PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRIJD ONTBRAND IN OOST-PAKISTAN Rijksweg wordt bij Vier wegen verbeterd Khe Sanh wordt ontruimd Boeren gematigd tevreden met landbouw-compromis Brussel Defensie nummer een op bezuinigingslijst SAIGON VERLOOR 50 PROCENT VAN TROEPEN IN LAOS Schade in Brussel 5,5 miljoen gulden Herkenning nit tijdnood H ISRAËL VERWERPT OPNIEUW VOORSTEL VS Vandaag in de krant... TWEETAL NIEUWE AANSLUITINGEN BIJ ,DODENKRUlSPUNT' VERBREDING PARALLELWEG Rustiger Lanusse president van Argentinië 214e jaargang - no. 72 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 maart 1971 Steinbachs geboycot Pagina 13 KHE SANH - WASHINGTON - HANOI (RTR AFP - AP Honderden Amerikaanse solda ten zijn donderdag met vracht vliegtuigen vertrokken van de basis Khe Sanh in het noorden van Ziiid-Vietnam, van waaruit het Zuidvietnamese offensief in Laos is begeleid. Op de basis waren 3.000 Amerikaanse mili tairen gelegerd. Officieren heb ben bevestigd dat de basis over een week zal worden gesloten., maar een Amerikaanse woord voerder zei niets van een derge lijk plan te weten. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie is Noord-Vietnam bezig artillerie en raketten over te brengen naar de gedemilitariseerde zone tus sen Noord- en Zuid-Vietnam. Daar door zouden krachtiger en meer accu rate aanvallen op de basis Khe Sanh mogelijk worden. De toegenomen acti viteit in de zone werd volgens de woordvoerder van het ministerie al door verkenningsvliegtuigen gesigna leerd voor het begin van de inval in Laos. De thans geëindigde 45-daagse cam pagne in Laos heeft het Zuidvietname se leger bijna 10.000 man of bijna 50 procent van de totale ingezette strijd macht gekost, aldus hebben hoogge plaatste militaire zegslieden te Saigon verklaard. Volgens de zegslieden Zie slot pag. 3 kolom 1 (Van onze correspondent) BRUSSEL Na de boerenveldslag van afgelopen dinsdag zijn de stad Brussel en honderden particulieren met een gezamenlijke schade blijven - zitten welke op zo'n 5'/* miljoen gul den wordt geschat. De vraag is nu wie gaat dat betalen. De boeren, die in een paar uur tijds deze ravage aanrichtten, ploegen al lang weer rustig voort. Op hun is geen verhaal mogelijk. Dus wordt het een zaak voor de verzekeringsmaatschap pijen Maar het ziet er naar uit, dat die zich zullen gaan beroepen op de zogenaam de oproer-clausule. Het gaat er dus in de eerste plaats om te weten of de ongeregeldheden onder het hoofdstuk .oproer' vallen, of dat men dig .relletjes' kan noemen. TROEPEN VAN CHAN BIJ DACCA GELAND AGARTALA (RTR, AFP, ANP) Volgens het Indiase persbureau .Press Trust of India' zijn West- pakistaanse troepen tot actie overgegaan in Oost-Pakistan. Zes schepen hebben militairen aan land gezet bij Tsjittagong en Tsjlana, die oprukken naar drie belangrijke steden in Oost-Pakistan Door de lucht zijn troepen aangevoerd, die zijn geland bij de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca. Uit deze berichten maakt men op, dat de Pakistaanse president Jaja Chan besloten heeft met geweld een eind te maken aan de afscheidingsbeweging van de Oostpakistaanse leider sjeik Moedjiboer Rach- man, met wie hij elf dagen overleg heeft gepleegd in Dacca. Chan keerde gisteren in West-Pakistan terug. Generaal Jahja Chan kwam op 25< maart 1969, precies twee jaar geleden j dus, aan de macht nadat hij president j Ajoeb Chan, tegen wiens autoritaire; bewind veel verzet was gerezen, totj aftreden had gedwongen. Als inleiding op de terugkeer naar een burgerbe- stuur liet Jahja Chan in december parlementsverkiezingen houden, die twee grote overwinnaars opleverden: sjeik Moedjiboer Rachman en Zoelfi- kar Bhoetto. Het parlement kreeg als eerste taak het opstellen van een grondwet, maar Moedjib