PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hotels aan kust volgeboekt Heinkenszandse deel van verkaveling (3000ha) dit voorjaar nog gereed AANSLAG OP PRESIDENT HEINEMANN VERIJDELD BAGGERSTAKING WORDT DINSDAG UITGEBREID PAASDAGEN ZONDER REGEN Vandaag in de krant Zondebok ui martelaar? WAARIN OPGENOMEN DE M ID DELB U RGSE, VLISSIN G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ui. VII»., Walitr SS SO. U Eggert was in het bezit van een drietal krantefoto's met nationaal-socialistische motieven. Heine- mann was op het tijdstip dat Eggert hem wilde ombrengen niet in het gebouw aanwezig. Hij was toen al voor een korte vakantie naar vrienden in het Zwarte Woud gereisd om daar de paasda- gen door te brengen. (Van onze weerkundige medewerker) Een hoge drukgebied, afkomstig uil de omgeving van Schotland, komt tijdens de paasdagen dicht bij ons land te liggen. Dit bete kent een droge Pasen, doordat er geen depressie aan te pas komt. Voorlopig staat er nog een noordoosten wind, waarbij vooral in de noordelijke kustgebieden nu en dan wolkenvelden, afkomstig van de Duitse bocht, binnendrij ven. Elders in ons land zijn flinke zonnige perioden te verwachten met middagtemperaturen tussen 12 en 15 graden. In de gebieden waar de wolkenvelden vrij hard nekkig zijn, is het voor april wel iets aan de koude kant, zodat de zon er aan te pas moet komen, wil "net paasweer geslaagd kun nen worden genoemd, De kans is aanwezig, dat de wind geleidelijk afneemt en iets meer oostelijker wordt. In dat geval zal maandag de temperatuur nog iets hoger kunnen worden dan zondag. Kinderen doden invalide vrouw met stenen PALERMO (RTR) Drie jongetjes, tussen vijf en negen jaar oud, hebben in Palermo op Sicilië een 68-jarigc invalide vrouw in haar bed met ste nen doodgegooid. Volgens de politie waren de kinderen, die gezien hun leeftijd niet kunnen worden vervolgd, het huis van de bedlegerige vrouw binnengekomen door de deur die zij had opengelaten voor een buurvrouw die haar voedsel placht te brengen. De jongetjes waren van plan de vrouw te bestelen, doch toen deze begon te gillen gooiden de rovertjes in spe haar met stenen tot zij zweeg. Het. hevig bloedende slachtoffer werd pas enkele uren later gevonden en in kritieke toestand naar een ziekenhuis overgebracht waar zij voordat zij overleed de naam van een van haar belagertjes noemde. Toen zij waren opgespoord barstten de kinderen in snikken uit en zeiden dat ze niet van plan waren geweest de vrouw te doden. Ze wilden haar .alleen maar laten ophouden met gil len'. Scheepsbouwfusie DR WINSEMIUS, voorzitter van de commissie, die de fusipmoge- lijkheden onderzoekt, is onder de indruk gekomen van de wens tot inspraak onder de werknemers op de werven(pag. 9). Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 7 en 11. Binnen- en buitenland op pa gina 3 en 9. Sport op pagina 12 en 13, Radio en tv op pagina 25. Beurs en financiën op pagi na 27. De Oosterschelde? Dat gat moet zo snel moge lijk dicht, zegt ir H. A M. C. Dibbits. oud-hoofd- ingemeur-directeur van de rijkswaterstaat en een van de grondlegers van het deltaplan in een ex clusief PZC-in terview. Argo Visie, encyclopedie voor iedereen; Stemmen uit de Kerken; Deel van Van Gogh-collectle tijde lijk naar Rusland Letterkundige kroniek van Hans Warren; Pop- praet. Paaspuzzel; Leerplan peen zaak voor de ou ders Schaken, dammen, brid ge. culinair avontuur. Bezoek aan de Noord- Pag. 19 Pag 21 Pag 23 Carsten Eggert heeft tegenover de poli tie verklaard dat hij reeds een half jaar geleden had besloten dc regering- Brandt met alle middelen te bestrij den. De president, de kanselier, de mi nister van buitenlandse