengordei getrokken. Iet industrieterrein zoals b en w van Reimerswaal dat wensen, zal zo vordt in de ontwikkelingsschets aange geven diverse soorten industrie kun nen herbergen. Men gaat daarbij uit I van verbetering van het kanaal door. Zuid-Beveland. dat in de toekomst sche pen tussen de 8000 en de 10000 ton kan doorlaten. Verder houdt men re kening met de toekomstige pijplei dingstraat. die zeer dicht bij het indus triegebied komt te liggen. Tenslotte wordt erop gewezen, dat via een over slagmogelijkheid aan de Westersehelöe grondstoffen kunnen worden aange voerd, die nodig zijn voor industrieën, die zich vestigen. Het college van b en! w meent' .Hoewel door het ontbreken' van een kanaal voor grote zeeschepen bij Waarde het terrein niet per defini tie een zeehavengebied kan worden, i bieden deze aanvoersmogelijkheden ruime perspectieven'. Het Reimerswaalse college meent, dal hel verdronken land van Zuid-Beveland na afsluiting van de Oosterschelde niet geschikt gemaakt kan worden als re- ciVatiegebied. Men wijst erop. dat de investeringen daarvoor bijzonder hoog 'ouden zijn en de baten maar gering. En verder wijst het college op het feit lat de rijksoierheid financieel al de handen vol zal hebben aan de inrich ting van hel recreatiegebied .De Gre velingen' (zie ook pagina 7) i l P*en rusli|5e discussie met L-i een onderstroom van l~ emolie: 70 was gisteravond r de hoomttin* ,e kwalifice- p-v_<AJ ,.en varJ viissingens b en f in het Scheldekwartier. Rus tig en zakelijk' op zichzelf was dat al een niet gering pluspunt, want. het ging om een onderwerp, waarover de laatste dagen de emoties hoog waren opgelaaid, namelijk de vestiging van een winkelcentrum bui ten de oude stadskern van Vlissingen. Emoties, die begrijpelijk waren- de middenstand in Vlissingen voelt zich toch al ongelukkig door de vestiging van grootwinkelbedrijven op een aan vankelljk als industriegebied bedoeld terrein bij de Keersluisbrug, nu kwam er dan de algelopen week een tweede aanval want zo voelde men het in de vorm van een plan voor Lam- meronburg. Zien we het. goed. aan zijn de felle reacties van de afgelopen week in twee groepen te verdelen, na melijk in de eerste plaats teleurstel ling over de procedure, in de tweede plaats verbittering over de .leegloop' die nu in de oude stadskern wordt, verwacht. Ten aanzien van het eerste punt werd het bleek ook gister avond vooral de uitdrukking .on democratisch' gebruikt Ben w wezen deze beschuldiging zonder meer van de hand. Zij be toogden. dat de door hen gekozen procedure een volledige inspraak ga randeert van alle betrokkenen. Er Is van het bewuste plan nog geen spa in de grond, er is nog niet eens een concreet voorstel aan de raad: het gaal. om een aanduiding in welke richting het beleid zich zal ontwikke len. een discussiestuk derhalve, met dien verstande dat b en w het over deze visie eens zijn zij vinden en me nen op goede gron den dat met uit voering van deze denkbeelden een juist beleid wordt gevoerd. We gelo ven, dat b en w ten aanzien van de procedure her gelijk volkomen aan hun kant hebben. Zij hebben een om standige discussie uitgelokt, waarbij allerlei nu te berde gebrachte argu menten een rol kunnen spelen. Een tegenovergestelde gang van zaken zou ook mogelijk zijn geweest: binnen de formele procedure kan een dergelijk voorstel er worden doorgehaald zon der dat de burgerij er iets zinnigs over kan zeggen. Een dergelijk beleid zou ondemocratisch zijn geweest, maar er is hier een andere weg gekozen. Hier ligt nu een nota ter discussie, zodat belanghebbenden alle middelen kun nen benutten om pressie uit te oefe nen. Zij hebben er trouwens al in rui me mate gebruik van gemaakt. Het enige bezwaar, dat de midden stand nog kan aanvoeren tegen de huidige procedure betreft het ontbre ken van vooroverleg. Het is namelijk denkbaar, dat middenstandsorganisa ties worden betrokken hij de voorbe reiding van een plan als dit, hetgeen hier naar we hebben begrepen niet is gebeurd. De vraag is overigens of dit vooroverleg tot een andere gang van zaken zou hebben geleid: ook dan zou de middenstand in het geweer zijn gekomen in een vroeg stadium. De discussie zou er vermoedelijk niet veel anders door zijn verlopen. We ge loven dan ook dat de middenstand er goed aan zal doen nu niet langer meer te praten over .ondemocratisch ge doe'. Dat is een nogal demagogisch- aandoend verwijt, waarmee men geen millimeter verder komt. Datzelfde geldt voor beschuldigingen aan het adres van de burgemeester of aan één van de wethouders persoonlijk: wat schiet men daarmee op? Ze bederven de on derhandelingssfeer en ze zijn boven dien niet waar. Het heeft ons ver baasd dat een juridisch adviseur van een grote middenstandsorganisatie zich onlangs aan een dergelijke metho diek schuldig maakte. Nog meer heeft het ons verbaasd, dat deze functiona ris gisteravond achteloos suggereerde dat te dien aanzien de krant zijn woorden niet goed had overgebracht. Ach ja. dat is de makkelijkste methode Het lijkt ons twijfelachtig of de Vlis- singse middenstand met dergelijke deskundigen op de goede weg is: gis teravond bleek bovendien, dat de Vlis- singers zelf de beste vragen stelden en hun belangen zelf voortreffelijk kon den behartigen De kern van de hele affaire ligt echter niet in de procedure, maar in de vraag: is de huidige Vilssingse binnen stad nog geschikt voor de vestiging van moderne winkelcentra, waarbij vooral moet worden gedacht aan vesti gingen van grootwinkelbedrijven. B en •v hebben deze vraag met .nee' beant woord, maar daaruit, tevens de conse quentie getrokken, dat elders in hun gemeente wel plaats moet zijn voo- dergelijke centra. Waarom? Omdat de bewuste bedrijven anders naar een ge meente elders gaan. zo betogen zij En dat zou een verdere uitholling van de Vlissingse binnenstad tot gevolg heb ben. meent het college. In feite gaa' het om een discussie over de schaal van Vlissingen. De middenstand in de binnenstad en dat is begrijpelijk denkt en oordeelt vanuit het oude een •rum. zij ziet dat centrum eigenlijk als de kern van de hele gemeente. In de ge- dachtengang van b en w daarentegen zit een geheel andere opzet, daarin is de oude stad eigenlijk niet meer dan een wijk in een groter geheel. Zo botsen individuele belangen van middenstan ders en zij zijn waarlijk niet gering tegen een" nieuwe opzet, die een gevolg is van de schaalvergroting, die zich thans in Vlissingen aan het vol trekken is. Het gaat om twee ongelijke grootheden- een gemeentebestuur dat een beleid voert in bepaalde kaders, waarbij allerlei overwegingen van het geheel zijn opgenomen, daar tegenover -en middenstand in een oud stadsdeel iie zich in de steek gelaten ziet In de steek gelaten juist in een periode, waar in de individuele middenstander het (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1