Overdracht gronden van NV Dninbeek, Domburg Overheid zal sluiting Oosterschelde kritisch moeten durven bekijken' Nieuwbouw huize St Antonius Groenendijk begin '72 klaar Bedrijfshallen op Middelburgs industrieterrein 4 GEEN GROTERE CAPACITEIT Ds J. E. Visser 45 jaar predikant PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 MAART 1971 Slot van pagina 1 kent nog niet direct, dat de NV Duinbeek zal worden geliquideerd. In de overdracht zijn namelijk niet de twee belangrijkste gebouwen begre pen. het kasteeltje .Duinbeek', waar tot voor kort burgemeester P. G. Sprenger van Domburg woonde en het huis .Berkenbosch', dat in tweeën is gedeeld en bewoond zal blijven door freule Marie Quarles van Ufford, een zuster van Zeelands vroegere commissaris der koningin en me vrouw Van Lynden, douairière van mr R. W Graaf van Lynden. De XV Duinbeek behoudt deze huizen voorlopig, maar het is wel de bedoe ling ze in de toekomst af te stoten, waartoe, omdat er veel kandidaten voor het kasteeltje Duinbeek en het buiten Berkenbosch zijn, eerst in de kring van aandeelhouders zal worden gezocht naar een geschikte bewoner. Die niéuwe bewoners zullen de huizen voor een redelijk bedrag kunnen ver werven, waarbij de NV Duinbeek ech ter wel restauratie als voorwaarde, stelt. En een dergelijke restauratie de huizen verkeren in slechte staat van onderhoud zal bijvoorbeeld voor het kasteeltje Duinbeck naar een ruwe schatting een ton voor het exte rieur en een ton voor het interieur vergen. Als woonhuis is Duinbeek' thans wei nig comfortabel, maar het uit het begin van de achttiende eeuw dateren de kasteeltje biedt zoveel mogelijkhe den om het te herscheppen in een fraaie en geriefelijke woning, dat zich al verschillende gegadigden bij de nv hebben gemeld. Om de gebouwen ver koopbaar te maken is de NV Duin beek met Staatsbosbeheer overeenge komen dat op het terrein direct om de huizen heen geen publiek zal wor den toegelaten. Het afstoten van het kasteeltje Dumbeek wacht daarom op het passeren van de acte, waarin de privacy van de toekomstige bewoner geregeld zal worden, uiteraard een essent ieel punt. De landhuizen De nv streeft er dus naar, de huizen weer door particulieren te laten bewo nen. waarbij het accent, evenals bij het afstoten van de landgoederen, ge heel op de conservering valt. De hui zen komen niet in openbare verkoop. Het. kasteeltje Duinbeek, omstreeks 1710 gebouwd voor de toenmalige burgemeester Duvelaer van Middel burg. nog altijd omgeven door een slotgracht met fraaie waterpartij, is aangemerkt als een waardevol monu ment. Het buiten .Berkenbosch' is van Jonger datum, 1863. Het huis Dike- Het circa 1710 gebouwde kasteeltje JJuinbeek', thans aangemerkt als waar devol monument. noord', overigens een veel kleiner ge bouw. bestaat niet meer. Het is kort na de tweede wereldoorlog afgebro ken. Kasteeltje Duinbeek en het huis Ber- kenbosch stonden leeg. Duinbeek zelfs al sinds 1865, toen het in 1896 in handen van de .houtkoopman' dreigde over te gaan. Bij de veertien mensen, die in 1896 het voortbestaan van de buitenplaatsen veilig stelden door het kapitaal voor de nv bijeen te brengen. Het buiten .Berkenbosch'. zijn bekende namen: Frederik Gerard Sprenger, Willem Johan Sprenger, Constand Meinard Sprenger, mejuf frouw Marie Jeanne Francoise Wilhel- mine Lantsheer, jonkvrouwe Johanna Maria Henrietta van Reigersberg Ver- sluijs, douairière van Johan Comelis Lantsheer, mr Johan Pieter Roetert