PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russen bouwen bemand station in de ruimte STAKENDE BAGGERAARS ACCEPTEREN OVERLEG Zeeland mag met de zeehavenindustrie niet in Rijnmond-situaties geraken' Italiaan vermoord in Amsterdam-Zuid Mvthe VLIEGVELD IN OOST-PAKISTAN VEROVERD DOOR OPSTANDE LINGEN VAN SON WIL BLIJVEN ALS MIDDENSTAND MEEWERKT Vandaag in de krant... ,Niet populair' 214e jaargang - no. 92 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELB U RGSE, VLI S SI N G SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN G A de Kok. Abonn.pnj» I I. 7651 b i s red. 207» 3162. ed». 624 tntie 6.60. Injeionden mededeling >o.i 19.15 ••'lui. L ede. 5213). Ooelburf. lel. btv». Giro 359300. Pre - 22. lol. 4457 Dinsdag 20 april 1971 ASTRONAUTENTEAM VOLGT VERMOEDELIJK SPOEDIG Hei t MOSKOU (AFP) De vlucht van het maandag ge lanceerde Russische ruimte station .Saljoet' verloopt vol gens plan. Een gistermiddag uitgevoerde koerscorrectie is geslaagd, zo meldde het pers bureau Tass maandagavond uit het .vluchtleidingscen- trum'. Alle instrumenten aan Een Russiche tekenaar maakte de ze toekomstvisie op de ruimte vaart: een Sow.jet-ruimtestation dat mei zijn bemanning in de ruimte vliegt. Van dit station uit zouden dan nieuwe tochten de ruimte in gemaakt kunnen wor den. De schepper van de tekening is Anatoly Sckolnikov. boord van het om de aarde wentelende ruimtestation werken goed. De volgstations bevinden zich volgens Tass in de Sowjet-Unie en op de schepen .Morjovetz', ,Ke- gostrov' en .Serge Korolov' van de Russische academie van wetenschappen, die op de Atlantische Oceaan ge stationeerd zijn. Het tweede decennium in de ge schiedenis van de ruimtevaart is maandag door de Sowjet-Unie in geleid met de lancering van een wetenschappelijk ruimtestation dat voor de Russische geleerden, mogelijk binnen enkele dagen al. zal dienen als basiselement voor de bouw van een veel belangrij ker ruimtestation. De voorspel lingen van deze geleerden lijken hiermee in vervulling te gaan Vanaf het moment dat de eerste mensen in de ruimte werden ge bracht aan boord van de eerste Spoetniks' van het type .WostQk' en .Woschod' hebben de verant woordelijken voor het Russische ruimtevaartprogram bij herha ling laten horen dat het tweede decennium van het veroveren van de kosmos door de Russen het tijdperk van de ruimtestations zou worden. Academicus Boris Pe trow bevestigde dit idee op 12 april nog in de Prawda. In een artikel ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de vlucht van Joeri Gagarin schreef hij toen dat iet nieuwe decennium (Zie slot pag. 3 kol. 1 WERKGEVERS BIEDEN: 3 PCT REËLE VERHOGING I UTRECHT, DEN HAAG (ANP) De werknemersbonden in het baggerbedrijf hebben de werkgevers maandagavond telegrafisch laten weten, dat zij bereid zijn nader contact met hen op te nemen. Zij hebben dit meegedeeld naar aanleiding van de telegrafische mededeling van de werkgevers dat zij bereid zijn de eis van de baggeraars van 3 pet reële inkomensverbetering per contractjaar te accep teren. De heer P. de Vreeze, leider van de bagger staking, zei dat dit antwoord van de werknemers bonden mogelijk in de komende dagen kan leiden tot hervatting van de onderhandelingen. Aan de werkgevers is gevraagd tijd en plaats te bepalen. ,Als die mogelijke onderhandelingen tot positieve resultaten leiden, kan na het bereiken van een volledig akkoord de staking worden opgeheven', aldus de heer De Vreeze, die daarbij het accent legde op een volledig akkoord. Shen Ping is de eerste ambassa deur van communistisch China in Italië. Hier arriveert hij in Rome. Peking en Rome knoopten vorig jaar diplomatieke betrekkingen NIEUW DELHI (Reuter) Het In dische persbureau PTI heeft maandag avond gemeld, dat het Oostbengaal.se .bevrijdingsleger' het strategisch be langrijke vliegveld Sjaloetikor, in de buurt van de stad Sylhet (in de noord oostelijke hoek van Oost-Pakistan) heeft veroverd. PTI meldt ook, dat Sylhet zelf reeds in handen van de Bengalezen is en ook het gehele gebied zou thans nagenoeg j van Pakistaanseregeringstroepen