wilde die baseren op zijn program van zes punten, dat vrijwel volledige autonomie voor Oost-Pakis tan behelsde. Daartegen rees verzet van Bhoetto en ook van de president.; die steeds onderstreept had dat een; nieuwe grondwet de eenheid van het land niet mocht schaden. Jahja Chan, stelde de openingszitting van het par-1 lement, begin maart, uit waarna in Oost-Pakistan een algemene staking en een campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid begonnen. Het leger greep op diverse plaatsen in en vol gens Moedjiboer vielen daarbij hon derden doden. Vorige week maandag vloog Jahja Chan naar Dacca om met de sjeik tot een vergelijk te komen, maar de toestand is nu verwarder dan ooit. Radio-Dacca had donderdagochtend gemeld dat de president in beginsel Zuidvietnamese soldaten zoeken dekking tijdens een Noordvietna- mese artilleriebeschieting van de basis Nam Nghi, in de omgeving van de grote Amerikaanse basis Khe Sanh. Helikopters werden in allerijl gestart, om onmiddellijk de bedreigde basis te verlaten. Geleerden van het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart zeggen een ma nier te hebben gevonden om olievlek ken in zee op te sporen en te meten vanuit vliegtuigen en kunstmanen. Hetl gebeurt döor middel van teruggekaat-l ste bijna ultra-violette stralen. BOTER, MELK EN VLEES DUURDER STEEKPROEF ONDER KIEZERS DEN HAAG (ANP) De Partij van de Arbeid heeft op 8 maart door het NIPO laten onderzoe ken op welke uitgave-kosten de regering naar de mening van de kiezers zou kunnen bezuinigen. Het onderzoek vond plaats in het kader van het continue-on- derzoek van het NIPO op basis van een landelijk representatie ve steekproef, waarin 460 perso nen werden ondervraagd. De vraag luidde: als de regering zou willen bezuinigen, op welke uitgaven zou dat dan naar uw mening moeten gebeuren? Voor de beantwoording werd aan de ondervraagden een lijst van twaalf soorten uitgaven voorgelegd. Het resultaat is als volgt: perentage alle ondervraagden: universiteiten 15; defensie (leger, lucht macht, marine) 65; landbouw, steun aan boeren 3; ruilverkaveling 7; hulp aan ontwikkelingslanden 28; sport 6; deltawerken 4; wegenbouw 4; cultuur (toneel, orkesten) 25; steun bij vesti ging van industrieën 10; jeugdwerk 3; inpoldering IJsselmeer 8; geen opgave In een toelichting zegt de Partij van de Arbeid: uit het onderzoek is duidelijk gebleken, dat een meerderheid der kie zers slechts te vinden is voor bezuini ging op defensie-uitgaven. Voor de afzonderlijke partijen blijkt, dat er wat dit betreft, nagenoeg geen verschil bestaat tussen de stemmers op KVP, PvdA, ARP, CHU, D'66 en DS 70. Voor elk van deze partijen geldt, dat hun kiezersaanhang in meerderheid voorstander is van bezuiniging op de fensie. Alleen de VVD blijft merkbaar beneden het landelijk gemiddelde van 65%. Tegenstelling Bijna driekwart van degenen, die zeg gen te gaan stemmen op een der con fessionele partijen (kvp, arp of cliu) en driekwart van de kiezers die zeggen op DS '70 te gaan stemmen, zijn voor stander van bezuiniging op defensie. Dat is in tegenstelling tot hetgeen in de programma's van deze partijen staat. Deze partijen pleiten in hun pro gramma's voor verhoging. Hier is ,zo zegt de PvdA, sprake van een opvallende spanning tussen de standpunten van de desbetreffende par tijen en de kiezers. Ten aanzien van de hulp aan ontwikkelingslanden is onge veer een kwart van de kiezers van me ning, dat hierop bezuinigd zou moeten worden. De verschillen tusen de diverse politie ke partijen zijn gering, behalve voor DS '70. Degenen die op deze partij zeg gen te gaan stemmen, zijn in meerder heid vóór bezuiniging op deze uitgave- post. Aldus een communiqué van de PvdA. (Van onze correspondenten) BRUSSEL, PARIJS, BONN, DEN HAAG De