zaken en de fractievoorzitter van de SPD, Herbert Wehner, waren verraders van het Duit se volk, zo betoogde hij. Momenteel wordt nog nagegaan of Eg gert zijn daad alleen wilde plegen of dat rechtsgerichte politieke groeperin gen achter hem staan. De woordvoer der van president Heinemann, Geert Müller Gerbes zei in een eerste reactie dat Eggert nooit het presidentiële pa leis was binnengekomen, omdat het ge bouw voldoende wordt bewaakt. Arrestaties De laatste tijd heeft de politie in de bondsrepubliek meerdere kleine groep jes rechts-radicalen opgerold, die ken nelijk moordplannen hadden. In Bonn ontdekte de binnenlandse veiligheids dienst onlangs een groepje dat bii schietoefeningen een portret van Willy Brandt als schietschijf gebruikte. Ook de aanslag die de 22-jarige zieken broeder Ekkehard Weil enige tijd gele den op de schildwacht bij liet Russiche oorlogsmonument in West-Berlijn pleegde, geschiedde uit rechts-radicale motieven. De Nederlandse regering heeft 415.000 gulden aan ontwikkelingsgel den beschikbaar gesteld om Columbia te helpen in verband met de recente overstromingen van de Magdalena ri vier in dat land. De president van Columbia had zich met een verzoek om hulp tot de Nederlandse regering gewend. PAASDRUKTE DIT JAAR BIJZONDER GROOT DEN HAAG (GPD) Dat pasen dit jaar weer de nodige toeris tische drukte zou geven, was te voorzien. Dat de toeloop echter zo groot zou worden als thans het geval is, had geen enkele VVV in ons land verwacht. Zo bleef vannacht langs de gehele Noordzeekust geen hotelbed onbeslapen. Alle hotels en pensions zitten al geruime tijd vol. De VW-kantoren hebben de grootste moeite om toeristen bij particulieren onder te brengen. Door het zonnige overigens vaak nog wat kille weer is de trek naar de stranden al opmerkelijk. De terrasjes zijn dikwijls druk bezet. i de enorme drukte bij het Nationaal Monument op de Dam le Amsterdam SLIEDRECHT (GPD De baggerstaking wordt dinsdag uit gebreid. Dit besluit is vrijdag middag genomen na overleg met de hoofdbestuurders van de drie bonden. In het paasweekeinde gaan de sta kingsleiders in overleg met hun werk nemers beslissen welke werken nog meer plat gaan. In ieder geval gaat het om een kleiner contingent dan op het ogenblik al in staking is. Stakingsleider Piet de Vreeze zei dit gisteravond in Sliedrecht, nadat die middag een kort gesprek met de werk gevers had plaatsgevonden. In dit con tact onderwierp men de toezeggingen waartoe de werkgevers zich eerder die dag bereid hadden getoond, aan een nadere beschouwing. De bonden be sloten niet tot onderhandelingen over te gaan, omdat de werkgevers slechts op één punt wilden toegeven. Dat was de verruiming van het garan tieloon. Tot nog toe wilden de werk gevers dit optrekken van 105 naar 135 j pet, maar dit laatste dan met inbegrip van de reisurentoeslag, die men voor heen kreeg. Dat wil zeggen, dat de werknemers .in de tijd van de baas" moeten reizen, wanneer ze voor ga rantieloon in aanmerking komen. Werkgever J. Kraayenveld van He mert: ,Dat kan toch makkelijk, omdat er in feite geen werk is als garantie loon betaald moet worden'. De bonden stelden zich evenwel op het (Zie slot pag. 3 kol. 5 In Zandvoort dateert de stroom vanr toeristen van vorige week vrijdag, aangezien de aanmelding van particu liere adressen kleiner was dan anders.! moest de Zandvoortse VVV al spoedig een beroep doen op kantoren in de omgeving. Gisteravond werden toeris-! ten tot in Zaandam doorgestuurd. De badplaats Noordwijk is geheel volge boekt. op een enkel bed na in hotel .Huis ter Duin'. Vanuit Katwijk werden gisten toeristen tot ver achter Leiden doorgestuurd. Vanzelfsprekend is het