No -Risk hypotheek Bon ZELANDICA Genuanceerde voortzetting van de industrialisatie in het Westerscheldebekken' sQ* Westiand Utrecht LEZERS SCH VERGELIJK DIE PRIJS! PNJS5UI P v d A-lijstaanvoerder Den Uyl: PvdA vóór nieuw onderzoek Oosterschelde dekt nu 2 levensgrote risico's Overlijden Arbeidsongeschiktheid Welstandscommissie Mr J. N. Scholten (arp) en DS '70 U BETAALT BIJ JAC. HERMANS PRIJS-SLAG ALTIJD DE LAAGSTE PRIJS PRIJSSLAGKLANTEN ZITTEN GOED MET GRQOTHANDELSPRIJZEN JAC. HERMANS ONDERDAG 8 APRIL 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG ,Ik heb me in de loop der jaren in ver schillende functies veel met de regionale problematiek bezig gehouden en daardoor meen ik in essentie de pro blematiek voor de regio's in Nederland wel te kunnen overzien. Maar ik heb hele maal niet de behoefte of de neiging een oordeel te geven over duizend-en-één proble men van gespecialiseerde aard. Dat moeten mensen doen die terzake meer des kundig zijn dan ik'. Dat zegt lijstaanvoerder drs J. den Uyl van de PvdA aan het be gin van een gesprek, dat ,even telefoneren' een kwartier te laat begint en dat tien minuten vóór de af gesproken tijd zal eindigen, omdat fractie-medewerkers hem wegslepen naar een Haagse krant, waar hij tele fonisch vragen van lezers moet beantwoorden. In de tussenlijd ziet Den Uy] toch nog kans via een bijna on onderbroken strovloed van woor den wat gedachten over zuidwest- Nederland te spuien. ,Voor het gehele gebied rond de Westerschel de moet', zegt hij, ,eens een toe komstprojectie worden gemaakt om te .veten te komen hoe de situatie er uit zal zien als Rei- merswaal, de nieuwe insteekha- ven bij Borssele, Vlissingen-Oost, Terneuzen, Ossenisse en Baalhoek helemaal tot ontwikkeling zijn gebracht. Wat zal dat betekenen voor de bevolkingsdichtheid, wat voor de werkgelegenheid, wat wordt het beeld van de Westerschelde ook pg$ °P de expansie van Antwer- Als je dat allemaal weet kun je gaan terugredeneren: wat willen we wel en wat willen we niet. grens te kunnen bepalen moet je vanuit de toekomst terug- Wo®"8n'En dat is voor het Westerscheldegebied nog te wei nig gebeurd. Als het gaat over de industrialisa- Westerscheldebekken SPnnsn j1 Uyl graag de term .genuanceerde voorzetting'. ruüi dat er tegenwoordig SiefenSf °P een "chtvaardige m L, (0rm8eIopen wordt to gen industrievestigingen die tot stand zijn gekomen of die gepro grammeerd zijn. Zeeland dreigt volgens hem nog steeds te wor den tot een gebied waar men achterop komt. ,De uitstoot uit de landbouw zal voortgaan. Zee land behoorde tot onze sterkste agrarische provincies. Er is ja renlang terecht gevochten voor industrievestiging. Daar komt bij dat de Westerschelde een vesti- gingsgebied is dat uit nationaal en Europees oogpunt van belang is. Mede darom vindt ik het een plicht van Zeeland om na te gaan hoe men verlichting kan bieden voor de .overflow' van het water gebied.* Belangen afwegen Bij een nieuwe afweging van be langen vindt Den Uyl voortzetting van de industrialisatie dan ook zonder meer uitgangspunt. ,Men kan zich niet permitteren om te zeggen: aan ons lijf geen polonai se. Dat zou zeer ego-centrisch gedacht zijn.' Afgewezen worden moet primair ieder bedrijf dat op één of andere wijze de ge zondheid schaadt. In het kader van de .genuanceerde voortzet ting' past verder een temporise ring, die de PvdA-lijstaanvoerder zou willen laten afhangen van het resultaat van de eerder genoem de toekomstprojectie. Gezien de situatie in Zuidwest- Nederland noemt Den Uyl het wel dwaas dat Antwerpen enor me expansieplannen kan ontwer pen en uitvoeren, zonder dat er sprake Is van reëel overleg met Nederland. Als Benelux enige zin en betekenis zou hebben, dan zou dat primair op het gebied van de ruimtelijke ordening zijn.' Overi gens is hij uiterst optimistisch gestemd voor een verandering ten goede in de toekomst. Den Uyl: ,Je ziet in België, misschien enigszins vertraagd, in de sfeer, de mentaliteit en de politiek en een benadering van de industri