BURGEROORLOG IN OOST-PAKISTAN Bijnatekort' aan aardgas Sjeik Moedjiboer roept onafhankelijkheid uit Senator Lockefeer brengt problematiek van de waterverontreiniging in het Beneluxparlement Prijs en gemeenschap ROND VORIGE JAARWISSELING Vandaag in de krant... Jacht NOG GEEN LENTEWEER Drie jaar voor generaal Prchlik Born declareert industrialisatie- kosten bij rijk WEER GEVECHTEN IN JORDANIË NOS WIL POLITICI COMMENTAAR LATEN LEVEREN OP 28 APRIL VAN DER PLOEG:LIEVER EERST EEN SPECIALE COMMISSIE....' Commissie? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 maart 197f Ontstichting Zeeland pagina 2 214e jaargang no. 73 In Amsterdam is de afgelo pen weken geladen gede batteerd over de vraag of de proza prijs 1970 van de ge meente Amsterdam al dan niet kon worden toegekend 'ëC—aar. F. Weinreb voor zt>n boek .Het land der blinden'. Een Jury had daartoe geadviseerd. Een omstre den boek van een omstreden auteur uit een bewogen, nog altijd felle emo ties oproepende periode van Amster dams oorlogsgeschiedenis. Vandaar, dat b en w weigerden het juryvoorslel over te nemen. Wethouder Lammer*: .Het kan b en w niet onverschillig la ten of een voor bekroning met een Amsterdamse prijs voorgedragen per soon wie hij ook moge zijn zich al dan niet aan laakbare handelingen tijdens de jodenvervolging heeft schul dig gemaakt". In Het Parool van gis teravond ging Hans Gruyters mede oprichter van D"f>6 nader op deze kwestie in, daarbij tevens enige op- merkingen makend over .overhefds- prijzen' in het algemeen. Bij dat deel van zijn betoog willen wij enkele no tities plaatsen, de zaak-Weinreb verder vrijwel buiten beschouwing latend NIEUW DELHI - KARATSJI (RTR, AFP, DPA) In Oost-Pakistan schijnt nu een ware burgeroor log te woeden. Sjeik Moedjiboer Rachman, door president Jahja Chan als .verrader' gebrandmerkt, heeft volgens een geheime zender de onafhankelijkheid uitgeroepen, en in de gehele provincie zou zwaar gevochten worden. Oostpakistaanse militaire en politie-eenheden hebben volgens de zender Westpakistaanse troepen omsingeld in Tsjittagong, Comilla, Sylhet. Jessore, Barisal en Choelna. An dere berichten maken melding van hevige straatgevechten in o.a. de hoofdstad Dacca. Op het platte land zouden ook de boeren de wapens hebben opgenomen tegen het Westpakistaanse leger. De be richten over het verloop van de strijd zijn echter schaars als gevolg van de strenge censuur die door de militaire autoriteiten wordt uitgeoefend. .het regeringsgezag volledig te herstel len'. Sjeik Moedjiboer had de eenheid van Pakistan geschonden en .deze mis daad zal niet ongestraft blijven'. Met stemverheffing zei de president dat hij niet kon toestaan dat ,op macht be luste despoten' het land vernietigen en speelden met het lot van 120 mil joen mensen. Hij verbood in geheel Pakistan alle politieke activiteit, maar verklaarde dat overdracht van de macht aan de gekozen vertegenwoor digers van het volk zijn uiteindelijk doel bleef. Sjeik Moedjïb, die al enkele weken dei feitelijke machthebber In Oost-Paki-j stan was, verklaarde de 75 miljoen ïn-| woners van het gebied ,tot burgers: van het soevereine, onafhankelijke Bangla Desj (land der Bengali's)', na dat president Jahja Chan hem voor .verrader' had uitgemaakt en zijn Amawi-Liga, die bij de verkiezingen in december jl de absolute meerderheid in liet nationale parlement veroverde, buiten de wet had gesteld. Vrijdag verklaarde president Jahja Chan in een radiotoespraak dat er .een zeer ernstige wending' in de toestand was gekomen, en dat die ,zo snel mo gelijk onder controle moest worden gebracht'. Het leger was opgedragen ASSEN (ANP) Deze winter is op het nippertje niet via pers, radio en televisie het bericht in zee gegaan om de Nederlanders te verzoeken de gordijnen in hun huizen te sluiten. Daardoor zou de temperatuur binnenshuis twee graden stijgen, aldus vrij dagmorgen de technische direc teur van de Nederlandse Aard- oliemaatschappij ir J. T. L. Bart- lema in een toespraak tot de As ser gemeenteraad. De raad van