agrarische wereld in de EEG heeft gisteren over het algemeen tamelijk tevreden gerea geerd op het resultaat dat de ministers van landbouw in Brussel: hebben bereikt. De Franse boeren toonden zich bij monde van de voorzitter van hun federatie gematigd voldaan. Het compromis,; dat is bereikt wordt in Parijs gezien als een gecorrigeerd Mans-: holt-plan, waaruit de scherpste giftanden zijn getrokken. De Fran-1 se boeren hadden de prijzen voor speciaal graan en melk graag wat hoger gezien, maar voor die lichte teleurstelling zullen zij hun mestvorken en dorsvleugels vermoedelijk niet verheffen. had ingestemd met de inwilliging van vier belangrijke eisen van Moedji-j boers Awami-Liga, die bij de verkie-: zingen van december de absolute meerderheid in het nationale parle-] ment veroverde. Deze eisen waren: i opheffing van de staat van beleg in; Oost-Pakistan, terugkeer van de troe-| pen naar hun kazernes, overdracht van de macht aan de gekozen verte genwoordigers en een onderzoek naar! het optreden van het leger in het begin van deze maand. Moedjib had; verklaard dat aan zijn eisen zou moe i ten worden voldaan, alvorens hij zou, instemmen met het bijwonen van de| bijeenkomst van het parlement. Vol gens waarnemers zouden de conces sies van de president ertoe kunnen bijdragen een totale breuk tussen west en oost te voorkomen maar was de belangrijkste kwestie, namelijk hoeveel autonomie aan Oost-Pakistan zal worden verleend, nog open Donderdagavond echter deed radio-,; Dacca een felle aanval op de Westpa-; kistaanse politieke leider Bhoetto! die ervan werd beschuldigd' de besprekingen in een impasse te hebben gebracht. Volgens de radio; trachtte hij de uitbuiting van de Oost pakistaanse meerderheid door de] Westpakistaanse minderheid in naam van de islam te bestendigen. De radio beschuldigde het leger van ,brute' groepsmoord' en verklaarde dat Jiet! Zie slot pag. 3 kol. 3) 'et is _niet zo'n belangrijk, maar wel een tekenend bericht: de tweede kamer heeU geen tijd meer om cie regering in dit geval mi- - - J nister Luns te interpelle- ren over de ontwikkelingen in IndO-China. Een verzoek daartoe van het PSP-kamerlid Van der Lek was al ingewilligd, maar bij nader in zien zag de kamermeerderheid er niet zoveel meer in. En dat was begrijpe lijk. want er heerst grote tijdnood rond het Binnenhol in verband met de komende verkiezingen. Alleen het hoognodige kan worden afgedaan en daarin zells dient een volgorde van belangrijkheid te worden gekozen. Het gevolg was, dat moest worden beslo ten de interpellatie-Van der Lek toch maar niet te laten doorgaan. Zij kan niet veel opleveren, meende de kamer meerderheid. Dat nu is het tekenende van deze kwestie: nu de kamer in tijd nood verkeert, worden de dingen wat meer bij de naam genoemd dan ge woonlijk. In djt geval is althans toe gegeven, dat dergelijke interpellaties op het stuk van de buitenlandse poli tiek vrijwel geen resultaat opleveren. Het klassieke voorbeeld in dit op zicht heeft zich enige jaren gele den afgespeeld: de kamer hield in 1967 een speciaal debat over de gang van zaken in Vietnam en nam daarbij de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam onder de loep. Er werd een motie-Schuyt aanvaard, waarin de regering werd verzocht bij de Amerikanen stappen te onderne men, die tot stopzetting zouden kun nen leiden van deze bombardementen. Minister Luns wei gerde de motie in die vorm uit te voeren, hij wilde niet verder gaan dan de toezegging, dat hij de opvatting ftantlijH Dc Westduitse bocrenorganisatie sprak gisteren van .een eerste stap voorwaarts'. Zij Is niet tevreden, maar erkent dat de regering hard heeft onderhandeld in Brussel, Inmid dels hebben echter alle woordv ders van alle drie in het parlement vertegenwoordigde