Tak van Poortvliet, mejuffrouw Dina Tak, Willem Hendrik de Bruijn van Melis- en Mariekerke, Hendrik Albert Boogaert en Alfred Lantsheer. Kinde ren en kleinkinderen hebben dit werk 75 jaar voortgezet: zo is mr J. Lantsheer thans directeur van de NV Duinbeek. Financieel is men er, zonder ooit winsten te maken, steeds uitgespron gen. De opbrengst van de bossen houtverkoop en de entreegelden maakten het loon van de boswachter goedi Maar na de tweede wereldoor log is dit evenwicht langzamerhand in een steeds hoger wordend jaarlijks verlies omgeslagen. Zo bedroeg 1969 het verlies ƒ9.000, waarbij de gebouwen te weinig onderhoud werd gepleegd. Daarom heeft men gebruik willen maken van de moge lijkheid de gronden aan de staat over te dragen: verkoop aan Staatsbosbe heer beantwoordde het meest van het eertijds gestelde, ideële doel van de Met .Westhove' erbij gerekend krijgt Staatsbosbeheer in de manteling van Domburg nu beschikking over land goederen met een oppervlakte van een kleine honderd hectare. Staatsbos beheer en de NV Duinheek zijn het over alle onderdelen van de over dracht eens; de overdracht wacht al leen op de redactie van de acte. Collectes De collecte voor de hartstichting heeft in Serooskerke (Sch) ƒ115,- op gebracht. De biddagcollecte bracht ƒ140,75 op. SYNTHESE DEMONSTREERDE NIEUWE BLUSINSTALLATIE correspondent! BERGEN OP ZOOM Op liet fa brieksterrein van de kuustharsfabriek Synthese te Bergen op Zoom is onder het oog van een aantal genodigden en de vciligheidscommissic van het be drijf de kostbare C02-blusinstallatie gedemonstreerd, die dit bedrijf over enige tijd in gebruik zal nemen. In een lege ruimte, waar een gefingeer de brand was uitgebroken, werd bijna drie ton broomchloor-difluormethaan gespoten. In 56 hogedruk-cilinders van elk vijftig kilogram ligt de C02 opge slagen in een afzonderlijke plaatstalen- loods. Het ingewikkelde systeem werkt onder meer met thermocontacten, die bij een themperatuur van 70 graden openen, daama volgt een storingsmel ding en pas na verbreking van het tweede contact ontstaat de brandmel ding waarbij claxons in werking tre den en rode lampen bij de toegangs deuren van de afdelingen gaan bran den. De installatie gaat na dertig se conden werken. In de tussenliggende tijd heeft het personeel de gelegenheid zich in veiligheid te stellen. Tegelijk met de brandmelding in het bedrijf wordt ook de stadsbrandweer gealar meerd. De brand is snel geblust. In on geveer 2 minuten wordt de ruimte vol ledig gevuld met het vloeibare C02, dat niet giftig is, maar wel verstikkend werkt. NOB-contactavond met André van Duin en Ria Valk MIDDELBURG Vrijdag 9 april houdt de nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer wegtrans port voor het Zeeuwse wegvervoer een contactavond in De Prins Oranje' te Goes. Het grootste gedeelte van het pro gramma wordt ingenomen door het cabaret-revue-ensemble ,'n Lach in de MR SCHOLTEN OP AR-VERGADERING KAMPERLAND .BELEID VOOR NOORD- BEVELAND HERZIEN' KAMPERLAND .Over het al of niet afdammen van de Oosterschelde wil ik niet teveel zeggen. Ik ben wel van mening dat de overheid het moet kunnen opbrengen om een probleem waarvoor reeds een oplossing is ge dacht, weer kritisch in ogenschouw te nemen. Ik wil me nu niet uitspreken vóór of tegen de afsluiting, maar wc leven zo snel. dat we op een vroeger genomen beslissing terug moeten dur ven komen'. Dit zei mr J. N. Scholten, regionaal kandidaat van de anti-revo lutionaire partij maandagavond tij dens de verkiezingsbijeenkomst van de ARP in het ,De Casembroothuis' te Kamperland. Later in de discussie kwam de heer Scholten nog eens op de Oosterschel de terug, toen vanuit de zaal was gesteld, dat bij de meerderheid van de Zeeuwse bevolking de veiligheid zwaar woog. ,Wij hebben hier de ramp meegemaakt. En over die veiligheid hoor je maar weinig. 