ge- i zuiverd zijn. Radio-Pakistan meldt, dat de Paki- j staanse regering maandag krachtig heeft geprotesteerd naar aanleiding van een .aanval van gewapende Indische manschappen op een grenspost in Oost-Pakistan'. Deze aanval was vrij dag uitgevoerd en was ondersteund door artillerievuur vanuit India. De Westbengaalse commissaris voor vluchtelingenzaken, B. B. Mondal, heelt maandagavond in Calcutta verklaard, dat het aantal vluchtelingen uit Oost- Pakistan in de afgelopen 72 uur tot circa 200.000 is opgelopen. Een speciale verslaggever van AFP meldt, dat. .de regering van Bangla Desj' maandaeavond in het, geheim in Calcutta is bijeengekomen om de kri- i tieke situatie te bespreken in Oost-Pa-1 kis tan, waar het verzet tegen het Pa kistaanse leger ineengestort zou zijn, behalve in het. gebied van Sylhet. in de buurt van Assam. Van officiële Indische zijde zijn de berichten tegengesproken, dat het ka I binet van .Bangla Desj' Bengaalse Natie) vanuit Indisch gebied optreedt en zijn zetel in Calcutta heeft. Met de formulering van ,3 pet reële inkomensverbetering per contractjaar' wordt letterlijk aan de cis van de vak bonden, zoals deze woensdag 14 april in het openbaar is uitgesproken, over genomen. zo hebben de werkgevers ge steld. Wanneer over de uitwerking van deze formulering geen overeenstemming be reikbaar zou zijn, zijn de werkgevers bereid een en ander aan een neutrale deskundige voor te leggen, aldus het telegram. De werkgevers, vormend de vereniging .Centrale baggerbedrijf', hebben een te legram aan de vakbonden gestuurd om. nu derden zich met het geschil willen gaan bemoeien, de impasse te door breken. waartoe de vakbonden blijk baar niet bereid of niet bij machte zijn. Deze derde is volgens de werk gevers het Onafhankelijk Verbond Be drijfsorganisaties, dat zich via de lan delijke bedrijfsorganisatie bouwvak met een schrijven aan zijn leden heeft gericht. De voorzitter van de vereniging, ir. Den Breejen, zei ervan overtuigd te zijn. dat er bedrijven zijn. die het door de hogere loonsom moeilijk zullen krijgen. De loonsom van deze bedrijfstak isj honderd miljoen gulden per jaar. Zou den werkgevers en werknemers het eens worden, dan zouden de bagge raars maandag aanstaande het werk kunnen hervatten. De werkgevers zei den echter niet te geloven dat hun-voor stel klakkeloos wordt aanvaard dooi de werknemers De aangeboden drie procent zal lopen over het contractjaar 1 april tot 1 april. Binnen het raam van de op 1 ok tober aanstaande eindigende loonmaat regel van de regering, zijn de werk gevers bereid op 1 juli nog eens één procent verhoging te geven en verder bereid op 1 oktober nog een na-prijs- indexering te geven op grond van de werkelijke prijsstijging, aldus de heer j Van Hemert. .Geen loonexplosie' De werkgevers zijn van oordeel, dat door de nu aangeboden drie procent geen loonexplosie zal ontstaan noch dat er een precedent voor andere be drijfstakken is geschapen. Zij gaven toe niet de berekeningen van de heer Bakkenist, voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse ondernemingen, te volgen. Zij wezen erop. dat deze be drijfstak gewend is geweest zijn eigen boontjes te doppen en zij dachten dat andere werkgeversorganisaties hier voor begrip kunnen opbrengen, zo werd door de werkgevers nog opgemerkt. Hoek van Holland (een molen en twee bakken); werk in Willemstad (een zandzuiger en twee bakken): een tweede object in Willemstad (een cutterzuiger); werk aan bet Amsterdam-Rijnkanaal (een baggermolen, drie bakken en j een sleepboot). ftantlijn j Staking uitgebreid Gisterochtend is liet Amsterdamse Concertgebouworkest voor zijn tournee door de Verenigde Staten van Schiphol vertrokken. Hier zien we de beide dirigenten. Ber nard Haitink en Roberto Benzi in gesprek voor het vertrek i lacï, machine. de Gisteren werden nog vijf kleinere bag- gerwerken op verzoek van de betrok ken werknemers toegevoegd aan de lijst van stakingsobjeete» in bet bag- gerbedrijf: bet onderhoud van de haven in Dordrecht (een baggermolen en drie bakken); het werk aan de Xoorderdam bij j Opnieuw