alisatie die vergelijkbaar is met die in ons land. Ook in België staat men niet meer te klappen bij iedere industrie die zich er gens vestigt.' Luchthaven Den Uyl heeft grote reserves te gen de gedachte om dc nieuwe nationale luchthaven in Zuidwest- Nederland en met name in de buurt van Steenbergen-Dinteloord te bouwen. Hij zegt bij zijn laat ste bezoek aan West-Brabant op nieuw tot de overtuiging te zijn gekomen, dat dit gebied niet .maagdelijk' genoeg is om een groot vliegveld te bouwen. .Het is weliswaar geen dichtbevolkt ge bied, maar men moet rekenen met een zodanige geluidshinder dat een en ander tot onaanvaard bare consequenties zal leiden.' Hij voegt er een toe niet te durven beoordelen, of tot die consequenties ook hoort het af breken van complete dorpsker- Overigens is Den Uyl mét zijn tweede kamer-fractie van oordeel, dat over de plaats van de tweede luchthaven uiterlijk volgend jaar een beslissing zal moeten worden genomen. Als dat niet gebeurt wordt de uitbreiding van Schip hol bijna onvermijdelijk. Hij voegt er nog aan toe, dat de rapporten die door een groot aantal instanties over de tweede nationale luchthaven gemaakt zijn of gemaakt worden, open baar zullen moeten zijn. Oosterschelde De PvdA is voorstander van een nieuwe studie over de voor- en nadelen van de afsluiting van de Oosterschelde. Den Uyl noemt het met name noodzakelijk dat er een nieuwe kosten-baten analy se komt met incalcuiatie van mi lieu-factoren. Desgevraagd ver klaart luj dat de PvdA bereid is zelf de nodige aandrang uit te oefenen om een nieuw onderzoek op gang te brengen. Bij het nader argumenteren van zijn standpunt zegt Den Uyl, dat men best wat wantrouwen mag hebben tegen de al te gemakkelij ke conclusie dat de afsluiting van de Oosterschelde uit veiligheidso verwegingen in ieder geval door moet gaan. ,In de uitvoering van lange termijn-maatregelen zit al tijd een zeker mechanisme. We hebben nu eenmaal die Deltawet, we hebben dat Deltaplan, we heb ben die afsluiting Degene die de voorbereidingen heeft getroffen zal maar met moeite te bewegen zijn de zaak er bij te laten.' Hij vervolgt: ,Ik vind dat jè het zeer onbevangen moet beoordelen, het is of je er vandaag voor het eerst van hoort. Nagegaan moet worden wat de motieven waren, zijn die nog geldig, is er nieuw zicht gekomen op de gevolgen? De nieuwe regering zal er dan ook goed aan doen binnen een half jaar alle gegevens, adviezen en beschouwingen op een over zichtelijke wijze gerangschikt ter beoordeling voor te leggen aan het parlement. Het is heel duide lijk een nationale zaak en dus ook een nationale beslissing.' Deltaprovincie ,Ik ben geen voorstander van het sleutelen aan provincies', zegt Den Uyl over de suggesties om van Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland een delta-provincie' te maken. De PvdA-lijstaanvoer- der is wel een warm voorstander van gewestvorming en het ver schaffen van duidelijke bevoegd heden aan de gewestbesturen. De gewesten zullen wat hem betreft best over de provinciegrenzen heen kunnen grijpen, al vindt hij aan de andere kant dat het soci aal-economisch bijeen behoren van een gebied weliswaar een belangrijk, maar niet het enige criterium hoort te zijn. Er moet ook rekening worden gehouden met historisch gegroeide situaties en de culturele gevoeligheid. Dat laatste speelt, zegt Den Uyl, ook in het Deltagebied, reden waarom hij nog niet zo goed ziet hoe daarvan één provincie kan wor den gemaakt. De uiteindelijke be slissing over een deltaprovincie zou hij in ieder geval ook willen laten afhangen van de gewestbe grenzingen die in Zuidwest-Neder land uit de bus komt. Den Uyl is verder van oordeel dat gemeentelijke herindelingen naast de gewestvorming in de toekomst een secundaire zaak zullen zijn. .Primair moeten we kijken naar de vorming van krachtige gewestbesturen. Binnen het gewest kunnen de gemeenten met hun eigen taak, bevoegdheid en identiteit voortleven.' Moerdijk De lijstaanvoerder van de PvdA voelt er niets voor om het