partijen zich uitge sproken voor aanvullende maatrege len. De voorzitter van het Nederlandse! Landbouwschap, ir C. S. Knottnerus.j zei gisteren dat bijna is voldaan aanj de wensen van het COPA wat de prijsverhogingen voor rundveehouderij- produkten betreft. De akkerbouw isj er hef. slechtst van af gekomen; de prijsverhogingen voor granen blijven tenminste twee procent beneden het geen het Landbouwschap had ge vraagd. Met de structuurmaatregelen kon de heer Knottnerus zich vereni gen. Ontevreden is ir Knottnerus over het ongewijzigd laten van de suikerbieten- prijs. Volgens een toelichting van het ministerie van landbouw is echter wel verandering gebracht in de interven tieprijs voor suiker, neerkomend op een reële verhoging met 4 procent. Andere prijsresultaten zijn: Voor tar we en rogge gaat de richtprijs met drie pet en de interventieprijs met twee pet omhoog. Voor gerst wordt de richtprijs met vijf pet en de inter ventieprijs met vier pet verhoogd. Voor mais gaat de richtprijs met één pet omhoog en de interventieprijs blijft onveranderd. Voor melk gaat de richtprijs met zes pet omhoog, dat wil zeggen met 2,2 cent per kg melk en de interventieprijs voor boter met 16 cent per kg en voor magere melk poeder met 20,80 gulden per honderd kg. Voor de consumentenprijs bete kent dit een verhoging van twee cent per liter, waarvan echter één cent al in februari is geheven. Boter zal door deze maatregel vier cent per pakje duurder worden. De oriëntatieprijs van rundvlees stijgt met zes pet dit jaar en volgend jaar met vier pet. De consumentenprijs zal echter zeker niet met zes pet stijgen. Marathon De landbouwministers hadden vier da i gen en één nacht vrijwel ononderbro-l ken vergaderd toen donderdagmiddag om twaalf uur eindelijk het akkoord) op tafel lag. Door de structuurhervorming zal het; mogelijk zijn de Europese landbouw grondig te saneren. Het dorre hout van de talloze, onrendabele boerenbe drijf jes zal kunnen worden opge! ruimd. De vertrekkende boer zal hiervan ech ter niet financieel de dupe worden. De landbouwers die willen blijven voort- boeren, zullen in de toekomst kunnen rekenen op de steunmaatregelen wel ke ten dele uit de nationale schatkis ten en ten dele uit de gemeenschaps pot zullen komen. Hierbij moet echter wel even worden opgemerkt, dat wat Nederland betreft (Zie slot pag. 3 kol. 2 TEL AVIV (RTR, DPAIsraëli heeft een Amerikaans voorstel voor] vrede in het Midden-Oosten verwor pen. Het voorstel, dat de steun had van verscheidene Westeuropese lan den. waaronder frankrijk en Italië,, beoogde het vrijmaken van het Suez- kanaal voor de scheepvaart. Israël zou zijn troepen veertig kilometer van het kanaal moeten terugtrekken. Het voorstel komt overeen met dat van; de Egyptische president Sadat van! enkele weken geleden. In dat voorstel, vroeg Sadat van Israël een begin te; maken met de terugtrekking. Israel zou een ander voorstel van de Amerikaanse onderminister Slsco om symbolisch slechts enkele kilometers terug te trekken, eveneens hebben verworpen, omdat dit een .eenzijdige terugtrekking' zou zijn. De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Rogers heeft Israël er op 16 maart op gewezen, dat een voortduring van de impasse, het gevaar van een derde wereldoorlog oproept. Het Egyptische kabinet heeft donder dag met de gouverneurs van de 24 provincies beraadslaagd over de situa tie die zal ontstaan wanneer de ge vechten met Israël worden hervat. De gouverneurs hebben militaire vol machten gekregen voor het geval de regering in een noodtoestand gedecen traliseerd zou moeten worden. In de grote steden is de bevolking de afgelopen dagen voorbereid op de mo gelijke hervatting van Israëlische luchtaanvallen. Er werden pseudo- luchtaanvallen uitgevoerd en oefenin