jongetje overleden aan gevolgen polio GRONINGEN (GPD) In het acade misch ziekenhuis is maandagochtend een elfjarig jongetje uit Staphorst overleden aan de gevolgen van polio Het is het vierde slachtoffer dat in dit ziekenhuis aan de gevolgen van de polio-explosie in Staphorst overleed AMSTERDAM (GPD) Aan de lijst van mensen die dit jaar in Amsterdam van het leven wer den beroofd moest er gisteren weer een worden toegevoegd. In zijn woning aan de Geulstraat in Amsterdam-Zuid werd de 38- jarige Italiaan Romano Mazzilli door het hoofd geschoten. In de loop van de middag stierf hij. Het zou nog uren duren eer het woord misdrijf werd genoemd. Ongerust ge worden stapte mevrouw Mazzilli-Werk- man het bed uit en ging naar haar moeder, die uit Groningen voor een paar dagen naar haar dochter was overgekomen, en in een aangrenzend vertrek sliep. De twee vrouwen riepen een buurman te hulp die op zijn beurt een dokter liet komen. De gedachten gingen uit naar zo iet-s als een hersen bloeding of een beroerte. Door het bloed ontdekte niemand het, gaatje vlak boven Mazzilli's neus. ook de dokter niet, die ecliter de toestand wel zo ernstig vond dat hij de restau-j ranthouder naar liet Wilhelminagast- buis liet brengen. Na uren kregen me vrouw Mazzilli en de buurman die haar nog steeds vergezelde, te horen dat in het hoofd van het slachtoffer twee gaatjes zaten, één vlak boven de neus en één in het achterhoofd. De politie werd tenslotte gealarmeerd, toen de moeder van mevrouw Mazzilli in de slaapkamer een patroonhuls vond. In Mazzilli's kussen vond de re cherche later de kogel die 's mans hoofd had doorboord. De politie denkt dat het schot in de slaapkamer of via de deuropening is afgevuurd, temeer daar de huls in de slaapkamer werd teruggevonden.' De restauranthouder zou de laatste tijd j ergens bang voor zijn geweest. Me vrouw Mazzilli heeft verklaard dat haar man werd bedreigd. Vorige week zou den er ai eens schoten op hem zijn ge lost in de Geulstraat. HEERLEN (GPD) Drs Louis van Son is bereid opnieuw vier jaar staatssecretaris van economische za ken te worden mits de-middenstands organisaties bereid zijn tot meer constructieve samenwerking. ,Ik heb in de afgelopen vier jaar bijzonder weinig medewerking gehad j en eigenlijk alleen maar kritiek van de middenstandsorganisaties. Dat mag: nu wel eens keihard gezegd worden'; aldus drs Van Son tijdens een verga dering van middenstanders maandag in Heerlen. De middenstand is volgens de staatssecretaris te zeer verdeeld. .Wanneer ik met voorstellen in het kabinet kom en mijn collega's weten dat de organisaties niet achter me staan, kan ik beter thuis blijven', zei drs Van Son. MINISTER BAKKER IN TERN EU ZEN: Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland op pa gina 3. Sport op pagina 10. Radio en tv op pagina 11. Beurs en financiën, op pagi na 13. .HOORZITTINGEN OVER HET TRACÉ BAALHOEKKANAAL' TERNEUZEN ,Ook in Zee land moeten we ons ervoor hoe den dat bij zeehavenontwikke ling en industrialisatie zich con flictsituaties toespitsen zoals in het Rijnmondgebied. Voor het deltagebied is een breed opge zette studie nodig, waarin alle aspecten worden afgewogen: economische, sociaal-culturele en milieuhygiënische. In het al gemeen kan worden gesteld dat het tempo van uitbreiding van zeehavenareaal wordt bepaald door de werkvoorziening.' Minis ter drs J. A. Bakker (verkeer en waterstaat) heeft gistermiddag op een lunchbijeenkomst van de Nederlands-Belgische vereniging in Terneuzen de functie van Zee land in de Benelux-havenontwik- keling doorgelicht en daarbij een aantal opvallende uitspra ken gedaan. Nadat hij erop had geattendeerd dat deze weck een .interessant rapport van de rijksplanologische dienst over de ontwikkeling van zuidwest-Nederland zal worden gepubliceerd, ging hij bet rijtje belangrijke onderwerpen in Zee land even langs. Baalhoekkanaal. ,Er zullen hoorzittin gen worden gehouden in het gebied, op initiatief van de rijksplanologische commissie en de raad van de water-, slaat, die een advies moeten uitbren gen over het tracé. Iedereen krijgt daar