indus trieterrein bij Moerdijk vol te laten groeien en uit te laten dijen met zware, petrochemische indus trie. Hij vindt het in ieder geval beter het industrieterrein Moer dijk zeer beperkt te houden, me de gezien de vrees in Dordrecht dat men tussen de vuren zal komen te zitten van enerzijds het Waterweggebied en anderzijds Moerdijk. Maar als het mogelijk is bij Moerdijk naar verhouding schone industrie te vestigen, zegt Den Uyl wel ja tegen een wat verdere uitgroei van het industrieterrein aan het Hollands Diep. Hij ver klaart niet op de hoogte te zijn van de adviezen die de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning over Moerdijk heeft uitge bracht. ,Maar als de raad zegt dat Moerdijk beperkt van om vang moet blijven, dan lijkt me dat in zijn algemeenheid wel juist. We moeten voorzichtig zijn met dat gebied, dat tenslotte vrij dicht bij de Biesbosch en bij grote bevolkinsagglomeraties ligt. Dan doen we er veel verstandiger aan voor de industrialisatie te kijken naar het noorden van het land.' Gezien de noordelijke en ook wel Limburgse behoefte aan industrie verdient ook de beslissing over het tijdstip waarop Reimerswaal wordt .aangepakt' naar het oor deel van Den Uyl zorgvuldige af weging. Hij zegt ook zijn twijfels te hebben over de vraag of het wel verstandig is van Reimers waal een havenindustriegebied te maken. ,Ik geloof dat West-Bra bant meer gediend is met een industrie van een wat ander ka rakter, ik denk dan aan metallur gische industrie, in ieder geval bedrijven van minder zware aard.' Den Uyl wijst erop dat Nederland nog de nawerking* te goed heeft van een betrekkelijke snelle uitbreiding van de basisi- nudstrie. .Bergen op Zoom zou ook om die reden voorzichtig moeten zijn met zich te richten op petro-chemie en staalindus trie.' Westerschelde- verbinding De PvdA-lijstaanvoerder zou niet graag .lichtvaardig geweren dat een vaste oeververbinding over de Westerschelde tolvrij moet zijn.' Dat Den Uyl over dit ook natio naal gezien toch wel ambitieus te noemen project slecht geïnfor meerd is, blijkt overigens uit zijn veronderstelling dat de fietsers, bromfietsers en voetgangers wel normaal gebruik zullen blijven maken van de veerdiensten. Na het rechtzetten van deze misvat ting zegt hij tolheffing voor auto mobilisten wel aanvaardbaar te vinden. Fietsers, bromfietsers en voetgangers en ook de gebruikers van het streekvervoer via dc toe komstige Sclielde-verbiuding zou hij echter vrijstelling willen ver lenen. .Het argument om het voor automobilisten wel te doen is dat economisch gesproken zo'n grote besparing wordt bereikt, dat het niet meer dan redelijk is als een deel van die besparingen terugvloeit voor het dekken van de kosten van de brug-tunnel', aldus de socialistische lijstaan voerder. (ADVERTENTIE) Voor alle informatie over het geld voor het huis naar uw hart Wat betekent No-Risk? Waarom is een No-Risk hypotheek zo uniek? Wat zijn de voordelen van de No-Risk hypotheek? Hoeveel kan ik lenen? Hoe moet dat? Wat kost dat? Wie regelt dat? Wat is het fiscale voordeel? Is kopen beter dan huren? Waar moet ik op letten bij koop van een huis? Enz., enz. Stuur mij vrijblijvend uw No-Risk documentatie. uit: brochure 'No-Risk hypotheek, de zekere weg naar uw eigen huis' rekenvoorbeelden checklist 'Kopen met beleid ls wonen zonder spijt' Naam In ongefrankeerde envelop opzenden naar» Westland-Utrecht Hypotheekbank NV, Antwoordnummer 3728, Amsterdam onder vermelding 'No-Risk hypotheek' Of pak de telefoon Amsterdam, 020-230504 Arnhem, 085-452041 Breda, 01600-43950 Dordrecht, 01850-35332 Geldermalsen, 03455-1252 s-Gravenhage070-184535 Groningen, 050-39890 Hengelo (O), 05400-18064 's-Hertogenbosch, 04100-39600 Maastricht 04400-14946 Rotterdam, 010-363388 Utrecht, 030-29356 Hypotheekbank nv De welstandscommissie in Vlissingen maakte zich zorgen over een 10 cm brede oranje plank (zie bijdrage J. Grool in rubriek .Lezers Schrijven' PZC dd 3 april j 1) en dat is maar goed ook, want in ons lieve landje is