'Namens het aanweizge actie comité voor een open Oosterschelde haastte men zich te stellen, dat ook bij dit comité de veiligheid voorop stond. ,Ik ben geen partijvoorzitter, noch fractievoorzitter' repliceerde de heer Scholten .Ik spreek dus uitslui tend namens mezelf, maar ik ben volledig bereid om me in de zaken van de Oosterschelde grondig te ver diepen en die met de minister te bespreken'. De veiligheidsaspecten bij' een open en een gesloten Oosterschel de en de kosten moeten we grondig tegen elkaar afwegen. De overheid moet dit kunnen opbrengen', ruimte' met onder anderen Ria Valk,! De heer Scholten onderschreef de kri- Andrë van Duin en Frans van Dus-! schoten. Bij het bal na wordt muzika le medewerking verleend door ,The, Gold Stars' uit Bergen op Zoom. De aanvang van de contactavond van de NOB is kwart voor acht. tiek, die een andere discussiant uitte tegen rijkswaterstaat, die volgens de ze discussiant ,door het milieu heen loopt als een beer door de porselein kast'. .Het is gewoonweg zo dat rijkswater staat een staat in de staat is. Voor hen gelden niet die beperkingen, die voor gemeenten gelden. Dat is niet goed. Dat moet worden bijgestuurd', aldus de heer Scholten. De AR-kamerkandidaat toonde begrip voor de kritiek die door jongeren wordt geuit op het milieubeheer, maar vroeg ook begrip van die jonge ren voor de ouderen, die gekweld door herinneringen aan de vooroor logse crisisjaren allereerst worden ge dreven door de zorg voor brood op de plank. .Het is nu niet meer zo, dat men bij iedere gemeente nog een bordje met .Industrieterrein' ziet. merkte de heer Scholten op. Hij had al eerder er op gewezen dat industria lisatie ook haar negatieve kanten heeft. .Industialisatie alleen kan ons er niet brengen, ook met het oog op het milieu'. De heer Scholten schreef de toegenomen belangstelling voor het leefmilieu toe aan een achterstand, die op dit gebied moet worden inge haald. Noord-Beveland Ook de specifieke problemen van Noord-Beveland werden door de heer Scholten besproken. De problematiek is de te geringe groei, die ook een aantasting van de leefbaarheid met zich meebrengt. Niet iedere kern kan een grote stad worden, maar kleinere kernen hebben recht op een eigen ontwikkeling, om de eigen mensen bij de gemeenschap te behouden. Daarom pleit ik voor herziening van het beleid ten aanzien van de dorpen op Noord- Beveland in de lijn van Van Benne- kom, zoals die dit in de staten deed' Vanuit de zaal werd gesteld dat een flink aantal woningwetwoningen nodig was om Noord-Beveland een stimu lans te geven. De heer Scholten ging daar op in en constateerde, dat het platteland achtergesteld werd bij de stad. ,Mijn algemene indruk is, dat de pla nologie mikt op de hoofdpeiler van de stedelijke concentratie. Dat is wel ver- KOSTEN BEGROOT OP 1,2 MILJOEN GULDEN GROENENDIJK In januari 1972 zal de nieuwe vleugel van het bejaardencentrum Huize St. Antonius' in Groenendijk klaar moeten zijn. Het nieuwe gedeelte zal bestaan uit vier woonlagen- Er komen twee twee persoons en 22 éénpersoonska mers in, totaal 