inspraak, organisaties, particulieren, noem maar op". Land van Saeftinge. .We hechten bij zonder aan de naïuurwetensrhappelii- ke waarde van dit gebied. Dat is een regeringsstandpunt. Als er nu wordt gesteld: Saeftinge gaat op de duur voor de natuur toch verloren, dan moeten de argumenten wel keihard boven ta fel komen.' Havengebied bij Ossenïsse. ,Wat nu aan studies bij ons wordt geproduceerd gaat niet. verder dan technische moge lijkheden. Ik doe geen uitspraak over de vraag óf dat gebied Ossenisse moet komen en of dat dan Ossenit west of -oost moet worden. Ik blijf de discussies met grote belangstelling vol gen. Het woord is verder aan de Zeeu wen.' Het Sloegebïed. .De vestiging van een olieraffinaderij kan een grote stimu lans betekenen. Of er een tweede raffi naderij moet komen? Ik heb de indruk dat men in het Sloe voorlopig de han den wel vol heeft. Er zijn aanzetten ge geven. die tot in lengte van jaren hun; invloed kunnen hebben.' Afsnijding Bocht \an Bath. .Er is na veel voorbereidend werk overeenstem ming bereikt over het tracé. Dat komt wat. noordelijker dan aanvankelijk was verwacht. Zo hoeven we met die bocht afsnijding niet door het Land van Saef tinge.' Kanaal Zuid-Beveland. Er zijn studies aan de gang tot verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland, geschikt voor duwvaart. Maar het gaat hier om een uitermate gecompliceerde proble matiek, waarbij het geheel van kanalen in midden-Zeeland in ogenschouw moet worden genomen. Binnen niet al te lange tijd zullen er concrete plannen op tafel komen.' Vaste oeververbinding Westcrschelde. ,Ik hoop dat in 1971 de plannen zover zijn dat volgend jaar een kabinetsbe slissing kan worden genomen over de datum van het begin van uitvoering. '.er Bakker om te beginnen vast dat de regering bij haar zeehavenbeleid niet altijd zo populair is geweest in de af gelopen kabinetsperiode. .Vooral hetj blokkeren van een havenontwikkeling in de Hoeksehe Waard en het vasthou den aan de demarkatielijn op de Maas vlakte hebben tegenstand gewekt. Maar het duurde niet lang of Rotterdam en Rijnmond begonnen op dezelfde golf lengte uit te zenden. Het gebeurt niet zo vaak dat je als minister in één re geringsperiode in controversiële zaken al het gelijk aan je kant krijgt'. Op de vraag die drs Bakker zichzelf stelde .Was het een uitgebalanceerd zeehaven beleid' gaf hij meteen maar het ant woord: .Nee'. En daama verwees de be windsman naar het werk van de Com-! missie Zeehavenoverleg (Posthumus), .waarvan de voorzitter heeft vastgesteld, dat nog wel een paar jaar studie nodig; zal zijn.. .Maar in die tussentijd kunnen; we natuurlijk niet stroomloos en stuur- Jervormd Nederland weekblad van de IK Si hervormde kerk draag: deze week het zijr.e bij tot rgyPj de vorming van moderne mythen. Op de voorpagina schrijft drs S. C. Derksen over de staatkundige belangstelling van de Nederlandse burger, bij welke gelegenheid ook enige aandacht wordt besteed aan de rol van de krant. Nou. die is niet best, laat drs Derksen we ten. Ze is meer gericht op .het. bevre digen van de sensatielust van het gro te publiek dan op het ontwikkelen van het kritische oordeel ran de indi viduele lezer' Trouwens, hoe kan het anders met zo'n samenleving .In een op het winstmotief gebaseerde samen leving. waarin cup- en ander voetbal het modeme opium van het volk is geworden, kan het blijkbaar niet an ders dan dat (de niet sensationele) politiek achterpagina-nieuws wordt, of helemaal uit de krant verdwijnt', aldus nog altijd drs S. C. Derksen in Her vormd Nederland. Hij wordt niet ge kweld door kennis van zaken. De Nederlandse dagbladen maken namelijk van de politiek geen nieuws voor de achterpagina's, maar schenken er ruime aandacht aan. We doelen hier op politiek in de ruimste zin van het woord Om ons tot de eigen regio te bepalen: politiek is de hin derwetvergunning van Pechiney en de middenstands- actie in Vlissingen, het is het ontwerp-streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en de afsluiting van de Oosterschelóe. Politiek is het optreden van