alles prima, nou ja, prima!, geregeld en een commissie ls er niet voor niets? Apropos over de smerigheid en rom mel op straten en pleinen, heeft de welstandscommissie blijkbaar geen zeggenschap, wat te betreuren is. De welstandscommissie is overigens een nuttige instelling en weet beslist wel hoe het hoort, al is het resultaat wel eens omgekeerd evenredig ten opzichte van het gestelde doel. Zo is mij een geschiedenis bekend van een bejaard echtpaar, dat tegen de achterzijde van hun woning een serre, groot 13 vierkante meter, wilde doen bouwen, zodat zij in voor- en najaar, toch van de zon zouden kunnen genieten maar beschermd zou den tegen de meestal kille wind. Aan een aannemer werd om een kos tenopgave verzocht. De aannemer stelde zich, om geen onnodige kosten te maken, in verbinding met de districts opzichter. Op diens aanwijzingen liet de aannemer een tekening vervaardigen en liet deze met een aanvraag bouw vergunning ten sfcadhuize bezorgen. Geen enkele ambtenaar of autoriteit was blijkbaar bevoegd zijn ,fiat' te geven, alvorens de welstandscommissie goedkeuring had verleend. Het op aanwijzing van bovengenoem de opzichter ingediende plan kon ech ter in de ogen van de heren deskundi gen van de welstandscommissie geen genade vinden, want het plan werd was blijkbaar van oor deel, dat het mooier, beter.,, en duur der kon. De aannemer echter vond een en ander overdreven en (waar haalde hij de vrijmoedigheid vandaan) kwam in verweer, mede in verband met de aan het door de commissie voorgestane plan, niet onaanzienlijke hogere kos ten. Tijdens een zitting van voornoem de commissie, lieten zij de aannnemer opdraven en vroegen hem wat zijn bezwaar tegen hun' plan was; zijn wedervraag was welke bezwaren de heren dan wel tegen zijn plan hadden. De heren vonden de constructie ten op zichte van de woning (een bungalow) te eenvoudig, waarop de aannemer repliceerde, dat zeer waarschijnlijk zijn opdrachtgever, de door de heren voorgestelde constructie wel mooi maar te duur zou vinden, waarop door een der heren werd geantwoord, dat als die meneer geen geld had hij ook maar niet moest bouwen. En dat was dat. De aannemer kon weer aan zijn werk. de nodige onkosten waren gemaakt en het resultaat was ...geen serre. Naar werd vernomen zal de opdracht gever met zijn vrouw het geld dan maar gaan besteden aan een buiten landse reis. Ik ben geneigd te zeggen proost drink nog eens leeg en leve de bureaucratie met alle daaraan verbonden pietluttig heid. C. Moens, West-Souburg. Blijkens het verslag in de PZC van 31 maart jl. heeft mr J. N. Scholten, re gionaal kandidaat van de ARP voor Zeeland, zich als volgt uitgesproken over DS'70: ,Een intellectuele voortzet ting van de Boerenpartij. Ik zal er niet om rouwen als Drees jr. de mist ingaat, ook al schat ik dat zijn par tij wel circa 5 zetels zal krijgen. Wij hebben vaak kritiek gehad op Nieuw Links, maar ik kan me voorstellen dat deze groepering baalde van de men taliteit die toen in de PvdA bestond en die veroorzaakt wordt door men sen die nu DS'70 hebben gevormd'. Waarom doet mr J. N. Scholten toch zo onaardig tegen ons, waarom spreekt hij (opzettelijk) zulke halve waarhe den als hierboven vermeld? Waaraan heeft DS'70 dat toch verdiend? De voornaamste door DS'70 tegen andere partijen gerichte activiteit is het op stellen van een sober, financieel ver antwoord verkiezingsprogramma op duidelijk sociale basis, waarin de be hoeften van de zwakkeren vooropstaan en waarin ook aan een ieder meer persoonlijke beslissingsvrijheid en dus verantwoordelijkheid wordt gelaten. Heeft mr J. N. Scholten wellicht moei te met de zakelijke weerlegging van ons program? Of vindt mr J. N. Scholten de theorie- en (en praktijken) van Nieuw Links zoals uittreding uit de NAVO, onvoor waardelijke erkenning van de DDR, ondermijning van het parlementaire stelsel, Maagdenhuisbezetting, Dambe- slaping, het door geweld onmogelijk maken van bijeenkomsten van anders denkenden, om maar enkele te noemen, nog niet zo