gen gehouden ter bescherming van de burgerbevolking. Nieuws uit Zeeland op pagina 2,5,6,7,9 en 11 - Binnen- en buitenland op pagina 3 en 13 Sport op pagina 14 en 15 Radio en tv op pagina 17 Beurs en financiën op pagina 19 GOES Voor de bouwvakva kantie begint wil rijkswater staat de verkeersveiligheid op het oude en het nieuwe dubbel- baans stuk rijksweg 58 tussen Vierwegen en Biezelinge aan zienlijk verbeteren. Het gaat om twee .aanvullingen' langs de nieuwe rijksweg, die samen on geveer 1,3 miljoen gulden kos ten. De door aannemingsbedrijf E. Blok NV tc Rotterdam uit tc voeren plan nen hebben betrekking op: een nieuwe aansluiting van de ou de rijksweg ten noorden van Vier wegen op de toekomstige provincia le weg 's Gravenpolder-Kapelle en dc definitieve, aansluiting bij Vier wegen van dc nieuwe rijksweg op de oude weg. vanuit dc richting Biezelinge; de verbreding van drie tot vieren halve meter van dc zuidelijke paral lelweg tussen de Evcrsdijkseweg en dc Smokkelhoek. Met name de beide nieuwe aansluitin gen zullen naar de verwachting van ir F, J. Sprenger van het arrondissement Goes van rijkswaterstaat de verkeers situatie bij Vierwegen duidelijk verbe teren. Als gevolg van dat karwei zal de oude rijksweg vanaf Vierwegen over een afstand van ongeveer vijf honderd meter verdwijnen om plaats te maken voor een .bajonet-aanslui ting' met de provinciale weg richting Kapelle, ongeveer honderdvijftig me ter ten noorden van het oude stuk rijksweg. Tegelijkertijd zal de afsla; uit de richting Vlakebrug van de nieuwe rijksweg naar de oude rijksweg richting Kloetinge-Goes ge- stroomlijnder worden gemaakt. Eén en ander betekent, dat bij de kruising Vierwegen een gevaarlijk punt wordt opgeheven. Ir Sprenger: ,Tot nu toe is het zo. een vrij groot aantal automobilisten niet bij Vierwegen de lus maakt om van de oude op de nieuwe rijksweg te komen, maar dat men met vrij grote snelheid doorrijdt over de oude weg om pas via het viaduct Smokkelhoek over te steken'. De huidige aansluitingen van en naai de nieuwe rijksweg bij Vierwegen zijnl van tijdelijke aard. ,Toèn de nieuwe I weg eerst eukelbaans en eind vorig I jaar dubbelbaaus werd opengesteld, was de situatie bij Vierwegen nog niet definitief. Dat kon niet, omdat del grondverwerving voor de uitvoering! van de plannen op dit punt nog niet( was afgerond. Daarom konden we er nog niet aan beginnen, Ais de aanslui tingen er liggen, kun je bij Vierwegen! veel rustiger oversteken', aldus ir Sprenger. In de jongste vergadering van dei provinciale staten van Zeeland stelde1 het ar-statenlid C. Balkenende me de sprekend namens de sgp-fractie de onveiligheid van het rijkswegge- deelte tussen Vierwegen en Biezelinge, aan de orde. Hij wees erop. dat sinds' de opening van dit weggedeelte er twee ongelukken zijn gebeurd met dodelijke afloop, drie stuks, waarbij gewonden vielen en een vijftiental ongelukken met schade. Ook drong dit statenlid toen aan op een betere, compensatie in de verbindingen voor het buurtschap Eversdijk, welke ge dachte door de staten in een motie werd onderstreept. Naar de mening van ir Sprenger zal de verbinding tot vierenhalve meter van de parallelweg tussen de Evers- dijkseweg en de Smokkelhoek een aanmerkelijke verbetering betekenen. Het gaat daarbij om een afstand van ongeveer twaalfhonderd meter. ■fti de kamer meerderheid aan de Amerikaanse re gering zou overbrengen. Daarmee was het hele Vietnam-debat een onverbin dende aangelegenheid geworden, een demonstratieve actie voor de binnen landse tribune, die door de regering nogal gelijkmoedig werd opgenomen. In geen geval werden er consequenties aan verbonden. In een dergelijke situatie heeft de ka mer twee mogelijkheden: zij kan in haar onmacht berusten, dan wel zij stuurt de