Comité wil kanonnen voor Breskens behouden Van Cittershaven Sloegebied wordt 1,3 kilometer langer Prins Bernhard 1 mei naar de Bronwersdam Bouw Total-Sloe waarschijnlijk jaar uitgesteld Drum 2 kwekerij dekker ALMANAK Botsing door over de weg hangende rook: één gewonde X&BÜWS Ernstig ongeval bij werken voor persleiding Waarde RAADSLID STAAT PRESENTIEGELD AF IN VERBAND MET TOT AL-VESTIGING TOTAL WACHT OP BESLISSING PIJPLEIDING DROGERIJ IN SCHERPENISSE STILGELEGD Beleidscommissie Verolme achter fusie REDEN: DE OLIECRISIS BIJ INVAREN 12E CAISSON fculdt ^eömeri/dvriM- de. "Toep V/ELNEEtT U NU DRUM. P'f? ZATEN ER IH0'R ZFTTen er ijo IN EN P'R 2:(JLLEN ER OOK IN /47Ó~ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 APRIL 1971 DE DILI VERWACHT Opklaringen, plaatselijk afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachulj wind uit west tot noordwest. Man* mumteniperaturen omstreeks tl gr ad'1 Vooruitzichten voor zondag en ir dag: Tijdelijk regen of enkele buien, »oS opklaringen en temperaturen iets or der normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gernl1 deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 W 6: min. temp.: 0 tot 4 graden onoe. normaal: max. temp.: 0 tot 4 giad® onder normaal: kans op een drOJ» periode van minstens 12 uur: 90 phf cent; kans op een geheel droog maal: 60 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: omstreeks normal max. temp.: 0 tot 4 graden onoa normaal: kans op een droge pon°« van minstens 12 uur: 60 procent; 1®® op een geheel droog etmaal: 30 P& cent. 19 april op onder op onder 05.36 19.43 03.21 12-M '■WxBLOEMSIERKUNST TUINARCHITECTUUR middelburg t filialen souburg.goes -eeuwse Verkeersbord Een televisie-uitzending vol ver keersinformatie bracht dezer da gen een van de kleine pontjes met aanlegsteiger, ergens aan een van onze grote rivieren in beeld. Bij het steigertje hadden gedien stige lieden een verkeersbord ge poot met de aanduiding .einde snelheidsbeperkingDe steiger lag namelijk juist buiten een be bouwde kom. De televisie-repor ter plaatste er een ironisch com mentaar bij en men bracht met een ook het zotte van deze situa tie in scene door aansluitend een auto in beeld te brengen, die direct voorbij het bord de snel heid opvoerde (tenslotte was dat op deze plaats toegestaan) en vervolgens de rivier in reed... Dit geval vertoont een sterke ge lijkenis met een situatie in Re- tranchement. om precies te zijn aan de Noordstraat. Het gaal hier om een doodlopende straat. Aan het einde van de straat staat een soortgelijk verkeersbord als bij het aardegsteigertje: .einde snelheidsbeperking.' Het enige verschil met de situa tie bij de rivier is dat de schie lijk optrekkende automobilist hier niet in het water belandt, maar in de huiskamer van een boerderij of in een beerput te recht komt. VLISSINGEN Naar alle waarschijnlijkheid zal de bouw van de raffinaderij van Total in het Sloegebied een jaar worden uit gesteld. Dit uitstel houdt verband met de politieke moeilijkheden rond de olieleveringen vanuit het Midden-Oosten. Bij de Hollandse Beton Maatschappij in Rijswijk zei men desgevraagd met de mo gelijkheid van uitstel ernstig rekening te houden: ,Maar we zijn nog in onderhandeling.' De HBM zal de raffinaderij bouwen samen met het Amerikaanse constructie bedrijf Bechtel Lid. bureau Londen Directeur Gróskamp van Total Nederland NV in Rotterdam zei van niets te weten. JEr is eigenlijk al van enige vertraging sprake, want als men mij vroe ger had