gek? Speelt zijn .vroegere' radicaliteit toch nog een grote rol in zijn denken? Dat men in de verkiezingsstrijd elkaar het jak uitborstelt, is niet alleen be grijpelijk, het is voor de levendigheid nuttig. Maar dat men zich daarbij ver laagt tot het peil, waarop mr J. N. Scholten zich thans beweegt, is be denkelijk. En dat mr J. N. Scholten daarbij ook nog het oude zakelijke beginsel, dat men door de concurrentie af te kam men, zelf geen klanten wint, over het hoofd ziet! De ARP-kiezers kunnen weten welk on dergeschoven radicaal vlees zij met mr J. N. Scholten in de kuip hebben. Mr K. A. Keuning, Zierikzee (ADVERTENTIE) literfles literblik KOFFIEMELK DOPERWTEN „joden kan" „middel fijn" normale li gti normale |L™ p» prijs 1 priis79 jjjylyl ,Vóór 1600 kan men nauwelijks van speciale Neder landse ceramiekspreken, al heeft in deze periode de overgang van de versierde vloertegel naar de muurte gel haar beslag gekregen. De polychrome Vlaamse tegels vonden hier dankbaar onthaal en kregen al spoedig een eigen stijl en verslering.... Rotterdam is toch wel het uitgangspunt geweest van waaruit de spreiding van de Vlaamse tegelindustrie is georgani seerd'. Zo juist is verschenen: Nederlandse tegels, van de hand van dr. C. H. de Jonge. In het eerste hoofdstuk stelt de schrijfster dat de Nederlandse kunst de tegelindustrie tot tegelkunst heeft verheven. ,Geen wonder, dat zij zich over de gehele wereld heeft verspreid en dat niet alleen Portugal en Spanje er grote belangstelling voor hadden, maar ook Scandinavië, Finland, Polen en Rusland. Deze ontwikkeling speelt zich af tussen 1650 en 1800. Rotterdam bijvoorbeeld heeft een aandeel gehad in de export naar Portugal. Plateelschilder Corneüs Boumeester uit die stad, is de man op wiens naam men de stadsgezichten mag stellen, die in 1944 zijn teruggevonden in het paleis Saldanha bij Lissabon. Het is gouverneur Saldanha geweest die de tegeltableaus heeft besteld met gezichten op Antwerpen, Middelburg, Rotterdam Hamburg, Keulen, Londen, Venetië en Constantinopel. Het viel ons op dat hij de bespreking over de datering, die tussen 1709 en 1723 valt, merkwaardige vergissingen zijn gemaakt. Bij het tableau van Middelburg wordt vermeld, dat de koepel van de Oosterkerk-Oostkerk in 1695 is voltooid. Deze kerk werd in 1667 ingewijd toen de koepel al enige tijd gereed was gekomen. De Lange Jan op het tableau is nog niet de toren die tot stand is gekomen na de brand van 1712. Dit nieuwe werk kwam klaar in de zomer van 1716. In het werk wordt ook een paragraaf besteed aan de tegelkamers, waarbij wordt vermeld, dat hieraan de veelzijdige ontwikkeling van de Nederlandse tegelindustrie in de 18e eeuw is te merken. Hoewel de schrijfster vermeld dat Nederland niet rijk is aan voorbeelden van tegelkamers, zouden wij willen wijzen op heel wat boerderijen op Zuid en Noord-Beveland die fraaie tegelvert rekken bezitten. Helaas heeft men hier nog al eens met diefstallen te maken, zodra een woning om een of andere reden leeg komt te staan. Rotterdammers zijn ook in Zeeland en Vlaanderen de leveranciers van tegeltableaus en -vertrekken geweest. De tegelbakkerij De Bloempot wordt als voorbeeld genoemd. In een boerderij bij IJzendijke heeft een machtige schouw gestaan, waarvan de schoorsteenmantel in mangaan de inscheping van Engelse en Russische troepen voor de zeeslag van 1799 te Bergen aan Zee voorstelt. Dit tableau heeft zijn bestemming gevonden in de keuken van het museum Willet-Holthuysen te Amsterdam. In het eerste hoofdstuk zegt de schrijfster dat de uitgesproken voorkeur voor de Nederlandse tegelkunst in onze tijd mogelijk te verklaren is als een reactie op de ingewikkelde uitingen van hedendaagse kunst. N.B. In de Zelandica van 27 maart jl. is weggevallende regel dat het boek .Tussen hete vuren' is geschreven door de vroegere stadsarchivaris C. J. voor» 1400 werden te Bergen op Zoom potten gebakken in* gesloten aardewerk kreeg een blauw-grljze kleur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 19