26 bedden. De to tale capaciteit van het bejaar dentehuis (nu 140 bedden) wordt door de nieuwbouw niet vergroot, omdat in het oude ge bouw de bovenste verdieping wordt gesloten. De kosten van het werk zijn begroot op 1,2 mil joen gulden. Als de nieuwe vleugel klaar Is, dan zal men weer een stapje verder zijn niet de sanering van het tehuis, dat in 1903 voor het eerst de poorten open de. In de loop van de jaren zijn er al verschillende moderniseri igen en uit breidingen gerealiseerd. De grootste verbouwing vond plaats in 1961, toen er een nieuwe vleugel bijgezet werd, waardoor er 68 bedden meer bij kwa men. De rechtervluegl van huize St PROJECT AKU-PENSIOENFONDS MIDDELBURG De Stichting AKU Pensioenfonds in Am- hem zal aan de Grenadierweg op het groot-industrieterrein in Middelburg veertien bedrijfshallen bouwen. Deze hallen wor den verhuurd aan daarvoor in aanmerking komende gegadig den. Het ligt in de bedoeling, dat zich in deze hallen zogenaamde .schone' in dustrieën en bedrijven zullen vestigen. De hallen krijgen elk een opper vlakte van zeshonderd vierkante meter. Het bouwplan zal in twee fasen worden uitgevoerd. De eerste fase omvat acht hallen. De bouw kan be ginnen zodra er vier overeenkomsten met huurders zijn gesloten. Er zijn inmiddels drie contracten afgesloten waarbij twee belanghebbenden heb ben bedongen, dat de door hen te huren hal uiterlijk op 1 januari van het volgend jaar gereed moet zijn. Om zo snel mbgelijk met de bouw van de hallen te kunnen beginnen, heeft de AKU de gemeente gevraagd om gedurende vijf jaar één der hallen te huren. De Middelburgse raad is maandagmiddag met het desbetreffende voorstel van b en w graag akkoord gegaan De heer M. Almekinders (chu) wees er nog op. dat nu de AKU getoond heeft vertrouwen te hebben in Middelburg, het alleszins redelijk was dat de gemeente zijn vertrouwen gaf door een hal te huren. Ook de heer C. Kammeraad gaf uiting aan zijn instemming met het plan: .We lopen weinig risico en de stad krijgt nieuwe impulsen voor vestigingen op het industrieterrein'. De heer W Rentier (sgp) wees nog op het belang om niet alleen bedrijfs hallen voor gegadigden met een .brede beurs' maar ook met een .smalle beurs' te hebben. In een toelichting op het voorstel merken b en w nog op, het vertrouwen te hebben dat de te huren hal bij de oplevering reeds aan een definitieve gegadigde v erhuurd zou kunnen worden. Antonius werd in 1962 door brand helemaal verwoest, zodat ook maar meteen nieuw is opgetrok ken. Het ziet er niet naar uit dat 't tehuis op korte termijn nog uitgebreid zal worden. ,Ik krijg de indruk dat de belang stelling voor bejaardentehizen wat vérminderd', vertelt de voorzitter van de stichting die huize St. Antonius beheert, P. E. M. Kuypers. .Het gaat tegenwoordig meer in de richting van de bejaardenwoningen'. Het bejaar dentehuis in Groenendijk is een vai: weinige huizen die een vrij kleine wachtlijst heeft. ,Die lijst is bij ons niet overdreven groot', zegt secretaris J. P. de Vijlder. ,De mensen hoeven niet maanden te wachten om opgeno men te worden'. Stichting Huize St. Antonius wordt beheerd door een onafhankelijke stichting. ,In vroege.