gevraagd wanneer moet die raffinaderij klaar, dan had ik gezegd: ok tober 1969' De vakbonden die personeel organiseren dat betrokken is bij de bouw van de raffinaderij, hebben echter vrijdag een brief ontvangen namens de HBM. waarin de besprekingen van 27 april worden afgezegd. Als reden wordt opge geven: uitstel van de bouw met minstens een jaar in verband met de politieke constellatie rond de olie in het Midden-Oosten. VLISSINGEN-OOST Bij een kop- staartbotsing op de Zuid-sloeweg even voorbij Ritthem is vrijdagmiddag om streeks 2 uur een bestuurder van een personenauto licht gewond geraakt. De botsing is ontstaan doordat de be stuurder van een in de richting Schel- depoort rijdende personenauto, C. N. W. uit Hoeven, plotseling bijremde vanwege over de weg hangende rook, afkomstig van een brandende berm De achter hem rijdende A. W. L. uit Bergen op Zoom bemerkte de snel heidsvermindering van W. te laat en botste met zijn personenauto op de achterkant van diens wagen. Met een ambulance van de KMS werd L„ die vermoedelijk een hersenschud ding opliep, naar het ziekenhuis Be- thesda in Vlissingen overgebracht. Bei de auto's werden zwaar beschadigd. WAARDE Bij liet werk aan rioolpersleiding bij Waarde, werd de heer A. de Visser uit Ridderkerk ern stig gewond aan hoofd en schouders Per ambulance werd hij naar het ziekenhuis Bergziclit te Goes ver voerd. De heer De Visser werd ge wond doordat hij een 3000 kg zware buis. die door een dragline werd ver plaatst, tegen het hoofd kreeg. EIND JUNI OF BEGIN JULI VEILING BRESKENS De directeur van het Zeeuws Museum te Middelburg, de heer K. P. van Dale heeft er een ge duchte concurrent bijgekre- gen. Zoals gemeld, is het Zeeuws Museum bijzonder geïnteresseerd in de kanon nen. die de Breskense schip per H. F. Fenijn een paar weken geleden onder de kust van Duinkerken in de netten van zijn .Breskens 5' kreeg. De heer Van Dale vertelde destijds minstens één van de kanonslopen aan zijn col lectie te willen toevoegen. Een aantal Bressiaanders blijkt hier weinig voor te voelen. Sinds kort bestaat in Breskens een comité, dat onder de voorlopige naam van ,de kanongroep van Breskens' wil proberen de zeventiende-eeuwse kanon nen voor de plaats te behou den. De initiatiefnemer van liet actie- comitie is de dricëntachtigjarigc ds W. A. Dekker. Hij en nog tien leden van liet comité zullen zich zo mogelijk inzetten om te trachten de oude vuurwapens binnen de muren van Breskens te houden. Een dezer dagen zal ,dc kanon- groep' via een intekenlijst een be roep doen op de bevolking van Breskens. Ds Dekker zei te verwachten dat de Bressiaanders volledig achter het plan van het comité zullen slaan Hij loonde zich zij het; wat voorzichtig dan ook opti mistisch over de opbrengst van de toekomstige inzamelingsactie. •Schipper Fenijn heeft enige tijd geleden van een particulier al een bod van 5500 op izijn twee kanon nen gehad. De dominee meent, dat het comité voor een dergelijk be drag niet uit de weg hoeft te gaan. .Temeer", zo vertelde hij. .nu de gemeenteraad van Oostburg don derdagavond heeft laten blijken bijzonder sympthiek tegenover het idee te staan. Burgemeester Schip per heeft toegezegd de mogelijk heid te bekijken om hiervoor even tueel geld beschikbaar te stellen'. Presentiegeld Eén raadslid heeft ds Dekker al beloofd om tweemaal zijn presen- '(ADVERTENTIE) ALGEMEENE ZEEUWSCHE VERZEKERING MIJ.NV. MIDDELBURG TEl 01180-3U3 gen .Tijdens de paasdagen zijn heel wat toeristen in de