Assen bracht vrijdag een bezoek aan het hoofdkantoor van Nieuws uit binnen- en buitenland: pag. 1,3 en 9 Nieuws uit Zeeland: pag. 2,4,5,7 en 11 Sport: pag. 12 en 13 Radio-tv: pag. 27 Financieel nieuws: pag. 29 En in de Pao. 17: Een jaar ervaring in een heringedeeld Zeeuwsch-V laande ren. Pag. 18: In de serie .Waar staan we nu', deze week een intervieio met Zeelnnds ETI-directeur, drs M. C. Verburg Stemmen uit de kerken. Pag. 19: Letterkundige kroniek van Hans Warren. Poppraet Pag 21: Schaken, dammen, brid ge. liengelrubriek. puzzel en culi nair avontuur. Pag 25: Interview met Erik Ha- zelhofl Roelfzema naar aanleiding van zijn boek .Soldaat van Oran ie'. De Duitser Hans Hermann Weijer handelt met succes in eredoctora ten. professoraten, consulaten en ridderordes. Nederlandse aardoliemaatschappijDe vraag naar aardgas was de afgelopen winter zo groot geweest dat men bijna niet aan de behoefte kon vol doen, aldus ir Bartlema. De voorlichtingsafdeling van de NV Nederlandse Gasunie te Groningen be vestigde, dat deze maatregel inderdaad is overwogen. Op 6 januari werd 168 miljoen kubieke meter op één dag geleverd en dat was wel haast het maximum. Overigens zijn er meer middelen om het gasverbruik te ver minderen. Zo zijn er zogenaamde af- schalcelbare contracten met verschil lende elektriciteitscentrales, die kun nen bij het ingaan daarvan ogenblik kelijk op olieverbruik overgaan. Een waarschuwing daarvoor werd aan een aantal centrales in Zuid-Holland op 4 januari gegeven. Van kerstmis tot 6 januari gegeven. Van Kerstmis tot 6 grote gasverbruik. Overigens is de Gasunie in dergelijke gevallen paraat. Er urmen zich allerlei omstandighe den, zoals calamiteiten voordoen, die de gasvoorziening zouden kunnen ver hinderen. Daarop is de Gasunie voorbe reid. In 1970 werd 31,4 miljard kubie ke meter aardgas door de Gasunie geleverd. In 1971 wordt het gebruik gescha„ op rond 40 miljard kubieke meter, inclusief de gasexport. Een geheime zender die zich ,De stem van het onafhankelijke Bangla Desj' noemt, heeft gemeld, dat Westpaki staanse troepen een jacht zijn begon nen op sjeik Moedjib, die na het uit- (Van onze weerkundige medewerker) Het zal dit weekeinde nog niet lukken om van voorjaarsweer te genieten. Hei lijkt zelfs waar schijnlijk dat maart er niets voor voelt om ons nog met een of meer lentedagen te verras sen. Engeland verwacht in de eerste helft, van april het doorbreken van de lente naar West-Europa. Dat betekent voor het komende weekeinde nog geen temperatu ren boven de tien graden. Wel zonnige perioden door een rug van hoged-uk die via de Noord zee nadert. In het binneland zijn nog een paar verspreide buitjes te verwachten, 's Nachts is er een flinke afkoeling met landin waarts nachtvorstkans. De afne mende wind gaat zondag weer naar zuidwest krimpen en voert een zwak front aan dat geleide lijk meer bewolking brengt maar evenals in deze hele maand zal er geen neerslag van enige betekenis vallen. breken van de gevechten is onderge-| doken. Het heeft tussen Oost- en West-Pa-, kistan, gescheiden door ruim 1600 km Indiaas grondgebied, nooit geboterd. Het dichtbevolkte oosten voelt zich; uitgebuit door de Westpakistaanse: minderheid en wijt zijn armoede voor: een groot deel aan de grote zakenlui! in de westelijke vleugel. Van de op-j brengst van de Oostpakistaanse jute-i industrie, de belangrijkste deviezen- bron, verdwijnt een grote portie naarj West-Pakistan, Het oosten vindt ook dat het in de centrale bestuursorganen j altijd ondervertegenwoordigd is ge- weest. De overstromingsramp van vo-J rig jaar heeft de verbittering nog doen toenemen. De hulp vanuit West-Paki stan liet volgens plaatselijke leiders veel te wensen over. In New York heeft de voorzitter van de Oostpakistaanse Liga van Amerika. K. S. Achmeil, er bij president Nixon op aangedrongen te vragen om Inter ventie van de Verenigde Naties. Vol gens hem bedrijft het .bezettingsleger" in Oost-Pakistan genocide. Indiase troepen zijn langs de hele. 2160 km lange grens met Oost-Pakistan