percentage, Duitse toeristen weer groot. Toch wer-j den in Katwijk ook vrij veel Engelsen i en Zweden gesignaleerd. In Haarlem was gisteravond vrijwel geen hotel of] pension meer te vinden, dat niet was volgeboekt. Door de aanhoudende' vraag stonden de mensen tot op de stoep van het WV-kantoor. Ook Texel kreeg een ongekend groot aantal paastoeristen te verwerken. En kele dagen geleden al moesten extra veerboten worden ingezet. In noordelijk Noord-Holland concen treerde gisteravond de drukte zich op! Callandsoog. Het is er nog niet over-1 vol. maar hoteliers en particulieren spreken van .goed bezet'. Grensposten Vanzelfsprekend is ook bij de verschil lende grensovergangen de paasdrukte, waarneembaar geweest. Bij de Bel gisch-Nederlandse grensplaats Capelle-i brug passeerde gistermiddag een onaf gebroken stroom automobielen. De drukte bij de grenspost Bergh (E- 36) nam gistermiddag geleidelijk af. Vele bussen passeerden nog de grens met reisgezelschappen op weg naar de Keukenhof. Zondagochtend wordt op nieuw een grote toeloop van toeristen verwacht, maar dan voornamelijk van bewoners uit het Duitse grensgebied, die de paasdagen in de Nederlandse kuststreek willen doorbrengen. Tussen donderdagnacht 12 uur en gis teravond 7 uur zijn exact 13.635 perso nen de grenspost Nieuwerschans ge-] passeerd. Dat wil zeggen dat van een buitengewone drukte geen sprake, hoe wel het drukker was dan voorgaande jaren. Zonder noemenswaardige strubbelin gen is ook in Brabant de paasdrukte i opgevangen. De indruk bestaat dat het verkeersaanbod zich gespreid heeft] aangediend. Vandaag wordt de .staart! van de meute' verwacht. Gistermiddag] gingen veel Nederlanders via grens-' post Wemhout-Wuustwezel richting België; een tegengestelde stroom bracht vooral Fransen naar de bollen velden en Amsterdam. Er was over; het algemeen geen bijzondere filevor-; ming. Er werd met matige snelheden gereden. Franse skiërs door lawine gedood BRIANCON (AFP) Een lawine in Ceillac, een plaatsje bij Briancon in de Franse Alpen, heeft vrijdag aan vijf Franse skiërs het leven gekost. Een zesde skiër, die ongedeerd bleef,; heeft een reddingsbrigade gewaar-i schuwd. Reddingsploegen, die per heli kopter ter plaatse arriveerden, hebben vijf lijken uitgegraven uit de sneeuw. In gebied ,De Poel-Heinkenszand' (7000 ha) NU VOOR 10,5 MILJOEN VERWERKT GOES Het .Heinkenszandse deel' van het ruilverkavelingsge- bied ,De Poel-Heinkenszand' is voor een groot deel voltooid. Dit voorjaar komt het werk gereed. In bijna 3000 ha van het 7000 ha grote verkavelingsblok is dan de afwatering verbeterd, zijn de kavels vergroot en voor zover nodig gedraineerd. In feite komt het er op neer, dat de afwate ring van het gebied rond Hein kenszand circa 1200 ha van de Zandkreek is verlegd naar de Westerschelde. Van het totale verkavelingsbedrag van 42,7 miljoen is intussen ƒ10,5 mil joen verwerkt. Het noordelijk deel van liet al be werkte verkavelingsgebied is voor de afwatering nog aangewezen op liet gemaal ,De Piet', maar een belangrijk blok loost het water nu op de Wester schelde, via een noodgeinaal ten oos ten van Borssele. Die koerswijziging in de afwatering is het gevolg van de plannen om van het Oosterscbeldege- bied in de toekomst na afsluiting zoet bassin te maken. Het noodgemaal bij Borssele vorig jaar gereedgekomen geldt als een tijdelijke voorziening, waaraan onder meer ook het havenschap Vlissingen heeft bijgedragen en dat in opdracht van het waterschap .De brede wate ring van Zuid-Beveland' is gebouwd. Voorzitter D J. Dees van de plaatse lijke verkavelingscommissie én dijk graaf van het waterschap: .Zolang er nog geen zekerheid is over de aanleg van een