- jaren stonden we onder bis schoppelijk toezicht, maar dat is ver dwenen', aldus voorzitter Kuypers. ,Nu kan iedereen in aanmerking ko men voor een plaatsje in liet tehuis'. Men heelt dc oecumene dan ook al ver doorgevoerd daar in Groenendijk: het orgel tijdens de (katholieke) kerk diensten wordt bespeeld door een 80- jarige protestantse dame. De gemiddelde leeftijd van de bewo ners van het bejaardentehuis is 86 jaar. Meer dan twintig .65 plussers' zijn boven de 90. ,In dit huis zijn de mensen allemaal wel verzorgingsbe- hoevend', meent de heer Kuypers. Voor degenen die dat niet zijn, heeft de stichting een ander project op het oog: de bouw van 16 zelfstandige bejaardenwoningen, in de directe om geving van het tehuis. Twaalf van deze woningen staan er al geruime tijd. De mensen zijn er bijzonder op gesteld dat ze kunnen terugvallen op het bejaardentehuis', zegt voorzitter Kuypers. ,Het is ook psychologisch een geruststelling dat men altijd om hulp kan vragen.' Het neerzetten van de 12 woningen was voor de stichting nog een experiment, dat men als bij- Foto: een overzicht van de werkzaam heden aan de nieuwe vleugel van be jaardentehuis ,St-Anthonius' te Groe nendijk. zonder geslaagd beschouwd, daarom wil men er nu nog eens 16 bij hebben. ,Ze zijn aangevraagd, maar we weten nog niet wanneer er met houwen begonnen kan worden. Het zal me niets verwonderen als dat pas In 1972 zal zijn', verduidelijkt de heer De Vijlder. Overigens heeft men al meer dan 16 aanvragen van bejaarden die graag zelfstandig willen wonen, maar toch op directe steun (verpleging, maaltijden) van het tehuis prijs stel len. Huize St. Antonius heeft op het ogen blik geen duidelijk personeelsgebrek. ,Er is wel een gebrek aan geschoold personeel', zegt de heer Kuypers. maar men kan het met de ruim 50 personeelsleden (waaronder negen re ligieuzen) nog wel redden. Gewest Zeeland van het KNCGV vergaderde in Goes GOES Het gewest Zeeland van het Koninklijk Nederlands- Christelijk Gymnastiekverbond hield dezer dagen haar jaarvergadering in café De Land bouw te Goes. De bijeenkomst werd geopend door de heer C. Lobbezoo. Tijdens de vergadering bleek, dat er te weinig leden zijn voor het geweste lijk bestuur en de gewestelijke techni sche commissie. Voor de commissie werd één nieuwe kandidaat benoemd, de heer J. v. d. Male uit Bergen op Zoom. Er is nu nog één vacature. Besloten werd om te zoeken naar een propagandist voor het gewest. Zondag was ds J. E. Visser gerefor- standig met het oog op bepaalde voorzieningen, maar men mag niet voorbij gaan aan de leefbaarheid van de kleinere kernen, aldus de heer Scholten. Noord-Beveland moet kan sen krijgen, maar de allerkleinste ker nen zijn wellicht niet op te krikken. Maar dat moeten we dan ook eerlijk zeggen. Dan weten de middenstanders en de schoolbesturen daar waar ze aan toe zijn'. Beginsel In zijn toespraak was de heer Schol ten ook nog nader ingegaan op de vraag of de ARP nog wel de beginsel partij van vroeger, de partij van Kuy- per was. .Met alle kracht staat zij er nog vanuit het evangelie', zo betoogde de kamerkandidaat. .Bij de verkiezin gen van de 28ste april gaat het niet in de eerste plaats om de vraagstukken van de democratie, zoals Den Uyl stelt, maar om de vraag van de doelstellingen vanuit een mentaliteit'. Die mentaliteit vond de AR-kandidaat in Spreuken 22. ,Wij staan in de lijn van de heilige schrift. Dienst aan God is dienst aan de medemens. Daarom is het niet goed dat er in Afrika honger is, terwijl hier de hartverlam ming en het te vele eten welvaartsver schijnselen zijn'. De heer Scholten wees op de profeti sche roeping die er ook voor de AR ligt, zoals Bonhoefer die heeft gezien, en waarvan ook Jezaia 40 spreekt. .Het gaat om bijbelse