Vismijn naar de kanonnen wezen kijken'. Het is ds Dekker vorig jaar aan het hart gegaan, dat het geraamte van de aangespoelde potvis naar Leiden is .verhuisd' .Eigenlijk had den we dat ook in Breskens moe ten houden. Ik heb er nog aan ge dacht om iets in dio richting te on dernemen. Door privé-omstandig- heden ben ik er toen jammer ge noeg niet aaii toe gekomen'. De kanonnen worden waarschijn lijk eind juni of begin juli door de antiquair A. L. Verhage uit Groede in de Schouwburg te Middelburg geveild. .De kanongroep van Bres kens' heeft dus nog een week of zes om voldoende geld bij elkaar te brengen om de historische vangst van schipper Fenijn in Breskens te houden'. Wanneer het ds Dekker en zijn tien .volgelingen' lukt om een be hoorlijk bedrag in tc zamelen, dan zou het nog wel eens kunnen span nen tijdens de veiling. Het Zeeuws museum aan de ene kant en ,dc ka nongroep van Breskens' aan de andere VLISSINGEN Er is nu in het industriegebied Vlissingen-Oost een begin gemaakt met de door trekking van de Van Cittersha ven: de havenarm moet dertien honderd meter langer worden om in de toekomst de Total-ves- tiging te kunnen .bedienen'. De uitbreiding loopt vanaf de Euro- SCHeTrPENISSE De grote overlast die werd veroorzaakt door de droge rij Markenesse heeft het geniecntebe- stuur van Scherpenisse genoopt om deze drogerij tijdelijk stil te leggen voor wat betreft andere produkten dan groenvoerdergewassen. De droge rij. die vorig jaar door de coöperatie werd overgedaan aan Markenesse, ij overigens slechts in het bezit van een vergunning voor het drogen groenvoedergewassen en nog met de ze restrictie dat het gemeen tcbestor gerechtigd is om de zaak stil fe leggen indien de overlast voor (j -omwonenden te groot wordt. Voor het drogen van de andere pn> dukten is wel een hinderwetvergua. ning aangevraagd, maar deze is not niet verleend. De overlast voor di omwonenden hoofdzakelijk stof dii doordringt tot in de kamers word; voornamelijk gevormd bij oostelijke wind, wanneer het stof in de richting van het dorp waait. De vele klachten zijn voor het gemeentebestuur aanlei ding geweest om de drogerij te ver zoeken niet te draaien bij oostelijke wind. Waait de wind uit een andete richting, dan bestaat er weinig be- zwaar dat de werkzaamheden van de drogerij normaal worden voortgezet, daar de hinder dan niet noemenswaar dig is. In de nacht van donderdag o? vrijdag waren de klachten evenwel van dien aard dat er niets opzat das om tot tijdelijke stilligging over te gaan. ROTTERDAM (ANP) De heer J. G. Okkerse, woordvoerder van de be leidscommissie van Verolme heeft vrijdag meegedeeld dat de beleids commissie uit de ondernemingsraden van het Verolme concern zich achter de door de commissie Winsemius voorgestelde fusie tussen Rijn-Schelde en Verolme zou hebben opgesteld. De beleidscommissie zal pas een stand punt innemen nadat zij kennis heeft kunnen nemen van het definitieve voorstel van de commissie Winsemius en nadat zij overleg heeft gepleegd met de ondernemingsraden van het concern, aldus de heer Okkerse. tiegeld voor dit doel at te staan (2 x 40). Een geste, waar de be jaarde dominee bijzonder blij mee is. .Als alle Oostburgse raadsleden dit nu eens deden, zouden we al een eind op de goede weg zijn'. Or ,de kanongroep van Breskens' nog acties gaat ontketenen om de ka nonnen uit de tachtigjarige oorlog in Breskens te houden is nog niet bekend. Zaterdagavond (vandaag) gaan we waarschijnlijk weer ver gaderen en dan komen er