tweede havenmond in het Sloe is ook nog niet. zeker waar een definitieve voorziening zal komen'. Wel wijst hij erop, dat de kosten voor een definitieg gemaal in de plannen zitten voor de dijkverzwaring in het kader van de deltawerken. Gemaal Kern voor de ruilverkavelingsactivitei ten voor .De Poel-Heinkenszand' voor de rest van dit jaar: de kavrlinrichting. drainage, en af watering van ongeveer 450 ha in het Poolgebied ten oosten van de 's-Gravenpolderseweg. richting Vicrwegcn-Eversdijk door welk ge bied de grote toevoerleiding naar het nieuwe gemaal in de Heer .lanspolder komt te liggen: de te venvachten aanbesteding \aar het waterschap van het belang rijke gemaal in die Heer .lanspol- cler, dat volgens dc huidige plan nen In het najaar van 1972 in gebruik moet zijn: het grootste deel van het verkavelingsblok zal via dit gemaal in de toekomst afwateren. De bedoeling is. dat on geveer tegelijkertijd de onderbema- lingsinstallatie voor de laagst gele gen gebieden van ,De Poel' wordt aanbesteed. de aanbesteding van een erfbeplan- tingsbestek. De aanleg van de dubbelbaansrijks- weg lussen de Sloedam en Biezelinge en de doortrekking van de provinciale weg zijn ruim drie jaar geleden bepa lend geweest voor de eerste activitei ten in ruilverkavelingsverband. De aanpassing van de binnenwegen in verband met de aanleg van deze hoofdverbindingen parallelwegen' en verbindingen voor afgesneden per celen is voltooid, inmiddels is ook de aarden baan gereed voor een ge deelte (Vierwegen-Goese straat) van! de aan te leggen provinciale weg tussen Vierwegen en 's-Heerenhoek In het .Heinkenszandse deel' van het ver kavelingsgebied zijn de wegen verbe terd en is met name ook de weg Oude Kraaiertpolder. Graszode, Stelle- polder mede in relatie tot de Sloeweg belangrijk aangepast Voorzitter Dees van de plaatselijke commissie betoogt, dat de werken in het algemeen zonder grote moeilijkhe den kunnen worden uitgevoerd. .De medewerking van de mensen valt] mee Bij de meesten ontmoeten we begrip voor de moeilijkheden, die zich voordoen bij dp uitvopring. Naamate men meer resultaat ziet. wekt het meer begrip. Met name de verbeterin gen in de afwatering vormen wat dat betreft belangrijke punten, we merken dat ten aanzien van een paar honderd hectare in ,De Poel', die al achter de rug zijn'. Hij wijst erop. dat men wel met een zekere afremming van het werk zit door de verlate bouw van het gemaal Heer Janspolder als ge volg van het niet onmiddellijk be schikbaar zijn van een rijksbijdrage; de heer Dees benadrukt in dit ver band het belang van dit gemaal zowel Zie slot pag. 4 kol. 5 Huis en het Penta- gon ongestraft blu- ~Z ven. voorstanders JWlij* van de harde lun J in Vietnam, de na- - viken, zien Calley .k soidaat ee„ S^SoVdè »o. een man vit velen. Huis kv a. honderdduaegd telrerammm ^nen. »^2ley «aren. bleek bij een opinieonderzoek. T^n deel van Calley's verdediging E Miin mannen werden a^geslff" duidingen, waarmee Je» walst en in geen verhouding staat tot wat het uitgangspunt vanA™ri* was hulo aan een jonge staat die be dreigd werd geacht. H^ ^trefi ee wediiver tussen twee politieke s>sie mem wier vertegenwoordigers zowel ter ene als ter andere zijde verzekeren, dat bij deze oorlog het menselijk ge luk de inzet is. Desondanks, oog om oog. tand om tand. -e niet doodt wordt gedood Wat moet men tegen (iie achtergrond aan met woorden a SS ol rondebok voor eon toeval- lige luitenant Wanneer men Amerikaanse kranten er op naslaat, dan proeft men on rust. verbittering, twijfel^unwij di is dit het Amerikaanse vo!k? Eenzei r de stemming als na de nioord op de Kennedy's en Martin Luther King. Die genen, die nu in de Verenigde