in staat van paraatheid gebracht. De Indiase regering komt vandaag bijeen om over de crisis te beraadslagen. PRAAG (RTR) Ex-generaal Vaclav Prchlik is vrijdag door een militair hof in de Boheemse stad Pribam tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Prchlik was onder Dubcek hoofd van de politieke sectie van het leger. In die functie had hij kritiek geleverd op de overheersende positie van de Sow- jet-Unie in het Warschaupact, .terwijl hij wist dat daardoor de reeds ge spannen situatie in Tsjecho-Slowakije nog zou verslechteren', aldus de open baar aanklager. Hij werd beschuldigd van .plichtsverzuim en het doorkrui sen van de activiteit van staatsinstel lingen'. Prchlik is de eerste vooraan staande figuur uit de hervormingsperi ode tegen wie een proces is aange spannen. Na zijn kritiek werd hij al tot gewoon soldaat gedegradeerd en uit de actieve dienst ontslagen, want niet alleen de Sowjet-Unie, maar ook de liberale partijleiding keurde des tijds Prchlik's uitspraken scherp af. BORN (GPD) Burgemeester mr J. Onland van Born heeft gisteravond j tijdens de raadsvergadering in die gemeente meegedeeld dat de gemeen te Born alle sinds september 1969! gemaakte voorbereidingskosten in ver band met de geplande komst van dei olieraffinaderij zal declareren bij in-' dustrie cq regering. ,Ik ban u ervan verzekeren, dat hier nogal wat geld mee gemoeid is geweest', aldus de heer Onland tot de raad. AMMAN (RTR) Palestijnse guerril-j Iastrijders hebben volg ms het minis terie van binnenlandse zaken In Am-1 man het vuur geopend op veiligheids- troepen in de noordelijke stad Ir-1 bid. De commando's waren tot actie over gegaan nadat veiligheidstroepen grote; aantallen wapens van verschillende tv- pen hadden gevonden op een kerkhof; bij een vluchtelingenkamp in de stad. Sjeik Moedjiboer sprak donder dag nog zijn volgelingen toe in Dac ca. Geheel boven rechtsMoedji- boers tegenstander in Wesl-Paki- stan. Bhoetto, gaf een persconfc- 1 rentie na het uitbreken van de burgeroorlog in Oost-Pakistan Daarnaast: volgelingen van Moed jiboer lopen te hoop en meisjes in Dacca die donderdag oefenden voor de strijd, zich er nauwelijks van bewust, dat die zo snel zou ontbranden. Meningsverschil bij de omroep DEN HAAG (GPD) In omroepkringen is een dis cussie ontstaan rond de vraag wie gerekend mag worden tot het fenomeen van politiek commentator. Aan leiding tot deze discussie is de opzet van het televisie programma rond de verkie zingen voor de tweede ka mer op 28 april aanstaande. Zoals gewoonlijk verzorgt de NOS het gezamenlijke program ma rond de verkiezingen. Daartoe heeft de NOS eveneens als gewoonlijk de medewerking gevraagd van de hoofden van de actualiteitenprogramma's van de verschillende omroepen, verenigd in de zogenaamde .werkgroep ac tualiteiten'. Deze werkgroep wil echter de eigen politieke redacteuren van de omroepen in het gezamenlijke programma van de NOS laten optreden als commentator. De NOS is daarentegen van mening dat mensen als Hans Jacobs, Ad Langebenf, Wibo van der Linden, mr Van Maanen in het verkie zingsprogramma als verslagge vers moeten optreden. De NOS wilde als commentatoren beken de politici als mr Van Riel voor de VVD; prof. Steenkamp voor de KVP; mr Burger voor de PvdA laten opdraven. De omroe pen menen dat hun politieke ver slaggevers niet voor deze figuren onderdoen. NOS-programmaleider Carel En kelaar, verantwoordelijk voor de uitzending van 28 april, noemt deze discussie een glas water'. ,Ik zie geen conflict dat de uit zendingen van 28 april kan be dreigen'. ONVERWACHTE VERKLARING (Van één onzer redacteuren). LUXEMBURG De problema tiek van de waterverontreini ging, waarmee de visserij op de Noordzee zich uit de Zeeuwse zeehavens bedreigd ziet, is gis termiddag doorgedrongen tot in het Beneluxparlement. Het Zeeuwse eerste-kamerlid drs VV. L. A. Lockefeer (namens de christelijke fractie) kwam er mee voor de dag en hij vroeg de bewindslieden voor de visse rij van de drie regeringen dit vraagstuk te betrekken in het