mis schien nog wel meer plannen uil de bus' De dominee nam het Initiatief om een dergelijk comité te vormen, omdat hij meende dat Breskens de enige plaats is waar de oude ka nonnen thuis horen. ,Het is toch niet leuk wanneer anderen ermee vandoor gaan. terwijl de vissers van Breskens hen hebben .gevan gen'. .Alleen wanneer zou blijken dat de kanonnen van een schip van Michiel de Ruyter afkomstig zijn, zou het anders liggen. Dan moe ten ze naar Vlissingen' Inmiddels is wel duidelijk gewor den dat Breskens er een toeristi sche trekpleister bij heeft gekre paweg naar de zuidwest hoek van het terrein van de raffinade rij. Het tijdschema van rijkswa terstaat geeft aan, dat de haven in december van volgend jaar verlengd moet zijn. De verlenging van de Van Cittershaven valt samen met een aantal andere wer ken. die in het kader van de Total-ves- tiging moeten worden uitgevoerd. Ze gelden: de aanleg van een nieuw stuk hoog waterkering: de aanleg van een nieuwe, zes kilo meter lange rondweg, die van de provinciale weg in het Sloegebied aftakt en naar de verschillende be drijven voert. "Recentelijk heeft Van Hattum en Blan kevoort die het baggerwerk uitvoert een enorme cutterzuiger in onderde len naar het Sloegebied getranspor teerd. De zuiger moet ervoor zorgen, dat het nieuwe havengedeelte een ge garandeerde diepte krijgt van 13 meter en op de bodem 180 meter breed wordt. Bij dat karwei zal een forse hoeveelheid baggerspecie vrijkomen. Er is bere kend. dat men 8.4 miljoen kubieke me ter specie moet baggeren. Specie Het kost weinig moeite de specie kwijt te raken: een deel zal worden opgesla gen op terreinen in de Zuidersloepolder en de Bijleveldpolder, een nog belang rijker deel zal worden benut bij de an dere werken, die direct of indirect het gevolg zal zijn van de Total-vestiging. Het gaat daarbij om een deel van de hoogwaterkering, een nieuw stuk dijk op de Kaloot, het zandlichaam voor de zes kilometer lange rondweg. Voorts wordt met de specie ook het toekom stige terrein voor de uitbreiding van Pecniney opgehoogd. In het grondli- chaam voor de hoogwaterkering gaat ongeveer 1.5 miljoen kubieke meter specie zitten. Op het moment wordt met trilappara- tuur gewerkt aan de verdichting van het jonge zeezand op de plaatsen van waar de oevers de hoogwaterkering ko men te liggen: de bedoeling is te berei ken. dat de ondergrond steviger wordt, waardoor voor de waterkeringen nor male taludhellingen kunnen worden ge maakt. Men is er onder meer mee bezig op de plaats, waar de verlengde haven eindigt, bij de Total-vestiging: dat moet gebeuren vóór er wordt gebaggerd. Vandaar, dat de vorm van de haven vast is .uitgezet' in dit deel van het ter rein. De hoogwaterkering krijgt een hoogte van ruim 6.5 meter. Er wordt nu ook gewerkt aan de aanleg van een nieuwe dijk op de Kaloot ook op te bouwen uit de specie uit de haven waarvoor het .tracé' intussen is aange geven. Hoewel de verlengde haven op 1 decem ber 1972 klaar moet zijn, is de eerste (ADVERTENTIE) augustus van 1972 ooi. een belangrijke! datum in de werken, die nu aan de or de zijn. Pas na 1 augustus namelijk mag de Europaneg de huidige verbinding - vanaf de provinciale Sloeweg naar Hoechst en M and T worden door-1 gestoken. Dat mag echter niet gebeu ren vóór er een nieuwe hoogwaterke-j ring is en vóór de nieuwe rondweg naar de bedrijven klaar is. Het betekent in feite, dat zowel hoog-1 waterkering als havenindustrieweg per augustus 1972 gereed moeten zijn. De planning