Staten over .zondebok' spreken, wijzen be schuldigend naar de politici ende e- eerleiding. Zij die het woord .marte laar' in de mond nemen, spreken daar entegen met woede over de tegenstan ders van de Viet nam-oorlog. zij zouden maar niet begrijpen wat hier aan de hand is. Eén ding echter is «ke>\jn een land dat wordt geregeerd volgens een systeem, door Lincoln eens aange duid als het gouvernement -van he volk. door het volk en voor het volk. ligt de verantwoordelijkheid bij de po litici en m laatste instantie bu het \o k zelf. Nog een citaat in dit verbana uit Newsweek: De rampzaliee jnirm, van Amerika m Vietnam is het pro- dukt van falen en verblindheid, van misrekening en ongevoeligheid wel licht ook van een denktrant, die stam' uit de sfeer van de koude oorlogDat inderdaad is het decor, waart^endch het drama My Lai neef afgespeeld Een decor, waar héél Amenka mee heeft te maken Martelaar of zondebok? Misschien zou het woord .slachtoffer kun nen worden gebruikt. Maar die aan duiding kan worden misverstaan, ze schakelt de persoonlijke verantwoor delijkheid uil En die vooral was de inzet van dit proces. Een juryhd - majoor Kinard - formuleerde dit as oect aldus. .Er zijn zaken, waarvan "een man met een normaal verstand weet. dat zij fout zijn'. Daarbij ging het om de vraag of Calley al dan met had geschoten in opdracht van zijn supe rieur. De jury vond deze vraag niet relevant, het begrip .kadaver-disziplm werd afgewezen. Geen slachtoffer aer- iialve? In zekere zin echter is Calley dat wel. hij is namelijk slachtoffer van een in blokken verdeelde wereld. Bei de zijn tot de tanden gewapend, oor logvoerend op kleine delen van deze planeet, dodend waar men meent dat. gedood moet worden. Dat heeft hem echter niet van zijn individuele verant woordelijkheid ontslagen. Daar ligt de kern van zijn zaak. Hel is te hopen, dat daarover veel en intensief in de VS zal worden gediscussieerd, over deze Dersoonlijke verantwoordelijkheid namelijk, niet alleen van Calley. maar van alle politiek-bewuste Amerikanen. Het Italiaanse parlement is woen* dagavond akkoord gegaan met he* plan van premier Colombo om met hei Vaticaan te gaan onderhandelen over een herziening van het Concor daat. van 1929. TUINMAN MET RECHTS-RADl CALE IDEEËN IN ARREST GRENSPOST BERGH Beeld van de enorme drukte bij grenspost Bergh bij Arnhem, waar iele Duitsers voor het lange paas- weekeinde ons land btnnenkwc men. De felle reacties in de Ver enigde Staten over de zaak van luitenant Calley veroordeeld tot levenslang wegens moord op tweeën twintig Vietnamese burgers doet denken aan de Ne derlandse beroering van enige jaren geleden over de vraag of Nederlandse soldaten in Indonesië oorlogsmisdrij ven hadden gepleegd. Daarover is in dit land lang en bewogen gediscuss: eerd. een gesprek zonder eind. want men kon het niet eens worden. Zo ook in de Verenigde Staten. De reacties zijn daar nóg feller, het verdeelt het land in kampen, die elkaar woedend bestrijden, een verdeeldheid die al be gonnen is in de eerste jaren van de Amerikaanse interventie in Vietnam. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse president Gustav Heinemann is aan een aanslag ontkomen. Veiligheidsagenten, die het presidentiële paleis aan de Adenauer Allee bewaakten, hebben donderdag de 20-jarige tuinier Carsten Eggert uit Hamburg gearresteerd, die probeerde het gebouw binnen te dringen. Eggert was bewapend met een' mes. Hij heeft toegegeven dat hij van plan was president Heinemann te vermoorden. Het openbaar ministerie in Bonn heeft een arres tatiebevel tegen Eggert uitgevaardigd wegens poging tot moord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1