gerechtigheid, die de AR ook in het stukje politieke macht, dat zij verwezenlijken wil, tot uiting wil brengen'. De heer Scholten zei in dit verband .neen' tegen DS'70 omdat die partij wil bezuinigen op ontwikkelingshulp en cultuurtechnische werken, ,Neen' tegen D'66 omdat daar het pragmatis me de bezinning uit de politiek haalt en .neen' tegen de Boerenpartij en de Bejaardenpartij, omdat zij zich slechts als belangengroeperingen aan dienen. De AR vraagt aandacht voor de ach tergebleven groepen in de samenle ving als bijvoorbeeld de boven 65- jarigen. ,Ook is onze partij', aldus de heer Scholten. .tegen rassendiscrimi natie zowel die in Amerika als die in Rusland en Zuid-Afrika'. In de komende parlementaire periode wil de AR-partij de ontwikkelingshulp verdubbelen en de ontspanning tussen oost en west bevorderen. Zij steunt thans op twee peilers: de samenwer king met CHU en KVP en de eigen identiteit. ,Een akkoord tussen 6 partijen *ou een klap in het gezicht van de kiezer zijn geweest', meende de AR-kamer kandidaat. ,Het zou de principiële ver schillen hebben verdoezeld. Met de VVD verschilde hij onder meer van mening over het toekennen van studiebeurzen. .Wij voelen meer voor renteloze voorschotten.' Met PvdA PPR en D'66 was de spreker het oneens over het verminderen van de fensie-lasten. ,Wij bepleiten een stij ging van 3,6 procent naar 3,9 procent'. Zedelijkheid Ook over gezag en zedelijkheid werd gediscussieerd. De heer Scholten deel de de mening van de Dolle Mina's .baas in eigen buik' niet. .Wij mogen de bevolking inzake de abortus niet de vrije hand geven. Uitzonderingen wilde de spreker alleen toestaan als .zwaarwichtige redenen' als het leven van de moeder of de herhaalde kans op gehandicapte kinderen in het ge ding zijn'. Dan dient de overheid te rug te t reden voor geweten en verant woordelijkheid van de ouders'. Hij verweet de SGP zich wat de vrijheid op dit stuk betreft te veel .tussen God en de burger te willen inwringen'. ,Bij ons standpunt over het gezag gaan wij uit van Jezus Christus, bij wie alle gezag berust. Wij zijn duide lijk gezagspartij', aldus de heer Schol ten. Maar dat wil niet zeggen dat wij zijn voor het gezag van de botte bijl. Het heeft geen zin symptomen van maatschappelijke onvrede met de gummielat te bestrijden als je niet naar de oorzaak van die onvrede graaft, alhoewel in deze maatschappij ook het gebruik van de gummielat wel eens nodig kan zijn', meende de AR-kamerkandidaat, die pleitte voor versterking van het politie apparaat. Gevraagd naar de opvattingen van minister Udink (chu) over deze mate rie zei de heer Scholten: .Ik heb de indruk dat Udink het accent meer legt op het symptoom, maar het is maar een kwestie van meerd predikant te Rossum 45 jaar! accent. Ik wil hier niet een tegenstel- predikant. Ds Visser heeft van 1926- 1947 de gereformeerde kerk van Dom burg en Westkapelle gediend. In Dom burg preekte ds Visser twee jaar in de rooms-katholieke kerk, omdat de gereformeerde kerk tijdens de Iweede1 wereldoorlog verwoest was. In de ka tholieke kerk nam hij afscheid van zijn gemeente. ling kweken die er niet is. Ik heb bovendien niets van Udink gelezen. Daar heb ik echt geen tijd voor. De informatie, die ik heb, heb ik uit de pers. En ii weet het, waarschijnlijk worden ook in het persverslag van deze vergadering dingen vermeld, die ik gezegd zou hebben, maar niet zo licb bedoeld'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4