minister naar huis. Dat laat ste gebeurde niet bij de motie-Schuyt, minister Luns bleef op zijn zetel en deed met. de kameruitspraak precies was hij wilde. De kamer berustte in feite en erkende aldus haar onmacht. Voor Nederlandse begrippen normaal: in negenennegentig van de honderd ge vallen heeft de minister van buiten landse zaken hier een zodanige machtspositie, dat hij bepaalde kamer uitspraken zonder meer naast zich neer kan leggen. Waarom? Omdat de kern van een regeringsprogramma niet de buitenlandse, maar de binnen landse politiek is. De regeringsmeer derheid in de kamer ongeacht haar samenstelling denkt er niet aan een minister van buitenlandse zaken naar huis te sturen voor diens houding in zake Vietnam, want de binnenlandse politiek gedoogt namelijk geen kabi netscrisis. Iets in dezelfde geest heeft zich woensdag voorgedaan in de twee de kamer rond staatssecretaris Van de Poel: er was een motie aangeno men over een pensioenregeling voor joodse oorlogsslachtoffers, waarop de staatssecretaris verklaarde deze motie niet te zullen uitvoeren. Dezelfde toe stand: de kamer kon berusten of zij kon de staatssecretaris naar huis stu ren. Toen echter de PvdA daartoe een poging ondernam en een motie van afkeuring indiende, liet de kamermeer derheid de zaak zoals zij was: men vond geen reden om de staatssecreta ris kort voor het einde van de rit naar huis te sturen. De interpellatie-Van der Lek over Indo-China gaat niet door: het houdt in dat de kamer zich overbodig werk bespaart, want het effect zou op dit ogenblik nihil zijn geweest. Bete kent dat nu, dat in de toekomst dit soort interpellaties beter maar achter wege kunnen blijven? Ja en nee. Zij zijn inderdaad zinloos als het Neder lands parlement bij voorbaat al zijn eigen grenzen overschrijdt en probeert mee te doen in een machtspolitiek zonder dat het te dien aanzien feite lijke macht bezit. Dergelijke interpel laties hebben echter wél zin als ze kunnen dienen ter vaststelling van een richtlijn voor de buitenlandse poli tiek van Nederland. Een richtlijn dus voor het beleid van de minister van buitenlandse zaken. In de afgelopen jaren echter is de heer Luns niet erg gevoelig gebleken voor dergelijke richtlijnen, hij moest er niet veel van hebben. Misschien heeft zijn opvolger een andere instelling. In dai geval zal die de bereidheid moeten tonen om in voortdurende discussie met het parle ment de uitgangspunten van het bui tenlandse beleid vast te stellen en te herwaarderen. Dat eist inderdaad een andere houding dan die van minister Luns. Het eist echter bij de parlemen tariërs enig inzicht in de grenzen van de eigen mogelijkheden. De mo tie-Schuyt ging destijds over die gren zen heen. Deze week zijn ze wel her kend, toen werd besloten de interpel latie over Indo-China toch maar niet te houden. Een herkenning uit tijd nood. (Zie slot pag. 2 kol. 4) A f nf*wrr\rt(ir\ Deze te!''ening geejt een indruk van de AAI gcWUgcIl I nieuwe, definitieve verkeerssituatie die bij Vienvegen ten aanzien van oude en' nieuwe rijksweg zal ontstaan. De twee in stippellijnen aangegeven stukken iveg stuk oude rijksweg en huidige' oude weg komen te vervallen. Voor| de oude rijksweg komt er een nieuwe, noordelijker gelegen aansluiting op de provinciale weg. naar Kapelle in de! plaats en de afslag uit de richting Vla-' kebrug van nieuwe naar oude rijksweg j j a/slag van de nieuwe rijksweg naar de. wordt gestroomlijnder BUENOS AIRES (AFP) - r.eneraal Alejandro Lanusse is donderdagavond officieel benoemd tot president van Argentinië. Het besluit is genomen door de militaire junta van de bevel hebbers der strijdkrachten, die dins dag president Roberto Levingston af zette om zelf de macht in banden te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1