de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland en een discussie over de Middelburgse Schouwburg. Zij heeft te maken met de zeehavenpol:- tiek zowel in deze provincie als in na tionaal verband, het gaat om Verolme en de Rijn-Schelde, de ruimtelijke or dening in dit land en het optreden van de vakhonden. Politiek is de vraag of het plan Reimerswaal van de grond moe', komen dan wel of er een lucht haven in West-Brabant moet worden aangelegd. Het kost niet de minste moeite om deze lijst uit te breiden met stuk voor stuk politieke onder werpen. dat wil zeggen onderwer pen. ten aanzien waarvan bij de staatsburger inzicht en stellingnemen wordt verwacht. Schenkt .de krant' daaraan geen aandacht? Om ons tot de regionale bladen te beperken: er wordt in deze kran ten meer aan politiek gedaan dan ooit tevoren. Allerlei provinciale kran ten waaronder öe PZC hebben een eigen man in Den Haag gestatio neerd om na te gaan hoe in Den Haag over specifiek regionale problemen wordt gedacht. Daarnaast beschikken vele regionale kranten ook de PZC over een collectieve parlementaire redactie, die het algemene politieke nieuws verzorgt. Datzelfde geldt voor buitenlandse correspondenten: in di verse buitenlandse hoofdsteden zijn Nederlandse journalisten aangesteld, van wie het merendeel politieke be schouwingen levert. Vele kranten be schikken over een dagelijkse commen taar-rubriek, waarin niet wordt ge schroomd stelling te nemen ten aar. zien van de politieke gebeurtenissen van de dag, zowel wat binnen- als bui tenland betreft Waar praat drs Derksen eigenlijk over? In ieder geval over een onderwerp, waarvan hij weinig afweet. Hij moet de Knipselkrant van Neder landse ministeries maar eens gaan in zien: daar blijkt uit dat in de meest uiteenlopende kranten serieus politiek wordt bedreven, er wordt namelijk ge poogd de lezers voor te lichten over zaken die van groot belang zijn voor hun en anaerer leven. Die 'kranten pogen bovendien dat zo vroeg mogelijk te doen. zodat over werkelijk belang rijke onderwerpen omstandige discus sie mogelijk is. Mede dank zij deze voorlichting zij wordt ook gegeven door radio en tv: men denke aan de actualiteitsrubrieken wordt de staatsburger een omvangrijk pakket aan informatie aangeboden, waarvan in diverse kringen gebruik wordt ge maakt. Dat is namelijk het beeld van de moderne democratie: allerlei onder werpen komen aan de orde in diverse belangengröepen, bij ae vakbonden en de landbouw, bij dolle mina's en indu striëlen, bij pluimveehouders, sportver enigingen en wat al niet. Al deze groe pen vormen met elkaar die merkwaar dige. maar boeiende Nederlandse sa menleving, allemaal hebben ze bepaal de gedachten over de vormgeving van die samenleving. In laatste instantie tenslotte komen deze onderwerpen in bespreking in parlement, in staten, in raden, waar zo nodig en zo mogelijk beslissingen worden genomen. In dit. proces hebben kranten een aandeel, zij onttrekken zich daaraan niet. zoals drs S. C Derksp Deze auteur levert in netzelfde artikel een beschouwing voor meer en betere politieke vorming op de scholen. Maar zegt hij er bij. er dient een kritische houding te komen ten op zichte van het bestaande' .Deze kri tische houding heeft alleen zm. wan neer ze haar fundament vindt in een perspectief, dat boven de dingen van ons dagelijks bestaan uitwijst. Aan een politieke opvoeding zonder méér be staat weinig behoefte.' Dat kan wel waar wezen. Een kritische houding echter vooronderstelt vooral kennis van zaken, anders wordt kritiek een kreet. Zoals de krantebeschouwing van deze auteur in Hervormd Neder land. In zijn toespraak over .Zeeland en de zeehavens in de Benelux' stelde minis-1 loos ronddobberen. We willen af van! een wetten-jungle zonder in jungle-wet- j Zie slot pag7 kol. 2X i Vierling in Londen LONDEN (AP) De 23 jaar oude Christine Leagas uit Londen heeft zondagavond net leven geschonken aan een vierling drie jongens en een meisje. Moeder en kinderen ma ken het uitstekend, zo werd door het ziekenhuis van Whitechapel verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1