onderzoek dat moet leiden tot een memorandum over de bron nen van grensoverschrijdende watervervuiling. Gealarmeerd door een artikel in het recent verschenen Belgische visserij blad attendeerde de heer Lockefeer in de plenaire voorjaarszitting van het Beneluxparlement te Luxemburg op de zorgen die de Belgische vissers zich maken over: de vervuiling, die uit de Wester- schelde in open zee wordt geloosd, het. nadeel voor de visstand, dat men langs de Belgische kust vreest,, wanneer in 1978 de Oosterschelde wordt afgesloten met de deltadam. In zijn voor de parlementsleden] uit de drie landen onverwachte betoog over deze aangelegenheid zei' de heer Lockefeer er meteen maar! bij, dat het niet zijn bedoeling was om .langs een omweg nationale poli tiek te bedrijven. Ik bezie met name de zaak van de afsluiting van de' Oosterschelde alleen uit de gezichts-, hoek van de problemen voor onze' Belgische partner in de Benelux'. Bo-j vendien vond hij het wat vervelende om de Luxemburgse minister van landbouw. J. Buchler. met dit vraag-: stuk te moeten opzadelen. .Maar', zo: verklaarde hij zich. nader, .ik heb in de' Nederlandse eerste kamer al eerder aan minister Bakker van verkeer en. waterstaat, over de gevolgen voor de' Noordzeevisserij van de afsluiting van de Oosterschelde vragen gesteld en toen géén bevredigend antwoord ge-i kregen' Van de Luxemburgse bewindsman: kreeg de Zeeuwse senator overigens een half uur later de beminnelijke verzekering, dat hij .met de kwestie1 rekening zal houden, zijn beide colle-| gae zal aansporen om de problemen van de Belgische vissers in het onder-; zoek naar de verontreinigingsbron tej betrekken en niet zal nalaten om het nodige te doen, dat dit vraagstuk eist.'. Verontrusting bedrijf zullen worden gedupeerd, wan neer de Oosterschelde wordt afgeslo ten. onder één noemer. Hij wees op het belang van de zeegaten in Zuid- west-NederJand voor de visstand op de Noordzee en haalde daarbij nog eens de zogenaamde .kinderkamer functie' van de Oosterschelde naar, voren. .Zal de natuur na de afsluiting voor: een compensatie kunnen zorgen en zo' ja, welke?' wilde hij weten. In zijnj pleidooi betrok de Zeeuwse senator' ook de belangen van de sportvisserij1 en de watersportrecreatie. .Het belang van deze twee Zeeuwse zeegaten is, omgekeerd evenredig met de opper vlakte (één procent) die zij in het gehele Noordzeegebied beslaan'. De heer Lockefeer legde nog uit. dat de] eb- en vloedbeweging in de Ooster schelde er voor zorgt dat de vuilwa- terstroom uit de Westerschelde niet' langs de kust trekt. In zijn betoog ving de heer Lockefeer de watervervuiling, die de Wester schelde oplevert en de verontrusting bij de Belgische vissers dat zij in hun Halverwege zijn betoog werd hij nog even onderbroken door een opmer king van de toolalist vm da- Ploeg: .Waarom zouden we deze pro blematiek niet eerst voorbereiden in een speciale commissie In plaats van ons er nu zo plotseling voor te zetten. L' kunt toch niet verwachten, dat u op dit spontane betoog meteen een af doend antwoord krijgt? Het is meer spreken voor de tribune dan voor dit Beneluxparlement'. Drs Lockefeer vond de aangelegenheid overigens acuut genoeg om er de vergadering in het Luxemburgse par lementsgebouw mee te confronteren Hij wees op het communiqué, dat de regeringen anderhalve week geleder, hebben uitgegeven en waarin een ge zamenlijke studie wordt aangekondigd, naar vergiftigingsverschijnselen in het binnenwater als gevolg van zware me talen en insekticiden: een onderzoek dat zich overigens richt op het grens gebied van Limburg, Brabant en Luxemburg en de gelijknamige Belgi sche provincie. .Laten we ook de Antwerpse agglomeratie hierin betrek ken'. aldus de heer Lockefeer. Ms we zo doorgaan vergiftigen we namelijk de omgeving waarin we wonen en werken, waarin we recreëren en waar uit w* oq* votdsel halen'. Gruyters vindt, dat de overheid geen prijzen moet verlenen. Dat hoort niet in deze tijd. maar past in een .mythische maatschappij-opvatting' waarin de overheid