gaat er van uit, dat het zand-1 lichaam van de weg vóór 1 mei 1972 is j aangebracht. In de tussen de vijftig en j zestig meter brede strook komt behal-1 ve de weg, ook een spoorlijn en een I leidingslraat De plannen voorzien! voorts in een handhaving van een twee-1 de waterkering. Pijpleiding Van de kant van Total-Ncderland NV 1 werd desgevraagd gezegd, dat nog niet zeker is wanneer het bedrijf zelf met bouwactiviteiten voor de eerste fase j begint. Het hangt vooral af van de be- slissing. dfe moet worden genomen ten aanzien van het tracé voor de pijplei ding vanuit het Rotterdamse gebied naar de raffinaderij. Jïoc die beslissing uitvalt weten we op dit moment nog niet. We hebben evenmin de zekerheid of er op korte termijn al een beslissing over zal worden genomen', aldus drs J. Groskamp, directeur van Total-Neder- land. De luchtfoto geeft behalve een beeld van het Sloegebied met de Schelde- poortwerf, Hoechst, Pechlney en daar tussen de Van Cittershaven ook een overzicht van de activiteiten, die aar gang zijn in het kader van de Total- vestiglng. Aan het eind van de Van Cit tershaven de Europaweg, die nu verbin ding geeft met Hoechst en M and T. In het midden van de foto richting links onder de geul, waardoor hel perswa ter voor het baggerwerk van de ver lengde Van Cittershaven moet worden aangevoerd. Links onder op de foto is de vorm van het laatste stuk van de haven aangegeven, omdat daar nu de jonge zeegrond met trilapparatuur ver dicht moet worden (Luchtfoto Wim Riemens). (ADVERTENTIE) SCHARENDIJKE Het staat zo goed als vast dat prins Bern- liard zaterdagmiddag 1 mei het invaren van de laatste doorlaat- i caisson in de deltadam door het Brouwershavense Gat zal bijwo nen. De koninklijke gast zal deze gebeurtenis in het noordelijk sluitgat van de dam tussen Goe- ree en Schouwen observeren vanaf de salonboot mr .Pieter Caland'. De twaalfde en laatste caisson van nieter lengte zal die middag om hall drie op zijn plaats in het nog resteren de stuk open water op de drempel won den gezet. De zes slepers zullen dan de zelfde manoeuvre uitvoeren, die zij dt afgelopen week hebben laten zien hi in de komende twee weken op de laar- waterkentering in dit zeegat zullen hen halen. Gistermorgen tegen half twaalf was dat het geval met de derde doorlaat- caisson in successie: aan de kant Kah- belaarsbank schoven de sleepboten die met een soort van routinegebaar tegen zijn voorganger. Het bekende ritueel: uren tevoren de aftocht uit het bouw- dok bij Ossenisse. daarna parkeren tot het geschikte ogenblik voor de kente ring. dan de omzichtige begeleiding naar het tevoren uitgemeten punt bo ven de drempel, afsluiters open en even later een scheepshoornconcertje Veel hinder van de fikse wind uit het noordwesten had het caissontransport. Deltadienst en aannemers pasten alleen een andere methode van afzinken toe. De caisson werd ditmaal niet door het sluitgat naar buiten gehaald om ver volgens, maar in één manoeuvre naar de plaats van bestemming gedirigeerd Aan rie andere kant van de deltadam bereikten de gondels aan de kabelbaan dezelfde middag de p'ons van de50(KK ste betonblok. En daarmee was een derde deel van dc totale voorraad In het water gebombardeerd. Met een ca paciteit van 250 betonblokken per uur hebben de 16 gondels boven dit zuide lijk sluitgat nu al een stevig tempo be reikt. Men ligt er ongeveer een weck vóór op het (papieren) schema. héle beste halve zware.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2