nog wordt be schouwd als iets, dat boven ons staat, zo betoogt hij. In een .hedendaagse, nuchtere versie' inzake de overheid is zij slechts .conglomeraat van bestuur lijke Instellingen met een dienende functie, een service-instituut dus'. En zegt Gruyters verder .hoe belang rijk de butler in een grote, rijke huis- houding ook is en I V* il- wat hij allemaal ook panlUJK mag aanreiken, prij zen uitreiken doet hij niet. Een zelfbewuste burger zou zelfs geen overheidsprijs willen aan vaarden. De verhouding ligt' nog al tijd volgens Gruyters .omgekeerd: de burger beloont zijn dienaren, bij voorbeeld door een verlenging met vier jaar van het arbeidscontract bij gelegenheid van verkiezingen'. Tot zo ver de theorie van de D'66-voorman. Voor hem is de overheid blijkbaar de butler van de familie. Gruyters kijkt kennelijk met enige geringschatting op deze .dienaar' neer. De butler-vergelijking nu maar la tend voor wat zij is, menen we dat Gruyters de culturele overheiösprij- zen verkeerd beoordeelt. Het gaat niet om beloningen vanuit een .mythische maatschappij-opvatting', deze prijzen worden namelijk niet in verticale rich ting verleend, maar op het horizontale vlak. Een culturele prijs geeft de waardering aan van een gemeenschap voor een bepaalde kunstenaar. In som mige gevallen is zij bedoeld ter stimu lering van jongeren: de gemeenschap stelt hen in de gelegenheid verder te gaan. De Zeeuwse prijs bijvoorbeeld heeft niets te maken met de persoon- lijke opvattingen van provinciale over heden voor deze of gene kunstenaar, maar betekent dat de Zeeuwse ge meenschap via haar bestuur waarde ring en dankbaarheid toont jegens iemand, die zich in cultureel of we tenschappelijk opzicht voor deze pro vincie verdienstelijk heeft gemaakt: een prijs op het horizontale vlak. Dat staat buiten de .mythische maatschap pij-opvatting', die Gruyters kennelijk verfoeit, een dergelijke prijsverlening past ook in zijn .hedendaagse nuchtere versie' van de overheid. Geen zelfbe wust burger hoeft zich voor een der gelijke prijs te schamen. Voor de overheid kan het verlenen van een prijs soms een hachelijke onderneming zijn, omdat zij betrok ken kan raken in meningsverschillen over de waarde van kunstuitingen. Thorbeckes veel geciteerde woord uit 1862 heeft dit gevaar al gesignaleerd. .De kunst is geen regeringszaak, in zo verre de regering geen oordeel, noch enig gezag heeft op het gebied der kunst'. Daarom laat ae overheid zich adviseren, soms door instellingen als een kunst- of culturele raad, vaak ook door speciaal benoemde jury's. Meest al wordt de aanbeveling van een der gelijke jury overgenomen, tenzij de be wuste overheidsinstantie besturen is een politiek bedrijf meent dat zij de politieke (niet: de culturele) ver antwoordelijkheid voor een prijsver lening niet kan dragen. Dat laatste is in Amsterdam ge beurd: b en w namen het jury advies niet over. Dit besluit past in de hierboven uiteengezette theorie over de .waardering der gemeenschap': het boek van Weinreb heeft immers zovele uiteenlopende reacties rond de depor taties ran de Nederlandse joden op geroepen. j'uisi in Amsterdam, dat het provocerend zou zijn geweest van het gemeentebestuur aan dit werk en deze auteur een Amsterdamse prijs te ver lenen. Met dit besluit hebben b en w van Amsterdam getoond zich verre ie houden van ae butlers-rol. zij hebben namelijk gehandeld vanuit hun ver antwoordelijkheid als vertegenwoor digers van de Amsterdamse gemeen schap. EXECUTIES IN ZUID-AFRIKA PRETOR!(RTR) Donderdag zijn in Pretoria zes mensen opgehangen, aldus is door een woordvoerder van het hooggerechtshof van Zuïd-Afrika vrijdag bekendgemaakt. Hij weigerde dvenwel de namen der terechtgestelden te noemen. Een van hen zou een nïetblanke zijn. die ter dood veroordeeld was wegens aanran ding van een blank kind. De geheimhouding rondom de terecht stelling heeft kritiek uitgelokt van criminologen in Zuid-Afrika. Vorig jaar zijn 81 mensen in Zuid- Afrika terechtgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1